PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-strijdkrachten worden met 1,2 miljoen man verminderd Steun voor Eden in de politiek op Cyprus Van Vlissingen naar Midden-Amerika de BILT VRIJE GOEDERENCIRCULATIE TUSSEN BENELUX-LANDEN VERWACHT... 199e jaargang - no. 114 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: w. de Pagter Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel mei een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. BUT. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Onsthi i 2 telef 16; Terneuzen Brou v Zierik/ee N Bngerdstraat 24. telef TEGEN 1 MEI IN 1957. Gedemobiliseerden naar de landbouw en industrie De Sowjet-Unie gaat haar strijdkrachten in het komende jaar vermin deren met 1.200.000 man. Tegen 1 mei van het volgende jaar zullen 63 divisies, waaronder drie van de luchtmacht en 30.000 man in Oostduits- land, ontbonden zijn. Er zullen 375 schepen van de marine in de reserve worden geplaatst. De militaire uitgaven zullen in verhouding worden verlaagd. Dit is maandag bekendgemaakt op een persconferentie op het Sow- jet-ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. Deze vermindering van de Sowjet-strijdkrachten omvat niet de 640.000 man die vorig jaar gedemobiliseerd zijn. Volgens Westelijke ramingen heeft de Sowjet-Unie op het ogenblik 4.600.000 man onder de wapenen. Volgens generaal Gruenther, de af tredende Navo-bevelhebber in Europa, beschikt de Sowjet-Unie over 175 divisies, de grootste landmacht ter wereld. In de Russische bekendmaking heet het, dat de regering bereid is tol verdere vermindering van de strgd- krachten als de V.S., Engeland en Frankrijk hun legers en bewapening in gelijke mate beperken. Als deze landen werkelijk de vrede willen ver sterken, kunnen zg slechts het Sow- jet-voorbeeld volgen. Als zij tot soortgelijke vermindering van hun strijdkrachten overgaan, zal een be langrijke stap gedaan zijn op de weg naar verwezenlijking van een moei lijk ontwapeningsprogram en zal voor het waagstuk van verbod van atoom- en waterstofwapens gemak kelijker een oplossing kunnen wor den gevonden, aldus de bekendma king. De gedemobiliseerde militairen zul len in industrie en landbouw aan het werk kunnen gaan, zodat de demo bilisatie een groot aandeel zal heb ben bij het omhoog brengen van alle takken der Sowjot-econorme. Vakantie Het Nederlandse volk zal dit jaar uitgebreid met vakantie gaan. De vakanties voor de werkers zgn verlengd, de vakantietoeslagen zijn verbeterd en er is dus gelegen heid om meer dan vroeger van vrije dagen te genieten. Nu is „met-vakantie-gaan" een kunst, die toch wel een beetje ge leerd moet worden. Niet iedereen vindt direct de pret tigste manier om liet volle profijt te trekken van de vrijheid. Vooral nu er zoveel meer mensen hun vakanties buiten de eigen woon plaats gaan doorbrengen, zullen er wel eens teleurstellingen zijn. De een wil rust, de ander wil onaf gebroken tussen de wielen zitten om zoveel mogelijk kilometers af te leg- fen, een derde wil bepaalde sporten eoefenen en een vierde wil alleen maar van de huiselijke romslomp af... Dat ligt dus heel verschillend en dikwijls is men het in de huisgezin nen onderling niet eens over de vraag wat er in de vakantie moet gebeu ren. Toch is er in de laatste jaren wel een algemene neiging om zich tijdens de vakantie veel te ver plaatsen. Ook brengen schoolkinde ren veel meer dan vroeger hun va kantie buiten de eigen woonplaats door. We zijn aangeland in een tijdperk van reis- en trek-vakanties. De oude opvatting, dat men een goed deel van zgn vrije dagen ook prettig kan door brengen in een bos, park of tuin, dan wel op een strand nabij de eigen woonplaats, is sterk verbleekt. De mening, dat men schoolkinde ren niet al te veel moet rondslepen en ze niet moet blootstellen aan on derdompeling in steeds maar nieuwe omgevingen, wordt weinig meer ge hoord. Het drukke vakantiereizen is een algemeen aanvaarde „mode" gewor den, die nauw samenhangt met de maatschappelijke voorspoed, waar van het Nederlandse volk thans ge niet. Men wordt voor onwelvarend aan gezien, wanneer men niet meedoet aan het. rondsuizen in de vakantie carrousel En toch heeft een vakantie alleen maar werkelijk nut, wanneer ook de rust daarvan een onder deel vormt. Aan die rust komen we tijdens de- dagelijkse arbeid nauwelijks toe en wanneer we die rust nu ook nog tg- dens de vakanties verdrijven, blijft er alleen maar een grote, innerlijke ver arming over. Enkele weken geleden werd in het weekblad „De Linie" gewaarschuwd tegen het grote tekort aan rust in 't tegenwoordige leven. „Het rustige en rustende tehuis heeft zijn bekoring verloren", aldus „De Linie". „Het intieme tehuis, de persoonlijke eigen sfeer, wordt door een verkeerd gebruik van radio, te levisie en door het trekken stelselma tig vernietigd. In andere landen heeft men onderzocht, waar de moderne mens zijn gespaard geld voor ge bruikt - zeer vaak niet om'een ge zellige eigen sfeer op te bouwen, XVervolg pagina 3, eerste kolom) Volgens de officiële bekendmaking zijn direct na de wereldoorlog 33 lich tingen naar huis gezonden. Om hoe veel man het toen gin is niet bekend. In Westelijke kringen bij de Ver enigde Naties in New York heeft de Sowjet-bekendmaking geen ver rassing gewekt. Men had deze maatregel verwacht, zij het niet zo snel, als „propagandamanoeuvre" na de onlangs opgeschorte ontwa peningsbesprekingen in Londen. Frans voorstel verworpen Aan de vooravond van het vertrek van premier Guy Mollet van Frank rijk en zijn minister van buitenlandse zaken Christian Pïneau naar Moskou heeft de premier Boelganin, in een interview met het Franse blad „Le Monde" het. Franse voorstel voor in ternationale ontwapening en de ge lijktijdige hereniging van Oost- en West-Duitsland van de hand gewe zen. Hij verklaarde voorts overtuigd te zijn, dat het Algerijnse probleem vreedzaam opgelost zou kunnen wor den op soortgelijke wijze als dit in Tunesië en Marokko geschieden was. De Sow jet-premier ging op dit punt echter niet dieper in. VERDERE CONSOLIDATIE Stap vooruit naar een gemeenschappelijke markt Onlangs heeft het ministers-co mité van de Benelux een aantal beslissingen genomen, die van gro te betekenis zijn voor de ontwikke ling van de gemeenschappelijke markt tussen de drie landen. Deze beslissingen hebben betrekking op een verdere consolidatie van de thans reeds bestaande vrije circu latie van goederen tussen de deel nemende landen, zowel wat de in- als de uitvoer betreft. Deze consolidatie, die op 15 mei van kracht wordt, houdt in, dat de afzonderlijke landen in de toe- Zesjarig jongetje te Rotterdam verdronken De 6-jarige Nico S. van B. van de Brede Hilledijk te Rotterdam is bij het spelen in het water van de Rijn haven gevallen en verdronken. Na ongeveer veertig minuten slaagde de rivierpolitie er in het knaapje met een dreg uit het water te halen. Kunstmatige ademhaling mocht toen niet baten. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis Cool- singel overgebracht. komst niet meer kunnen besluiten goederen, die vrij mogen circule ren, in het onderlinge verkeer we derom aan beperkingen te onder werpen, zonder dat de regeringen der Beneluxlanden over een derge lijke wijziging overeenstemming hebben bereikt. Een ën ander betekent een aanmer kelijke versterking van de gemeen schappelijke markt. Zij verschaft bo vendien aan het bedrijfsleven een gro tere zekerheid met betrekking tot de vrije circulatie van goederen. Wanneer de Benelux in de naaste toekomst zal overgaan tot het sluiten van gemeenschappelijke handelsak koorden, waardoor een gecoördineerd regime aan de buitengrens zal zijn be reikt, zal verdere uitbreiding kunnen worden gegeven aan de vrije circulatie van goederen, die van oorsprong uit derde landen zijn. Voor de voltooiing van de gemeen schappelijke markt is het voorts nood zakelijk een einde te maken aan de nog bestaande uitzonderingen. Dit zal ge schieden door middel van een geleide lijke harmonisatie van de economische en sociale politiek van de partnerlan- den. De goederen, waarvan de vrije cir culatie in Beneluxverband is geconso lideerd, omvatten het overgrote deel van de tariefposten in het onderlinge handelsverkeer. In enige afzonderlijke publikaties zijn de goederen vermeld, die om enigerlei reden nog van de ge consolideerde circulatie vrijheid zijn uitgezonderd. Velen waren in de weer maan- H dagmiddag in de Vlissingse ha- ven om de aankomst van het m ï|j Italiaanse passagiersschip „Au- riga" zo vlot mogelijk te doen verlopen. Het was nog een heel werk het schip goed gemeerd te krijgen, zoals deze foto laat zien. 1 (Foto: P.Z.C Verkiezingen in Saarland De drie pro-duitse partijen in het Saargebied hebben bij zondag gehou den gemeen teraads- en districts verkie zingen 70,1 procent van het aantal uit gebrachte stemmen behaald. De Chris telijke volkspartij van de voormalige premier Hoffmann verwierf 23,2 pro cent van het aantal stemmen. Van de pro-duitse partijen gaat de Christen-democratische partij met 27 procent aan het hoofd, gevolgd door de rechtse Duitse partij van de Saar onder leiding van dr. Schneider met 24,8 procent en de sociaal-democrati sche partij met 18,3 procent. Bij de par lementsverkiezingen in december was het percentage voor de drie partijen resp. 25,4, 24,2 en 14,3 (plus 5,8 procent voor de pro-Franse afdeling van de so ciaal-democratische partij, die inmid dels in de sociaal-democratische partij is opgegaan). De verkiezingen, waarbij viervijfde van het kiezerscorps gestemd heeft, zijn zonder incidenten verlopen. Ex-koning Leopold op bezoek bij Engelse koningin Namens het vijfde huzarenregiment van Inniskilling, waarvan hij kolonel is, heeft ex-koning Leopold zaterdag het ereburgerschap van Enniskillen, in Noord-Ierland, ontvangen. Ex-koning Leopold zal na zijn vier daags bezoek aan Noord-Ierland naar Londen vliegen, waar hij door koningin Elizabeth ontvangen zal worden. Prijs van 35.000 uitgeloot In de derde klasse van de 531ste Staatsloterij is gisterochtend de prijs van 35.000 gulden uitgeloot. Het winnende lot was no. 21.471. Labour-motie verworpen Met 314 tegen 236 heeft het Britse Lagerhuis de regering-Eden ge steund inzake het beleid op Cyprus. De gewelddadige onderdrukking van wat de minister van koloniën Lennox-Boyd betitelde als „beestachtigheid" en „moordzuchtige chantage" werd door het Lagerhuis met een meerderheid van 78 stemmen goedgekeurd. Het debat werd geopend namens de Labour partij met de eis, dat Engeland aartsbisschop Makarios uit de ballingschap zal terugbren gen en in Londen de onderhandelingen met hem weer zal opvatten. Lennox-Boyd verklaarde, dat de po litiek der regering onveranderlijk is en dat Engeland van het strategisch zo belangrijke eiland niet kan afzien. „De strategische betekenis van Cyprus voor het Britse gemenebest is thans even groot als twee maanden geleden", aldus Lennox-Boyd. „Indien iemand zou voorstellen, dat onze regering, hoe Ontnloffms in Oostende Toen een broodbezorger maandag middag ergens in het centrum van Oostende aanbelde, deed zich op het zelfde ogenblik in het huis een gewel dige ontploffing voor. Opgeschrikte buren vonden de bakker temidden van glasscherven voor het huis. dat direct in lichterlaaie stond. Een buurman die het brandende huis binnensnelde, vond daar op een bed de bewusteloze bewoner naast het lijk van zijn echtgenote. Het schijnt, dat de man zijn vrouw met bijlslagen vermoord heeft. Hij zou vervolgens het gaskraantje opengezet hebben met de bedoeling op die ma nier zelfmoord te plegen. Toen de broodbezorger belde moet door een elektrische vonk het gas ontploft zijn. Italiaanse mij. opende nieuwe dienst Vlissingen, de derde zeehaven van Nederland, is een nieuwe scheepvaartlijn rijker geworden. Gisteren opende de Italiaanse scheepvaartmaatschappij „Fratelli Grimaldi" haar transatlantische passagiersdienst naar Venezuela en Midden-Amerika met Vlissingen als uitvaarthaven. Bij de aankomst maandagmiddag van het 10.856 brt. metende „Auriga" waren o.a. aanwezig de heer Brunelli uit Ge nua, een van de leden van de direc tie van deze Italiaanse mij., alsmet- de de heer P. Rodenhuis, directeur van de N.V. Wm. H. Muller en Co, die de belangen van de mij. voor Nederland verzorgt. Natuurlijk was de belangstelling groot voor dit ongewone gebeuren in de buitenhaven, dat voor Vlis singen nieuwe perspectieven opent en... reeds sterk de aandacht trok in scheepvaartkringen. „Er is in de andere havens geen plaats", zo verklaarde ons de heer Brunelli kort en bondig „Wij kunnen in ha vens als Rotterdam geen ligplaats krijgen, waardoor wij gedurende vijf tot zes dagen alle zorg kunnen besteden aan de verzorging van het schip en de service aan boord. Wat er nu gebeurt is een noodza- De heer Brunelli, directeur van de Italiaanse scheepvaartmij. 1§ Fratelli Grimaldi" (rechts) en de heer F. P. C. Mijs, directeur van de n.v. Haven van Vlissin- gen op de kade na de aankomst ée van de ..Auriga" I (Foto: P.Z.C. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kelijkheid en met de voorbereiding hebben wij alle mogelijkheden over wogen.... De heer Brunelli, een energieke voortvarende reder, heeft grootse plannen met deze nieuwe dienst. Ruim een jaar vertoefde hij al in ons land en verschillende weken onderzocht hij in Vlissingen de plaatselijke mogelijkheden. Van daag gaat hij met de „Auriga" mee naai* Southampton om vervolgens met de 10.815 brt. metende „Irpi- nia" weer terug te keren en zo ook als passagier het laatste traject van deze nieuwe lijn mee te maken. Contact werd opgenomen met het gouvernement in Curasao, met grote maatschappijen als de B.P.M. en de Shell ten einde het vervoer te regelen voor de verlofgangers uit de West. En hetgeen de heer Brunelli en zijn maatschappij bie den, doet hem vertrouwen dat de ze contacten tot goede resultaten zullen leiden. Doorgaans vervoert de maatschap pij de passagiers uit Brits West- Indië naar Londen en terug maar de plannen gaan mede dank zij de nieuwe lijn ook een geheel andere richting uit. Men stelt zich voor cruises voor toeristen te organi seren, die hun wagens aan boord medenemen en dan een bezoek kunnen brengen aan Spanje, Por tugal en de verschillende eilanden groepen in de Alantische Oceaan. Goede organisatie „Als men zo iets onderneemt moet de weg goed voorbereid zijn", zeide de heer Brunelli. „Wij laten niets aan het toeval over. Dat wij Vlissingen als uitvaarthaven kozen, vindt zijn reden in het feit, dat wij in havens als Rotterdam en Amsterdam nauwe lijks enkele uren kunnen blijven, bij wijze van spreken. Wij voelen er niets voor om onze dienst te beper ken door gebruik te maken van een voor ons onvoldoende verbinding tus sen het schip en de wal. Onze sche pen moeten aan de kade kunnen lig gen en er dient een behoorlijke gele genheid te zijn om enkele of meerde re dagen het schip en de service te verzorgen. En wat de mogelijkheid van het passagiersvervoer betreft? Daarop weet ook de heer Rodenhuis van Mul le, en Co. antwoord te geven, die ver telde dat via de gebruikelijke kana len de aandacht van de toeristen Is gevestigd op deze nieuwe scheepvaart lijn. Hoe vervoert U de passagiers De treinverbinding met Vlissingen zou moeilijkheden kunnen opleveren. Geen sprake van, aldus de heer Brunelli, dan laten wij zo nodig een extra-trein rijden zodra we weten hoeveel» er verwacht wor den. Ik be„ zeer erkentelijk voor de buitengewone medewerking, welke wij in Vlissingen hebben •mdervonden van de haven- en de stedelijke autoriteiten, alsmede van de douane en andere over heidsdiensten. (Vervolg op pag. 3) zij ook mocht zijn samengesteld, ooit kon wijken voor deze vorm van moord zuchtige chantage, dan geloof ik niet, dat hij de werkelijke gevoelens van het Britse volk begrijpt." De Labour-oppositie goot haar voor stel tot een votum van afkeuring in de vorm van een motie tot verlaging van de begroting van het ministerie van ko loniën met 100 pond sterling. Doch de conservatieven hielden stand en be zorgden Eden de nodige meerderheid. |lllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||illll|||||||||||||||||||jj[ Eden weigert een kikvors-debat Een verbitterde sir Anthony Eden weigerde vierkant om het parlement „een woord meer" te zeggen over het geval van de H vermiste kikvorsman en plofte in zijn zetel neer, verklarend: „Ik betreur dit debat". Deze dramatische uitval van de premier deed de oppositie in het gewoonlijk bezadigde Lager huis een ogenblik verstomd staan. Toen barstten de socialis ten uit in een luid rumoer van verontwaardiging met kreten van „schande" en „aftreden". Maar de boze premier zat, na dat hij een ongelukkige rede van elf minuten had gehouden, met een hoog-rode kleur en fel dicht geknepen mond op de eerste bank, voor de minister van fi nanciën gereserveerd, en bracht er alleen nog maar vinnig uit: „Ik betreur dit debat en zal niets meer zeggen." Scheepsongeval in Indonesië- 73 doden Volgens een bericht van de politie zijn zondag aan de noordkust van Java nabij Tegal, 73 mensen verdronken waaronder vrouwen en kinderen, toen een vaartuig voor het maken van tochten met toeristen, omsloeg. Het pleziervaartuig was slechts be rekend op een belasting met 40 passa giers, doch had toen het ongeval zich voordeed, honderd personen aan boord. Het overladen schip kenterde in de zware branding voor de kust. De ka pitein en twee leden der bemanning zijn in hechtenis genomen. DROOG WEER Droog: weer met wisselende bewol king, overwegend matige westelijke wind. Weinig: verandering in tempe ratuur. ZON B-T MAAN 16 mei Zon op 4.47 onder 20.31 Maan op 11.11 onder 0.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1