Zierikzee bereidde burgemeester enthousiast en waardig welkom Rondweg Nieuwland officieel geopend Itvin Zeeuwse Almanak BRESKENS KRIJGT WESTELIJKE VEERHAVEN MET TWEE FUIKEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1» MEI 1956 Mr. F. Th. D1JCKMEESTER GEÏNSTALLEERD. Bijzondere raadszitting, défilé en tal van festiviteiten ZIERIKZEE heeft weer een burgemeester. Vrydag is mr. F. Th. Dijck- meester in een buitengewone raadszitting officieel als eerste burger van deze goede oude stad geïnstalleerd en de bevolking heeft haar vreugde over dit feit beslist niet onder stoelen of banken gestoken. Dat was direct al duidelijk, toen de veerboot „Oosterschelde", met aan boord de heer en me vrouw Dijckmeester, om half twee de haven binnenliep, waar op de steiger het bestuur van de Zierikzeese Oranjevereniging, in stemmig zwart, ge reed stond om de nieuwe burgemeester te verwelkomen. Een welkom, dat luister werd bijgezet door pittige marsmuziek van de koninklijke harmonie „Kunst en Eer", door het vrolijk rood-wït en blauw, dat overal van torens, huizen en openbare gebouwen wappe rde en door de honderden schoolkinde ren, die opgewekt met oranje-vlaggetjes zwaaiden. Een feestelijk begin van een feestelijk gebeuren! Dit alles gaf inhoud aan het woord „Welkom", dat in grote, witte letters aan op de steiger opgerichte ere-zui- len was opgehangen. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer M. C. Doeleman, was de eerste, die als burger van Zierikzee de vreugde on der woorden mocht brengen, welke er allerwegen heerste, nu na een half jaar in de voornaamste vacature van de stad was voorzien. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om hulde te brengen aan wethouder A. M. den Boer, die gedurende die periode als loco-burgemeester gefungeerd heeft. De heer Drjckmeester dankte voor de hartelijke ontvangst, waarna de be stuursleden van de Oranjevereniging aan de heer en mevrouw Dijckmeester werden voorgesteld.' Het was de» 12-jarige Joke van van der Schelde, die geflan keerd door drie vriendinnetjes mevrouw Dijckmeester namens al le schoolkinderen bloemen mocht aanbieden. Via een ere-haag van jeugdige scholieren begaf men zich naar een gereedstaande open landauer, waarin de nieuwe bur gemeester met zijn echtgenote een rijtoer door de stad maakte, toe- Sc,juicht door talloze inwoners van ierikzee. De stoet werd voorafgegaan door „Kunst en Eer" en door de bestuurs leden van de Oranjevereniging, ter wijl de schooljeugd als fleurig „sluit stuk" fungeerde. Inmiddels hadden zich talrijke be langstellenden en genodigden in trouw- en raadszaal van het stad huis verzameld, waar om half drie de buitengewone raadsvergadering be gon, terwijl ook buiten het raadhuis honderden een plaatsje hadden ge zocht om via de P.Z.C.-geluidwagen het gesprokene te beluisteren. Loco-burgemeester Den Boer stel- VAN In MOLENVERBETKRIN GEN ,,Molennieuws", het orgaan van de vereniging „De Hollandse molen" en de stichting „Elektriciteitsopwek king door windmolens", zijn deze maand ook weer enkele nieuwtjes opgenomen over twee molens in Zee land. Zo wordt meegedeeld, dat te Oost-Souburg het herstel van de ko renmolen van de heer Kasse ter hand werd genomen; er zullen automati sche remkleppen worden aange bracht. De stellingmolen te' 's-Heer- Arendskerke krijgt dit voorjaar eveneens een goede beurt. KRAAIEN... De hele kraaienkoloniedie in de schemering vredig zat te dutten op een der kranen van De Schelde' 'in Vlissingen, kwam plotseling in rep en roertoen die kraan begon te rij den De gebruikelijke knuppel in het traditionele hoenderhok kan niet méér verwarring veroorzaakt heb ben! De vogels vlogen enige tijd wat stuurloos rond, wanhopig op zoek naar een nieuwe verblijfplaats, tot dat er één de -Jacobstoren ontdekte. Toen was het leed geleden. In een oogwenk zag de aloude toren letter lijk zwart van de kraaien. Driftig stommelden ze rond tot op de toren haan, wiens trotse rug schier boog onder de zware vracht zwart gevo gelte. Maar allemaal vonden ze een zitplaats en weldra waren ze vieer ingedommeld. 'Maar het kwelduivéltje, dat zich die avond klaarblijkelijk speciaal met deze kraaienkolonie bezig hield, had nog meer noten op z'n zang. Want nog geen vijf minuten later kregen naar ruwe schatting tweehonderd .kraaien de schrik van hun kraaien- levens. Dreunend sloeg de torenklok Nooit hebben wij zoveel kraaien zó ontzettend zien schrikken. Er waren er, die met stijf dicht geklapte vleugéls enkele meters als bakstenen omlaag tuimelden. En 't lijkt ons lang niet uitgesloten, dat de meesten ook met stijf dichtgeknepen kraaien- oogjes en hoorbaar bonzende harten zijn weggewiekt, wég van die ver schrikkelijke toren de in deze raadszitting, waartoe de intieme, barokke raadszaal met z'n machtige kroonluchter bijna te klein was, de installatie van de burgemees. ter aan de orde, waarna de heer en mevrouw Dijckmeester werden bin nengeleid. Na een kort welkomst woord, las de gemeentesecretaris, de heer E. H. Mulder het benoemings besluit voor en vervolgens was het woord aan de heer Den Boer. In en kele bewoordingen schetste hij de betekenis, van de stad Zierikzee, waarna de heer Den Boer de ver wachting uitsprak, dat het betreden van deze stad en de eerste ontmoe ting met de burgers vreugdevol moest zijn. Verder zei spreker a.m.: „Wij prijzen ons gelukkig, dat Zierik zee de plaats is. waarvan U als bur gemeester aan het hoofd zult staan" waarna hij er op wees, dat de burge- meesterstaak naast een besturende, een bij uitstek dienende taak is. Voorts sprak hij de wens uit. dat de heer Dijckmeester een rustiger tijdperk tegemoet zal gaan. dan zijn voorganger beschoren was en memo reerde hij enkele objecten, die mo menteel in Zierikzee aandacht ver gen. Tot besluit deed do heer Den Boer een beroep op de nieuwe burge- Pllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het eerste welkom Zierikzee's nieuwe burge meester ontving een even .on verwacht als spontaan welkom aan boord van de „Ooster schelde", waar A. van Loo, be ter bekend als „Arie van de boot", mr. Dijckmeester en diens echtgenote begroette namens de bemanningen van de OosterscheldedienstenKa pitein C. van Klinken deed daar een ruiker by in de Zie rikzeese kleuren, namelijk een boeket rode anjers, gebonden met een zwart lint. De heer en mevrouw Dijck meester, op weg naar hun nieuwe woonplaats, toonden zich voor dit „eerste welkom" zeer erkentelijk. Illlllllllllllllllllll meester om zich aan de bevolking te geven, om een burgervader te zijn, waarna hij hem de ambtsketen om hing en de voorzittershamer overreik te. De burgemeester Burgemeester Dijckmeester getuig de ia zijn installatie-rede van de die pe verbondenheid, die hij van jongs- af met het Zeeuwse land gekend heeft. „Maar ik sta in de schuld te genover Zeeland, dat mij jaar in jaar uit geestelijk heeft verrijkt, zonder dat daar aan mijn kant iets tegen over staat dat het noemen waard is. Is liet wonder dat ik met (le grootste vreugde de gelegenheid aangrijp om te trachten iets van mijn schuld te delgen aldus mr. Dijckmeester. Als zijn voornaamste indruk noemde spreker het feit, dat Zierikzee lééft, dat de geest on danks oorlog en overstomingsramp ongebroken bleef. Hij zag in Zierik zee een door het leed gelouterde stad, (Vervolg op pag. 10) (Advertentie) Official D.K.W. Dealer Heyboer v. d. Vijver, Spuiplein 43, telefoon 89, Breskens. Garage Carels, Clara's pad B 47, telef, 227 (IS 1106), Hemkenszand. Opening geschiedde door Gedeputeerde C. Philipse De gevaarlijke situatie in de be bouwde kom van Nieuwland, waar het doorgaand verkeer van en naar Middelburg een hoek van negentig graden moest passeren, behoort tot het verleden: sinds vrijdagmorgen maakt men gebruik van de nieuwe rondweg om de bebouwde kom, een weg met een ruim en voldoende uitzicht. Dit nieuwe wegvak, dat 1345 meter lang is, werd in tegen woordigheid van een aantal auto riteiten en onder grote belangstel ling van de Nieuwiandse bevolking, geopend door gedeputeerde C. Phi lipse, als waarnemend commissaris der koningin. ;s§siÊ i TOT OUDSTE KOE KALFDE We hebben tot dusver niet geweten, dat de oudste koe van Zeeland in Westkapelle „woonachtig" was, maar nu weten we het. Onze plaat selijke medewerker deed ons name lijk mededeling van het feit, dat de oudste koe in Zeeland dezer dagen het leven heeft geschonken aan haar zestiende kalf. De eigenaar van deze koe is de heer J. Minderhoud. BROEDPLAATS Dezer dagen kon men in de P.Z.C. lezen, dat een koolmezenpaar in Limburg een brievenbus als broed plaats had gekozen. Onze correspon dent in Nieuwvliet vertelt ons ech ter, dat we het niet zover uit de buurt behoeven te zoeken. In zijn woonplaats namelijk bouwde een koolmezenpaar zijn nest in de sedert jaren niet meer in gebruik zijnde waterpomp vóór het gemeentehuis in de Dorpsstraat.. In het nest liggen negen eieren. AANRIJDING Mnder goed is het bericht, dat we uit Kamperland ontvingen. Daar stak het vierjarig zoontje van de heer J. G. op weg naar school plotseling de Veerweg over zonder voldoende acht te slaan op het verkeer. De heer H. W., die juist met zijn auto passeerde, kon niet voorkomen, dat het autospatbord het jonge tje raakte. Het kind liep een hersenschudding op. OVER ISRAËL Over Israël vertelt lr. J. H. Kriete- meyer te Vlissingen donderdag a.s. voor de leden van de Jonge Kerk in het Jan van Bovenhuis. Hij vertoont dan ook een aantal kleurendia's van foto's, die hij indertijd zelf maakte. Te Nieuw- en Sint-Joosland werd de nieuwe wegomlegging van rijksweg 58 officieel geopend door de waar nemend commissaris der koningin, de heer C. Philipse. De heer Philipse wordt daarbij geassisteerd door de ingenieurs, opzichter en aannemer, die bij het werk betrokken waren. In 1951 toerden de eerste voorbereidingen voor de aanleg van de weg getroffen, doch tengevolge van de ramp Icon eerst in 1955 worden begonnen. De totale kos ten bedroegen f 61/5.000. De construc tie van de wegverharding is in Zee. land nog niet eerder toegepast. Zij bestaat uit een fundering van schrale beton, waarop een tussenlaag van grind. Hierop is een slijtlaag aange bracht van met asfaltbitumen gepe netreerde gebroken grind. Deze laag Roodvonk in Schoondijke Wegens het heersen van roodvonk is men in Schoondijke overgegaan tot sluiting van de kleuterscholen en de laagste klassen der lagere scholen. Verbetering Vlissingse Prins Hendrikweg Kantoor ontvanger I. en A. wordt per 1 juli verplaatst Met ingang van 1 juli a.s. wordt het kantoor van de ontvanger der in voerrechten en accijnzen te Vlissin gen, dat thans gevestigd is aan de Prins Hendrikweg 52, overgeplaatst naar het kantoor Zeilmarkt 8. Nader vernemen wij, dat hët blok huizen aan de Prins Hendrikweg, in één waarvan het kantoor van de ont vanger was gevestigd, zal worden afgebroken. Bij Rijkswaterstaat zijn namelijk plannen in voorbereiding om de Prins Hendrikweg tweebanig te maken en er wordt overwogen om bij de fuik van de veerboot over de Westerschelde een parkeerplaats voor auto's te maken. onderhoudsprodukten geven DIEPGLANS aan uw auto, motor, scooter of flets ondergaat binnen 2 maanden nog een oppervlaktebehandeling. Nadat deze constructie voldoende, zal zijn ingere den wordt, een definitieve deklaag van asfaltbeton aangebracht. (Foto: P.Z.C.) In zijn openingstoespraak zeide de heer Philipse er dankbaar voor te zijn, dat de beruchte bocht thans voor het doorgaande verkeer verdwenen is. Tot zijn bevreemding had hij in de krant gelezen, dat in Nieuw- en Sint- Joosland ook wel stemmen worden ge hoord, die spreken van schade, omdat dit verkeer thans niet meer door de bebouwde kom gaat. In dit verband wees de heer Philipse er op, dat deze nieuwe weg toch vele en grote voor delen met zich mee brengt. Hij herin nerde voorts aan allerlei verbeterin gen, die de laatste jaren onder directie van rijkswaterstaat tot stand waren gekomen, waarvoor hij de hoofdinge- nieur-direcetur, ir. J. H. van der Burgt en zijn staf hartelijk dank zegde. Na dat de heer Philipse nog aandacht van rijkswaterstaat had gevraagd voor be planting van wegen wenste hij deze dienst en allen, die bij deze wegverbe- tering waren betrokken van harte ge luk, waarna hij tot de officiële opening overging. Deze opening bestond in het losstrikken van een rood-wit-blauw lint, dat over de weg was gespannen. Het gezelschap was tevoren verwel komd door de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland, ir. J. H. van der Burgt. In het bijzonder richtte deze zich tot de pre sident van de Arrondissementsrecht bank, mr. C. R. F. van Roggen en de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen. „Wij hopen, dat met de ingebruikneming van dit stuk er in Nieuwland op de rijksweg geen vër- keersongelukken meer zullen voor doen en dat uw taak daardoor verlicht zal. worden", zo zei spreker. Hij noem de dit nieuwe weggedeelte een schakel in de grote verbinding naar Vlissin gen, die in de toekomst hier zal wor den aangelegd. Ir. Van der Burgt deelde mede, dat nog meer verbeteringen op het pro gramma stonden en zeide te hopen, dat binnen afzienbare tijd begonnen kon worden aan de verbetering van de bochten bij Arnemuiden en de Sloe- dam. Na de officiële opening sprak nog de burgemeester van Nieuw- en Sint- Joosland, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijk, namens het gemeentebe stuur woorden van dank voor de tot standkoming. Tijdens een ontvangst daarna in hotel De Burg te Middel burg voerde nog het woord de heer E. Verlare als dijkgraaf van de Middel burgse polder. Deze spreker was dankbaar voor het tot stand komen van de weg, maar wees er tevens op, dat dit ten koste ging dat kon he laas niet anders van cultuurgrond. Ook deze spreker bood gelukwensen aan. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft thans de aanleg van een nieuwe veerhaven te Breskens goedgekeurd. Deze haven komt ten westen van Breskens, wordt vijfhonderd meter lang, krijgt twee zg. „fuiken" waar de veerboten aanleggen en er is rekening gehouden met de mogelijkheid te zijner tijd vier „fuiken" te hebben. De bouw van de hat endammen wordt woensdag 13 juni a.s. aanbesteed. Wanneer de nieuwe haven gereed is, zal het voor de veerboten mo gelijk zijn de veerdienst in zeventien minuten uit te voeren; er zal dan vóór Breskens niet meer, zoals thans, om een zich daar bevindende ondiepte behoeven te worden "heengevaren. Er zal een goede verkeersregeling bij de oprit worden ontworpen; het verkeer zal niet meer door Breskens worden geleid, maar gebruik maken van een nieuw weggedeelte dat om Breskens heen gaat en dat de verbinding zal vormen van een nieuwe veerhaven naar de weg BreskensSluis. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||j[[ Zwart stukje varken Luid bellend joegen vrijdag middag omstreeks vh'f uur twee brandweerauto's door de straten van Middelburg. Gie rend stopten ze voor het woon huis nummer 2 aan de Kerk steeg. Acht brandweermannen snelden hals over kop dc wo ning binnen om er één minuut later weer uit te komen met... een hevig rokende braadpan. „Oh ja. ik moet nog even weg", moet mevrouw van nummer twee bij zichzelf ge dacht hebben. Al winkelena is zij waarschijnlijk de braadpan met een heerlijk stuit mals varkensvlees vergeten, die nog op het brandend gascomfoor stond. Omwonenden merkten echter een flinke rookontwikkeling in het vertrek en waarschuwden de brandweer. Iedereen weet, wat er gebeurt als een part met vet en vlees geruime tijd op 't vuur staat. Van het varkena- koteletje was niet veel .meer over dan een vies en zwart stukje varken... Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll Kadervergadering van chr. geref. jeugd. Afgevaardigden van de Christelijk Gereformeerde .T.V.'s en M.V.'s in Zeeland hielden vrijdagavond in „De Opril" te Goes een kadervergadering onder leiding van de heer A. Pieterse uit Middelburg. De heer Slabbekoorn uit Zaam- slag hield een inleiding over de erva ringen, welke men opdoet op de ver enigingen. Speciaal over het organi satorisch beleid ontwikkelde zich een geanimeerde bespreking. Mejuffrouw C. dc Puit, presidente van de M.V. te Biezcltnge, sloot de bijeenkomst met dankgebed. Ir. Bos verlaat Z.L.M. In de jongste dagelijks bestuursver gadering van do Z.L.M. is op zijn ver zoek aan de le adj. secretaris, ir. J. Bos te Goes, omstreeks september op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Ir. Bos zal een functie bij de cultuur technische dienst in Overijsel aanvaar den. Voor de instrumenten Voor de instrumenten van de M beide gedupeerde Vlissingse H muziekverenigingen „Sint-Cae- cilia" en „Ons Genoegen" werd M tot en met gisteren een bedrag bijeengebracht van 4.325,98. Gelden kunnen worden over- jH gemaakt op gironummer 6 6 2 8 7 ten name van de fa. F. van de H Velde jr. te Vlissingen, onder vermelding „Voor de instrumen- e§ ten". Ook kunnen giften worden aangeboden aan het kantoor van de P.Z.C., Walstraat 58—60, Vlis- singen. De verantwoording van de binnengekomen gelden luidt: s= s Reeds verantwoord 3400,63 M 16r-:" Patiënten en perso neel „Bethesda", Vlis singen K., Vlissingen W., Vlissingen 17 mei N.V. „S.", Vlissingen Muz.h. Van de B., Vlissingen F. D., Vlissingen Laatste collecte Vlissingen Wasserij „Zeeland" Middelburg 22,75 2,50 1,00 1 Totaal4325,98 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü „Youlh for Christ" Het ligrt in het voornemen van het provinciaal comité van „Youth for Christ" om op zaterdag" 2 juni a s. 'n samenkomst te houden in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Tijdens deze bij eenkomst zal de heer Kees Deenik zingen. Hij zal tevens een massaal koor leiden, dat gevormd wordt door verschillende koren. Bromfietser tegen boom Donderdagavond omstreeks negen uur is de 33-jarige L. B. uit Vlissingen op de Nieuwe Vlissmgseweg met zijn bromfiets tegen een boompje langs de weg gereden. Met een zware hersen schudding moest het slachtoffer naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd worden. OPROEP De commissaris van politie te Mid delburg roept de twee wielrijders, die getuige zijn geweest van bovenge noemd ongeluk, op om zich te melden in het bureau aan de Lange Giststraat 40, afdeling Verkeer (tel. 2244K 1180) Advertentie) die op een gimpleX „brammen' VANDAAG. Middelburg Electro: „The dam busters" Middelburg Electro: „The dam busters", (14 Jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De verzonken schat", (alle leeft.), 20 uur, superscope: Molenwater: „Mi niatuur Walcheren", 1023 uur: Prov. Bibliotheek: Expositie over Zeeuwse spoorlijn, 10—12.30 en 13.30—17 uur; Stadhuishal: Tentoonstelling stillevens en voorwerpen uit 17e eeuws, 10—12 en 14—17 uur: Graanbeurs Dam: Postze gelruilbeurs, 14—17 uur. Vlissingen Alhambra: „De redder van fort Shallan, (14 Jr.), 19 en 21 uur; Lu xor: „De ondergang van Metaluna", (14 Jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Tralies van bamboe", (14 Jr.), 19 en 21 uur; Zaal Krijger: Leger en luchtmachttentoonstelling „Paraat" 11 uur. EERSTE PINKSTERDAG. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur; Molenwater: „Mi niatuur Walcheren", 1023 uur; Stad huishal: als vandaag, 12—16 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. TWEEDE PINKSTERDAG. Middelburg Electro: „The Indian- fighter", (14 jr.), 15.30, 19 en 21.15 uur: r jhouwburg: „Een gevaarvolle op dracht, (14 Jr.), 14.30 en 20 uur; Stad huishal: als eerste pinksterdag; Nieu we kerk en „Toorenvliedt" Kerk dag Walcheren 195G, aanvang 9.30. Vlissingen Aihambra: „Tralies van bamboe", 15,19 en 21 uur; Luxar: „Dui vels spel", (14 Jr.), 15, 19 en 21 uur. L4oes Grand: „De redder van fort Shal lan", (14 jr.), 14, 16, 19 en 21 uur; Zaal Krijger: Leger- en luchtmachttentoon- stelling „Paraat", 11 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2