oxo Koerden gaven zich na hevige strijd over aan Iraans leger Minister Cals: grotere vrijheid nodig voor middelbaar onderwijs ROXÏ ruiken ROXY roken! ja graag Een ideale combinatie KAPITEIN CWIKLINSKI VAART OP VRIJ POOLS SCHIP VRIJDAG 18 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: Prettige Pinksterdagen met ROXY HET BAGDADPACT EN EEN KLEINE OORLOG Sow jet-injecties in „strategische ruggegraat van Klein-Azië" Vijfduizend Djawanroedi's hebben zich dezer dagen na een gevecht van vijf dagen in het noordwesten van Iran overgegeven. In dit ge vecht, zo schrijft H. L. Kaster uit Teheran aan de „Frankfurter All- gemeine Zeitung", had het Iraanse leger pantserwagens en bergartil- lerie gebruikt. Van de rebellen zouden verscheidene honderden bij dit gevecht zijn omgekomen. Over de verliezen van het Iraanse leger zijn weliswaar geen bijzonderheden bekendgemaakt, maar het feit, dat in het regeringscommuniqué de nadruk werd gelegd op de krijgstalen- ten van de oproerige Koerdenstammen, doet vermoeden, dat de ver liezen van het leger niet onaanzienlijk zijn geweest. Dit vermoeden wordt bevestigd door het feit, dat de verovering van het versterkte dorp Angir, dat als steunpunt van de rebellen diende, pas na een strijd van drie dagen mogelijk was en dat de ope raties in totaal drie weken in be slag namen. Dat de operatie re sultaat opleverde, is niet in het minst te danken aan de medewer king van de autoriteiten in het na burige Irak, die door de grens af te sluiten verhinderden, dat de Koerdische stam zich nu en dan zou terugtrekken op Iraaks gebied. Deze nieuwe kleine Koerdenoorlog heeft in feite meer dan plaatselijke betekenis: men heeft dit ook in Te heran erkend. Voordat de shah aan de Iraanse troepen bevel gaf, tot de aanval over te gaan, had hij de me ning van het staatsveiligheids-comi- té ingewonnen, waartoe de minister president, de minister van binnen landse zaken en de militaire bevel hebbers behoren. Verboden voor ambtenaren Het probleem van de Koerden is al geruime tijd een onderwerp van be spreking in de Iraanse regering ge weest. Juist de Djawanroedi's hadden tot in het jongste verleden de ambte naren van de regering het betreden van het moeilijk toegankelijke berg achtige gebied in de noordwesthoek van het land kunnen weigeren, nadat het him was gelukt, om zich gedu rende de laatste oorlog te bewapenen en een zekere zelfstandigheid te ver werven. Zonder twijfel waren ver scheidene invloedrijke stamhoofden in de weer voor de beweging voor een „Vrij Koerdistan" die van commu nistische kant op touw was gezet. AI vjjf jaar geleden had het leger getracht om in te grijpen. Generaal Zahedi had kort na de overneming van de regering geprobeerd, de on houdbare toestand in het reine te brengen, zonder dat evenwel tastba re resultaten konden worden bereikt, omdat de overgang van de Koerdi sche stammen naar het naburige Iraakse gebied niet te verhinderen was. Pas net Pact van Bagdad heeft in deze situatie fundamentele ver andering gebracht. Koerdistan, dat in feite de strate gische ruggegraat van Klein-Azïë is, strekt zich uit van de Russische grens over grondgebied van Iran, Irak en Turkije. Daar alle drie landen lid zijn van het Pact van Bagdad, zou men kun nen aannemen, dat het vraagstuk der Koerden eigenlijk maar van ge ringe betekenis is. Al sedert tiental len jaren heeft Rusland zich het Koerdische verlangen van een eigen staat eigen gemaakt. De Koerden, wier aantal op drie miljoen wordt geschat, zijn een mo hammedaans volk, dat ongetwijfeld in de Islamitische geschiedenis een niet onbelangrijke rol heeft ge speeld. Het is een oud volk, waarschijn lijk zijn de Kardoechen, waarvan Xenophon spreekt, de Cyrtii van Strabo. Ze zijn intelligent, maar heerszuchtig. De trouw aan hun hoofdmannen heeft tengevolge ge had, dat zij bijna niet werden be ïnvloed door de moderne ideeën, die in het Nabije Oosten hun in trede deden. Nog altijd noemen zij de door hen bewoonde gebie den Koerdistan. Hun eerste po ging tot emancipatie ondernamen zij m het begin van de negentien de eeuw, toen zij opstonden tegen de Turken, zonder evenwel succes te hebben. Pas tegen het eind van de eeuw werd een Nationaal Comité van de Koerden gevormd, waarop in 1908 een tweede volgde, dat Haifi werd genoemd en waaruit in de eerste wereldoorlog de Nationale Partn der Koerden ontstond, die een zelfstan dige Koerdische staat verlangde. Deze eis werd weliswaar in het ver drag van Sèvres erkend, maar het verdrag van Lausanne uit het jaar 1923 deed 'de laatste hoop van de Koerden in rook opgaan. Rol van Moskou Op 29 maart 1945 overhandigden de gedelegeerden van de Natie der Koerden aan de vertegenwoordigers van de grote mogendheden in San Francisco een memorandum, waarin zij opnieuw onafhankelijkheid eisten. In november van hetzelfde jaar werd in aansluiting op een door Rusland georganiseerd congres in Bakoe een Koerdische nationale regering onder voorzitterschap van de communist Ghazi Mohammed en een Koerdisch nationaal leger onder commando van Mollah Moestafa gevormd. Sedert die tijd is het vraagstuk I Dit is de nieuwe Boeing B-52Cde van de Koerden in een ander dag- nieuwste machine uit de reeks Boeing licht komen te staan. De Sowjet- .Mratoforten",dte is uitgerust met regering ontdekte het belang van ^ht Pratt Whitney-straalmotoren deze kwestie voor de politiek in en die weldra aan de Amerikaanse het Midden-Oosten en begon het I luchtmacht zal worden afgeleverd. „onderdrukte" volk in bescher ming te nemen. De Koerden, althans een niet onaanzienlijk deel, begonnen van hun kant. zich voor Moskou te interesseren, dat hun een Koerdi sche Sowjet-republiek beloofde. Sedertdien is de communistische zienlyk versterkt. Zij heeft geen ge ringe resultaten gehad, ofschoon de Koerden in hun diverse vaderlanden alle burgerrechten genieten. De Iraanse generale staf onder zoekt nu, of de rebellen contact had den met Sowjct-instanties en van welke aard deze betrekkingen waren. Het onlangs in Teheran ontdekte spïonagegeval, waarin de Russische militaire attaché was verwikkeld, doet vermoeden, dat de Sowjet-Unïe wel belang zou kunnen hebben bij het stoken van onrust, waaruit voor de Iraanse regering nieuwe binnenland se moeilijkheden zouden ontstaan. Malse jonge groenten te zamen met OXO vleesextract ....een ideale combinatie voor 'ft overheerlijke groentesoep. Als U OXO Juliennesoep op tafel zet, komt de geur van verse groenten U al tege moet en U zult er verwon derd over zijn hoe U zó gemakkelijk en in zó korte tijd zo'n verrukkelijke en vol komen natuurlijke groente soep hebt kunnen bereiden. Maak het U met Pinksteren gemakkelijk en tracteer Uw huisgenoten op OXO Julien nesoep. De meest verwende fijnproever zal er van smullen. SOEPEN „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep. Vermicellisoep. Aspergesoep, Bruinebonensoep Eregast op landdag in Eindhoven. Zevenhonderd Polen uit geheel Nederland en zelfs uit Duitsland kwamen te Eindhoven bijeen, om de Poolse nationale dag, de derde mei, te vieren en het eeuwfeest van Polen's grootste dichter, Adam Mic- kiewïcz te herdenken. Een lange stoet met vaandels Voorop, groepen in kleurige Poolse volksdrachten en daarachter de le den van de verschillende plaatselijke verenigingen, trokken 's morgens door de Eïndhovense straten naar de St. Trudokerk. Na de kerkdienst begaf men zich naar het monument van de Eindho- vense oorlogsslachtoffers, waar de eregast van deze landdag, kapitein Cwiklinski, een krans legde. Op een bijeenkomst des avonds in de schouwburg sprak kapitein Cwik- linski een kort woord, waarin hij de hoop uitsprak met zijn schip, dat de naam „Vrij Polen" draagt, de Ne derlandse Polen eenmaal naar 'n vrij Polen te mogen brengen. Aan het begin van deze bijeen komst werd een boodschap van de Poolse aartsbisschop J. Gawlina voorgelezen en tevens een schrijven van de vereniging „Axel-Polen". De „Wolna Polska" Zoals zijn landgenoot Jozef Con rad de schrijver van de heden reeds klassieke zeeverhalen zo is ook kapitein Jan Cwiklinski gebo ren in het zuiden van Polen, ver van de zee. Toen hij 21 jaar werd, bezocht hij de zeevaartschool. Twee jaar later maakte hij op 't schoolschip „Lwow" zijn eerste wereldreis. Daarna voer hij onder de Franse en Poolse vlag. In 1931 werd hij gezagvoerder van het s.s. „Puck", een Pools koopvaar dijschip, dat voer tussen Nederland en Polen. In 1936 werd hij benoemd tot gezagvoerder van 't passagiers schip s.s. „Warszawa". In 1940 kwam kapitein Cwiklinski in opdracht van de Poolse regering in Londen naar Nederland om een nieuw in ons land gebouwd schip over te nemen. Helaas werd hij hier verrast door de Duitse inval. Hij kon niet meer weg en dook onder en wel te Amstèrdam, waar hij de oorlogsjaren meemaakte. Het is ook daarom niet zo zeer te verwonderen, dat kapitein Cwiklinski vloeiend Ne derlands spreekt. Pas in 1946 kwam kapitein Cwik linski weer in Engeland terug en werd gezagvoerder van de Poolse oceaanstomer s.s. „Batory". Als ka pitein van dit schip verleende hij meermalen hulp aan schepen in nood. In 1949 bijvoorbeeld verleen de hij hulp aan de Nederlandse sleepboot „Stentor". In 1953 toen hij genoeg kreeg van het communistische juk ver koos kapitein Jan Cwiklinski de vrijheid. Hij kwam in de Verenigde Staten en ontplooide al gauw 'n ac tie voor de oprichting van een vrije Poolse koopvaardijvloot. Hier schreef hij ook zijn boek: „Captain Leaves His Ship". „Wolna Polska" betekent „Vrij Polen" en dit is de naam van het eerste schip van de in het begin van dit jaar in Amerika opgerichte vrije Poolse koopvaardijvloot „Pu laski Transport Line", waarvan ka pitein Jan Cwiklinski thans de ge zagvoerder is. Het is 'n 10.000 tons Libertyschip, dat bemand ïs met een 38 koppen tellende Poolse bemanning, groten deels matrozen-vluchtelingen. Hoewel dit schip onder een vreem de vlag moet varen, waait er in de mast de rederijvlag, die grote gelij kenis vertoont niet de voormalige Poolse koopvaardijvlag met het te ken van het vrije en soevereine Po len; de witte adelaar met kroon. De bemanning draagt uniformen die eveneens gelijk zijn aan de voor oorlogse uniformen van de Poolse koopvaardijvloot. De „Wolna Polska" vervoert la ding tussen Amerika en Europa en de winsten zijn bestemd voor de aankoop van nieuwe schepen, die eveneens bemand zullen worden met Poolse matrozen en officieren, die 't leven in ballingschap hebben verko zen boven het leven in slavernij in hun eigen land. Deze lange-ufstandsbommeiwerpers die kunnen worden gebruikt voor de strategische oorlogvoering, halen 'n snelheid van ruim 700 km per uur. Nieuwe prisma's Van jazz tot kasteelgevecht Joachim Ernst Behrcndt uit Baden- Baden is in de pen geklommen om een verhandeling te schrijven over de jazzmuziek.'Hij richtte zich daarbij niet alleen tot de zogenaamde jazz- fans, maar ook tot de onwetenden op dit gebied. Zijn „Jazzbueh", dat zo ontstond, bevat allerlei wetens waardigheden. De diverse stijlen in de jazz, de beroemdheden op dit ter rein en de „jazzsteden" worden be handeld in het eerste, algemene ge deelte, in het tweede gedeelte wor den o.m. de elementen van de jazz en de jazzinstrumenten beschreven. Een Nederlandse vertaling (225 blz.) is onder de titel „Jazz van New-Or leans tot Cool" verschenen in de Prismareeks van uitgeverij Het Spec trum, Utrecht/Antwerpen. „De dansende huisknecht" heet de nieuwe detective van Ngaio Marsh, de Nieuwzeelandse schrijfster die op het terrein van de thrillers al een goe de naam heeft verworven. In dit ge val brengt een rijke vrijgezel in zijn landhuis een zevental mensen bij el kaar waarvan ieder minstens één van de anderen verafschuwt. Hij doet dit, om zijn vinend, een jonge schrijver, aan stof te helpen voor een toneel stuk. Spannende verwikkelingen zijn het gevolg, waarbij voor speurders denkwerk te over ontstaat. Dit Pris- maboek telt 262 pagina's. Met zijn originele geestigheid heeft de nestor van de Schotse schrijvers sir Compton Mackenzie (73) een nieu we roman geschreven: „In mijn rijk geen kampeerders". Dit relaas, dat eveneens in de Prismareeks ver scheen (262 blz.) betreft de strijd tus sen de bezitter van een kasteel op de Schotse Hooglanden en een aantal kampeerders, die een invasie plegen op zijn terrein. Een boek, waarin het behalve aan humor ook niet aan ro mantiek ontbreekt, en waarmee men zich als kampeerder of als kas teelheer of in welke kwaliteit da? ook uitstekend vermaken kan. Q Tahar Fartas el Boekharl, bijgenaamd ,de slachter", die door het Tunesische hooggerechtshof ter dood werd veroor deeld wegens het vermoorden van een Tunesiche notaris te Beja, is te Soek el Arba door ophanging terechtgesteld. De terechtstelling werd door een grote me nigte bijgewoond. ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER Over een jaar is ergste tekort aan onderwijzers bij l.o. voorbij Het is de bedoeling van minister Cals, dat in het wetsontwerp betref fende de verlenging van de cursusduur van de H.B.S. mede wordt opge nomen een wijziging van de voorschriften omtrent de inrichting van het onderwijs en van die betreffende de eindexamens van de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, opdat een grotere vrijheid voor het onderwijs aan deze scholen wordt verkregen. Hoewel de minister en de staatssecretaris aanvankelijk verwachtten, dat het betreffende wetsontwerp nog in de loop van dit zittingsjaar aanhan gig zou kunnen worden gemaakt, blijkt dit niet mogelijk. Aldus wordt medegedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. worden' toegepast. Hij hoopt daar door te bereiken, dat naar de mate, waarin de systeembouw plaats vindt, een hoger volume zal kunnen worden gerealiseerd, dan wanneer wijwei uit sluitend traditioneel wordt gebouwd. T ekorten Het verwijt, dat de regering het ulo-onderivijs in de steek zou laten door niet tijdig voor een billijker sa lariëring te zorgen, kan de minister niet aanvaarden. Ook de minister is er zich volledig van bewust, dat het tekort aan do centen een uiterst pijnlijk vraagstuk is. De bestrijding ervan zal met alle middelen worden voortgezet. Wat het gewoon lager onderwijs aangaat zal na het schooljaar 1956^- 1957 naar de mening van de minister het ergste geleden zjjn, al ziet hij daarbij de veel te grote klassen van thans niet over het hoofd. Het tekort aan bevoegde leer- Van de noodzaak van een verla ging van de leerlingenschaal is de regering overtuigd. Zij is voorne mens, zo spoedig als dit mogelijk is hiertoe over te gaan. Het tekort aan onderwzers en aan bouwvolu me maakt het echter niet mogelijk direct of op korte termijn een ver laging van de leerlingenschaal te realiseren. Met alle kracht zal de minister bij zijn ambtgenoot van wederop bouw en volkshuisvesting op een vergroting van het bouwvolume voor schoolgebouwen blijven aan dringen. Voor zover mogelijk zal de minis ter bevorderen, dat bij de bouw van scholen arbeidsbesparende systemen wijs verontrust ook de minister ernstig. Naar zijn mening is de enige juiste weg om aan het te kort tegemoet te komen het be vorderen van de toeloop van lera ren. Tegen het afremmen van de toevloed van leerlingen, die ge schikt zijn voortgezet onderwijs te volgen, heeft hij overwegend be zwaar. Op een soepele toepassing van de kleuteronderwijswet is herhaaldelijk aangedrongen en de minister heeft in dat opzicht diverse malen duide lijk doen uitkomen, dat een zodanig beleid in zijn voornemen ligt. Hij wfl echter nadrukkelijk vaststellen, dat hij slechts daar soepelheid kan be trachten, waar de wet een zekere speelruimte geeft. Kunst De vraag, hoe afgestudeerde leer lingen van de conservatoria enige orkestpraktijk zouden kunnen krij gen, heeft de aandacht van de minis ter. Daarbij is onder meer gedacht aan een leerlingenstelsel, zoals bijv. bij het Overijssels Philharmonisch orkest wordt toegepast. Het is ech ter gebleken, dat ae aanwezigheid van een enigszins belangrijk aantal leerlingen een belemmering is voor de artistieke ontwikkeling van het orkest. De minister meent evenwel, dat een inschakeling van leerlingen op beperkte schaal en met beleid uitge voerd, geen bezwaren behoeft op te leveren. De minister heeft enige malen ver klaard geen tegenstander van de commerciële televisie te zijn, doch terzake geen beslissing te zullen ne men, alvorens hij overleg heeft ge pleegd met de Tweede Kamer. Hij stelt zich voor dit te doen, zodra hq beschikt over het advies van de ra- dioraad, die deze aangelegenheid krachten bij het voortgezet onder- momenteel in studie heeft. Concours hippique te Bergen op Zoom Door de west-Brabantse harddrave rij- en concours hippique vereniging te Bergen op Zoom wordt op 2e pink sterdag weer een groot nationaal con cours verreden. Voor het concours éénspannen stam boekmerries zijn vier inschrijvingen binnengekomen uit het eiland Tho- len en west-Brabant evenals voor 't nummer concours voor eenspannen- tuigpaarden. Een nieuw nummer is dat van het barrière-springen, waarvoor elf gega digden zijn. Voor het concours ele- rantste-rijpaard voorgereden door 'n lame, zijn acht amazones. Voor de jachtrit met eindloop over de renbaan zijn er eveneens elf deelnemers, ter wijl voor 't grote springconcours M.A. 29 ruiters en dames hebben inge schreven. Het parcours hiervoor wordt uitgezet door de bekende oud- olympiade-ruiter kolonel de Bruine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 17