Nederlandse atleten trainen voor Olympische spelen in Melbourne HHI HET ZIEKENHUISWEZEN HIELD CONGRES IN VLISSINGEN DR. RUTGERS VICE-PRESIDENT RAAD VAN STATE ETHER GOUDEN SPEURWERKMEDAILLE VOOR PROF. VAN LAMMEREN MAANDAG 14 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SEIZOEN WEER OP TOEREN Puck Brouwer, Janus van der Zande en Henk Visser belangrijke kandidaten ALHOEWEL Koning Voetbal nog enkele weken de aandacht op zijn af- mattingsslag, welke de lopende competitie in de betaalde sector zeker is, zal gevestigd houden, wordt het toch zo langzamerhand tijd het oog eens te richten op een meer specifieke zomersport, de atletiek. Met enkele tame lijk onbelangrijke wedstrijden is het seizoen zo'n beetje op toeren gebracht. Dat gaat zo altijd. In het prille begin van het atletiekseizoen worden zelden of nooit wedstrijden georganiseerd, die tot de verbeelding van de massa spreken. De dames en heren, jongens- en meisjes-atleten moeten in deze periode, die we eigenlijk wel met het voorseizoen mogen betitelen, warm draaien. Topprestaties mogen we van lien nog niet verwachten, alhoewel deze natuurlijk niet uitgesloten zijn. Over enkele weken evenwel, als de spieren weer volledig in „wedstrijd-stand" staan, dan mogen we wel wat verwachten. Onder dat „wat" verstaan we goede, zeer goede prestaties en zelfs recordverbeteringen. Dat we deze mogen verwachten, houdt even wel niet in, dat aan deze verwachtingen voldaan zal worden. We mogen ze verwachten, omdat dit het jaar van de Olympische Spelen is en er dus bijzondere prestaties verricht dienen te worden om uitzending naar Mel bourne te rechtvaardigen. Wij weten, dat een kleine kern van dames en heren atleten de gehele winter door onder de technische knappe leiding van bondscoach Grotewal de tanden op elkaar heeft gezet en intensief getraind heeft ten einde het Olympische jaar zo goed mogelijk in te gaan. We we ten ook, dat de kans, dat er Nederlandse atleten naar Melbourne zullen gaan niet zo heel groot is en als er gaan, wel, dan zullen het er maar heel weinigen, misschien twee of drie zijn. Onder de Olympische kandidaten bevinden zich in de eerste plaats en kele „oud-gedienden": Puck van Duyne-Brouwer, Janus van der Zan de en de vérspringer Henk Visser. Ongetwijfeld zijn zij de grootste troe ven, die wij tot dusver kunnen uitspe len. Troeven in nationale zin dan, want zoals de situatie het vorig jaar nog was, lagen ook de verrichtingen van genoemde drie atleten behoorlijk ten achter op het internationaal ni veau. Puck van Duyne is in het vorig seizoen eigenlijk slechts eenmaal tot een goede persoonlijke prestatie geko men, nl. 11.8 sec. op de 100 meter. Om op de Olympische Spelen alleen maar mee te kunnen komen, dient de ze tijd echter zo om en nabij de 11.5 sec. te liggen. Of Puck hiertoe dit jaar in staat zal zijn Wij durven het niet te bevestigen, maar ook met te ontkennen. In tegenstelling met vorig jaar schijnt zij thans zeer ernstige pogingen in het werk te stellen om naar vorm tot het voor haar uiterste peil op te voeren. Dat Janus van der Zande van natu re een uitstekende lange-afstandlo- ger is en zelfs wereldklasse in zijn enen heeft, is bekend. Gebrek aan tijd om te trainen en gebrek aan in ternationaal contact heeft hem in de achter ons liggende jaren evenwel al tijd nadelige parten gespeeld. Sinds enkele maanden heeft Janus evenwel zijn bakkerij vaarwel gezegd en nu schijnt hij inderdaad over meer, zelfs voldoende tijd, te kunnen beschikken om zich op het zware seizoen voor te bereiden. Zelf is hij althans vol goede moed. Indien Van der Zande er in slaagt in topvorm te geraken, dan zal hij zeker naar Melbourne uitge zonden worden om ons land op de marathon (niet de 25 km, want deze afstand is net iets te kort voor hem) te vertegenwoordigen. Dan hebben we nog zo'n „oud-ge- diende", die eigenlijk nog nooit hele maal aan de verwachtingen heeft vol daan. Het is Henk Visser, de natio nale kampioen verspringen. Zwakke enkels, met als gevolg daarvan vele blessures, hebben hem de laatste ja ren voor tal van wedstrijden uitge schakeld. Thans is hij weer volop in training en indien hij niet met pech te kampen krijgt, dan mogen we van hem sprongen verwachten (ver over de 7 meter), waarmee hij in Melbour ne wel niet het goud zal veroveren, maar die hem toch zeker in het in ternationaal milieu een aardig woord je zullen doen meespreken. Dat Nederland op de sprintnum mers enkele heren te Melbourne aan de start zal krijgen, lijkt ons, gezien het sprintersbloed, waarvan we het in het vorig seizoen moesten hebben, uitgesloten. Saat en Van Hardeveld zijn in ons eigen kleine atletiekwe- reldje jrima krachten, maar tot 's we. relds topklasse behoren zij bij lange na niet. In uiterste concentratie richt deze jonge indiaanzijn pijl op het doel. Dit boogschieten vormde een onder deel van de rimboe jacht, een jaar lijks terugkerende wedstrijd voor de Zeeuwse welpenhorden, die zaterdag in het zogenaamde ,JZeigerbos" by Wilhelminadorp gehouden werd. (Foto P.Z.C Van Hardeveld is ook volgens bondstrainer Grotewal in wezen een uitgesproken 400-meterloper, maar hij meent zelf, dat hem de tijd ontbreekt om zich op dit zware num mer goed voor te bereiden. Zowel hij als Saat zijn deze winter onder han den genomen door de heer Grotewal en wij zijn benieuwd naar hun komen de prestaties. Maar Melbourne, neen, dat lijkt ons voor hen niet weggelegd. De 0.4 seconde, welke zij vorig jaar bij 's werelds beste sprinters ten ach ter zijn gebleven, kunnen nl. niet door de wintertraining weggewerkt zijn. Sprinten is nl. in eerste instan tie een kwestie van „je hebt het, of je hebt het niet". Benieuwd zijn we ook naar de ver richtingen van enkele jongeren, die vorig jaar de aandacht op zich geves tigd hebben. Het Rotterdamse meisje Corrie Huvgens bijvoorbeeld. Zij heeft wereldprestaties discuswerpen in haar stevige schouders zitten, maar zij is echter een van die fijngevoeli ge atletentypen, die him zenuwen op wedstrijden nooit de baas kunnen worden en aldus ver beneden het prestatiepeil, dat in hun fysiek ver mogen ligt, blijven. Maar wie weet, misschien heeft de centrale training- deze winter Corrie ook wel mentaal gesterkt. Van goede wil en met goe de technische mogelijkheden begaafd zijn ook de hoogstrinesters Dini Ho- bers en Nel. Zwiers, evenals de vér- springster en hordenloopster Imke Vaal en de sprinster Hannie Bloem hof. Het zijn vooral deze jongeren, die binnenkort de speciale aandacht van de atletiekliefheDbers verdienen. En dan niet alleen omdat zij tot de „mogelijkheden" voor Melbourne be horen, maar omdat zij in de eerste plaats door goede prestaties fris bloed door onze wel wat aan bloed armoede lijdende vaderlandse atle- tiekgemeenschap kunnen laten stro men. Fris bloed, dat inspirerend kan werken op tal van andere jongeren. Overigens: thans, zo vroeg in het seizoen, ziet men al weer de sympto men van de gunstiger positie, waarin atleten in andere landen ten opzichte van de onzen verkeren. Wij doelen op die landen, waar de atletiek ook 's winters, op overdekte banen en velden, beoefend kan worden. In de Verenigde Staten, Rusland en Ier land bv. worden nl. reeds in de open lucht al weer topprestaties verricht en ongetwijfeld zijn deze een gevolg van de coritïnu-wêdstrijden, waaraan tevens een wetenschappelijke training gekoppeld is. INLEIDINGEN OVER PSYCHIATRIE Excursie naar Terneuzens „Juliana"-ziekenhuis Tydens het derde landelijke ziekenhuiscongres, dat vrijdag en zaterdag in „Britannia" te Vlissingen werd gehouden, sprak zaterdagmorgen dokter J. E. Dolk, inspecteur by het staatstoezicht op het krankzinnigenwezen over „De functionele verhouding tussen een psychiatrische afdeling van een algemeen ziekenhuis enerzijds en een psychiatrische kliniek of een psy chiatrisch gesticht met een sanatorium-afdeling." Deze inleiding- werd gevolgd door een discussie waarbij als co- referenten optraden dr. R. Zjjlstra, geneesheer-directeur van de psychiatri sche inrichting „Beileroord" te Bellen, en dokter W. W. de Regt, zenuw arts te Gouda. Nadat de voorzitter, mr. J. A. H. J. van der Dussen, burge meester van Dordrecht, het congres had gesloten, brachten de congressisten een bezoek aan het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen. Dokter Dolk merkte in zijn inlei ding op, dat om bepaalde redenen bij de behandeling van geesteszieken van internaten gebruik gemaakt moet worden. Daar behoort een speciale sfeer te zijn, waarmee de resultaten van de verschillende socio-therapieën nauw samenhangen. Toch blijven deze internaten „kunstmatige gemeen schappen" met de kans van „schijn- genezingen". Daarom vond spr. het belangrijk, dat opnemingen zoveel mogelijk worden voorkomen. Een be handeling moet bij voorkeur worden ingesteld terwijl de patiënt in zijn ei gen milieu blijft. Dokter Dolk noemde de problemen, die zich bij de verple ging van geesteszieken voordoen en ging nader in op de verhouding tus sen de psychiatrische inrichting en de psychiatrische afdeling (in een al gemeen ziekenhuis). Spr. gaf een uit eenzetting over de juiste wijze van behandeling en verpleging en be schreef de situatie in de psychiatri sche inrichtingen, waarbij werd ge concludeerd. dat de nriehtingen po tentieel „all-round" zjjn. Alle vermogens zijn nog niet tot ontplooiing gekomen, maar men streeft daar wel naar. Hierna volgde een analyse van de stand van zaken in de psychiatrische afdelingen, waarbij bleek, dat de verpleging in een dergelijke af deling voordelen heeft op die in een inrichting. O.m. uit dit laat ste concludeerde dokter Dolk, dat uitbreiding en nieuwbouw van af delingen daarvan een logisch ge volg zijn; echter niet ongebrei deld. De volgende spreker, dr. Zijlstra, ging nader in op de verhouding tus sen een psychiatrische afdeling van een algemeen ziekenhuis cn een psy chiatrisch gesticht met sanatorium afdeling. De laatste spreker, dokter De Regt, merkte op, dat de verple ging van zenuwpatiënten gediffe rentieerd moet worden naar twee kanten; patiënten, die verpleegd moeten worden in psychiatrische in richtingen en natiënten, die ver pleegd moeten worden in psychiatri sche neurologische afdelingen van algemene ziekenhuizen. Hij kwam tenslotte tot de conclusie, dat de huidige ontwikkeling zowel van de algemene ziekenhuizen en meer spe ciaal van de psychatrisch neurologi sche afdeling en ook in de inrichtin gen, de zich toeleggen op het ver plegen van de patiënten, die eigen lijk in een algemeen ziekenhuis: thuishoren geen ideale oplossing biedt. Felle rede van Nasser in Gaza Israël en Frankrijk op de korrel genomen Tijdens een onverwacht bezoek aan Gaza, ter gelegenhied van een Mohammedaans feest, zeide de Egyptische premier, Nasser, giste ren tot duizenden Arabische vluch telingen, Fedayeen „zelfmoord commando's en geregelde Egypti sche troepen, dat Gaza een deel van Egypte is en „alles wat U leed doet, doet ons leed. Wat wij van U vragen is: hoop, geduld en geloof in uw rechten Naar aanleiding van het feit, dat Frankrijk nog twaalf Mystère-straal- jagers aan Israël levert, zei Nasser: ,.Dit zal bij ons geen vrees wekken of ons zelfvertrouwen verzwakken Nasser voegde hieraan toe: „Wij we ten dat wij niet alleen tegenover Is raël staan, maar ook tegenover al die machten, die Israël schiepen. Wij kennen echter onze plicht, en wij zul len die vervullen, of zij Israël wapens geven of niet Nassers rede was ook verder een bewijs er van, dat de feitelijke span ning tussen Israël en de Arabische landen zelfs niet verminderd is. Kort nadat hij in Cairo een derge lijke opruiende rede tegen Israël had gehouden en met zijn minister van oorlog naar het gebied van Gaza was vertrokken, werd er in de Gazastrook met geweren geschoten. Israël en Egypte beschuldigen elkaar er van, het vuur te hebben geopend en beide landen houden vol, dat zij het vijan delijk vuur niet hebben beantwoord. Was o.a. gouverneur van Suriname Bij K.B. van 11 mei is, met in gang van 16 mei a.s., benoemd tot vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State, wonende te Wassenaar. Abraham Arnold Lodewijk Rutgers, een zoon van wijlen prof. dr. F. L. Rutgers, hoogleraar aan de vrije uni versiteit, werd 24 juli 1884 te Am sterdam geboren. In 1910 promoveerde hij te Utrecht tot doctor in de botanie op een dis sertatie: „De invloed der tempera tuur op den presentietijd bij geo- tropie". Van 1916 tot 1923 trad hij op als directeur van het proefstation van de algemene vereniging van rub berplanters ter oostkust van Suma tra: in laatstgenoemd jaar vertrok hij van Medan naar Buitenzorg, waar hij de heer Sibbinga Mulder opvolg de als directeur van landbouw, nij verheid en handel. In 1926 wees de regering dr. Rutgers aan als leider van de delgatie naar het derde „1 a- cifie Science congres" in Tokio. Van 1928 tot 1933 was dr. Rutgers gouverneur van Suriname. Na zijn terugkeer in Nederland vaardigde de A.R. partij hem af naar de Tweede Kamer, waarin hij tot 1936 zitting hield, toen hem de eervolle benoe ming tot lid van de Raad van State te beurt viel. In 1946 vertrok dr. Rutgers met een regeringsopdracht naar West- Indië om zich van de toestand aldaar op de hoogte te stellen. Na de bevrij ding is hij ook enkele maanden waarnemend commissaris der konin gin in de provincie Zuid-Holland ge weest. Voorts is dr. Rutgers presi dent-commissaris van de K.L.M. Dr. Rutgers is drager van de vol gende onderscheidingen: Groot-offi cier in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de orde van de Nederland se Leeuw en commandeur in het Legioen van Eer van Frankrijk. Op initiatief van het comité H H Jaarlijkse Herdenking Gesneu- velde Grenadiers en Jagers zijn ook dit jaar, zondag 13 mei, de gevallenen van dé beide gar- deregimenten herdacht bij het l| monument aan de Hofweg in H Den Haag. n f§ Foto: Nabestaanden leggen kransen bij het monument. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DIT DE DINSDAG 15 MEI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en Ut. kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.55 Idem .11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angflus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Amus. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Schoolra dio. 15.30 Franse muz. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Rijksdelen overzee: De mensen in Zuid Nieuw-Gul- nea, door pater G. Zegwaard, M.S.C. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Cello en plano. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Muzikale parade. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gram. 21.20 Mens en huwelijk, caus. 21.40 Sopr. en piano. 22.00 De geestelijke hygiëne van de moderne woningbouw en stadsontwikkeling, vraaggespr. 22.10 Ra dio Philharm. sextet. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. met toelichting. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.0*—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 ToerwagenraUy. 8.30 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de hulsvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. (10.30—10.35 ToerwagenraUy). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Mandollne-ens. en so list. 11.30 Volksliederen. 11.50 Gram. 12.00 Mil. ork. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.35 ToerwagenraUy. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promena- de-ork. 13.55 Koersen. 14.00 Liederen over de romantiek van de zeevaart. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.00 Gram. (16.20—16.25 Toer wagenraUy). 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 Gr. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 13.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 18.55 Parijs spreekt tot U. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. programma. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Rep. 20.15 Gevar. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Sopr. en piano. 22.55 Ik geloof, datcaus. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20 Act. 23.30—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: Journ. en weerber. 20.15—21.50 Filmprogramma. De Hongaarse aartsbisschop Groesz is vrijgelaten. Hij mag zijn taak als hoofd van het college van Hongaarse bisschoppen hervatten. In R.K. krin gen in Wenen wordt gezegd dat de Hongaarse regering tot een modus vivendi met de kerk wil komen in het licht van de nieuwe politiek van coëxistentie. Onderscheiding van Kon. instituut van ingenieurs De raad van bestuur van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs heeft op grond van het advies van een hier toe ingestelde commissie besloten de speurwerkprijs 1956 op het gebied der scheepsbouwkunde toe te kennen aan prof. dr. ir. W. P. A. V3n Lammeren, directeur van het Nederlands scheeps bouwkundig proefstation te Wagenin- gen. Dit speurwerk lag op het gebied van het schaaleffect bij scheepsmodelproe- ven (resultaatverscliil tussen schip en model), en van cavitatie (nadelige hol tevorming in het water) door scheeps schroeven, met als belangrijke onder werpen het onderzoek der „Vïctory"- schepen en de realisatie van de cavita- tietunnel met stromingsregelaar. Verzoek van mr. Dirkzwager afgewezen Naam yan mgr. Jansen blijf! in het kiezersregister B. en VV. van Rotterdam hebben besloten het verzoek van mr. A. Dirkzwager om de bisschop van Rot terdam, mgr. A. Jansen, van het kie zersregister af te voeren, omdat hij zich volgens adressant in vreemde staatsdienst zou hebben begeven af te wijzen. B. en W. overwogen o.m., dat bij vroegere bisschopsbenoemin gen hier te lande met betrekking tot de opneming in het kiezersregister van de tot bisschop benoemde Ne derlanders nimmer moeilijlcheden zijn gerezen, waaruit volgt dat op grond van de heersende opvattingen hierbg kennelijk aangenomen is, dat de be noemingen tot bisschop, zijnde de op dracht tot een kerkelijke bediening door de paus, zijn gedaan in diens hoedanigheid van hoofd der Rooms- Katholieke kerk en niet van hoofd hoofd van de Vaticaanse staat. Voorts werd overwogen, dat Neder landers iedere kerkelijke bediening mogen aanvaarden en dat slechts voor vreemdelingen hiertoe koninklrj. ke toestemming is vereist. Willem Beukelszoon op visite in Vlaardingen op Vlaggetjesdag De vlaggetjesdagen in Vlaardingen, Schevcningen en IJmuiden, die elk jaar het uitvaren van de vissersvloot inluiden, zullen dit jaar op 19, 20 en 21 mei worden gehouden. Het accent valt dit jaar op Vlaardingen. Zater dag 19 mei is de dag van de feestelijkheden, de volgende pinksterdagen zijn bedoeld als kijkdagen de vissersschepen .ggen, in een nieuw jasje ge stoken, gepavoiseerd in de havens en op 22 mei begint de jacht op de nieuwe haring, waarmee de eer:,te jager vrijdagochtend daaraanvolgend in een der havens wordt very ht. De Vlaardingse haringvloot vaart om acht uur uit, de Schevenlngse om twaalf uur en die van IJmuiden om twee uur. Zoals gezegd: Vlaardingen zal dit jaar het middelpunt zijn. Het zal op 19 mei bezoek krijgen van de uitvinder van het aringkaken, Willem Beukelszoon van Biervliet. Waarna een vaartocht op het programma staat. Hieraan zullen oan. deelnemen het hospitaalkerkschip „De Hoop" en het onderzoekingsvaartuig „Willem Beukelszoon". Voorts kwam op initiatief van prof. Van Lammeren het op 2 mei jl. in Wa geningen in bedrijf gestelde, nog niet elders ter wereld verwezenlijkte zee gangslaboratorium tot stand. Prof. Van Lammeren heeft ruim zestig publikaties op zijn naam staan. Wilhelmus P. A. van Lammeren werd 26 mei 1908 geboren in Voor burg. Prof. Van Lammeren is sinds de oprichting in 1932 werkzaam bij het Nederlands scheepsbouwkundig proef station te Wageningen. Zijn promotie in 1938 tot doctor in de technische we tenschap op een proefschrift: „Analy se der voortstuwingscomponenten in verband met het schaaleffect bij scheepsmodelproeven", was de eerste die het gebied der scheepsbouwkunde betrof. In 1952 werd dr. Van Lamme ren benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de T. H. en volgde hij prof. Troost op als directeur van het scheeps bouwkundig proefstation. Hij is hoofdredacteur en redacteur van verscheidene vakbladen op scheepsbouwkundig gebied. In 1955 is prof. Van Lammeren lid geworden van de Kon. Nederlandse Academie van Wetenschappen. De door het Koninklijk Instituut van Ingenieurs aan prof. Van Lammeren verleende onderscheiding zal op de jaarvergadering van het instituut op 6 juni te Wageningen worden uitge reikt. KERKNIEUWS Ds. E. P. Borgman 40 jaar predikant. Maandag 14 mei is het veertig jaar geleden, dat ds. E. P. Borgman, thans wonende te Leeuwarden werd beves tigd als predikant in de Ned. Herv. kerk. Ds. Borgmah werd op 19 april 1887 te Groningen geboren, bezocht het stedelijk gymnasium in zijn ge boorteplaats, waar hg ook aan de rijksuniversiteit studeerde. Nadat kandidaat Borgman in 1915 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht was tpegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. kerk was hg eerst vijf maanden hulpprediker te Renesse. Op 14 mei 1916 werd hij door ds. P. van der Wal, toen predi kant te Jelsum te Wier (classis Leeuwarden) in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris achtereen volgens nog te Klooster ter Apel, Franeker en nog vier jaar te Wirdum (classis Leeuwarden), waar hem in verband met zijn benoeming tot voor ganger van de afd. Middelburg van de vereniging van Vrijzinnig hervorm den met ingang van 1 oktober 1937 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. In 1942 werd hij door de kerkeraad van Mid delburg benoemd tot hulpprediker. In 1944 keerde ds. Borgman weer ais dienstdoend predikant in de Ned. Herv. kerk terug en deed hij op 23 ja nuari zijn intree te Westzaan. In 1947 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Gorinchem. vanwaar hij in 1950 naar Warga (classis Leeuwarden) vertrok. Hier werd hein met ingang van 1 mei 19o2 op 6o-jarige leeftijd emeritaat verleend. Ds. Borgman bleef toen eerst nog een jaar te Warga iverk- 5aam als bijstand in het pastoraat. In 1953 vestigde hij zich metterwoon te Leeuwarden, -/aar hij thans nog werkzaam is als hulpprediker in de wgkgemeente van ds. F. H. Bruins,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7