PROF. ROMME HIELD IN GOES EEN VERKIEZINGSREDE WALCHEREN BEZOEK VAN FRANSEN AAN ZIERIKZEE WERD EEN SUCCES REINDERTDAGEN IN HULST MET ACADEMISCHE ZITTING ONTMOETINGSFEEST VAN EEN AANTAL ZEEUWSE HERVORMDEN EN RINUS DE ROBOT uit de ETHER DINSDAG 22 MEI I860 sttOV IN 0 l AL bi 1i BB UW SE (JOU KANT 7 VOOR EEN TALRIJK GEHOOR „Part noch deel aan actie in Limburg". „Persoonlijk betreur ik ook wat in Limburg aan dr. Drees is overkomen en wat ten onrechte aan onze partij wordt toegeschreven. De twee onbe schaamde pogingen van onbezonnen zijde om hem het spreken te beletten is door de partijvoorzitter terecht afgekeurd. De K.V.P. heeft part noch deel aan deze actie. Wanneer men van socialistische zijde deze affaire nu toch aan de K.V.P. verwijt, dan protesteer ik hiertegen met klem", zo sprak prof. mr. C. P. M. Romme, de K.V.P.-fractievoorzitter, toen hij op tweede pinksterdag in het Schut tershof te Goes een verkiezingsrede hield. Prof. Romme gaf zijn talrijk ge hoor in het bijzonder een uiteenzet ting van de taak van de kath. volks partij bij het nemen van beslissingen in het belang van het gehele volk. „In 1956 is niet onze voornaamste bestaansreden alleen eigen katho lieke belangen te verdedigen. Wij hebben een taak ten behoeve van ons volk in zijn geheel", zo merkte de spreker op in verweer tegen de soms geuite opmerking, dat de K.V. P. er alleen zou zijn voor „specifiek katholieke aangelegenheden". „Wij mogen ons niet binnen deze omhei ning laten terugdringen". Uitvoerig zette prof. Romme uiteen dat de katholieke taak in overvloed uitgaat naar algemene dingen, die men katholiek wil inspireren. In het werk programma van de K.V.P. wordt naast verschillende voorzieningen ook belastingverlaging bepleit. Dit zou volgens de politieke tegenstan ders een tegenstelling zijn, maar een groot deel van zijn rede had prof. Romme eraan gewijd om aan te to nen, dat van een tegenstelling juist geen sprake is. Met tal van voorbeelden gaf spre ker aan, dat er ook voorzieningen Brand in toren te In de loop van dc nacht van vrij dag op zaterdag is de toren van de hervormde kerk te Buitenpost (Fr.) door brand grotendeels vernield. De kerk zelf bleef nagenoeg onbescha digd. Het blusmateriaal van de brand weer van Buitenpost bleek ontoerei kend, zodat assistentie werd ingeroe pen van de brandweren van Leeuw arden en Kollum. De verbrande toren stond op de lijst van Monumenten zorg. Men vermoedt, dat de brand in aanleg is ontstaan toen tijdens een onweer van vrijdagochtend de blik sem in de toren sloeg. Het "blijkt, dat de grote schade is toegebracht aan de torenspits, die vrywel- is verdwenen. Van het overi ge deel van de toren is de binnen zijde; uitgebrand. Cholera in Calcutta. In Calcutta groeit een alarmstem ming, nu de 3 miljoen inwoners van de stad beginnen te beseffen, welk een catastrofale omvang de cholera- epidemie heeft aangenomen. Reeds zijn 765 mensen door de ziekte aan getast. Vier-en-veertig patiënten overleden aan de ziekte. mogelijk zijn, die geen of hoege naamd geen geld kosten, terwijl er ook zijn, die juist door belastingver laging tot stand komen. Uitvoerig bestreed prof. Romme een uitlating van dr. Drees, volgens welke de K.V.P. alleen maar belas- sir.gvetiaging wil in het belang van de hoge inkomens. In het slot van zijn rede stelde prof. Romme vast, dat de katholie ken, in tegenstelling tot in '52 en '48 met een verder gegroeide eenheid ter stembus trokken. Hij betreurde dat deze eenheid nog niet is volgroeid en dat de katholieken uit de Werkge meenschap in de Partij van de Ar- bed niet mee optrekken. „Het enige wat we kunnen doen is, bij de verkiezingen duidelijk ma ken, dat een overwinning van de so cialistische doorbraak naar katholie ke zijde uitgesloten is en dat elk doorzetten van een zodanige actie volmaakt zinloos moet heten. Er is maar één doorbraak, die van de chr. beginselen, van de katholieke poli tiek", zo besloot prof. Romme. Voorafgaande aan de rede van prof. Romme, sprak de Zeeuwse K. V.P.-kandidaat, burgemeester J. M. A. C. van Dongen uit Aardonburg, die zijn gehoor opriep als Zeeuwse katholieken een giotere eenheid te vormen. Hij wees doaroij op het te- lang, vooral in Zeeland, om princi pieel katholiek te stemmen. De bijeenkomst werd door mr. dr. A. J. J. M. Mes met een opwekkend woord geopend en gesloten. Na afloop was er voor de jongeren gelegenheid om een dansje te maken. IJIIIIIII!!llllllllllllllll!llillllllllllllll!lll!llllllllllllllll!llllillll!!illllllU!l| Willem Beukelszoon sprak in Vlaardingen H De belangstelling op vlag- |j H getjesdag ging dit jaar vooral uit naar Vlaardingen, waar de H burgemeester van Biervliet, de heer A. P. Kostense, in gezel- schap van hoge autoriteiten, o.a. minister Mansholt, getuige was H van een toespraak van Willem Beukelszoon. Na een ontvangst ei op het stadhuis was men bij- s f= eengekomen aan de Koningin Wilhelminahaven. Hier werd de bedrijfswimpel =1 voor de best verzorgde haring ie gehesen aan boord van de Vlaar- H dingen 97, de „Prinses Juliana", M schipper Arie van Roon van de Doggermaatschappij. ie H Onmiddellijk daarna kwam H het onderzoekingsvaartuig „Wil- M lem Beukelszoon" de haven ei binnen met aan boord Willem ee Beukelszoon van Biervliet met zijn bemanning. Het kleurige ee gezelschap werd hartelijk ver- h welkomd en men begaf zich ei ee naar het podium, opgericht voor ee het vlaggeschip. ie Willem Beukelszoon toonde 1= zich dankbaar, dat de burge- meester van Biervliet een stand- s beeld voor hem wilde oprichten, ee ee Tot minister Mansholt zeide hij, dat Nederland trots kan zijn op de vissers van vandaag, die zul- ee ke goede vangresultaten weten H te bereiken. Hij vroeg de minister nog wat H oude schepen te helpen oprui- ee men en er mooie, nieuwe voor ëe in de plaats te brengen. „Laten §f ee de mannen van uw controle H goed kijken, dat ze met het ka- ee H ken niet het pootje lichten". Mi- |f ee nister Mansholt antwoorde op ee geestige wijze. Vl!ll!lllllllllll!!!!lllllll!llllllllll!!l!lllll!ll!llll!!!!llllll!l!lllllllll!l!l!lllll!i Vllssingen Chr. ulo krijgt geen nieuw Subsidie voor „zomershow". Het bestuur van de vereniging voor chr. uitgebreid lager onderwys te Vlissingen heeft de gemeente om medewerking verzocht voor de stich ting van een nieuwe bijzondere school voor uitgebreid lager onder wijs, ongeveer in de omgeving, be grensd door de Bloemenlaan, Hoge- weg, Rembrandtlaan, Rozengracht en Singel. B. en W. stellen de raad thans voor om de gevraagde mede werking te weigeren, omdat de aan vraag niet aan de wettelijk gestelde eisen voldoet. Gebleken is, dat het de bedoeling was de bestaande school aan de Coosje Buskenstraat te ver vangen, maar dit is niet mogelijk omdat deze niet is afgekeurd. B. en W. stellen de raad voor om als zijn oordeel uit te spreken, dat een uitbreiding van de middelbaar tech nische school te Vlissingen met de in standhouding van een afdeling voor bouwkunde en een afdeling voor elek trotechniek aan deze school nodig wordt geoordeeld. Een subsidie van 4000 wil het college verlenen aan het comité „Vlis- singse Zomershow" voor het organi seren van feestelijkheden gedurende de aanstaande zomermaanden. Verder is er een voorstel tot het beschik- SPORT- EN ANDERE ONTMOETINGEN Rotarybood tocht naar Walcheren aan De banden tussen Zierikzee en Saint-Hilaire-du Harcouet zijn tijdens de pinksterdagen verstevigd in een sportfeest, dat onder grote belangstelling van dc bevolking is gevierd. Weliswaar toonden de Franse gasten uit Nor- mandië hun superioriteit op het voetbalveld, waar de vereniging Zierikzee met 3—2 verloor en er tegen Mevo met 33 gelijk gespeeld werd, en konden de tafeltennissers uit Zierikzee slechts één punt tegen 19 van de tegenstan ders incasseren, toch deed dit geen afbreuk aan dit internationale verbroé- deringsfeest, dat verder gevuld was met verschillende plechtigheden en uitstapjes. Nadat de Franse gasten vrydagavond met tien particuliere wa gens waren aangekomen en bij hun Zierikzeese gastheren ondergebracht, volgde zaterdagmorgen de officiële ontvangst op het stadhuis door burge meester mr. F. T. Dijckmecster. Tijdens deze ontvangst, waarbij ook mevrouw Dijckmeester aanwezig was, heeft de burgemeester van Sainf-Hi- laire, dr. D. Cuche, de wens uitgespro ken, dat de banden tussen beide ste den verstevigd zouden worden, niet in het minst door het contact van de bur gers onderling. De heer C. Boulay, voorzitter van de sportraad uit Saint- Hilaire, beantwoordde de begroetings rede van burgemeester Dijckmeester met de beste wensen voor Zierikzee. Er werden boeken aangeboden en bur gemeester Dijckmeester, wethouder A. M. den Boer en de heer J. Francke ont vingen de speciaal voor deze gelegen heid door de Franse sportvereniging ontworpen medaille. De eerste ont moeting was op het sportpark met de voetbalvereniging „Mevo", waarbij na een spannende wedstrijd de stand ge- li'1 bleef, namelijk 33; de vermoeid- .heid na een 600 kilometer lange auto tocht liet zich wellicht bij de Fran sen voelen. De aftrap voor deze wedstrijd, die door verschillende leden van het Zie rikzeese gemeentebestuur werd bijge woond, werd verricht door de heer B. Charrier, vertegenwoordiger van de Franse ambassadeur in Nederland. On der leiding van de heer Krijt speelden 's avonds in „Concordia" de beste ta- feltennissers uit Saint-Hilaire tegen de cracks uit Zierikzee. De Zierikzeeënaars bleken over de gehele linie uitgesproken de mindere van hun gasten te zijn, die aan de eerste tafel met 100 en aan de tweede met 91 wonnen. Slechts Leo de Vries redde de eer van Zierikzee door een wedstrijd te win nen. Zoals ook bij de voetbalwedstrijd, werden ook hier weer geschenken uit gewisseld. Dc „Rotary" te Zierikzee had de aardige gedachte gcliad voor de zondagmiddag een tocht door Wal cheren aan te bieden. Hier werd eerst, nadat tientallen foto's nomen waren van de klederdrach ten, een bezoek aan „Miniatuur Walcheren" gebracht. Een even ontroerende als vrolijke ceremonie speelde zich af in de leeszaal van het zeehospitium „Zonneveld" in Oostkapelle. De 15-jarige Iyceïst Co van der Valk uit Zierikzee, die daar verpleegd wordt, kreeg on verwacht bezoek van het meer dan 40 leden tellende Franse gezel schap! Vele leesboeken en andere cadeaus stapelden zieh op zijn bed. Verder werden Domburg, Vlissingen en Westkapelle bezocht. De laatste dag, maandag, werd be gonnen met een plechtigheid op de be graafplaats in Zierikzee. Namens de sportmensen uit Saint-Hilaire werd een grote krans gelegd op de grafsteen van burgemeester Schuurbeque Boeye. Per autobus, aangeboden door de R.T. M., ging het verder naar de woning van opa Kip in Dreischor, die bij het horen, dat er Franse gasten waren, resoluut zijn pet opzette en ondanks zijn 105 jaren buiten voor een tiental filmapparaten poseerde. De rit ging verder naar Ouwer- kerk, waar burgemeester J. Romeyn met de sportmensen een bezoek bracht aan de caissons. Voorop ge gaan door „Kunst en Eer" marcheer den maandagmiddag de gasten naar het sportterrein voor de ontmoeting Zierikzee-Saint-Hilaire. Buiten ver wachting was hier de belangstelling groot. Burgemeester Dyckmeester ver richtte, nadat de „Marseillaise" en het „Wilhelmus" waren gespeeld, de aftrap. Zierikzee moest met 32 het on derspit delven. Noch deze nederlaag, noch die van zaterdagavond, ver mocht de sportieve geest van deze sportuitwisseling te verbreken. Uitge leide gedaan door velen, vertrokken de gaslen maandagavond om zes uur vanaf het Havenpletn weer naar hun vaderland. baarstellen van een krediet van 2000 voor de kosten, verbonden aan de door de dienst van gemeentewer ken terzake te verlenen medewer king. Onderzoek geloofsbrief van raadslid P. Bikker. Raadsvoorstellen Vlissingen. De agenda voor de vrijdag 25 mei a.s. te Vlissingen te houden gemeen teraadsvergadering vermeldt als eerste punt het onderzoek van de geloofsbrief en de bijbehorende stukken van de heer P. Bikker, die door de voorzitter van het centraal stembureau is benoemd tot lid van de raad ter voorziening in de vaca ture, die ontstond door do ontslag neming van de heer J. P. Ventevo- gel (c.h.). Reeds enkele malen is er in de Vlissingse raad van de Partij van de Arbeid-zijde op aangedrongen spoed te betrachten bij het vaststel-1 len van een verordening tot wijzi ging van 't' Algemeen Ambtenaren reglement der gemeente Vlissingen met betrekking tot het ambtenaar schap van de gehuwde vrouw. Een voorstel daartoe zal in de komende vergadering worden behandeld. Kredieten worden gevraagd voor het aanschaffen van een nieuw stu dieklavier bij het carillon in de St. Jacobstoren 900.en voor de aanleg van riolering en bestrating van het gedeelte Vredehoflaan tus sen de President Kooseveltlaan en de Koudekerkseweg. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|llillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll| Echtpaar Tremblay 1 Canadakreeg zevende tweeling. M De 33-jarige Canadese me- vrouw Paule Emile Tremblay s heeft het leven geschonken aan H twee dochters, haar zevende tweeling. Moeder en dochters maken het goed. H Vijftien van mevrouw Trem- H blay's kinderen zijn nog in le- jj| ven. Haar echtgenoot is een ee 32-jarige arbeider. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Enkele dagen geleden is de eerste Belgische experimentele atoomreac tor in het centrum voor kernenergie te Moll (nabij Turnhout) in gebruik fenomen. Deze reactor, waarin gTa- iet als moderator wordt gebruikt, kan een kracht ontwikkelen van en kele duizenden kwu en zal in hoofd zaak dienen voor de opleiding van het wetenschappelijke en technische personeel. Benoeming. In de vacature van eerste ambte naar ter secretarie te Arnemuiden is per 1 juni benoemd de heer J. W. A. A. Kruijsse te Middelburg, thans derde ambtenaar bij deze secretarie. Per 1 juni is tot zün plaatsvervanger benoemd de heer T. Veenker, thans ambtenaar ter secretarie te Odoorn in Drente. Officiële publikaties VLISSINGEN. HINDERWET. B. en W. van Vlissingen, brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie, 2e afdeling, ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Gulf Oil (Neder land) N.V. te Rotterdam om vergunning tot het oprichten van een benzinepompin stallatie met tank van 6000 liter en een autogasolie-installatie met tank van 6000 liter en 2 aftappompen elk met een vermo gen van li p.k. ten behoeve van de water sportvereniging dc Schelde, op het perceel gelegen aan de Prins Hendrlkweg, ka dastraal bekend gemeente Vllssingen, sectie C, nr. 1699. Gedurende tien dagen, te rekenen van 18 mei 1956 af. bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijke bezwaren tegen het verlenen der vergunning ln te bren gen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 29 mei a.s., des voormiddags 10 uur, ten gemeentehui ze, een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen wor den Ingebracht. Een leder kan ter secretarie der gemeen te kennis nemen van de ter zake Ingeko men schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerech tigd degene die, zonder op de openbare zittin te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vllssingen, 18 mei 1956. VLISSINGEN. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Vllssingen brengt ter algemene kennis, dat hij woensdag a.s. verhinderd is spreekuur te houden. (Slot van pag. 1) Rcinaert-epos moet beschouwen als een komisch verhaal, een ver halend gedicht en dat de bena ming „epos" zelfs wat groots Is, (laar stelde prof. mr. B. Hermes- dorf uit Nijmegen iets geheel an ders. „Het epos had wèl een bedoe ling; de schrijver klaagt aan, stelt hebzucht van gezagsdragers aan de kaak en hjj rekende klaarbiyke- ïyk op een tot oordelen bevoegde lezerskring Ja, en dan zit daar de leek, die ei genlijk wel geneigd is om het met prof. De Keijser eens te zijn en het Reinaort-vernaal maar te beschouwen als een gezellige, amusante historie zonder meer. Zonder verder „gevos". Beide sprekers maakten deze op- merkir.gen overigens vrij terloops, ze sloten logisch in hun betogen, waar van dat van prof. De Ketfser voorna melijk was gewyd aan de naamge ving in het epos. Om dat woord dan toen maar te gebruiken. Prof. Hermesdorf behandelde „De advocaatuur in de Reinaert"; een in teressante causerie, waar uit te le ren viel. dat de in het verhaal optre dende dieren gezien mogen worden als geslaagde en minder geslaagde strafpleiters. Spr belichtte zowel ver scheidene figuren als hun pleidooien. Waarmee dan een einde kwam aan deze academische zitting, die werd opgeluisterd met enkele vocale inter mezzi door het Hulster dameskoor, onder leiding van de heer Jo Ivens, en die gevolgd werd door een geani meerde officiële ontvangst door het gemeentebestuur. Een ontvangst, die burgemeester A. L. S. Lockefeer in een welkomst woord o.m. de gelegenheid gaf het Reinaert-comité te loven voor het ge nomen Initiatief en het tevens „vos- senvernuft" toe te wensen om de „Reinaertdagen" attractief en op ni veau te houden. Tot besluit gebruik- tei. de genodigden een door het ge meentebestuur in hotel „De Graan- beurs" aangeboden diner. Aardenburg (Slot van pag. 2) In de omgeving van „Elderschans", even buiten Aardenburg gelegen, is men maandag dichter by elkaar ge komen tijdens de discussies, die opre zen rondom de kerkgedachte: „Met de ander in de wereld." De leiding van deze Zeeuwseh-Vlaamse kerkdag be ruste bij ds. J. v, d. Graaff. Medewer king werd verleend door het fanfare korps „Excelsior" uit Cadzand (voor het merendeel Vrije Evangelisten!) en het ned. herv. kerkkoor uit Cadzand. Terwijl de ouderen hun kerkdag had den, vermaakten de kinderen zich met balspelen, enz. onder leiding van wika R. Wasterval. Na een welkomstwoord van burge meester J. M. A. C. van Dongen v'an Aardenburg, sprak de heer I. Ris- seeuw-Brakman uit Zuidzande een openingswoord. Ds. G. Jansma uit Zaamslag, praeses van de classis IJzendijke, ging voor in gebed. Voordat overgegaan werd tot de discussies, sprak ds. J. Eijgen- daal een inléidend wöord, waarin hij'zijn toehoorders er op wees, dat men samen moet nadenken en spreken over een verantwoorde christelijke levenshouding. De lei ding van de kerkdagen had een zestal vragen samengesteld en rond deze vragen ontstond in de groepen, waarin de aanwezigen werden verdeeld, een levendige en interessante discussie. Lang niet altijd was men het met elkaar eens, maar nadat de verschillende meningen uiteengezet waren, kwam men toch weer tot een op lossing. Tydens deze gesprekken doken vele andere vragen op, die door de leiders van de verschillen de discussiegroepen werden geno teerd. Een forum, onder leiding van ds. L. S. Blom, nam deze vragen in behan deling. In dit forum hadden zitting mevrouw E. J. van den Broecke-de Man uit Aardenburg, mevrouw Van Meeuwen uit Hoek, ds. W. S. Hugo van Dalen uit Oostburg en de heren O. E. Alberti. S. W. Henri en Misdorp, resp. uit Öostburg, Terneuzen en Kloosterzande. Het forum had van te voren geen kennis genomen van de vragen en de leden kwamen soms wel voor verrassingen te staan. Scheiding Hét bleek uiteindelijk, dat men zich in vele discussiegroepen o.m. had be ziggehouden met de vraag of er geen samenwerking mogelijk is met ande re kerkgenootschappen. „Wordt er in Zeeuwsch-Vlaanderen nog niets ge daan aan de onverantwoorde schei ding in de protestantse kerk", zo luiddéén van de vragen, die het fo rum werden voorgeleged. Geen van de leden kon in dit verband een optimis tisch geluid laten horen, maar me vrouw Van den Broecke suggereerde om volgend jaar een kerkdag te hou den van alle protestantse kerken sa men, een suggestie, die veel bijval vond. Tot slot werd opgevoerd: „Het lof lied", een lekespel in vjjf bedryven uit de bundel „De Gezegenden" van Aart van der Lieuw. Dit spel geeft op een aparte wijze antwoord op de vraag, hoe het leven „met de ander" kan en moet zijn. De medespelenden waren in Middeleeuwse kledij gesto ken en het geheel vormde, mede door de schilderachtige omgeving, een ro mantisch aanzien. Een twintigtal West Zeeuwsch-Vlamingen onder re gie van wika Wasterval gaf op overtuigende wijze een vertolking die bij dc toeschouwers een diepe indruk achter liet. HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+NA.P. 23 mei. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 0.57 1.26 1.55 2.21 2.37 1.90 2.05 2.17 1.25 1.49 13.25 13.53 14.30 14.54 15.06 2.24 2.35 1.45 1.70 7.26 7.55 8.27 8.00 8.18 2.06 2.18 2.36 1.78 2.03 19.39 20.09 20.43 20.17 20.41 1.96 2.08 2.26 1.60 1.82 20. Drie dagen lang werkte Jackie als een paard om de totaal gedemonteerde robot weer netjes in elkaar te zetten. Hij gunde zich nauwelijks de tijd om te eten of te slapen. Op de avond van de derde dag, het zal omstreeks half tien geweest zijn, zat het karweitje er toch op. Jackie was juist bezig Rlnus een beetje door de kamer te laten wandelen en hij constateerde tot zijn tevredenheid dat hij beter liep dan de eerste maal hij waggelde minder en dat hij wat zachter zoemde. Mid den in dit experiment werd er geklopt. Het was Jim my, die hem kwam vertellen dat er bezoek voor Jackie was. Ingenieur De Wriater, een collega van Jackie, die ook bij de firma Technica Co werkzaam was. Jackie was niet zo bijzonder op lr. De Wroeter gesteld, maar hij had toch ook geen hekel aan hem. Hoewel hij uiter lijk veel weg had van een vos, gedroeg hij zich altijd even hoffelijk en vriendelijk. „Laat 'm maar boven ko men, vader", zei Jackie. „Hij komt zeker eens kijken hoever ik met m'n robot gevorderd ben. Ze worden bij Technica Co blijkbaar een beetje ongeduldig". Even later stapte ir. De Wroeter de kamer binnen, buigend en glimlachend. „Dag waarde Brown" zei hij, „dag jon ge coUega, ik kon het niet laten even bij je binnen te stappen. Ik ben vandaag naar Rotterdam geweest en ik dacht, laat ik nu even op de terugweg naar huis een kwartiertje bij mijn jonge vriend binnen stappen om eens te kijken hoe ver hij met zijn machine gevorderd is". „Welkom meneer De Wroeter", zei Jackie beleefd. „U komt juist op tijd om hem zijn avondwandeling te zien maken". Litterair forum Tweede pinksterdag verenigden Vlamingen en Zeeuwen zich in een letterkundig forum, dat in het Hul ster raadhuis gehouden werd en waar menige vraag op de forumleden is af gevuurd. Dr. P. J. Meertens leidde de ze bijeenkomst, waarin mevrouw E. J. van den Broecke-de Man als enige vrouw zitting had in het forum, naast de Vlamingen Filip de Pillecijn, Gas ton Martens en prof. De Keyser en met als Zeeuwse „partners" mr. J. C. van Schagen en de heer P. van Gejjt uit Hulst. Men sprak gezamenlijk o.m. over de mogelijkheden om tot meer samen werking tussen Vlaamse en Zeeuwse letterkundigen te komen men op perde het idee van „boekenbeurzen" en over het vertalen uit het Frans, waarbij vooral de kwaliteit van het Nederlands in het geding kwam. Deze tweede Reinaertdag had dus een volledig litterair karakter, waar bij het nu niet zo zeer om het aloude epos ging als wel om het contact tus sen Vlamingen en Zeeuwen, zoals er vandaag een op Noord-Frankryk ge richte „contactdag" wordt gehouden. Jaarverslag 1955 van „Scheldebank" Zierikzee. Dividendvoorstel: 10 procent. Verschenen is het verslag over 1955 van de „Scheldebank n.v." te Zierikzee, dat zal worden uitge bracht in de algemene vergadering van aandeelhouders op 26 mei a.s. De directie deelt daarin o.m. mee, dat de gang van zaken bh de ven nootschap zich ook in 1955 gunstig heeft ontwikkeld. De aan de bank toevertrouwde gelden zijn weer ge stegen, terwijl anderzijds de weder opbouw van Schouwen-Duiveland 'n grote krediet-uitzetting nodig maak te. Ter gedeeltelijke belegging van de overtollige middelen werd f 800.000 in Nederlandse schatkist-biljetten belegd gehouden. Als gevolg van een en ander zijn de interestbaten weer gestegen, in verband waarmee het wenselijk werd geacht om een be drag van 17.500 te bestemmen ten bate van de door het personeel ge sloten pensioenverzekering, waar door een jaarlijks terugkerende be sparing werd verkregen. Blijkens de jaarstukken bedraagt de in 1955 behaalde netto-winst 78.942,50, waarvan 5741,48 voor rekening van de spaarbank en toe te voegen aan de reserve. Aan de aandeelhouders wordt voorgesteld om van het winstbedrag ad 73.201,02, vermeerderd met het onverdeeld saldo van het vorig jaar 960,36 een bedrag van 28.431,60 te reserveren voor ven nootschapsbelasting, en van de dan nog resterende winst 10 dividend 20.000 en aan statutaire tantièmes 7771,23 uit te keren; voorts de statutaire reserve met 17.500 te verhogen tot 80.000, waarna 458,55 overgaat op de nieuwe rekening. In haar verslag brengt de direc tie ook dank aan het personeel, dat eeft door yver en plichtsbetrachting de behaalde bedrijfsresultaten hi 'ijdens de te -houden algemene vergadering zal ook worden voorzien in de vacature, die ontstaat door het aftreden van een der commissarissen, de heer H. C. van de Zande, die her kiesbaar is. Officiële publikaties De commissaris der koningin ln Zee land maakt bekend, dat de lijsten van kandidaten voor ae verkiezing van de le de.. van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal, welke lijsten op 22 mei 1936 bij hem rijn ingeleverd, voor een leder tot 24 mei 1956 ter inzage zijn nedergelegd te Provinciale Griffie, Dam 6, te Middel burg, van 9 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur. De commissaris der koningin voornoemd, C. PHILIPSE, waarnemend. WOENSDAG 23 MEL HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.99-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.35 ld. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Idem. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.05 Gram .10.30 Morgendienst. 11.00 Gr. 12.05 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. 14.00 Gram. 14.15 Bondsdag Bond van Geref. meisjesver. In Nederland. 15.30 Pianoreci tal. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Boekbe- spr. 18.30 R.V.U.: mevr. dr. E. Perelra— d'Oliveira: Het spastische kind. 19.00 Nws.- en weerber. l9.io Oude muziek. 19.30 Bul- tenl. overz. 19 50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20 Geestelijke liederen. 21.00 Emigratie, een nationaal belang, caus. 21.20 Mil. Ka pel. 21.50 Intern. Evp-ig. comm. 22.00 In- str. Trio. 22.25 Klavecimbelrecital. 22.45 Avondover c-klng. 23.00 Nws. 23.15 Sport- Uitsl 23.20 Gram. 23.43—24.00 Idem. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.00 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.io Gym. 7.20 Gram. 8.00 N- - 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Gram. VPRO: 10.00 Schoolra dio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. pro gramma. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinbouwmedeJ. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Instr. trio. 13.00 Nws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Accordeonork. 13.45 Medische kron. 13.35 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijks delen overzee Het klimaat in Suriname, door dr. L. J L Delj. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 'lanospel. 18.45 Voorlopige balans, toespr vpro: 19.00 Het lied van de le/ensadem 19.30 Voor de J*ugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Gevar. progr. 21.00 Sierlock Holmes geeft 1000 pond weg, hoorspel. 21.30 Metropoleork. 22.20 Tussen mens-en nevelvlek, caus. 22.35 Joodse lie deren. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50-24.00 Soc. nws. in Esperanto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3