„Irian nog koloniale buitenpost op Indonesische bodem" Evenwichtige ontwikkeling van nationale expansie nodig KLANKBOKD PROF. ZIJLSTRA VRAAGT C.H.U. OM GROTERE SAMENWERKING VRIJDAG 18 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 SOEKARNO SPRAK TOT HET CONGRES: VERBOND NED. WERKGEVERS: Hoogconjunctuur geen kwaal" stig klimaat voor een" evenwichtige groei van de investeringen van het bedrijfsleven; 2. Belangrijke mate van stabiliteit in de prijsvorming; 3. Bewaking van een zo gunstig mogelijke concurrentiepositie van het bedrijfsleven op de exportmarkten. Het verbond heeft zich sinds gerui me tijd bereid getoond om in grote lijnen de door de regering gevoerde prijspolitiek te steunen, daar dit be leid een wezenlijke bijdrage kan leve ren enerzijds tot het tegengaan van conjunctureel gezien ongewenste in flatoire ontwikkelingen en anderzijds tot bevordering van een weliswaar dynamische, maar toch evenwichtige ontwikkeling. Bovendien geeft dit prqzenbeleid in belangrijke mate steun aan het behoud van een relatief gunstige concurrentiepositie van ons bedrijfsleven op de internationale markten. De steun van het verbond wordt in hoge mate beïnvloed door de tot dus ver gebleken bereidheid van de rege ring om te volstaan met een globale politiek. Wanneer de regering zou willen overgaan tot het invoeren van een gedetailleerde prijsbeheersing, dan zou zij het verbond lijnrecht te- genover zich vinden. THEODOR HEUSS vervelende affiches Adenauer roept op tot kopersstakingen De Westduitse bondskanselier Ade nauer heeft gisteren een beroep ge daan op de Duitse huisvrouwen te helpen prijsstijgingen tegen te gaan door te weigeren bepaalde artikelen, die te duur worden, te kopen. Hij verklaarde in een persconferentie, dat alle Duitse huisvrouwen weer de pfennig, de kleinste geldeenheid in de bondsrepubliek, moeten respecte ren. De regering werkt een plan uit om de huisvrouwen te helpen in haar strijd tegen de stijgende prijzen. Steun gewenst van Washington President Soekarno heeft donderdag een beroep op de Verenigde Staten gedaan de volken in Azië en Afrika, die nog onder koloniale overheersing leven, te helpen hun vrijheid te verkrijgen. Hij drong sterk aan op de terugkeer van westelijk Nieuw-Guïnea tot Indonesië, dat, naar hij zei, „nog een koloniale buitenpost op Indonesische bodem is". De president zei dit in zijn toespraak tot een gezamenlijke zitting van het Congres. Hij zei verder, dat Indonesië samenwerking van de V.S. vroeg „tot wederzijds welzijn van beide landen", teneinde het te helpen „de moeilijkheden, ontstaan door economische of politieke mededinging van buiten af" te overwinnen. Het Indonesische staatshoofd voeg de er echter aan toe, dat de Indone siërs „met grote waardering elke steun van welke kant deze ook moge komen, zullen aanvaarden, want de ze hulp zal hun lasten verlichten en hun strijd verkorten". „De overeenkomsten waarbij Neder land de onafhankelijkheid en de sou- vereiniteit erkende, hadden betrek king op het gehele gebied van Ne derlands Indië, doch een deel van ons land, een deel van het gebied dat on der deze verdragen valt, is nog altijd een koloniale kanker in het lichaam van ons moederland. „Men beweert", aldus Soekarno", dat de bevolking van West-Irian nog niet rijp is voor een wijziging in hun koloniale status en dat zij een besten diging van de leiding uit het westen behoeft als een overgang naar de vrijheid. Wij kennen deze leiding, wij hebben ondervinding opgedaan met deze opvoeding, zij heeft ons, na 350 jaren, achtergelaten met een een per. centage van 94% aan analfabeten. Zij liet ons zonder een voldoend aan tal artsen, onvoldoende zelfs om doodzieken te behandelen. Z:" teerde ons een typische economische en sociale structuur". Soekarno zeide, dat het Indonesi sche volk geen reden heeft om ver stoord te zijn op de Nederlanders als volk of op de Nederlandse regering. „Onze verstoordheid en die van onze voorouders gold het kolonialisme". Buitenlandse hulp. Na de V.S. zijn dank te hebben ge bracht voor hun technische hulpver lening vroeg Soekarno verlof, ronduit zijn mening te zeggen. Zonder een voldoende kennis van deze landen, en zelfs, aldus Soekarno, als uw motie ven voor het verlenen van de hulp al leen maar zijn gelegen in de wens naar stabiliteit in het betrokken deel van de wereld, is het mogelijk, dat de resultaten tegengesteld zullen zqn aan de bedoeling. Militaire hulp is stellig geen bijdrage voor stabiliteit in Azië. Het voornaamste doel van dergelijke bijstand moet zijn het ver krijgen van een economische, doch ook van een politieke stabiliteit, waardoor de volken in staat zullen zijn hun vrijheid te verdedigen tegen alle mogelijke aanvallen. Rembrandt-expositie in Rotterdam geopend Door Prins Bernhrad „Met genoegen voldoe ik aan het verzoek deze tentoonstelling te ope nen en het is goed, dat Rembrandt in dit herdenkingsjaar wordt geëerd. De ze tentoonstelling is een gelegenheid om ons op de culturele "waarden van het leven te bezinnen en zij toont, wat hij, die 350 jaar-geleden geboren werd, voor de wereld heeft kunnen zijn. Tevens kan zij een aansporing zijn om in de toekomst te tonen wat Ne derland op cultureel gebied voor Euro pa en de wereld kan zijn." Met deze korte toespraak heeft Prins Bernhard donderdag in het museum Boymans te Rotterdam de Rembrandttentoonstel- ling geopend, die is ingericht ter her denking van het feit, dat het dit jaar 350 jaar geleden is, dat Rembrandt werd geboren. Van 18 mei tot 5 augus tus zullen tekeningen geëxposeerd zijn en van G augustus tot 21 oktober schilderijen en etsen. Verwijten van prof. Oud weerlegd. Minister Zijlstra heeft in een ver kiezingsbijeenkomst te A n van r A.R.-partij de verhouding van deze po litieke groepering tot de andere poli tieke partijen in Nederland nader be licht. Bij zijn beschouwing over de C.H.U. stelde prof. Zijlstra om te beginnen vast, dat zijn partij en de C.H.U. be horen tot de groep van partijen bui ten de massieve blokken van K.V.P. en P. v. d. A., die samen 60 procei Begrafenis R. W. P. Peereboom De Nederlandse pers heeft afscheid enomen van een harer pioniers. Don- erdagmiddag waren leidende figu ren van het Nederlandse Dagblad wezen uit het gehele land samen ge komen op de algemene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal om de heer Robert W. P. Peereboom, di recteur-hoofdredacteur van het Haar lems Dagblad/Oprechte Haarlemse Courant, die maandag j.l. op 64-ja- rlge leeftijd ls overleden, uitgeleide te doen. De enige spreker, de heer P. W. Peereboom, getuigde in de aula van de grote bewondering, welke hij had voor de talenten van zijn broer in de ournalistiek, voor diens opmerke- ijk vermogen om zijn gedachten op schrift te stellen en duidelijk te ma ken, voor zijn algemene kennis, voor zijn Intelligentie en voor zijn scherp zinnigheid. „Hij was een eerlijk en gaaf man en hij heeft een universele belangstel ling gehad speciaal in het wereldge beuren, in de mensheid. Hij had idealen: één daarvan was de wereld vrede. Zijn werk werd geleid door de eerlijkste en zuiverste motieven." Aan het graf sprak mej. ds. Schreu- der, hulppredikante bij de Hervormde Kerk, zuster van mevrouw de wedu we Peereboom, troostwoorden tot de familie. De plechtigheid vrerd beslo ten met het „Onze Vader". AAP IN TAXI. Een orang-oetang bestuurde woensdag op Park Avenue in New York een oude Londense taxi om reclame te maken voor een to neelstuk. Het monsterlijke beest stuurde niet slechter dan de meeste chauffeurs. Achter in de auto zat een zijn publiciteitsstunts. Moran be- bekend staat om de originaliteit van zijn publiciteits stunts. Moran be stuurde de auto in werkelijkheid door middel van enige hefbomen. Een krant schreef dat New York er wel aan gewend was om apen achter het stuur te zien die achter de tralies horen. SCHOONMAAK. Tijdens de schoon maak wierp de 74-jarige Adolph Lef- co uit Milwaukee iWisconsin) wat oude papieren in de vuilnisbak en spoedig merkte hij toen, hoe ver de arm der wet kan reiken. Een vuilnis man vond de papieren en gaf die aan een politieman, die een onbetaal de parkeerbon ontdekte welke in 1932 tegen Lefco was uitgeschreven. Na sommering heeft Lefco alsnog de boete van 6.03 dollar betaald, maar hij vindt de politie erg kinderachtig. SPROEIMANIAK. De politie van New York had niet de minste moei te de man te pakken, die de chauf feur uit een sproeiwagen van de ge- meentereiniging had gejaagd en was weggereden. De politie hoefde niets anders te doen dan het natte spoor te volgen tot zij de man zagen rijden, in opgewekte stemming alles waarop zijn blik viel natsproeiend. De dief, die als zijn naam opgaf William Ho well, 35 jaar, is naar een psychiatri sche inrichting gebracht. Woensdag werd te Doorn een ver- keersexamen van het Verbond voor Veilig Verkeer gehouden, waar voor de eerste keer door invalide kinderen aan werd deelgenomen. De foto toont enkele -patiëntjes uit het revalidatie centrum ,J3e Hoogstraatte Leer sum die voor de aanvang van het examen nog enige aanwijzingen krijgen van de politie. Mgr. J. G. van Schalk overleden In de leeftijd van 85 jaar is in het St. Elizabeths-gasthuis te Amers foort overleden mgr. J. G. van Sclïaik, proost van het metropolitaan kapittel en protonotarius apostolicus. Op 15 augustus 1934 benoemde de paus hem tot geheim kamerheer. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig pries terfeest eerde het r.-k. werklieden verbond hem door de stichting van 't kanunnik J. G. van Schalkfonds, waarvan hij voorzitter werd. Het doel van de stichting is het verstrekken van financiële en zedelijke steun aan leden van de bij het r.-k. werklieden verbond aangesloten organisaties, die opgeleid worden voor het priester schap. Na de oorlog bleef hij adviseur van het r.-k. werkliedenverbond in Neder land, dat toen zijn naam wijzigde in Katholieke Arbeiders Beweging. In augustus 1949 werd hem het emeritaat als pastoor van de St. Mar-, thuisparochie te Utrecht verleend, waarna mgr. Van Schaik zich vestig de in Amersfoort in het moederhuis der zusters van de H. Joseph. Mgr. Van Schaik was officier in de orde van Oranje-Nassau en werd door de Eelgische regering begiftigd met de medaille van koning Albert. In zijn verslag over 1955 wijdt het Verbond van Nederlandsche werkgevers een beschouwing aan de economische situatie. De conclu sies luiden: 1. Op zichzelf kan de huidige conjucturele fase tot niets anders aan leiding geven dan tot grote dankbaarheid en tevredenheid. 2. Het algemene streven naar stabiliteit rondom een opwaartse ont wikkelingsgang en naar evenwichtige verhoudingen verdient de vol ledige steun van de organisatie. 3. Steeds dient gestreefd te worden naar een evenwichtig op elkaar afstemmen van de hoofdpunten van het nationale economische beleid. Die hoofdpunten kunnen globaal worden aangeduid onder de catego rieën prijsbeleid, loonpolitiek, het be leid ter zake van de economische me dedinging, de ontwikkeling van de ecbnomische medezeggenschap (P.B. O.), het exportbeleid en 'n diepgaan de studie van de toekomstige ontwik keling van technische en bedrijfsor ganisatorische verhoudingen. „Het gaat er niet om", aldus het verbond „de hoogconjunctuur als een kwaal te beschouwen en op korte ter mijn naar een remedie te zoeken, maar om aan de nationale expansie een evenwichtige ontwikkeling te ge ven. Dit laatste impliceert, dat wij 'n op expansie gericht beleid nu en in de toekomst als het wezenlijke beschou wen". Structurele ontwikkeling Wat structurele ontwikkeling be treft, wordt gewezen op de noodzaak van: 1. Bevordering van een steeds gun- Adviescommissie erkenning boomkwekers Het bestuur van het Landbouw schap heeft besloten de in 1952 inge stelde adviescommissie inzake de er kenning van boomkwekers en 't uit reiken van het tceltrecht, te erken nen als commissies van het Land bouwschap. Voor Noord-Brabant is deze com missie als volgt samengesteld: P. de Bruin, Boxtel, H. M. C. Aarts, Box meer, J. van Willegen, Wouw, C. Dir ken, Etten en H. Detz, Enschot. Nederlandse aardappelen bederven in Engeland In de haven van Boston en Lin colnshire liggen 2.000 ton Nederland se aardappelen te bederven. Zij zqn in verband met het Nederlandse ex- gortverbod een maand geleden over- aast uit Nederland ingevoerd, en liggen nu te wachten tot de handela ren ze weghalen. Een Engelse importeur verklaar de, dat er nog steeds een tekort aan aardappelen in Engeland bestaat, doch-dat het publiek van mening is, dat de prijzen te hoog zijn en daarom niet koopt. IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIjll, 1 Janmaat had een J g koude kermis1 Een tweetal matrozen, waar- van er een te Horst (Limburg) woonachtig is, heeft op de Horster kermis een minder prettig avontuur beleefd. De Horster matroos had een in Brabant woonachtige vriend uitgenodigd om naar de kermis in zijn dorp te komen. Deze ac- cepteerde dit graag. Terwijl zij zich amuseerden, werden ze 'in- gesloten door een groepje bal- orige kermisgasten, die net op M hun witte bef voorzien hadden. Eerst na herhaald verzoek wer- den ze met rust gelaten. Toen echter de Brabantse zeeman f§ later op de avond naar het huis H van zijn vriend terugkeerde, M werd hü plotseling door een zestal jonge mannen zodanig met bakstenen bewerkt, dat hij met een zware hersenschud- ding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. H De gewonde matroos zou over enige weken met twee we- ken lanabouwverlof naar huis |E zijn gegaan. Matroos H. uit Ji Horst heeft nu aan zijn com- mandant gevraagd of hq in plaats van zijn vriend diens ouders twee weken mag helpen H op het land. De politie heeft tegen de aanvallers proces-ver- H baal opgemaakt. IliltllllllllllllllllllltlllllllllllllillllllliililllllllilllllHllllllllllllllllltllttlli Het Wereldgebeuren. Athene juichte Theodor Heuss (72) heeft een goe de keus gemaakt toen hij be sloot, zijn eerste buitenlandse reis als president van de Westduitse bondsrepubliek naar Griekenland te maken. Enthousiast is hij na aan komst in Athene op de vijf kilometer lange weg van het station naar het koninklijke paleis toegejuicht door 'n grote menigte. De Atneners waren blijkbaar bereid om bq deze gelegen heid niet te denken aan het leed, dat de Hitlerhorden in hun land hebben veroorzaakt, maar zich de prettige contacten te herinneren, die de Grie ken daarvóór met de Duitsers hebben onderhouden. En zij hadden gelijk, want, zoals de Manchester Guardian gisteren schreef: de relaties kunnen worden vernieuwd met 'n rechtscha pen Duitsland. Is het enthousiasme van de Duitsers voor de Hellenisti sche cultuur niet altqd groot en vruchtbaar geweest Misschien hebben Heuss' vingers wel gekriebeld om 's avonds de pen of de schrijfmachine ter hand te nemen en de indrukken te boek te stellen. De eerste naoorlogse ontmoeting tussen een Griekse vorst en diens uit Duitsland afkomstige ge malin, Frederika met een Duitse pre sident, moest inderdaad de moeite waard zijn om op napier te worden vastgelegd. Wie weet, heeft Heuss dat inderdaad wel gedaan voor eventuele mémoires. Hij is zijn poli tieke loopbaan immers als journalist begonnen, nadat hij in 190o te Mün- chen was gepromoveerd in de politie ke wetenschappen. In 1912 werd hij hoofdredacteur van de Neckar Zei- tung. Maar sinds 1920 heeft hq niet veel meer te vertellen in de kranten wereld. Hij stichtte toen samen met anderen de Hochschule für Politik te Berlijn en werd er zelf hoogle raar. Als loot van een oud liberaal geslacht werd hij voor de .Democra tische Partij" gekozen in de Rijks dag. Nadat dictator Hitier ertoe was overgegaan de Duitse lakens uit te delen, trok Heuss zich terug. Terwijl sommige van zijn boeken in het open. baar werden verbrand, filosofeerde hij in zijn studeerkamer over politie ke kwesties. Toen het rijk van Adolf uit was, speelde hij echter wederom een hoofdrol in West-Duitsland; se dert september 1949 staat hq op de hoogste sport van de ladder als pre sident. Met zijn rustige manier van op treden en de objectieve ma nier waarop hij de koe bij de horens pakt, is Heuss een bij uitstek geschikte politicus om zo'n reis naar het buitenland te maken en de be trekkingen met een andere natie te verbeteren. Het zal hem warm om 't hart zijn geworden, toen hij de Grie ken zag juichen; dat gejubel gold niet alleen hemzelf, maar ook 't nieu we West-Duitsland, dat zich welbe wust in de rij van vrijheidslievende volken heeft geschaard en dat even als Griekenland lid is van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie. Er waren in Athene aanplakbiljetten op gehangen met'opschriften van Grie ken die verontwaardigd waren over een andere Navo-bondgenoot: Groot- Brittannië, en wel vanwege de hou ding van dat land in de kwestie-Cy- Erus. „Uiteindelijk", zo stond op die iljetten voor de Duitsers te lezen, „uiteindelijk zijn jullie toch de bes ten...". In hoeverre de menigte ook bij de hartelnke verwelkoming van Heuss indirect uiting wilde geven aan anti-Britse gevoelens, is moeilijk te zeggen. Maar voor allen is het te hopen, dat het de Grieken erom te doen was, de banden met het nieuwe democratische Duitsland aan te ha len, los van alle andere factoren. Dat is blijkbaar gelukt: de Duitse minister van buitenlandse za ken, Von Brentano, die met Heuss was meegereisd, en diens Griekse collega Theotokis hebben al een Grieks-Duitse overeenkomst van culturele samenwerking ondertekend. De overeenkomst voorziet in de uit wisseling van studenten, dè herope ning van Duitse scholen in Grieken land, het doceren van Duitse litera tuur aan de universiteit van Athene en samenwerking tussen radiosta tions. En wat die moeilijkheden met de andere bondgenoot Engeland be treft: wie weet kunnen de regeerders van het nieuwe Duitsland voor of achter de schermen ertoe bijdragen, dat het nare probleem Cyprus uit de weg wordt geruimd. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, heeft donderdag met zrjn Amerikaan se collega Dulles een gesprek gehad over de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea. Abdulgani verklaarde na het ge sprek, dat vqf kwartier duurde, dat hij „alles" met Dulles besproken had. Op de vraag van verslaggevers of Indonesië dit jaar de kwestie Nieuw- Guinea weer voor de Algemene Ver gadering van de V.N. zal brengen, weigerde hij te antwoorden. Een vooraanstaande functionaris uit zrjn gezelschap zei echter dat zulks „niet uitgesloten was". de stemmen tot zich trekken. Versplintering vond hij daarom zeer gevaarlijk. Prof. Zijlstra deed daarom een be roep op de samenwerking tussen C.H. en A.R. op alle praktische niveau's. Hij memoreerde in dit vérband, dat in de minsterraad de samenwerkng tussen de vier protestant christelijke minis ters opperbest functioneert. Sprekende over de V.V.D. zei prof. Zijlstra, dat het vrijheidsbegrip van die partij naar zijn gevoel zonder nor men is, waardoor het zich van het vrij heidsbegrip van de A.R.-partij onder scheidt. Spreker verweet prof. Oud diens opmerking in zijn verkiezings rede te Enschedé", "dat dè "V.V.D. ern stige grieven had tegen het loon- en prijsbeleid. De minister herinnerde er aan, dat de werknemers geen loonsverhoging zullen vragen waar de economische toestand in de bedrijfstak dat niet toe laat, maar dat anderzijds de werk gevers waar mogelijk hun prijzen niet zullen verhogen. Het loon- en prijsbeleid noemde spreker daarom een taak van overheid en bedrijfsleven samen, zodat de V.V. D. zich naar zijn mening in dit geval geen kritische buitenstaander mag noemen, waar de V.V.D. een niet on aanzienlijk deel werkgeversleden telt. Het verwondert prof. Zijlstra ook, dat van de grieven van de V.V.D. in de kamer niets was gebleken. Een levensbeschouwelijke aanpak van de staatkunde achtte prof. Zijlstra in de toekomst nog meer noodzakelijk. Hierin lag naar zijn mening een tegen stelling tot de Partij van de Arbeid, waarbij hij opmerkte, dat het moderne socialisme een atavisme is, een ver schijnsel, dat zijn tijd heeft overleefd. Overigens wilde prof. Zijlstra gaar ne toegeven, dat het socialisme in me nig opzicht een positieve functie heeft vervuld en vaak ook een zweepslag is g.weest voor de christelijke partijen. Prof. Zijlstra wees voorts op de te genstelling Romereformatie en op de verschillen in visie tussen deze groe peringen op de verhouding tussen kerk en staatkunde. „Een geval als het Haarlemse huwelijk maakt ons onge rust", zo merkte spreker nog op. Twee slachtoffers bij gasvergif ti ging In de Mesdaglaan te Schiedam werden donderdagochtend de ouders van een tweetal kinderen, een ze venjarig meisje en een negenjarige jongen, gealarmeerd, doordat de kin deren onpasselijk werden. Men rook gaslucht, zette deuren en ramen open en kwam op de gedachte direct bij de benedenburen aan te bellen, aangezien men in het eigen huis niets verdachts kon ontdekken. Er werd niet opengedaan en daarom waar schuwde men de politie, die zich toe gang tot de benedenwoning verschaf te. In de slaapkamer aan de achter zijde vond men de twee bewoonsters dood op bed liggen, als slachtoffers van een gasvergiftiging. Bij onder zoek bleek, dat een gasslang van de muurkraan was gegleden. Samsonde mascotte van het derde Britse parachutisten ba- M taljon, geeft op ondubbelzinnige s wijze te kennen, dat hij niet van het lawaai van de trommel ge- M diend isWanneer hij later --- echter op parades vlak voor de muziek moet lopen, mag er natuurlijk niets verkeerd gaan, zodat hij tijdens zijn „eerste op- leiding" iedere dag een uurtje wennen krijgtM llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5