Gevolgen van deltaplan moeten niet overschat worden Nieuwe scheepvaartlijn geopend KLANKBORD KAPITEIN ,ADMIRALENGRACHT' TREFT GEEN ENKELE SCHULD j DrjsrSDAG 15 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE C.OU RAN T 8 PREADVIEZEN NEDERLANDSE GEMEENTEN 'Dr. Korringa: „Visserij is het kind van de rekening" Tydens de coiigresvergaderiiig van de Vereniging van Nederlandse Geiiieenten, die op 16 en 17 mei in Breda gehouden wordt, zullen de preadviezen behandeld worden, die door een aantal deskundigen zijn uitgebracht, over het onderwerp „De gemeenten en de structuur wijzigingen van het bij het deltaplan betrokken gebied". In deze pre adviezen, die reeds gepubliceerd zijn in het tijdschrift „Bestuurswe tenschappen", worden achtereenvolgens behandeld de „Sociale as pecten van de uitvoering van het deltaplan" door prof. dr. Sj. Groen man, „Handel en industrie in het deltagebied" door drs. A. G. van der Veen, „Deltaplan en landbouw" door ir. M. A. Geuze, „De visserij- belangen bij het deltaplan" door dr. P. Korringa en „Het verkeer in het deltagebied" door mr. H. Willemse. Door het deltaplan, aldus het pre advies van prof. Groenman, wordt de verbrokkelde eilandenwereld aaneengeregen en zou de invloed van de beide industriële polen in noord en zuid verder kunnen bin nendringen in het plattelandsgebied. Hier dreigt nu het ontstaan van een vertekend beeld, want wat in wer kelijkheid door de aanleg van de dammen gaat gebeuren, is niet het eilandenrijk uit zijn isolement ver lossen, maar het brengen van zuid- Nederland in een positie, die zuiver verkeerstechnisch gaat gelijken op die van andere plattelandsstreken. Prof. Groenman verbond hieraan de opmerkingen, dat ook andere platte landsstreken meermalen klachten uiten over isolement, en dat de ver bindingen van het nu nog insulaire plattelandsgebied met de steden van Zuid-Holland of van Schouwen-Dui- veland met Middelburg toch nog niet zo gunstig wordt als de ver bindingen zijn in de rest van ons land. Men zal minder keuze hebben, men is gebonden aan een be paald tracé dat alleen in de onmiddellijke nabijheid van de dammen niet de indruk maakt van een behoorlijke omweg, al dus het advies van prof. Groen man. Wel wordt het technisch gemakkelijker dat de mensen elkaar ontmoeten. Over het maatschappelijke element van deze ontmoetingen kan gezegd worden, dat de agglomeratie Rotterdam hier een naar alle waarschijnlijkheid dominante rol zal gaan spelen. Aangezien voorts de verbinding van noord naar zuid langs de dammen als een auto-snelweg te beschouwen is, en plaatsjes die op enkele kilo meters daarvan verwijderd liggen door dergelijke wegen niet beroerd worden, verwacht prof. Groenman sociale gevolgen van de uitvoering der deltawerken en dan nog in af nemende betekenis voor: het gebied onmiddellijk ten zuiden van Rotter dam en de plaatsen in de nabijheid van de dammen. Voor de rest van het gebied verwacht de preadviseur dat er weinig zal gebeuren. Vakantie (Slot van pag. 1) doch juist om een dergelijke sfeer te verstoren of te ontvluchten. Wij heb ben sterk de indruk, dat de heden daagse mens deze vlucht voor zich zelf, voor de bezinning, voor het ei gen tehuis, verraadt door de manier waarop hij in den vreemde rond wil zwerven. Hij lijkt losgeslagen te wor den en ook in de verte, in het an dere land, zoekt hij niet de rust en de stilte van een alpenmeer of een zon nig hoekje aan de rotskant van Bre- tagne of een schaduwrijk bospad in de Ardennen. Daar zouden eindelijk de gedachten bij hem kunnen komen, die hij het hele jaar ontweek, daar zou hij een gesprek kunnen voeren, een boek lezen of wat zeer be langrijk is zijn geest in 'n vrucht baar nietsdoen volkomen leeg laten lopen als een zandloper; doch hij glijdt met zijn ogen haastig over de schoonste beelden en monumenten heen, en beoefent ook de sport als "n wedloop met zichzelf, hij begint te ra zen. Het wordt tijd, dat de hedendaag se mens het reizen niet beoefent als een ontvluchting, maar als een terug keer tot zichzelf, een aankomst in 'n mooie en rijke streek, die hem gedu rende het jaar verborgen was. Want het is beter, bij één goed ding lang stil te staan, dan vele wondermooie dingen voorbij te razen". VISSERSFESTIJN. De politie van Latiha (Italië) heeft Zebeïde Mangoli- ni gearresteerd. Deze 36-jarige vrouw had getracht haar echtgenoot met een bijl te doden, omdat hij weigerde met haar uit vissen te gaan. SADISME. Op het filmfestival tè Can nes keken alle toeschouwers tijdens de voorstelling van „Cela s' appelle 1' au- rore" plotseling om, toen Georges Marchal (op het witte doek) zijn te genspeelster Lucia Bose langdurig om helsde. Men wilde zien, hoe de vrouw van Marchal, Dany Robin, bij die scène keek. BEGEERDE MANNEN. Bij een enquête onder ongehuwde dames in New York, werd gevraagd, met wie zij het liefst getrouwd zouden zijn, als zij het voor het zeggen hadden. De meeste stemmen kreeg de commissaris van politie (61 jaar), en daarna kwa men de secretaris-generaal van de Verenigde Naties (51 jaar) en de jon ge hertog van Kent (20 jaar). Drs. A. G. van der Veen heeft enige beschouwingen gewijd aan de handel en industrie in het deltage bied. Hij is van mening dat dit ge bied tot dusverre op industrieel en commercieel gebied is achtergeble ven en zoekt de verklaring van dit verschijnsel in de verkeersgeogra- fische situatie, die slechts daar een industriële en commerciële ontwik keling mogelijk maakt waar reeds vroeger van een duidelijke eigen functie sprake was. Het deltaplan als zodanig, aldus het preadvies van drs. Van der Veen, brengt in de verkeersgeografisehe constellatie gèen wezenlijke wijzi ging, doch schept wel de ruimte waarbinnen een in de toekomst te verwachten ontwikkeling kan ge schieden. De heer Van der Veen ver onderstelt n.l. een krachtige expan sie van de randstad Holland, die o.a. zal leiden tot een expansie in zuide lijke richting. Hierdoor zal de ont wikkeling, die in de industriegebie den van zuid-westelijk Nederland toch reeds verwacht mag worden, nog verder worden gestimuleerd. Het lijkt waarschijnlijk, meent drs. Van der Veen, dat de sterkste ontwikke ling langs de Zoomse weg zal ge schieden. Deltaplan en landbouw Ir. M. A. Geuze heeft zijn pre advies over de landbouwbelangen bij het deltaplan gebaseerd op een drie tal hoofdpunten: de veiligheid, de waterhuishouding en het verkeer. Ir. Geuze acht het deltaplan zeer gun stig voor de landbouw ten aanzien van het eerste punt, want een zo be langrijk woon- en werkgebied voor de landbouw als het platteland van zuid-wést Nederland, kan niet be staan, wanneer de veiligheid onvol doende gewaarborgd is. Ook de wa terhuishouding is met de afdam ming van de zeearmen ten zeerste Katholieke volkspartij wint in Oostenrijk De Oostenrijkse president, dr. Theo- dor Koerner, heeft maandag het ont slag van de regering-Raab aanvaard en de aftredende kanselier verzocht een nieuwe regering te vormen. De ontslagaanvrage van het. kabinet volgde zoals gebruikelijk op de alge mene verkiezingen, die zondag zijn ge houden. De partij van de aftredende kanselier dr. Julius Raab de rechts georiënteerde volkspartij heeft bij de verkiezingen als grootste partij 82 zetels van de 165 zetels in het parle ment, d.w.z. een zetel minder dan de absolute meerderheid. Bij de vorige parlementsverkiezingen in 1953 be haalde de partij 74 zetels. De socialisten hebben 75 zetels ge kregen tegen 73 in 1953, de partij van de vrijheid (liberalen) 5 (14) en de communisten en linkse socialisten 3 (4). Het aantal kiesgerechtigden bedroeg 4,427,400; 4,351,951 kiezers hebben hun stem uitgebracht. Er waren 75,463 on geldige stemmen. H.M. de Koningin bezocht Noord-Limburg H.M. de Koningin bracht gisteren een .verkbezoek aan het ontwikkelingsge bied van Noord-Limburg en het gebied de Roerstreek rond de Beatrixmijn. Kapitein Paturzo had het druk ten tijde van de ontscheping. Vele passa- giers van de „Auriga' kwamen per soonlijk afscheid nemen zoals hier mevrouw M. Lendfers-Camp, die met haar zoontje Joost nog even een bab beltje maakte. Mevrouw Lendfers gaat naar Heerlen met verlof en over ruim vier maanden zal zij de terug tocht naar Curacao aanvaarden. (Foto: P.Z.C.) gediend, aldus ir. Geuze, want wat er aan zoetwatervoorraden in Neder land is, wordt voor een veel te groot gedeelte bedreigd door verzilting, of is reeds verzilt. En voor de land bouw zijn de vraagstukken rondom de waterhuishouding niet alleen es sentieel, maar ook existentieel. Het zoetwater is immers het bloed van de landbouw. De in het deltaplan geprojecteerde kustweg, deltaweg en andere interne verbindingen zullen meerdere moge lijkheden voor land- en tuinbouw bie den dan tot nog toe het geval was, is het oordeel van ir. Geuze. Met name zal de kortere vervoersafstand ten goede komen aan snel bederfelij ke produkten, waardoor het kwali teitsverlies beperkt zal worden. V isserijbelangen Zonder enig voorbehoud kan worden gezegd, zo vangt-het pre advies van dr. P. Korringa aan, dat bij uitvoering van het deltaplan de visserij het kind van de rekening wordt. Voor enkele takken van de visserij is zelfs algehele ondergang te verwachten. Het feit dat de pu blieke opinie, die naar de heer (Vervolg pagina 4). In een van de loodsen van de n.v. Hamen van Vlissingen werden de passagiers van de M „Auriga" na aankomst door de douane geholpen. H (Foto: P.Z.C.) Illlll[llll!!ll!lllllllllllll!IUIIIIIIII!!!ll!li;illlllllllllll!llllimillBllllllli RAAD VOOR DE SCHEEPVAART: Voor aanvaring in de Wielingen in maart „Het is verwonderingwekkend, dat het Engelse stoomschip „Dewsbury" de voor anker liggende „Admiralen- gracht" in de nacht van 15 op 16 maart j.l. in de Wielingen heeft aan gevaren. Het kundig gebruik van de radarinstallatie aan boord van het Britse schip moet sterk worden be twijfeld en ik meen dat de aanvaring vooral te wijten is aan de man, die deze installatie bediende". Dit was de mening van de inspec teur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, over de aanvaring van de „Admiralengracht", toen het schip, na wegens mist voor anker te zijn gegaan, nabij de z.g. „Zandboei", midscheeps werd getroffen door het 1686 brt. metende Britse schip en zo snel naar de bodem van de Schelde zonk, dat de elf bemanningsleden en Mevrouw M. T. Valesquez-del Cueto Sanchez en haar echtgenoot, de heer J. F. Valesquez behoorden tot de pas sagiers van de .Auriga". Het echt paar had wel wat last van zeeziekte... Maar de aankomst in Vlissingen viel niet tegen. (Foto: P.Z.C.) de Belgische loods met de in aller ijl gestreken sloep zich ternauwernood konden redden. De president van de raad voor de scheepvaart, mr. A. Dirkzwager, uit te tydens de behandeling van het on geval voor deze raad, zijn lof voor de snelle wijze waarop de sloep te wa ter is gelaten en voor de deskundig heid van de officieren, die de toe stand meester bleven ondanks de be nauwde situatie. Bij deze woorden sloot de inspecteur zich aan; hij zei uit dit ongeval de lering te trekken, dat met goedverzorgde middelen en een deskundige leiding, de hoogste veiligheid voor de bemanning in ge vallen van rampen kan worden be reikt. De inspecteur zei van mening te zijn, dat de als getuige gehoorde kapitein, de heer J. van Hoven, geen enkele schuld treft. De heer Metz sprak evenals de le den van de raad, zijn verwondering uit over de wijze van ontvangst der drenkelingen aair boord van net En gelse schip. Men heeft niets gedaan om een sloep te strijken en toen de bemanning aan boord was genomen, was volgens de kapitein van de „Ad miralengracht" de verzorging van de 12 mannen beneden alle peil geble ven. Men is thans bezig het gezonken schip, dat een lading ijzer aan boora had, bestemd voor Londen, te lich ten. Radio-omroep in financiële zorgen Tn Avegoor te Ellecom werd de jaarvergadering gehouden van de verenigingsraad van de Vara. De omroep-secretaris, de heer J. B. Broeksz, wees er op, dat de inkom sten niet meer toereikend zijn om de uitgaven te dekken. Dit ondanks het toenemend aantal radioluisteraars, dat de 2.700.000 begint te naderen en sedert begin dit jaar met ruim 50.000 is gestegen. Voor 1956 tracht men dit op te vangen door niet meer te reser veren. Voor 1957 zullen echter andere maatregelen noodzakelijk zijn. Spre ker hoopte dat zal worden besloten om de financiering van de wereld omroep geheel voor rekening van de schatkist te nemen. Robert R. W. Peereboom te Haarlem overleden Zeer bekende figuur in journalistieke kringen In de nacht van zondag op maan dag is in het Diaconessenliuls te Haarlem op de leeftijd van 64 jaar overleden de heer Robert W. P. Pee reboom, hoofdredacteur-directeur van het het Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemse Courant, die een bekende figuur ls geweest in journalistieke kringen. Robert Willem Pieter Peereboom werd op 25 mei 1891 te Haarlem ge boren. Hy was een zoon van de heer J. C. Peereboom, in leven hoofdredac teur-directeur van 't Haarlems Dag blad, die eveneens in journalistieke kringen een vooraanstaande plaats innam. De heer Robert Peereboom was, voordat hij zijn leidende functie bij 't Haarlems Dagblag aanvaardde, on der meer correspondent te Parijs, la ter te Londen, verbonden aan „De Telegraaf". Tot zijn dood met een onderbre king tijdens de bezettingsjaren, toen hij zijn functie had neergelegd heeft de heer Peereboom op bekwa me wijze het „Haarlems Dagblad", dat een fusie heeft ondergaan met de „Oprechte Haarlemsche Courant" ge leid. Van 1 januari 1926 af was hij hoofdredacteur; van 1 juli 1936 af directeur-hoofdredacteur. In zijn hoofdartikelen heeft de heer Peereboom voor de oorlog bijzonder geijverd voor de vrede. In 1931 nam hij het initiatief tot het petitionne ment van het Nederlandse- volk voor internationale ontwapening aan de Volkenbond. Hij werd één der op richters van de afdeling Haarlem van de Beweging Europese Federalisten (B.E.F.). Hij was voorzitter van de commis sie uit de Nederlandse Dagblad Pers die in 1934 adviseerde tot oprichting van 't Algemeen Nederlandsch Pers bureau A.N.P. De heer Peereboom maakte voor de oorlog als lid deel uit van de raad van beheer van het A.N.P. Hij keerde na de oorlog in de raad van beheer terug en was van 1946 tot 1950 voorzitter. Gedurende het jaar 1955 was hij wederom lid van de raad, doch hij trad na een jaar om gezondheidsre denen als zodanig uit. Voorts was hij onder meer voorzit ter van het bestuur van de G.P.D. (Grote Provinciale Dagbladpers). Hij trad na de oorlog op als voor zitter van de delegatie-commissie van de dagbladpers bij het ontwerpen van de eerste collectieve arbeidsovereen komst voor journalisten, was lid van de persraad, nam deel aan de werk zaamheden van het bestuur der Stich ting Perswetenschappen te Amster dam en was bestuurslid van het Ne derlands Persmuseum. Enkele boeken verschenen van zijn hand, waarvan vooral „Het Dagblad" bekendheid heeft verworven. Hij was officier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in het Franse Legioen van Eer. (Slot van pag. 1 Kapitein: alles o.k. Kapitein Paturzo, de „second cap tain" Giuseppe Coppola, de chief-pur ser Mattera en in feite de gehele staf was best tevreden over de nieuwe re geling. Kapitein Paturzo kent trou wens ons land goed en ook de haven van Vlissingen, waar hij jaren gele den ook wel kwam bunkeren. Iets byzonders op de reis Alles is uitstekend gegaan, zo verzekerde ons de gezagvoerder. Geen zieken aan boord, zelfs niet veel zeezieken en geen storm maar over het algemeen goed weer. Telkens werd kapitein Pa turzo, die \vy in de drukte van de ontscheping even te pakken kre gen nadat hij van de brug was ge komen, opgehouden in zijn relaas door vele passagiers, die persoon lijk afscheid kwamen nemen en hem dankten voor de goede ver zorging aan boord. Wij hebben een eigen scheepsor- kest, dat herhaaldelijk ook .concer teerde voor' dé Italiaanse radio. O, die Hollanders houden van lekker eten. Zij hebben zich best geamu seerd. Over de „Auriga", vroeger een Engels schip, was kapitein Paturzo goed te spreken. Hij roemde de vaste ligging en de comfortabele inrichting. Passagiers vol lof „Het was voor ons wel even een te leurstelling", zo zeide mevr. Maria Robiczek uit San Domingo, „toen wij vernamen, dat niet Rotterdam maar Vlissingen de ontschepingshaven werd. Maar nu we eenmaal hier zijn en de maatregelen zien, die er geno men zijn, vinden we het uitstekend zo". En haar man, de ingenieur Gün- ther Robiczek kan er volkomen mee instemmen. Over de reis en de service aan boord waren deze passagiers vol lof evenals de verlofganger, de heer W. J. M. A. van Rosberg, shipping master bij de Cura<jaose Scheepvaart my. Hij gaat met zyn gezin met verlof naar Nij megen en hy denkt ongeveer een vier en een halve maand in ons land te verblyven. „Prima eten, uitstekende bemanning", zo formuleerde de heer Van Rosberg zijn ervaringen. De reis verliep rustig, zonder noemenswaar dige bijzonderheden. In de visitatieloods troffen toe de heer en mevrouw J. F. Valesquez en M. T. Valesquezdel Cueto Sanchéz die in Ciudad Trujillo aan boord kwa men en gisteren een reis door Euro pa begonnen met als einddoel Oviedo m Spanje. Een goede reis gehad? Voortreffelijk, zei meneer Va lesquez, maar wanneer we tegen de wint'- naar de Caraïben terugkeren, nemen we toch het vliegtuig... want, zo verduidelijkte zyn echtgeno teik ben de hele reis zeeziek ge weest Nu kun je natuurlijk ook wel last hebben van luchtziekte, maar dat duurt dan slechts drie dagen.... En hoe was het verblijf aan boord Uitstekend, het heeft oi« ian niets ontbroken. Wist U, dat U t>t V7t'ssia. -m aankomen Nee, de bestemming wa.. erst Rotterdam. De heer Valesquez liet zijn blik nog eens door de loods dwa len en merkte toen op: Het ts hier wel, prettig ingericht en in ieder ge val schoon; daaraan ontbreekt hel elders wel eens. Tijdens een 's avonds in restaurant „Britannia" gehouden diner, waarbij aanzaten de kapitein, de tweede kapi tein, de hoofdwerktuigkundige, de eerste purser en de dokter van de „Anriga", de heer Brunelli, directeur van de scheepvaartlijn, mr. J. S. Bijl, en de heer Rodenhnis, directeuren van Wm. H. Muller en Co, burgemeester mr. B. Kolff, wethouder W. Poppe, de gemeentesecretaris de heer A. de Beijl de heren F. P. C. Mijs en C. Oreel, resp. directeur en procuratiehouder van de Haven van Vlissingen en de heer A. Maquelin, agent van Müller en Co, heeft burgemeester Kolff de aanwezi gen toegesproken. Hij zei o.m., dat deze lijn juist iets is, dat Vlissingen nodig heeft. Bijzon der verheugd,was hij, dat de lijn juist op West-Indië vaart, want indertijd zo zei hij, woonde in Vlissingen de heer Lampsing, die in West-Indië het eiland Tobago bezat, waar hij suikerplantages had. De hoofdstad van dat eiland heet te „New Walcheren". De banden tus sen Vlissingen en" West-Indië zijn dus wel oud. De burgemeester bood de ka pitein als herinnering aan deze eerste tocht een Delftsblauw bord aan, waar op i :n boom is afgebeeld, waartegen bioemen opklimmen. Hij sprak daar bij de hoop uit, dat dit eerste schip één van die bloemen zou zijn, en dat nog andere bloemen schepen deze boom de Vlissingse haven zou den vinden. Mr. Bijl sprak er zijn genoegen over uit, dat Müller, die indertijd om com merciële redenen moest besluiten om de „Zeeland" uit Vlissingen weg te halen, nu kans heeft gezien om deze iijn er heen te brengen. Voorts werd nog het woord gevoerd Het Wereldgebeuren. Geen struisvogels George Kennan is een erkend deskundige op het gebied van de Russische politiek. Onschat bare diensten heeft hij zijn Ameri kaanse vaderland bewezen door zijn gedegen kennis van Russische ver houdingen en aspiraties. Deze belang rijke man, die nu 52 jaar is, ging op 22-jarige leeftyd het diplomatenpad al op. Omdat hij vlot Frans, Duits en Russisch sprak, maakte hij snel car rière. Hij was o.m. consul in Tallin en werkzaam in Riga (Litauen) voor dat hij in 1933 een der naaste mede werkers werd van de eerste Ameri kaanse ambassadeur in de Sowjet- Unie: William Buliitt. In 1942 plaat ste men hem over naar Berlijn, van waar hij naar Portugal vertrok, toen de V.S. met de nazi's in oorlog.kwa men. In 1944 verhuisde hij weer naar Moskou. In 1947 werd hij uitgeko zen voor de leiding van de Policy Planning Staff van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton omdat zyn waarschuwingen over Russische agressieve bedoelingen gro te indruk hadden gemaakt op de toenmalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Mar shall. Een artikel van zijn hand: „De bronnen van het gedrag der Sowjets" werd de basis van de „politiek van het flinke vastberaden gedrag", die de V.S. sindsdien tegenover de Sow- jet-Unie hebben gevoerd. Kennan werd op het eind van 1952 benoemd bot ambassadeur in Moskou. Hij bleef er niet lang: in oktober van het vol gend jaar verklaarde de Russsische regering hem tot persona non grata omdat hij de omstandigheden, waar onder de Amerikanen in Moskou leef den, had vergeleken met de behan deling die diplomaten te verduren hadden onder het regiem van Hitier. Zowel over Berlijn als over Moskou kon de bereisde Kennan uit ervaring meespreken Sinsdien ls Kennan min of meer op een zijspoor gerangeerd. Maar nu de regering niet direct van zijn deskundigheid op het gebied van de Russische politiek gebruik maakt, laat hjj wel eens in een rede voering van zich horen. Dezer dagen kwam hij in de Amerikaanse huiska mers op visite via de televisie. En de toespraak, die hij toen hield, heet te „De revolutie in de Amerikaanse politiek". Vurig pleitte hij voor een radikale herziening van Amerika's optreden naar buiten. Sinds 1949, zo betoogde hij, is die politiek te bestem pelen met net woord „overmilitarise- ring" van de koude oorlog. Er moet volgens hem meer aandacht worden besteed aan de politieke kanten van de concurrentie met de Sowjet-ünie. En daarbij zijn zelfs de maatregelen in het binnenland van groot belang: invoertarieven, immigratiewetten, landbouwsubsidies, politieke veilig heidsmaatregelen en rassenwetge- ving het zijn allemaal vraagstuk ken waarbij rekening moet worden fehouden met de gevoelens van an- ere volken. Kennan schaarde zich op deze ma nier in de rij van degenen, die in de organen van de openbare mening kritiek oefenen op een ma nier, die niet mals is. De critici zyn het er over eens, dat Amerika bezig is, de koude oorlog te verliezen en dat het geen zin heeft om de Sowjet- Unïe „buiten het Midden-Oosten te houden", omdat zij zich daar nu een maal heeft ingedrongen. Men geeft de regering de raad, dat zij beter kan proberen om met de Russen tot een akkoord te komen dan struisvogelpo litiek te spelen en net te doen, of er geen Russische invloed in dat woeli ge gebied is. Het is ook lezenswaard, wat C. L. Sulzberger, een andere Ruslandkenner, in dit opzicht schreef in de New York Times. Hij heeft al in juli van het vorig jaar zo het een en ander genoemd, dat de Russen zouden kunnen doen om hun goodwill in de wereld te vergroten zonder daarbij de touwtjes in hun imperium uit handen te geven: opheffing van de Kominform; vermindering van de ontzagwekkende strijdkrachten; op heffing van bases in het buitenland; het streven naar een geneutraliseerd Duitsland enz.; verwachtingen, die allemaal min of meer uitgekomen zijn. Maar, zo klaagt hij, de Navo, die nu blrkbaar in de war is door de nieuwe Sowjet-politiek, heeft zich weinig ingespannen om van te voren de manier vast te stellen waarop men zou reageren. Inderdaad geldt de kritiek op de Ver. Staten voor de gehele Navo. En het is ongetwijfeld onder druk van de publieke opinie, dat ook Foster Dul les het beleid wil ombuigen: de poli tiek en de economie moeten vaker aan de orde komen, ook in de Navo. Kennan en anderen kun nen daarvoor ongetwijfeld nog meer goede tips geven. GEORGE KENNAN ...de bakens verzetten.,, door de heer Mijs, die speciaal de heer Brur. ili bedarkte omdat deze in Vlis singen poolshoogte is komen nemen en de directie voors' de om van de Vlis singse haven gei; maken. Als aandenxen schonk de heer Mijs de heer Rrunelli een zilveren asbak. Zowel de heer Brunelli als de kapi tein dankten voor de geschenken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5