PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Soekarno begroet als vrijheidsheld in Washington BILT -i: Verbitterde strijd in Algerije: 230 doden Bunkers springen in Walcherse duinen NIEUWE BESPREKINGEN OVER SINGAPORE VOORGESTELD VERWACHT... 199e jaargang - no. 116 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 8.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 846 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N. Bogerdstraat 24, teief. 26. NIXON: „ZEER DEMOCRATISCH MAN" Publiek direct op zijn hand President Soekarno van Indonesië is gisteren op overweldigde wij ze verwelkomd in Washington. Hij kwam van Honoloeloe in het per soonlijk vliegtuig van president Eisenhower „The Columbine" en werd op het vliegveld o.a. opgewacht door vice-president Nixon, mi nister Dulles en admiraal Kadford, voorzitter van de Amerikaanse stafchefs. Nixon bewierookte hem als de strijder voor de vrijheid: „U hebt, zo als onze George Washington heeft gedaan, uw volk geleid naar de onafhankelijkheid van koloniaal gezag". Nadat Soekarno aan de autoriteiten was voorgesteld er werd minuten lang voor de fotografen geposeerd, handen geschud en ge praat ging de stoet naar het stadhuis van Washington, waar aan Soekarno de sleutel van de stad werd overhandigd. Soekarno kreeg direct het publiek op zijn hand door de auto op hon derd meter van het podium voor het stadhuis te laten stoppen om vrouwen en kinderen een hand te geven. Soekarno kwam het eerst op de 5-jarige Richard Peterson af, een verlegen ventje uit Duluth, Min nesota, die een cowboy-hoed en speelgoedpistolen droeg en met een Indonesisch vlaggetje zwaaide. Richard was erg verlegen en zijn vader moest enige malen herhalen dat hij geen standje zou krijgen en dat de meneer „een vriend van ons" was. Toen Soekarno zag hoe verlegen het jongetje was, haalde hij zijn 12-jarig zoontje Moham med Goentoer er bij om het ijs te breken. Onderwijl legde Nixon aan de opgedrongen menigte uit: „De president is een zeer democratisch man. Toen ik in Indonesië was, liet hij de auto's herhaalde malen stop pen opdat ik het volk groeten kon". Industrieland Hoewel uiterst langzaam begint toch d$ provincie Zeeland haar agrarisch karakter te verliezen. In de zo pas gepubliceerde beschrij ving van de arbeidsmarkt 1955 (met prognose voor 1956) wordt medege deeld, dat de nijverheid in Zeeland aan 31 procent van de beschikbare ar beidskrachten een bestaan gaf jen de landbouw aan nog slechts 29 procent. Voor 1956 wordt verwacht, dat door het aflopen van landbouwherstel en cultuurtechnische werken en ook door de mechanisatie enz. de gemiddelde werkgelegenheid in de landbouw met ongeveer 1300 man zal verminderen. Daartegenover staat, dat er voor 1956 een tekort aan arbeidskrachten in de bouwnijverheid en de metaalindustrie van ruim 700 man wordt geraamd. In de metaalnijverheid zal waarschijn lijk voor slechts 20 procent in het te kort aan arbeidskrachten voorzien worden. Op een totaal van ongeveer 85.000 werkers(sters) wordt voor 1956 in Zeeland een gemiddelde ar beidsreserve geschat van een kleine 1500 personen, tegen ongeveer 1300 over 1955. Laat men de werkloosheid van sei zoenarbeiders, minder geschikten enz. buiten beschouwing, dan zullen er in 1956 waarschijnlijk slechts 250 werk lozen zijn, voornamelijk landarbeiders. Het gaat hier om kleine getallen, die op zichzelf niet van alarmerende betekenis zijn, maar zij wijzen toch wel op het verleggen van het accent naar de nijverheid of zo men wil naar de industrie. Opvallend is de uiterst trage toe neming van de beroepsbevolking in Zeeland. Voor de meeste provincies wordt in 1956 een toeneming van de beroeps bevolking verwacht met ongeveer 1 procent. Zeeland zal nog geen achtste deel van één procent halen, omdat zo- velen uit Zeeland wegtrekken. Er zijn al eens plannen geopperd om dit wegtrekken tegen te gaan. Men stelde zich daarbij op het standpunt, dat de provincie Zeeland aan haar ei gen „kinderen" een bestaan behoorde te bieden. Dat zou mogelijk worden door het aantrekken van nieuwe en gevariëerde industrieën. Jeugdige werkzoekenden zouden dan gemakke lijker een beroep naar eigen smaak kunnen kiezen. Tot nog toe is in dit opzicht weinig bereikt en de uittocht gaat dus voort. Zolang voort als de huidige overspan ning op de arbeidsmarkt duurt. Dal kan nog wel enkele jaren zijn, maar men rekent er nu toch al mee, dat zo omstreeks 1960 in Nederland het aanbod van arbeids krachten groter zal zijn dan de vraag. Een redelijke kans bestaat, dat het tegen die tijd voor Zeeuwse werk zoekenden heel wat moeilijker is ge worden om buiten hun provincie aan de slag te komen Het vertrek-over- schot zal dus verminderen men zal willen terugvallen op de werkgelegen heid in de eigen provincie. En wat dan als er te wemig industrieën zijn, die deze werkgelegenhied kunnen bie den? Dat is de donkere kant, welke aanhet wegtrekken uit Zeeland zit. Dc o-Moei va. dit gewest wordt er door afgeremd en bij een te:ugslag in de conjunctuur incasseert men de eer- sta en zwaarste slagen. Wel iets om wat langer over na te denken! Vervolgens leidde Nixon zijn gast naar een groep fleurig geklede meis jes van de middelbare school, die zich verdrongen om Soekarno een liand te geven. Herhaaldelijk ging ap plaus op. Maar Soekarno kreeg het mooiste open doekje toen hij naar een dame met grijs haar ging, die zich voorstelde als „een bezoekster uit het middenwesten" en hij haar op beide wangen zoende. Toen hij zag dat zii begon te blozen, riep de president met luider stem: „dat was een echte Indonesische kus". Intussen hadden Dulles, die een voor die plaats nog al grote Indone sische vlag in zijn knoopsgat droeg, Radford en andere functionarissen ook hun auto's verlaten en zich ach ter de president verzameld. Toen Soekarno het podium nader de, waarop een grote kleurenfoto van hem tussen de Amerikaanse en de Indonesische vlag gemonteerd was, lachtte hij nog eens breed uit en zeide; „Die man is zo knap. Die foto moet jaren geleden genomen Edgar Morris, voorzitter van het ontvangscomité uit de burgerij be groette Soekarno als de vertegen woordiger van de op twee na groot ste democratie van de wereld „één die alleen in omvang, maar niet in geest door de Verenigde Staten en India overtroffen wordt".- Dankwoord In zijn dankwoord zeide Soekarno o.a.: „Het leven van de mens laat zich niet voorspellen. Zo ben ik de zoon van arme ouders. Mijn vader was een klein schoolmeestertje, wiens salaris 25 gulden per maand was. Dat is 10 dollars in Amerikaans geld. Ik was dus een kind van het gewone volk. Het grootste deel van mijn leven heb ik in gevangenis en ballingschap doorgebracht. Maar thans wordt ik geëerd door uw gro te gastvrijheid, niet alleen als Soe- (Vervolg op pag. 3) Twee jonge kinderen door trein overreden. Het 3V2 jaar oude meisje Thea Ca ns is bij de overweg Grathem-Leve- roij door de trein uit de richting Eind hoven oven-eden en gedood. Het kind was met een broertje op weg naar huis en is vermoedelijk tussen het tra liewerk van de overweg doorgekro pen en onder de trein geraakt. Een trein uit de richting Apeldoorn heeft nabij het station Klarenbeek een bijna driejarig jongetje uit het gezin Blikman gegrepen. Het kind is kort na het ongeluk overleden. Het jon getje was kort te voren nog thuis feweest en is daarna vermoedelijk ij het spelen de spoorbaan opgelo pen. Plan van Marshall De premier van Singapore, David Marshall, heeft woensdagavond na een bespreking in het Lagerhuis met Britse labourleiders over de mislukte onderhandelingen inzake onafhanke lijkheid voor Singapore verklaard, dat hij een denkbeeld heeft voor een „nieuwe benadering" van het vraag stuk. Hij zal zjjn plan, dat naar hij meent voor het Britse volk en „mo- !iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i| Koolmeesjes in 1 brievenbus. g M In de brievenbus van de woning van de heer J. Stijns aan de Bos- weg te Bunde nabij Maastricht p nestelt een paar koolmeesjes. De 11 eieren zijn reeds uitgekomen. Een p H kaartje aan de voordeur waar- schuwt postbode en krantenbezor- p ger om deze vogelidylle niet te p verstoren. De vogeltjes hadden p het vorig jaar ook in deze brie- venbus hun nest gebouwd. gelijk ook voor onze mensen" aan vaardbaar is, donderdag voorleggen aan de minister van koloniën, Alan Lennox-Boyd. Marshall wilde niet zeggen wat hij van plan is. De Labour-afgevaardigden, die vre zen dat de grote Britse marine-basis Singapore een tweede Cyprus zou kunnen worden, hebben er woensdag in het Lagerhuis bij de regering op aangedrongen de besprekingen te hervatten. Zij vroegen minister Len nox-Boyd een bijeenkomst te beleg gen met premier Marshall voor deze in het komende weekeinde Engeland verlaat. De minister verklaarde ech ter, dat hij d,e onderhandelingen slechts wil hervatten op basis van de Britse voorstellen die door de delega tie van Singapore verworpen zijn. Eerder op de dag had Marshall op een persconferentie gewaarschuwd dat het mislukken der besprekingen tot een tragedie in de kolonie zou kunnen leiden. „Hoe lang denkt U Singapore te kunnen behouden met de bajonet en de kogel", zo vroeg hij. In een radiorede verklaarde Mar shall woensdag nog dat hij na terug keer in Singapore niet alleen direct zou aftreden als premier, doch dat hij zich helemaal uit de politiek zou terugtrekken. 1 Een maal per dag dreunt liet geluid van zware ontploffingen over de duinen bij Oostkapelle. Dicht bij het strand worden hier honderddertig Duitse bunkers s gesloopt in 'verband met de toekomstige werkzaamheden van de Polder Walcheren in dit m gebied. De stukken beton wor- den door de explosie huizen- hoog weggeslingerd en komen tot ver in de omtrek terecht. (Foto: P.Z.C.) p P. C. Hooftprijs voor A. Roland Holst In <le Ridderzaal van het Muider- slot heeft de secretaris-generaal van het ministerie van O.K. en W.. dr. J. H. Wesselings, woensdagmiddag de staatsprijs voor letterkunde de P. C. Hooftprijs voor 1955 uitgereikt aan de 67-jarige dichter Adrlaan Ro land Holst. Hij verwierf de pry's voor zjjn ge dicht „Late Telgen", dat hjj heeft op gedragen aan de dichter Gerrit; Ach terberg bij diens vijftigste verjaar dag. In „Late Telgen" erkent de jury 'n indrukwekkend gedicht, dat in de be perkte omvang van maar 30 versre gels een aantal grootse en essentiele motieven zoals natuur en mensenziel, waarneming en visioen, hartstocht en heimwee, tweestrijd en berusting, le ven en dood, op even persoonlijke als meesterlijke wijze vertolkt, een ge dicht, dat het kunstenaarschap van Roland Holst voortzet in onvermin derde kracht". De voorzitter der jury prof. dr. G. Stuiveling, zeide dat de prijs f 3000. voor het 30 regels tellende gedicht de hoogste honorering is, die ooit een Nederlandse dichter heeft gekregen. Eden in januari naar Australië1 Premier Eden maakte in het Britse Lagerhuis bekend dat hij officiële uitnodigingen heeft aanvaard om in het begin van het komende jaar be zoeken te brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland. „Ik heb deze uitno digingen met groot genoegen aan vaard. Ik ben van plan tijdens het parlementaire kerstreces per vlieg tuig uit Londen naar Nieuw-Zeeland te vertrekken. Vandaar zal ik mij naar Australië begeven". De premier voegde hieraan toe dat hij in februari naar Engeland zal te rugkeren. „Hoofd van de woestijn" gedood Het Franse opperbevel heeft woensdag bekend gemaakt, dat in de afgelopen 24 uur in verschillende gevechten 230 rebellen gedood zjjn. Hieronder zou zich ook de befaamde rebellenleider Si Moestafa bevinden. De befaamde Spahis stootten op 210 mijl ten zuiden van de stad Algiers op Si Moestafa, die ook wel „hoofd der woestijn" genoemd werd, en 250 van zijn mannen. In de strijd, die daarop ontstond, sneu velden 51 opstandelingen, waaronder de beruchte rebellenleider, waar na de spahis de achtervolging inzetten. De 39-jarige voormalige vrachtau tochauffeur was een van de leiders van de Algerijnse „Bartholomeus- nacht" op 1 november, 1951, welke 't begin vormde van de opstand in Al gerije. Vorig jaar wist Si Moestafa uit een gevangenis te ontvluchten, waarna hg weer de leiding nam over de rebellentroepen in het woeste Au- resgebergte. Volgens de Franse autoriteiten heb ben de opstandelingen thans meer mensen verloren dan ooit tevoren. Het verbitterde gevecht tussen Spa his en rebellen vond plaats dicht bij de plek, waar in de wildernis een standbeeld staat ter herinnering aan de overwinning, die de Franse troe pen op 16 mei, 1843 onder leiding van de hertog van Aumale behaalden op de befaamde Emir Abd el Kader en diens mannen Twee kinderen verdronken Twee kleine kinderen- zijn dinsdag bij het spelen met een handkar met de kar in een sloot aan de Westdjjk te Spakenburg terecht gekomen en verdronken. De knaapjes kwamen onder de wa gen in het water. De vader van een der kinderen slaagde erin de jonge tjes op het droge te brengen, geheel onder het slijk. Bij de 3-jarige J. de G. slaagde men er in de levensgees ten op te wekken, waarna het Kind naar een ziekenhuis in Amersfoort werd overgebracht. Daar is hij ech ter in de loop van Woensdag overle den. De 3-jarige D. M. echter was reeds overleden toen hij uit het water gehaald werd. In de duinen van Vrouwenpolder dichtbij de „Eendenkooi", rijden zware vrachtauto's grommend door het rulle zand, met puin bela den. Boven het staccato-geluid van pneumatische boren klinkt af en toe de donderende knal van een explosie. In opdracht van de Polder Walcheren worden hier namelijk ongeveer honderddertig oude bun kers, door de Duitsers in de twee de wereldoorlog gebouwd, met het oog op werkzaamheden aan de zee wering opgeruimd. Honderdertig bunkers betekenen 15.000 m3 vast beton, al dan niet gewapend, dat ten koste van veel tijd, geld en moeite moet worden fijngemaakt tot stukken van minder dan vijftig kilogram. Een karwei van meer dan een jaar voor een ploeg van dertig mensen, die uitgerust zijn met de modernste hulpmiddelen, zoals compressoren, draglines, drummers en bulldozers. De bunkers, die over een groot ter rein staan verspreid, moeten om twee redenen worden opgeruimd. De be tonnen gevaarten, die op het strand of aan de duinvoet staan berokkenen hier schade aan. De bunkers, die in of op de duinen staan, zjjn obstakels voor de uitvoering van de toekomsti ge werken. „Het duin is hier slechts 8.50 m hoog, dat is te weinig om een storm- Grote stukken van.de bunkersdie in Vrouwenpolder worden opgeruimd ioorden „yejekkerd". Met een pneuma tische boor wordt het beton, dat voor de aanleg van wegen wordt gebruikt, tot de gewenste grootte fijngemaakt. (Foto: P.Z.C.) Langdurig en kostbaarkarwei vloed als wij in 1953 meegemaakt hebben te keren" aldus de heer A. de Wolf, een technische ambtenaar, die voor de Polder Walcheren het toe zicht op de werkzaamheden heeft. „Op het ogenblik maken wij vijf strandhoofden van ongeveer 220 m lengte. Zij moeten de stroom uit de kust houden en daardoor het zand voor wegspoelen bewaren". Deze hoofden zijn gemaakt van zinkstukken en met asfalt geïmpreg neerde stortsteen. Zij krijgen geen pa len en hebben geen golf brekende wer king. De polder wil daarom op de eer ste rij duinen een zanddam leggen of, als de rijkswaterstaat daarvoor geen toestemming geeft, een wa terkering ongeveer driehonderd meter landinwaarts. In beide ge vallen liggen de bunkers in de weg en daarom worden zij gesloopt. De kosten hiervan worden ge dragen door de Wederopbouw- dienst. Met een dragline worden de com mandobunkers, die onder de grond liggen, uitgegraven. Dat kan een a twee dagen duren en er ontstaan dan enorme kuilen. Werklieden maken vervolgens onder leiding van een springmeester gaten in de betonnen wanden met behulp van de pneuma tisch boren „jekkers" noemen de mannen deze werktuigen en hier in doet men het springpoeder. Van een veilige afstand brengt de spring meester de lading elektrisch tot ont ploffing. Als het stof is opgetrokken en een roffel van stukken steen op het helm is neergeslagen, komen de zware vrachtauto's het puin wegha len. Er worden nieuwe gaten „ge- jekker d" en andere ladingen ge plaatst. Als de gehele bunker is ge sloopt gaan de springploegen door naar een volgende. Bulldozers duwen snel en zeker de enorme kuil in het zand weer dicht en alleen het ontbreken van een be groeiing toont aan waar dc bunkers geweest zijn. Zo gaat het met alle bunkers. Het puin vindt nog een nuttige bestem ming, want men gebruikt het voor de aanleg van wegen. In dit gebied wa ren er altijd weinig toegangen naar het strand en in verband met de werkzaamheden aan de strandhoof den heeft men er nu enkele bij aan gelegd. Al is het niet voldoende om de kosten van slopen te dekken, toch is het beton van de Duitse bunkers tenminste nog ergens nuttig voor. In augustus 1955 is men met het karwei van het opruimen begonnen. Tachtig bunkers zyn er nu gesloopt en vijftig zullen er nog volgen. Men hoopt daarmee in het aanstaande na jaar gereed te zijn en dan zal in dit gebied niets meer aan de Duitse be zetting herinneren en kan er verder gewerkt worden om Walcheren tegen de zee te beschermen. Zwaar bewapende opstandelingen zijn des nachts in de West-Algerijnse havenstad Nemours doorgedrongen en hebben enkele regeringsgebouwen in het centrum van de stad beschoten. Franse troepen hebben twee uur lang tegen de infiltranten gevochten. Verscheidene opstandelingen werden gedood. Straaljager stortte neer op klooster Een geestelijke en 14 zusters omgekomen Een geestelijke en veertien kloos terzusters zjjn om het leven geko men in het klooster „Ville St. Louis" by Ottawa, toen het klooster in brand vloog nadat een Canadese straalja ger tegen het gebouw was gevlogen en ontploft. De lijken van de geeste lijke en drie zusters zjjn geborgen. Op het ogenblik dat het vliegtuig het ge bouw van drie verdiepingen raakte, bevonden zich circa 35 mensen in het klooster. De oorzaak van het neerstorten van het vliegtuig dat van 10.000 meter omlaag gedoken was, is een raadsel. De piloten, die ook omgekomen zijn, hadden in hun laatste radiobericht niets bijzonders gemeld. Het toestel was van een basis bij Ottawa opge stegen om een onderzoek in te stellen naar een onbekend vrachtvliegtuig, dat was gesignaleerd. Het was op de terugreis naar zijn basis toen het verongelukte. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van woens- dagavond 7 uur. Stockholm, onbew. 17 gr. Oslo. licht bew. 14 gr. Kopenhagen, licht bew. 15 gr. Aberdeen, zwaar bew. 15 gr. Londen, half bew. 21 gr. Amsterdam, lichte motregen 16 gr. Luxemburg, onbewolkt 20 gr. Parijs, onbewolkt 22 gr. Bordeaux, onbewolkt 26 gr. Grenoble, licht bew. 23 gr. Nice, onbewolkt 21 gr. Berlijn, geheel bew. 20 gr. Frankfort, half bew. 23 gr. München, onbewolkt 19 gr. Zurich, licht bew. 22 gr. Genève. onbew. 23 gr. Locarno, onbew. 24 gr. Wenen, licht bew. 19 gr. Innsbruck, half bew. 23 gr. Rome, zwaar bew. 23 gr. Ajaceio, licht bew. 21 gr. DE KOUD Overwegend droog met veranderlij ke bewolking. Matige tot vrij krach tige wind tussen west en noordwest. Kouder dan gisteren, vooral in het zuiden van het land. ZON EN MAAN 18 mei Zon op 4.44 onder 20.34 Maan op 13.47 onder 1.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1