Experiment met „baby-zeiltje" voor Deltaplan in Veeregat Landbouwers in Someren hebben een regenmeester aangesteld mmoRD VOOR 100.000 DOLLAR AAN RUWE DIAMANTEN GESTOLEN DONDERDAG 24 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 STROMINGEN WAREN (NOG) TE STERK Ponton met plasticzeil gaat te water (FOTO P.Z.C.) HET VEEREGAT WAS WOENSDAG plotseling gepromoveerd van gewoon-maar-vaarwater tot een groot openluchtlaboratorium! Toch had deze promo tie niets met het Waterloopkundig Laboratorium in Delft of De Voorst te maken en evenmin betekende zij, dat er gisteren rond het Veeregat allerlei wit- gejaste heren moesten rondlopen, compleet met rea geerbuisjes en thermometers. Integendeel, er werd met héél wat zwaarder materieel gewerkt, materieel dat meer in overeenstemming was met de „waardig heid" van het nog niet afgesloten en daardoor nog Belangrijk research-werk met als decor een oude stad Reeds vroeger werd bij Veere een dergelijk zinkstuk gelegd, een proef neming, waarover wij al eerder schreven en waarover ir. H. A. M. C. Dibbits, de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat onder wiens leiding het Drie-eilandenplan tot stand komt, bij verschillende gelegen heden mededelingen heeft gedaan. Op allerlei manieren wordt thans na gegaan in hoeverre het mogelijk is het traditionele zinkstuk te vervan gen door iets anders, o.m. omdat men het oiide zinkbedrijf wil mecha niseren en ook omdat men bevreesd is, dat een normaal zinkstuk dat bij de Deltawerken geruime tijd o nder water intact moet blijven door paalwormen zal worden vernietigd. Het zoeken is dus naar ma teriaal, waarbij dit bezwaar geheel wordt ondervangen en daarbij is in deze eeuw van plastic haast vanzelfsprekend ook aan deze stof gedacht. In waterstaatskringen spreekt men over het „babyzeiltje", omdat het hier gaat om een dun stuk plastic, dat op de zeebodem wordt gelegd en dat inderdaad iets weg heeft van dit befaamde zeiltje, zij het dan dat het aanzienlijk groter is en dat het bij de Deltawerken voor geheel andere doeleinden dient dan bij een baby Welnu, dit „babyzeiltje" is géén onderzoekingsobject van de overheid, maar van dé industrie, al heeft van zelfsprekend de overheid er grote belangstelling voor. Maar nu het Deltaplan zulk een nationale zaak van de eerste orde is gebleken, zijn niet alleen de rijkswaterstaats diensten direct bij dit enorme pro ject betrokken, maar ook allerlei bedrijven en instellingen. Zo hebben aannemers van waterbouwkundige projecten groot belang bij proefne mingen, zoals die Fisteren in Veere weraen ondernomen en het is in dit verband begrijpelijk, dat twee gro te aannemers rechtstreeks bij dit research-werk zijn geïnteresseerd en er mede verantwoordelijk voor zijn, namelijk de baggermaatschappij Bos en Kalis en het aannemers- en han delsbedrijf n.v. Van Oord uit Wer kendam. altijd niet te onderschatten Veeregat: een sleepboot, een motorvlet en niet te vergeten een bokMet deze zaken namelijk gingen technici van de N.V. Holland se Draad- en Kabelfabriek Draka uit Amsterdam en van enkele aannemersmaatschappijen in tegenwoor digheid van vele rijkswaterstaatsingenieurs enkele methoden na voor het leggen van een nieuw soort zinkstuk, experimenten die ten nauwste verband houden met het Deltaplan en die door de rijkswater staat met de grootste belangstelling worden ge volgd. lerlei redenen, maar een van de be langrijkste is wel, dat hier de mo gelijkheid bestaat de experimenten bij hoog water te nemen om daar na bij laag water na te gaan hoe het plastic op de zeebodem terecht is gekomen. Bij eb komt namelijk een deel van het materiaal op een Twee zaken Het gaat bij deze Veerse experi menten om twee zaken, namelijk wat is de beste methode om het „zeiltje" op de zeebodem te leggen, en voorts: hoe houdt het zich als zinkstuk, dus op de bodem en vol gestort met steen. Gisteren nu werd met name de „leg-methode" beproefd, een niet eenvoudige aan gelegenheid. Want men doet niet wat men wil met een grote lap plastic in een zee-arm, waarin een vrij sterke stroom staat! Wie er wat meer van weten wil, moet maar eens proberen een tafelzeil tje keurig op de bodem van een volle badkuip te leggen, en dat ter wijl iemand anders met een stok 't water gezellig in beweging houdt... VERKEER. De pinksterdagen heb ben opnieuw geleerd, dat ook in West- Europa het verkeer Amerikaanse af metingen gaat aannemen. In Londen is men zó onder de indruk van de ge varen op de weg, dat de propagan disten van de luchtmacht dit niet on benut lieten. Op een van de drukste punten hangt nu een affiche: „Sluit U aan bij de parachutisten. Een pa rachutesprong is minder gevaarlijk dan hier de straat oversteken". OEFENING. De talrijke scholen voor lichaamsoefening en een betere hou ding werden in Stockholm met een nieuwe instelling verrijkt. Daar heeft de lerares lichamelijke opvoeding Li- liane Cander een school geopend voor honden, die niet "genoeg bewegings vrijheid hebben.... In het Veeregat hadden de man nen van de Draka en van de aanne mers gisteren een omvangrijk stuk zwart plastic een oppervlakte van 8 bij 100 meter keurig opgevou wen in een soort ponton en dit ge heel opgehangen in de takels van een bok. Het leggen gebeurde bij hoog water; waarbij de baan voor dit merkwaardige „tapijt" was uitgezet met gele en rode vlaggen. Er waren twee methoden: de eer ste hield in het met behulp van de bok doen zinken van de ponton, waar na vervolgens dit voorwerp lang zaam over de zeebodem werd ge sleept, terwijl één uiteinde van het plastic in deze bodem verankerd was. Op deze manier zou het zeil eenvou dig van de gezonken ponton worden afgerold. Deze methode werd eerst geprobeerd, waarop een tweede werd beproefd, waarbij de ponton even eens tot op de zeebodem werd ge bracht, doch op dezelfde plaats werd verankerd. Met een sleepboot werd daarna het plastic met de stroom mee voorzichtig uit de ponton over de zeebodem gesleept. Sterke stromingen Beide experimenten waren reeds vroeger in stiller water uitgevoerd en wel met zodanig succes, dat proe ven in een aebied met sterke stro mingen mogelijk en noodzakelijk werden geacht. Gisteren evenwel bleek, dat juist deze sterke stroom allerlei moeilijkheden opleverde en wel zodanig, dat het plastic in beide gevallen niet zoals het behoorde op zijn plaats kon worden gelegd. Op zichzelf was het constateren van deze tegenvaller voor de betrokkenen niet zonder nut, omdat men nu weet, waar men verdere verbeteringen moet aanbrengen. Het ligt dan ook in de bedoeling met de proefnemingen verder te "aan. Waarom Veere? Waarom werd het Veeregat zo plotseling tot openlucht-werkplaats gepromoveerd? Er zijn daarvoor al- gesteld. Ovèrogens dient er met nadruk op te worden gewezen, dat het hier slechts om proefnemingen gaat, proeven die nog vele malen herhaald moeten worden, vóórdat men defini tieve zekerheid heeft over de vorm van het zinkstuk-der-toekomst. Maar deze zekerheid zal ongetwijfeld wor den verkregen, dank zij de research- arbëid van industrie, aannemers en waterstaat. De moderne waterbouw-' kunde blijft niet en mag niet blij ven stilstaan bij oude methoden, hoe beproefd zij in het verleden ook mo gen zijn. Zo werd er gisteren ten dienste van het Deltaplan in het "onver wachte „openlucht-laboratorium" ,,KMC-handboek '56" nuttig bezit voor automobilist Dezer dagen is het „Handboek 1956" van de Koninklijke Nederlandse Auto mobiel Club verschenen. Door talrijke wetenswaardige gegevens is deze uit gave een belangrijk naslagwerk voor automobilisten. Het handboek bevat vele nuttige adreslijsten, belangrijke inlichtingen over verkeer in binnen- en buitenland, interessante gegevens over plaatsen en landen, die men per auto wil bezoeken, berichten over de wedstrijden van de K.N.A.C., verkeers- voorschriften in het buitenland en nog tal van andere inlichtingen. In ver gelijking met de uitgave van vorig jaar, is het „Handboek 1956" aanzien lijk uitgebreid, hetgeen vooral verband houdt met de toenemende belangstel ling voor autoreizen naar het buiten land. Veel aandacht besteedt dit hand boek dan ook aan hit toerisme in bin nen- en buitenland. Ongetwijfeld is deze uitgave van de K.N.A.C. een nut tig bezit voor iedere automobilist. «VWWWAWV^WW/WW T.V. verander! het leven in de V.S. De Amerikanen betaalden in 1946 nog een recordbedrag van 1.7 miljard dollar aan entree geld voor de bioscopen, maar in 1947 trad een daling in, welke rich tot op heden heeft voort gezet, zodat in 1955 de ontvang sten der bioscopen met niet min der dan 25 procent gedaald wa- Dit is hoofdzakelijk te wijten aan de komst van de televisie in de Amerikaanse huiskamers, welke honderdduizenden bio- scoopgangers van elke- leeftijd heeft thuisgehouden. Dit is een van de meest sail lante punten uit een uitgebreid verslag van het Amerikaanse ministerie van handel, dat te ruggaat tot 1929. wwwwvwvwvwww Dief drong woning te Brooklyn binnen. Een dief Is met een bult van 100.000 dollar aan ruwe diamant uit de wo ning van de 41-jarige diamanthande laar Jacob Friedman te New York ontsnapt, nadat hij een gevecht had moeten leveren met Friedman en diens vijf dochters. Friedman heeft de politie verteld dat de diamanten zijn gehele bedryfs- kapitaal vormden. Ze waren niet ver zekerd. Friedman was 'snachts om 2 uur thuisgekomen van een zakenreis en ging onmiddellijk naar bed in zijn twee verdiepingen bevattende woning in Brooklyn. De ramen van beide eta ges zijn beschermd door ijzeren sta ven. Vermoedelijk heeft een lid van het gezin vergeten de achterdeur op slot te doen. Om 5 uur werd Fried man wakker. Hij zag dat een man, geploeterd en gesjouwd door de mannen van de industrie en de aannemers. Zij konden zich daarbij moeilijk een mooier decor wensen: het prachtige silhouet van Veere met zijn kolossale dom en het slan ke stadhuistorentje. Een jachtje zeilde de oude haven in en het veer- bootje tufte ijverig naar Kamper land, terwijl mannen op een bok worstelden met een onwillig stuk plastic en vochten tegen de felle stroom. Rode en gele vlaggen op hoge stokken wapperden feestelijk in de wind, terwijl de vissersvloot bedaard langs de schepen van de proefneming de haven inliep. Vis sers stonden te roer. Waren zij zich er wel van bewust, dat die vlaggen een nieuwe tijd aankondig den De tyd van Veere aan geslo ten water bezig was de zakken van zjjn broek te doorzoeken. Friedman sprong het bed uit en greep de inbre ker. Deze wist zich echter los te ruk ken en ook de vijf dochters van de diamanthandelaar die uit bed waren gekomen, wisten geen vat op de in breker te krijgen. Achtervolgd door de zes Friedmans rende de inbreker de trap af en verdween via de ach terdeur en over de schutting van de tuin. Mevrouw Friedman was in het buitenland. Hert veroorzaakte motorongeval In de nacht van woensdag op don derdag heeft een overstekend hert in de nabijheid van Epe een motoronge val veroorzaakt. De heer C. A. uit Harderwijk, met zijn vrouw als duo- reed op weg naar huis lert dat de weg overstak. Het echt paar kwam zo ernstig te vallen, dat mevrouw A. met een schedelbasis- fractuur in het Pius-gesticht te Har derwijk moest worden opgenomen. De heer A. liep blessures aan zijn mond en aan een oog op en wordt thuis verpleegd. Het hert werd dodelijk ge wond. Vulkanische uitbarsting in de Stille Oceaan Een vulkanische uitbarsting onder water heeft het zee-oppervlak uiteen gespleten tussen de twee eilanden van de Hawaiian groep Oahoe en Kaoeai. Dit is de eerste onderaardse werking van die aard in dat gebied volgens mensenheugenis. Waarnemers zagen uit de lucht kokend water, stoom, vulkanische as en zwaveldampen op ongeveer 40 mijl (65 km) ten noordwesten van Hono- loeloe. Het vreemde verschijnsel werd ge meld door waarnemers in minstens vier vliegtuigen, zowel militaire als handelsvliegtuigen. Het Wereldgebeuren. 250.000 LITER PER UUR VOOR DROGE AKKERS Regeninstallatie kreeg een coöperatieve grondslag (Van onze speciale verslaggever) Aan het eind van deze maand zal (hoogstwaarschijnlijk) de direc teur-generaal voor de Landbouw in het Oost-Brabantse Peeldorp Someren een beregenings-installatie in bedrijf stellen. Het bijzondere ervan is, dat het de eerste coöperatief opgezette installatie van ons land is. Vijfendertig boeren van gemengde bedrijven op de hoge gron den van Someren hebben er de handen voor ineen geslagen. Ze heb ben vorig jaar de coöperatieve beregeningsvereniging „Somerense Akker" opgericht, elk vijfhonderd gulden per hectare landbezit geof ferd en voor de rest een grote financiële en technische medewerking gekregen van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, Cultuurtechnische Dienst, provincie, gemeente, Boerenbond en de plaatselijke Boeren leenbank. In totaal ging er in het project een bedrag zitten van ongeveer twee ton. Omdat het hier in zekere zin een experiment was, meenden rijk, provincie en gemeenten dc be trokken boeren echter in grote mate tegemoet te moeten komen. Straks zullen ongeveer honderd twintig hectare verdrogend akker land in het kerkdorp Someren-Eind van dit experiment profiteren. Ver ondersteld wordt, dat het een ver dubbeling zal geven van de bruto- opbrengst op deze gronden. Het is duidelijk, dat de boeren van de zand gronden in Drente, Utrecht Gelder land, Limburg en Brabant met enig ongeduld wachten op de uitslag van de proef. Over de verschillende deelnemende bedrijven is een ondergronds bui zennet gelegd van ongeveer vijf ki lometer lengte. Vier sterke pompin- Het leggen van een „babyzeiltje" in het. Veeregat bleek geen eenvoudige zaak. Terwijl de ponton in de kabels van een bok hing. worstelden de man nen met het plastic (FOTO P.Z.C.) stallaties zien kans om ongeveer 250.000 liter water per uur vijftig meter diep uit de bodem te puren. Daarmee zal vijftien ha per dag 'n malse regenbui bezorgd kunnen worden. „Het grootste probleem, waar mee we in de toekomst rekening hebben te houden, is de organisa tie", vertelde ons de heer M. J. Weylaars, één der wethouders van Someren, aan wie als betrok ken bedrijfsgenoot het voorzitter schap van de vereniging in han den is gelegd. „Weet wel, er zul len dagen zijn, dat ik op mijn ge wassen geen regen wens, terwijl mijn buurman het hard nodig heeft. Elk perceel heeft één of meer hydranten, waaraan de bo venleiding gekoppeld kan wor den om de bovengrond te be sproeien, maar er dient van dag tot dag te worden nagegaan wie wel en wie niet de langzame be regening willen genieten. Om dit organisatorische probleem in de hand te houden, hebben we voor gezamenlijke rekening een „re genmeester" aangesteld. Zijn naam is P. Konings en hij krijgt zeg maar een koninklijke macht over onze bedrijfsresultaten". „Was er geen andere methode mogelijk geweest om water in de grond te brengen dan beregening?" „Ja, door infiltratie of bevloeiing, maar dan zou het terrein eerst ge ëgaliseerd geweest moeten zijn. Dat is een enorm kostbare geschiedenis. Beregenen kun je zelfs bergachtig terrein. De Somerense akkers lenen zich ook uitstekend voor die metho de. De beregening kan bijvoorbeeld 's nachts gebeuren. Na een afgesteld aantal uren slaan de motoren auto matisch af. Het karakter van de streek, zo voorzien we ,zal er volkomen door veranderen. Het was altijd een dor re streek, waar de bewoners elkaar op winderige zomerdagen nauwe lijks konden herkennen van het op stuivende zand. Straks zal men on getwijfeld het vee vlak bij huis kun nen weiden. De bodem zelf is hu- musrijk genoeg om er van alles op te laten groeien, als er maar water op komt. Plezierreis De 72-jarige ex-president van de Verenigde Staten, Harry S. Tru man, zat dinsdag op het terras voor een hotel in Salerno (Italië) on der het genot van een glas sinaasap pelsap. Hij staarde naar de bergen, waar Duitse troepen op 8 september 1943 geallieerde soldaten hadden ge bombardeerd, die probeerden, een deel van het strand te veroveren. Een der journalisten die Truman omringden vroeg, of het verstandig was geweest om deze plaats voor een landing uit te kiezen. „De generaal, die dat deed. had een eekhoorn- hoofd", antwoordde Truman volgens de eerste berichten. Prompt schoten de generaals Oliver Lcese (Enge land) en Mark Clark (Amerika) als eekhoorns in hun wiek: deze uitla ting noemden zij „nonsens". Op de persconferentie van Eisenhower kwam de kwestie gisteravond ook ter sprake. Ike vond niet, dat men de landing een mislukking mocht noe men. al was hg indertijd geen voor stander van de operatie geweest. In middels heeft Truman ontkend, dat een „directe verklaring" van hem was weergegeven. „Mogelijk had hij bij wijze van grap herhaald, wat een der journalisten tot hem had ge zegd In Amerika wordt Truman op zijn dagelijkse ochtendwandeling al tijd door een zwerm journalisten vergezeld, die vanwege zijn snelwan- delaarscapaciteiten geheel buiten adem allerlei vragen aan hem stel len. Evenmin als daarginds wordt hij op zijn reis door Europa met rust ge laten. Ook hier hangen de kranten mensen aan zijn lippen om te horen, of hij een of andere rake opmerking zal maken over de interne Ameri kaanse of over de internationale po litiek. Na de dood van Roosevel£ moest deze provinciale politicus die vice-president was meteen het Amerikaanse presidentsheft in han den nemen. Amerika was nog volop in oorlog, men stond op het punt, Duitsland de genadeslag toe te bren- fen maar Japan was nog een ge- uchte tegenstander. Toen en in de jaren daarna heeft Truman echter getoond,, dat hij de onmetelijke pro blemen op een of ander manier toch meester werd. Daarbij bleef hij zich zelf; zo schreef hij aan zijn moeder en zijn zuster: „Het is nu twee maan den geleden dat ik beëdigd werd. Ik durf niet te denken aan de twee ko mende maanden, en nog minder aan de twee jaren die voor ons liggen. Ik moet de dingen aanvaarden zoals ze zjjn en elke beslissing nemen op grond van de feiten die ik weet. En vervolgens moet ik de beslissing van gisteren vergeten om een andere te nemen". Ondertussen was hij niet van plan, om zich door de wetgevende verga dering of door hoge militairen te la ten ondersneeuwen. Aan zijn presi dentiële bevoegdheid mocht niets worden afgedaan. Toch had hij er lef voor nodig om op 11 april 1951 ge neraal Mac Arthur van diens com mando te ontheffen. Misschien had hij daarbij ook nog een beetje het prettige gevoel, om als oud-reserve kapitein van de artillerie een gene raal met vier sterren terecht te wij zen. Zou zijn bewering over stijf hoofdige generaals op het terras in Salerno daarmee ook iets te maken hebben gehad? Op zijn reis door Europa hij zal in gezelschap van zijn vrouw ook Nederland bezoe ken maakt Truman net als in Amerika allerlei grapjes tussen zgn gesprekken met staatslieden door. Intussen zijn de Amerikanen het meest nieuwsgierig naar zijn uitein delijke houding bij de presidentsver kiezingen. Dat hijzelf weer naar het Witte Huis zou villen trekken, wordt nu niet meer geloofd. Maar zijn oor deel over de kandidaten kon wel eens de doorslag geven. In dit opzicht is het interessant, te weten dat hij voor zijn vertrek uit de V.S. lof toezwaai de aan presidentschapskandidaat Averell Harriman, gouverneur van New-York, die hij betitelde als ,,'n kapitalist die al jarenlang oorlog voert tegen de armoede over de hele wereld". „Ik geloof niet dat er een man is in de V.S. waarvoor ik meer achting heb", zo voegde hij eraan toe. Mocht Harriman of een ander Demo cratische kandidaat eventueel presi dent worden van de V.S., dan zal hg ongetwijfeld zo nu en dan bij Tra man te rade gaan. En dan "zal hij meeprofiteren van de reis die Tru man nu door Europa maakt, „voor zijn plezier en om zich op de hoogte te stellen". Het eekhoorn-incident zal spoedig vergeten r"~ HARRY S. TRUMAN eekhoornhoofden Volgens Pools blad werden 30.000 communisten gedood. Volgens het Poolse blad Koszalins- ki zgn sinds het einde van de oorlog 30.000 Poolse communisten door „volksvijanden" vermoord. De ver moorden waren militairen van het volksleger, activisten van de partij veiligheidsagenten en „progressie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3