PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Tlemcen (Algerije) bedreigd door leger van drieduizend rebellen Eoka eist van Brits „executie gouverneur Provinciale Zeeuwse V.V.V. tegen propaganda voor niet-leden BILT CRABB ZWOM REEDS EERDER ROND RUSSISCHE KRUISER 199e jaargang - no. 113 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel mei een minimum van 1,—..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5 telef. 2 5 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2 Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Ztenkzee. N* Bogerdstraat 24. telef. 26. SCHERMUTSELINGEN IN CONSTANTINE Franse pistolen via Nederland en België gesmokkeld naar Afrika Ongeveer drieduizend Algerijnse opstandelingen houden zich thans op in de bossen rond Tlemcen. Men gelooft, dat deze rebellenstrijd- macht, die bewapend is met machinegeweren, deze stad van 60.000 inwoners wil veroveren. Ongeveer achtduizend Franse manschappen zijn zondag in de haven van Oran aangekomen als versterking voor de Franse troepen in Tlemcen. Bovendien is een pantserdivisie aange voerd uit Algiers. Bij gevechten in de provincie zijn bijna 200 opstan delingen gedood. Ten oosten van Oran hebben twee Franse patrouil les het vuur op elkaar geopend in de veronderstelling, dat zij met op standelingen te doen hadden. Er vielen twee doden en drie gewonden. Er is zaterdag hard gevochten tussen Europese kolonisten, die met de wapens in de hand door de stad Constantine patrouilleerden, en ben den terroristen, die onder de hoede van de nacht deze stad van 118.000 inwoners waren binnengedrongen. Negentien Mohammedanen werden daarbij gedood, 27 personen, onder wie drie gendermes, werden gewond, Aan het schieten was een bomaan= slag in een café van de Europese wijk voorafgegaan, waardoor acht personen werden gewend. Na de ge vechten, waaraan later ook militai ren deelnamen, zijn de rebellen ge vlucht. Europese inwoners van Constan tine, die door de voortdurende raids van rebellen in een paniek- amokstemming waren geraakt, heb ben zondag het vuur geopend op een man, die volgens hen een bom wilde gooien in een café. Bij deze wilde schietpartij werden zes Algerijnse voorbijgangers ge dood, vier personen werden gewond. Het bloedige incident deed zich voor bij een bistro in de Rue de France, welke in de Joodse wijk van de stad gelegen is. De Franse politie heeft een wa pensmokkel ontdekt, waarbij honderden pistolen, vervaardigd in een Franse wapenfabriek, via Libanese en Syrische tussenper sonen in Parijs naar Cairo wer den gezonden, vanwaar de pisto len de opstandelingen in Noord- Nederlandse ambassade Instructies van minister Soenarjo De Indonesische minister van bin nenlandse zaken, Soenarjo, heeft een opdracht gegeven aan 'de provin ciale autoriteiten, dat alle brieven, die door de Nederlandse diplomatieke kantoren worden verzonden en het opschrift dragen zoals „ambassade, consulaat-generaal of consulaat", aan de afzender moeten worden te ruggezonden. In de instructie zet minister Soe narjo uiteen, dat de Indonesische re gering voorlopig de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging als ambassade niet erkent. Brieven van de Nederlandse diplo matieke kantoren, die niet van een dergelijk briefhoofd zijn voorzien, mogen „wel in ontvangst worden ge nomen, maar niet worden beant woord". De minister van buitenlandse za ken, Roeslan Abdoelgani, heeft de wet tot opzegging van alle R.T.C.- overeenkomsten ondertekend. De of ficiële afkondiging van de wet zal spoedig volgen. Op de Franse militaire begraaf, plaats te Kapelle werden sater- |f dag de Franse gesneuvelden uit de meidagen van 19/t0 herdacht. Voor de zesde maal kwamen Franse oud-strijders en autori- teiten hj het monument op de begraafplaats bijeen. (Föto P.Z.C.J 1, Afrika bereikten. Ook is wapen smokkel via België en Nederland aan het licht gekomen. De Fran se politie zegt, dat een huiszoe king bij de bemiddelaars in Pa rijs heeft geleid tot ontdekking van een aantal wapens van bui tenlandse makelij. In een vrijdagavond te Rabat uit gegeven. officiële bekendmaking is meegedeeld dat tengevolge van de gevechtshandelingen in het Rif-ge bergte en Oost-Marokko voordat Ma rokko onafhankelijk werd, vier dui zend woningen zijn vernield, waar door 31.000 personen dakloos wer den of niet langer in hun levenson derhoud konden voorzien. Hieraan wordt toegevoegd dat de Marokkaanse regering aanzienlijke sommen ter beschikking van comi- té's voor de leniging van de nood der getroffenen zal stellen. Concentratiekampen in Rusland worden opgeheven Arbeidsrehabilitatiekolonies worden gehandhaafd De Sowjet-regerïng heeft gelast, dat binnen de komende 12 of 18 maanden alle concentratiekampen in het land moeten worden opgegeven. Dit heeft een functionaris van het Sowjet-ministerie van binnenlandse zaken gisteren onthuld tegenover een delegatie van Franse socialisten. Als enige plaatsen van detentie zul len nog slechts gevangenissen en „ar beidsrehabilitatiekolonies" worden ge handhaafd, welke hun eigen industriële ondernemingen zullen hebben, waarin de gevangenen zullen werken. Misdadigers en delinquenten zullen niet meer gedeporteerd worden, maar geïnterneerd (iai gewone gevangenis sen of arbeidsrehabilitatiekolonies) in hun woonplaats. Dit hield volgens de Franse bezoe kers in, dat iemand uit Moskou niet meer naar Siberië gedeporteerd zal kunnen worden, maar geïnterneerd zal worden in Moskou of het gebied rond Moskou. Met een tweedaagse conferen- tie in het gebouiv van de Rijks- universiteit te Utrecht, geïiou- den in samenwerking met de m H theologische faculteit van de- ze universiteit, heeft de Eucu- menische Raad van Kerken in Nederland zaterdag en zondag zijn tienjarig bestaan gevierd. H De foto geeft een overzicht van de grote aula van de Rijksuni- versiteit tijdens de openïngsre- de van de voorzitter, m prof. dr. W. F. Dankbaar. iiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HET RAADSEL VAN DE KIKVORSMAN Engelse schepen werden Het Britse ministerie van buiten landse zaken bevestigde gisteren, dat Rusland geprotesteerd heeft te gen het rondzwemmen van kikvors man Lionel (Buster) Crabb in de buurt van de Russische kruiser Ord- zhouikidze en dat Engeland daarvoor zijn verontschuldigingen heeft aan geboden, zoals de Russische radio eerder had bericht. De in het nauw gedreven regering van sir Anthony Eden gaf daarmee toe, dat zij Rus land meer meedeelde over de myste rieuze zwempartij van kikvors man Lionel Crabb dan aan het En gelse parlement. De Sowiet-Russische schout-bij nacht V. F. Kotow, de bevelhebber van het Russische schip, heeft intus sen in een interview met de Prawda te Moskou nader verteld over het in cident. Volgens hem hebben drie ma trozen van de torpedobootjager So- vershenny, die te Porthmouth langs zij de kruiser gemeerd lag een duiker in een zwart duikerpak aan de opper vlakte zien komen tussen de Russi sche torpedobootjagers. „Voor zijn Mr. Van Gel deren wordt oneervol ontslagen Mr. van Gelderen, die kortgeleden uit Djakarta in ons land is terugge keerd, zal oneervol worden ontslagen aldus heeft minister Joesoef Wibiso- no medegedeeld. Hij voegde hier aan toe, dat aan het verzoek van mr. Van Gelderen om geplaatst te worden bij de Indonesische diplomatieke verte genwoordiging in Den Haag „zeker niet zal worden voldaan". Mr. Van Gelderen heeft na zijn il legaal vertrek uit Indonesië verklaard hiertoe te zijn overgegaan, omdat hij onder „geestelijke druk" stond. gelaat had hij een masker met een rechthoekige uitsparing voor de ogen. Aan zijn voeten had hij rubber zwemvliezen. Enige tijd bleef de dui ker aan de oppervlakte, het gelaat naar boven, toen dook hij naast de torpedobootjager Smotryashchy. Het was duidelijk dat de duiker van de kruiser Ordzhonikize vandaan kwam" Kotow had de stafchef van de vlootbasis Porthmouth om op heldering gevraagd, die had geant woord dat er geen duiker in de om geving van de haven kon zijn ge weest. Twee Engelse dagbladen, de News Chronicle en de Daily Mail, heb ben gisteren onthuld, dat de ver miste Engelse kikvorsman te Portsmouth ook rond de Russi sche kruiser Swerdlow heeft ge zwommen. Uit Engelse kringen vernam men gisteren, dat Russische kikvorsman nen Engelse marine-schepen bespio neerden, toen deze oktober van het vorige jaar een bezoek brachten aan Leningrad. Volgens deze kringen werd toen een Russisch bezoeker van een nieuwe Engelse torpedoboot er op betrapt, dat hij een miniatuurca- mera'tje bij zich had, dat verborgen was in een pakje, waarom bruin pak. papier was gewikkeld. Oud-minister Marchant overleden Voerde destijds vereenvoudigde spelling in. Te Den Haag is zaterdagavond in de ouderdom van 87 jaar overleden mr. H. P. Marchant, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De ter aarde bestelling zal geschie den woensdag om half twaalf op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Hendrik Pieter Marchant werd op 12 februari 1869 te Deventer geboren. Na een gymnasiale opleiding- in zijn geboorteplaats studeerde hij aan de rijksuniversiteit te Leiden rechten. In 1904 promoveerde hij te Leiden op een proefschrift „begrip en gevolg van belediging naar burgerlijk recht". Daarna vestigde hij zich als advocaat en procureur te Deventer, waar hij gemeenteraadslid en later wethouder werd. Hij had zitting in de Tweede Kamer voor de Vrijzinnig Democratische Partij. Toen hij in ver band hiermee naar Den Haag ver huisde werd hij al spoedig ook in Den Haag raadslid en in 1931 wet houder. In 1933 werd hij minister van o. k. en w. Als zodanig voerde hij de vereenvoudigde spelling, de „spel- ling-Marchant" in. In 1953 trad hij af als minister in verband met zijn overgang naar de R.K. kerk. 9 vier jonge Franse kanovaarders hebben in de nacht van zaterdag op zondag een kanotocht over het Kanaal gemaakt. Om half twee 's nacht vertrokken zij in twee kano's van Dover en na een tocht van acht en een half uur bereikten zij veilig Calais. Amerikanen niet naar Kreta De ondergrondse beweging op het buitengewoon onrustige Cy prus, de Eoka, heeft in de hoofd stad Nicosia overal pamfletten aangeplakt, waarin erop wordt aangedrongen, de Britse gouver neur, sir John Harding, te ver moorden. In de vlugschriften werd gesproken over „terechtstelling van Gauleiter Harding". „De man, die Harding doodt, zal zijn naam in goud geschreven krijgen", aldus het pamflet. De Britten sloegen terug in deze ,pamflettenoorlog" met een be roep op de bevolking een einde te maken aan het bloedvergieten. De spanning op het eiland is in hevige mate toegenomen als gevolg van executie en de daarop gevolg de „terechtstelling" van twee Britse soldaten, die de Eoka als gijzelaars "evangen hield. Volgens gouverneur larding was deze wraak-executie een verzinsel. De Eoka heeft echter alweer met pamfletten bekend gemaakt, dat zjj de identieteitsbewij- zen van de twee Britten wil tonen om te bewijzen, dat deze mannen door haar gevangengenomen waren. De i staking op Cyprus duurde zaterdag nog voort, behalve in het Turkse deel van Nicosia, waar zaterdag een Mo hammedaans feest werd gevierd. V Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade te Athene heeft meegedeeld, dat een bezoek, dat een heden van de Amerikaanse Middel- iandse-Zeevloot zouden brengen aan Soeda op Kreta, op voorstel van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken is afgelast. Bij de wanordelijk heden, die zich in Griekenland na het verbannen van aartsbisschop Maka- rios door de Britse autoriteiten op Cyprus hebben voorgedaan, zijn ook Amerikaanse matrozen aangevallen. Vele Grieken menen, dat de Ver. Sta ten Groot-Brittannië in liet Cyprische vraagstuk hebben gesteund. VOORJAARSVERGADERING IN AARDENBURG Bezoek van Belgen neemt iets af Tijdens de zaterdag in hotel „De Roode Leeuw" te Aardenburg gehou den voorjaarsvergadering van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. ontwikkelde zich een discussie over de vraag of de provinciale vereniging propaganda moet maken voor bedrijven, die niet zijn aangesloten bij de plaatselijke V.V.V.'s. Uit de diverse standpunten kwam naar voren, dat men enerzijds dient te zorgen voor een zo grondig mogelijke voorlichting aan de toe rist, waarbij het dus zaak zou zijn bijvoorbeeld ook niet-aangesioten hotelhouders op te nemen in de hotel- en pensionlijst, maar dat het ander zijds bezwaren heeft om de nict-aangeslotenen „gelijke rechten" te geven als de V.V.V.-leden. Temeer omdat de provinciale subsidie destijds is ver leend onder de voorwaarde, dat er naar gestreefd zou worden ook het bedrijfsleven zoveel mogelijk in te schakelen. Tenslotte werd het voorstel van het dagelijks bestuur, om de niet- leden niet in te schakelen bij de propaganda, met negen tegen drie stem men en één blanco stem aangenomen. In de morgenuren was er een offi ciële ontvangst in het raadhuis van Aardenburg, waarbij de burgemees ter van deze gemeente de heer J. M. A. C. van Dongen, er in een korte toespraak zijn vreugde over uitsprak, dat de Prov. Zeeuwse V.V.V. had be sloten haar vergaderingen voortaan ook elders in Zeeland te houden. Hierin zag spr. o.m. een mogelijk heid voor vele Zeeuwen om hun eigen gewest te leren kennen. Voorts zeide de heer Van Dongen het zeer te waarderen, dat de V.V.V. de laatste tijd ook meer het platteland in de propaganda naar voren brengt. „In Zeeland is er géén plaats, die de toerist een volle week blijft boeien. Daarom moet er, zoals nu ook gebeurt, streeksgewijs ge werkt worden", aldus de burge meester, die onze provincie „een oase in de overdrukke toeris tencentra van ons land" noemde. Hij hoopte, dat dank zij de gro tere spreiding in Zeeland het plat telandskarakter bewaard zou blij-1 ven. J De algemeen voorzitter van Prov. Zeeuwse V.V.V., mr. L. Moo- lenburgh, dankte de heer Van Don gen voor diens opmerkingen en gaf de verzekering, dat ze ter harte ge nomen zouden worden. Voorts be tuigde hij zijn erkentelijkheid voor de officiële ontvangst door het ge meentebestuur. Hierin zag mr. Moo- lenburgh een bewijs, dat ook de overheid het vreemdelingenverkeer ter harte gaat. Verder wees spr. er nog op, dat men ook voor 1940 ge woon was in verschillende delen van Zeeland te vergaderen. Tenslotte bracht hij nog de noodzaak van sa menwerking naar voren en gewaag de hij van de grote steun, die men van de provinciale overheid ontvangt. Bij het begin van de algemene vergadering besloot men een tele gram te zenden aan de penning meester, de heer N. Priester te Vlis singen, waarin hem een spoedig her stel van zijn ziekte werd toege wenst. Uit een financieel overzicht bleek, dat de resultaten gunstig wa ren. Het aanvankelijk tekort van 2740.kon worden herleid tot een batig saldo van rond j' 1500. Als vertegenwoordigers in het A.N.V.V.-bestuur werden herbe noemd de heren mr. J. Moolenburgh en G. Houtekamer. (Vervolg op pag. 7.X, Mollet en Pineau naar Moskou Premier Mollet en zijn minister •"an buitenlandse zaken Pineau zul len dinsdag voor een bezoek aan de Sowjet-Unie vertrekken. Tijdens de afwezigheid van Mollet zal Mendès- France het premierschap waarnemen. De Russische ambassadeur in Pa rijs, Vinogradow, heeft verklaard dat de Sowjet-Unie grote verwachtingen van het bezoek koestert. Hij zeide dat het geenszins de bedoeling was Frankriik van zijn vrienden te ver vreemden. De Franse ministers zullen in Mos kou wïjdgaande besprekingen voeren, waarbij vooral de ontwapening en de handelsbetrekkingen ter sprake zul len komen. Mollet zal op 21 mei de tereugreis aanvaarden, maar Pineau zal waar schijnlijk drie dagen langer in de Sowjet-Unie blijven. De ministers worden op hun reis vergezeld door een zestigtal perso nen, waaronder zich vertegenwoordi gers van de pers bevinden. Eisenhower in uitstekende conditie President Eisenhower, die een twee daags medisch onderzoek heeft on dergaan, blijkt lichamelijk in uitste kende conditie fe zijn. Dit is zaterdag door James Hagerty, Eisenhowers secretaris voor perszaken, bekend gemaakt. Twaalf doden bij explosie in Zuidafrikaanse mijn In de goudmijn van Welkom in de Oranje-Vrijstaat heeft zich zaterdag een gasontploffing voorgedaan, waar door twaalf personen elf negers en een blanke om het leven zijn gekomen. Er werden 43 negers en een blank meisje gewond. Van tien der gewonde negers is de toestand zeer ernstig. De oorzaak van de ont ploffing is niet bekend. DE VERWACHT. GEMATIGDE TEMPERATUREN. Toenemende bewolking met slechts hier en daar in het noorden en westen van het land wat regen. Zuidwestelij ke wind, toenemend tot matig of vrij krachtig. Ongeveer dezelfde raiddag temperaturen. ZON EN MAAN 15 mei Zon op 4.48 onder 20.29 Maan op 9.50 onder 0.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1