Gemeenten willen samenwerking met waterschappen uitbreiden KAPPIE SENATOREN OVER ALGEMENE OUDERDOMSVERZEKERING F Huidgenezing et» de BOEVENKAPITEIN KLAM1 uit de ETHER DONDERDAG 17 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 ALGEMENE VERGADERING NEDERLANDSE GEMEENTEN Taak voor gemeentebesturen bij voorbereiding deltaregelingen De gemeentelijke financiën, de organisatie der politie, de verhou ding tussen de gemeenten en de waterschappen, en de consequenties van het deltaplan zijn de voornaamste problemen, waarmee de ge meentebestuurders op het ogenblik wel te maken hebben. Aldus de strekking van de rede, waarmee mr. Arn. d' Ailly van Amsterdam gistermorgen als voorzitter der tweedaagse algemene vergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in „Concordia" te Breda heeft geopend. De grote waterstaatswerken ter beveiliging van ons land tegen het opdringende water met name de uitvoering van het deltaplan zijn van zodanige omvang en importantie, dat zy de ge meenten niet onberoerd mogen laten. Het bestuur der vereniging heeft dan ook bij de minister van verkeer en waterstaat bepleit, aan de ge meentebesturen een passende taak te geven in de wettelijke regelin gen, welke de basis zullen vormen voor de uitvoering van deze wer ken, o.a. opdat de gemeentebesturen ervan verzekerd zijn, dat zij de algemene belangen van plaats en streek kunnen behartigen, die door deze werken in het gedrang of voor het eerst in het geding zouden kunnen komen. Een terrein waarop het gemeen telijk inzicht geen weerklank vindt, in het bijzonder wat betreft be hoefte aan en mogelijkheid van sa menwerking, is, volgens mr. d' Ailly, de belangensfeer welke ge meente en waterschap beide raakt. Vorig jaar heeft een door het be- Btuur der vereniging ingestelde commissie onder voorzitterschap van prof. Oud, rapport uitgebracht over haar onderzoek naar de ver houding gemeente-waterschap. Dit rapport heeft ernstige ongerust heid doen ontstaan bij de Unie van Waterschapsbonden. de herhaalde pogingen van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten om tot overleg met de Unie te ko men, zonder resultaat zijn gebleven en dat de bedoelingen der vereniging kennelijk niet begrepen zyn. Wij olij ven van mening, aldus mr. d'Ailly, dat de mogelijkheden van grotere samenwerking tussen waterschappen en gemeenten gevonden kunnen en moeten worden en wij blijven ook be reid tot overleg over de gemeenschap, pelyke belangen van waterschap en gemeente. Financiën Wat de financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten betreft zei hij onder meer, dat het huidige tijdvak van tijdelijke voorzieningen geken merkt wordt door een zeer langzame wetgeving, tengevolge waarvan de gemeenten bij 't vaststellen van drie achtereenvolgende begrotingen niet precies wisten waar zij aan toe wa ren. Zeer ernstige bezwaren bracht dit mede, vooral daar waar de plan nen moesten worden ontworpen voor een langere periode dan van één jaar. De vereniging heeft in adressen de aandacht gevestigd op deze toestand, maar ondanks het feit dat het z.g. wetloze tijdvak meer dan een jaar geleden is geëindigd, verkeren de ge meenten nog steeds in grote onzeker- Advertentie) U ziet er even charmant uit in de regen als in de zon met zo'n flatteuze FITWELL regenmantel! Uitsluitend verkrijgbaar bij de betere confectiezaken. heid. Al zal dan de nieuwe regeling van de financiële verhouding van 1 januari 1958 af moeten werken, mr. d'Ailly verwachtte dat deze regeling nd zal Politie Met betrekking tot het hoofdstuk politie merkte hij op, dat het ont- vverp-politievvet dit zittingsjaar niet meer in de Tweede Kamer in be handeling is gekomen, zodat na de Nare dagen?J Moe en mat? U voelt U weer "stralend AKKERTJE Dr. Prakke privaat-docent in perswetenschap te Groningen. De Drentse uitgever-socioloog dr. H. J. Prakke, directeur van de Kon. Van Gorcum en Comp. te Assen, is door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met in gang van 1 september 1956 toegela ten als privaat-docent aan de rijks universiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de publicistiek en wel in het bijzonder in de persweten schap. Het was in 1951, dat dr. Prakke aan dezelfde universiteit promoveer de op een studie in acculturatie, ge titeld „Deining in Drente"; een lijvig werk en de eerste omvangrijke so ciale geschiedenis ener provincie. Ook in dit boek, dat door velen als een standaardwerk wordt be schouwd, speelt de pers een rol. Sindsdien legde dr. Prakke zich als medewerker van het sociologisch instituut van prof. dr. P. J. Bouman en als lid van de radioraad in het bijzonder toe op de bestudering van de massa-communicatie-middelen (pers, film, radio en televisie). Van zijn hand verschenen ver schillende publikaties op het gebied van het perswezen, onder meer de studies „Pers en politieke elite", „Kerkgang om nieuws", „Publicis tische beïnvloeding van het platte landse denken" en nog dezer dagen „De groepskrantjes der opkomende voorhoede". Buiten zijn werk op dit gebied werd dr. Prakke algemeen bekend als baanbreker voor het culturele en wetenschappelijke leven in Drente. Hij is voorzitter van het Drents ge nootschap. Door dit privaat-docent schap zal, te begiünen met de nieu we academische cursus, ook aan de universiteit te Groningen de pers wetenschap worden gedoceerd. Oosterhout nodigt Oosterhout uit. Ter gelegenheid van de a.s. Men- tofeesten 1956 heeft Oosterhout (N. Br.) via de burgemeester van de ge meente Valburg een uitnodiging ge richt tot Oosterhout (Gld.) om de inwoners te betrekken bij de feesten, meer speciaal bij de dag van de oud- Oosterhouters, die 17 juni gehouden wordt verkiezingen een nieuwe regering zich erover zal hebben te beraden. Die vertraging kan in gemeentelij ke kringen niet anders worden be groet dan met de hoop, dat alsnog een mogelijkheid kan worden gevon den de tegenstelling te verzachten en zo mogelijk uit. de weg te ruimen tussen het gemeentelijke inzicht en het in het wetsontwerp belichaamde regeringscompromi s. Ontwerp tot wijziging van de drankwet. (Van onze parlementaire redacteur) Dezer dagen zal een wetsontwerp tot wijziging van de drankwet aan de ministerraad worden gezonden. Het moet echter uitgesloten ge acht worden, dat het nog in de lo- Sende zittingsperiode aan de Tweede iamer kan worden aangeboden. Het ontwerp is, wat de inhoud betreft, zo belangrijk en wetstechnisch zo moeilijk, dat grondige studie en be raad nodig waren omtrent zijn defi nitieve vorm, zodat het nog niet aanhangig kon worden gemaakt. Het zal in hoofdzaak berusten op een voorontwerp van de sociaal-hy giënische commissie en de commissie van overleg met het bedrijfsleven in zake het alcoholvraagstuk, zodat aan alle aspecten aandacht is geschon ken. Afscheid prof. Duynstee. Prof. mr. W. J. A. J. Duynstee, hoogleraar in de rechtswetenschap en rechtsfilosofie aan de r.-k. uni versiteit te Nijmegen, zal binnenkort zijn ambt neerleggen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij zal op 15 juni zijn af scheidscollege geven. BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPII N.V.,AMSTERDAM Veikooporgani»tie.iu>ouNede/landwa»iTh* B'lliibfclroleu» Co.'lt4 HULDE AAN DE REGERING Maar ook vele kritische geluiden. Uit de Eerste Kamer is hulde ge bracht aan de regering voor het wets ontwerp inzake een algemene ouder- clomsverzekering. Algemeen betuig de men instemming met de indiening ervan, zo wordt, in het voorlopig ver slag der Kamer gezegd, niettegen staande er ook van de zyde van een aantal leden een meer kritisch geluid werd vernomen over enige met het ontwerp verband houdende kwesties- De algemene instemming, die dit wetsontwerp verwierf, aldus vele le den, zal een sterke stimulans zijn om de hoge bedragen, die voor de ouder domsvoorziening moeten worden op- febracht, voor dit doel bijeen te rengen. Hieruit spreekt een besef van solidariteit, waardoor aan dege nen, die een lager inkomen hebben dan f 6000 per jaar, toch een gelijke uitkering kan worden verleend. Zo lang de voorspoed duurt, waarover de minister van economische zaken aan de Eerste Kamer belangrijke cij fers verschafte, zal het niet moeilijk zijn het bedrag van plm. 700 miljoen per jaar bijeen te brengen, doch wan neer na „vette jaren'' ook „magere jaren" komen, 'zal die solidariteit ernstig op de proef worden gesteld. Devaluatie-gevaar. In het algemeen wilden enkele le den er nog eens op wijzen, dat een goede ouderdomsvoorziening, zowel voor de individuele mens als voor een volk als geheel, slechts kan worden verkregen door besparingen op de lo pende uitgaven van gezin en staat. Wanneer men, zoals ook nu weer zal geschieden, lonen en salarissen gaat verhogen met het bedrag van de voor de ouaerdorasverzekering te bepalen premie, dan werkt men van meet af, althans in beginsel, mede aan de de valuatie van het ruilmiddel. Deze leden stelden zich de vraag, of niet de zelfstandigen, en met na me de kleine zelfstandigen, zwaar ge bukt zullen gaan onder de last van de premie voor deze ouderdomsverzeke- ring. Hoewel deze leden de verwerping door de Tweede Kamer van het amendement-Van Leeuwen c.s., ertoe strekkende te bepalen, dat reeds in gegane ^pensioenen niet mogen wor den aangepast, betreuren, zullen zn met overtuiging hun stem aan dit wetsontwerp geven. Andere leden achten het een van de grote tekortkomingen van het ont werp, dat zij de invaliditeitswet laat voortbestaan, zodat er aan de om slachtige, kostbare administratie ter uitvoering van die wet geen eind komt en de werkgevers verplicht worden ook voor die verzekering pre mie te blijven betalen. Drie wetten. Bjj het inwerking tr. en van de nieuwe wet zal een toestand ont staan, die met elke gezonde opvat ting van efficiency spot. Er zullen dan nl. drie wetten zijn, die de ou derdomsvoorziening regelen, nl.: Ie. de invaliditeitswet (regelende een deel der ouderdomvoorziening) 2e. de algemene ouderdomswet; 3e. de ouderdomswet 1919. Het is andermaal een bewijs van gebrek aan regeerkracht, dat zelfs geen voorstel wordt gedaan de vrij willige ouderdomsverzekering te li quideren. Verscheidene leden uiten als een der bezwaren tegen dit wetsontwerp, dat er eigenlijk geen rechtsgrond is om diegenen, die in staat zijn voor hun eigen ouderdomsvoorziening te zorgen, in deze regeling te betrek ken. Hoewel de hier aan het woord zijnde leden uiteindelijk met de rege ling akkoord kunnen gaan, hebben zij toch wel enige bezwaren te overwin nen tegen het feit, dat categorieën van de Devolking in deze ouderdoms voorziening worden betrokken, uit sluitend op negatieve argumenten. Financiële consequenties. Verscheidene leden vroegen of de minister ook globaal gegevens kan verstrekken omtrent ae vermoedelij ke budgetaire consequenties van de invoering van de ouderdomsvoorzie ning, mede ten gevolge van de fiscale consequentie. Sommige leden hebben zich afge vraagd, of de regering zich reken schap had gegeven van de monetaire gevolgen, welke na 1 januari a.s. uit „Door de eeuwen trouw" protesteert bij dr. Drees Gisteravond heeft het hoofdbestuur van de stichting „Door de eeuwen trouw" te Eindhoven, aan de minis ter-president, dr. W. Drees, een te legram gezonden waarin zy haar verontwaardiging uitspreekt over de, naar de stichting meent, onrechtma tige arrestatie van de leden van de Zuidmolukse missie, die op doorreis waren naar Ceram, door het gouver nement van Nieuw-Guinea, en de af voering van deze missie-leden naar Boven-Digoel. De stichting zegt in haar telegram ondermeer, dat het gouvernement van Nieuw-Guinea evenmin als de Nederlandse regering gerechtigd is asyl op te dringen en weigering van het asylverzoek te straffen met con centratiekamp. (Advertentie) I Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt Je winter uit handen en voeten. de eventuele invoering van de wet zullen voortvloeien. Een beschou wing, uitgaande van de economische en financiële (monetaire) toestand van het huidige ogenblik achten zij mogelijk en gewenst. Verscheidene leden zouden het hebben gewaardeerd, indien de arti kelen betreffende de zg. aanpassing uit het wetsontwerp waren verdwe nen. Wanneer men aan Nederlanders met grote vermogens en zeer grote inkomens zonder enige premiebeta ling de ouderdomsvoorziening toe kent, is moeilijk in te zien, waarom men nu plotseling ten aanzien van anderen, die op een bepaalde wijze hun pensioenrechten ontvangen wel een aftrek gaat toepassen. Het is deze leden nog niet geheel duidelyk geworden, waarom de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid, ook als het kabinet zich met schrapping van de omstreden ar tikelen had verenigd, daaruit voor hem persoonlijk zulke verstrekkende consequenties had getrokken. HOOG EN LAAG WATER 18 mei. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.+N.A.P. U.+N.A.P. 8.55 1.73 1.91 2.03 9.42 1.38 9.58 1.56 20.57 21.25 21.47 22.06 22.28 1.49 1.67 1.79 1.03 1.21 2.18 2.46 3.16 2.58 3.10 2.01 2.18 1.64 1.89 14.48 15.15 15.44 15.39 15.50 1.52 1.65 1.82 1.32 1.52 19. „Iklkstamelde de Maat hevig ontsteld. „Ik dacht „Spreek me niet tegen, wat hamer!" donderende Bull Dozer. „Terug naar je roer, man! Je hebt hier niets te maken! Als lk je nog één keer op het achter schip zie, maak ik haring sla van je!" „Nee!" jammerde de Maat. „Géén haringsla!" en piepend, van angst ijlde hij naar de stuurhut terug. Kappie verschool zich die per in het donkere gan getje. Bull Dozer kloste grommend achter de Maat aan en verdween in de ka piteinshut. „Wat vreemd", dacht Kappie. „Waarom zou de stuurman niet in dat ge deelte van het schip mogen komen? We zijn in volle zee, hij kan onmogelijk ont vluchten. Zou er inderdaad iets vreemds aan de hand zijn, zoals de Maat be weerde? Ik zal dat dol geworden stuk haaiengal in ieder geval maar liever zien te omzeilen." Hij wilde net zijn gangetje verlaten om zijn on- derzoekingen voort tt zetten, toen hij weer voet stappen hoorde naderen. „Deksels", bromde hij terwijl hij zich snel terug- Wet op afbetalingsbedrijf is thans in de maak. Reizen op afbetaling wordt niet gestimuleerd. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Economische Za ken bereidt op het ogenblik een wet op het afbetalingsbedrijf voor. Hij heeft over deze materie advies ge vraagd aan de Sociaal Economische Raad, die thans nog op dit advies studeert. Speciale aandacht wordt geschon ken aan het verlenen van diensten op afbetaling, waaronder ook het reizen op afbetaling gerekend kan worden. Hoezeer de bevordering van het sociaal toerisme ook van belang is, toch is de regering van oordeel, dat een ontwikkeling, die het maken van reizen op afbetaling in de hand zou werken, uit een sociaal oogpunt be zien minder wenselijk is. Trouwens door de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden met name door verhoging van de vakantietoeslagen is er toe bijge dragen om het maken van vakantie reizen op afbetaling te beperken. VRIJDAG 18 MEI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Lichte muz. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws.- en weer- ber. 8.15 Gram .9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Mu- sette-ork. en soliste. 10.25 Gram. 11,00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-ork. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voordr. en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Piano- voordr. 18.05 Lichte muz. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Gram. 18.55 Profl. Eomme spreekt. 19.00 Nws. 19.10 Regerlngsuitz.: De bestrijding van de onmaatschappelijk heid, door drs. G. Tonkens. (Rubriek Ver klaring en Toelichting). 19.20 Regerlngs uitz.: Emigratierubriek: Het emigratie- praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verz. programma voor de militairen. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muz. 21.00 Politiek forum. 21.30 Lichte muz. 21.50 Kamerork. en soliste. 22.25 Orgelconc. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. met toelichting. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.09—24.86 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de hulsvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Orgelspel. 11.10 Voordr. 11.30 Pianorecital. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- ep tuinbouwmeded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. en gram. 13.25 Orgel en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Strljkkwart. 14.35 Voordr. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale caus. 17.40 Instr. kwint. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Accordeonork. en solist. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Verkeersvlieger, een mooi beroep, klankb. VPRO: 19.30 Dertig jaar geleden, caus. 19.45 Rotterdam-Ahoy. 20.00 Nws, 20,05 Boeken. 20.15 Het zingende hart. 20.30 Benelux. 20.45 Rembrandt, voordr. VARA: 21.00 Strijkork. 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenl. weekoverz. 22.23 Instr. kwart, en solist. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 nws. 23.15—24.00 Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11