IBISEXP0RT Nederlands archeoloog brengt unieke collectie mee Johannes de Heer, stichter van Maranatha-beweging, 90 jaar RANG Kies uit de 3 beste shagsoorten in 3 smaken AMERIKAANSE SCHEIKUNDIGE SPIONEERDE VOOR RUSLAND ZATERDAG 19 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIDDEN AMERIKAAN SE CULTUUR Dr. Feriz: reis vol verrassingen (Van onze speciale verslaggever) De oude culturen van Midden-Amerika Manama, Costa Rica, Hondu ras, Nicaragua zijn tot voor kort en eigenlijk thans nog enigszins door de archeologen verwaarloosd. Dat het Tropenmuseum te Amsterdam niettemin op 21 juni een zeer belangrijke zomertentoonstelling kan openen van vondsten uit deze gebieden, is vooral te danken aan dr. H. Feriz, honorair medewerker van de afdeling culturele en fysische antropologie van het Kon. Instituut voor de Tropen, chirurg, archeoloog en specialist in de oude culturen van Midden-Amerika. Mexico en Peru hebben steeds de grote aandacht gehad van de ge leerden. Midden-Amerika heeft men tot voor kort gezien als een „door gangsgebied" waar de volken, die van zuid naar noord trokken, zich nooit blijvend vestigden. De aanleg van de Panamericana de weg, die op den duur Alaska met Vuurland moet verbinden heeft plekken in de kaart van Pa nama ontsloten, die tot dusver wit waren. Wit zowel in algemene zin volkomen onbetreden gebied als in archeologiscre zin. De directe aanleiding tot de stu diereis van dr. Feriz, die te Am sterdam gedurende het grootste deel van het jaar het operatiemes han teert, doch enige maanden per jaar in de Amerika's zijn tweede vak be oefent, de archeologie, was het vin den van een bord. Ten westen van het Panamakanaal werd het opgegraven. Het was een raadselachtige vondst, want vorm noch beschildering vertoonden enige overeenkomst met de keramieken van oude cultuur in beide Amerika's. Vééleer waren er paralellen met de vrocg-Cliinese pottenbakkerskunst van vóór de draaischijf en verder metvondsten in het Donaubek- ken. Het bord blijft een raadsel doch het bewijst weer eens een bekend gezegde van archeologen: „|Dlke stoot van de spade kan alle eerdere hypothesen omverwerpen". Goed immigratieland Deze vondstwees met andere echter op een zelfstandige cul tuur. Men ging graven. „Men" wa ren de geleerden van het Panamees Archeologisch Instituut. Dr. Feriz was er bij. Het was voor hem een reis vol verrassingen. Hij had opge zien tegen het klimaat. De afschu welijke hitte van de kanaalzone is berucht genoeg. Maar op 1000 meter hoogte is daar een gezond, mooi bergland met een heerlijk klimaat. Dat was de eerste niet-archeolo- gische verrassing. De tweede was, dat hier een prachtig immigratie land ligt, speciaal voor Nederlan ders, die er een uitstekende naam hebben. De tien Nederlanders die er reeds zitten is het er stuk voor stuk goed gegaan en de Panamese rege ring zou deze immigratie toejuichen. In ditzelfde vruchtbare land waren door Amerikaanse ingenieurs heu vels gevonden, welke door mensen handen gemaakt moesten zijn. En hier trof men opnieuw bewijzen aan van oude zelfstandige en vooral langdurige culturen. Het moeten volken geweest zijn, die ondanks het feit, dat zij in het Neolithicum leefden een hoge beschaving hadden, want behalve massief gouden voorwerpen werden hier legeringen gevonden, die wijzen op een grote kennis van de metal lurgie. „Overigens is het vinden van goud altijd een slecht moment voor de archeoloog", vertelt dr. Feriz. „Want daar is de mens gaan graven. Ter wijl het goud, dat hier gevonden wordt, gesmolten een waarde heeft van 1,25 dollar, brengt het in de vorm van oude voorwerpen tot der tig dollar op per gram. Dat is een aantrekkelijke bijverdienste. Maar voor ons betekent het, dat ook vele andere resten, zoals potscherven, door dat graven van de bevolking voor ons archeologen verloren gaan." Een vondst Niettemin, er wordt nog heel veel gevonden. Eigenlijk begint men pas. Zo is het heel moeilijk de leeftijd van de nieuwste vondsten in weste lijk Panama vast te stellen. Voor lopige onderzoekingen wijzen op 2000 jaar. Dr. Feriz, die thans ook dank zij de medewerking van de regeringen en particuliere ver zamelaars in de Centraal Ameri kaanse staten een unieke collec tie voor het eerst naar Europa brengt, begon zijn,, tweede vak" in 1947. „Ik vond in Peru een klein beeldje, een kopje. Niet zoals TJ het hier ziet. Het is dan een klomp aarde. Je gaat het heel voorzichtig schoonmaken. Het is als bij de geboorte van een kind: onder je handen komt het tot leven. En dan ben je verloren. Het laat je niet meer met rust. Je moet blijven graven!" Het begon als een hobby. Nu Is het een vak geworden voor dr. Feriz, die op het ogenblik een der grootste zeker Nederlands grootste des kundige is op het gebied der Mid- den-amerikaanse archeologie. Snelle groei van openbaar onderwijs gestuit. Jaarverslag Volksonderwijs Uit het jaarverslag van de Vereni ging voor Volksonderwijs over het jaar 1955 blijkt, dat het ledental ge durende 1955 is toegenomen met 6159 leden. De vereniging is sinds september 1947, toen het ledental 100.000 bedroeg, gegroeid tot 150.000 leden in november 1955. Het aantal afdelingen van de ver eniging is met acht toegenomen tot 819 afdelingen. In een inleidend woord spreekt het hoofdbestuur er zijn vreugde over uit dat de wet op het kleuteronderwijs tot stand is ge komen. De opmerkelijke groei van het openbaar onderwijs werd in het ver slagjaar gestuit, aldus het verslag. Het percentage is met 0,1 terugge lopen, terwijl de groei van het r.-k. onderwijs met 0,2 procent is voor uitgegaan. De oorzaak moet volgens het verslag gezocht worden in het hoge geboortecijfer van de r.-k. be volking in het jaar 1949, terwijl de geboortecijfers bij bevolkingsgroe pen, die kinderen naar de openbare school zenden, zich stabiliseerden op een lager niveau, dan in voorgaande jaren Sereikt is. Groesbeek memorial wordt 2 juni onthuld. Onder auspiciën van de Imperial War Graves Commission zal op 2 juni a.s. op de Canadese militaire begraaf plaats te Groesbeek door de hertog van Gloucester en in tegenwoordig heid van prins Bemhard het monu ment „Groesbeek Memorial" worden uithuld. Verder zullen hierbij o.m. aanwezig zijn de ambassadeurs van alle landen van het Britse Gemene best, alsmede ongeveer 2000 pel grims uit Engeland en Canada. De muren van het te onthullen monu ment dragen de namen van 1103 mi litairen van het Britse Gemenebest, gesneuveld tijdens de opmars over de Seine, door België en Nederland tot in Duitsland. Aan de plechtigheden wordt mede werking verleend door een Britse en Canadese militaire kapel. Centrum voor vakantie en vakantiespreiding Het centraal werkcomité vakantie heeft donderdag in Den Haag zijn laat ste vergadering gehouden. Het nieuwe orgaan draagt de naam van Neder lands centrum voor vakantie en va kantierecreatie. Mr. J. H. Klatte, secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken verklaarde o.a. dat het centraal werk comité vakantie gedurende zijn tien jarig bestaan baanbrekend werk ver richt heeft. In de afgelopen jaren is de behoefte gevoeld, de vakantieproble men in een bredere kring te behande len dan thans nog mogelijk was. Daar toe is dan het nieuwe centrum voor vakantie en vakantierecreatie in het leven geroepen. Dit bord met figuren, verwant aan Aziatische en Europese culturen wees de geleerden op de mogelijk heid, dat midden-Amerika niet al léén een doorgangsgebied is geweest. BELOFTE VAN OUDERS VERVULD Preekte op kermissen en voor radio; stelde liederenbundel samen Waar zon is, is ook schaduw. Waar RANG is, is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Verkrijgbaar in diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen enz. los 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. mv Weinigen zijn er in ons land, die de naam Johannes de Heer niet kennen. Als grondlegger van de Maranatha-beweging (een geeste lijk reveil van grote omvang), als radiospreker en als samensteller van een gezangbundel werd zijn naam voor honderdduizenden een begrip. Woensdag 23 mei hoopt Johan nes de Heer de 90-jarige leeftijd te bereiken. Maar wie mocht denken, dat deze evangelist nn geheel tot werkloosheid gedoemd is, die ver gist zich. Want de hoewel oude, maar bijzonder vitale grijsaard verricht nog vele werkzaamheden in zijn woning aan de rand van de Driebergse bossen. Hij begon zijn carrière in een Rot terdamse muziekhandel, waar hij snel vooruit wist te komen, maar niet dan nadat hij eerst tegen wil en dank enige tijd bij zijn vader in de smederij had moeten werken. In 1898 begon hrj een eigen orgel- en pianohandel. Inmiddels had zich in zijn leven echter een grote veran dering voltrokken. Het verlies van 'n dochtertje had hem tot ernstig na denken gebracht. Gedurende een jaar bezocht hij allerlei kerken en samen komsten en kwam hij in aanraking met een vrome man, die hem onder wees uit Gods woord. Zes jaar behoorde hij tot de Ze- vendedags Adventisten; daarna sloot hij zich aan bij de Rotterdamse Je- ruelkring, waartoe hij vroeger ook reeds behoord had. Hier leerde hij in het openhaar spreken, zingen en belij. den. Later noemde Johannes de Heer deze periode zelf zijn hogeschool voor evangelisei-end spreken en zingen, Hij stond op kermissen en schuw de zelfs de beruchte nachtbuurten niet. Ook zijn vrouw nam van toen af actief deel aan het evangelisatie werk. De krachtige wijze, waarop hij Ai deze dagen bepaald werd bij de tr^st uit 1 Kon. 5 9Ik zal het op vlot ten over de zee doen voeren..- en gU zult het wegnemengij zult ook Mijn wil doen, dat gij Mijn huis spij ze geeft, was aanleiding, dat hij kori daarna naar Engeland vertrok, waar heen hij naar zijn gevoelens door Gods woord geleid werd. In Londen vond hij in de Paternoster Row, de bekende buurt, waar bijna huis aan huis boekwinkels waren, een muziek bundel „Victory Songs" met 801 lie deren en koren, gekartonneerd voor 1.50. Hij ging onmiddellijk naar huis en stelde een Nederlandse bun del op naar het voorbeeld van de Vic tory Songs. Er in opgenomen werden 50 bekende psalmen en gezangen, 50 Sankeyliederen, 50 liederen van het Leger des Heils, zondagsschoolliede ren, evangelisatieliederen enz.; in to taal 675 nummers. Over de zee Een jaar later stak Johannes de Heer opnieuw de Noordzee over, om in Wales opwekkingsbijeen komsten bij te wonen, waarvan in geheel West-Europa een grote roep uitging. Johannes de Heer kwam hiervan sterk onder de in druk en het was hier, dat hij zijn eigenlijke roeping gevoelde voor het sprekende en zingende evan gelisatiewerk. Op één van de bijeenkomsten zag hij in vlammende letters op een muur weer de tekst, die hem keerde direct terug naar Neder land en begon door het hele land een evangelisatiekruistocht. In 1919 kwam een eigen orgaan uit: Het Zoeklicht, waarin hij nu nog ar tikelen schrijft. Onder de indruk van Alle goede dingen bestaan uit drieën. Geen wonderdat steeds meer rokers over- stappen op 1 van de 3 sma ken IBIS uit de bekende rood-wit-blauwe dozen. Cellofaan- verpakking garandeert constante kwaliteit de eerste wereldoorlog werd daarin de nadruk gelegd op de aanstaande wederkomst van Christus. De zoge naamde Maranatha-beweging ont stond. Op 58-jarige leeftijd begon Johan nes de Heer nog met zijn radio-acti viteiten. Hij was de eerste radio evangelist van de N.C.R.V. en heeft veel betekend voor de evangelisatie via de radio. De zangbundel met muziek van Jo hannes de Heer is fftans in bijna 200.000 exemplaren verspreid en de tekstbundel in meer dan 600.000 st. Helaas zijn tijdens de oorlog in een Berlïjnse fabriek de vijftig grammo foonmatrijzen met liederen, gezongen door Johannes de Heer, door oorlogs geweld verloren gegaan. Met dit arbeidzame leven in dienst van bet evangelie, is een woord van de moeder van Johannes de Heer in vervulling gegaan. Het huwelijk van zijn ouders was namelijk aanvanke lijk kinderloos. Het gebed van zijn moeder om een jongen, die zij aan de dienst van God wilde wijden, is toen verhoord met de geboorte van een zoon, die overeenkomstig haar wens de naam Johannes (de Heere is ge nadig) kreeg. Een Amerikaanse scheikundige, een zekere Thomas Black, heeft don derdag voor een subcommissie van de Amerikaanse senaat bekend dat hij jarenlang gespioneerd heeft voor de Sowjet-Unie. Aanvankelijk vrijwillig, doch later, bijna tien jaar lang, omdat hij bang was anders vermoord te zul len worden. Hij zei dat hij ln 1940 een communistische opdracht om deel te nemen aan het vermoorden van Leon Trotsky in Mexico, uit de weg was gegaan. Black wordt ervan beschuldigd Harry Gold, die wegens spionage veroör- deeld is tot 30 jaar gevangenisstraf, aangeworven te hebben voor atoom- splonage. Gold werd in 1950 tijdens het proces tegen de Rosenbergs wegens spionage voor de Sowjet-Unle in oorlogstijd, veroordeeld. Kind onder zand bedolven. Donderdagmiddag is de 9-jarige H. J. H- uit Duivendrecht op de Pa rallelweg bij de Nieuwe Gooise Weg onder zand van een vrachtauto be dolven geraakt. Hij speelde in de berm met een paar vriendjes, juist op het ogenblik dat de wagen zand kwam storten. De bestuurder, die de kinderen niet had gezien, reed na het lossen weg. De andere jongens begonnen te roepen naar drie voor bijgangers, die er in slaagden het jongetje onder het zand uit te gra ven. Nadat enige tijd kunstmatige ademhaling was toegepast, kwam het kind weer bij kennis, waarna het naar het O.L. Vrouwegasthuis werd overgebracht. Ned. Politiebond overweegt aansluiting bij N.V.V. Na urenlange besprekingen, die woensdag op het congr es van de Ne derlandse Politiehond te Leeuwarden gehouden zijn over het vraagstuk of de bond zich zal aansluiten bg' het N. V.V., waarhij de voor- en tegenstan ders hun meningen kenbaar maakten en het hoofdbestuur aanvankelijk op het standpunt stond, dat, gezien de uitslag van de onder de leden inge stelde enquête, in dit stadium van de zaak nog niet tot aansluiting moet worden overgegaan, ging het hoofd bestuur in beraad. Vervolgens werd aan het congres het volgende voor stel voorgelegd: „Het congres besluit, in verband met moeilijkheden die in het congres naar voren zijn gekomen, het hoofdbestuur te machtigen, voor besprekingen te voeren met het ver- bondsbestuur van het N.V.V. en bin nen één jaar een buitengewoon con gres bijeen te roepen, dat dan over deze zaak zal moeten beslissen". Met algemene stemmen is dit voorstel aanvaard. Met de voorstellen van Almelo en Hengelo, waarbij het hoofdbestuur gevraagd werd er voor te waken, dat aanstelling van vrouwelijk personeel salarisdrukkend zal gaan werken en dat de aanstelling van deze groep 'n te grote uitbreiding zal ondergaan, ging het congres akkoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7