Ontmoetingsfeest van Walcherse en Zeeuws-Vlaamse hervormden Zeeuwse Almanak „BODDAERT" TE MIDDELBURG VERWACHT GUNSTIG 1956 TEWATERLATING M.S. ANGARA TIJDENS PINKSTERDAGEN VEEL TOERISTEN IN ZEELAND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 22 MEI 1956 KERKDAGEN IN MIDDELBURG EN AARDENBURG Ernstige discussies over de taak, waar de mens voor gesteld wordt TWEE ONTMOETINGSFEESTEN van meelevende gemeenteleden. Dat zyn de belde kerkdagen geworden, die de nederlands hervormden uit Wal cheren en Zeeuwneh-Vlaanderen gehouden hebben. Honderden Walcherse gezinnen waren op deze zonovergoten pinksterdag naar het stadspark „Toorenvlledt" in Middelburg gekomen en even zoveel Zeeuws-Vlaamse ge zinnen waren byeen op het prachtige buiten „Elderschans" In Aardenburg. Op deze feestelijke samenkomsten hebben mannen en vrouwen uit West- kapelle en Rltthem en uit Cadzand en Zaamslag met elkaar gesproken over het wonder van Pinksteren en zU hebben getracht om iets te begrijpen van de taak, waarvoor God hen gesteld heeft. Zij hebben geluisterd, maar bovondion hebben zy zelf hun meningen gezegd door actief deel te nemen aan de discussiegroepen. Hierdoor zUn de eerste kerkdagen in Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen een groot succes geworden. ,,De kerkdag Walcheren 1956" be gon In Middelburg met een zang- dienst in de Nieuwe Kerk. Deze dienst werd geleid door de praeses van de classicale vergadering, ds. E. Sneller, die zich tijdens een korte overden king in het bijzonder bepaalde by het samenzyn; en wol in het samenzyn met God. Verder werd medewerking verleend door een tweetal koren uit Westkapelle onder leiding van de heer J. Hekhuis. Via de Markt, waar enkele pinksterliederen gezongen werden, begaven de deelnemers zich vervolgens naar „Toorenvlledt", waar het programma werd voortgezet. Na de lunch was het woord aan prof. dr. G. C. van Niftrik, die in een nalfuur-toespraak het kerkdagonder- werp „Leven met de ander" behan delde. Prof. Van Niftrik sloot zich aan bij hetgeen ds. Sneller gezegd had en wees er op, dat God geen ver dwaald brok goddelijkheid is, die men met verdwaasde ogen moet aansta ren, maar dat Hij als schepper van Christus' werk altyd met de ander bezig is. „Het onderwerp plaatst ons ln het centrum van het evangelie: God is wel Een, maar hy Is niet eenzaam", aldus spreker, en omdat Hy met de ander in de wereld Is, schiep God de mens naar zyn beeld". En zoals God en Christus ln dit beeld Gods samen zyn, zo zyn man en vrouw ook sa men. Evenzo is Christus het hoofd van zyn gemeente, die als het lichaam voor eeuwigheid niet Hem verbonden ls. Nadat prof. Van Niftrik aldus de dogmatiek van het thema met enkele forse krijtlijnen, aangegeven had, stel de hy zijn gehoor de vraag, hoe het als mens dit onderwerp moest bezien. „Alleen door te klisteren naar de pre diking van het eigen lichaam". Men moet de ogen open hebben voor de ander, bereid zyn naar alkaar te luis teren en met elkaar te spreken, elk aar hulp te bieden en zich te laten helpen en bovenal moet dit alles van uit het hart gebeuren. En dit leven moet terug te vinden zy'n in huwelijk, gezin, werkkring enz. Sprekend over de gemeente wees prof. Van Niftrik er op, dat het we zen d.er gemeente de begeerte is om de mensheid te doen delen in dit fa milieleven, samen in de drleënige God. „Wij moeten als gemeente niet naar binnen kijken, maar door de ramen van de kerk dó wereld bereiken en plaatsvervangend bidden voor de mensheid", aldus spreker, die tenslot te het kerkelijk belang van het del taplan nog aanstipte. Ernstig beraad Vervolgens werd dit onderwerp in discussiegroepen behandeld. De eer ste groep behandelde „De kerk als gemeenschap" (de vernieuwing der gemeente) onder eiding van dr. H- VAN Min VEERTIGJARIG JUBILEUM. Op 24 juni a.s. zal het veertig mar releden zyn, dat de coöperaties louwvereniging „Eiland Wal in" opgericht werd. Sedert die tyd heeft ae coöperatie zich ontwik geleden zyn, - Jandbouwvereniging „Eiland Wal- cheren" k'éid tot een gezonde en krachtige organisatie van de boeren, vóór de boeren en dóór de boeren. De grote omzetten getuigen van de belangrijke plaats, die de vereniging inneemt voor de land- cn tuinbouwbedrijven op Walcheren. van der Linde uit Middelburg en an dere gemeenteleden, de tweede groep het „apostolaat" onder leiding van ds. J. F. Wagener uit Zoutelande, terwyi de derde groep „De kerk in de maat schappij" onder de loep nam, onder leiding van da. W. M. Maas uit Vlis- singen en ds. Sneller. Uit de belangrykste vragen, die een forum daarna te behandelen kreeg bleek wel, dat men zich op ernstige wijze over al deze vraagstukken be raden had. Het forum bestond uit ds. Maas, voorzitter, mevr. A. J. P. C. de Vlieger-de Vlieger uit Middelburg, ir. W. L. Harmsen uit Middelburg, de heren A. Lijnse uit Ritthem, A. A. Schouten uit Middelburg, prof. Van Niftrik en later dr. Van der Linde. Tot besluit van do kerkdag werd hefc lekespel „Des Hollands Tuin" opgevoerd. Dit pinkstersnel van Martinu8 Nyhoff bracht tot uitdrukking, dat de uitstorting van de Heilige Geest de leerlingen van Jezus Christus tot apostelen maakt, die het evangelie aan de gehele wereld prediken. De Goese lekespelgroep gaf er onder leiding van wlka H. J. Hlensch een ge dragen en voortreffeiyke vertol king van. Jeugd programma Ook de jeugdige bezoekers hebben een aantrekkelyk programma gehad. De 16-jarigen (en ouder) bespraken de rede van prof. Van Niftrik in eigen verband onder leiding van ds. J. Kwast uit Vlissingen, die een forum gevormd had uit figuren van C.J.M. V„ C.J.V.F. en Jonge Kerk. Verschli- lende vraagstukken als het gutuigen van Christus, het christeiyk gezin en andere christelijke levensverbanden werden ernstig en diepgaand bespro ken. De zeven- tot zestienjarigen hebben onder leiding van wika M. A. Teunis- sen naar hartelust gespeeld ey. films gezien, terwyi de allerkleinsten onder leiding van zuster H. H. Dop in „Vfl- vervreugd" ondergebracht werden. (Vervolg op pag. 7) Geslaagd voor 3e stuurman G.H.V. de heer H. v. Damme, leerling der ,De Ruyterschool" te Vlissingen. De vierjarige Rietje in Kortgene kwam thuis met een vréémde vraag. „Pappa", zo vroeg ze, krijgen wy ook zo'n opaatje achter liet raamt" Nu moet je bij kinderen wel op alles voorbereid zijn, op het gebied van vreemde vragen, maar ditmaal stond papa toch wel erg wazig te kijken! „Een opaatje achter het raam? Kind, wat bedoel je in vre desnaam?", luidde z'n ontsteld com mentaar. Dochterlief was niet het minst uit het veld geslagen. ,jNou, een ovaatje, zaals Nellie thuis ook achter het raam heeft"...... Nellie was een vriendinnetje en voor zover papa wist, zat daar nooit een opa achter het raam. „Ga maar mee kijken", drong z'n dochter aan en de oude lieer was zo goed niet of liij moest mee gaan kijken naar het opaatje achter het raam bij Nellie thuis. Nou, het klopte. Achter liet raam hing een opwek kend verkiezingsbiljet met de beel tenis van een bejaard, grijs man, die zich op politiek terrein in ons tand een zekere faam lieeft verworven en die al vele jaren ons vertrouwen vraagt JAARVERSLAG 1955 VERSCHENEN Aandelenkapitaal dient te worden uitgebreid. De algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Boddaert en Co. te Middelburg wordt vrijdag 25 mei a.s. gehouden. De directie stelt de aandeelhouders voor de commerciële winst ad 43.689,74 als volgt te ver delen: enige kosten f 414,74, primair dividend o 757o, extra dividend 1 1515, tantième personeel 8925, tantième directie en honora rium commissarissen f 8925, gratifi caties wegens speciale diensten 6000 en restant naar algemene re serve 10.335. In het jaarverslag wordt o.m. het volgende opgemerkt: Gedurende 1955 werd ook weer ge profiteerd van het voordeel, dat geen vennootschapsbelasting ver schuldigd is geworden, aangezien in de fiscale balans versnelde afschrij ving is toegestaan. Dit voordeel noemt de directie zeer welkom om dat naast het ge cn van een redelijk dividend, het vergroten van de eigen middelen nog steeds een van de be langrijkste zorgen is. In het laatste deel van het afge lopen jaar kon de bestaande vacature in de leiding worden vervuld, waar door de produktivitelt van het be drijf verder kon worden verbeterd: de omzetindex (100 in 1948) steeg van 230 in 1954 tot 270 in 1955. Uiteraard is een deel van deze stij ging toe te schrijven aan de verho ging van het kostenpeil. Door het uitblijven van norma le orders in het begin van het boekjaar en onvoldoende aanvul- mogelijklieden van personeel om tot Wijfie Er zal geen feest gegeven worden, daar dit nog bij het 35-jarig bestaan gedaan is. Wel stelt de coöperatie zich voor om een boekje uit te geven ter herdenking, met een beschi'ijving van het bedrijf en met fotomateriaal. HUWELIJKS JUBILE UM. Op woensdag 23 mei a.s. hoopt het echtpaar R. la GasseVan der Linde, wonende aan de Cad- zandseweg te Nieuwvliet zijn 55- jarig huwelijksfeest te vieren. GRANAAT. Dinsdag werd, zoals gemeld, door een groep jongens een granaat ge vonden by det ramhaven te Zype. Ook woensdag werd een dergelijk projectiel, nu by bunkersin de Stoof- polder, in een sloot gevonden. Ma- rius van der Spek leverde deze oor- logsBurprise by de politie in. de bezetting in overeenstemming te brengen met de lopende or ders gedurende het laatste deel van het boekjaar, kon het ont stane verlies aan produktie, me de door de steeds stijgende kos ten, niet geheel ingehaald wor den: Enige incourant wordende voorraad gereed produkt werd van de hand gedaan om verlie zen hierop voor de n.v. te voor komen. Uit de verlies- en winstrekening blijkt, dat het commerciële resultaat over het afgelopen jaar 88.965,47 bruto bedraagt, waarvan 45.275,73 is aangewend voor afschrijvingen. Op het bruto-winstbedrag is reeds een rentepost van 18.299,84 in min- Geen premiebouw voor de „NEBOHA"-woningen. Officiële zegslieden hebben aan „Het Parool" meegedeeld, dat het vrijwel uitgesloten is, dat de „Nebo- ha"-woningen, waarvan de Zuid-Ne derlandse Bouw. en Handelscombina tie er in Vlissingen vier bouwde zelfs als zy een aantal wijzigingen zouden ondergaan ooit in aanmer king kunnen komen voor de premie- bouw. Het blad schrijft o.m., dat het duidelijk begint te worden, dat of ficiële deskundigen verre van enthou siast zijn over de indeling en de kwa liteit van deze woningen. Zij zouden o.m. tochtverschijnselen verionen, te klein zijn en over een onvoldoende geluidsisolatie beschikken en voorts zijn er verscheidene materialen in gebruikt, die niet de in Nedei'land gebruikelijke bouwkeur hebben. Benoeming. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is me de benoemd tot lid van de commissie ad hoe voor de arbeidsvoorziening in de Bra bantse Biesbosch ir. L. Eelkema. hoofd van het pureau Uitvoering van de herver kaveling Schouwen en Duiveland, te Zie- rikzee. .BIJ KON. MIJ. DE SCHELDE Plechtigheid verricht door mevr. T. N. Gourova. Van de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, werd za terdagmiddag om één uur te water gelaten het 7500 ton deadweight metende m.s. „Angara", dat in aanbouw is voor de V.O. Sudo- import te Moskou. Mevrouw,T. N. Gourova, echtge note van de Russische handelsver tegenwoordiger te Amsterdam, doopte het schip en nam de laat ste beletselen weg. Aanwezig war ren o.m. de Russische ambassa deur, Z. Exc. J. P. Kirsanov, de di recteur-generaal economische za ken buitenland, mr. S. Teppema en de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff. Mevr. T. N. GouroVa liet zaterdag op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen het m.s. Angarate water. (Foto P.Z.C.) dering gebracht, die bij financiering met uitsluitend aandelen als hogere winst zou zijn verschenen. De situatie van de n.v. is fiscaal dus wel voordelig, hoewel toch naar een uitbreiding van het aandelenka pitaal gestreefd moet blijven. De or derportefeuille is goed gevuld en de prijzen zjjn veel gunstiger dan ver leden jaar, zodat gerekend wordt, dat 19o6 een aanmerkelijke vooruit gang in de resultaten zal brengen. Op tweede pinksterdag werd te Dom burg het 34ste concours van de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigin gen in Zeeland gehouden, na afloop waarvan aan de winnende vereniging, „Oefening Kweekt Kunst" uit Wemel- dinge, de wisselbeker werd uitgereikt. De jury voor dit concours bestond uit de heren R. V3n Yperen, dirigent van de Kon. Militaire Kapel, J. K. Pinkse, dirigent van de Amsterdamse Politie- kapel en H. van Mechelen, musicus te Den Haag. Om tien uur ontving het gemeente- bestuur het bondsbestuur en de deel nemende verenigingen in het gemeen tehuis, waarbij de waarnemende bur gemeester er zijn blijdschap over uit sprak, dat „Apollo" uit Domburg dit concours organiseerde. Hy uitte o.m. de. wens. elat gebeuren mocht bijdra- oen bloei van het muziekleven in Zeeland. De bondsvoorzitter, de heer J. Burger uit Wemeldinge, dank te het gemeentebestuur voor de ont- vangst. De voorzitter van „Apollo", dj heer W. Brand, dankte allen vooral het gemeentebestuur v d'- verleende medewerking. Nadat enkele muziekkorpsen een rondwandeling door de gemeente had den gemaakt, werd om half elf een aanvang gemaakt met het conceurs o" liet recreatieterrein. Er was de he le dag veel belangstelling van een aan dachtig publiek. De directeur van de Zeeuwse muziekschool, de heer H. Stam, woonde de gehele dag het con cours bij. Het hoogste aantal punten werd behaald door O.K.K. uit Wemel dinge. De verdere uitslagen zullen wij in een volgende editie publiceren. (Foto P.Z.O.) LEGER- EN LUCHTMACHTTENTOONSTELLING 19 te Goes in zaal Krijger op de Beestenmarkt, wordt morgenavond 23 i onherroepelijk gesloten Verzuimt niet alsnog van de gelegenheid gebruik maken deze interessante tentoonstelling te bezoeken. (Geopend van 11 - 22 uur) Uw leger en Uw luchtmacht vragen Uw aandacht! TOEGANG GRATIS Aanbesteding onderhoud waterkeringen. Het bestuur van de waterkering der calamiteuze polders Onrust, Ja- coba en Anna-Friso heeft in hotel _,De Kroon" te Wiisekerke onder na dere goedkeuring van G.S. het her stel, de vernieuwing en het onder houd tot 31 december 1956 der wa- terkerende en andei-e werken aan de waterkering van bovengenoemde ca lamiteuze polders, aanbesteed. Er werd als volgt ingeschreven: A. C. van Hee, Kamperland f 131.200; J. F. Warrens, Ossenisse 131.900; L. J. Dekker, Vlissingen 132.150; W. van den Berg. Brui- nisse 133.500; L. van der Klippe, Vlissingen 133.975. Het werk was geraamd op 132.100. De stapelloop voltrok zich bij zonder vlot en reeds na enkele mi nuten dreef het schip in de Houtha ven. Het gezelschap maakte van de ge legenheid gebruik om daarna de voornaamste machine van de ,,An- §ara" te zien, die in de machinefa- riek juist beproefd was en in volle werking getoond kon worden. De vier generatoren, gedreven door Schelde-Sulzer-diesel-motoren van elk 2050 p.k„ leveren stroom aan een elektromotor van 7000 p.k. Na de plechtigheid ontvingen de directeuren van de Kon. Mij. „De Schelde", de heren ir. C. Kapsenberg en G. N. van Ginkel, hun gasten in hotel „Britannia", waar de heer C. Kapsenberg het woord voerde. Hij bracht dank voor de prettige samenwerking met alle toezichthou dende instanties en wees er op, dat ondanks het teleurstellende weer in de afgelopen winter, het schip toch op tijd gereed zal zyn. Spr. zwaaide lof toe aan het per soneel van de werf. De goede ver standhouding tussen volkeren, aldus de heer Kapsenberg, wordt het best gediend door economische samen werking. Schepen bevorderen over de gehele wereld die samenwerking. Spr. bood vervolgens aan mevrouw Gourova het bijltje aan,' waarmee de tewaterlating was verricht en her innerde er aan, dat zy reeds eerder peetmoeder* was geworden van een te Vlissingen gebouwd schip. De heer Kapsenberg overhandigde haar ten slotte ook nog een souvenii', en sprak de hoop uit, dat mevrouw Gourova Seetmoeder zou worden van nog vele i Vlissingen geboren „dochters". Vervolgens werd een dronk ingesteld op de voorspoedige vaart van de „Angara". Mevrouw Gourova, die in ruil voor het byltje een kopeke aanbood, aan vaardde in dank bijltje en souvenir. Zij wees er op, dat het nieuwe schip naar een Siberische rivier is ge noemd en dat er vele dozijnen rivie ren in Rusland zyn, waarnaar men nog nieuwe schepen kan noemen. Het door haar reeds eerder gedoop te schip „Lena" heeft zich niet al leen op de gewone wereldzeeën vor- toond, maar ook reeds dienst ge daan in de Antarctic. Spreekster wenste aan de „Angara" een voor spoedige vaart toe. Tydens de koude lunch sprak nog de Russische ambassadeur, Z. Exc. J. P. Kirsanov, die er op wees hoe de internationale handel de volkeren tot elkaar brengt. Ook het nx.s. „An gara" zal daaraan dienstig zyn. Het schip is genoemd naar een rivier, waar thans het grootste elektrici- teitswerk van de U.S.S.R. verrijst. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken op een groeiende samen werking tussen de volkeren. Het diesel-elektrisch voortgedre- van vrachtschip „Angara" is het vierde in een reeks van zes schepen, die te Vlissingen worden gebouwd ingevolge handelsverdragen met Rus land. Het schip, dat in aanbouw is voor Sudo-import te Moskou, heeft een lengte van 130.19 meter over alles, een breedte van 18.84 meter, een holte van 11.20 meter en een diep gang van 8.15 meter. De proeftochtsnelheid van het schip zal 15 knopen bedragen. BLOESEM, SPORT EN „MINIATUUR" Maandagmiddag lange wachttijden bij provinciale veerdiensten. Het gunstige weer van de beide pinksterdagen en vooral dat van de laatste heeft er voor gezorgd, dat duizenden toeristen per boot, reis wagen, auto, motor, scooter, brom- en trapfiets in Zeeland de „zon zoch ten". Een drietal gebeurtenissen op sportgebied droeg er het zijne toe bij, dat de Zeeuwse wegen een belangrijk extra kwantum voertuigen te ver werken kregen: de auto-, motor-, scooter- en bromfietssterrit naar Zon neveld te Oostkapellc, de internationale zeehengelwedstrijd aan de zeedijk tussen Poortvliet en Scherpenisse en de auto-cross te Vlissingen. sten ging zondag alles goed, maar maandag na de middag kon de grote stroom-terug niet meer zo vlot verwerkt worden. Tussen Vlissingen en Breskens is zondag met twee en maandag met drie boten gevaren. Maandagmiddag na vier uur begon op de Vlissing- se oever echter de file-vorming en na dat uur hebben vele automobi listen zich wachttijden van tus sen één en drie uren moeten ge troosten. Na één uur die middag was het reeds zo druk, dat men er tussen Vlilssingen en Breskens soms van af moest zien om plaatsbewijzen voor de eerste klasse te verkopen. Tussen Terneuzen en Hoedekenskerke ont stond maandagmiddag veel vertra ging en tussen Zijpe en Anna-Jaco- bapolder was de toestand voor de automobilisten na vier uur ook niet best meer. Wachttijden van ruim drie uur mochten daar niet tot de zeldzaamheden gerekend worden. In Terneuzen was gisteren de krabbenvisserij de grote trekpleister. Er kwam o.m. een groot gezelschap krabbenvlssers uit Vilvoorde in Bel gië. Ook de jachthaven was vrij druk bezocht. Daarnaast waren er nog enkele andere sportieve ontmoetingen, die veel belangstelling trokken, „Minia tuur Walcheren" in Middelbux'g telde in twee dagen ook bijna 7000 bezoe kers, de „Flandria" uit Antwerpen meerde dit seizoen weer voor de eer ste maal aan een Vlissingse kade en de bloeiende boomgaarden op Zuid- Beveland waren de moeite van een rit waard. Op onze provinciale veerdien- Ambonezen weer aan het werk Leider in Souburg eindigt hongerstaking. De „Badan Perwakilan Rapal Ma luku Selatan" heeft blijkens een com muniqué haar leden geïnstrueerd in gaande 21 mei het werk te hervatten. Zij heeft tot deze stap besloten aldus de mededeling, na sterke aandrftng van de zijde van Nederlandse werk gevers en beseffende, „dat een ver dere handhaving van haar instruc ties zou leiden tot consequenties bij bepaalde Nederlandse bedrijven en bij Nederlandse collega-arbeiders, die de Zuid-Molukkers niet wensen". De B.P.R.M.S. acht met deze sta king voldoende aan de Nederlandse regering te hebben getoond, dat de strijd om de rechtspositie der Zuid- Molukse burgers hier te lande haar heilige ernst fa. Het conflict tussen de staat der Nederlanden (de minister van maat schappelijk werk) en de Zuid-Moluk kers hier tc lande over de rechtspo sitie dezer laatsten is nog niet be slist, maar wordt voorshands verder op rechtsgronden uitgevochten, al dus het communiqué. De landelijk voorzitter van de B.P.R.M.S. In Oost en West-Souburg zal zijn hongersta king tijdelijk beëindigen. VANDAAG. Middelburg Electro: „Indian fighter", (14 Jr.), 10 cn 21.15 uur: Schouwburg: „Een gevaarvolle opdracht", (14 jr.), 20 uur; Stadhuishal: Tentoonstelling van stillevens en voorwerpen uit de 17e eeuw, 10—12 uur, 14—17 uur en 10—22 uur; Molenwater: Miniatuur Walche ren, 10—23 uur; Nadorstterrein: Korf- baltoernool „Swift", 0 uur. Vlissingen Alhambra: „Tralies van bamboe", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Duivels spel", (14 Jr.T, 20 uur. Goes Grand: „Dc redder van fort Shal- lan", (14 Jr.), 20 uur; Zaal Krijger: Le ger- en luchtmachttentoonstelling „Paraat", 11—22 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2