RODENT Verdroging rond de Braakman moet tegengegaan worden Bureau met vlekken?... Prachtbiits GpR^ei'W verdelg" LEGER £iV LUCHTMACHT EN HUN AANDEELHOUDERS ENTHOUSIAST WELKOM VOOR ZIERIKZEE'S BURGEMEESTER BURGEMEESTER M. A. v. d. HAVE WERD GEÏNSTALLEERD 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 MEI 1956 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M (Advertentie) L.E.I.-cijfers verdienen correcties De pogingen van de Z.L.M. om te komen tot. een redelijke oplossing van de moeilijkheden die voor betrokkenen voortvloeien uit de voortschrijden de verdroging van gronden rond de Braakman, hebben er toe geleid, dat thans het college van Ged. Staten een bespreking van alle belanghebbende partijen zal beleggen. Dit werd medegedeeld in de jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M., waarbij ook besloten werd hierover als nog een schrijven tot dit college te richten. Opnieuw werd ook gewezen op de steeds dringender wordende noodzaak het land van Saeftir.ge in te polderen. Met voldoening werd geconstateerd, dat in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op het rntwerp Deltawet hieraan aandacht wordt besteed. Tevens juicht men het toe, dat de Ned. Vereniging voor Landaan winning haar jaarlijks congres op 15 en 16 juni a.s. te Goes zal houden, waarbij een excursie naar dit gebied zal worden gemaakt. Verschillende leden wezen voorts op de zeer onbevredigende situatie bij het veer Kruiningen-Perkpolder, waar veelal lange wachttijden voor komen. De Zfceuws-Vlaamse leden van 't dagelijks bestuur zullen deze zaak nader met de secretaris onder het oog zien. Het dagelijks bestuur kon zich ge heel achter de plannen scharen om in de Kruiningerpolder en zo mogelijk in de polder Waarde slib te laten op spuiten, om een aantal ha. landbouw grond in kwaliteit te doen verbete ren. Besloten werd een adhesiebrief over deze kwestie aan het college van G.S. te zenden. Medegedeeld werd, dat de verplich te bijmenging' van de binnenlandse tarwe voor de rest van dit seizoen is stopgezet, daar er weinig binnenland se tarwe meer is. Voor de komende oogst zal deze regeling echter weer gelden. Het huidige systeem van monopolieheffingen zal, ondanks de hiertegen geuite bezwaren, voor de oogst 1956 onveranderd blijven. ïn een nota van het landbouwschap is de conclusie getrokken, dat de op brengsten van de L.E.I.-bedryven in de regel hoger liggen dan de gemid delde opbrengsten van alle bedrijven. Voor het gemiddelde bedryf kan men zich vry goed baseren op de C.B.S.- gegevens, daar deze voor tarwe en suikerbieten gecontroleerd zijn met de werkelijk ingeleverde hoeveelhe den. Hierbij werd voor tarwe gemid deld een afwijking van 3% naar be neden gevonden (Zeeland 7% hoger) en voor suikerbieten een afwijking van 1.7% naar beneden. Uitguande van de aldus gecorri geerde C.B.S. gegevens komt men voor de jaren 1948 t.m. 1954 tot de conclusie dat o.a. voor de win ter tarwe in het Z.W. Zeekleigebied de L.E.I. bedrijven gemiddeld 15% boven het gemiddelde liggen. Voor de suikerbieten is dit 11%. De vergadering was daarom van me ning, dat derhalve correktiês moe ten worden toegepast. Daar komt nog Hj, dat ook dc berekening van de eigenaars-lasten door het L.E.I. zeker een verbetering be hoeft. Mededeling word voorts gedaan over de voorbesprekingen in het K.N.L.C. over dc hoogte van de heffingen van het Landbouwschap en de aftrek ten gevolge van betaalde contributie. Het staat praktisch vast, dat de heffing voor do fruitteelt aanzienlijk zal worden verlaagd. De vergadering besprak verder de heffingen met bij zondere bestemming, die door het Landbouwschap zullen worden opge legd. In het algemeen is het dage lijks bestuur van mening, dat hiermee de uiterste matiging zal moeten wor den betracht. In dc toekomst zal men geen instemming betuigen met heffingen, waarvan de opbrengst niet dringend noodzakelijk 'is om het landbouwbelang te dienen. Ter vergadering werd ook uitvoe rig verslag uitgebracht over de be sprekingen inzake de landbouwlonen. Indien de verhoogde vakantietoeslag van 4% doorberekend zou kunnen worden in de garantieprijzen, heeft het dag. bestuur geen bezwaar tegen een opneming van een dergelijke toe slag in de bijzondere bepalingen van de C.A.O. De vergadering was van oordeel dat de landbouw zijn arbeidskrachten dezelfde beloning dient te kunnen ge ven als in andere vergelijkbare be drijfstakken. Anders wordt, het ge vaar steeds groter, dat teveel ar beidskrachten uit de landbouwsector afvloeien. Bij de provinciale bespre kingen werd vooralsnog geen over eenstemming bereikt over de redactie van de bijzondere bepalingen van de C.A.O. Het dagelijks bestuur was van mening, dat het afsluiten van een C.A.O. voor Zeeland zo spoedig mo gelijk dient te geschieden. Voorts werd uitvoerig gesproken over de aanvullende werkgelegenheid waarbij de verschillende kanten van dit zeer moeilijke en ingewikkelde vraagstuk naar voren werden ge bracht. Verslag werd o.m. uitgebracht van een vergadering van de algemene or ganisaties in Zeeland, die tezamen werken aan de oprichting van een al gemeen bureau voor beroepskeuze en beroepsvoorlichting. De vergadering besloot in principe aan dit bureau de nodige steun te zullen verlenen. Voorts werd nog besloten op ver zoek van het hoofdbestuur van de L.J.G. subsidie te verlenen om de be noeming van een vormingsleider voor de L.J.G. mogelijk te maken. Er zal ongeveer 60% van de kosten worden betaald. (Advertentie) rat en muis met EXPOSITIE „PARAAT" IN GOES Immmiiimi HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Het fanfarekorps van de Genie H uit Den Bosch zette luister bij p aan de opening van de tentoon- stelling „Paraat" in Goes. m (Foto: P.Z.C.) Genie-fanfare luisterde opening op DE GOESE BEESTENMARKT is voor enkele dagen een wapenarsenaal. Een straaljager en een militair les- toestel, een zware Centuriontank en ander dreigend uitziend oorlogsmate riaal staan er niet alleen om te tonen dat land- en luchtmacht paraat zijn, maar als passende entourage voor dc interessante en buitengewoon goed verzorgde leger- en luchtmachtten toonstelling „Paraat", welke daar tot en met woensdag a.s. in zaal Krijger te bezichtigen is. Leger en luchtmacht gaan, te be ginnen met Goes, een tournee langs hun „aandeelhouders" maken, zoals afdeling personeelspubliciteit, vrijdag middag bij de officiële opening de be lastingbetalers wilde zien. Toen het keurig geüniformeerde fanfarekorps van de Genie uit Den Bosch tegen half vijf, na een rondwandeling vóór de zaal Krijger zijn pittige marsmuziek liet horen, hadden de eerste honder den belangstellende „aandeelhouders" zich reeds gemeld. In dichte rijen sloeg men het militaire schouwspel gade, terwijl zich voor de officiële ope ning vele tientallen autoriteiten in de voorzaal van het tentoonstellingsge bouw hadden verzameld. Majoor Glaser verwelkomde hier de gasten en dankte het gemeentebestuur van Goes voor de vele hulp welke bij het voorbereiden van deze tentoonstel ling werd ondervonden. In het verle- I den is reeds gebleken, dat de belang- I stelling en medewerking voor derge- i lijke tentoonstellingen hier zo groot zijn, dat deze volgens spreker reeds geslaagd zijn voordat men begint. Amerika heeft elke derde zaterdag mei een militaire dag om het volk met zijn leger, luchtmacht en marine bekend te maken. Zo moet ook 't doel van deze tentoonstelling „Paraat" ge zien worden. BLIK ACHTER DE SCHERMEN De territoriaal commandant van Zeeland, luitenant-kolonel A. Kornet, onderstreepte deze woorden. De Zeeuwse bevolking draagt de strijd krachten een warm hart toe en daar om juichte hij het toe, dat thans eens een blik achter de schermen gegund wordt. Het contact met de bevolking kan niet nauw genoeg zijn. Luit.-kolo- nel Kornet vroeg ook aandacht voor de mogelijkheid tot vrijwillige dienst neming Er is nog steeds pen groot te kort aan krachten, vooral op technisch gebied. De werving van beroepsper- soneel moet worden gezien als een na tionale zaak en dient waar mogelijk, gestimuleerd te worden. De burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, die met een toespraak de officiële opening verrichtte, meende in de keuze van Goes voor het houden van deze tentoonstelling, een erken ning te mogen zien van de belangrijke plaats, die zijn gemeente in de Zeeuw se samenleving inneemt. Verder wees hij op het belang van deze expositie en sprak o.m. de hoop uit dat de bevol king hoe langer hoe meer zal gaan zien, dat zolang niet alle volkeren op recht de vrede dienen, het noodzake lijk is, zich te verdedigen. Ook hoopte hij, dat in onderwijskringen de jeugd voortdurend zal worden gewezen op de interessatne mogelijkheden welke dv. krijgsmacht biedt. DE EXPOSITIE Na deze officiële opening bezochten de genodigden de tentoonstelling. Reeds direct bij het betreden van deze expositieruimte valt in het bijzonder de uitstekende artistieke verzorging op. Zowel de schat aan fotomateriaal als het teken- en schilderwerk zijn zeer geslaagd, terwijl de bijbehorende tekst eveneens zeer suggestief is. Door de wijze van opbouw is deze tentoonstel ling ook aantrekkelijk en overzichte lijk geworden. De verschillende onderdelen van land- en luchtmacht vragen hier elk in eei. smaakvol uitgevoerde stand de aandacht van de bezoeker. Zoals be grijpelijke trekken de inruime mate aanwezige apparaten en ander mate riaal, waarbij bijv. de modernste ar tilleriewapens niet ontbreken, wel de meeste belangstelling. Voor de bezoe kers met technische knobbels en inter- Oninidiiellyk b\j de aankomst van Zie- rikzee's nieuwe burgemeester, mr. F. Th. Dijckmeester, werd duidelijk, dat hem een enthousiaste ontvangst wachtte. Aan de steiger van de pro vinciale boot hadden zich vele be langstellenden verzameld. Tussen een erehaag van opgewekt met oranje vlaggetjes zwaaiende kinderen begaf de burgemeester (links), begeleid dooi de voorzitter van de oranjevereniging, zich naar een open landauer. (Foto: P.Z.C.) esse is veel te zien en te genieten. De verbindingsdienst is er met de meest ingewikkeld uitziende apparaten. Eén enorm grote bandrecorder van de luchtmacht, die veertien gesprekken tussen vliegtuigen en de verkeerstoren gelijk registreert, valt wel bijzonder op. Verder zijn er de kikvorsmannen- uitrusting, cle linktrainer voor de vlie geropleiding, de straalmotor en de uit rusting van de geneeskundige dienst, om slechts een greep uit de veelheid van het tentoongestelde te doen. Een groot aantal vrouwelijke en mannelij ke militairen staat de bezoekers voor het geven van inlichtingen ten dienste. Een doorlopende filmvoorstelling completeert tenslotte deze interessan te show van land- en luchtmacht, wel ke tot en met woensdag a.s. met uit zondering van zondag voor iedere belangstellende geopend zal zijn. Reeds op de eerste dag was er zeer druk bezoek. De eerste tcntoonstellingsdag kreeg *s avonds een zeer aantrekkelijk slot. Het fanfarekorps en de drumband van dc genie uit Den Bosch, voerde voor een duizendkoppige menigte op de verlichte Grote Markt een taptoe uit. Mede door het kleurrijk ceremonieel tenue van de muzikanten werd het ge heel een boeiden schouwspel. Op de legertentoonstèlling in Goes waagde burgemeester Ten Kate zich irt een linktrainer; een ervaringdie hem kennelijk goed beviel.' (Foto: P.Z.C.) (Slot van pag. 2) met grote mogelijkheden in het ver schiet. Ook wijdde de burgemeester woorden van grote erkentelijkheid en bewondering aan zijn voorganger, waarna hij zich met enkele woorden tot wethouders en gemeentesecreta ris richtte. Spreker betreurdehet, dat er nu door zün benoeming een einde moest komen aan het wet houderschap van mr. C. J. B. du Croo. Tenslotte sprak mr. Dijckmeester over.de historische schoonheid van Zierikzee en gaf als zijn mening te kennen, dat waar de stad aan de vooravond staat van een geheel nieu we ontwikkeling een wijze aanpas sing van het oude aan het nieuwe no dig zal zijn, met waarlijk vooruitzien de blik. Hy zeide te hopen, dat het de raad gegeven zal zijn hier steeds de juiste weg te kiezen. Tevoren had burgemeester Dijck meester mededeling gedaan van één ingekomen stuk; een telegrafische gelukwens van mevrouw Schuurbe- que Boeye. De raadsleden Van de raadsleden voerde als eerste het woord wethouder J. Catshoek, reeds meer dan 35 jaar lid van de Zierikzeese raad, die er zijn vreugde over uitsprak, dat Zierikzee klaarblij kelijk zoals de wens was een man van karakter als burge meester had gekregen. Namens de raad heette hij mr. Dijckmeester wel kom en wenste hij hem van harte ge luk met zijn benoeming. Voorts schet ste hij in het kort het rijke arbeids veld, dat de nieuwe burgemeester wacht. Mr. K. A. Keuning (Het Roer Om) belichtte ook enkele aspecteh van de komende taak voor de heer Dijck meester en verklaarde, dat het no dig zou zijn een vaste koers uit te zetten. Hij zeide te hopen, dat de be staansgronden voor „Het Roer Om" zouden wegvallen en zag de toe komst voor Zierikzee onder leiding van burgemeester Dijckmeester met vertrouwen tegemoet. Dit laatste ver klaarde ook de heer J. G. L. Simmers (KVP), waarna de heer J. W. van den Doel (AR) o.m. aanstipte, dat op de heer Dijckmeester ook de taak zal komen te rusten om het herstel mede te helpen voltooien. Hij zegde de steun van zijn fractie toe, zoals ook mr. Du Croo (WD) deed, wiens tijdelijke functie als wethouder thans beëindigd is. Wethouder Den Boer bracht wet houders en raadsleden dank voor hun steun tijdens zijn loco-burgemeester schap. evenals hij dat deed aan de gemeente-secretaris, de heer Mulder PER HELIKOPTER NAAR VALKENBURG (Van een speciale verslaggever) Burgemeester M. A. van der Have heeil gis.ei middag ln een vrolijk met vlaggen versierd Valkenburg zijn in trede gedaan. De nieuwe burgemees ter kwum wel oip zeer bijzondere wij ze ln zijn nieuwe gemeente, nl. met een helikopter van de Marine, die hem uit zyn oude woonplaats Hoe- dekenskerke, waar de heer Van der Have gemeentesecretaris was, naar Valkenburg bracht. Mevrouw van der Have en hun zoon kwamen met hetzelfde vervoermiddel. Alom heer ste er in Valkenburg vreugde over het feit, dat er weer een burgemees ter is. De hartelijke begroeting door Valkenburg* bevolking en de harte lijke woorden, die tijdens de bijzon dere raadsvergadering werden ge sproken getuigden van een oprechte blijdschap. Het was even voor twee toen de helikopter veilig op Valkenburgs grondgebied landde en burgemeester en mevrouw van der Have het toe stel verlieten en afscheid namen van de bemanning. .Valkenburgs Harmo nie" speelde hét Wilhelmus en daar na volgde de begroeting door de wet houders en de leden van de raad. Wethouder, loco-burgemeester N. Ouwersloot sprak een kort begroe tingswoord. waarop de heer Van der Have bedankte voor de hartelijke ontvangst en de hoop uitsprak, dat door de vliegtocht, die uitstekend was bevallen, het contact tussen de ge meente Valkenburg en het marine vliegkamp Valkenburg verstevigd zou worden. Dc schoolkinderen, die bij deze bijzondere gebeurtenis tegen woordig waren, zongen daarop een „Lang zullen zij leven". Inmiddels stonden de rijtuigen ge reed voor een rondrit door de ge meente. Voorop reden enkele leden van de Katwjjkse landelijke rij- vereniging „Irene", waarna de rij tuigen volgden met de nieuwe bui-, gemeester, diens echtgenote en zoon, de raadsleden en de ouders van de heer en mevrouw Van der Have. De schoolkinderen, Valken burgs Harmonie en de brandweer auto met volledige bemanning slo ten zich bij deze stoet aan. Na de rondrit volgde een bijzondere raadsvergadering, waarin de heer Van der Have door wethouder Ouwersloot werd geïnstalleerd als burgemeester van Valkenburg. Onder de aanwezigen merkten wy o.m. op de burgemeesters van Hoedekenslter- ke, Nieuwerkerk in Zuid-Holland, Nieuwerkerk in Zeeland en St. Anna- land. Nadat het K.B. waarbij de benoe ming van burgemeester Van der Ha ve bekend was gemaakt, voorgelezen was, sprak wethouder Ouwersloot een rede uit. Wy hebben, aldus spre- De burgemeester dankte tenslotte voor de vriendelijke woorden cn zei de zeer geroerd te zijn door het wel kom hem en zijn vrouw bereid. „In het omhangen van de ambtsketen zie ik meer dan alleen maar een ceremo nieel; het is voor mij een symbool" van het vertrouwen, dat raad en bur gerij mij schenken", zo zeide hij nog, waarna hij deze bijzondere raadszit ting sloot. Andere sprekers Na deze officiële zitting werd in enkele toespraken nog gewaagd van de vreugde over deze benoeming, het vertrouwen in de komende samen werking en de dankbaarheid, welke velen vervulde. Namens het gemeen- tepersoneel sprak de heer Mulder en voorts voerde nog het woord de bur gemeester van O uwer kerk, de heer J. Romey'n (mede namens tal van verenigingen cn instellingen), W. Kwant, namens de Rijksdienst P.T.T. in Zierikzee, de burgemeester van de Franse „tweeling-gemeente" Saint Hilaire du Harcouet, dr. Cuche, de burgemeester van Maarn, mr. G. A. W. C. Baron van Hemel t tot Dings- hof (namens de „Utrechtse vrien den"), ds. Dijckmeester, namens de familie, ds. Van der Klis als nestor der Zierikzeese predikanten en ten slotte de heer .T. A. van der Schee uit naam van de burgerij. Burgemeester Dijckmeester richtte zich tót ieder persoonlijk met een dankwoord. Tijdens een receptie in dc trouw zaal maakten zeer velen van de gele genheid gebruik kennis te'maken met de heer en mevrouw Dijckmeester en om gelukwensen aan te bieden. FEESTELIJK BESLUIT De dag kreeg een feestelijk besluit dank zij tal van opgewekte mani festaties. Zo was er een défilé, met de kon. harmonie „Kunst en Eer" de Johan Willem Frisokapel en de plaat selijke verenigingen, een singelloop, een concert, niet medewerking ook van de mandolineclub „Seheldeklan- ken", een groots vuurwerk aan de haven en als waardig besluit een tap toe door de Johan Willem Frisokapel. Zierikzee heeft zijn nieuwe eerste burger een enthousiast, maar ook waardig welkom bereid. Jaarvergadering N.C.V.B. De afdeling Middelburg van de N. C.V.B. hield in de Bogardzaal haar 34e jaarvergadering. De presidente, mevrouw BlaauwMulder, opende deze drukbezochte bijeenkomst. Eni ge bestuursleden voerden vervolgens een schetsje op, waarin de jaarover zichten van de secretaresse en de penningmeesteresse verwerkt waren en waarin eveneens een kijkje werd gegeven in het propaganda-werk. Het NCVB-zangkoortje bracht een viertal liederen ten gehore, waarna mevr. Van Kamer met enige schetsjes veel succes oogstte bij de dames. Voorts beelddén enkele leden on der leiding van mevrouw E. Strubbe- Van Veen de eenheid van Nederlands elf provincies uit. De vice-presidente, mevrouw De Nood-Delckcr sprak een slotwoord en eindigde deze geslaagde avond met dankgebed. ker, drie maanden met spanning ge wacht op de benoeming en wij zijn zeer verheugd dat wy U als onze bur gemeester kunnen begroeten. Wij zien uw beleid met vertrouwen tege moet en wij hopen dat U niet al te grote moeilijkheden zult hebben na de grote i.> die U gedaan heeft. In de afgev. jaren is er veel gebeurd in Valiu: ng, maar dat wil niet zeggen dal er nog niet veel werk ligt te wachten". Burgemeester van der Have begon zijn toespraak met zijn dank uit te spreken jegens de Koningin en de commissaris van de koningin. Boven al zün wy, aldus spreker, dank ver schuldigd jegens God, die het alles zo bestuurd heeft dat dit moment is aangebroken. Hy bracht dank aan de wethouders en aan de raadsleden voor de hartelijke wijze, waarop liji en zijn gezin waren ontvangen. Wy zijn verheugd dat het ambt, dat ik zozeer begeerde, mij ten deel is ge vallen, en ik heb het oprechte voor nemen mijn taak naar eer en geweten en met grote nauwgezetheid te ver richten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6