„In zaak-Jung schlager alles in overeenstemming met de wet" Betoging in Limburg tegen Drees KONINGIN JULIANA OPENDE REMBRANDT-EXPOSITIE KLANKBORD j AUTOBOTSING TE NUNSPEET: 2 DODEN EN 3 GEWONDEN ZATERDAG 19 MEI 1956 PROVINCIALE ZE EU W'B E C OU RANT 3 „Alles hangt van Nederlanders af" President Soekarno van Indonesië heeft vrijdag tijdens een lunch van de zeer invloedrijke Nationale Persclub in Washington na een rede op vragen geantwoord. Aan Soekarno werd de vraag gesteld: „Is uw behandeling van Nederlandse burgers niet in tegc -praak met de idealen van democratie en rechten van de mens?" Soekarno antwoordde: „Is de heer, die deze vraag gesteld heeft zelf in Indonesië geweest, is hij getuige geweest van de dingen, die in zijn vraag besloten liggen? Ik denk van niet. Ik denk, dat hij in de kranten gelezen heeft, dat Jungschlager slecht behandeld is... Mijn hoogste rechter is hier en kan U vertellen, dat in de zaak Jungschla ger alles in overeenstemming met de wet geschied is. Het nieuws was dikwijls zeer een zijdig. Indien U denkt, dat er iets fout is, kom dan alstublieft naar In donesië en onderzoek alles omtrent deze zaakOns land is gegrond vest op de vijf beginselen (pantsja sila), waarvan de derde „humaniteit" is. Jungschlager was niet zomaar een Nederlander en een blanke Er bestaat geen vijandigheid van bruin tegen blank in mijn land Jungschlager was volgens de openba re aanklager schuldig en de rechter Is niet tot een vonnis gekorpen. Maar ik weet, dat vele dingen die over de ze zaak'gepubliceerd werden, geheel onjuist waren". Toen hem gevraagd werd, wat er f'edaan kon worden om de geschillen ussen Indonesië en Nederland op te lossen, antwoordde de president „dat hangt van de Nederlanders af. Wan neer er geen geschilpunt meer be staat wanneer Irian (westelijk Nieuw-Guinea) geen barrière meer vormt, dan zal ik, de eerste zijn om de Nederlanders de hand te drukken" aldus Soekarno. Steun van V.S. Ook werd hem gevraagd öf liij gaar ne zou zien, dat de Verenigde Staten een verklaring zouden uitgeven, waarin steun wordt uitgesproken Bank Deutscher Lander verhoogt disconto De Bank Deutscher Lander, do fede rale reservebank in West Duitsland, heeft haar disconto voor 'de derde maal in negen maanden verhoogd en wel met één procent. Het bankdis- conto is thans vijf-en-een-half pro cent. voor de Indonesische eis ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea. Soekar no zei de: „Ik zou wel gek zijn indien ik dat zou weigeren". Ongeveer 600 journalisten en pro minente gasten verdrongen zich in de grote balzaal van de nationale persclub toen de 54-jarige Indonesi sche leider binnen kwam. Hij kreeg bij zijn binnentreden een staande ova tie en hij kreeg opnieuw een ovatie toen hij zijn 40 minuten durende, van te voren op schrift gestelde rede be sloot. Nederlandse oplichter gaf zich voor Van Beinum uit Een Nederlandse oplichter heeft zich met veel succes tegenover de leiding van 't Weense philharmonisch orkest en tal van andere mensen uit gegeven als de Nederlandse dirigent van 't Amsterdamse concertgebouw orkest Eduard van Beinum. In het totaal heeft deze man de 47-jarige Willem Kluchert, wiens woonplaats en adres-niet bekend zijn hotels, winkels en muziekuitgeve rgen voor niet minder dan 25 000 schilling, dat wil zeggen haast 4000 gulden, kunnen oplichten daar hij zijn rol als bekend dirigent zo voor treffelijk speelde. Het Weense philharmonisch orkest en het Konzerthausgesellschaft heeft hij echter niet kunnen bezwendelen. Van schilderijen en etsen Koningin Juliana heeft vrijdagmid dag in de eregalerij van het rijks museum te Amsterdam door het weg trekken van een doek voor het zelf portret van Rembrandt uit plm. 1645 ae grote Rembrandt-tentoonstelling van schilderijen en etsen officieel ge opend. Minister Cals bood daarna H.M. de eerste, fraai ingebonden catalogus der expositie aan. De vorstin begaf zich na de rede van de minister ter stond naar de in de linker beneden- vleugel ingerichte expositie. Het strekt ons tot grote blijdschap, aldus minister Cals, dat uwe maje steit, wier voorvader Frederik Hen drik eens Rembrandts goedkunstige opdrachtgever was, als bescherm vrouwe van de tentoonstelling in ons midden vertoeft. Burgemeester M. A, van der Have van de Zuidhollandse gemeente Valken burg heeft de grimeur genoten -per helikopter naar zijn nieuwe gemeente te vliegen. Deze bijzondere entree viel hem ten deel, omdat in Valkenburg een marinevliegyeld is gelegen. Kwart over twaalf vrijdagmiddag verscheen boven Hoedekenskerke, vjaar de heer Van der Have tot dusver gemeente secretaris was, de grote marineheli kopter ..Salome". Op het weiland ach ter het bedrijf van de heer Leendertse aan de rand. van de dorpskom, was met witte lakens een landingsterrein uitgezet, waartussen de wentelwiek keurig werd neer geplant. Jong en oud Hoedekenskerke strooindè uit om van dit niet alledaagse bezoek getuige te zijn. Klokslag half één nam de heer Van der Have met zijn echtgenote en zoontje in het toestel plaats 'en terwijl ONTKENNING. De constructie- werker Dennis Smith ontkende in Mineola (V.S.) vurig, dat hij zijn vrouw had geslagen. Hij zei: „Het enige wat ik deed was haar oppak ken en de deur uitgooien". SLACHTOFFER. De politie van Rome speurt naar de dief, die er vandoor ging met de auto van Gus tavo Zontini, toen Gustavo de wagen bij een politiepost had neergezet om aan te geven, dat iemand kruide nierswaren had gestolen van de ach terbank. VERWONDERD. Toen aan Joe Nicholls van de Canadese luchtstrijd krachten in Montreal werd verteld dat hij was bevorderd tot korporaal, viel van verwondering z'n mond zo wijd open, dat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd omdat zijn kaak uit de kom was geschoten. hun oud-dorpsgenoten hen hartelijk wel wuifden, verdween de „Salome" na een rondje over het dorp te hebben gemaakt, snel in noordelijke richting. (Foto: P.Z.C.J Kan men een eeuwfeest van een schilder beter vieren dan door zijn werk te tonen, dan door aan duizen den, landgenoten en gasten uit den vreemde, gedurende enkele maanden de gelegenheid te bieden zich in zijn kunst te verdiepen en te genieten van wat hij tot stand bracht met penseel, etsnaald en tekenpen? Zo wordt dan nu, om Rembrandt in dit herdenkingsjaar te eren, een keus van zijn schilderijen en etsen in het rijksmuseum ter bezichtiging gesteld, nadat donderdag in het mu seum Boymans door Prins Bernhard de expositie werd geopend, welke de hoogtepunten van zrjn tekenkunst toont. Na de massale verkopen in vroe ger tijden, is er in Nederland aan openbaar en particulier bezit betrek kelijk weinig overgebleven en vooral 't aantal schilderijen van Rembrandt is hier te lande nog steeds gering, ondanks de onschatbare daden van burgerzin, verricht door enkele mae- cenaten en door de vereniging Rem brandt. Het is daarom wel een zeer verheugend feit, dat het mogelijk is geworden voor korte tijd aan ,ons ei gen bezit niet minder, dan tachtig Rembrandts uit zestien landen toe ts- voegen. Aan medewerking uit het buiten land is het te danken, dat pen ten toonstelling werd samengesteld, die Rembrandts" oeuvre, van zijn vroege tijd tot aan zijn laatste jaren, omvat en die van zijn ontwikkeling en veel zijdigheid een beeld geeft zoals sinds de Rembrandt-exposïtie van 1898 niet meer werd getoond. Het stemt tot grote voldoening, dat aan deze ten toonstellino- zeer belangrijke bruikle nen zijn gegeven door verzamelingen welke zich tot dusver steeds van uit lenen onthielden. Het spoorwegvervoer tijdëns pinksterdagen De Nedei-landse Spoorwegen delen mede, dat op dinsdag 22 mei in de ochtend de kans bestaat, dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. Dan moeten n.l. de militairen die met pinksterverlof zijn geweest, per trein naar hun garnizoensplaatsen worden teruggevoerd. Overigens zullen gedurende het pinksterweelteinde voor het burger- vervoer talrijke extra treinen, alsme de voor- en volgtreinen rijden. Op de eerste pinksterdag wordt 'n beperkte zondagsdienst uitgevoerd. Een aantal treinen dat op gewone zondagen wel rijdt, valt op deze dag uit. Door het onthullen van een van de zelfoprtretten van Rem- brandt heeft koningin Juliana vrijdagmiddag in het rijks- museum te Amsterdam de tentoonstelling geopend van honderd werken van de be- roemde meester, daar ingericht ter gelegenheid van het feit, y dat Rembrandt S50 jaar gele- s den in Leiden werd geboren. De foto geeft een beêld van de onthulling. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliUlll Richtlijnen vrijere loonpolitiek Rappor! van Stichting vastgesteld (Van onze pai-lementaire redacteur) De Stichting van de Arbeid heeft vrijdag defintief op haar verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, uitgebrachte rapport vastgesteld, dat richtlijnen bevat voor het toekomstige vrijere loonbeleid. Het is thans aan de minister te be slissen, of het zal worden vrijgegeven. Aangenomen mag worden, dat de minister het rapport, dat naar wij vernemen een zeer technisch stuk is geworden, eerst zelf zal willen be studeren, alvorens tot publikatie te besluiten. Tot dusver bewaart men in Den Haag het stilzwijgen over dit zo genaamde „spelregel'-rapport. Centrale Raiffeisen Bank te Utrecht Thans: 1800 miljoen gulden De aan de boerenleenbank toever trouwde gelden hebben thans het bedrag van 1800 miljoen gulden vrij wel bereikt. Dit deelde prof. dr. G. Minderhoud mede tijdens ae jaarvergadering van de coöperatieve centrale Raiffeisen bank, welke onder zijn voorzitter schap te Utrecht is gehouden. Prof. Minderhoud deelde mede, dat de kredietverlening en belegging in eigen kring in 1955 met 100 miljoen gulden toenamen, zodat de boeren leenbanken volgens hem ook haar kredietgevende functie op bevredi gende wgze vervullen. Hij noemde verschillende factoren, welke de vraag naar landbouwkrediet nog zal doen toenemen, zoals de voortschrij dende -mechanisatie der landbouwbe drijven en de hoge belastingen, die kapitaalsvorming bemoeilijken. De heer D. W. Lïndenbergh, trad als voorzitter van de raad van toe zicht der centrale bank af. Hem werd dank gebracht voor de wüze waarop hij gedurende vele jaren net voorzitterschap heeft vervuld. Prof. Minderhoud bracht ook hul de aan jhr. mr. W. C. Hooft Graaf land, die gedurende 34 jaar de func tie van directeur van de centrale bank heeft Vervuld en thans per 1 september, wegens het bereiken van de pensioengex-echtigde leeftijd, zal aftreden. Bestelwagen rijdt op truck Op de rijksweg Zwolle-Amersfoort bij Nunspeet is vrijdagavond een auto ongeluk gebeurd, dat aan twee perso nen het leven kostte en waarbij drie personen werden gewond. De slacht offers waren allen uit Harderwijk af komstige werknemers van een aanne mersbedrijf, die per bestelwagen van hun werk in de Noordoostpolder terug keerden. De bestuurder van de bestelwagen heeft blijkbaar geprobeerd tussen een voor hem rijdende truck met oplegger en een tegenligger, eveneens een truck met oplegger, door te glippen. De be stelwagen kwam daardoor in botsing met de voorkant van de ingehaalde truck met oplegger en werd vervol gens door de tegenligger onder de aan hangwagen van de eerstgenoemde truck geschoven. Deze aanhangwagen K.V.P.-aanhang verstoorde orde Tydcns een verkiezingsrede van minister-president dr. Drees, die don derdagavond in een openlucht-mee ting van de Partij van de Arbeid in Roermond werd gehouden, is het tot ongeregeldheden gekomen, die een ingrijpen van de politie hebben nodig gemaakt. Toen de bijeenkomst, waar dr. Drees het woord zou voeren, op de markt zou beginnen, hebben groe pen van jongelui, die zich hadden voorzien van schilden met verkie zingsleuzen der Katholieke Volks partij zich naar de markt begeven, waar zij trachtten door lawaai te schoppen en door het toeteren met claxons de sprekers onverstaanbaar te maken. De politie dreef de groepen de monstranten uiteen. Toen dr. Drees het woord zou nemen bleek, dat de elektrische kabels van de geluidsinstallatie waren doorge sneden. De minister-president zei- de, dat hij kort tevoren in Venlo had moeten spreken in een zaal, waar met stinkbommen gewerkt was en hij riep uit: „Deze sabota ge is een schande". Tijdens de ver dere afloop van de meeting is het in Roermond onrustig gebleven en de politie moest herhaalde charges tegen groepen opgewonden jonge lui uitvoeren. Daarbij werd een aantal dezer meegenomen naar het politie bureau. Zij werden weer vrijgela ten, nadat de rust rondom het marktplein was teruggekeerd. Door K.V.P. betreurd Het bestuur van de kring Limburg der K.V.P. heeft naar aanleiding van de ordeverstoringen in Roermond en Venlo de volgende verklai'ing uitge geven: „Het bestuur van de kring Lim burg der K.V.P. is onaangenaam ver rast door de wijze, waarop enkele jongelui donderdagavond in Venlo en Roermond hun afkeer hebben gede monstreerd tegen de uitdagende pro- paganda-methoden van de Partij van de Ai'beid in Noord- en Midden-Lim burg. Voor het optreden dezer ge prikkelde jongelui, die zich blijkens de persberichten van reklameborden der Katholieke Volkspartij hadden meester gemaakt, neemt het kring- bestuur geen enkele verantwoor delijkheid. Van medewerking van één harer organen, direkt of indirekt, is geen sprake. Voor wie land en volk van Limburg kent, is het duidelijk, dat de socialis tische propaganda, zoals die thans hier gevoerd wordt, provocerend werkt. Desondanks vertrouwt het kringbestuur der K.V.P. er ten volle op, dat geen enkele van haar propa gandisten aan ordeverstorende acties zal medewerken, evenmin als dit thans is gebeurd". De verklaiïng was getekend door de voorzitter van de kring Limburg, J. J. H. Joosten. Heerlen, en de se cretaris van de kring Limburg, P. H. M. Dolmans, Maastricht. Oordeel van Evert Vermeer In de rubriek „Dingen van de dag" over de zender Hilversum uitgezonden, heeft de voorzitter van de P.v.d.A. gereageerd op het optreden van jeug dige K.VP.-propagandisten. De heer Vermeer die zeide deze ac ties sterk te veroordelen, achtte nu de tijd gekomen, dat het bestuur van de K.V.P. het woord zal nemen om zich hierover uit te spreken. De voorzitter van de P.v.d.A. sprak inmiddels tot de propagandisten van deze partij de waarschuwing uit, dat zij zich niet moeten laten verleiden tot soortgelij ke daden. „Wij zullen deze weg be slist niet gaan", aldus de heer Ver meer. De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat hij deze acties scherp afkeurde. Hij betreurde het ech ter dat de Partij van de Arbeid achter dit optreden van Limburgse jongelui het bestuur van de K.V.P. meende te moeten zoeken. „De K.V.P. wijt het besmeuren van verkiezingsaffiches en propagandama teriaal van de K.V.P. ook niet aan de Partij van de Arbeid", aldus de heer Van Doorn. en de bestelwagen, die geheel vernield werd, kwamen tegen een boom te recht. De aanhangwagen raakte los. Op slag gedood werden de uitvoer ders C. C. Visser, 38 jaar, en A. Vliek, 46 jaar. Beide waren gehuwd en vader, van twee kinderen. Zwaar gewond werden de andere drie inzittenden, de 52-jarige B. Reijerse, de 32-jarige N. L. Germans en de 32-jarige A. Zandber gen. Wie de bestelwagen heeft be stuurd staat niet vast. Vermoed wordt dat het een van de beide uitvoerders, die om het leven zijn gekomen, is ge weest. illllllllllllllllllllllllllilllllH Flinke opklaringen, maar koel (Van onze weerkundige ii medewerker) Warme pinksterdagen zullen M ook dit jaar een vrome wens blijven! Achter de depressie, p j die over Scandinavië weg- trekt, is de laatste dagen veel i koude lucht naar ons land ge- stroomd. Dit niet alleen aan I de grond, maar-ook in de ho- ?ere luchtlagen, waar voor de ijd van 't jaar zeer lage tem- I peraturen voorkomen. Dit had i tot gevolg, dat vrijdag in een I groot deel van Nederland bui- en voorkwamen, vergezeld van onweer en hagel. In Friesland p werd zelfs nog een windhoos i waargenomen. Ons land blijft nog in deze voor midden-mei koude lucht- stroom, waardoor de middag- temperaturen niet veel hoger P dan tot ongeveer twaalf gra= n den Celsius oplopen. Een zwak- p ke rug van hoge luchtdruk komt langzaam naderbij, zodat vooral in de kustprovincies flinke perioden van zonneschijn verwacht mogen worden. De kans op buien neemt geleide- p lijk verder af. zodat de voor- uitzichten zich voor zondag, wat de neerslagkansen betreft, gunstig laten aanzien. m Voor maandag is nog weinig zekerheid te geven, daar zich p boven de oceaan opnieuw en- kele depressies langzaam naar het oosten bewegen. Het meest waarschijnlijk is, dat de pink- sterdagen met te lage tempe- raturen zullen verlopen, maar dat er toch ook flinke perioden van zonneschijn verwacht mo- gen worden. De kans op regen van enige betekenis lijkt ons p ook voor de komende dagen klein. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kettingreactie Het hangt nu vooral van Israël en zijn Arabische buren af, of er werkelijk vrede zal heersen in het Midden-Oosten. Ik vertrouw erop, dat Israël en de Arabische lan den hun samenwerking tot het be waren van de vrede zullen voortzet ten. Maar een „kettingreactie voor de vrede" kan niet verwezenlijkt worden zonder de steun van alle grote mogendheden". Zo ongeveer sprak de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjöld, toen hij op een persconferen tie in New York net rapport toelicht te, dat hij had samengesteld over zijn vredesmissie naar het Midden-Oos ten. Dat rapport telde niet minder dan 7500 woorden en dat zijn er nog maar heel weinig vergeleken bij alle woorden, die in de hoofdsteden van het Midden-Oosten moesten worden gesproken om te voorkomen, dat het daar tot een oorlog zou komen. Hammarskjöld, die zijn reis be gon toen tientallen mensen werden gedood en gewond bij incidenten in de streek van Gaza, in de Negebwoestijn en in andere grens gebieden, heeft weten te bereiken dat alle partijen aan hun troepen op dracht gaven, het vuren te staken. Men mag aannemen, dat hg ook zijn best heeft gedaan om de grote pro blemen op te lossen, die ten grond slag liggen aan het conflict tussen de Arabische landen en Israël. Als secretaris-generaal van de Verenig- de Naties heeft hij immers 't recht, om ook die politieke kwesties aan te snijden. Maar hij maakte daarby kennelijk zo weinig vorderingen, dat hij zich tenslotte beperkte tot de op dracht van de Veiligheidsraad: een onderzoek in te stellen naar de ma nier, waarop Israël en de Arabische landen de bestandsvoorwaarden na leven en hierover rapport uit te bren gen. at rapport van 7500 woorden is nu dus gereed. En Hammars kjöld heeft bereikt, dat er geen opzienbarende incidenten meer zijn voorgevallen rond de grenzen van Is raël. „Houden zo...", heeft hij bij zich zelf gedacht. „Geen slapende honden wakker maken", hebben anderen ge zegd en zo komt het, dat het nog niet zover is gekomen, dat de Vei ligheidsraad opgetrommeld wei d om het rapport van Hammarskjöld te bespreken. Zo'n bespreking in de Veiligheidsraad kan onder de gege ven omstandigheden meer kwaad aan goed. Bovendien is het voor de diver se grote mogendheden die volgens Hammarskjöld aan de kettingreactie voor de vrede moeten meewerken wel prettig, dat zij zich niet al te gauw behoeven uit te spreken over de kwesties, die het Midden-Oosten beroeren. Zij zijn er immers allemaal op uit, om de diverse partgen te vriend te houden. De Sowjet-Unie had tot voor kort altijd de kant van de Arabieren gekozen wanneer het probleem ter sprake kwam. Zij had het vuurtje opgestookt, door ervoor te zorgen, dat Tsjechische wapens naar Egypte konden worden overge bracht. Maar inmiddels heeft zij de Arabi sche leiders een beetje gedesillusio neerd door over het Midden-Oosten te onderhandelen met de Engelsen en de aankondiging, dat het Kremlin 'n regeling wenst, die acceptabel is voor alle „partijen", met inbegrip dus van Israël. Totnutoe ziet het er helaas niet naar uit. dat de kettingreactie vlot verloopt. Premier Nasser van Egypte is speciaal naar het ge teisterde Gaza gereisd om er ten aanhoren van de Arabische vluchte lingen uit Israël een weinig vrede lievende rede te houden. Egypte heeft bekendgemaakt, dat er uit de bewoners van de vluchtelingenkam pen een legioen zal worden gevormd De ministers van buitenlandse za ken van Egypte, Syrië, de Libanon en Jordanië hebben donderdag een subcommissie gevormd om Hammars- kjölds laatste vredesvoorstellen nauwgezet te bestuderen. Over de ju ridische aspecten van deze voorstel len zal de commissie rapport moe ten uitbrengen. Of deze commissie zal bijdragen tot de kettingreactie voor de vrede, moet de toekomst leren. En hetzelf de geldt voor de diverse vergaderin gen, die de Verenigde Naties onge twijfeld nog aan het probleem zuilen besteden. Men "heeft wel eens het gevoel, dat dit bovenmenselijke krachten vergt. En dan denkt men terug aan die an dere vergadering in het nu tussen Joden en Arabieren verdeelde Jeru zalem: op een pinksterdag, toen er zich tongen vertoonden als van vuur en toen degenen, die daarbg waren, begonnen met andere tongen te spre ken. Een bijeenkomst, waar ook "een kettingreactie ontstond. Dag Hammarskjöld ..ontelbare woorden nodig... De Rockefellerstichtlng heeft 250.000 dollar beschikbaar gesteld voor een on derzoek naar de gevolgen van atomische straling voor deze en volgende generaties; PRESIDENT SOEKARNO: Het Wereldgebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3