Oostduitse boeken beschrijven Stalin nog als een halfgod GEEN VERZOEK OM HULP VOOR GELEDEN VORSTSCHADE KONINGIN JULIANA BRACHT WERKBEZOEK AAN ROTTERDAM BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN IN 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE' COURANT DONDERDAG 17 MEI 1956 D.D.R.: „De eerste democratische staat in de Duitse geschiedenis" (Van een onzer redacteuren) De „grote ontluistering", de „tweede dood" van Stalin, die het westen zich op het ogenblik met verbaasde ogen in de Sowjet-TJnie en haar satellietstaten ziet voltrekken, is een typisch voorbeeld van de wijze, waarop de communistische staat de geschiedenis hanteert. De geschiedenis dient in de Sowjet-staat nergens anders voor dan om als onderbouw te dienen voor de communistische ideologie de ideologie, zoals die op het ogenblik door de heersende machthebbers wordt uitgelegd, wel te verstaan! Die geschiedenis kan elk ogenblik herschreven moeten worden als de ideologie dat eist. Stalin, die in de in omloop zijnde geschiedenisboeken in de communistische staten wordt verheerlijkt als een halfgod, zal in nieuwe uitgaven zeker in een geheel ander daglicht worden voorgesteld. In welke vreemde kronkels de communistische geschiedschrijving zich bijtijden ook wringt, er zijn toch enkele grondlijnen, enkele dogma's in deze geschiedschrijving, die steeds dezelfde blijven. Hét grote grond-dogma is het histo risch materialisme, van welk dog ma uit de gehele historie wordt verklaard. Het historisch materia lisme gaat uit van de opvatting, dat de wereld van materiële, licha melijke aard is en dat alle veran deringen, ook in het leven van de mensheid, zich volgens precies vast te stellen natuurwetten vol trekken, dat de materie de oor sprong en de bron ook van het geestelijk leven is. De materiële produktieverhoudingeh en de economische krachten bepalen volgens deze theorie de loop der we reldgeschiedenis. En volgens de com munisten moet deze geschiedenis on afwendbaar uitlopen op de overwin ning van het „socialisme" over de gehele wereld. Slavenhoudersstaten In de geschiedenisboeken, die op de middelbare scholen in de Sowjet-zone van Duitsland worden gebruikt en die op vertalingen van Russische ge schiedenisboeken berusten, wordt de geschiedenis van de oudheid als de geschiedenis van de „slavenhouders staten" beschreven. Steeds maar weer wordt dat woord „slavenhouder" her. haald. Zelfs Plato is een „slavenhou der". De Grieken konden daarom zo veel presteren op geestelijk terrein, omdat zij slaven het werk lieten doen. Na de val van de Romeinse „sla- venhoudersstaat" duikt het woord „feodale heren" op. Het hele tijdperk van de middeleeuwen w.ordt gezien als strijd van het proletariaat uit de steden en van het platteland tegen de adellijke heersers. Het ontstaan van het Christendom, de kruistoch ten en de reformatie worden eenvou digweg als sociale bewegingen be- Woningraad adviseert 3 procent uit te keren. Aan personeelsleden van woningbouwverenigingen. Het bestuur van de Nationale Wo ningraad te Amsterdam heeft aan de ledenwoningbouwcorporaties het ad vies gegeven tot uitkering van de 3% over 1955 aan personeel in dienst van de woningbouwverenigingen. Wat betreft de algemene salaris verhoging van 6% geeft het bestuur in overweging deze nog op te schor ten, totdat grotere duidelijkheid over de toepassing van de desbetreffende regeling is verkregen. De woningraad heeft bjj het minis terie van wederopbouw en Volks huisvesting aangedrongen op 'n al gemene verhoging van de exploita tienormen voor dekking der extra lasten, die uit deze maatregelen voor de woningbouwverenigingen voort vloeien. schreven. De geschiedenis van de nieuwe tijd is eigenlijk niets anders dan een geschiedenis van het com munisme. In de geschiedenisboeken gebruikt men nog de christelijke jaartel ling. Men spreeekt echter niet meer van „voor en na Christus", maar van „voor en na onze jaar telling". In de schoolboekjes voor de lagere scholen wordt het zo voorgesteld, dat reactionaire groepen in Engeland, Frankrijk en vooral de V.S. de op komst van Hitier en het fascisme be gunstigden. „Zij wierpen de midden- europese staten aan Hitier als slacht offers voor. Alleen de Sowj et-Unie bleef over om de vrede te verdedigen. Dank zij de politiek van de westelij ken kon Hitier zijn oorlog ontkete nen. Die oorlog werd een anti-fascis tische bevrijdingsoorlog. De westelij ke geallieerden wachtten zo lang mo gelijk met het tweede front om zowel Duitsland als de Sowjet-Unie dood te laten bloeden. Maar de Sowjet-Unie bevrijdde de Europese volkeren van het fascistische juk en redde de mens heid van haar 'ergste vijand". „De slag bij Stalingrad, gevoerd volgens het plan en onder de persoon lijke leiding van Stalin bracht de gro te wending in de oorlog. Aan de strijd van de Sowjet-delegatïe onder leiding van J. W. Stalin heeft het Duitse volk te danken, dat in de be sluiten van Potsdam de eenheid van Duitsland werd gegarandeerd. De Duitse Democratische Republiek is de eerste democratische staat in de Duitse geschiedenis. De D.D.R. streeft consequent naar een hereni ging van Duitsland op democratische grondslag". Aldus staat het nog beschreven in de geschiedenisleer boekjes voor de hoogste klassen van de lagere scholen in de D.D.R.... (Advertentie) WYNAND FOCKINK SUPERIOR f40%J per liter f 8,75 EXTRA (37.5%) per Uier f 7,60 VERGADERING LANDBOUWSCHAP Het bestuur van het Landbouwschap dat gisteren in Den Haag zijn vijf tiende openbare vergadering hield, heeft besloten geen verzoek om hulp ingevolge de vorstschade te richten aan de overheid. Een advies van de hoofdafdeling Akkerbouw werd teruggezonden, waarin gevraagd wordt om zekere correcties op de kostprijzen van gra nen, aardappelen en suikerbieten' in enkele kleigebieden en in de veenko loniën, zoals die door het Landbouw Economisch Instituut zijn berekend voor de oogst van 1956. Het bestuur nam geen beslissingen over een voorstel van de hoofdafde ling Akkerbouw om de binnenlandse propaganda voor het verbruik van consumptieaardappelen in een ande re organisatievorm te gieten en er een bedrag van ongeveer 150.000 per jaar uit de saldi van het con sumptieaardappel-egalisatiefonds voor ter beschikking te stellen. Radio-zendtijd voor politieke partijen De minister van o. k. en w. heeft zendtijd beschikbaar gesteld aan A.R. CHU, het Gereformeerd Politiek Verbond (KVP), de Nat. Unie op algemeen christelijke grondslag (N. U.) de NeNderlandse Oppositie Unie (N.O.U.), P.v.d.A. en V.V.D. Aan de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) is op haar eigen ver zoek geen zendtijd beschikbaar ge steld. Een (lory dat op Schouwen-Duiveland met zijn tijd mee wil gaan, bouwt een waterzuiveringsinstallatie. Ook in Bruinisse wordt een dergelijk project gebouwd, dat bij de afwatering van het rioolstelsel onmisbaar is. Het Landbouwschap is van mening dat een exportverbod voor aardappe len niet het meest geëigende middel is om moeilijkheden, zoals die, welke zich enkele weken op de aardappel- markt voordeden, op te lossen. Het Landbouwschap heeft een brief gericht tot minister Mansholt, waar in wordt meegedeeld,dat het Land bouwschap niet kan ingaan op het nieuwe voorstel tot vaststelling van de garantieprijs voor de melk, aat de minister enkele weken geleden heeft ingediend. Het Landbouwschap blijft bij zijn voorstel, dat reeds door de minister is afgewezen. Garantieprijzen voor aardappeloogst 1956. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft voor de aardappelen van de oogst 1956, zowel voor de fabrieksaardappelen garan- voor de consumptieaardappelen als tieprjjzen vastgesteld. Over de uitwerking in details van deze garanties zal men het landbouw schap en het produktschap voor aard- appeler J—1'--j pleegd. pelen nog nader overleg worden ge- Dit besluit is genomen naar aan leiding van daartoe door het land bouwschap ingediende voorstellen. Voor de consumptieaardappelen zal de minimumprijs voor veldgewas herfstaflevenng 4,75 per 100 kg bedragen. Voor de fabrieksaardappelen is de garantieprijs vastgesteld op 6,25 per 100 kg veldgewas. Aan deze ga rantie is ae voorwaardeverbonden, dat niet. meer aardappelen tot aard appelmeel worden verwerkt dan over eenkomt met een kwantum van 180.000 ton meel. De garantieprijzen zijn in overeen stemming met het voorstel van het landbouwschap vastgesteld. Dinsdagavond vond te Hoek van Holland de start plaats van s de Harwich- race. Dit jaarlijk- se zeilevenement wordt georga- niseerd door de Noordzeeclub, waarin de E.M.J.C., de Konink. M lyke roei- en zeilvereniging „De Maas" ,en de Koninlaijke Nederlandse roei- en zeüvereni- m ging zijn verenigd. De foto toont een aantal deelnemende M schepen aan de start. flllllllllllll!lllllllllllllll!ll!lllllll!!II!l!llllllllllllllllllllllllllllll!l!llllllllli Nederlandse politiebond bijeen in Leeuwarden Wensen op salarisgebied Onder voorzitterschap van de heer A. K. Mud uit Amsterdam hield de Nederlandse politiebond een congres in Leeuwarden. Na te hebben gewezen op de ver-be teringen, ook in de standplaatsaf trek en de vakantietoeslag, zeide de heer Mud, dat de vaststelling der politiesalarissen no<>- meer voorzie ningen behoeft. De bond kant zich niet tegen salarisvaststelling aan de hand van functie-analyse, maar wel tegen de methode van waardering, die slechts gebaseerd is op globale vergelijkingen en schattingen. Een ander bezwaar aold het ontwerp-poli- tiewet, dat volgens de voorzitter meer is afgestemd op de historisch gegroeide verhoudingen, dap dat het een. praktische oplossing beoogt, voor een zo doeltreffend mogelijk politie apparaat. Over de verhouding politie- publiek, zeide de heer Mud, dat meer begrip voor de moeilijke taak en po sitie van de politie dient te worden opgebracht. Tot zijn teleurstelling moest hij constateren, dat het over leg met het departement van Bin nenlandse Zaken nopens de belangen van de gemeentepolitie, zoveel stroe ver verloopt ment van Justitie met betrekking tot dan met het departe- tl*"' de rijkspolitie.- Rondgang op Pernis Onder hartelijke belangstelling van dc zijde der bevolking heeft koningin Juliana vandaag een werkbezoek ge bracht aan Rotterdam. Zij bezocht ach tereenvolgens de Shell-ïnstallaties en -fabrieken „Pernis" van dc Konink lijke Ned. Petroleum Maatschappij, het r.-Ic. zeemanshuis „Stella Maris" en de afdeling bouwambachten in het Am bachtscentrum, onderdeel van 't bouw centrum. De negenjarige Seva van den Bergh, dochtertje van de voorzitter van de contactcommissie, bood de vorstin bloemen aan, toen zij met haar gevolg het terrein van „Pernis" betrad. In de kleine lunchkamer sprak jhr. mr, J. H. Loudon een kort woord van welkom, waarna ir. J. W. Ernste e.en causerie hield over het fabriekscom plex. Hierna volgde een rondrit van 15 km over het terrein. Daarna begaf H.M. de Koningin zich met haar gevolg naar het gereedlig gende m.s. „Prinsesseplaat". Na een vaartocht van ruim een half uur door de- bedrijvige haven kon worden ge meerd aan de steiger van het club gebouw van de Kon. roei- en zeilver eniging „De Maas". Op de kade ston den de auto's gereed, waarna de stoet via de veerhaven naar het r.-k. zee manshuis „Stella Maris" aan de Wil lemskade reed, waar het werk van het „apostolaat ter zee" wordt uitgeoefend. Door de aardrijkskundige ligging en het internationale karakter wordt Rot terdam wel als een van de aanzienlijk ste nederzettingen beschouwd van dit apostolaat, dat gegroeid is uit een ac tie, begonnen in 1891 te Glasgow. In 160 havens over de gehele wereld vindt men thans een club van het apostolaat ter zee. In Nederland zijn de afdelin gen te Rotterdam, Amsterdam, IJmui- AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Betere stemming; weinig activiteit 15 mei 16 mei Nederland 1955 (3%) 93 92% Nederland 1951 (3%) 97 1. Nederland 1948 (3%) 92 91% 1. Nederland 1947 (3%) 3 95% 94% Nederland 1937 3 92% 92% Dollarlening 1947 3 pet. 94 93% Investeringscertificaten 3 96% 96% Nederland 1962-64 3 96% 96% Nederland N.W.S. 2% 76% Ned. Indlë 1937 A 3' 93 93 Grootboek 1946 3 92% 92% Nat. Handelsbank 140 137% Ned. Handelmij. 218% 217'% A.K.U. 289% 293% Bergh's en Jurgens 299 297% Calvé-Delft 356 Kon. Ned. Hoogovens 357 355 Unilever 427 1. 428% Ned. Kabelfabriek 328 331 Philips 339% 340% Wil ton-Feij enoord - 318 Vaste schuld iri tien jaar verdrievoudigd. De N.V. bank voor Nederlandsche gemeenten te Den Haag deelt In haar jaarverslag mede, dat de Nederland se gemeenten in 1955 aan vaste geld leningen met Inbegrip van conversie leningen ongeveer 961,9 miljoen hebben opgenomen, vergeleken met 928,7 miljoen in 1954. De conversie- leningen bedroegen 100,1 miljoen te gen 57,9 miljoen in 1954. Het totaal van de onderhands ge sloten leningen was belangrijk hoger dan in 1954. Daarentegen plaatsten de gemeenten in 1955 geen obligatie leningen. De provincies deden slechts voor een bedrag van 22 miljoen een be roep op de kapitaalmarkt. Dit bedrag werd geheel in de vorm van onder handse leningen aangegaan. Voor het laatst werden in 1&52 obligatielenin gen door provincies uitgegeven. De Het totaal van de vaste schuld der gemeenten bedroeg einde 1955 onge veer 7,4 miljard, vergeleken mot ongeveer f 6,6 miljard óp 31 decem ber 1954. In de afgelopen tien jaar heeft de gemeentelijke vaste schuld zich bijna verdrievoudigd. De vaste schuld per hoofd der bevolking steeg in deze periode van 277 tot 683. De netto vlottende schuld der ge meenten wees per 1 januari 1956 een totaal aan van rond 285 miljoen. Het verdient - anbeveling het tempo van de consolidatie enigszins te ver snellen. De winst- en verliesrekening wijst een saldo winst aan van 1.833.459 (V.j. 1.548.759) Hiervan wordt 1.100.000 toege voegd aan de reserve voor bijzondere doeleinden, terwijl 176.654 als extra toevoeging aan hetreservefonds wordt bestemd. Het dividend wordt vastgesteld op 7 procent (onveran derd). ^wwvwvvwvvvvvwwv^. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 16 mei. Londen 10.67%10.68%, New York 3.82f3— 3.83-,Montreal 3.86ft—3.86ft. Parijs 1.083', i—1.084%, Brussel 7.63%— 7.63%. Frankfurt 90.96%—91.01%, Ztlrich 87.00%—87.05%, Zürich (vr. francs) 89.33%—89.38%. Stockholm 73.34—73.39, Kopenhagen 54.98—55.03. Oslo 53,35%—53,40%, Milaan GO.79%— 60,84%, Argentijnse verr. dollar 3.79%— 3.80%, Japanse verr. dollar 3,76%— 3.77','i. Turkse verr. dollar S.79tV-3.79M. VWWVWWMVWWWWWW Kon, Petroleum Mij. 806 808% Amsterdam Rubber 101% 100% Holland Amerika Lijn 188% 199% Kon. Paketvaart 192 192% Rotterdamse Lloyd 184 186 Ned. Scheepvaart Unie 199% Stv. Mij. Nederland 200 202 H.V.A. 118% 119%. Deli Mij. 136% 139% Bank van Ned. Gem. 4%. 103%. 104 Bank van Ned. Gem. 0-5-1.0 125% b. Centrale Suiker 202 201 Kon. M.ij. De Scheldé N.B. 231 232 Baltimore-Ohio 51 50 New York Central 42 Pennsylvania 26% 26% Anaconda 76% Bethlehem Steel 153% 154% General Motors 425/8 42% Intern. Nickel 94% 94% Kennecott 128% 128% Republic Steel 45% 45% U.S. Steel 57% 57% Shell Union 83% 83% Tide Water - 45% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1.951 120 Breda 1954 100 101 Eindhoven 1954 101 101% Enschede 1954 104% Den Haag 1952 I 120 Den Haag 1952 11 123% Rotterdam 1952 I 120 Rotterdam 1952 II 119 120 b. Utrecht 1952 112 b. den en Vlissingen, Het aantal zeelie den-bezoekers in „Stella Maris" wordt geschat op ongeveer 100.000 per jaar. Voor het gebouw van „Stella Ma- ris" werden bloemen aangeboden door de zesjarige Jefke de Jong, zoontje van een medewerker. Het derde en laatste bezoek gold het Ambachtscentrum, speciaal de af deling bouwambachten. Landelijke regeling voor lege sanator'rambedden. Geneeskundige Hoofdinspectie onderzocht mogelijkheden. (Van onze parlementaire redacteur) Nu de tuberculose in ons land sterk is afgenomen, zijn- de indertijd speciaal voor üe verpleging van t.b.c.-patiënten gebouwde en inge richte sanatoria ontvolkt geraakt. Er zijn talrijke leegstaande bedden en het is uiteraard de vraag, hoe zij nuttig voor andere doeleinden kun nen worden aangewend. Op liet ogenblik bestudeert de commissie van de geneeskundige hoofdinspectie, die de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid regelmatig rapporteert over het pro bleem van de lege sanatoriumbed den, de mogelijkheid om deze zaak landelijk te regelen. In nauw contact met deze com missie benadert een speciale com missie van de r.rit. Vereniging van Ziekenhuiswezen dit vraagstuk voor de r.-k. sanatoria. Enkele sanatoria overwegen het aanvragen van een erkenning als algemeen ziekenhuis, waardoor de opneming van fondspatiënten moge lijk wordt. Men denkt zich te beper ken tot bijzondere categorieën van patiënten, waardoor de gelegenheid tot opneming van langdurige patiën ten, dus ook polio-patiënten, zou worden geopend. Dides wil duelleren met Mitterand Jean Dides, voormalig inspecteur van de Franse politie, heeft woensdag de minister van justitie, Francois Mitterrand, uitgedaagd voor een duel. Het duel houdt verband met het pro ces dat op het ogenblik in Parijs gaande is in verband met het uitlek ken van defensiegeheiroen. Zowel Dides sis minister Mitter rand hebben in de „zaak van de lek ken" getuigd. Dides verklaarde voor 't gerechtshof dat Mitterrand valse ge tuigenis had afgelegd. De minister hekelde Dides wegens deze aanval op hem, terwjjl hij niet in de rechtszaal was. „Voor deze man is lafheid een gewoonte geworden", zo zei Mitter rand. Dides verklaarde woensdag, dat hij het duel met pistolen wil uitvechten. BF.URSOVERZICHT. De stemming op het Damrak is woens dagmiddag niet tegengevallen. De inter nationale soorten bewogen zich over het algemeen op een iets hoger peil, maar de transacties bleven beperkt. Alleen in claims AKU ontwikkelde zich af en toe behoorlijke handel..De prijs varieerde van F 132 tot f 134 en gesloten werd op vrij wel het hoogste-punt van de dag. Aande len AKU avanceerden circa 3 punten ,De andere internationals boekten een koers winst van twee tot vier punten. Ook de scheepvaartafdeling gaf over vrijwel de gehele linie kleine verbeterin gen te zien, mede onder Invloed van het opnieuw gestegen indexcijfer van de vrachten in de wilde vaart. De cultuur afdeling had een uitermate lusteloos ver loop. Verenigde Deli en HVA konden een kleinigheid aantrekken, doch Amsterdam Rubber sloot een fractie luier. 's Morgens werd bekend, dat de inschrij vingen op de premïelening Alkmaar ten volle zullen worden toegewezen. Do markt had dit wel enigszins verwacht. Naar verluidt zou Den Haag eveneens het voornemen hebben gehad een premie lening aan te gaan, maar dit plan is voorlopig uitgesteld. Op de noteringen van de premieleningen had dit echter geen inOloed. De meeste werden tets ho ger vernomen. Guldensbeleggingen stil en aan de flauwe kant. Prolongatie 3 procent. ONDERBOUW VOOR DE IDEOLOGIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6