PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dulles: Geen steun voor Indonesië in de kwestie Nieuw-Guinea Oproep aan Algerijnse studenten: meevechten Agrarisch Zeeland ramp 4 miljoen aan ontving na geschenken IN ONDERGRONDSE GANGEN TE LONDEN WOEDT HEVIGE BRAND Vand aag. 199e jaargang - no. 120 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie; F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie. 4—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstraat 24. telcf. PERSCONFERENTIE TE WASHINGTON Roelan Abdoelgani teleurgesteld De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag onthuld, dat de kwestie Nieuw-Guinea vorige week door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani, ter sprake was gebracht gedurende een bespreking, die hij met hem op het ministerie van Buitenlandse Zaken had gevoerd. Dulles zei, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken de hoop had uitgespro ken, dat de Verenigde Staten de Indonesische aanspraken op dat gebied zullen steunen. Dulles zei, dat hij zijn Indonesische ambtgenoot de rede nen had aangegeven, waarom de Verenigde Staten niet de Indonesische aanspraken konden steunen en voegde eraan toe, dat de kwestie vrijwel onveranderd bleef. Dit antwoordde minister Dulles aan een journalist, die hem ge vraagd had, of president Soekar- no tijdens zijn bezoek aan Was hington had gepoogd van de Ame rikaanse regering een openlijke verklaring te krijgen, waarin de territoriale aanspraken van Indo nesië op westelijk Nieuw Guinea gesteund werden. Minister Dulles zei onder meer, dat deze vraag niet persoonlijk door president Soekar- no was opgeworpen, maar door diens minister van buitenlandse za ken. Dulles zei, dat njf-zjjn besprekingen met minister Roeslan de houding van de V.S. inzake de Indonesische aan spraken praktisch onveranderd bleef. Cyprus en Navo Op de vraag of hij er een voorstan der van was dat problemen zoals dat van Cyprus met Navo-hulp opgelost worden, zei Dulles slechts dat deze mogelijkheid bestudeerd wordt. Hij wees erop, dat „Navo" niet het- V.S.-senator schrijft brief over Van Heuven Goedhart James O. Eastland, de voorzitter van de subcommissie uit de senaat voor de binnenlandseveiligheid, heeft in een brief aan de Amerikaanse af gevaardigde in de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge jr, geschreven, dat de subcommissie van een getuige (de schrijver Julius Epstein) heeft vernomen, dat de huige hoge commissaris voor vluchtelingenaan- gelegenheden van de V.N., de Neder lander G. J. van Heuven Goedhart, kort na de oorlog een prijzend voor woord heeft geschreven in de Neder landse uitgave van het Amerikaanse boek „De grote samenzwering". Dit boek is een sterk pro-communistisch getint werk van de Amerikaanse journalisten Michael Sayers en Al- bert Kahn. In zijn brief aan Cabot Lodge eist Eastland een verklaring voor het feit, dat mr. Van Heuven Goedhart op een zo hoge post in de V.N. be noemd is kunnen worden, waarbij hij opmerkt, dat Van Heuven Goedhart een belangrijke invloed onder vluchte lingen heeft. Mr. Van Heuven Goedhart ver klaarde in Genève, dat hij geheel ge reed was om commentaar op deze beschuldiging te geven, maar dat hij daarmee wilde wachten tot hij de volledige tekst van de brief van se nator Eastland heeft gezien. Tijdens de traditionele ringrijderijen, die ook dit jaar op Pinkster Drié" weer in véle Walcherse gemeenten werden gehouden, ging liet dikwijls uitbundig vrolijk toe. Het gebruik wil, dat de ringrijders, die bijzondere pres taties hebben geleverddoor hun col- legae-concurrenten worden gejonast, gelijk men hier bijvoorbeeld in Kou- dekerke ziet gebeuren. (FOTO P.Z.C.) zelfde is als „Atlantische gemeen schap". Verder verklaarde Dulles nog dat de militaire kracht van de Sowjets niet verminderd zal worden door de aangekondgide demobilisatie van 1.200.000 manschappen. Hij verklaarde het te betreuren dat Egypte de regering te Peking erkend heeft als de officiële Chinese rege ring. In antwoord op een vraag die hij als „hypothetisch" "betitelde zei Dul les het hoogst onwaarschijnlijk te achten dat de V.S. en de Sowjet-Unle gezamenlijk de stuwdam in de Nijl nabij Assoean zouden financieren. Soekarno wil geen bezoek brengen.aan Engeland Koningin Elizabeth zou niet in Londen zijn. President Soekarno van Indonesië heeft een uitnodiging om een offi cieel bezoek aan Engeland te bren gen afgewezen omdat koningin Eli zabeth niet in Londen zou zijn om hem te ontvangen, zo is van de zijde van de Indonesische ambassade te Londen gisteren verklaard. Koningin Elizabeth begint op 8 juni een staatsiebezoek aan Zweden, twee dagen voor Soekarno naar Europa zal vliegen na een bezoek aan "de Verenigde Staten en Canada. Hij be vindt zich op het ogenblik in de Ver enigde Staten. De Indonesische ambassade onthul de dat het foreign office de presi dent heeft uitgenodigd een „offi cieel" bezoek aan Engeland te bren gen na zijn Amerikaanse reis. De Franse „vogelman" Leo Valen tin is maandag bij een demonstratie te Liverpool om het leven gekomen. Zijn valscherm ging niet open nadat hij uit een vliegtuig was gesprongen en enige tijd met houten vleugels in de lucht had gezweefd. Zal Mendès-France toch heengaan? De algemene unie van Moham medaanse studenten in Algerije heeft gisteren al haar leden, die „wapens kunnen dragen", opgedra gen hun studie te staken en zich bij het rebellenleger aan te sluiten. De unie, welke vorige week reeds het initiatief nam tot een groot scheepse boycot door scholieren en studenten van de onderwijsinstitu ten, heeft zich met deze nieuwe op roep vierkant in het kamp van de rebellen geplaatst. Deze actie van de studentenunie dreigt het nationale bevrijdingsle ger te voorzien van een stroom van ontwikkelde Algerijnen. Tot dus verre bestonden de rebelleneenhe- den grotendeels uit ongeletterde boeren en arbeiders, welke meren deels onder commando staan van Algerijnen, die bij de Franse strijd krachten gediend hebben. De studentemmie heeft haar drin gende oproep uitgegeven als protest tegen de beweerde wrede Franse re- pressaillemaatregelen in Algerije. De stap wordt door waarnemers gezien als een bewijs, dat de sympa thie voor de rebellen onder het ont wikkelde Mohammedaanse volksdeel snel groeiende is. Het besluit van de unie viel samen met berichten uit het departement Oran in west-Algerije, dat in de hei lige stad Tlemcen, een belangrijk doelwit van de opstandelingen, een groot aantal doktoren, advocaten en onderwijskrachten door de Fransen grondse veldhospitalen voor de rebel len opgericht zouden hebben. De invloedrijke Franse bladen Le Monde, France-Soïr en Le Temps de Paris hebben gisteren de twee mil joen lezers, die zij samen hebben, Verteld dat Mendès-France, die mi nister van staat in Mollets minder heidskabinet is, van plan is heen te gaan als gevolg van hardnekkige wrijving over de Algerijnse politiek. Naar verluidt heeft de 47-jarige radicale leider opnieuw aan Mollet en aan de minister-resident voor Al gerije, Robert Lacoste, verteld dat hij gelooft dat alleen een „politieke" oplossing Algerije op de lange duur kan redden. Ook zou Mendès voor stander zijn van een massale mobili satie van' reservisten om het land snel te pacificeren, waarna een poli tieke oplossing gevonden kan wor den. Ter gelegenheid van het veer- tig jarig bestaan van het Neder- H landse Padvinsters Grilde werd dinsdag een jubeldag georgani- seerd op de Goudsberg te Lun- teren, welke door de koningin werd bezocht. De linkerfoto toont de konin- M H gin, die applaudisseert bij de aanbieding van S50 volledige H babyuitzetten aan de voorzitter van de Unicef, mr. A. M. Joe- lees, die bestemd zijn voor Grie- M kenland. s De recliterfoto toont de konin- gin in gesprek met „Blauwe j§ s Vogel" Quini Jonker, die HM. een kalender aanbiedt. Amerikaanse hulp werd besnoeid Door commissie uit het Huis van Afgevaardigden. De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag 't program voor hulp aan het buiten land, dat 4,9 miljard dollar beloopt, met ruim een miljard dollar be snoeid. Met 18 tegen 11 stemmen werd besloten op de drie miljard, die Ei senhower alleen voor militaire hulp aan het buitenland in het komende belastingjaar bestemd had, een mil jard te bezuinigen. Van de econo mische hulp werd 109 miljoen afge trokken. De regering staat op het stand punt, dat besnoeiing de veiligheid van de Ver. Staten in gevaar brengt. De commissie-voorzitter, Richards, verklaarde echter, dat van vorige jaren nog genoeg geld is overgeble ven om de regering in staat te stellen haar hulpprogram zonder moeilijkheden uit te voeren. e havenarbeiders van Rouaan hebben he. werk neergelegd uit solidariteit met een ploeg die geweigerd had een schip met oorlogsmaterieel voor Noord-Afrika te la den. Vroegere verbindingscentrum van Eisenhower Versterkte brandweer-eenheden strijden nu al twee nachten achter een tegen een hevige brand op 45 meter onder het. Londense aardop pervlak. De ondergrondse brand woedt in het vroegere verbindings centrum van generaal Eisenhower, een gangenstelsel van ongeveer 1200 meter met tal van kleine zijgangen. Zesendertig brandweerlieden zijn in ziekenhuizen opgenomen met rook vergiftiging, brandwonden en shock. Na de oorlog werden de onder grondse gangen rebruikt als onder komens voor Britse soldaten die op Invitaties voor B. en K. uit Scandinavië De regeringen van Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben gis teren de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjew geïnviteerd, deze Scandinavische landen een staatsbe zoek te brengen. bestaat het vliegveld Eelde, dat sinds 1953 uitwijkhaven van Schiphol is, 25 jaar. ..begint in grote delen van Azië de viering van de 2500ste ver jaring van de sterfdag van Boed dha. Deze viering duurt 12 maanden. HERSTELCOMMISSIE MAAKTE BALANS OP Schouwen-Duiveland kreeg het grootste deel: 2.8 miljoen MEER DAN VIER MILJOEN GULDEN aan werktuigen, gereedschap pen, vee en andere vormen van agrarische hulpverlening stroomden er sinds 1953 uit binnen- en buitenland naar de getroffen boeren in de Zeeuwse rampgebieden! Hiermee is ongetwijfeld een belangrijke steun gegeven in de moeilijke periode van herstel, hoewel deze met name voor Schouwen-Dui- land en de polder Kruiningen nog niet als volledig beëindigd kan worden be schouwd. De werkzaamheden voor de geschenkzendingen zjjn echter gereed en daarom is het goed, dat de Herstelcommissle welke destijds door de Stichting voor de Landbouw in Zeeland werd gevormd, de balans van de geschenkzendingen heeft opgemaakt. Hiermee wordt voor de toekomst vastgelegd op welk een grootse wjjze hulp werd geboden aan de door de watersnood getroffen agrarische bevolking van Zeeland. In het zeer uitvoerige overzicht wordt o.m. ook dank gebracht aan het Nationaal Rampenfonds, het Ned. Rode Kruis en de Coördinatiecom missie Hulpverlening Landbouw Wa tersnood 1953 voor de wijze waarop in het belang van de getroffenen kon worden samengewerkt. Uit de gegevens, die uiteraard voor het overgrote deel uit cijfers bestaan, blijkt dat, zoals te verwachten was, het eiland Schouw en-Duiveland met 2.832.831.60 wel het leeuwendeel van deze hulp ontving. Hiervan kwam er 1.162.625.60 aan landbouw werktuigen en gereedschappen naar dit eiland, 525.206 aan vee en 1.145.000 in andere vorm. Uit het Friese Landbouwrampenfonds werd namelijk 75.000 voor de bouw en in ventaris van een Voorbeeld-sanerings- bedrijf op Schouwen beschikbaar ge steld. voorts 70.000 uit het Land- bouwnoodfonds Drente voor verbe tering van diverse agrarische objec ten, terwijl het Nationaal Rampen fonds één miljoen gulden schonk voor de aanvoer van klei en bekleding voor afgeslagen percelen. Naast deze gif ten verleende de Herverkavelings commissie Zeeland ook een bijdrage van 400.000 in de kosten voor de bekleding van de afgeslagen perce len. Na Schouwen-Duiveland komt Oos telijk Zuid Beveland met een totaal bedrag van 411.226.80 aan ontvan gen geschenkzendingen. Hier werd er voor 302 338.80 aan werktuigen en gereedschappen ontvangen, 78.888 aan vee en f 30.000 uit het Landbouw- noodfonds Drente voor de bouw en inrichting van een agrarische biblio theek in het Dorpshuis te Kruinin gen. Tholen kreeg 354.921.90, waarvan 283.725.90 aan werktuigen en ge reedschappen en 71.196 aan vee. Westelijk Zuid Beveland kwam in aanmerking voor totaal 173.697.55, waarvan 138.609.55 aan werktuigen en gereedschappen en 35.088 aan vee. De getroffen boeren op Noord Be- veland ontvingen totaal een gelds waarde van 108.163.55, waarvan 82.253.55 aan werktuigen en ge reedschappen en 25.910 aan vee. O.Z. Vlaanderen kreeg 39.739.20 27.819.20 aan werktuigen en ge reedschappen en 11.920 aan vee), Walcheren 13.613.45 7.173.45 aan werktuigen enz. en 6440 aan vee) en tenslotte W. Zeeuwsch-Vlaanderen 1030, waarvan 950.aan werk tuigen en gereedschappen en 80 aan vee. De werktuigen en gereedschappen waren voor een groot deel afkomstig uit Canada, Denemarken, Duitsland, Italië, Noorwegen, Zweden, Zwitser land en Frankrijk. Er werden totaal 2627 werktuigen toegewezen. Voor zover deze niet werden geschonken, werden voor aankoop hiervan de ont brekende geiden door het Nationaal Rampenfonds beschikbaar gesteld. Ook was er voor de betrokkenen de mogelijkheid om bjj te betalen, voor zover de waarde van het werktuig groter was dan waarop zij volgens hun schadebedrag recht hadden. Op een totaalbedrag aan waarde der werktuigen van 1.823.344.80 is 296.443.75 bijbetaald. De totale waarde van 9923 stuks uitgereikte gereedschappakketten en los gereed schap bedraagt 478.595. GESCHENKVEE. Het geschenkvee had een totale nor matieve waarde van 754.728. Van de 339 koeien, 341 vaarzen, 460 pin ken, 370 kalveren, 1928 biggen en op- fokzeugen. 143 schapen en geiten, 8 veulens en 11.642 kippen ging ook hel overgrote deel naar Schouwen-Duive land. n.l. voor 525.206. Een specificatie omtrent de her komst van het geschenkvee leert, dat de Friese en Drentse veehouders het meeste vee voor hun getroffen Zeeuw- het punt stonden, naar het buiten land te vertrekken. Het vuur begon in een afdeling die werd gebruikt als officiers-kantine en greep snel om zich heen. Achttien uur lang streden de brandweerlieden zonder dat zij wis ten waar de vuurhaard zich bevond. Toen men eindelijk wist, waar men moest zijn, maakte kokend water dat naar beneden stroomde het onmoge lijk, de vuurhaard te naderen. Dinsdagmorgen meldden zich tal van soldaten bij de „Catacomben", zoals de Britten het gangenstelsel noemen. Zij werden in andere bases rond Londen ondergebracht. Echtpaar krijgt twee en een half jaar wegens kinderverwaarlozing Een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest heeft de rechtbank te Utrecht gisteren opgelegd aan de 33-jarige Utrechtse metaalbewerker H. van W. en zijn 30- jarige echtgenote M. C. O. wegens dus danige verwaarlozing van twee van hun kinderen, dat een daarvan is over leden en een ander naar een zieken huis moest worden overgebracht. Toen de Utrechtse politie begin no vember j.l. een inval deed in de wo ning van Van W. trof zij er in een to taal vervuilde slaapkamer de twee en een half jarige Peter Otto in levensge vaarlijke toestand aan. Zowel hij als de negen maanden oude baby moesten naar het kinderziekenhuis worden overgebracht, waar het jongetje een dag later is overleden. Het woog toen nog slechts negen pond. De twee an dere kinderen werden in een kinderte-' huis opgenomen en tegen het echtpaar werd proces verbaal opgemaakt we gens dood door schuld. In de woning trof de politie een elektrische wasmachine, een scooter, een televisietoestel en een grammo fooninstallatie aan, gekocht op afbeta ling, hoewel de man slechts een loon van 70 per week ontving en zijn vrouw vrijwel geen huishoudgeld gaf. De metaalbewerker had voor zijn kin deren niets over, doch was geheel be dacht op eigen genoegen. Zowel hij als zijn vrouw werden slechts licht verminderd toerekenings vatbaar geacht. Tegen beiden was 2 jaar met aftrek geëist. Nog enige export van consumptie-aardappelen. Er is besloten 22.500 ton consump tieaardappelen voor export vrij te geven. Afhankelijk van de situatie op de markt zal worden bezien of en zo ja, wanneer tot het vrijge ven van grotere hoeveelheden "kan worden overgegaan. Het streven zal er daarbij op zijn gericht te berei ken, dat de voorraden bij het einde van het seizoen geruimd kunnen zijn. Aldus heeft minister Mansholt ge antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Meel. se collega's hebben afgestaan. Zo gaf Friesland 838 stuks rundvee. 137 big gen en opfokzeugjes en 104 schapen en geiten. Drente bezette in de rang lijst de tweede plaats met 117 stuks rundvee en 616 biggen en opfokzeug jes. Een belangrijke periode wordt thans afgesloten, zo wordt in het verslag terecht opgemerkt. Een periode van spontane hulp van agrariërs aan hun getroffen collega's, die ook geleid heeft tot vele goede vriendschaps banden. DE BI LI VERWACHT... OVERWEGEND ZONNIG. Overwegend zonnig en op de mees- :e plaatsen droog weer, zwakke tot matige noordoosteliike wind. dezelfde middagtemperaturen of iets lagere. 24 mei Zon Maan ZON EN MAAN op 4.36 onder 20.42 op 20.50 onder 4.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1