PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew in woordrijk duel met zijn Franse gasten Hereniging Saargebied met Duitsland Grootse demonstratie in Domburg van de Z.L.M.-kring Walcheren CONGRESCOMMISSIE VERWERPT VERZOEK VAN EISENHOWER ZAKJE PEREDRUPS VOOR f 22.000 VERWACHT... 199e jaargang - no. 117 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat z: Zierlkzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26. OP CONFERENTIE IN MOSKOU Plan-Pineau wordt bestudeerd De gesprekken in Moskou tussen de Russische en Franse ministers kenmerken zich door een lichte toon, waarbij Kroesjtsjew het voor beeld geeft. Hij spreekt veel, gebruikt beeldrijke taal, toont zich goed geluimd en uiterst realistisch. Tot wanhoop van de tolken spreken er soms vele stemmen door elkaar. Toen het verdrag van Bagdad ter s prake kwam behoedde Kroesjtsjew zich voor een al te ernstige toon. Hij zei hierover: „Het is niet in uw belang dit verdrag te ondersteunen, maar U wilt met de Engelsen be vriend blijven en daar heeft U gelijk aan. Wy zullen TJ daarom over deze zaak maar niets vragen". Over de erkenning van communistisch China zei hij„U zult China uiteindelijk wel moeten erkennen. Maar ik begrijp het wel: U wacht op de Amerikaanse verkiezingen. Gelooft U dat die verandering in de toestand zullen brengen?" Kroesjtsjew gaf de volgende de finitie van de koude oorlog: „Het is een lijk. De familie en vrienden staan er omheen en treuren, zij ho pen op een wederopstanding. Maar het lijk blijft een lijk". Mollet antwoordde hierop„Frank rijk, en het Westen in het algemeen, zullen de koude oorlog gaarne be graven". Waarop Kroesjtsjew antwoord de: „Maar er zullen zeer zeker veel huilebalken achter de baar lo pen". Bij de bespreking der hulpverlening aan economisch onderontwikkelde gebieden werd het plan-Pineau bestu deerd. De Sowjet-Russische delegatie stemde in met het beginsel, dat hier aan ten grondslag ligt, doch zij behield zich haar oordeel ten aanzien van bij zonderheden voor. Ook over Indo-China werd van ge dachten gewisseld. De te Londen ter zake door de Brit Lord Reading en de Rus Gromyko gesloten overeenkomst werd goedgekeurd. De Franse premier Mollet verklaar de, dat het beter was Duitsland in een gemeenschap van zes Europese landen op te nemen, dan het aan afzondering bloot te stellen. De Sowjetrussische leiders waren blijkbaar niet door dit argument van Mollet overtuigd. Bij de ontwapeningsbesprekingen zei Kroesjtsjew dat een verbod op nieu we proefnemingen mét atoomwapens op zichzelf reeds een controle bete kende, daar het dan niet meer moge lijk zou zijn deze wapens verder te ontwikkelen. Mollet antwoordde daarop, dat het in dat geval ook moeilijk zou zijn vor- Jong gezin kreeg opeens veertigduizend gulden Op een salontafeltje in een huis aan 'e Herman Jan Kniggestraat in Stadskanaal lagen donderdag opeens veertig bankbiljetten van duizend gulden. De bewoners van het huis en eigenaars van het tafeltje, de heer en mevrouw H. J. Slagter en R. Slagter- Velt, stonden beduusd te kijken naar de papiertjes, die opeens hun eigen dom waren geworden. En ze konden aan het gezelschap heren, dat de veertigduizend gulden was komen brengen, niet zomaar direct zeggen, wat de bestemming van de veertig briefjes zou worden. „Al onze wensen kunnen nu in vervulling gaan. Er moeten nu eenmaal allerlei dingen worden aangeschaft in een jonge huishouding. En we gaan di,t jaar stellig met vakantie." Mevrouw Slagter nam deel aan een wedstrijd, die een grote maatschappij had uitgeschreven om reclame te ma ken voor een van haar produkten en waarvoor de hoofdprijs van veertig duizend gulden in het vooruitzicht was gesteld. Drie reclame-slagzinnen zond mevrouw Slagter in, en op een er van viel de hoofdprijs. Die ene was één van de 250.000 inzendingen. De slagzin, waarmee mevrouw Slagter de prijs won, luidde: „Sinds Omo te gen het vuile vecht, krijgt het witste wit haar volste recht". deringen te maken bij de toepassing van kernenergie voor industriële doel einden. Culturele uitwisseling. Pineau hield een sterk pleidooi voor een vrije uitwisseling van boeken en tijdschriften tussen Frankrijk en Rus land. Bij de opening van een tentoonstel ling van Franse boeken in de Moskouse academie voor schone kunsten de eerste sedert 65 jaren zei Pineau, dat „onze regering hoopt, dat dit een eerste stoot zal zijn voor de vrije uit wisseling van boeken en periodieken tussen de twee landen. „Het zou geen nut hebben, deze boe ken aan het Russische publiek te laten zien, als het ze morgen niet kan ko pen en op zijn gemak zal kunnen le zen". Minister Mikhailow ging er niet op in. Duitser aangezien voor spion Een Duitse ingenieur, afkomstig uit Freiberg, die dezer dagen in een hotel te Huisduinen, gemeente Den Helder, logeerde, is zondag op aan wijzing van burgers staande gehou den door een patrouille van ae bri gade Den Helder van de koninklijke marechaussee. Deze burgers meen den hem te herkennen als de vroe- fere commandant van het fort Kijk- uin bij Den Helder. Men beweerde, dat de Duitser in zijn hotel rapporten had zitten maken. De Duitser nodig de de marechaussee uit in zijn hotel kamer verder te praten, hetgeen ge schiedde. Bij het onderhoud, dat hier volgde bleek, dat hij tijdens de bezet ting als luitenant bij de Duitse ma rine in Huisduinen had gelegen, van 1943 tot 1945. De Duitse gast werd gevraagd of hij foto's had gemaakt. Hij bevestigde dat hij zwart-wit- en kleurenfilms had opgenomen en bood de marechaussee deze films aan om ze desgewenst te doen ontwikkelen. Dit ik geschied en ze bleken opnamen van stads- en natuurgezichten van Amersfoort te bevatten. Voor de marechaussee was er geen aanleiding enigerlei maatregel te treffen, daar de bezoeker over geldi ge papieren beschikte. De politie van Gelsenklrchen heeft een man gearresteerd die er van ver dacht wordt voor een waarde van 100.000 mark aan edelstenen te hebben gestolen van een Nederlandse diamantimporteur. De arrestant is de 46-jarige Walter Kall mann uit Aken. Inzake buitenlandse hulp sloten het verzoek van president Ei senhower om op lange termijn hulp aan het buitenland te mogen leveren, niet in te willigen. Wel keurde de commissie een verklaring goed, waarin gezegd werdt, dat de hulp aan het buitenland zal worden voortgezet zo lang dat nodig is om het communisme te bestrijden. Voorts halveerde de commissie het fonds voor de bijzondere economische hulp aan Azië en het Midden-Oosten, ten bedrage van 200 miljoen dollar, waarom Eisenhower had gevraagd. De commissie bepaalde dat deze gelden moeten worden besteed voor leningen of aankoop van overtollige landbouw- voorraden, het geld mag niet gebruikt worden voor schenkingen. De voorzitter van de commissie, dé democraat James Richards, maakte deze dubbele slag voor de regering be kend na een geheime vergadering van de commissie. Hij deelde mede, dat de verwèrping van het verzoek van de president om hulpprojecten op lange termijn was. Eisenhower had als onderdeel van het gehele hulpprogram van 4.900 mil joen dollar gevraagd om gelden tot 100 miljoen dollar per jaar voor een periode van tien jaar ten behoeve van hulpprojecten overzee op lange ter mijn. Woensdag werden op de Gin- kelse heide bij Ede de schapen van de beleende Edese kudde van hun dikke winterse vacht ontdaan tijdens het traditionele H schapenscheerders/eest. De fo- to toont de scheerders aan het s werk met hun niet altijd even gewillige dieren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Houtbewerkingsinrichting te Amsterdam in brand. Gisternacht heeft ruim anderhalf uur lang een felle brand gewoed in houtopslagplaats en houtbewer kingsinrichting van de aannemer G. W. G. aan de Spaarndammerdyk te Amsterdam. De oorzaak van de brand, die om streeks twee uur moet zijn uitgebro ken, is nog niet bekend. De hoofdstedelijke brandweer ruk te aanvankelijk uit met twee motor spuiten en een versterkingsvoertuig. Men is er in geslaagd hef woonhuis van de heer G. vrij van vuur te hou den. Tijdens het blussen deed zich in de houtbewerkingsïnrichting een ont ploffing voor van een fles acetyleen. Ook de tank van een in de opslag plaats gestalde auto explodeerde. Verschillende houtbewerkingsmachi nes werden door het vuur vernietigd. Militair gedood bij ontploffing In het artillerieschietkamp Olde- broek is de 22-jarige ongehuwde ca det-korporaal van de koninklijke landmacht, F. H. van Rhijn, afkoms tig uit Hilversum, door een ontplof fing om het leven gekomen. De kor poraal had een projectiel, waarschijn lijk een granaat, van de schiethei meegenomen en wilde dit in de slaap zaal van het kamp in zijn tas opber gen. Hierbij is het projectiel ont ploft. Het slachtoffer is vrijwel di rect overleden. In geheel Engeland liggen nog grote mijnenvelden, die thans door speciale eenheden van het Britse leger worden opgeruimd. Met een mynenzoeker wordt meter na meter zorgvuldig on derzocht op het gevaarlijke oorlogs tuig. Mannen van de genie ruimden eerst met behulp van vlammenwer pers de bosjes op, daarna ging de mijnenploeg aan het werk. Mevrouw Graabaek uit Kopenhagen zag, dat een oude heerdie een winkel binnenging, zijn zakboekje verloor. Zij raapte het boekje van de straat op, ging de winkel binnen en gaf het zonder er verder naar te kijken aan de eigenaar, die een 80-jarige drogist bleek te zijn. De drogist was zeer verheugd en bedankte haar uitvoerig, daar er in het boekje een bedrag van 42.000 kronen, d.w.z. 22.000 gulden zat. Hierop tastte de oude heer in zijn jaszak en overhandigde mevrouw Graa baek een zakje. Toen deze het openmaakte, ontdekte zij tot haar stomme verwonderingdat er peredrups inzaten De eerlijke Deense nam dit niet, stapte naar haar advocaat en eiste on geveer een-derde van de 42.000 kronen als vindersloon. De oude heer heeft inmiddels laten weten, dat hij slechts 2.000 kronen wenst te betalen en de rechter krijgt nu het laatste woord in deze zaak. Na verloop van vier jaar Frankrijk en West-Duitsland zijni overeengekomen, dat het Saargebied politiek met Duitsland zal worden ver enigd binnen een tijdsruimte van vier jaar, te rekenen vanaf september of december 1956, zo is uit gewoonlyk welingelichte kringen te Parijs verno men. Aan de andere kant verliepen de huidige Frans-Duitse besprekingen te Parijs over de Saarkwestie minder vlot ten aanzien van enkele economische aspecten van het vraagstuk. Volgens de Franse staatssecretaris voor buitenlandse zaken, Maurice Fau- re, zullen deze waarschijnlijk opnieuw besproken moeten worden door bonds kanselier Adenauer en de Franse pre mier Mollet, die 2 juni in Luxemburg bijeenkomen. De voornaamste hangende kwesteis Verkeersongeluk met dodelijke afloop. Op de Maasheese weg onder de ge meente Helden is gistermiddag de 50- jarige J. van K. uit Amsterdam om het leven gekomen, toen hij bij het passeren van een truck met oplegger met zijn auto teveel naar links uit week en tegen de langs de weg staande bomen hotste. Hij was op slag dood. De auto is zwaar bescha digd. TWINTIG JAAR WALCHEREN Herverkavelingsperceel beweiding toont ontwikkeling sinds 1936 TWINTIG JAAR WALCHEREN, van 1936 tot 1956. Dat zal de kring Walcheren van de Zeeuwse Landbouw Maatschappy laten zien op de ten toonstelling, die donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 juni a.s. in Dom burg wordt gehouden. De Z.L.M.-krlng Walcheren zal gedurende deze drie groots opgezette landbouwdagen demonstreren wat vanaf 1936, toen deze kring voor de laatste maal een tentoonstelling verzorgde, ondanks de tegen spoed gedurende de oorlog bereikt is. Naast het terrein van bijna 10 ha, dat men ter beschikking heeft gekregen voor de tentoonstelling, komt er nog een herverkavelings-demonstratieperceel, waarby in hoofdzaak de ontwik keling van de beweidingsmethode wordt getoond. In hoofdlijnen heeft het kringbestuur het programma en de organisatie thans bekendgemaakt. Donderdag: Het eerste programma punt is de hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M., die 's morgens in het Badpaviljoen te Domburg begint. Hierna volgt in hetzelfde gebouw de algemene vergadering, tijdens welke de heer J. O. H. de Veer, de voorzit ter van het Produktschap voor Vee en Vlees, zal spreken. Hoewel de ten toonstelling zelf reeds om negen uur opengaat, zal de voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, tussen de hoofdbestuurs- en de algemene ver gadering om half twee de opening of ficieel verrichten. Een vlaggenparade vanaf Dom burg naar het terrein met herau ten zal van deze opening zeker een Indrukwekkend geheel maken. Ilierby wordt medewerking ver leend door de L.J.G. en de Z.P.M. en door de muziekvereniging „A- pollo" uit Domburg, die de gehele tentoonstelling voor de muzi'iale omlysting; zorgen. Vrijdag: In de morgenuren wordt een grote rijtoer van ongeveer 80 90 km door Walcheren gemaakt. On dertussen worden op het terrein de vee-voorkeuringen gehouden. Hierbij worden aangevoerd ongeveer 200 koudbloedpaarden, 240 stuks rund vee, 70 a 80 geiten, een groot aantal Shetlandse pony's en ongeveer 20 warmbloedpaarden. De geiten worden gekeurd in provinciaal verband, waar bij het beste van het beste te zien is, terwijl ook de pony's provinciaal aan gevoerd worden. De paarden, het rundvee en ook varkens komen van Walcheren. Kampioenen demonstratie Om twee uur komen de bekroon de dieren In de ring. Deze geweldige manifestatie wordt geopend door de warmbloedpaarden; vervolgens ko men de geiten, de pony's, het rund vee en tenslotte de koudbloedpaarden. In de avonduren zullen op het terrein demonstraties worden gegeven in het africhten van politiehonden. Dit pro gramma-onderdeel wordt geheel ver zorgd door de V.V.V. Domburg. Zaterdag: 's Morgens beginnen de voorwedstrijden van het sportfestijn, waaraan ongeveer 300 leerlingen van de Z.L.M.-landbouwhuishoudscholén deelnemen. Des middags komen de kampioenen in de ring uit. In de morgenuren worden eveneens de wed strijden voor de landelijke ruiters in het gewest Zeeland gehóuden in dres- (Vervolg op pag. 8) zijn: de financiering van het voorge stelde Moezelkanaal en de vraag hoe veel kolen de Fransen kunnen blijven delven uit de Warndtmijnen in het Saargebied. Weer doen geruchten de ronde dat prinses Margaret van Engeland zich in het geheim heeft verloofd. Ditmaal is het prins Christiaan van Hannover die in Amerika woont. De prins, een broer van de hertog van Brunswijk en van koningin Frederika van Grie kenland, is een achter-achter.klein zoon van koningin Victoria van En. geland. Bovenstaande foto toont de prins. Het weer in Europa Volgens de weerraporten van donder dagavond 19 uur: Stockholm, regenbui Oslo, half bew. Kopenhagen, licht bew. Aberdeen, licht bew. Londen, zwaar bew. Amsterdam, onbew. Luxemburg, geheel bew. Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, licht bew. Grenoble, half bew. Nice, onbew. Berlijn, geheel bew. Frankfort, regen München, zwaar bew. Zürlch, zwaar bew. Genève, regenbui Locarno, licht hew. Wenen, zwaar bew. Innsbruck, zwaar bew. Rome, onbew. Ajaccio, onbew. 15 gr. 11 gr. 14 gr. 11 gr. 17 gr. 15 gr. 17 gr. 12 gr. 27 gr. 25 gr. 21 gr. 15 gr. 20 gr. 21 gr. 21 gr. 24 gr. 22 gr. 24 gr. 25 gr. 25 gr. 20 gr. HET BLIJFT TE KOUD Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. In de middag dezelfde of iets lagere tempe raturen. Overwegend matige wind tus sen noord en west. ZON EN IVLAAN 19 mei Zon op 4A3 onder 20.35 Maan op 15.03 onder 2.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1