Premieplichtig inkomen hoger bij algemene ouderdomsvoorziening ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER GROTE GRAANDIEFSTALLEN IN ROTTERDAM BERECHT VRIJERE LOONVORMING EIST ALLER MEDEWERKING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 MEI 1956 ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER Regering wijst er met nadruk op dat pensioen slechts „bodempensioen" is De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de minister van financiën, a.i., de staatssecretaris van financiën en de minister van bin nenlandse zaken hebben de Eerste Kamer hun memorie van antwoord doen toekomen over het wetsontwerp inzake een algemene ouderdoms- verzekering. Hieraan is het volgende ontleend. De bewindslieden kunnen nog niet precies mededelen welk premie percentage zal worden berekend en hoeveel de geschatte premieop brengst over 1957 zal bedragen. Weliswaar bevatten de memorie van toelichting en de daarbij gevoegde actuariële nota hierover verschillen de schattingen, doch door de maatregelen, welke in de laatste tyd op sociaal-economisch terrein zijn getroffen en welke nog te verwachten zijn, zijn de verschillende cijfers niet geheel actueel meer. Een nieuwe raming wordt thans voorbereid. Inderdaad zal de invoering van de onderhavige wet, zolang de inva liditeitswet zal moeten worden gehandhaafd, geen bezuiniging op ae administratiekosten medebren gen. Anderzijds zal zij evenwel ook niet leiden tot het in het leven roepen van een nieuw uitvoerings apparaat, zoals de hier aan het woord zijnde leden meenden te moeten stellen Van een nieuw uitvoeringsapparaat toch is geen sprake, nu de wet zal worden uit gevoerd door de tot sociale verze keringsbank om te vormen rijks verzekeringsbank en de raden van arbeid. Uit voorlopige berekeningen blijkt wel reeds, dat het premie plichtig inkomen aanmerkelijk ho ger zal komen te liggen dan aan vankelijk becijferd. Aangezien ech ter de uitkeringen ten gevolge van genoemde maatregelen eveneens zullen stijgen, bestaat de verwach ting, dat het premiepercentage overeenkomstig de oorspronkelijke raming op 6 a 7 zal moeten wor den gesteld. De regering heeft zich eind maart tot de Stichting van den Arbeid ge wend met de vraag of, en, zo ja, wel ke maatregelen tot verhoging van so ciale uitkeringen, enz. in verband met de stijging der lonen in de naaste toekomst zullen moeten worden ge nomen. Gezien de differentiatie, welke in de loonvorming zal optreden, en de spreiding in de tijd, welke daarbij zal worden betracht, is de regering van oordeel, dat pas na september a.s. te overzien valt, in welke mate het loonniveau gestegen zal zijn. Mede om die reden wil 3 voorkomen, dat eventuele verhoging van sociale uitkeringen in het alge meen eerst daarna zal moeten plaats vinden. Het is de regering b'ekend, dat de Stichting van den Arbeid zich over de onderwerpelyke aangelegen heid beraadt. Mits tijdig met de voorbereiding zal kunnen worden begonnen, is de verwachting gerechtvaardigd, dat het mogelijk zal blijken bij de invoering der wet terstond tot uitbetaling der pensioenen over te gaan. Het ligt in de bedoeling voor de betaling der premiebedragen een af zonderlek aanslagbiljet uit te rei ken. Het zal de verzekerden derhal ve duidelijk voor ogen staan, dat van hen een premiebijdrage voor de alge mene ouderdomsverzekering wordt geyraagd. Eerst na het advies van de S.E.R. omtrent de invaliditeitsverzekering zal kunnen worden nagegaan in hoe verre een materiële unificatie met de ongevallenverzekering te bereiken is. De veronderstelling lykt intussen niet te gewaagd, dat de S.E.R. ook dit punt wel in zijn beschouwingen zal betrekken. Bodempensioen De bewindslieden betreuren het, dat*sommige leden met hun kritiek zover meenden te moeten gaan, dat zy hun fnog wel „andermaal") een gebrek aan regeerkracht verweten, omdat geen voorstel werd gedaan, de vrijwillige ouderdomsverzekering te liquideren. Het in de algemene ouaer- domswet geregelde pensioen is slechts een bodempensioen, zodat een belangrijk deel van de bevolking, wil het van een enigszins redelijk inko men op de oude dag verzekerd zijn, aangewezen zal zijn op het sluiten van aanvullende verzekeringen. De bewindslieden achten het zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de invoe ring van de algemene ouderdomswet een stimulans zal zijn voor het tref fen van meer aanvullende voorzie ningen. Voor de te betalen premie zal een looncompensatie worden verstrekt. By de onderhandelingen over de om vang van de jongste loonmaatrege len is deze looncompensatie mede in de beschouwingen betrokken. De voorstellingswijze, als zou een even tueel bij invoering van de qjiderdoms- verzekêring beschikbare „ruimte" slecht bij toeval aanwezig kunnen zyn, is derhalve niet aanvaardbaar. Hoewel van de loontrekkenden bij elk inkomen, hoe gering ook, de ver schuldigde premie zal worden inge vorderd, werden in het wetsontwerp t.a.v. de zelfstandigen inkomensgren zen opgenomen, waar beneden geen premie of slechts een gedeelte van de premie zal worden ingevoerd. Be treffende de zelfstandigen, die wel de volle premie moeten betalen, dient bedacht te worden, dat zij daartegen over zullen profiteren van een bo demvoorziening, die een garantiebe- vat, welke zij met een particuliere voorziening niet hadden kunnen berei ken. Ook al staan de monetaire conse quenties van een en ander niet vast, toch zal deze omstandigheid de al of niet invoering dezer wet niet mogen beïnvloeden, omdat immers, in welk economisch en monetair bestel het ouderdomspensioen ook zou worden ingevoerd, zulks altijd tot meer of minder ingrijpende repercussies zou leiden. Het enige, dat hiervan ge zegd kan worden, is, dat de mone taire en economische politiek met dit nieuwe element in de structuur onder Volkshuishouding rekening zal moe ten houden en zo nodig op het te gengaan van inflatoire tendenties ge richt zal moeten worden. Negen en dertig verdachten in het complot „Deze praktijken in de haven zijn erg oud. Mensen, die vroeger voeren, deden het ook al. Op een gegeven moment bent U gezwicht". Aldus mr. B. van der Meulen, officier van jus titie by de rechtbank te Rotterdam, tegen ae 51-jarige schipper J. N. uit Lelckerkerk, die zich had te verant woorden, omdat hy in de jaren '53 tot en met '55 zich hoeveelheden graan, schilfers en sojasehroot, zou hebben toegeëigend of gekocht, die van verduistering afkomstig waren. By overslaan van graan blijft er altijd wat hangen, zo zette de officier uiteen. Een marge van drie procent is normaal te noemen. In de haven van Rotterdam bleken bij 'n overslag- bedryf op een gegeven ogenblik mar- fes van tien a twaalf procent ge- ruikelijk te zijn. De reders vroegen de politie een onderzoek in te stel len en toen kwamen graandiefstallen aan het licht, die 130 ton graan ter waarde van f 30.000 betroffen. Hier- by waren 39 personen betrokken. De eerste was de schipper N. die bekende bij het overslaan van graan meer te hebben ingenomen dan op de weegbriefjes vermeld stond. Er wa- Advertentie WYNAN „Half f 7-6O per fles FOCKINK en Half" (een heel genoegen!) een dubbele verrassing door smaak en geur! Wilson: V.S. handhaven gehele strijdmacht De Amerikaanse minister van de fensie Charles E. Wilson heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten ge durende onbepaalde tijd hun strijd krachten zullen handhaven op de te genwoordige sterkte van 2.850.000 man. Aan een diner ter gelegenheid van de dag der strydkrachten zeide Wilson dat er geen duidelyke aanwij zingen bestaan dat de wereldsituatie dusdanig verbeterd is dat Amerika over inkrimping der strydkrachten kan denken. Hogere intredeloongrens invaliditeitswet Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere wijziging van de invaliditeitswet. Aan de me morie van toelichting wordt het vol gende ontleend: Het weduwenpensioen eindigt bij een volgend huwelijk. Wordt dat huwe lijk ontbonden, dan wordt de vrouw haar oude pensioen weer verleend. Zou haar echter ter zake van het latere huwelijk eveneens pensioen toekomen, dan wordt slechts het hoogste van die beide pensioenen toe gekend. De staatssecretaris acht het wenselijk de bestaande intrede-loon- grens der invaliditeitswet te verho gen. van 3600 tot 4800. Twee expeditor-vliegtuigen van de Ca nadese luchtmacht zijn tegen elkaar op gevlogen. Zes personen kwamen om het leven. De vliegtuigen zijn neergestort op een akker in de buurt van Winnipeg. De slachtoffers zijn drie Canadezen en drie Engelse Navo-piloten die in opleiding waren. ren meer mensen bij betrokken en hy betaalde tien cent per kg. en ver kocht het weer voor twintig cent. In totaal zou hy op deze manier f 20.000 verdiend hebben. Minstens vijftig procent van het geld ging weer naar anderen en de rest haa hij in z'n zaak hij had twee schepen varen ge stoken. Tegen hem werd een gevangenis straf van een jaar en zes maanden met aftrek geëist. Daarna stonden drie schippers te recht, die voor N. hadden gevaren. Zij zouden, aldus de dagvaarding, van diefstal afkomstige tarwe hebben vervoerd en geld van N. boven hun loon hebben ontvangen. Tegen één hunner werd twee maanden geëist; de twee anderen hoorden ieder veer tien dagen tegen zich eisen. Tegen de 68-jarige landbouwer M. de J. uit Lekkerkerk, voormalig voorzitter van de coöperatie „Een dracht maakt macht" en de 68-iari- ge molenaar F. V., eveneens uit Lek kerkerk, werd respectievelijk drie maanden en vrijspraak geëist. Uit spraak over veertien dagen. PROT. CHR. WERKGEVERS: Concurrentiepositie mag geen gevaar lopen In materieel opzicht stond 1955 In het teken van een gunstige economi sche gang van zaken, al doet men goed daarbij te bedenken dat de wel vaart niet in gelijke mate, noch ook voor het gehele bedrijfsleven lag ver spreid. Dit wordt vermeld in de in leiding tot het jaarverslag over 1955 van het verbond van Protestants- Christelijke werkgevers in Nederland. Dit jaarverslag wordt besproken in de jaarvergadering van het verbond, die op 31 mei in het Kurhaus te Scheveningen zal worden gehouden. Het is noodzakelyk dat de ondene- mer de huidige ontwikkeling nauw lettend in het "oog houdt en zijn be leid daarop afstemt. Zulks geldt h fortiori voor een werkgeversorgani satie die pretendeert een „goede boodschap" voor de wereld te hebben juist met het oog op de maatschap pelijke verhoudingen. „De verwerke- lyking van onze taak zal alleen met inspanning van alle krachten en in volle verantwoordelykheid ten opzich te van God en de naaste kunnen wor den gerealiseerd". Vrijere loonvorming De weg naar de invoering van een vrijere loonvorming is in 1955 goed deels afgelegd, maar deze zal in de praktijk moeten worden gerealiseerd en daarvoor is de bezonnen mede werking van het gehele bedrijfsleven nodig. Het toekomstige systeem van loon politiek heeft slechts kans van sla gen, indien het bedryfsleven in zyn verschillende geledingen bereid is zyn verantwoordelijkheid te dragen. Coördinatie (een zekere mate van leiding in de loonpolitiek) en diffe rentiatie (de mogelijkheid voor het bedrijfsleven, met de eigen .omstan digheden rekening te houden)twee op zichzelf onderling tegenstrijdige doelstellingen, zijn slechts met elk- Geef uw ogen de kost! tel op hel G1BELINE waarborg etiket als u regenkleding of sportkleding koopl. GIBELINE geef» u de zekerheid dal u de beste kwaliteit krijgt. is goed! Kijk maar... 't is GIBELINE ..rtWTH» MUf II aar in overeenstemming te brengen door het bedrijfsleven, dat de waarde van beide erkent. Een goede organi satie van het bedryfsleven en een ge zonde wisselwerking tussen de vak organisatie en haar centrale organi saties zyn daarvoor van groot be lang. De realisering van de voor 1956 bestaande mogelijkheden op loonge- bied, die tezamen 1 miljard gulden belopen, betekent een belangryke verbetering van de sociale positie van de Nederlandse werknemer. Men mag slechts hopen, dat al deze maat regelen zonder schade voor onze eco nomie tot stand zullen komen, en ruimte zullen laten voor de handha ving van onze concurrentie-positie en voor dé aanpassing der bedrijven aan de resultaten van de technische voor uitgang. Gelijke beloning Met betrekking tot het vraagstuk van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen, merkt het verslag o-p, dat de situatie ten aanzien van de toekomstige toepassing van dit begin sel niet veel is verhelderd. De opvat tingen hierover liggen in het bedryfs leven ook zeer verdeeld. Het verslag waarschuwt voor het gevaar, dat by de huidige situatie op de arbeids markt niet denkbeeldig is, nl. dat de realisering van het „equal-pay" be ginsel wordt bevorderd door motie ven, die met de eventuele ongewenste gevolgen van de toepassing van het beginsel onvoldoende rekening hou- Goede vooruitzichten in Verenigde Staten Voor een periode van zeker vijf jaar Volgens een groep toonaangevende persoonlijkheden uit het Amerikaanse bedrijfsleven, die de Amerikaanse re gering regelmatig van advies dient over de economische toestand, zal de expansie der Amerikaanse economie aanhouden en zal het bruto nationale produkt dit jaar groter zijn dan ooit tevoren, al zal dit laatste voor een deel het resultaat zijn van prijs stijgingen. De groep raamt, dat het bruto na tionale produkt dit jaar zal stijgen tot 400 miljard dollar, vergeleken met 387.2 miljard dollar in 1955. Overigens zijn de zakenlieden van oordeel, dat de achteruitgang, die na de verdere ex- fiansie in het eerste kwartaal van het opende jaar is begonnen in het derde kwartaal zal voortduren. Waarschijnlijk zal in het laatste kwartaal echter weer een stijging in treden, die de geldomzetlen van de in dustrie, over het gehele jaar genomen, op een nieuw hoogtepunt zal brengen. De auto-industrie, de industrie van landbouwwerktuigen en de bouwnij- verheden vormen volgens de zaken lieden zwakke plekken in de Ameri kaanse volkshuishouding. Naar de mening van economische waarnemers zijn deze optimistische toekomstverwachtingen kennelijk in gegeven door de overtuiging, dat pre sident Eisenhower in november a.s. zal worden herkozen. De groep vertrouwt, dat de economie de komende vijf jaar of langer gezond zal blijven. Naar men meent te weten, hebben de zakenlieden de regering vooruitgang in vele takken van nij verheid gemeld, o.m. in de voedselbe- werkende industrie, de papierindustrie en de elektricteitsindustrie. De Manchester Guardian" betreurt liet afbreken van de onderhandelingen over Singapore, Het blad meent, dat mr. Marshall hiervoor verantwoordelijk is door zijn dwaze gedrag tijdens de conferen tie. H\j kwam met allerlei voorstellen bij minister Lennox-Boyd zonder zijn delegatie te raadplegen. Geen wonder, dat de bewinds man met wantrouwen de nieuwe suggesties bezag van Marshall, die er tenslotte voor zorgde dat het laatste beetje eenheid in zyn delegatie verdween. Alleen de communisten hebben, zo klaagt de Manchester Guardian" voordeel bij deze jammerlijk slecht voorbereide conferentie, zij had de situatie in Singapore wat kunnen opklaren en wat de toekomst nu verborgen houdt is duister. Britse economie In de huidige moeilykheden voor de Britse economie heeft Harold MacMillan, volgens een Amerikaanse waarnemer, die geruime tijd in Londen verbleef en daar met ver schillende vooraanstaande industriëlen en politici sprak, geen enkel nieuw inzicht ge bracht. De teleurstelling over veel in de huidige gang van zaken meent deze Ameri kaan, die zijn inzichten samenvatte in een artikel „Business Week", te moeten vinden in het besef dat de traditionele positie van Londen als centrum is ondermijnd door ge beurtenissen in het empire zelf. De landen in de Britse gemeenschap bieden voor de Britse handelaar en belegger geen veilige beleggingen meer. Politieke en sociale ver anderingen sinds de tweede wereldoorlog hebben in Groot-Britannië zelf een con sumptief stelsel ontwikkeld, hetwelk men terugvindt in de Verenigde Staten. Volgens deze Amerikaanse waarnemer moeten de Britten thans een even snelle ontwikkeling als in de V.S. zien te bewerkstelligen en tegelijkertijd de export zo opdrijven, dat zy een veel belangrijker deel uitmaakt van het nationale inkomen. De schrijver ziet een compromis, waardoor er toch een verrui ming voor de Britse economie mogelijk is. Opmerkelijk is, dat de Amerikaan onder de indruk kwam van de bekwaamheid van de jonge Britse industriële bedrijfsleiders, die agressiever zyn en meer oog hebben voor de noodzaak om de productie op te voeren, dan ooit tevoren. Hij vond ze bereid om nieuwe technieken te accepteren en ook doordrongen van het overigens typische Amerikaanse geloof in een voortdurende industriële expansie. Maar men moet in Londen by dit alles niet vergeten, zo zegt deze Amerikaan ten slotte, dat de nog steeds bestaande vrees voor werkloosheid kan leiden tot inflatie en het pond sterling de hoek van de zwakke valuta kan indrijven. Voorts is er het ge vaar van het verlies van de oliegebieden in het Midden-Oosten en de communistische opmars in Azië, waardoor men kan worden afgesneden van de levering van grondstof fen. Indonesië en de V.S. In de New-Yorkse bladen wordt veel aan dacht besteed aan het bezoek van Soekar- no aan de Verenigde Staten. Het moet de Indonesische president duidelijk geworden, zijn, aldus de samenvatting, dat een force ren van de kwestie-Guinea in de Verenigde Naties door Washington geenszins zal wor den gewaardeerd. Djakarta moet in de neu trale houding van de functionarissen in het Witte Huis geen stilzwygende steun trach ten te vinden voor de aanspraken op Nieuw-Guinea. Overigens wordt de negatie ve uitslag in dit opzicht van het bezoek van Soekarno volgens de Amerikaanse pers ruimschoots vergoed door de lof, die de In donesische president zélf wordt toege zwaaid. In de „New York Times" stelt James Reston het zó, dat Soekarno niet heeft ge aarzeld de V.S. uit te nodigen zijn bondge noten te verlaten en de defensie in Azië te verzwakken, ten einde „de harten der Azia tische volkeren" te winnen". Ook liet hy doorschemeren, dat indien de V.S. dit niet doen, het communisme in Azië zal winnen, ongeacht hetgeen Washington heeft gedaan om de nieuwe onafhankelijke landen te hel pen. Doch James Reston heeft opgemerkt, dat een groot aantal personen in Washing ton van mening is, dat Soekarno de kwes- tie-Nieuw-Guinea te ver heeft doorgedre ven en dat hy niet het begrip en het geduld heeft toegepast jegens de V.S., die hij voor Indonesië zelf heeft gevraagd. De „Washington Post", waarin uiting wordt gegeven aan bewondering voor de persoonlijkheid voor Soekarno, meent dat openhartigheid in deze kwestie noodzake lijk is. Nieuw-Guinea, aldus het blad, is byna 2000 mijl van Indonesië verwijderd. Het wordt bewoond door een miljoen Papoea's, die 120 verschillende talen spreken, van wie sommigen niet veel boven het peil van het stenen tijdperk zyn uitgegroeid. Nederland is tenminste verantwoording schuldig voor zyn optreden op Nieuw-Gui nea maar Indonesië zou, indien Nieuw-Gui nea by dit land zou worden ingelijfd, ver antwoording aan niemand schuldig zyn. Heerlijk land. In het Amerikaanse leger-orgaan „Stars and Stripes" verscheen een artikel, waarin Nederland beschreven werd als een „heer lijke plaats om te wonen en te werken". In een artikel, getiteld „Yanks in Holland blij om benoeming" schrijft J. Walters van het S2ste Amerikaanse Fighter Day Squa dron in SoesterbergHoeivel do huren in Holland hoog zijn, zijn er vele factoren, die maken dat Amerikanen het leven in Holland „heerlijk vinden". „De meeste Nederlanders, bijv. spreken Engels en mogen de Amerikanen graag ly- den, die zy identificeren met Canadezen en Britten, wat betreft Nederlands bevryding van de nazi's. Deze vriendeiyke gevoelens, openlijke be wondering, komen zowel van hooggeplaat ste personen als van de gewone man en in het begin raakt een pas gekomen yank de kluts er door kwijt. Hy heeft de hem betoonde gastvrijheid niet misbruikt en de Nederlands-Ameri kaanse betrekkingen worden hechter", al dus het artikel. Tenslotte werd er op gewezen, dat de voorkeur om in Nederland dienst te doen gebleken is uit het feit, dat „meer en meer mannen opnieuw tekenen om nog weer vier jaren op Nederlands gebied te mogen die nen". Peking en Moskou. Het valt de buitenlandse diplomaten op, dat als ze een paar keer een privé-gesprek gevoerd hebben met Mao Tse-Toeng of an dere Chinese leiders hun Russische collega's direct trachten te weten te komen, wat er besproken werd. Rusland met zijn 200 mil joen Inwoners houdt met waakzaamheid de toekomstige macht van zijn bondgenoot van 600 miljoen mannen in het oog. Men moet hier echter geenszins uit concluderen, dat in de naaste toekomst het verbond tus sen beide landen verbroken zal worden. Beide landen zijn door ideologische, maar ook door materiële banden verbonden. Chi na ontvangt onder behoorlijke voorwaarden de technische en economische hulp uit Rus land, die het dringend nodig heeft. De Rus sische experts, die zich in grote getale naar China begeven, gedragen zich met veel tact, en de Chinese leiders spreken met eerbied over de Russen en wyzen er op, dat zy zich in alles wat de techniek betreft als leerlin gen van Rusland beschouwen. Het verschil in „leeftijd" tussen de beide revoluties komt hierby duideiyk naar vo ren. De ambtenaren in de Chinese ministe ries komen veel eeriyker uit voor hun te kortkomingen dan hun tegenwoordige Rus sische collega's. En de meesten van hen zijn weinig thuis in de Marxistische theorieën en wyze van argumenteren. Zelfs belangrij ke functionarissen bezitten lang niet die kennis van de huidige politiek, die de Russen bezitten. Hun grootste interesse gaat slechts uit naar de politiek van hun eigen land en de landen in de omgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8