Summiere verklaring over het conflict van mr. Struycken Kroesjtsjew beschuldigt V.S. van „obstructie" inzake ontwapening KLANKBORD j GROOTSE ONTVANGST VOOR SOEKARNO IN WASHINGTON DONDERDAG 17 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 „NIEUW-GUINEA" DOOR EERSTE KAMER GOED GEKEURD Het Wereldgebeuren. Spoedig nota over de vorderingen in Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Overzeese Rijksdelen ad interim, prof. Beel minister prof. Kernkamp is nog steeds ziek heeft zich woensdagmiddag in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Overzeese Rijksdelen voor 1956 niet meer uitvoerig uitgelaten over het conflict tus sen de gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. Au Al. M. Struijcken, en de Antiliaanse landsregering. Hij sloot zich aan by hen, die van oordeel waren, dat niet te veel meer gezegd moet worden over de besprekingen, die in Den Haag zijn gevoerd, na de uiteenzetting, die in het communiqué van hem minister Beel en de Antiliaanse eerste minister is gegeven. Bepaald onjuist noemde hy het, dat de beslissing uit zijn handen is ont vangen, zoals de communistische heer Geugjes had verondersteld. Myn werk, aldus de bewindsman, bestond in het verlenen van goede diensten. In de pers zijn mededelingen verschenen over een verschil van mening, dat In het kabinet zou bestaan over het optreden van mr. Struijcken. Op een desbetreffende vraag van de antirevolutionaire afgevaardigde de heer Algra, antwoordde prof. Beel, dat de regering geen aanleiding heeft gege ven tot deze publikaties, dat ze elke grond missen en dat hy ze betreurt, omdat ze een delicate kwestie als de onderhavige schaden. De Kamer nam genoegen met d verklaring. Er bestond althans geen behoefte om te repliceren. De Ka mer verenigde zich met de begroting van Overzeese Rijksdelen zonder hoofdelijke stemming. De uit twee man bestaande communistische frac tie kreeg aantekening, dat zij tegen was. De begroting van Nieuw-Gulnea voor 1955 verwierf zonder hoofdelij ke stemming, dóch met aantekening, dat de beide communistische leden tegen waren, de goedkeuring van de Kamer. Bjj zijn beantwoording van de ge stelde vragen en de gemaakte op merkingen legde minister Beel nog eens duidelijk vast, dat de regering zich op het standpunt stelt, dat Nieuw-Guinea de jure en de facto bij Nederland behoort. Dat zal zo blijven, totdat dit ge biedsdeel zo ver ontwikkeld is, dat het zelfstandig over zyn sta tus kan beslissen. In een ver ver schiet zag de minister een vrij willig samengaan binnen het ko ninkrijk. Hij wees de internationalisering in de vorm van een trusteeship, waarvoor de P.v.d.A. voelt, zonder dat dit vol gens mr. In 't Veld, de fractievoor zitter van de P.v.d.A., behoeft te be tekenen, dat zij de soevereiniteit over Nieuw-Guinea wil opgeven, af. Wel zal naar liet oordeel van de regering op economisch gebied internationale samenwerking moeten worden nage streefd en bevorderd. Prof. Beel ontkende nadrukkelijk, dat sprake zou zijn van een klassiek koloniale verhouding. Nieuw-Guinea, dat Nederland veel geld kost, is ze ker niet als een wingewest te be schouwen. En in een afzienbare toe komst zijn geen gunstige financiële perspectieven te verwachten. Militaire operaties van enige om vang tegen Meuw-Guinea zouden als openlijke agressie worden beschouwd, zo verklaarde de bewindsman. In overeenstemming daarmede zou de Nederlandse regering handelen. In middels achtte prof. Beel de aanwe zige sterkte voldoende om aan infil traties en agressie het hoofd te bie den. Buffetjuffrouw zette jongens tot diefstal aan Anderhalf jaar geëist Een jaar en zes maanden met af trek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. W. J. Kolkert geëist tegen de 27-jarige buffetjuffrouw S. W. van K. W. we gens uitlokking tot poging tot dief stal, gepleegd door twee minderjari ge jongelui en wegens opzettelijk voordeel trekken uit het gestolen geld, dat deze jongens zich hadden toegeëigend. Deze knapen, de een 17 en de ander 16 jaar oud, hadden even te voren terecht gestaan in een zaak met ge sloten deuren. Hun was een aantal diefstallen in vereniging al dan niet met geweldpleging ten laste gelegd, gepleegd in de laatste maanden van Het vorige jaar bij antiquairs in de hoofdstad. Met een ploertendoder hadden zij op 10 december de heer C. A. M. D. in zijn winkel aan de Spie- ghelstraat op het hoofd geslagen, doch deze had zich duchtig met zijn vuisten verweerd, waarna de jongens op de vlucht waren geslagen. De vrouw was volkomen op de hoogte met de diefstallen, die de jon gens van tijd tot tijd o.a. ook in schoolgebouwen pleegden. De knapen verteerden eens in veertien dagen tijds 8 a 900 gulden. De rechtbank zal op 30 mei a.s. vonnis wijzen. ROEKELOOS. Een zekere heer Wil liam Schauer in Detroit die 250 pond weegt is van plan een vermagerings kuur te beginnen, ondanks het feit dat hij er heilig van overtuigd is, dat alleen zijn gewicht hem in een tor nado die zaterdag woedde op de been heeft gehouden. Zijn garage ..oei wel weg. WENS. In een cabaret te Cannes, de Franse stad van het filmfestival, kwam een Engelse filmproducent bin nen met een Griekse ster. Men luis terde het volgende gesprek af. De producent: ,,Ik vind je zo aardig, dat ik je alles wil geven wat je maar wenst. Zeg me waarmee ik je een plezier kan doen". De Griekse ster: „Cyprus", Aan de ontwikkeling van Nieuw- Guinea wordt gedaan wat mogelijk is. Er hebben geregeld onderzoekin gen plaats en net personeel wordt geheel geschikt gemaakt voor de uit voering van de verschillende taken. Het driejarenplan voor Nieuw-Gui nea is nooit als een vastomlijnd plan ingediend. Het is een streefplan, dat elk jaar nader wordt bezien. Dezer dagen zal bij de beide Kamers der Staten-Generaal een nota over de vorderingen in Nieuw-Guinea gedu rende de laatste twee jaren worden ingediend. voor de Nederlanders en de Indi sche Nederlanders, die gedupeerd zijn door de geldsanering in Nieuw- Guinea en waarvoor prof. Molenaar van de V.V.D. een vergoeding had gevraagd, zeide de minister niets te kunnen doen. Verzekeringsmogelijkheden boven weistandsgrens. Regering bestudeert rapport. (Van onze oarlementaire redacteur.) Het stellen van een zekere wei standsgrens, waarboven geen zieken fondsverzekering mogelyk is, brengt altijd moeilijkheden mee voor hen, die deze grens passeren. Daarom streeft de regering ernaar dit be zwaar te ondervangen door het scheppen van een verzekeringsmoge- Iykheid voor hen, die deze welstanas- grens hebben gepasseerd. Er is een belangrijk rapport ver schenen, waarvan de mogelijkheden tot uitvoering der gedane voorstel len thans ernstig moet worden na gegaan. (Slot van pag. 1 karno de mens, maar ook als presi dent van de republiek Indonesië een republiek die vrijheid en demo cratie liefheeft, met tachtig miljoen burgers. In Washington zie ik het Washing ton-, het Jefferson- en het Lincoln- gedenkteken. U weet, George Wash ington, Thomas Jefferson en Abra ham Lincoln behoren tot mijn leer meesters. Zij hebben mij geleerd vrijheid en de mocratie lief te hebben. Daarom voel ik mij zo thuis in Washington en zal ik mij thuisvoelen in geheel Ameri ka". In het Witte Huis Op het bordes van het Witte Huis werd Soekarno begroet door presi dent Eisenhower. De auto met Soekarno en Nixon reed het terrein op door een hek dat de borden droeg „Merdeka" (vrijheid) en „Slamat datang" (welkom). Terwijl het fotograferen al begon nen was, kwamen Nixon, Dulles, Radford en de andere Indonesische en Amerikaanse heren er bij staan. Soekarno's zoontje stond ietwat ver loren ter zijde. Een fotograaf vestig de aandacht van een functionaris op die situatie en de jongen werd vlug voor de groep geschoven en aan Eisenhower voorgesteld. „How do you do, son", sprak Ei senhower glimlachend, het knaapje een hand gevend. Fotografen riepen de twee presidenten toe elkaar een hand te geven en Eisenhower merkte tot zijn gast op: „dat hoort er zo bij". De daarna volgende staatie-lunch werd bijgewoond door 60 personen. Eredoctoraat inde rechten Op 24 mei zal president Soekarno het ere-doctoraat in de rechten van de Columbia university verleend wor den. De plechtigheid zal plaatsvinden in de vergaderzaal voor het curato rium in de „Low Memorial"-biblio- theek van de universiteit in New- York city. Vandaag volgt een van de hoogte punten van Soekarno's bezoek aan |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll H De Franse premier Guy Mollet §j (rechts) wordt hartelijk be- groet door maarschalk Boelqa- s nin, bij zijn aankomst op het vliegveld van Moskon. Washington. Hij zal dan een verenig de zitting van de Senaat en het Huis van afgevaardigden toespreken. An dere programmapunten zijn bezoe ken aan het graf van George Wash ington, eerste president der Verenig de Staten, en het graf van de onbe kende soldaat. De laatste ogenblikken van H een schip hebben altijd iets on- weerstaanbaar dramatisch H dat blijkt ook wel weer uit deze opname van de schoener „Ho- f\ ward Olsen", die bij een aanva- m H ring met een vrachtboot bijna in tweeën werd gesneden. Dode- lijk gewond glijdt het schip op M zijn kant liggend de diepte in. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Atoomontploffing op Montebelle-eilanden Britse atoomgeleerden hebben op de afgelegen, woeste Monte Bello- eilanden voor de Australische west kust een atoomwapen tot ontploffing gebracht. Over enkele weken zal op de Monte Bello-eilanden een tweede proefne ming met een nieuw atoomwapen worden genomen. Bij deze tweede proefneming zal het wapen aan een hogere toren dan woensdag het ge val was tot ontploffing worden ge bracht. H. D. Louwes weer voorzitter Vergadering Landbouwschap De heer H. D. Louwes, die na een zittingsperiode van twee jaar is her benoemd tot voorzitter van het land bouwschap, heeft in een toespraak op een vergadering in Den Haag aange drongen op versterking van begrip voor en vertrouwen in het landbouw schap. Het is de top-organisatie van alle agrarische bedrijfsgenoten en geen verlengstuk van de overheid. Zeer belangrijke vraagstukken zal het landbouwschap mede moeten op lossen. Het gaat m de eerste plaats om een hernieuwde, principieel ge fundeerde, aktieve landbouwpolitiek. Dan ligt er het vraagstuk van de eigenaarslasten, grondrente en kost- prijsverschillen bij te stellen pacht normen; voorts de beloning van de boer voor diens arbeid en voor zijn ondernemerschap. Belangrijk ook is de relatieve gelijkstelling van land- arbeiderslonen met die van vergelijk bare bedrijfstakken, alsmede ae ar beidsvoorziening. Middelen en me thoden van de loonpolitiek zullen op nieuw gewaardeerd en kritisch door schouwd moeten worden, waarbij de vraag, of het prijsbeleid op het pro- dukt dan wel de hectare moet wor den gericht, een rol speelt. De landbouw heeft, ondanks hui dige moeilijkheden, -goede mogelijkhe den, mits wij ze weten te benutten, zo zeide de heer Louwes. Prinses Margaret: geen trouwplannen Prinses Margaret van Engeland en prins Christiaan van Hannover heb ben een zonder precedent zijnd de menti uitgegeven, waarin zij ontken nen, dat zij in het huwelijk zullen treden. Titaan Bij het slopen van de onderaardse bunkers in de Walcherse duinen ont staan enorme kuilen. Het is voor zwa re vrachtioagens een hele toer om zich met een lading puin, door spring stoffen fijngemaaktuit deze zand- putten te werken. (Foto: P.Z.O. HET FRANSE BEZOEK AAN MOSKOU Mollet verdedigt Washington De partij-secretaris Kroesjtsjew heeft woensdag op de eerste dag van de besprekingen met premier Mollet van Frankrijk en diens minister van buitenlandse zaken, Pineau, in Moskou de V.S. er van beschuldigd dat zij een politiek van „obstructie" voeren ten aanzien van de ontwapening en de vereniging van Duitsland. Aan Russische zijde namen, behalve Kroesjtsjew, premier Boelganin en minister van buitenlandse zaken Molo- tovv aan de besprekingen deel. Naar in Franse kringen is vernomen bleef Mollet een „standvastig doch vriendschappelijk standpunt" innemen. Hij deelde de Russen mede dat zij de Amerikaanse politiek verkeerd begrijpen. Na de besprekingen is een commu niqué uitgegeven waarin gezegd werd dat openhartig is gesproken over de wederzijdse standpunten ten aanzien van de ontwapening en, in het algemeen, over andere vraag stukken. Tijdens het noenmaal in het Krem lin vroeg premier Mollet in een tafel rede om verwijdering van de hinder palen, die de uitwisseling van men sen en denkbeelden in de weg staan. Woensdagavond woonden de Fran se gasten met maarschalk Boelganin partijsecretaris Kroesjtsjew en mi nister Molotow een uitvoering van het Zwanenmeer van Tsjaikofski in het Bolstjoi-theater bij. De woordvoerder van de Russische regering. Leonid Hjïtsjew, verklaarde tegenover verslaggevers dat tijdens de besprekingen „beide zijden het vertrouwen hebben uitgesproken dat aan het eind van de onderhandelin gen resultaten zullen worden ge boekt". Hij voegde er aan toe dat verder ook nog zal worden gespro ken over problemen met betrekking tot de Frans-Russische betrekkingen en over andere internationale pro blemen, die voor beide landen van belang zijn. Toch doodstraf voor moord in Engeland Het Britse Lagerhuis heeft woens dagavond met een geringe marge een voorstel aangenomen volgens hetwelk iemand die wegens moord tot levens lang veroordeeld is toch terechtgesteld zal worden, indien hij na zijn veroor deling een tweede moord begaat. Er waren 198 stemmen voor, 194 tegen. Het amendement werd voorgesteld door de conservatieve afgevaardigde sir Hugh Luca3-Tooth, zelf in het al gemeen een voorstander van het af schaffen van de doodstraf voor moord. Hij was echter van mening, dat het zin neloos is om iemand die reeds tot le venslang veroordeeld is, nogmaals een zelfde straf toe te meten. Eilandbewoners dankten vliegeniers Met de aanbieding van een koperen asbak, gedreven door de Sneker ko perslager Dijkstra, aan de bemanningsleden van de vliegtuigen, die de af gelopen winter de bewoners van de Waddeneilanden Ameland, Terschelling, Vlieland en Schiermonnikoog met de vaste wal hebben verbonden en bo vendien nog de gemeente Oostdongeradeel te hulp zijn gekomen, door en kele wegen sneeuwvrij te maken, hebben de bewoners van deze plaatsen hun dankbaarheid geuit jegens de militairen van de Leeuwarder luchtbasis. De plechtigheid vond pjaats in de onderofficierskantine in tegenwoordig heid van de vijf burgemeesters. Hun woordvoerder was de burgemeester van Ameland, mr. F. C. A Hubert. De commandant van de vliegbasis, de luitenant-kolonel vlieger R. Hofstede, zei in zijn dankwoord, dat de man nen in liefde te hulp zyn gesneld en hun taak als een dienende hebt n be schouwd De titaan van Georgia". Zo noe men velen in de Verenigde Staten de 78-jarige democra tische senator Walter Franklin Geor ge. Dat hy veel meer dan middelma tige eigenschapen bezit, hebben de Amerikanen in de 34 jaren dat hij nu al namens de staat Georgia in de Amerikaanse senaat zitting heeft op allerlei manieren kunnen ervaren. Hy is nestor van de Senaat, maar niet lang meer. Dezer dagen maakte h(j immers bekend, dat hij niet van plan is om zich herkiesbaar te stellen. Te gelijkertijd kon hij aan de persmen sen vertellen, dat president Eisenho wer hem een nieuwe functie had ge geven: Hy zal de speciale ambassa deur van de president bij de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie worden. Op die manier zal hij een welsprekende en overtuigende bijdra ge kunnen leveren tot de nieuwe koers, die de Navo voor zichzelf wil uitstippelen. Er is immers een com missie van „drie wijze mannen" be noemd, om de vraag onder de loep te nemen of de contacten tussen de le den-landen nog kunnen worden uitge breid; of er behalve militaire, ook po litieke en economische samenwerking op touw kan worden gezet. Die drie wijze mannen de ministers van Buitenlandse Zaken van Canada, Ita lië en Noorwegen Pearson, Martino en Lange zullen in George uit Georgia zeker een „titanische" rug gesteun vinden. George hield zich als jongen al met de politiek bezig: Op de pachtDoerdery waar zyn ouders woonden was hy vaak verdiept in de verzameling van oude redevoeringen in het Amerikaanse Congres, die zyn grootvader had aangelegd. Toen hy zestien jaar was, zaten de organisa toren van een studentenvergadering op zeker ogenblik met de handen in het haar omdat de spreker niet was komen opdagen. Zij vroegen George of hy over de plichten van de burger tegenover de regering wilde praten. Niet langer dan een half uur had hy om zich te prepareren. De toespraak van veertig minuten, die hy daarna uit zijn mouw schudde, maakte hem op slag beroemd in Georgia. Met een rede over de constitutie werd hij als 20-jarig student van het Mercer Col lege in Macon Georgia) winnaar van een welsprekendheidsconcours. Maar hy was zich al gauw ervan bewust, dat deze gave niet alleen kon worden gebruikt om medailles te winnen. Hy kreeg het gevoel, dat hij weieens in de wieg kon zijn gelegd om een be langrijke plaats in te nemen in het gebeuren van zyn tijd. Toen hy zyn welsprekendheid eerst in dienst had gesteld van een advocatenpraktijk, kwam op zeker ogenblik in 1922 de kans, om een Senaatszetel te bemach tigen. Hy heeft die sindsdien gemak kelijk kunnen behouden, omdat de kiezers begrepen, dat zijn praatjes wel degelijk gaatjes vulden en dat men deze man gerust belangryke teugels in handen kon geven. Een belangryke rol in het gebeuren van zijn tydDaarbij dacht George in 1922 nog helemaal niet aan een rol in het wereldgebeu ren. In die tijd was hij nog een echte isolationist, die van mening was dat Amerika er goed aan deed, zich in veilige isolatie tussen twee oceanen te concentreren op de eigen groei en ontwikkeling. Maar toen Hitler in Duitsland de macht veroverde, zwenk te hy langzamerhand om naar inter nationalisme, een proces, dat werd versneld toen in 1943 de jongste van zijn beide zoons, Marcus, een oorlogs vlieger, in de strijd boven de Atlanti sche oceaan sneuvelde. Vele jaren Is hy al voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen uit de Senaat. En zijn redenaarstalent droeg ertoe by, dat de Amerikaanse opeenvolgende regeringen voldoende steun kregen voor ondernemingen als het Marshal Plan, de Navo en de toe lating van West-Duitsland tot die or ganisatie. ngetwijfeld is het van Eisenho- weest, toen hij de democratische senator met deze baan belastte. Hij heeft hiermee de wind genomen uit de zeilen van het democratische verkie zingsschip: de democraten hadden immers de kwestie van de buitenland se politiek een belangryke plaats ge geven in hun campagne. Nu George deze verantwoordelijke functie krijgt, zullen ook de democraten weer mede verantwoordelijkheid dragen voor be leid op buitenlands gebied. Maar afgezien van dit binnenland se aspect, is de benoeming van Geor ge zeker toe te juichen. De Ameri kaanse regering zal nu minder moei te hebben om democratische steun te vinden voor haar buitenlandse hulp programma, dat van onschatbare in vloed is voor de concurrerende coëxistentie met de Sowjet-Unie in de achtergebleven gebieden. En boven dien kunnen George's wijsheid en zijn overtuigingskracht het aanhalen van de banden in de Navo alleen maar ten goede komen. WALTER GEORGE ...overtuigend redenaar..,M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3