„Uitvinder" Sinke construeerde nieuwe cirkelmaaimachine Zeeuwse Almanak VAN Itvin IVO ROL:DeTnnd pasta N?l,: BIJ STOOMTRAM „WALCHEREN" LIEP VERVOER IETS TERUG PAD VAN OSSENISSE BLIJFT VOOR OPENBAAR VERKEER OPEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 MEI 1956 R1LLANDER WEET VAN AANPAKKEN Orders komen thans ook uit het buitenland RINUS SINKE (33 jaar) qit Rilland is een uitovlnder. Geen man, die met allerlei aantrekkelijk'uitziende plannen te koop loopt, waarvan in de praktjjk weinig of niets uitkomt, maar een nuchtere, harde werker, die op een vraag hoe hy tot het doen van uitvindingen is gekomen, tot antwoord geeft: „Om aan de kost te komen voor mij en niyn gezin." Wie hem in zyn constructiebedrijf aan de Dorpsstraat te Krabbendijke op zoekt, zal hem niet achter een stalen bureau of een tekentafel vinden, doch gewoon in zijn overall in de werkplaats. Hard meewerkend, soms van 's morgens vier tot 's avonds elf, om te voldoen aan de enorme vraag naar een van zijn produkten, een geperfectioneerde cirkelmaaimachine voor gebruik in de boomgaarden. Deze cirkelmaaiers zyn het, die de naam van Sinke vooral het laatste jaar op veler lippen hebben gebracht. En heus niet alleen in Zeeland en overig Nederland, maar tot in België, Duitsland enAmerika toe. Het verhaal over de levensloop van Sinke is dat van een man, die reeds van jongsaf goed wist, wat hy wilde. Een man met een flinke dosis zelf vertrouwen en verantwoordelijkheid, die zich niet voor de eerste moeilijk heid of tegenslag gewonnen geeft. Een man ook met een behoorlijk za kelijke inslag, die zijn aangeboren ca- {>aciteiten als „puzzelaar'" over moei- yke problemen in zyn vak, op ver antwoorde wyze weet te verkopen. Van beroep is hij eigenlijk smid. Na de ambachtsschool was hy bij ver schillende bazen werkzaam, doch zijn drang naar zelfstandigheid en het verlangen gestalte te geven aan de ideeën, die op technisch gebied by hem oprezen, deed hem in 1946 in de buurtschap Oostdijk onder Krabbendijke een constructiebedrrjfje oprichten. Daar hij niet over vak diploma's beschikte, mocht hij slechts construeren wat hij zelf had ontwor pen. De ramp van 1953 kwam en over spoelde het bedrijfje van Sinke. Hij begon echter opnieuw in zijn huidige werkplaats aan de Dorpsstraat te Krabbendijke. En eigenlyk van diè tijd af, dateert zijn bijzondere inte resse voor de cirkelmaaier. Voordien had hij tal van andere constructies ontworpen en vervaardigd. Voor het maaien van gras in de boomgaarden kwam er een Engelse cirkelmaaier, die echter niet hele maal voldeed. In Krabbendyke liep er ook zo'n machine en daar zag Sinke al spoedig, dat het principe van dit werktuig wel goed was, maar dat de toepassing verbetering be hoefde. Hij ging aan het prakkeze- ren en het resultaat was, dat hij met een geheel eigen constructie aan de markt kwam. „Aan de markt" is voor de be ginperiode eigenlijk wel een beetje te groot woord. Hij kwam met zijn vinding bij een fruitkweker in de omgeving, die tot aanschaffing over ging. Zijn gunstige ervaringen leid den dan weer tot nieuwe bestellin gen van collega-fruitkwekers. En intussen ging Sinke ook verder met het uitwerken van zijn plannen. Hij construeerde machines met één, twee, drie en vier maaischijven. Zelf rijdbare maaiers, waarop de mo tor en ook de zitplaats voor de be stuurder is gebouwd en maaiers, die vóór aan elke tractor kunnen wor den bevestigd. Het principe van de machines is vrij eenvoudig. Aan de horizontaal gemonteerde maaischijven zitten vier mesjes, die doordat de via de aftak- as en poelie aangedreven schijven met een snelheid van 2000 toeren ronddraaien, het gras met grote snel heid maaien. Vollopen van de maai er is uitgesloten. Door de lage con structie van het geheel is de machi ne zeer goed bruikbaar in boom gaarden met laag houtgewas. In de smalle rijen van moderne aanplant levert deze cirkelmaaier ook voor treffelijk werk. WERK VOLOP. De eerste jaren ging het kalmpjes aan. De meeste fruitkwekers wilden het ook nog eens aankijken. Toch kwamen er geleidelijk meer en nu kan Sinke het met zijn acht man f'ersoneel bijna niet meer bijhouden, edere dag wordt er één cirkelmaaier geproduceerd, die al verkocht is, voordat hij klaar is. In de afgelopen winter maak te men er vyf en twintig op voorraad. Er waren toen mensen, die het wijze hoofd over zoveel optimisme schudden. Was dat niet teveel gewaagd? De heer Sinke had echter geloof en vertrouwen in zijn werk en hij kwam hierin niet bedrogen uit. In februari was hij ze alle vijf en twintig reeds kwijt. En woensdag had hij juist de honderd vijf en dertigste cirkelmaaier op een vrachtauto geladen. Sinke is er de man niet naar, nu bij deze door hard werken verworven „lauweren" te gaan rusten. Hij heeft alweer een ander apparaatje uitge dacht, dat eenvoudig aan de drie- schijvers kan worden gekoppeld en waarmee ook tussen de bomen het gras wordt gemaaid. Trouwens iedere af te leveren cii'kelmaaier zet hem meestal voor nieuwe problemen. Want door de grote gevarieerdheid in trekkers, moet praktisch voor iedere cirkelmaaier de aanbouw an- iedere cirkelbouwer de aanbouw an ders worden geconstrueerd. „De tijd gaat vlug en daarom zal ik er met die cirkelmaaier alléén niet zijn", zegt de heer Sinke met oog voor de realiteit. Thuis heeft hij ook de zorgen voor een gezin met vijf lieve kinderen. „Elke week moet ie eigenlyk iets nieuws hebben, om bij te blijven", zegt deze nog jonge uitvinder en constructeur. Hy is ech ter vastbesloten voort te gaan op de ingeslagen weg, waarbij hij tot dus ver ook veel medewerking van het E.T.I. en de riiksnijverheidconsulent heeft ondervonden. Een van de grote wensen van de heer Sinke is niet dat hij een groot fabrikant wordt maar wèl, dat hy zijn huidige werkplaats zal kunnen uitbreiden. Ook zou hij zich nog meer willen vrijmaken voor het uitwerken van plannen. Nu moet hjj zich nog te veel met het dage lijkse werk in zijn bedrijf bemoeien. Dat alles komt echter nog wel. Niet overhaasten, zegt de heer Sinke zelf. Hjj is nu al zeer tevreden uit niets, een goedlopend bedrijf te heb ben opgebouwd. Romeinse nederzetting bij Hoedekenskerke gevonden? Naar wij vernemen, heeft ir. Steur van de Stichting Bodemkartering, bij de aan de gang zijnde egalisatie- werkzaamheden langs de weg tussen Hoedekenskerke en Kwadendamme, verschillende scherven gevonden, welke er op zouden duiden, dat hier een romeinse nederzetting is geweest. Vandaag zullen enkele heren van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek ter plaatse een on derzoek instellen naar deze vondst. Collecte De collecte voor de vereniging „Het Hoogeland" heeft te Zuidzande f 46.03 opgebracht. HET GING NIET GOED In de havenmond van Hanswecrt ging het woensdagmorgen niet hele maal goed. Drie motorschepen, de „Prinses Irene", de „Aral" en de „Sancta Maria" voeren de haven uit op hetzelfde moment, dat het motor schip „Maria Judith 3" de haven bin nenvoer. Er zat blijkbaar een klein foutje in de navigatie, want enkele ogenblikken later was de botsing tus sen de vier schepen een feit geworden, zij het dan geen feit om in de toekomst met vlaggewapper en trompetgeschal te gedenken, want er ontstond nogal GEEN HEER... Het glas .van een van de lichtmas ten aan de Paul Krugerstraat in Vlis- singen lag enige tijd geleden in scher ven op straat en het is voor ons lang een mysterie geweest hoe die lamp stuk teas gegaan. Dezer dagen is dat mysterie ten dele opgelost. W\j spra ken een ooggetuige, wiens merkwaar dig verhaal ongeveer op het volgende neerkwam. In dé vroege morgenuren stopte er in de Paul Krugestraat ter hoogte van de bedoelde lichtmast een personen' auto, waar een man uit klom. Een bo ze man, wiens kleine auto zo juist over een steen was gereden. De man greep de steen, slingerde die in het wilde weg de lucht in en... kon nog maar net op tijd op z\j springen om de regen van glasscherven te ontko men, die vanuit de lichtmast plotse ling op hem neerdaalde! De man was géén heer in het ver keer. Hij keek schouderophalend naar de verwoesting, die hij had aange richt, stapte toen in z'n auto en ver dween met bekwame spoed. Een man met de mentaliteit van n kwajongen van twaalf jaar, die een ruit heeft ingegooid en dan de benen neemt.... Géén heer. wat schade. Nadat de nodige tijdelijke voorzieningen waren getroffen, kon den de schepen de reis voortzetten, maar daarna zullen zij toch in het dok moeten. GEEN VUUR IN BOS EN HEI Niet alleen in bos en heide, maar ook in de duinen moet men voorzich tig zijn met het gebruik van vuur, wanneer het enkele dagen zeer droog weer geweest is. Alles is dan gemakke lijk ontvlambaar en voor een levens grote duinbrand is slechts weinig vuur nodig. Daarom was het spelletje ook zo gevaarlijk, dat twee Vlissingse jon gens in de duinen van Oostkapelle speelden. De boswachter betrapte hen gelukkig, toen zij vuurtje aan het sto ken waren en zij kregen de wind van voren. Maar dit moest niet nodig zijn... MEER DAN GOUD Vandaag, donderdag 24 mei, viert het echtpaar F. G. de Jonge-Reijer- se te Willielminadorp op Zuid-Be veland zijn vijfenvijftigjarig huwe lijksfeest. Man en vrouw, die bei den tachtig jaar zijn, genieten nog een goede gezondheid. SCHOOLREIS Inmiddels is dan ook de tijd voor de schoolreizen weer aangebroken. De leerlingen van de derde en vierde klasse der openbare u.l.o.-school te Oostburg maakten een driedaagse reis naar Zuid-Limburg. En uit Zeeuwsch- Vlaanderen gaat men dan natuurlijk door België. Daar werd o.m. „aange legd" in Brussel en Luik. Overnacht werd in de Vaalser jeugdherberg en de tweede avond werd een bioscoop af gehuurd, waarin een extra voorstelling werd gegeven van de bekende film „Robin Hood". Via Eindhoven en Bre da keerde men naar Oostburg terug. Besluit gemeentebestuur Kattendijke was niet juist Verleende geen toeslemming voor collecte van kinderbescherming. Ten onrechte hebben B. en W. van Kattendijke op 19 januari 1955 ge weigerd hun toestemming te verle nen, dat het Verbond van Algemene Instellingen voor Kinderbescherming te Utrecht in de week van 31 oktober tot en met 5 november 1955 in Kat tendijke een collecte voor de bij het verbond aangesloten instellingen zou houden, zo heeft de Kroon thans be slist. Naar aanleiding van de beslissing van het college van B. en W. was het bestuur van het Verbond van Al gemene Instellingen voor Kinderbe scherming in beroep gegaan bij de Kroon. In liet beroepschrift werd gesteld, dat het niet juist kon zijn, de toestemming voor een openbare inza meling in Kattendijke te weigeren omdat het verbond in overleg met het Centraal Archief en Instellingen Bu reau inzake maatschappelijk hulp betoon voor Nederland te Amster dam de datum voor de in Kattendij ke te houden collecte had vastgesteld. In haar advies overweegt de Raad van State, dat B. en W. wel hebben aangevoerd, dat er in de gemeente Kattendijke zoveel collecten worden gehouden, maar dat in dit motief geen voldoende grond aanwezig is, om de gevraagde collete niet toe te staan. Mitsdien, zo komt de Raad van State tot de eindconclusie, is de gevraagde toestemming ten onrechte geweigerd. Advertentie Altijd schone tanden. Altijd frisse mond Ernstige aanrijding. Een ernstige aanrijding ontstond op het kruispunt van de Margriet- straat en de Wilhelminastraat te Axel. toen daar Woensdag de auto mobilist J. C. V. uit Axel geen voor rang verleende aan de scooterberij- der De F., eveneens uit Axel. De heer De F. moest met een hersen schudding en verschillende verwon dingen in zijn nabijgelegen woning worden opgenomen. De scooter werd ernstig en de auto werd licht be schadigd. Mej. C. Bijl uit Vlissingen 500.000ste bezoeker „Keukenhof" bood haar een reis door Nederland aan. De niets vermoedende mej. C. Bijl uit Vlissingen, ambtenares ter ge meentesecretarie, is woensdagmid dag, nadat zij haar entreebiljet voor „De Keukenhof" had gekocht, naar de voorzitter van de stichting Keu kenhof, de heer T. M. H. van Wa- veren geleid, door wie zij als vijf- honderdduizendste bezoekster werd welkom geheten. In de bestuurskamer noemde de heer Van Waveren haar het symbool van de 500.000 bezoekers van deze tentoonstelling te Lisse. Hij vertel de ook, dat het bestuur nooit had gehoopt dit aantal dit jaar te berei ken, maar met het mooier worden van het weer en het in bloei komen van de bolbloemen is het aantal be zoekers van 50.000 in de eerste vier weken, met sprongen omhoog ge gaan. Mejuffrouw Brjl ontving uit handen van de heer Van Waveren vier waar debonnen plus een reis van een week in Nederland voor twee personen. Ernstig verkeersongeval op weg Oostburg-Draaibrug Zevenjarig jongetje bij aanrijding zwaar gewond. Omstreeks half vijf woensdagmid dag is er op de rijksweg Oostburg Draaibrug een ernstig verkeersonge luk gebeurd. Het zevenjarige zoontje W. van de familie M. C. B. te Oost burg reed om deze tijd per fiets van school naar huis. Juist op het punt, waar het kind de rechterzijweg naar de ouderlijke woning moest inslaan, week het' plotseling naar links naar het middengedeelte van de weg uit. De bestuurder van een achteropko mende personenauto, de heer A. B. uit Amsterdam, trachtte een aanrij ding te voorkomen door zijn stuur al remmende naar links om te gooien. Helemaal ontwijken kon hij het knaapje echter niet en met een klap van dé zijkant van de auto werd het tegen de grond geslingerd, waar het hevig bloedend bleef liggen. De ijlings gewaarschuwde dokter De B. uit Oostburg was spoedig ter plaatse en verleende eerste hulp, waarna het jongetje in zorgwekkende toestand per ambulance naar het St. Antonius- ziekenhuis in Oostburg werd overge bracht. Zowel de rijkspolitie uit Oost burg als de verkeerspolitie stelden ter plaatse een onderzoek in. Faillissementen. In Zeeland werden in april in totaal drie faillissementen uitgesproken. Het vorige jaar bedroeg dit aantal in dezelfde maand eveneens drie. DIVIDENDUITKERING VAN 6 Jaarverslag 1955 meldt bevredigende resultaten Het vervoerscijfer van de n.v_. Stoomtram „Walcheren" bleef in '55 ongeveer op hetzelfde peil als in '54, zo meldt het jaarverslag. In totaal werden namelijk 3.098.000 passagiers vervoerd, hetgeen 59.000 minder is dan in 1954. Aanvankelijk^ liet de vervoerscurve een stijging zien, maar het gunstige weer in dé drie zomermaanden deed deze teniet. Dat de resultaten ondanks de terug gang bevredigend zijn, is te danken aan een tariefsverhoging en de op nieuw gestegen opbrengsten van het toerwagenvervoer. Er zal uit de winst over het verslagjaar een divi dend van 6 worden uitgekeerd, zo werd besloten tijdens de woens dag ten kantore van do onderneming gehouden vergadering van aandeel houders. Het verslag vermeldt verder, dat in mei 1955 de Stoomtram 'n vergunning kreeg voor de uitvoering van toer- wagenritten en ongeregeld vervoer met tien wagens van de Commissie Vergunningen Personenvervoer. Hierdoor kwam er een einde aan een in dit opzicht reeds jarenlang be staande onzekere toestand. Gememoreerd wordt ook, dat met ingang van 2 oktober de dienstregeling op de z.g. ringlyn werd uitgebreid, waarbij het aan tal ritten van 10 op 16 kwam. Een direct gevolg daarvan was, dat personeel en wagenpark moes ten worden uitgebreid. Gedurende de drie maanden van het verslag jaar, waarover thans gegevens bekend zijn, is het aantal passa giers gestegen met 14 de op brengsten met 23 en de kosten met 49 De stijging van de opbrengsten is ten dele veroor zaakt door de op 1 februari 1955 ingevoerde tariefsverhoging. Dé invloed hiervan kan op ongeveer S worden gesteld. Gedurende het verslagjaar kwamen wachthuisjes gereed in Domburg, Oostkapelle, St. Laurens (4 stuk?) en Vlissingen. Plannen tot bouw van wachtgelegenheden bestaan nog in Aagtekerke, Arnemuiden, Oostka pelle en Vlissingen. In verband met de verhoging van de frequentie op de ringlijn werd het- personeel uit gebreid.. Het totaal aantal bedroeg op 31 december 78 (v.j. 74) te verde len in: werkplaatspersoneel 13 (v.j. 14), kantoorpersoneel 9 (8) en rij dend personeel 56 (52). In het alge- BESLUIT RAAD VAN STATE: Raadsbesluit Hontenisse ongedaan gemaakt Het Pad van Ossen isse, (lat krach tens eer. besluit van <le gemeente raad van Hontenisse op 7 januari 1955 aan het openbaar verkeer werd onttrokken, zal openbare weg blijven. Het besluit van Ged. Staten van Zee land op 29 maart 1955 om aan dit raadsbesluit geen goedkeuring te hechten, dient volgens een beslissing van de Kroon te worden gehandhaafd Hiermee is dus in hoogste instantie beslist, dat het besluit van de ge meenteraad van Hontenisse ongedaan is gemaakt. Naar aaleiding van het besluit van Ged. Staten, om het besluit van de raad van Hontenisse ni«t goed te keuren was de heer H. A. A. baron Collot d' Escury, rentmeester van het kroondomein rentambt Hulst te KLoosterzande, in de gemeenteraad van Hontenisse in beroep gegaan bij de Kroon. Enkele weken geleden wer den deze beroepen door de Raad van State tijdens een openbare zitting be handeld. Blijkens het toen uitge brachte rapport bleek, dat Ged. Sta ten van oordeel zijn, dat een groot aantal belanghebbenden nog regelma tig van het openbare voetpad gebruik maakt, zodat een onttrekking aan het openbaar verkeer thans zeker niet gemotiveerd is te achten, Tijdens de zitting van de Raad van State voerde de heer H. A. A. baron Collot d' Escury aan, dat slechts één van de elf raadsleden zich tegen de onttrek king aan het openbaar verkeer ver zette, maar dat de andere leden een stemmig van oordeel waren, dat het door B. en W. ingediende voorstel aangenomen diende te worden. Ba ron Collot d'Escury die het besluit van de raad van Hontenisse toe juichte, was van oordeel dat het Pad von Ossenisse niet meer door het openbaar verkeer wordt gebruikt en zelfs als voetpad niet is te herkennen. Tijdens de zitting van de Raad van State maakte hij zelfs de veron derstelling, dat de leden van het college van G.S. een ander pad hadden bezichtigd, zodat de be slissing van G.S. op onjuiste gron den zou berusten. Het Pad van Ossenisse voorziet niet meer in de behoefte, zo argumenteerde het gemeentebestuur van Hontenisse. Handhaving van dit pad als open bare verkeersweg kost veel geld aan onderhoud. Bovendien, aldus de mening van het gemeentebe stuur, kan het Pad van Ossenis se op geen enkele wyze voor de inwoners der omgeving een kor tere verbinding naar school of kerk betekenen. In haar advies aan de Kroon heeft de Raad van State vastgesteld, dat het pad nog regelmatig wordt ge bruikt en in een behoefte voorziet en dat de bewoners van het gehucht Noordstraat voor kerk- en schoolbe zoek niet zozeer op Ossenisse als wel op Kloosterzande zijn aangewe zen. De Raad van State is dan ook van oordeel, dat het besluit van G.S. om geen goedkeuring aan het besluit van de gemeenteraad van Hontenisse te hechten juist is en dat. het bestre den besluit van G.S. dus moet wor den gehandhaafd. Uitbreidingsplan Goes moet gewijzigd worden In verband mei bouw lyceum. (Van onze parlementaire redacteur) Op een vraag van mr. Wendelaar (v.v.d.) heeft de minister van Onder wijs, Kunstei en Wetenschappen, mr. Cals, woensdag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat het uitbreidingsplan van Goes gewijzigd moet worden, wil daar een lyceum kunnen worden ge bouwd. Er is overeenstemming tus sen de autoriteiten bereikt, waar de school zal moeten komen, maar het bleek toen, dat de eigenaar van de betrokken grond niet bereid was de ze af te staan. Er worden onderhan delingen gevoerd om tot een bevre digende oplossing te komen. Bijeenkomst over dialectonderzoek. Zaterdag a.s. zal te Middelburg; in restaurant „Suisse een bijeenkomst worden gehouden onder auspiciën van de Centrale Commissie voor het Nederlands Volkseigene te Amster dam in samenwerking met de Zeeuw se Vereniging voor Dialektonderzoek. Tijdens deze bijeenkomst, die voor iedere belangstellende toegankelijk is, zal het woord worden gevoerd door dr. P. J. Meertens uit Amster dam en mej. dr. H. C. Ghijsen over de stand van zaken van het Zeeuws dialektonderzoek. Concert. De Axclsc muzieltver. „Mondaecor- deola" gaf onder leiding van haar directeur, de heer A. van Meurs een populair concert in de kiosk op het Szydlowski-plein. Voor dit concert bestond een zeer goede belangstelling. meen kan met voldoening worden te ruggezien op de door het personeel geleverde prestaties, zo meldt het verslag. Wagenpark In de samenstelling van het wa genpark kwamen geen wijzigingen. Het totaal aantal bleef 30, te verde len in 10 46-persoons Crossley's, 12 42-persoons Crossley's, 2 41-persoons Scania Vabis. 4 35-persoons Scania Vabis en 2 42-persoons DAF's. In totaal werd een afstand afgelegd van 1.713.130 km, hetgeen een gemid delde van 57.104 km (v.j. 55.490 km) per bus betekent. Het exploitatieresultaat over dit boekjaar, dat het 50e was, beloopt 289.730,47, het voordelig resultaat bedroeg 10.269,46. De balans per 31 december 1955 laat een totaal van 1.716.909,08 zien, de verlies- en winstrekening een totaal van 299.999,93. Volgens de voorstellen van (le commissie van dagelijks toe zicht besloot de Vergadering van aandeelhouders de winst ten bedrage van 48.807,59 te vermeerderen met het onverdeeld saldo van 1954 een bedrag van 120,73 hetgeen een totaal van 48.928,32 geeft en daar uit een dividend van 6 uit te ke ren, waarmee ongeveer 30.000 ge moeid is. Een "bedrag van 12.000 wordt voor bijzondere doeleinden ge reserveerd, terwijl 6000 wordt toe gevoegd aan de 'algemene reserve. De vergadering van aandeelhou ders herkoos mr. dr. R. W. graaf van Lynden uit Oostkapelle, die pe riodiek aftrad, als commissaris. Voorts werden leden en plaats vervangende leden van de financiële commissie benoemd, zulks op voor dracht van het dagelijks bestuur. Tot lid werden benoemd de heren J. C. Blaupot ten Cate, B. A. Hesselink en mr. P. Loeff, allen te Middelburg, tot plaatsvervangend lid de heren E. M. Alberts, Middelburg, jhr. ir. H. L. Bogaex-t, Domburg en mr. M. Tydeman, Westkapelle. De heer G. C. Breas 50 jaar in dienst bij fa. Slotema Gouden jubilaris kreeg zilveren medaille O.N. Woensdagavond werd aan de heer G. C. Breas te Wissekerke de ere medaille in zilver, verbonden aan (le Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt voor 50 jaar trouwe dienst in het timmer- en aannemersbedrijf van de heer R. Slotema. Tijdens een feestelij ke bijeenkomst in hotel „De Kroon", die werd bijgewoond door de familie van de jubilaris en het gehele perso neel van het bedrijf, werd dit heuglij ke feit gevierd. De heer Slotema, die de jubilaris, de familie en de genodigden verwel komde, herinnerde er aan, dat hij in 1932 als leerjongen kennismaakte met de heer Breas. De verhouding is gewijzigd, maar de heer Breas bleef voor de heer Slotema een goede leer meester, vriend en hulp. In 1906 kwam hij op 14-jarige leeftijd bij de voorganger van de heer Slotema, de heer M. H. van Hee, als leerjongen in het bedrijf en er groeide een uitste kende vakman uit hem, die zijn taak zeer serieus opvat. Als blijk van waardering bood de heer Slotema de heer Breas een mand met bloemen en een geschenk onder couvert aan, die door de dochtertjes van de heer Slo tema werden overhandigd. Burgemeester J. van Halst deelde daarna mee, dat de heer Breas was onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, en speldde de jubila ris de medaille op de borst. Namens B. en W. bood de burgemeester de heer Breas hartelijke gelukwensen aan. Daarna zongen alle aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus. Namens het personeel werd nog het woord gevoerd door de heer M. Ver burg, die de jubilaris namens het per soneel een elektrisch scheerapparaat overhandigde. In gezellig samenzijn werd deze door de heer Slotema aangeboden feestavond voortgezet. (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: „Als 't kindje bin nenkomt", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren", 10 —24 uur; Hal stadhuis: Expositie „Stil le glans der Gouden Eeuw", 1012, 14 —17 uur, 1922 uur; Rest. Wöhler: Jaarvergadering V.V.V. Middelburg, Vlissingen Alhambra: „De man aan de top", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Duivels spel", (14 jr.), 20 uur. Oostkapelle Verenigingsgebouw: film voorstelling „Ciske de rat", 20 uur. Goes Grand: „Julius Caesar", (14 jr.), 20 uur; Prins van Oranje: voorlich- •ann os 'batoai "ssh puoAesgu»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2