PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pinksteren 1956: half miljoen vreemdelingen in ons land Barricaden hinderden verkeer in Frankrijk Reinaertdagen in Hulst begonnen met een academische zitting BILT ALARM BIJ SCOTLAND YARD: WRAAK VAN CYPRUS OP TIL? 199e jaargang - no. 119 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26. DIT JAAR ALLE RECORDS GESLAGEN Via radio werden particulieren ingeschakeld om logies te geven Nog nimmer is het buitenlandse bezoek aan Nederland met de Pink sterdagen zo groot geweest als dit jaar. Volgens voorlopige schattingen sliepen in de nacht van zondag op maandag meer dan een half miljoen buitenlanders onder Nederlandse daken. Het waren voornamelijk Duit sers, Fransen, Belgen en Engelsen, die hier kwamen. Hotels en pensions waren eivol, in Limburg, Brabant, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland. Tienduizenden vreemdelingen zijn, dank zij de gastvrij heid van particulieren, aan bedden geholpen. Zondagavond moesten de logies-informatiediensten der V.V.V.'s van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Delft via de radio hulp inroepen. Alle beschikbare adressen in deze gemeenten zelf, in de kustplaatsen, de Zuiderzeesteden, Haarlem, Zaandam, Alkmaar, Kennemerland, Utrecht, de Veluwe, de Zuid-Hollandse gemeenten tot in Dordrecht toe waren toen verbruikt. Ook in West-Brabant kon men niets meer krijgen. Alleen in een plaatsje bij Breda was nog een kamertje beschikbaar, mits men zich aan de pomp wilde wassen De radio-oproep heeft soulaas gebracht. In Den Haag en Rotter dam stonden tien telefoonlijnen roodgloeiend van gesprekken met particulieren, die helpen wilden. In Amsterdam kwamen honderden hulpvaardige hoofdstedelingen aangesneld. Voor het kantoor aan het Rokin werd het gewoon een kamermarkt. Aan de ene kant de onderdakzoekenden, aan de andere de vrijwillige gastheren. Daartus sen de WV-informateurs. Vele Amsterdammers wilden geen cent hebben. Dat vonden dc buitenlanders maar gek, maar ze begrepen alras, dat die Nederland- ders bij moeilijkheden over de grens ook op hulp rekenen. En toen was het enthousiasme groot. In Arnhem was het bijvoorbeeld ook geweldig: druk. Zo druk zelfs, dat het V.V.V.-personeel 's nachts ten einde raad de nog elf bedloze vreem delingen maar mee naar huis nam. Vrouwen en kinderen genoten in Arn hem voorrang. In Den Haag zijn, buiten de vele honderden radio-adressen en de 6000 vaste hotel- en pensionbedden nog 600 bezoekers bij aan de V.V.V. be kende vaste particuliere adressen ondergebracht. Den Haag heeft voorts nog vele honderden in Kijk duin, Katwijk, Noordwyk en Wasse naar kunnen plaatsen. In de Parkstraat voor bet V.V.V.- gebouw was de drukte op zondag avond zo groot, dat de politie moest Lngrypen. Men begon aan twee kan ten dubbel te parketen, zodat de trams niet meer konden rijden. Zondagmiddag om een uur of zes kwam men in Den Haag zo knijp te zitten, dat alleen de radio uitkomst kon brengen. Evenals te Rotterdam, waar men ook een paar duizend bed den tekort kwam. Geschat wordt, dat veertig percent van de bezoekers uit Duitsland kwam, vijfendertig uit Noord-Frank rijk en Parijs, twintig uit België en vijf van andere nationaliteiten. Deze schatting berust op ruwe indrukken van de drukte bij de grenskantoren. V erkeersongelukken Ook in dit Pinkster-weekeinde heeft het. verkeer weer slachtoffers geëist. Op de avond van de eerste Pinkster dag is een personenauto op de Rim- burgerweg te Brunssum tegen een Leve de Sport". Met deze woorden in grote letters op hun fietsen gingen enkele verpleegsters maandagochtend als eerste deelneemsters aan de „Zon- nevelsterrit" in Oostkapelle over de finish. (Foto P.Z.C.J boom opgevlogen, waardoor de twee inzittenden, de heren F. J. D. uit Brunssum en M. uit Nieuwenhage, om het leven kwamen. De heer M., die reed, heeft vermoedelyk in een bocht van de weg de macht over het stuur verloren. De heer D. was ge huwd en vader van negen kinderen. In het Asser bos te Assen is op de avond van de eerste Pinksterdag een ongeluk gebeurd, waarbij drie mili tairen en een burger werden gewond. De militairen reden op een motor over de Hoofdlaan toen plotseling de bromfietser, de heer G. H. uit Grol- loo, de weg overstak. Een aanrijding Pinkster-cijfers M De vreemdelingen hebben f| M nog volop gelegenheid gehad de bollenvelden te bezichtigen. De Keukenhof boekte ruim 60-000 gasten in twee dagen, o.a. met een extra trein uit Parijs. Men kreeg daar te Lis- se al 600 autobussen met vreemdelingen meer te verwer- ken, dan in 't seizoen '55. Het H Haagse Madurodam kreeg 28.000 Gullivers binnen de mi- niatuurpoorten. Sonsbeekflora te Arnhem werd door 18.000 M buitenlanders en 15.000 Ne- derlanders bezocht. Twaalfduizend natuurlief- hebbers zwierven door het nationaal park de Hoge Ve- -= luwe. Diergaarde Blijdorp te Rotterdam werd door 35.000 personen bezocht. De Spido- dienst heeft het zo druk ge- had met de havenrondvaarten, dat men de tel voorshands is kwijtgeraakt. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllilllllllllllllllllllllll kon niet meer worden voorkomen- De militairen moesten met hoofd wonden worden opgenomen in het militair hospitaal in Assen en de bur ger werd naar het Wilhelminazieken- huis in deze plaats vervoerd. Op de morgen van de eerste Pink sterdag is te Winschoten een brom fietser, die geen voorrang verleende aan een personenauto, aangereden. Op de bagagedrager van de bromfiets zat mevr. A. K. S.-K. uit Adorp (Gr.), de echtgenote van de bestuurder van de bromfiets. Zij werd tengevolge van de aanryding zo ernstig gewond, dat zij kort nadien in het r.-k. ziekenhuis te Winschoten is overleden. Haar man werd slechts zeer licht gewond. Protestactie van boeren Franse boeren hebben zater dag tot grote woede van de auto riteiten en de honderdduizenden vakantiegangers door het gehele land barricaden van omgehakte bomen, tractoren, landbouwwerk tuigen en balen hooi op de grote wegen opgericht om de aandacht van het Franse publiek te vestigen op de wanhopige toestand van de boeren na de rampzalige koude van de afgelopen winter, welke de boeren een vrijwel onoverkomen- lijke slag heeft toegebracht. Volgens goedingelichte bron nen hebben meer dan een miljoen boeren door het gehele land aan deze barrica dendemonstratie mee gedaan. Volgens de nationale boe renbond zijn barricaden opgericht in 75 van 's lands 89 departemen ten. Het gebied rond Bordeaux en het Frans-Belgische grensgebied waren door deze barricaden geheel ;eïsoleerd. Door omgehakte bomen op de wegen tussen Villefranche en Anse, in het gebied van Lyon, werden meer dan 2.000 wagens opgehouden. Het meest ernstigste ongeluk deed zich voor toen een zware truck met oplegger in de och tendmist tegen een barricade van bomen reed. De benen van de chauffeur werden verbrij zeld. Een andere wagen reed daarna op de truck. De boeren lieten zelfs geen mili taire convooïen door. De minister van binnenlandse zaken gelastte de politie, desnoods bulldozers te ge bruiken om de barricades op te rui men teneinde het drukke pinkster- verkeer gaande te houden. 's Avonds verdwenen de barrica den langzamerhand en 's nachts kon het verkeer weer vrijwel normaal voortgaan. Bij vechtpartijen zijn zaterdag en zondag ongeveer 20 personen gewond. Honderden Walcherse gezinnen Ê3 waren maandag naar Middel- burg gekomen om er de Kerk- dag Walcheren 1956 bij te wo- nen. Tot slot van deze stralen, m de pinksterdag waren het de H Goese lekespelers, die een op- voering gaven van het lekespel Des Hèilands Tuin",, hetgeen s met grote aandacht gevolgd werd. (Foto P.Z.C.) m B-52 wierp H-bom af bij Bikini Maandagmorgen is boven het eiland Namoe nabij Bikini een waterstof bom ontploft. Het was de tweede proef in de huidige Amerikaanse se rie experimentele kernontploffingen. De bom werd uit een B-52 straal- bommenwerper afgeworpen. Dit is voor het eerst dat een waterstofbom uit een Amerikaans vliegtuig tot ont ploffing werd gebracht. De kracht van de ontploffing be droeg enige megatons (gelijk aan enige miljoenen tonnen T.N.T.), dit was dus aanzienlijk minder dan de ontploffing van 1954, die een kracht had van 15 tot 17 megatons. De waterstofbom ontplofte op een hoogte van circa 5000 meter, na op circa 17.000 meter hoogte uit het vliegtuig geworpen te zijn. De vuur bal bereikte een doorsnede van zeker zeven kilometer en op een afstand van 64 kilometer was het lichtschijn sel ervan meer dan 500 maal zo sterk als het schijnsel van de zon. De atoomwolk die ontstond bereikte een hoogte van meer dan 40 kilometer en verspreidde zich over een afstand van meer 160 kilometer. Serveuse heeft zes moorden op geweten. Een 49-jarige serveuse te Montgo mery in Alabama heeft bekend, haar moeder, drie dochtertjes en twee van de vijf echtgenoten die zij gehad heeft, vergiftigd te hebben. Boven dien wordt zij ervan beschuldigd, haar laatste echtgenoot, een zoon van een van haarv rogere echtgenoten, te hebben willen vergiftigen. Hij is nu geheel verlamd door he'. ingenomen gif. Haar eerste moord werd in 1937 gepleegd. BLOEDIG INCIDENT IN NICOSIA Makarios enkele dagen in hongerstaking. In Londen droegen de politie wachten voor de regeringsgebou wen gisteren voor het eerst sinds tientallen jaren vuurwapens naar aanleiding van geheime inlichtin gen, dat terroristen uit Cyprus in Engeland waren gearriveerd om wraak te nemen. Scotland Yard voorzag haar agenten van vuurwapens en ver scherpte de veiligheidsmaatrege- len rond de premier Sir Anthony Eden en andere hoge functionaris sen. Voor Downingstreet no. 10 ston den vier gewapende politieman nen. Extra wachten werden ge plaatst voor de parlementsgebou- Terreur-overval op een Algerijns dorp: 17 doden. Nationalistische terroristen heb ben een overval gedaan op een dorp in het oosten van Algerije, dat door functionarissen alleen maar is ge ïdentificeerd als liggende op een af stand van 7% km. van Philippeville, welke plaats de voornaamste haven is in het departement Constantine. Dit dorp was trouw gebleven aan Frankrijk en had bescherming ge vraagd tegen de rebellen, met de ver melding, dat de invloed van de rebel len was begonnen te tanen. De rebellen hebben daarop als wraak zeventien Mohammedanen de keel afgesneden, en onder die slacht offers bevinden zich zes vrouwen en zeven kinderen. GELOVEN IN HET EPOS.... Drie referaten over het vosje IN HET LAND VAN HULST gelóven velen zo langzamerhand aan de Reinaert, op de beminnelijke manier waarop een kind aan Sinter klaas gelooft. Voor de ware vereerders van het middeleeuwse dieren epos is het geen epos meer, maar werkelijkheid. Voor hen hééft Reinaert daar in de omgeving gezworven Dat is het werk van het Reinaert-comité, dat met puur enthousias me bouwt aan een Hulster Reinaert-cultus en waarvan de leden hun overtuiging geestdriftig op anderen trachten over te dragen. Soms lukt het ook. Zaterdagmiddag, toen de Reinaert dagen 1956 dan begonnen met een academische zitting in het raadhuis van Hulst, is dat weer gebleken. Tientallen belangstellenden hebben die middag geduldig en vaak zelfs met levendige belangstelling geluis terd naar niet minder dan drie re feraten over met de Reinaert sa menhangende zaken. Nadat de voorzitter van het comité, de heer J .H. Stolte, een vriendelijk wel komstwoord had gesproken, in het bijzonder tot gasten uit België en Luxemburg en ook tot mr. J. F. M. J. Jansen, chef der afdeling „Kuns ten" van het ministerie van O., K. en w Hij sprak onder meer de wens uit, dat er een blijvend con tact zou ontstaan met Luxemburg, dat in dit jaar voor het eerst verte genwoordigd was. Met name was dit te danken aan de heer Remarque uit Amsterdam, de man die de Lu xemburgse Reinnm-, in het Neder lands vertaalde- Een speciaal woord van welkom richtte spreker ook tot de Vlaamse schrijver Stijn Streuvels en tenslot te dankte hij het gemeentebestuur van Hulsi voor dr geboden mede werking. Daarop was het woord aan de eerste hooggeleerde spreker van de ze middag, prof. dr. L. Hoffmann uit Luxemburg, die het Luxemburg se Reinaert-epos, geschreven door Michel Rodange, behandelde. Prof. Hoffmann belichtte eerst jeugd en werken van deze in 1827 nabij Ech- ternach geboren en in 1876 overle den schrijver. Rodange schreef zijn „Renert" in de jaren 1861-1871, waarbij hij Goethe's „Renneke Fuchs" gebruikte als stramien voor het Luxemburgse patroon. Niette min staat de „Renert" op zichzelf, zo betoogde prof. Hoffmann, die tot besluit zijn grote waardering uit sprak voor de vertaling van de heer Remarque, die binnenkort gepubli ceerd zal worden. y,V ossen jacht" Prof. dr. P. de Keijser uit Gent sprak over „De Reinaert in de Reinaert-fabels", waarbij hij onder meer opmerkte, dat de file'ogen nu ruim anderhalve eeuw „vossenjacht" bedrijven en dat er nog steeds nieu we vragen rijzen over de auteur, de bron en de interpretatie. Wel, dat werd ook deze middag weer duidelijkWant waar prof. De Keijser betoogde, dat men het (Vervolg op pag. 7) wen, Westminster Abbey, rege ringskantoren en de Turkse ara- Volgens de verkregen inlichtingen waren drie gewapende terroristen in Londen aangekomen om wraak te nemen voor de twee weken gele- uitvoer gebrachte doodvonnissen over twee Cyprioten. De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, wordt binnenkort in Londen verwacht. De datum van zijn aankomst wordt om veiligheids redenen geheim gehouden. Op Cyprus gebeurde tweede pinks terdag weer één van de bloedigste uitbarstingen van geweld. Èen Britse soldaat kwam in Ni cosia om het leven toen van een balkon af een bom in de jeep, waar in hy reed, werd geworpen en tot ontploffing kwam. Door scherven van vier andere bommen werden zes soldaten, een politieman en zes burgers gewond. In Londen deelde het ministerie van koloniën mede, dat de verban nen aartsbisschop Makarios van Cy prus in zijn verblijfplaats op de Seychellen „enkele dagen lang" voedsel had geweigerd uit protest tegen beweerde beledigingen door de Britten. Mollet hield voet bij stuk in Moskou Wel verdragen over handel en cultuur. Frankrijk en Rusland hebben za terdagavond te Moskou een commu niqué getekend waarmee het bezoek van premier Mollet van Frankrijk werd afgesloten. De beide landen verbinden zich hun onderlinge rela ties te verbeteren doch zij hebben ;een oplossing gevonden voor de be langrijkste wereldproblemen. De hoofdresultaten van de be sprekingen, die vier dagen geduurd hebben, zijn: de beslissing een drie jarig handelsverdrag en een cultu reel verdrag af te sluiten. Bespre kingen over het handelsverdrag zul len in september te Parijs geopend worden en de overeenkomst zal op 1 januari 1957 van kracht worden. Ook zal er een scheepvaartverbin ding tussen Frankrijk en de Russi sche oostzeehavens geopend worden. De Sowjet-Unie hoopt dat de Franse regering in Algerije zal han delen in een ruime geest en op die wijze er in zal slagen „een afdoen de oplossing" ve r het Algerijnse probleem te vinden. Beide landen be kenden de noodzaak van vrede voor Europa, doch zij gaven toe geen over eenkomst bereikt te hebben over de wijze waarop de Europese problemen opgelost kunnen worden. Premier Mollet heeft tijdens een persoonlijk onderhoud de Russische leiders uitgenodigd tot een bezoek aan Frankrijk. DE VERWACHT... ZUIDOOSTELIJKE WIND. Droog en over het algemeen zon nig weer met opnieuw iets hogere mïddagtemperaturen. Overwegend matige zuidoostelijke wind. ZON EN MAAN 23 mei Zon op 4.37 onder 20.41 Maan op 19.48 onder 3.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1