PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Mendès-France is uit Franse regering getreden Remmen van autobus weigerden18 doden Breskens worstelt wederom met brandend probleem de BILT IKE ZAG LIEVER DAT RUSSEN 375 DUIKBOTEN OPRUIMDEN VERWACHT... 199e jaargang - no. 121 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 6,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm Minimum p. advertentie. 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 68—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24. telef MENINGSVERSCHIL MET MOLLET Arabische Liga brengt Algerije ter sprake in Veiligheidsraad De Franse minister van staat, Pierre Mendès-France, heeft woensdag middag op een kabinetszitting zijn besluit meegedeeld om uit de rege- ring-Mollet te treden. De andere radicale ministers blijven in de regering. Mendès-France verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de huidige Franse regering de beste politieke samenstelling vertegenwoordigt en hij wenste haar succes, doch hij kon zich niet verenigen met de Algerijnse politiek van deze regering. Hoewel hij van het begin af aan een voorstander is geweest van het onderdrukken van de opstand in dat gebied, is hij ook altijd van mening geweest dat gewapend optreden alleen niet voldoende is. Vorige maand heeft hij in 'n me- Ook is Mendès-France het on- morandum de maatregelen vastge- eens met de financiële politiek van legd die hy nodig achtte voor een de regering. Deze politiek moet tot oplossing, doch aan zijn raad is inflatie leiden, meent hij. geen gehoor gegeven. jn Frankrijk is men van mening, dat toen bij de vorming van de rege- ring-Mollet het ministerie van Bui tenlandse Zaken niet aan Mendès- France toegewezen werd, deze slechts Vervlakking Een goed deel van de zeer welwil lende mensen in Europa breekt zich van tijd tot tijd het hoofd over zulke vraagstukken als interna tionale samenwerking, verbroedering der volkeren, vergeten van tegenstel lingen en slopen van grensbarrières. Ze zien dat op dit gebied wel iele wordt bereikt, maar het gaat te lang zaam en de resultaten zijn vaak meer teleurstellend dan verblijdend. Oud-premier Winston Churchill kan dan wel in Aken zeggen, dat er ook voor Rusland plaats moet zijn binnen de Europese bondgenootschappen, toch zijn duizenden in Europa bepaald huiverig voor dit denkbeeld. Zelfs tussen volkeren, die militaire bondgenootschappen sloten, liggen de economische en politieke verhoudin gen dikwijls zo moeilijk, dat er nau welijks van een prettig samengaan gesproken kan worden. Er zijn echter enkele terreinen, waarop het met de internationa le samenwerking wat beter wil vlotten. Dat zijn de terreinen van de kunst en van de sport. Menden van allerlei geestelijke en politieke signa tuur ontmoeten sedert enige jaren elkaar op die terreinen zonder dat er grote wrijving ontstaat. Voor de sport was dat vrij eenvou dig en ook voor een kunstuiting als bijvoorbeeld de muziek, maar voor enkele takken van kunst werd het Boms toch nog ingewikkeld. Zo probeert men sedert enige jaren de grote filmfestivals van Cannes tot internationale filmverbroederings feesten te maken. Dat lag voor de hand, omdat het wereldje van de filmdirecteuren, ar tiesten regisseurs enz. sterk interna tionaal georiënteerd is. Meestal wer ken vogels van velerlei pluimage sa men om films te scheppen, die zege tochten over de halve aardbol doen en die de enorme winsten opleveren zonder welke de filmmensen niet in weelde kunnen baden. Films moe ten dus gangbaar zijn bij vele volke ren. Toen men zich te Cannes eenmaal op het standpunt van de inter nationale verbroedering had ge steld kwamen de leiders van het festival 1956 voor akelige feiten te staan. De Polen moesten een film te rugnemen, die Duitse wreedheden Warschau) in beeld bracht, en de Duitsers zagen zich genoopt een kri tische rolprent over ae verdeling van Duitsland te supprimeren. Ook andere films moesten verval len omdat ze gevoelens van bepaalde volkeren konden kwetsen.... Op zichzelf is dat misschien niet zo erg geweest. Het kan heel goed zijn, dat die films van weinig betekenis waren. Maar dat terugnemen van die films zegt toch wel iets over het peil waarop de internationale verbroe dering in Cannes stond ....namelijk het peil van de grootst mogelijke ver vlakking. Hier gold blijkbaar het principe: ves tig vooral niet de aandacht op wan daden of ernstige gebreken van be paalde volkeren of van politieke stel sels. schilder alles zo lieflijk moge lijk af ....ook al is het niet waar! Sluit uw ogen voor de werkelijkheid! Het moge dan waar zijn, dat men in Polen nog verbitterd is op de Duit sers en aat men in bepaalde landen zucht onder een schandelijk regime van onderdrukking.... doe vooral als of er in de wereld van de film alleen maar hartelijke genegenheid en inter nationale verbroedermg bestaat Ook zij, die in deze tijd hoop heb ben op groeiende internationale samenwerking en verbroede ring, moeten toch wel even beduusd staan van zoveel filmschijnheiligheid. Te Cannes is duidelijk geworden, dat men iets heeft willen forceren... dat men gezellig bij elkaar heeft wil len zitten, terwijl men toch eigenlijk bezwaren tegen elkaar had. Voor en kele weken wil het samengaan dan wel gelukken, maar heel veel langer slaagt men daar toch zeker niet in. De kloven die tal van volkeren schei den zijn nog te groot. Er zullen nog jaren nodig zijn om de|bittere er varingen en tegenstellingen uit te wissen, die thans een nauwere inter nationale aaneensluiting belemmeren! Eerst dan kan er van een werkelijk internationaal filmfestival sprake EÜnL PIERRE MENDÈS-FRANCE met kritiek aan de kant uit loyaliteit als minister zonder por tefeuille aangebleven is, doch dat hij sindsdien steeds gewacht heeft op een gelegenheid om zijn politieke vrijheid te herkrijgen. Men gelooft voorts dat de commu nisten, nu Mollet en Pineau zonder concrete resultaten uit Moskou te ruggekomen zijn, het denkbeeld van een „volksfront" opgegeven hebben en dat zij binnenkort de regering openlijk zullen aanvallen. Tot nu toe hebben zy zich beperkt tot kritiek op de gewapende onderdrukking van de opstand in Algerye, doch zy hebben steeds voor de regering gestemd. Noodrem Driehonderd Franse reservisten hebben uit protest tegen hun oproe ping om naar Algerije gestuurd te worden herhaaldelijk hun troepen- trein tot stilstand gebracht. De trein vertrok gisteren van een verzamel- front nabij Parijs naar kampen in oost-Frankrijk. Verschillende malen hebben de verbitterde reservisten aan de noodrem getrokken. Gisterochtend vroeg haakten zij te Bar-le-Duc een paar rijtuigen af. De gendarmerie moest er bij komen om hen te kalme ren. Maar gistermiddag was het weer mis. Achtereenvolgens stond de trein te Dijon-Porte-Neuve, Triage en La- doix-Serrigny stil op de noodrem. V eiligheidsraad De minister van Buitenlandse Za ken van Egypte Mahmoed Fawzi heeft de Franse ambassadeur in Cairo graaf Armand du Chayala en de ge zanten van de andere in de Veilig heidsraad vertegenwoordigde staten bij zich ontboden. Fawzi deelde hun daarop het besluit van de politieke commissie van de Arabische liga me de, om de kwestie van Algerye voor de Veiligheidsraad te brengen. Consumenten verontrust over rundvleesprijzen In het „Consumenten Contactor gaan" samenwerkende organisaties, te weten de Nederlandse Huishoud- raad, de Nederlandse Consumenten bond, het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Ar beiders Beweging, en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben zich naar aanleiding van wat zij noemen „Het verontrustende verloop van de rundvleesprijzen", gewend tot het produktschap voor vee en vlees met het verzoek op korte termijn maat regelen te treffen die de ontwikke ling der rundvleesprijzen „in gunsti ge zin" zullen beïnvloeden. Tragedie in een Italiaans ravijn Een bus met Oostenrijkse toeris ten is bij Bolzano (Italië) in een ravijn gereden. Functionarissen van de politie hebben het aantal dodelijk gewon den op 18 personen vastgesteld. Zij deelden mede, dat 26 perso nen nog in behandeling zijn in het ziekenhuis van Bolzano. Drie van dezen, zei de politie, zijn nog in een „ernstige toestand". De andere 23 hebben sneden, kneuzingen of frac turen opgelopen en zullen in staat zijn om het ziekenhuis na vijf tot vijftig dagen te verlaten. De politie heeft verder bekend gemaakt, dat door een eerste on derzoek van de in het ravijn ge storte touringcar is komen vast te staan, dat het ongeluk te wijten is aan slechte remmen, die volko men hun dienst weigerden, toen de wagen met grote snelheid langs de met rotsstukken bezaaide weg reed, die van Ponte Nova naar Bol zano voert. Velen van de toeristen, die voor de inkstervakantie naar Italië waren ge- omen voor een bezoek aan Venetië n de Dolomieten, zaten half te slapen, toen de touringcar met razende vaart langs de nauwe, bochtige weg naar be neden reed. ■"-De chauffeur, die later gedood werd, gaf alarm en probeerde de snel heid te verminderen op de weg naar beneden, door de bus naar rechts te sturen tegen een rotswand, omdat er links van hem alleen maar een open ruimte was. Blijkbaar heeft hij daarin gefaald en de touringcar stortte tien meter om laag in de rivier de Eca. na door het beschermende walletje langs de weg te zijn gebroken. De politie vond de bus in de zware duisternis en redde het leven van een aantal gewonde reizigers door in het voertuig door te dringen. Nóg is in de Zeeuwse fruitteelt gebieden van de prachtige bloe sem# der bomen te genieten. Vooral deze week kon men vele soorten fruitbomen tegelijk in bloei zien staan. Volgende week zal ook dit fleurige schouwspel voorlopig weer tot, het verleden behoren. (FOTO P.Z.C.) VWWV\*VWWWV\WA*VW Amerikaans krediet voor K.L.M. In totaal 50 miljoen dollar. De K.L.M. heeft met drie vooraan staande Amerikaanse banken, ni.: the First National City bank of New York, the Chase Manhattan bank en the Bank of America een krediet overeenkomst aangegaan tot een to taalbedrag van 50 miljoen dollar be stemd voor de financiering van een deej van de aankoopprijs van bestelde nieuwe vliegtuigen. Het krediet zal gedurende de periode 1956 t/m 1960 beschikbaar zijn in de vorm van een „revolving credit". liet totaalbedrag, dat ultimo 1960 zal zyn opgenomen, zal dan worden omgezet in een 5-ja- rige lening, terug te betalen in 10 ge lijke halfjaarlijkse termijnen. Voor liet krediet worden geen zakelijke ze kerheden of garanties verleend. Bouw van atoomtanker in Verenigde Staten Een voorstel aan het Amerikaanse Congres om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een op atoomkracht lopend tankschip zal binnenkort worden ingediend. Engeland en Noorwegen zijn reeds bezig aan de eerste proefnemingen in die richting volgens de ondersecre taris voor de handel, Louis Roth schild. Rear Admiral Walter C. Ford, verklaarde onlangs in San Francisco dat deze zomer de proefvaart van een door gasturbines aangedreven koop vaardijschip zou plaats hebben. Hier op zou spoedig de constructie van een atoomschip moeten volgen, zei hij. Het is nog niet zeker of het Con gres het voorstel zonder meer zal goedkeuren. STAP VOORUIT IN ONTWAPENINGSKWESTIE In 1911 al geschillen tussen strijdkrachten President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie in Washington ver klaard, dat de aangekondigde ver mindering van de Sowjet-strijd- krachten, indien zij wordt uitge voerd, hartelijk zal worden toege juicht ais een werkelijke stap voor uit op het gebied van de ontwape ning. De Ver. Staten weten echter niets meer dan officieel door de Russen is bekendgemaakt en zij kennen Leerlooierij te Vlijmen door brand verwoest De leerlooiery van de N.V. van Wagenberg-Festen te Vlijmen is in de nacht van dinsdag op woensdag door een felle uitslaande brand ver woest. Het vuur werd bestreden door de brandweer van Vlijmen en 's-Her- togenbosch met negen stralen en vier nevelstralen. Te half één 's nachts had men de brand onder de knie, doch de nablussingswerkzaamheden duur den nog voort. De leerlooierij, waar 60 arbeiders en 40 man kantoorpersoneel werk vonden, en die een oppervlakte be slaat van 1600 m2, is op het ketel huis na, geheel uitgebrand. De brand moet ontstaan zijn, tij dens werkzaamheden die des avonds in de fabriek werden verricht, waar bij zeer vluchtige stoffen gebruikt zijn. De schade is nog niet bekend, maar wordt geschat op enkele ton nen. DE VEERHAVEN KOMT WEST.... Hotelhouders aan de Scheldekade: „Ten dode opgeschreven" BRESKENS, in het nabije verleden geteisterd door oorlog en wa tersnood, worstelt opnieuw met een brandend probleem. De nieuwe veerhaven komt west. Zo besliste het de minister van Verkeer en Wa terstaat en het was geen beslissing, die alom opzien heeft gebaard. Wel verslagenheid Het verdwijnen van „de provinciale boot" uit het huidige centrum van de gemeente, waar de middenstand zich vestigde, wordt door ve len, gezien als de genadeslag voor Breskens. „We worden weer een vis sersdorp, zonder enig vertier en zonder enige mogelijkheid", zo ver zuchten velen. Anderen zetten de tanden op elkaar en zoeken naar mogelijkheden, zo nodig tégen de plannen van de Rijkswaterstaat in. Met nieuwe plannen, die tot grondslag hebben het handhaven van Breskens als pleisterplaats voor toeristen. Want dat is het kardinale punt. Hoe blijft Breskens, ook zonder veerhaven als centrum en als aanvoerpunt voor vreemdelingen, aantrekkelijk voor die zelfde „vreemdelingen". Hoe blijft Breskens zijn graantje meepikken van het alom toenemende vreemdelingen verkeer. Het comité „Havenbelangen Bres kens", waarin een aantal middenstan ders zitting heeft, zocht het in een „te genactie". Nadat duidelijk was gewor den, dat verder ijveren voor het be houden van de huidige veerhaven zin loos was geworden, nam het een des kundige in de arm. Een ingenieur, die een plan opstelde waardoor althans ook na de aanleg yan de westhaven en van de nieuwe toegangsweg tot de ze haven de verbinding met 't „ou de Breskens" zou blijven bestaan, ruwe trekken geschetst beoogt dit plan de aanleg van een nieuwe „ver dedigende boulevard", met wandel- en rijplateau en voerend van de nieuwe veerhaven naar het huidige centrum Scheldekade en Dorpsstraat in plaats van de door de Rijkswaterstaat beoogde aanleg van een kunstmatige duinenrij, met hoogstens een verbin dingsweg voor fietsers en voetgan gers. Of het plan kans van slagen heeft? Men weet het niet. De meeste, direct bij deze aangelegenheid be trokkenen zijn somber gestemd en bovendien zij geloven er toch niet in. De hotelhouders langs de Schel dekade, mensen, die voor 90 Tc le ven van de vreemdelingen, zien voor hun geestesoog de honderden vreemdelingen al langs de nieuwe snelweg razen: van Breskens via Oostburg, Aardenburg en Sluis naar België. „Zelfs al zou 't plan van het comité „Havenbelangen" genade vinden in de ogen van de Rijkswaterstaat, dan geloven wij nog niet, dat de vreemdeling de moeite zal nemen „de weg terug" naar Breskens te zoeken, wanneer hij eenmaal op weg is", zo menen -zij. De een overweegt vertrek uit Bres kens, de ander beraadt zich nog over te nemen maatregelen en een derde concludeert moedeloos, dat hem hoog stens rest te blijven waar hij is, en af te wachten .(Vervolg op pag, 71 niet de werkelijke betekenis ervan. Als de Sowjét-Unie bijvoorbeeld had bekendgemaakt, dat 375 mo derne duikboten zullen worden op geruimd, dan zou hij, Eisenhower, kunnen zeggen; Nu is het de moei te waard. Wij moeten maar vol hoop af wachten, zo meende hg. Wat de meningsverschillen tussen 't Amerikaanse leger, de vloot en de luchtmacht betreft, zei Eisenhower, dat de strijdkrachten hun menings verschillen zodanig moeten oplossen, dat niet iedereen gealarmeerd wordt. Het zou te betreuren zijn als in een periode van wijziging als gevolg van de atoomwapens, geen krachtige de batten tussen de onderdelen der strijd krachten gevoerd werden. Doch ieder moet loyaal de uiteinde lijke beslissing die genomen wordt, aanvaarden. Een eerlijk onderzoek naar de juiste stelling mag niet ont aarden in het bevorderen van een strijd tussen admiraal X en generaal Generaal Eisenhower scheen soms zeer boos bij het beantwoor den van vragen der verslaggevers over de rivaliteit tussen de onder delen der Amerikaanse strijdkrach ten. De spanning week evenwel toen Eisenhower zijn uiteenzetting besloot met te zeggen dat de con troverse reeds gaande was toen hij in 1911 bij het leger kwam. V lend van alle vrijen Op vragen van een correspondent over het „uitglijden" dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek af en toe deed ondanks zelfverzekerde verkla ringen, zei president Eisenhower, dat men zich niet altijd direct pessimis tisch moet uitlaten. Hij wilde niet zeg gen dat alles perfect gaat verre van dat doch de vastberadenheid van de Verenigde Staten om met elk vrij land bevriend te blijven, toont dat er vorderingen worden gemaakt, ook al gaat dat misschien langzaam en zijn er af en toe teleurstellingen. Eisenhower wees met nadruk op moeilijkheden die vertraging en te leurstellingen kunnen veroorzaken bij de betrekkingen met andere landen. Zo kan het gebeuren dat een Ameri kaanse vriendschapsbetuiging aan een bepaald land door een ander land af gekeurd wordt. Brief aan Kamer over ruimtelijke ordening De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rynland te Leiden heeft naar aanleiding: van het bij de Twee de Kamer ingediende wetsontwerp ruimtelijke ordening aan de Tweede Kamer een brief gezonden waarin zij verzoekt te willen bevorderen, dat de voorgestelde streekplannen niet door de colleges van Gedeputeerde Staten worden behandeld, maar door de Pro- raciale Staten en dat de aanwijzin gen aan de gemeenten met betrek king tot een vastgesteld streekplan niet bindend verklaard kunnen wor den. VRIJ ZONNIG. Droop" en vrij zonnig weer. Zwak ke tot matige westeliike wind. Over het algemeen iets minder warm dan gisteren. 25 mei Zon Maan ZON EN MAAN op 4.35 onder 20.44 op 21,44 onder 5.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1