Herstelbank wenst weer fiscale faciliteiten voor herkapitalisatie Krachtige structuur politiek nodig Oud-gezagvoerder bouwt scheepsmodellen 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 MEI 1950 JAARVERSLAG OVER 1955 Meer dan 1 miljard aan kredieten De maatschappij tot financiering van het nationaal herstel n.v. (Herstel- bank) meldt in het verslag over 1955 een stijging van het op contraeten op genomen bedrag tot 319.408.000 tegen 281.091.000 in 1954. Het totaal van de sedert de oprichting gecontracteerde kredieten overschreed het be drag van 1 miljard gulden en bedroeg op 31 december 1955 1.070.833.000. De toeneming der kredietportefeuille in 1955 had voornamelijk betrekking op de chemische nijverheid en de bedrijfstak verkeer. Van het genoemde bedrag van ruim 1 miljard is inmiddels door aflossingen, annuleringen en verlagingen 550.208.000 in mindering gekomen, zodat op ultimo 1955 uit stond 520.625.000, waarvan o.m. 205.866,000 bij de bedrijfstak verkeer, 94.188.000 by de metaalnijverheid, 93.782.000 bij de chemische nijverheid en 43.080.000 bjj krediet- en bankwezen. De netto winst over 1955 bedraagt 10.293.750 (v.j. 9.643.750), waar uit na toevoeging van 2.058.750 (v.j. 1.928.750) aan de statutaire reserve wordt voorgesteld op de pre ferente aandelen b over 19o5 weder om een dividend uit te keren van 3% en daarnaast op de aandelen a. toebehorende aan de Staat der Ne derlanden, een uitkering te doen groot 3.020.000 (v.j. 2.500.000) overeenkomende met een dividend van 2 Het totaal van de reserves bereikt na de winstverdeling over 1955 een •bedrag van 49.079.000. Berekenin gen maken aannemelijk, dat eind '55 een bedrag van 9.500.000 beschouwd mag worden als een voor het bedryf zo belangrijke reserve tegen onvoor ziene risico's. Groei van"industrie Met betrekking tot de groei van onze industrie is waakzaamheid op elk gebied van de technische ontwik keling geboden ten einde de kans niet te missen, waar mogelijk deel te nemen aan de structurele ontwikke ling van de wereldhuishouding. De Herstelbank is er van overtuigd, dat de werkzaamheden ten behoeve van de energievoorziening een sterke uit breiding zullen ondergaan. Op dit ge bied ziet zij kansen voor expansie van de Nederlandse economie. Voor de totale voorziening in de behoefte aan energie ziet de bank in ieder geval voor de toekomst geen grote vaagstukken. Voor zover deze kunnen rijzen houden zij vooral ver band met de plaatselijke energie-te korten, vooral in de industrie-cen tra van de westerse wereld. Om allerlei redenen zullen deze tekorten vooral moeten worden aan gevuld door hot gebruik van olie. De techniek is reeds deze richting inge slagen. Dit zal voorlopig, vooral wan neer het verbruik in een snel tempo toeneemt, leiden tot een massaal ollevervoer over de oceanen. De Her stelbank meent dan ook. dat wij nog slechts aan het begin staan van dë ontwikkeling van de tankvaart, hoe indrukwekkend deze tot dusverre ooit reeds moge zijn geweest. Voor ons land liggen hier stellig goede kansen. Door zijn geografische figging zal Nederland bij dit vervoer zeker kunnen worden betrokken. Tot slot heeft .onze gunstige ligging reeds geleid tot het ontstaan van een belangrijk olie-overslagbedrijf en een olie-veredelingsindustne hier te lande. Kapitaal nodig Wat de financiering van het be drijfsleven betreft wordt er in het verslag op gewezen, dat de voorzie ning in de behoefte aan eigen kapi taal voor vele middelgrote en kleme ondernemingen nog steeds een onop gelost vraagstuk blijkt. De bank voorziet, dat vele van deze onderne mingen binnen afzienbare tyd haar eigen kapitaal moeten uitbreiden. Een reeks van factoren belemmert deze ondernemingen een eerste gang naar de beurs. Voor een evenwichtf- ge ontwikkeling van onze economie blijft het van het grootste gewicht, dat deze ondernemingen niet door fi- nancieringsmoeilijkheden in een ge zonde groei worden geremd. In dit licht Is de bank van mening dat de Ned. participatie maatschap pij, een nuttige functie kan ver vullen. In het bijzonder ten behoeve van kleine en middelgrote onderne mingen, welke haar financierings structuur nodig moeten herzien, doch ook voor grote ondernemingen be pleit de Herstelbank de wederinvoe- KREDIETEN AAN HET BEDRIJFSLEVEN ring van de fiscale faciliteiten met betrekking tot herkapitalisatie. Woningbouw Het verslag wijdt voorts aandacht aan het woningvraagstuk en do woningbouw. In vergelijking met de andere sectoren van het be drijfsleven vertoont de woning bouw nog steeds een ernstige ach terstand en wanneer men de te genwoordige woningvoorraad ver gelijkt met de verwachtingen in zake de groei van de bevolking, dan kan men berekenen dat, In dien men inderdaad van nu af aan het woningtekort in 10 jaar wil inlopen, een jaarlijkse produktie van ten minste 75.000 woningen noodzakelijk is. De bank is wat do bevordering van systeembouw betreft van mening, dat deze bouw economisch nog wel met de traditionele bouw zou kunnen wedijveren, indien haar series slechts groot genoeg zijn en amortisatie van de soms vrij hoge investeringen binnen vrij korte tgd mogelijk maken. Het is evenwel zeer moeilijk, om tot serie-fabricage te geraken, mede omdat de gemeentelijke bouwvoor schriften zo zeer uiteenlopen, dat een systeembouwer door standaardisatie onmiddellijk zijn afzetgebied ver kleint. Jhr. M. C. T. van Lennep overleden. In de leeftijd van 71 jaar is te Bussum overleden jhr. M. C. T. van Lennep, adviseur en oud-directeur van de centrale bond voor de inwen dige zending en Protestants Christe lijk maatschappelijk werk. Deze bond is het overkoepelend orgaan voor al liet Protestants Christelijk maat schappelijk werk in ons land en om vat ae kinderbescherming, zieken zorg, zorg voor ouden van dagen, re classering. jeugdwerk en evangelisa tie. Jhr. Van Lennep, woonde 37 jaar in Bussum. Ook in zyn jeugd ver bleef hij daar lange tijd op het land goed „Bantam", waar zijn overgroot vader heeft gewoond. Advertentie Woningbouw in maart 1956 Volgens gegevens van het C.B.S. werden in maart 1956.4.496 woningen voltooid. Dit aantal is 1.387 hoger dan dat van dezelfde maand van het vorig jaar. In het eerste kwartaal van 1956 werden 11.422 woningen voltooid, te- ?en 8.912 in het eerste kwartaal van 955. Gerekend tot en met maart 1956 zijn sedert de bevrijding 451.299 nieu we woningen gereed gekomen. In Zeeland werden in maart 163 woningen opgeleverd en in het eer ste kwartaal van 1956: 377 wonin gen. Daar het aantal woningen met de bouw waarvan in maart 1956 werd aangevangen, groter is dan het aan tal woningen, dat in die maand ge reed kwam, steeg het aantal in aan bouw zijnde woningen weer, nadat het gedurende enkele opeenvolgende maanden was gedaald. Einde maart 1956 waren 78.092 woningen in uit voering, tegen 74.495 einde februari 1956. "Ultimo maart 1956 zijn 11.753 woningen meer in uitvoering dan ein de maart 1955. In de in maart 1956 gereed geko men woningen zijn 289 systeemwo ningen begrepen. Mgr. P. A. lierman nam bezit van bisschopstroon In de kathedrale kerk van St. Mar tinus heeft woensdagavond de nieu we bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, tijdens een eenvoudige plechtigheid bezit genomen van zijn troon. Kapelaan A. P. Braakhuis las de machtiging voor van de aartsbis schop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Al- frink, waarin hij mgr. Holtman, de ken van Leeuwarden, verzocht de bullen ter proclamatie van de benoe ming van mgr. P. A. Nierman tot bisschop van Groningen voor te le zen. In deze bullen werd aan de geestelijkheid en gelovigen de benoe ming van hun bisschop meegedeeld. Gevraagd werd de nieuwe bisschop met liefdevolle en trouwe onderda nigheid op te nemen en gevolg te ge ven aan zijn vermaningen. OVeft KL£|N'£ GÊVOEGENS DE5 LEVEA/S Op Moederdag sg doosje Spencer Wist V dat het vieren heel oude traditie is? Het toas Miss Mary To wies Sasseen uit Kentucky in de Verenig de Staten, die in 1890 op het idee kioam om alle moeders op de wereld te eren door hun een speciale dag te wijdenToch duurde liet nog tientallen jaren, voor deze gedachte wor tel schoot en, merkwaardig genoeg, wist toen een andere dame, Miss Anna Jarvis uit Phila delphia, de verjaardag van haar moeder als de Moederdag door te drijven. Wat of dit allemaal nu met Spencer te maken heeft Alleen maar ditals moeder de vrouw er van houdt af en toe eens op te steken, geef haar dan op Moederdag een doosje met twintig van de lekkerste sigaretten, die er bestaan: een doosje gouden Spencer! Geen overschatting van de con junctuur politiek Het falen van verschillende cultuurprognoses in de laatste .jaren, maar ook in het verdere verleden, meent de Herstelbank ten dele te moeten toeschrijven aan de onmogelijkheid nieuwe omstandigheden te voorspellen, die als het ware de hoogconjunctuur verder dragen, waarmede echter nog allerminst wordt betoogd, dat zij de mogelijkheid van een depressie in de nabije toekomst voor uitgesloten houdt. Zij twijfelt er echter aan of voorspellingen dienaangaande mogelijk zijn. Voorts lijdt het haar geen twijfel, dat er bij velen in den lande een overschatting bestaat van de betekenis, welke in de praktijk moet worden toegekend aan een zelfstandige conjunctuurpolitiek van de Nederlandse overheid. Het komt de bank v,oor, dat in ge val van een ernstige terugslag bui ten onze grenzen, de armslag, welke onze overheid heeft, kleiner zal zijn dan velen vermoeden. Deze armslag zal wellicht reeds ten volle dienen te worden gebruikt voor het te niet doen van de nadelige invloed, welke van een teruggang elders uitgaat op onze economie. Met name zal de overheid alle kracht moeten inspan nen om mogelijke cumulatieve ef fecten van zulk een terugslag op de werkgelegenheid, het nationale inko men en de vraag i goederen te bestrij conjunctuurpolitiek zal dan geheel in het defensieve vlak liggen. Zelfs op dit gebied zal het veel beleid vragen enig resultaat te boeken. Ingeval van een buitensporige haus se ziet de Herstelbank de mogelijk heden van een actieve conjunctuur politiek voor ons land evenmin roos kleurig. Naar de mening der bank staat on ze overheid voor de klemmende nood zaak een krachtige structuurpolitiek te voeren en naar liaar mening zal deze politiek in beginsel moeten pre valeren boven het conjunctuurbeleid, al zal zoveel mogelijk naar een coör dinatie moeten worden gestreefd. Onze economische medewerker te kent hierbij nog aan: Wg allen zijn geneigd om het eerst aan het heden te denken, aan de lonen en salaris sen, aan de prijzen en de werkgele genheid van nu. Aan morgen den ken wij al minder en aan overmor gen komen wij eenvoudig niet toe omdat dit zo ver en nevelig is. Maar als wij om der wille van het heden de toekomst ondergraven, zullen on ze kinderen ons dit over tientallen Loonsverhogingen in het binnénbeurtvaartbedrijf. Er is thans ook overeenstemming bereikt over de loonsverhoging in het binnenbeurtvaartbedryf. Alle lonen zullen met 5 procent worden ver hoogd. Voor chauffeurs en schippers op plaatselijke bestel- en afhaaldiens- ten is het grondloon 1 per week hoger dan dat van de walwerker. De verhoging voor overwerk voor het varend personeel wordt gebracht van 10 op 20 procent, terwijl de toeslag voor ongunstige uren van 11 op 15 cent, van 27 op 40 cent en van 53 op 75 cent per uur wordt gebracht. De vakantie wordt uitgebreid van 12 tot 15 dagen. In de nieuwe rege ling is een vakantietoeslag van 4 pro cent opgenomen, waarvan de uitbe taling echter in twee termijnen kan geschieden. De jeugdloonregeling is aangepast aan de percentages, die thans xn het bedrijfsleven algemeen gebruikelijk zijn. Zeeuw houdt midden op het land herinnering aan zee levendig De liefde voor de zee, die de oud-KPM-gezagvoerder J. B. Martein in zyn hart meedraagt straalt ook van de vriendelijke woning, die hij ruim een jaar geleden liet bouwen in het Epserbos bij Gorssel (Gld.). Boven de schoorsteen pronkt als windwijzer een keurig bewerkt zeil schip en bij zijn voordeur heeft de naamplaat, die vroeger de deur van zijn kapiteinshut sierde, een ereplaats gekregen. Wie van de mari tieme sympathieën van de bewoner nog niet doordrongen is als hjj voor de deur staat, vindt het bewijs van het hechte verbond, dat de heer Martein bijna zestig jaar geleden sloot met de zee, zodra hij in de vriendelijke hal is binnengestapt. Als proeve van bekwaamheid van de knutselende oud-gezagvoerder ziet hij het kunstig gemaakte model van een Franse tonijnenvisser, die zelfs de meest verstarde landrot in één slag moet boeien. De zee heeft van kindsbeen af op de heer Martein een niet aflatende aantrekkingskracht uitgeoefend. Toen hij amper elf jaar oud was, hy woonde toen in Goes, werd er aan zijn grote wensdroom gehoor ge geven. Zijn vader, weinig enthousiast voor de plannen van zrjn zoon, gaf hem ten einde raad mee op een Britse zeilboot, die onder Iers commando een tocht zou wagen naar Australië. Op deze reis, zo dacht zijn vader, die zelf als kapitein voer, zou het en thousiasme van de jonge Martein wel bekoelen. De Ierse gezagvoerder stond bekend als geen gemakkelijk mens. Hrj had een paar handen aan zijn lijf. die zelfs een reus zouden moe ten afschrikken. De jonge Martein stapta vol vertrouwen aan boord en begon aan het grote avontuur, dat over zijn toekomst zou moeten be slissen. Die beslissing viel, zij het op een andere wijze dan Martein Sr. ooit had durven dromen. Na vele maan den zag de vader zijn zoon terug in Goes, waar de familie woonde. Het was evenwel geen teleurgesteld, maar een nog enthousiaster geworden knaapje, dat daar voor een poosje in de familiekring terugkeerde. Romantische tijd. Het zeemansleven in die jonge ja ren van de heer Martein hg is nu bij de zeventig kent geen verge lijking met het hedendaagse. Men was aangewezen op de wind, want de techniek was nog niet zo ver gevor derd, dat aen de stoomkracht kon uitbuiten om er schepen op te laten varen. Maar een romantische tijd was het wel. De heer Martein heeft in zijn jeugd de ogen goed de kost ge geven. Dikwijls zwierf hij in zijn vrije uren langs de kade en bewonderde de schepen, die er gemeerd lagen Niets ontsnapte aan de kritische blik van zijn staalgrijze ogen. Reeds in die ja ren liep de heer Martein met het plan netje rond, dr.t zodra hij gepensio neerd zou zijn scheepsmodellen te gaan bouwen. Van zeldzame scheep jes maakte hg schetsen, zodat nfl steeds zijn modellen werkelijkheids getrouw zou kunnen vervaardigen. lijn hobby bedrijft hg op een wijze, ie van grote accuratesse spreekt Zijn studeerkamer is een complete bi bliotheek van boeften en boekjes oyer bouw en constructie van zeilschepen. Geen bootje zet de heer Martein op stapel of hij heeft nauwkeurig bestu deerd, wat de bijzondere eigenschap pen van het schip waren, waaraan het moet voldoen, kortom.hij bereidt als een scheepsbouwer van professie de bouw 'uiterst serieus voor. Hjj rust nooit voor hij soms van ver buiten de landsgrenzen een bouwtekening heeft bemachtigd volgens welke ook het oorspronkelijke schip is vervaardigd. Interessante jacht. Die jacht op tekeningen op zichzelf is reeds interessant. Sinds oijna een jaar bijvoorbeeld werkt de heer Mar tein aan de bouw van de Braak, een Nederlands zeilschip, dat in 1799 door de Engelsen werd ingepikt. Het typ.e van de Braak gold in zijn dagen als zeer gewild schip. Het was een snel varende boot, die de jaloezie van de Engelsen sterk opwekte. Toen men de Braak eenmaal had buit gemaakt door de Napoleontische overheersing leefden we in oorlog met de Engel sen sleepten de Engelsen de Ne derlandse zeiler zo snel mogelijk naar .een werf om daar aan de hand van opmetingen een werktekening te ver vaardigen. In het maritiem museum van Green wich wordt die tekening nog steeds met zorg bewaard. De heer Martein zou de heer Martein niet geweest zijn, indien hü er niet in geslaagd was om een overdruk van die tekening te krij gen. Al een jaar lang is hg aan het passen, meten, timmeren en lijmen om een juist model van de Braak te krijgen. Ieder onderdeeltje van het schip maakt hij zelf. Het lijkt haast een onmogelijkheid als men de stuk ken koper en hout ziet liggen, waar uit ieder stukje precies op maat ge draaid en gesneden wordt. Het ge duld, de toewijding en de liefde, die de heer Martein eigen zijn, plegen echter steeds weer alle moeilijkheden te overwinnen. Ver van de zeeën, die hg in de bijna vijftig jaren, die hij actief aan de zeevaart medewerkte, bevoer, doet de heer Martein met overgave zijn werk. Niets in de omgeving van zijn huis herinnert aan stinkende vlees- tonnen. kofschepen, Indië-reizen, oor lammen en een woeilige zee, maar temidden van zijn modellen voelt hij zich niettemin gelukkig. Waarom zou ik aan de zee gaan wonen, zo zeg hg. De Nederlandse zee is toch maar een surrogaat van de zee die ik ken. De oud-KPM-gezagvoerder J. B Martein lieeft in zijn leven alle zeeën bevaren. Nu woont deze ex-Goesenaar in het Esperbos (Gelderland) waar hij met ware hartstocht zijn hobby beoefent: het maken van scheepsmo dellen. jaren onherroepelijk aanrekenen. Daarom is het zo nuttig, dat de di rectie van de Herstelbank de bete kenis van zowel een conjunctureel als een structureel beleid scherp heeft belicht en heeft gewaarschuwd voor een onderschatting van dat tweede beleid. Hier komt bovendien nog bij, dat het teveel letten op de conjunctuur van het heden en het nemen van maatregelen ter voorkoming van een omslag in de nabije toekomst, de on dernemers dusdanig uit het veld kan slaan en hun de moed kan ontnemen, dat zij er de brui aan geven om ter wille van de toekomst grootscheepse investeringsplannen te gaan verwe zenlijken. Het verslag rekent af met de op vatting, dat er na de hausse van liet ogenblik beslist een terugslag moet komen. Met andere woorden, het vecht tegen dat uit de vorige eeuw stammende Idee van het cyclische verloop van de conjunctuur. (Advertentie) Rijwielhandel „WEBRA", Nw. Haven 3, tel. 3807, Middelburg. Overleg over salariëring van ziekenhuispersoneel Minister Suurhoff heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering over de salariëring van het ziekenhuispersoneel. De heer Van de Wetering had gevraagd of de mi nister niet van oordeel is, dat de be staande gelijkstelling in de sala riëring van het personeel in particu liere en in overheidsziekenhuizen be houden dient te blijven en het derhal ve gewenst is,'dat dezelfde uitkerin- en en toeslagen op 31 mei ook aan et personeel van de particuliere zie kenhuizen wordt toegekend. In zijn antwoord zegt minister Suurhoff, dat voor wat de particulie re ziekenhuizen betreft, de verant woordelijkheid voor de vaststelling: der salarissen van het verplegend personeel primair berust bij de be sturen dier inrichtingen, uiteraard overleg wordt gepleegd met de personeelsorganisaties. Dit overleg is thans gaande. Hangende dit overleg ligt het niet op dè weg van de minister, aldus het antwoord, ter zake uitspraken te doen. Zodra de ziekenhuisbesturen tot voorstellen zijn gekomen en het college van rijksbemiddelaars daarop voor zover nodig een beslissing heeft genomen, zullen, zoals gebruikelijk, de zieken huisbesturen zich tot de minister van economische zaken moeten wenden. Brand in Apeldoorns bejaardentehuis In het bejaardenhuis, „Avond zon" te Apeldoorn is in de nacht van Woensdag* op Donderdag een brand uitgebroken, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien doch die door het uitermate snelle optreden van de Apeldoornse brandweer toch nog vrij spoedig kon worden bedwongen. Toen de brandweer met de magyrusladder en het spuitmateriaal arriveerde sloegen felle vlammen, die werden aangewakkerd door de vrij krachtige wind, uit het dak. Het vuur is door tot nu toe onbe kende oorzaak ontstaan bij een ex- pansievat van de centrale verwar ming, dat zich vlak onder de kap boven de eetzaal bevindt. De brana woedde al spoedig in de gang naar deze eetzaal en in een aantal onbe woonde kamers, juist op de grens tussen het oude en nieuwe gedeelte van het gebouw. Dank 'zij het feit dat het gebouw hier van betonnen vloeren is voorzien kreeg het vuur geen kans de daaron der gelegen verdieping te bereiken. De brandweer was nog geruime tijd met de nablussing bezig. De totale schade is groot. Advertentie) Jiiiiiiiiiiiiiin HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8