Zondagsschoolvereniging (90 jaar) opent trainingscentrum Zeeland en Breda voor Rotterdam kruisten degens gemeentebestuurders in Vereniging van Nederlandse gemeenten hield congres EIGEN KARAKTER BEHOUDEN MINISTER WITTE ACHT ZICH TEN VOLLE VERANTWOORDELIJK VRIJDAG 18 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DELTADAG NIEUWE STIJL (Van een onzer redacteuren) TOT DE BIJVERSCHIJNSELEN van het door velen ge roemde en door anderen gesmade Deltaplan beho- ren de thans op gezette tijden terugkerende Deltada- gen. Immers: elke organisatie, die zichzelf respecteer;, zorgt voor een dergelijk evenement. In Breda was gis teren de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de beurt, doch zij zorgde het moet tot eer van deze instelling worden gezegd voor een Deltadag-nieu- we-stijl. Tussen het op een verhoging van het toneel in het Bredase „Concordia" tronende bestuur van de ze eerbiedwaardige vereniging en het gewoon-in-de- zaal zetelende gezelschap van edelachtbare gemeen tebestuurders, had men namelijk een select, doch he terogeen gezelschap bijeen gebracht als forum, dat vele aspecten van het Deltaplan besprak. In deze kleine groep zag men bekende Zeeuwse gezichten: burgemeester Kolff van Vlissingen was voorzitter, overigens een voortreffelijk voorzitter, die vaardig en ad rem zijn wel eens praatgrage forum-ge noten leidde; verder waren er de burgemeesters van Middelburg, Hulst, Kortgene, Bruinisse en Yerseke, was er de Z.L.M.-voorzitter, ir. M. A. Geuze en waren er de directeuren van de Zeeuwse P.P.D. en het E.T.I., ir. M. de Vink en drs. M. C. Verburg. Tenslotte zetelde ook dr. Korringa in het forum, weliswaar, geen Zeeuw, maar door zijn werk als visserij-man bijzonder nauw met dit gewest betrokken. Naast en tussen deze tien geharnaste strijders voor Zeelands Delta- belangen zaten vijf „on-Zeeuwse" Nederlanders: burgemeester P. W. Hordijk van Middelharnis, burgemeester mr. L. de Gou van Steenber gen, de directeur van het Zuidhollandse E.T.I, drs. A. G. van der Veen, de socioloog professor Sj. Groenman en de voorzitter van de Rotter damse Scheepvaartvereniging Zuid, mr. W. F. Lichtenauer. De dis cussie was over het algemeen rustig, hoewel af en toe sommige heren elkaar flink in de haren zaten, waarbij in de meeste gevallen een Rot terdams standpunt tegenover, een Zeeuwse visie werd gesteld. En vanzelfsprekend dat behoort na eenmaal bij een debat praatte men enige malen langs elkaar heen. De voorzitter vergeleek in derge lijke gevallen dan de wederzijdse standpunten en kon meestal tot ie ders genoegen constateren, dat de heren toch eigenlijk hetzelfde be doelen Met het verkeer in het Deltagebied werd de discussie geopend, waarbij het reeds eerder gepubliceerde pre advies van mr. H. Willemse als lei draad werd gebruikt. Er werd ge schermutseld over het woord „isole ment" en er werd op gewezen, dat Zeeland met zijn verkeersverbindin gen bij overig Nederland is achter gebleven. Daarop verhief burgemees ter Bolkestein zijn stem: „In Zeeland denkt men wel eens, dat het Delta plan wegen brengt en dat de rest vanzelf komt. Natuurlijk zijn er na de afsluiting mogelijkheden, maar die moeten worden aangepakt en door de Zeeuwen zelf uitgewerkt Worden". In dit verband bracht de heer Bol kestein liet „hangbruggen-idee" ter sprake. De avond tevoren had de di recteur-generaal van de rijkswater staat, ir. A. G. Maris, dit plan „nog al fantastisch" genoemd. „Maar la ten we dit niet vergeten: wie voor de ramp over afsluiting van de Ooster- schelde sprak werd als fantast beti teld", alaus de Middelburgse burge meester, „met andere woorden: wat vandaag fantastisch is behoeft het morgen nog niet te zyn". De heer Bol kestein kende nog een andere fan tastisch idee: de opvatting als zou men de verkeersstroom over de Wes- terschelde met veerschepen kunnen opvangen. „Men holt hier immers al tijd drie jaar achter de feiten aan..." Hier diende ook een Zeeuws Vlaamse mening te worden gehoord en die werd onmiddellijk na de woor den van mr. Bolkestein verkondigd door zijn ambtgenoot van Hulst. „Wij beleven het thans" aldus sprak de heer Lockefeer somber, „dat men als Zeeuws-Vlaming over België naar overig Nederland moet en dat Den Haag zelfs wijst op de wegen, die in België daartoe aangelegd worden. Wij zijn daarover ontstemd. De enige mogelijkheid om Zeeuwsch-Vlaande ren bij Nederland te trekken is een vaste oeververbinding. Hetgeen ook nationaal gezien dé oplossing is!" WESTERSCHELDE Zijdelings kwamen ook even vei- ligheidsnroblemen ter sprake. Pre- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll s De gevaarlijke bocht in de rijks. M weg by Nieuwland zal sinds m vanmorgen (vrijdag) „af ge- schreven" zijn. Om 11 uur zal M de waarnemend commissaris der koningin in Zeeland, de heer M C. Phüipse, de nieuwe rondweg officieel openen. De weggebrui- kers behoeven dus geen gebruik M meer te maken van de oude weg-met-de-bocht, maar rijden om Nieuw, en Sint-Joosland n heen. (Foto P.Z.CI adviseur mr. H. Willemse had ge steld, dat afsluiting nodig was omdat op andere wijze de beveili ging van het Deltagebied niet kan worden bereikt. „Dat kan wel" betoogde burgemeester A. C. Wil- lemsen Van Yerseke. „Kijk maar naar Waterweg en Westerschel- de, waar de dijken verhoogd zul len worden". Maar ir. De Vink was het niet met hem eens: „Als het flink stormt knij- Mr. BOLKESTEIN vandaag fantasie pen we 'em nog altijd voor de dy- ken. We willen daarom veiligheid en primair kan die worden bereikt door dijkverkorting, dus door afsluiting. En wanneer de Westerschelde in het Deltaplan betrokken zou worden, dan wordt dit een politieke zaak en komt de uitvoering in gevaar". Z.L.M.-voorzitter Geuze viel hem bij: „Het is verstandig om de Wester schelde er buiten te laten omdat dit oponthoud by de uitvoering zou be tekenen. En ook ten aanzien van de Waterweg moeten we. reëel blijven. Sluizen zouden hier betekenen, dat gemiddeld een schip per kwartier ge schut zou moeten worden. De tech nische moeilijkheden moet men hier niet onderschatten!" INDUSTRIE Het volgende punt was „handel en mdustrie" in het Deltagebied, waar over drs. A. G. van der Veen had ge adviseerd. Ir. De Vink wees hierbij op het tekort aan welvaartsbronnen in het Deltagebied. „Wil men hier be drijven krijgen, dan moet de streek bewoonbaar worden. Het culturele Ir. M. DE VINK tekort aan welvaartsbronnen beschavingspeil, dat nu ten achter is vergeleken bij grote plaatsen, kan na ontsluiting wellicht worden ver hoogd". Prof. Groenman: „Beschikt U over exacte maatstaven om de cultuur te meten?" Ir. De Vink: „Ik bedoel niet het culturele peil der bevolking, doch de mogelijkheden ter plaatse, dus wat er te koop is. concerten, toneelvoorstel lingen enz". Drs. Van der Veen daarop ver klaarde, dat naar zijn mening sommige gebieden nu eenmaal de functie hebben uitsluitend agra risch produktiegebied te zijn „en vergeef mij de uitdrukking meneer de voorzitter leveran cier van arbeidskrachten aan an dere gebieden!" DE DERDE WEG De derde weg kwam ook ter sprake, zij het dan niet in politieke zin. Wan neer men immers de „dammen-weg" als de eerste en de Zoomse weg als de tweede van het Deltaplan be schouwt, dan mag de in Zeeland zo zeer begeerde weg over een eventuele secundaire dam Noord-Beveland Schouwen-Duiveland wel als de „der de" worden betiteld. „Wij stellen op die verbindings weg, de nu nog ontbrekende scha kel in het Delta-wegenstelsel bij zonder veel prijs" verklaarde bur gemeester Bolkestein. „Technisch is de aanleg van die dam moge lijk. Deze verbinding kan de grote weg Randstad Hol' - kust-Engeland en rijk worden". Maar de Rotterdammer drs. Van der Veen zag niet zoveel in deze verbin ding (E.T.I.-directeur Verburg inter rumperend: Is Rotterdam soms bang van Zeeland?"), want de Zoomse weg zal veel belangrijker zijn althans naar zijn mening. En als Zeeuwsch- Vlaanderen voor zijn verbinding met overig Nederland op deze weg via België een aansluiting krijgt, waar om zouden er dan bezwaren zyn Er is toch een Benelux? Voorzitter Kolff bleek plotseling Zeeuw in hart en nieren: „Deze se cundaire weg had aanstonds in het Deltaplan opgenomen moeten wor den en op het rijkswegenplan moeten worden geplaatst. Het totstandko men mag niet afhankelijk worden ge steld van toevalligheden!" Dat de watertoren bij een fa- briek niet altijd een vormloos en ïelyk bouvjsel behoeft te s zijn, bewijst deze opname van een watertoren by het technisch centrum van de General Motors s fabrieken in Warren (Michi- gan). Het spiegelgladde, van roestvrij staal vervaardigde ge- M vaarte heeft een capaciteit van ruim 100.000 litér. jp minimumnuf Hoogleraar Groenman viel hem bij: „Als men met de aanleg van deze weg wacht, komt men op de koffie. Doe het nu!" Drs. Ver burg wees er in een gees tig betoogje nog op, dat gezien de tekorten op de veerdiensten, het toch heus wel nuchter is om een pleidooi te leveren voor een vaste oeverver binding. DE KANS! Mr. Lichtenauer sprak slechts één maal, hij deed het dan ook boeiend. Hij gewaagde van goede Zeeuwse eigenschappen en noemde enkele vooraanstaande heren uit Nederlands historie, die allemaal in Zeeland wa ren geboren! Zouden nu met het Deltaplan deze Zeeuwse kwaliteiten niet meer bestaan? Zelfs Shake- spaere werd er door deze spreker bijgehaald, omdat hij Portia laat zeg gen, dat elk mens ih zijn leven één maal de kans krijgt om tot rijkdom te geraken. Grijpt hg die kans niet, dan blijft hij steeds in de narigheid. „Welnu, het Deltaplan met zijn secundaire mogelijkheden schept thans voor Zeeland zulk een mo ment" zo profeteerde de Rotter damse scheepvaartsman. Waarop drs. Van der Veen, die in zijn pre-advies integendeel concludeer- de, dat het Deltaplan geen we- zenlijke w -ziging zal brengen in de verkcersgeografische constel latie, droevig opmerkte: „Ik ben wel eens eerder in mijn hemd ge zet door de heer Lichtennauer, maar nooit in zo'n volle zaal en bij zulk een gezelschap HET EIGENE Over de bedreiging van het Zeeuw se eigene sprak ir. Geuze: „Wij moe ten ons er op instellen, dat wij ons eigen karakter behouden, dat we niet opgaan in de onbewoonbaarheid van de Randstad Holland. Het is opmer kelijk, dat er nu nog zoveel zelfwerk zaamheid leeft in onze kleine ge meenschappen. Hier zal gecombi neerd en gecoöpereerd moeten wor den, zowel op maatschappelijk als geestelijk terrein. Zo goed we de vloedgolf van de zee hebben afgesla gen, zo goed moeten we ons teweer stellen tegen de vloedgolf van de vervlakking." VISSERIJ Ook enkele technische zaken kwa men aan de orde, zoals zoute putten in de Oosterschelde, de dijkvauen door burgemeester Willemse niet ern_ stig geacht, door de heer Geuze daar entegen wel waarna visserijbe- langen werden behandeld. De heer Lockefeer behalve burgemeester van Hulst ook voorzitter van de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen betreurde het. dat in de memorie van toelichting bij de Deltawet ge sproken werd over een „tegemoetko ming" in de schade. Hij wees er op, dat het Deltaplan reeds een naar precedent kent: de vissers, die gedu peerd zijn door de afsluiting van de Brielse Maas, hebben op hun verzoe ken -tot schadevergoeding nul op het rekest gekregenDr Korringa verge leek daarna wat tot dusver is gedaan op wetenschappelijk terrein ten dien ste van landbouw en veeteelt in la boratoria en stelde daartegenover als schrille tegenstelling het weinige dat in dit verband voor de visserij ge beurde. „Gelukkig komt er nu een kentering ten goede" zo zei hij, „maar de achterstand bij landbouw en veeteelt is niet meer in te halen". HET WERK VAN CAPADOSE OP NIEUWE LEEST Allerlei nieuwe onderwijsvormen (Van een speciale verslaggever.) De Ned. Zondagsschool Vereniging bestaat thans 90 jaar. Capadose vriend van Da Costa en Bilderdijk was de man, die in de vorige eeuw zijn kinderen zo boeiend uit de Bijbel kon vertellen, dat weldra ook een loopjongen en de kinderen van de werkster, naar zijn verha len" kwamen luisteren. Toen hij iets publiceerde van zijn ervaringen ontstonden er meer zulke groepjes, maar niet ieder kan een geboren verteller zijn en zo ontstond er behoefte aan voorlichting. Om die be hoefte te bevredigen werd in 1866 de N.Z.V. opgericht. Het is nu een interkerkelijke organisatie met 12.000 leidsters en leiders, die elke zondag Bijbelonderricht geven aan ongeveer 400.000 kinderen. Daarnaast bestaan nog enkele kleinere organisaties, waarin 3 a 4000 leiders en leidsters verenigd zijn, die gezamenlijk meer dan 100.000 kinderen om zich heen verenigen. Een der eerste daden van de jonge vereniging was de oprichting van een blad, „De Christelijke Familie kring". Het gaf voorlichting aan zon dagsschoolonderwijzers en stelde ook problemen aan de orde als: „Het is 1 dat men het juk draagt in zijn ;d" en „Zorgt God voor de bees- Weldra werden de eerste kin dertraktaatjes uitgegeven en werd een rooster verspreid. Maar van kin derpsychologie had toen nog nooit iemand gehoord. De vertellingen wa ren nogal aan de prekerige kant. De kinderziel .verd nog wel eens bewerkt op een manier, die men tegenwoordig niet graag meer zou toepassen. En andersom: wee de man, die 90 jaar geleden zou hebben geprobeerd om kleuters in de zandbak het verhaal van Abraham te laten uitbeelden! Of op de zondagsschool was begon nen met experimenten op het gebied van poppenspel. Tegenwoordig gebeurt dat wel. Er zijn ook allerlei andere nieuwe vor men van omlerwüs in de zondags school ingevoerd. De vertellingen zyn veelal boeiende verhalen (die natuur lijk wel theologisch verantwoord moeten zijn en worden geïllustreerd met plaatjes op het flanelbord. Vooral aan de verteltechniek wordt grote aandacht besteed. En verder wordt nog steeds voorlichting gege ven in velerlei vorm. Nu, bij de viering van haar 90- jarig bestaan, heeft de N.Z.V. er een soort trainingscentrum voor leiders en leidsters bijgekregen. Het is geopend in hetzelfde ge bouw aan de Bloemgracht in Am sterdam waar ook het bureau der vereniging gevestigd is. Dat ge bouw draagt de sporen van tien tallen jaren zondagsschoolwerk, want 70 jaar geleden werd het aan de vereniging nagelaten door een dame, die hier m het hartje van de Jordaan al geruime tijd in eigen huis een particulier zon dagsschooltje voor de Jordaan- jeugd had geleid. Dit gebouw is geheel gemoderni seerd. Er is nu een vergaderzaal en ook logeergelegenheid voor circa 50 man. Hier zullen mannen en vrouwen uit alle delen van het land opnieuw worden getraind in en voorgelicht over de moderne methoden van on derwijs en zal de oude kunst van het vertellen aan de nieuwe „lichtingen" worden bijgebracht. Geen defensiewerken voorlopig op IJsland De V.S. hebben de onderhandelin gen met aannemingsmnatsehappyen over alle nieuwe bouwwerken op de Amerikaanse luchtbasis op IJsland opgeschort. In diplomatieke kringen ln Wash ington werd nog als commentaar op gemerkt, dat nu blijkbaar de gehele toekomst van het defensiesysteem van de Navo op en om IJsland in het onzekere blijft tot op IJsland in juni de verkiezingen zijn gehouden. Overleg over Singapore wordt niet hervat De onderhandelingen tussen een Britse delegatie en vertegenwoordi gers van de kolonie Singapore over het toekennen van onanfhankelijkheid aan de kolonie, zullen, ondanks pogingen van premier Marshall van Singapore om alsnog tot een vergelijk te komen, niet worden hervat. SOCIALE ASPECTEN De sociale aspecten werden als laatste onderwerp behandeld, waar bij prof. Groenman van verschillende kanten werd aangevallen, omdat hij meende, „dat er weinig zal gebeuren door het Deltaplan". Maar hij pareer de vlot: „Met opzet heb ik de teneur van mijn pre-advies zo gesteld op dat men maar eens van die overspan nen verwachtingen moet terugke ren!" Waarop er van Zeeuwse zyde weer op werd gewezen, dat een naar Rotterdams inzicht kleine ontwikke ling naar Zeeuwse begrippen daaren tegen bijzonder stormachtig kan zijn. Het gaat hier immers op kleine ver houdingen. f kan zijn. EINDE Na dit uitvoerig debat, dat ruim vier uur in beslag nam, bleken er uit de zaal weinig vragen te zijn, terwijl in deze weinige bovendien geen en kel nieuw gezichtspunt werd aange sneden. Burgemeester Kolff tenslotte formuleerde enkele conclusies, waar bij de voornaamste wel was. dat het aanbeveling verdiende, dat de Ver eniging van Nederlandse Gemeenteu een contactraad zou instellen voor Deltazaken, zoals destijds ook een dergelijke instelling bestond voor het herstel. De voorzitter van de Vereni ging, burgemeester d'Ailly, nam in zijn slottoespraak deze suggestie gaarne over en zegde toe haar in het bestuur te bespreken. Minister Alge- ra woonde in de morgenuren een aeel van het congres bij! Ir. GEUZE .veiligheid primair. Film en televisie In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer gaat minister Cals ook in op de opmerkingen gemaakt door de Kamerleden betreffende de verhouding film-televisie. Een aantal leden wenste, dat alleen die films voor televisie-uitzending in aanmer king komen, die voor alle leeftijden toelaatbaar worden geoordeeld. De minister is evenwel van oordeel, dat dit een niet strikt noodzakelijke be perking van de programmamogelijk heden zou zjjn. Het is ook een centrum voor inter nationaal werk. Van hier wordt al lerlei zelf ontworpen materiaal vooral handleidingen en flanelplaten verzonden naar Indonesië. Zuid- Afrika, West-Duitsland, Zwitserland, Engeland, Zweden en Finland. Inter nationaal wordt het zondagsschool- werk overkoepeld door de „Wereld raad voor Geestelijke Opvoeding", die half juni een conferentie zal hou den in dit nieuwe centrum. Deze or ganisatie leidt o.a. mensen uit ach tergebleven gebieden op, die dan in hun eigen land op hun beurt weer een net van zondagsscholen kunnen opbouwen. Want zo is het ook ge groeid tot wat het nu is: een leger van 3.6 miljoen leiders en leidsters, die, overal ter wereld, Bijbelonder richt geven aan 40 miljoen kinderen. Protest in vergadering van aannemers „Ik tart. U een uitspraak mijner zijds aan te halen, die zou bewijzen, dat ik, welk deel van mijn verant woordelijkheid ook zou trachten af te schuiven". Minister Witte zeide dit met enige stemverheffing in een toespraak tot de bezoekers van de 27ste jaarvergadering van de Ned. chr. aannemers en bouwvakpatroons bond in de Haagse dierentuin. Het was een antwoord op een uiting van de waarnemend bonds voorzitter, de heer J. van Es, over het gevoel van onbehagen in de bouwwe reld, nu het er op lijkt of met de ver kiezingen in zicht de regering de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in de woningbouw op het particulier bedrijfsleven wil afschui ven. Minister mr. H. B. J. Witte zeide wel te weten, hoe dit gevoel van on behagen ontstaan is. Door mindei juiste en onjuiste vermelding en in terpretatie van de verdediging van zijn begroting in de Eerste Kamer, zijn deze praatjes in omloop reko- men. De minister heeft zich toen ge keerd tegen speculatiebouw. doch ze ker niet tegen de particuliere bouw- partoons. Meerdere malen immers heeft hij zijn bewondering voor hun prestaties geuit. In de afgelopen vier jaar is alles gedaan om het uiterste uit de bouw nijverheid te halen. Vier jaar geleden waren er nog duizenden werkloze bouwvakkers en probeer nu maar eens een bouwvakarbeider aan te trekken, zo zeide de minister. Se dert 1952 zijn meer bouwwerken ge produceerd dan ooit in een andere vierjarige periode. De woningproduktie heeft een steeds grotere voorrang gekregen by de andere bouwwerken. De minister wees in dit verband op het afremmen van overheids- en utiliteitsbouw ten einde de arbeidsmarkt niet verder te overspannen. Het gebrek aan arbeidskrachten en de nog niet vol doende op gang zijnde industriële bouw alsook het gebrek aan voldoen de traditioneel bouwmateriaal (bak steen) zyn oorzaken, dat de woning- wordt opge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7