BOLS Goederencultus op Nieuw-Guinea: voorouders zorgen voor auto's ar? BRITSE KONINKLIJKE FAMILIE ONDER SPECIALE BEWAKING A.B.V.A. tegen bijzondere verhoging topsalarissen Produktschap veevoeder over hersterilisatie diermeel Gemeenschappelijke oefening Navo-marines in het Kanaal Na het ongeluk op de Cauberg. NIEUWS ineenMTEDOP RAPPORT OVER DE OORZAKEN VAN DE WONINGNOOD Züd&t toc/i 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 MEI 1958 ONTMOETING VAN TECHNIEK EN STENEN TIJDPERK Blanken kennen het eind van een geheimzinnige weg uit de hemel „Geen woord erover", antwoordde haastig de Australische ambte naar op Nieuw-Guinea aan de Duitse journalist Werner G. Krug, toen deze de vraag liet horen, die iedere Europeaan in het gebied van de Stille Zuidzee stelt. De ambtenaar wees op de chauffeur, een inboor ling, en de zwarte politieman voor hen in de wagen: „Vraagt U dit nooit in aanwezigheid van een inboorling! Dat is gevaarlijk!" Krug had hem gevraagd, of zich in zijn gebied ook uitbarstingen van de Cargo cult,, de goederencultus, hadden voorgedaan. Aan Krugs relaas in het Duitse weekblad „Die Zeit" ontlenen wij verder nog het volgende: Later, in zijn bureau, gaf de ambtenaar my uitvoerige inlichtingen. Ook uit zijn mond hoorde ik dingen, waarvan de haren te berge rezen. Waar ik ook kwam op mijn reis van vele maanden door de eilanden- wereld van het zuidelijke deel der Stille Oceaan, telkens dezelfde ge schiedenissen. Cargo cult, zo heet het in Austra lisch Nieuw-Guinea, Mansren of Messias-Verwachting in Neder lands Nieuw-Guinea, Marching rule op de Britse Salomonseilanden, Bilip (naar het woord geloof, in Pidgin-Engels) op het eiland Ma- nus, Naaktcultus of John Frum op de Nieuwe Hebriden of heel een voudig The Movement (De bewe ging) in vele andere delen van de zuidelijke Pacific. De massawaan van de goederen cultus heeft de mensen in dat ge bied in zyn greep. De bijzonderheden en vormen variëren van plaats tot plaats, van eiland tot eiland. Maar de wortel is overal dezelfde: Onder de primitieve mensen in dit gebied, die gedeeltelijk nog leven in het cul tuurstadium van net Stenen Tijd perk, is het geloof verbreid, dat alle produkten van onze industriële be schaving (auto's, vliegtuigen, wa pens en zelfs conserven) niet door de blanken worden gemaakt, die ze in zulk een menigte naar de primitieve wereld van de Zuidzee brengen, maar dat de Europeanen alleen maar de bron van al deze dingen weten en de ze dingen controleren. In werkelijkheid worden zo ge loven de mensen van de Stille Zuid zee al deze goederen in de hemel gemaakt door de voorouders van de inboorlingen, die ze langs geheim zinnige weg naar hun nakomelingen op de aarde sturen. De Europeaan heeft alleen maar het einde van deze weg ontdekt, en zo eigent hjj zich we derrechtelijk al de produkten toe, die volgens het recht ae voorouders him nakomelingen hebben toegedacht. Deze ongerechtigheid en bedrie gerij zo verkondigen de zwarte herauten in hun dorpen zal niet lang meer duren. Een kosmische revolutie zal uitbreken. Spoedig zal een reusachtig schip of een vliegtuig landen, dat wapens brengt om de Europeanen te ver drijven en voorts tonnen voedings middelen voor de inboorlingen en alle dingen in overvloed die tot nu toe de blanke kan genieten. Te gelijkertijd zal de aarde worden omgekeerd: de blanke mensen zul len zwart worden, de huid van de zwarten evenwel zal wit worden gekleurd. Verhuizingen. Krug vertelt dan, dat dit verschijn sel zich al voordeed in de zeventiger jaren van de vorige eeuw, maar dat ae uitbarstingen het heftigst waren na de tweede wereldoorlog, toen reusachtige hoeveelheden oorlogsma teriaal het eilandenrijk overstroom den. Op het eiland Ramboetjo ver woestten de bewoners hun prachtige zeekano's: er zou een rode wolk ver schijnen en goederen zonder tal bren gen. Op Manus werd de boodschap verkondigd, dat alles van de oude tijd kano's, eetgerei, schelpengeld enz. kon worden vernietigd, en dat de voorouders dit alles zouden ver vangen door motorboten, auto's, mo derne serviezen, Europese kleren en nog veel andere dingen. Een ware burcht van de goederencultus is het eiland Bunai, welks bewoners tot nu toe in paalhuizen woonden. Daar het geloof aan de komende goed steeds sterker werd, bouwden nieuwe woonplaatsen. Want dorpen, die in het water staan, zijn niet ge schikt voor auto's. Dus zetten zij nu hutten op vaste grond aan het strand en legden een lange landingssteiger aan, opdat men de goederen snel zou kunnen uitladen. De mensen uit de dorpen in de hooglanden trokken naar de omgeving van het strand om spoediger in het genot van de schat ten te «omen. Naar Australië Om de goederencultus tegen 'te gaan, stuurde het Australische be stuur van Nieuw-Guinea enkele in boorlingen naar Australië. Zij moes ten zien daar met eigen ogen over tuigen, hoe de blanke in zón fabrie ken al de moderne wonderdingen zelf maakt. De delegatie kwam in de dor pen terug en maakte bekend, dat de waarzeggers gelijk hadden. De blan ke drukte maar op een knop, en al die wonderdingen kwamen te voor schijn! Dat kwam de dorpsbewoners ook veel natuurlijker voor dan het mechanisme van mo- :erne fabrieksmachines. Zij zagen tenslotte dag-in, dag-uit, hoe grote zilveren vogels gewoonweg uit de he mel vielen en in hun eenzaamheid de heerlijkste dingen brachten, welis waar voornamelijk voor de blanken. Voor het bestuur ligt de moeilijk heid niet zozeer daarin, de telkens weer opvlammende beweging van de goederencultus in te dammen, en on der controle te kragen alswel in het gevaar, fc een r te snelle vooruit- randfakkel kan maken. Mensen die de eïlandenivereld van het zuide lijk deel der Stille Oceaan goed ken nen, zijn allen de opvatting toege daan, dat er voor zo'n bezorgdheid zeker reden is. Daarom vermijden zij het angstvallig, de naam van de goederencultus in nabijheid van in boorlingen uit te spreken. Men roert niet graag een probleem aan, dat in de nacht zoals de vele vulkanen rondom kan uitbreken en met alles vernietigend geweld de hele wereld rondom in een inferno van chaos en verwoesting storten. Nieuw gedeelte van Rijks weg 12 begin juli in gebruik De eerste week van juli, zo deelt de A.N.W.B. mede, zal een belant deel van de nieuwe rijksweg 1. Den Haag-Utrecht-Zevenaar, het zgn. hazenpad officieel voor het snel verkeer wordenopengesteld, en wel het gedeelte tussen Veenendaal en het Planken Wambuis, oostelijk van Ede. Eind april is de tweede rijbaan van het gedeelte Driebergen tot voorbij Maarsbergen van deze rijksweg open gesteld, hetgeen reeds een grote ver betering was voor het drukke ver keer op deze autoweg. De openstelling van dit nieuwe ge deelte van de rijksweg 12 betekent een aanzienlijke verbetering voor het snelverkeer van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam naar het oosten van het land en omgekeerd, terwijl de Veluwezoom eveneens van deze nieuwe verbinding zal profiteren. Geruchten over wraak plannen van Cyprioten. De uiterst geheime „speciale afde ling" van Scotland Yard heeft de be waking van de hertog van Edinburgh overgenomen van zijn gewone lijf wacht naar aanleiding van de geruch ten over wraakneming van Cyprioten. Volgens gezaghebbende zegslieden zijn drie van Engelands geheimste agenten belast met de bewaking van de gemaal van koningin Elizabeth. Zrj vergezelden de hertog verleden week op een rondreis door Britse ma rine-bases en zijn thans in Balmoral „Onze medewerking tot het verho gen der salarissen van topfunctiona rissen zal niet kunnen worden ver kregen". Dit zei gisteren de voorzit ter van de Alg. Bond van Ambtena ren, de heer J. Blom, tijdens de bonds-jaarvergadering in het Kur- haus te Scheveningen. Hij verklaar de letterlijk „Wanneer de geruchten van een ophanden zijnde bijzond verhoging der salarissen van alle topfunctionarissen met uitsluiting van alle middelbaar en lager gesala- rieerden in Rijksdienst ook maar 'n kern van waarheid bevatten, dan wil ik hier, in alle duidelijkheid, reeds stellen, dat hiertoe onze medewer king niet zal kunnen worden verkre gen. Integendeel, wij en ik weet heel zeker mede namens onze Centrale van Overheidspersoneel, de A.C.O.P. met zijn ruim 125.000 leden te kun nen spreken, wij zullen ons met alle kracht verzetten tegen een sa- larispolitiek waarbij lagere en mid delbaar gesalarieerden het kind van ae rekening worden." Deze opvatting werd gedeeld door de voorzitter van het N.V.V.. de heer H. Oosterhuis. die verklaarde, dat men zich tegen deze vermoedelijke dreiging zal keren en solidair met 't standpunt van de bond zal zijn. Het bestuur van het produktschap voor veevoeder heeft gisteren uitvoe- dig gepraat over de hersterillsatie van diermeel. Over het al of niet hersterlliseren zal binnenkort een rapport worden uitgebracht. Het produktschap be sloot te verzoeken om, voordat dit rapport wordt uitgebracht, gehoqrd te worden door de veeartsenijkundige dienst en dat daarna de gezamenlijke conclusie zal worden voorgelegd aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Een tweede punt, waarover de ton gen in beweging kwamen, was de kwestie van de zogenaamde dispari teitsregeling ten behoeve van de Ne derlandse olie-industrie. Het produktschap voor margarine, oliën en vetten heeft in april van dit jaar aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ver zocht de bestaande regeling te ver lengen voor de periode van een jaar, waarop de minister geantwoord heeft, dat hij een verlenging van niet langer dan drie maanden zal kunnen toestaan. Inmiddels is gebleken dat overleg tussen het produktschap voor mar garine, vetten en oliën en het pro duktschap voor veevoeder noodzake lijk is. Een commissie voor dit over leg ls door het produktschap thans benoemd. Produktie Eerste Neder landse bereikte nieuw hoogtepunt Uit het verslag van de „Eerste Ne- derlandsche" - verzekeringsmaatschap pij te Den Haag over 1955 blijkt, dat de produktie een nieuw hoogtepunt heeft bereikt: f 246.180.264, (v.j. f 221.530,572). Hier tegenover staat een verval van f 83.862.333 (v.j. f 79.115.165), zodat het verzekerd kapitaal per saldo toenam met f 162.323.931 (v.j. f 142.415.407). De stand per ultimo 1955 kwam daardoor op f 1.643.762.103 (v.j. f 1.481.438.172). Aan termijnpremiën en koopsommen werd ontvangen f 47.662.801 (v.j. f 44.031.675), waarvan aan herverzeke raars werd afgestaan f 2.602.683. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders werden de balans en de verlies- en winstrekening goed gekeurd, het dividend werd bepaald op f 25 (als v.j.), per aandeel over het daarop verplicht gestorte bedrag en op 4 procent over het bedrag der onver plichte stortingen. Voor de verzeke ringnemers met aandeel in de winst komt 275.000 (als v.j.) beschikbaar. Castle (Schotland), waar het konink lijk paar en prins Charles en prinses Anne van een vakantie genieten. Ook de premier en lady Eden die van hun bungalow in Wiltshire zijn vertrokken naar het officiële buiten verblijf Chequers werden zwaar be waakt. Van 27 tot 30 mei a.s. Een oefening op het gebied van on- derzeebootbestrydlng en konvooiver dediging zal van 27 tot 30 mei wor den gehouden In het Kanaal en de aangrenzende wateren van de Atlan tische oceaan. Deze oefening, die on der leiding zal staan van de onderbe velhebbers van het Kanaal-comman do te Brest, ls ontworpen ter beproe ving van de samenwerking van zee- strijdkrachten en maritieme lucht strijdkrachten van de Westeuropese Navo-landen in gevechten rondom konvooien. Vlooteenheden van Groot-Brittannlë, Frankrijk en Nederland zullen aan deze oefening deelnemen met vlieg tuigen van de respectievelijke mari neluchtvaartdiensten. De beweeglijk heid van en de samenwerking tussen de deelnemende eenheden zullen bo vendien worden beoefend door vlieg tuigen van een der deelnemende lan den, opererend van bases in een an der land. Na afloop van de oefeningen zal een grote concentratie van Britse, Franse en Nederlandse oorlogsbo dems voor één nacht ligplaats kiezen in Brest. Van Nederlandse zijde nemen aan deze oefening deel Hr. Ms. onderzee bootjager „Friesland", Hr. Ms. net- tenwerkschip „Cerberus", Hr. Ms. on derzeeboten „Zeeleeuw" en „Tijger- haai" en een aantal „Neptune"-pa- trouillevliegtuigen van het squadron 320 van de Marineluchtvaartdienst. 9 De Zwitserse protestantse theoloog prof. Karl Barth zal op zes Juli te Edin burgh worden geïnstalleerd als eredoctor in de godgeleerdheid. Twee dagen daar voor zal de aartsbisschop van Canterbury hem namens een groep vooraanstaande Engelse theologen een huldeblijk aanbie den naar aanleiding van zijn zeventigste verjaardag. Garagechef tot anderhalf jaar veroordeeld De rechtbank te Luik heeft de 35- jarige Robert Vroonen uit Hoei tot anderhalf jaar gevangenisstraf en zes duizend francs boete veroordeeld in verband met het op 19 september 1954 te Valkenburg gebeurde ongeluk waar bij een autobus de Cauberg afreed en achttien personen, uit Grace-Berleur, en een Nederlander de dood vonden. Vroonen was de chef van de betrokken- garage. De rechtbank bevond hem schuldig aan nalatigheid, daar de ver ongelukte autobus in verwaarloosde staat verkeerde. Vroonen was niet bij de uitspraak aanwezig. Zijn onmiddel lijke aanhouding werd bevolen. Het reisbureau en Vroonen werden gezamenlijk veroordeeld tot betaling van tienduizend francs schadevergoe ding. De drie andere beklaagden, namelijk de directeur van de onderneming Jean Troussart, die op de dag voor en op de dag van het ongeluk afwezig was, de beheerder Jean Dohmen en de chauf feur Roger Mils werden van rechts vervolging ontslagen. Brand in Nederlandse kustvaarder te Caen Dinsdagmiddag is brand uitgebro ken in de 440 ton metende Neder landse kustvaarder „Altho", die met een lading gerst uit Denemarken in de Franse haven Caen was aangeko men. De (ernstige) brand kon eerst na anderhalf uur worden bedwongen. De blussers moesten zich van rook- maskers voorzien, om de vuurhaard te kunnen benaderen. De „Altho" werd ernstig bescha digd en de kustvaarder zal hersteld moeten worden, weer zee te kunnen kiezen. Paul Hansen, de woordvoerder van de sociaal-democratische fractie In de Deen se volksvertegenwoordiging, ls benoemd tot minister van defensie, als opvolger van Rasmus Hansen die om gezondheidsrede nen ls afgetreden. Bij een circusvoorstelling te Bordeaux ls de Tsjechische dierentemmer Valchek door een van de vier leeuwen, waarmee hij optrad, gedood. Zes Japanse vissers, die poogden een granaat onschadelijk te maken, zijn woensdag op het Japanse eiland Koe- rahasjl om het leven gekomen, doordat het projectiel tot ontploffing kwam. In een zware storm is bij de Aleoeten een Japans vissersvaartuig vergaan. Acht tien opvarenden zijn verdronken. In een Londens ziekenhuis ls de 85-Ja- rige John Benjamin Sainsbury na een val uit de derde verdieping overleden. Sains bury, die zijn loopbaan begon als loop- Jongen, was eigenaar van een groot aan tal comestibleszaken in Engeland. Tijdens een lunch op het Zweedse ge zantschap heeft de gezant van Zweden in Nederland, de heer Sven Dahlman, het grootkruis van de Orde van de Poolster van Zweden overhandigd aan de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt. Bouwtijd na de oorlog aanzienlijk verlengd. Een door de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel inge stelde woningbouwcommissie, onder voorzitterschap van prof. dr. A. H. M. Albregts, heeft een rapport uitgegeven onder de titel „wonlngproduktie en welvaart" waarin zjj zichdiepgaand heeft bezig gehouden met de beant woording van de vraag, welke de oorzaken van de woningnood en welke de middelen ter verbetering zjjn. Het rap port, waarmee de commissie meent „tot een diagnose van en een therapie voor de kwaal te zijn gekomen, die de aandacht waard zyn" bestaat uit twee delen: a. analyse van de oor zaken van het woningtekort en b. m iddelen te verbetering. Aan het slot doet de commissie een suggestie ten aanzien van een con structieve bijdrage, die het bedrijfs leven zou kunnen leveren ter stimule ring van de woningproduktie. De commissie meent te mogen vast stellen dat om welke redenen dan ook de bouwtijd per woning na de oorlog zeer aanzienlijk is verlengd. Voor de grotere woningcomplexen de verschillen minstens vier De commissie stelt nadrukkelijk, dat het onaanvaardbaar is de be- drijfsbouw ter wille van de woning voorziening achterwege te laten of af te remmen. Een deel van de aanzienlijke ver tragingsverschijnselen, die zijn ge constateerd, moet volgens de com missie terug te voeren zijn tot ge brekkige mogelijkheden van „plan ning" tot onregelmatigheden fn de materiaalvoorziening door de toele veringsbedrijven. ARBEIDSMARKT Noch de aantrekkelijke lonen, noch de morele overwegingen, dat de woningnood voor ons volk een ramp betekent, zijn redenen geweest voor de beoefenaren van de vakambachten om belangstelling te hebben voor het bouwvak. De commissie verwacht, dat de arbeidsmarkt rich eerder in ongunstige dan in gunstige zin zal ontwikkelen. Het weer tot stand brengen van een evenwicht tussen de lasten en de baten van het woningbe. zit en tussen het huurpeil en loonpeil is noodzakelijk. De opvoering van de produktiviteit zal gedeeltelijk tot compensatie van verhoogde reële hu ren moeten strekken, zo meent de commissie. De commissie is van oordeel dat, zolang de aantrekkelijkheid van het bouwvak voor de arbeiders niet ver beterd wordt, geen vergroting van het arbeidspotentieel te verwachten is. Het is zelfs de vraag of het om streeks 1962 aan de markt komende grotere arbeidsaanbod, wanneer in die periode niet veel veranderd is, zijn weg naar de bouwvakken zal zoeken. Dit is te meer bedenkelijk, zo meent de commissie, omdat om streeks 19681969 een extra toene ming van de behoefte aan woningen te verwachten is. In de komende dagen zullen de radio verbindingen sterk gestoord zijn door 9 De Egyptische minister van religieuze zaken zal binnenkort een persoonlijke boodschap van premier Nasser naar Pe king overbrengen, die onder meer een uitnodiging voor premier Tsjou en Lal voor een bezoek aan Egypte Inhoudt. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Licht herstel voor staatsfondsen 32 mei 3 mei Nederland 1955 (3%) 93 92% Nederland 1951 (3%) 96yS 96% Nederland 1948 (3%) 92 Nederland 1947 (3%) 3 93% 93% Nederland 1937 3 91% 91% Investeringscertificaten 3 95% 95% Nederland 1962-64 3 95% 95% Nederland N.W.S. 2% 743% 75% Ned. Indië 1937 A 3 91% 91% Grootboek 1946 3 92 91% Nat. Handelsbank 138 139 Ned. Handelmlj. 204% 204% A.K.U. 284% 283% Bergh's en Jurgens 297% 290% Celvé-Delft 357% 355 Kon. Ned. Hoogovens 357 353 Unilever 421% 420% Ned. Kabelfabrlek 328 3241. PhUlps 325% 325% Wllton-Feijenoord 318 Kon. Petroleum MIJ. 800% 793% Amsterdam Rubber 103% 101% Holland Amerika Lijn 197 Vs 197 Kon. Paketvaart 190% 191% Rotterdamse Lloyd 185% 185% Ned. Scheepvaart Unie 196% 199 Stv. MIJ. Nederland 199% 201% H.V.A. 124% 122 Dell MIJ. 140% 136 Bank van Ned. Gem. 4% 102% 102% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 128 129 Van Berkels Patent 120% Centrale Suiker 200% 207% Kon. MIJ. De Schelde N.B. 228 225 Baltimore-Ohio 51% 50% Missouri K.T. 13% New York Central 42% 42 Pennsylvania 25% 25% Anaconda 77% 77% Bethlehem Steel 152% 149% General Motors 42 41% Intern. Nickel 97% 953/4 Kennecott 131% Republic Steel 44% 45 U.S. Steel 55% 55% Shell Union 84% 83% Tide Water 43% 42 HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. 25 mei. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 2.16 2.46 3.24 3.50 4.02 2;12 2.26 2.37 1.34 1.61 14.42 15.12 15.55 16.18 16.31 2.17 2.31 2.42 1.40 1.67 8.45 9.15 9.49 9.20 9.37 2.01 2.12 2.31 1.72 1.98 21.01 21.31 22.07 21.37 22.00 2.05 2.16 2.35 1.67 1.91 Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 23 mei. Londen 10.67^—10.67%, New York 3.82H— 3.83ÓJ, Montreal 3.86%—3.87, Parijs 1.0840—1.0850, Brussel 7.64%—7.65, Frankfurt 91.02%—91.07%, ZUrlch 87.03%—87.08%, Ztlrlch (vr. francs) 89.32—89.37, Stockholm 73.50—73.55, Kopenhagen 54.96—55.01, Oslo 53.22% 53.37%, Milaan 60.75%—60.80%, Ar gentijnse verr. dollar 3.79%—3.80%, Japanse verr. dollar 3.77A3.77A, Turkse verr. dollar 3.79%—3.80 nom. PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 125 127 b. Breda 1954 102 Eindhoven 1954 101% 101 Enschede 1954 107 105 Den Haag 1952 I 123% 124 Den Haag 1952 II 127% 129 b. Rotterdam 1952 I 124 Rotterdam 1952 II 124 Utrecht 1952 113% 23/5 313.03 306.18 304.68 172.25 171.61 171.12 170.62 168.37 169.12 147.52 146.71 146.38 131.90 131.63 130.90 231.06 227.41 226.53 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen OERLEMANS BEURSOVERZICHT. De Amsterdamse Effectenbeurs heeft zich gisteren weinig gelegen laten liggen aan de flauwe stemming in Walstreet en is zijn eigen weg gegaan. Van een ople ving der handel was echter nog geen spra ke en de markt behield de gehele middag een zeer rustig aspect. Kon. Olie opende weliswaar tien punten lager op 791, maar herstelde zich later toch tot 794%, zodat het verlies uiteindelijk amper zes punten bedroeg. Philips lag de gehele middag vrij vast in de markt en sloot goed prijs houdend op 326. Hierbij viel enige koop lust te bespeuren voor Franse rekening. Unilever en AKU verlieten de markt met een fractioneel verlies. Ook de scheepvaartsector had gister middag de wind niet tegen. Hier was KNSM favoriet, waarbij de koers van 188 to.. 191 steeg. Scheepvaart Unie kwam van 196% op 199, maar Holland-Amerika Lijn was een fractie luier. De cultuursector had enig aanbod te verwerken waardoor de leid. --de soorten twee drie punten verloren. Hoewel van een kentering op de belegglngsmarkt nog niet gesproken kan worden was de stemming over het al gemeen woensdagmiddag hier toch Iets beter en de voornaamste soorten konden voor het eerst sinds geruime tijd een klei nigheid aantrekken. Prolongatie 3 procent. STICHTING Tenslotte doet de commissie een suggestie voor een door het hoofdbe stuur der maatschappij voor nijver heid en handel te nemen initiatief tot het in het leven roepen van een stich ting, die tot taait zou kunnen hebben om, door het stimuleren van indus triële produktie- en bouwmethoden en door standaardisatie van woning onderdelen, zowel voor traditionele woningbouw als voor de z.g. systeem bouw en montagebouw, to komen tot een meer rationele voorziening in het huidige tekort aan woningen voor huisvesting van medewerkers, andere i by de g; bedrijven in Nederland. Nagekomen advertenties Heden overleed, zacht en kalm,, onze geliefde dochter, zuster, schoon zuster en tante JANNA SUZANNA DOBBELAAR, geboren OCKE, op de leeftijd van ruim 32 jaar. Zuidzande J. OCKÊ VAN HOUTE. Scheveningen A. C. VROLIJK— OCKÉ en kinderen. Haarlemmermeer S. ALLAART— OCKÉ en kinderen. Zuidzande LIES en JAN. PIET. SAAR. DAAN. LENA. Zuidzande, 21 mei 1956. Heden overleed, zacht en kalm, na een lang durig geduldig gedra gen lijden, voorzien van de H-H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve zuster, behuwd zuster en tante CATHARENA MARIA ERDHNA WE YENS op de leeftijd van 56 jaar. Vlissingen: H. G. A. WE YENS E. WEYENS— DECROP kinderen en kleinkinderen Amstelveen: J. M. H. WEYENS E. WEYENS— MARTENS kinderen en kleinkind Vlissingen, 23 mei 1956. Singel 22 b. De gezongen uitvaart dienst zal plaats heb ben op zaterdag 26 mei 1956 te 10 uur in de O. L. Vrouwekerk, waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof te Vlis singen. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder JACOMENA SCHRIJENBERG echtgenote van K. DE WITTE, op de leeftijd van ruim 68 jaar. Uit aller naam, K. DE WITTE Jz. Biggekerke, 13 mei 1956. Heden overleed plot seling in het rusthuis Graaf Maurits te Mid delburg onze geliefde vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder ADRIANA PATTENIER echtgenote van J. FRANSE op de leeftijd van 74 jaar. Haar diepbedroefde man, kinderen en kleinkinderen. Middelburg: J. FRANSE Domburg: C. MARANUS— FRANSE P. MARANUS GILLIS ADRI JAN Middelburg, 23 mei 1956. Koepoortstraat 2. De begrafenis zal plaats hebben D.V. za terdag 26 mei a.s., van af het rusthuis Graaf Maurits vertrek 11 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4