€sso KAPPIE RODENT O Klanken uit de ether „NEDERLAND WORDT STEEDS MEER EEN MADURODAM" en de BOEVENKAPITEIN AGENTEN WORDEN VAAK ALS „BOEMAN" GEZIEN VERDELG ESSO EXTRA 13 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 MEI 1956 MR. SPITZEN IN DELFT: Nieuw laboratorium voor grondmechanica geopend. Het laboratorium voor grondme chanica te Delft, dat sinds zijn op richting in 1934 gevestigd is geweest aan de Raam in de kelders van het gebouw voor weg- en waterbouwkun de der Technische Hogeschool, is thans „boven de grond gekomen", zo zei dr. ir. J. A. liingers, president van het bestuur van het laDoratori- um. Hij zeide dit in de toespraak, waarin hy de vele genodigden ver welkomde, die bijeen waren gekomen om de opening van liet eigen ge bouw van het laboratorium in de nieuwe T.H.-wijk aan de Rotterdam- seweg bij te wonen. Deze opening geschiedde officieel door de secreta ris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat mr. D. G. W. Spitzen. Na zijn welkomstwoord gaf dr. Ringers het woord aan mr. Spitzen, die na een geestdriftige inleiding over de betekenis van de grondme chanica aan de hand van enige cij fers de groei van het laboratorium aantoonde. In 1935 bedroeg de „om zet" 53.000 en bestond het perso neel uit 17 personen, in 1946 waren de chfers resp. 400.000 en 98, in 1950 770.000 en 120 en in 1955 1.620.000 en 167. Mr. Spitzen wens te niet alleen de directie, de inge nieurs en het personeel van harte ge luk met de totstandkoming van ait nieuwe gebouw, doch de nele ge meenschap. „Ons land", zei hij, „wordt steeds meer een Madurodam (schaal 1:1) en met een zo kleine oppervlakte ter beschikking moet men woekeren met de grond. Moge daarbij dit schone gebouw goede diensten bewijzen. Met deze wens droeg snr. het labora torium aan het bestuur over, waar voor dr. Ringers hem dank bracht. Het aantal opdrachten dat sedert de oprichting van het laboratorium in 1934 tot op heden is verricht, loopt in de achtduizend. Er werden vele onderzoekingen gedaan, o.a. ten behoeve van de bouw van een tunnel onder de Maas te Rotter dam, de Zuiderzeewerken en het Deltaplan. Ook voor het buiten land geschiedden belangrijke on derzoekingen. Spr. besloot zijn toespraak met dank te brengen aan allen, die op de een of andere wijze hun bijdrage hadden geleverd aan de totstand koming van het nieuwe laboratorium. Zijn mede-directeur prof. ir. E. C. W. A. Geuze schetste vervolgens de grondmechanica als een weten schap, welke zich in de eerste plaats bezig houdt, met de bestudering van het mechanisch gedrag van bodem lagen. Spreker gaf vervolgens een over zicht van de apparaten, welke by 't onderzoek worden gebruikt en die, welke thans in ontwikkeling zijn. Wanneer ook deze laatste kunnen worden toegepast zal, althans voor Nederlandse verhouding, een volledi ge meetapparatuur ter beschikking staan. K.L.M.-toestel nog steeds op vliegveld van Lydda. Het door de Egyptische regering gehuurde K.L.M.-vliegtuig, dat zes dagen geleden door Israëlische jagers tot dalen werd gedwongen, terwijl het bezig wac foto's te maken van bepaalde woestijngebieden voor on derzoekingen naar ontginningsmo gelijkheden, bevindt zich nog steeds op het vliegveld van Lydda. De Israëlische autoriteiten willen namelijk de Egyptische vlieger, die zich aan boord van het toestel be vond. niet vrijlaten, maar de K.L.M. heeft de bemanning niet gemachtigd zonder hem te vertrekken. De Nederlandse bemanning is, in afwachting van nadere instructies, te Lydda m een hotel ondergebracht. Prof. Oud contra minister Zijlstra. Loonpolitiek beleid op korte termijn. De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, prof. mr. P. J. Oud, heeft op een verkiezingsbijeenkomst te Enschede het woord gevoerd. Hij zeide, dat zijn partij ernstige grieven heeft tegen het beleid van mi nister Zijlstra. „Ons standpunt is een rechtvaardige verdeling van de natio nale welvaart voor alle groepen in de maatschappij ook voor de zogenaam de vergeten of verwaarloosde groepen. Voor deze laatste betekent iedere prijs stijging een ramp. Als met de loons verhoging de prijzen stijgen, dan wordt daarvan de arbeider niet beter, maar de vergeten groepen worden er beslist slechter van". Sprekers be zwaar tegen de loonpolitiek van de re gering was, dat deze een beleid is op korte termijn. Met de huurpolitiek is men naar de mening van prof. Oud volkomen vastgelopen en de laatste loonronde noemde hij in strijd met h€t streven naar prijsstabilisatie. Afgelopen jaar gunstig voor Ned. Handel Mij. Onveranderd dividend voorgesteld In 1955 zijn de uitkomsten van de Nederlandsche Handelmaatschappij n. v. in al haar geledingen tevredenstel lend geweest, zo blijkt uit het jaarver slag. Dit geldt vooral voor Nederland en voor het agentschap te New York Het bankbedrijf in Indonesië kon zich op bevredigende wijze handhaven. Van de exploitatieresultaten der cul tuurondernemingen werden ook dit maal de nodige afschrijvingen en re serveringen in aftrek gebracht. Wat de vooruitzichten betreft meent de di rectie, dat op politiek gebied de haar den van onrust eerder toe- dan afge nomen zijn en dat het klimaat, waarin zich een internationaal bedrijf gunstig kan ontwikkelen, nog niet aanwezig is. Niettemin is de verwachting, dat 1956 een behoorlijk resultaat zal laten zien. Blijkens de verlies- en winstrekening zijn de inkomsten uit provisie gestegen van 32.206.434 tot 37.364.955 en de inkomsten uit interest, wissels en ef fecten van 44.362.578 tot 49.797.264. De baten uit cultuurondernemingen beliepen 483.547 (vorig jaar nihil). Het voordelig bedrijfsresultaat is 22.704.347 (vorig jaar 19.771.931). Na afschrijvingen enz. resteert een winstsaldo van 7.360.278 (in 1954 7.223.766). Voorgesteld wordt een di vidend van vier procent op de prefe rente en tien procent op de gewone aandelen (beiden onveranderd). Cholera-epidemie in Calcutta. De gezondheidsdienst van Calcutta is tot de conclusie gekomen, dat in de stad een cholera-epidemie heerst. Li de afgelopen twee weken, die 5 mei eindigden, kwamen 382 ziektege vallen voor. terwijl 134 personen aan cholera stierven. 14. „BUkslekaterl" mompel de Kapple. „Die kombuis- klont mag mij niet ln de ga ten krljgenl" HIJ sprong op een hoge stapel conservenblikken af, die naast de deur was opge slagen. Snel en soepel be gon hij de wankele toren te beklimmen. De deur van de provisiekast ging langzaam open en op het moment, dat de kok de drempel betrad, was Kappie boven op de blikjestoren aangeland. „MIJ lekkere ham halen voor kapitein Bull Dozer", bromde de kok slaperig. „Die kan hij krijgen. Nu of nooltl" dacht Kappie en met een snelle greep bracht hij zijn zakmes te voor schijn. In een volgende be weging sneed het scherpe lemmet reeds door het touw, waaraan een kolos sale ham, juist boven de deuropening hing. Met een doffe bons kwam de ham op de Oosterling te recht, die met een verbaasd snikje op de vloer zonk, grotendeels bedolven onder de vleeswaar. Voor de sprongetje glipte hij de gang in. het beste der betere In duurzaamheid onovertroffen in prijs binnen Uw bereik. FA. T. FABERY DE JONGE Juwelier Horloger Anno 1834 Lange Kerkstraat 30 GOES POLITIE EN PUBLIEK Betere voorlichting gewenst. Bij de voordracht, die de heer J. Heidema, commissaris van politie te Dordrecht heeft gehouden tijdens de te Utrecht gehouden politie-verkeers- leergang, heeft deze spreker een rap port aangehaald, over het contact tussen politie en publiek. Dit rap port is samengesteld door de heren E. Keuskamp en J. W. Linschoten van de afdeling sociaal-psychologisch onderzoek van de rijks psychologi sche dienst. Het terrein van het on derzoek was het korps gemeentepoli tie te Dordrecht. Een van de belangrijkste conclu sies uit dit rapport is, dat de politie de houding van het publiek tegen over haar overwegend als een nega tieve ondervindt. De negatieve houding van het pu bliek tegenover de politie wordt al gedemonstreerd bijvoorbeeld door het feit, dat de politie vaak als een „boe man" wordt gezien. Ouders gebrui ken hem om Hun ondeugende kinde ren te waarschuwen, maar doet het kind iets waardoor het in aanraking komt met de politie, dan kiezen zij en ook anderen eerder de partij van het kind. Vaak laat het publiek zich denigre rend nit over de taak van de politie man: „Hij heeft niets anders te doer, dan, in het zonnetje, langs de straat lopen en bonnetjes schrijven". Men vindt dat hij eigenlijk iemand hoort te zijn. die de misdaad bestrijdt en die hulp moet verlenen waar dat no dig is, maar men accepteert hem niet als degene „die geldt uit je zak klopt voor een of andere futiliteit". De politieman is een opvallende figuur in de maatschappij'. Zyn optre den trekt gemakkelijk de aandacht en er wordt van hem verwacht, dat hij in iedere situatie weet hoe te han delen. Deze situaties zijn soms van (Advertentie) Een ruime vierdeurs sedan van standing Vraagt demonstratie. Prijs Importeurs voor Nederland van Standard/Triumph automobielen: LOUWMAN PARQUI - DEN HAAG - Lekstraat 1-7 - Tel 772070 MIDDELBURG: Garage „Zeeland", Fa. J. Sukkel, Rotterdamsekade 5963, telefoon 2057. KLOOSTERZANDEAutomobielbedrijf Th. Weemaes-Brasser, Groenendijk 224, tel. 10. Filiaal te Sas van Gent, tel. 389. BRUINISSE: Fa. M. Elenbaas, Nieuwstraat A16, telefoon 42. dien aard, dat hij zich er nauwelijks tegen opgewassen voelt. Heeft het contact tussen politie en publiek ech ter verdergaande consequenties, zo als bijv. in het geval Vinkeveen, dat geregeld naar voren werd gebracht, aan Kiest de pers en vaak ook de justitie de party" van het publiek. De politieman mag geen fouten maken en hy kan daardoor eigenlijk niet an ders doen. Conflictsituatie Nadat het rapport heeft vastge steld, dat men hier inderdaad te doen heeft met een uitgesproken con flict-situatie, worden enige middelen tot verbetering aangegeven. Bij de opleiding kan de politieman begrip worden bijgebracht voor de houding van het publiek in het alge meen en van die van verschillende groepen in het bijzonder. Hy kan zo doende een inzicht verwerven in de mogelijke reacties van het publiek hij corrigerend optreden en hoe ten op zichte daarvan zijn houding te bepa len. Ook kan hij leren inzien dat bij dit optreden eeri zekere mate van in dividualiseren cewenst is, al naar ge lang de omstandigheden waaronder de overtreding plaats heeft en de persoon die haar begaat. De vorming van zijn persoonlijkheid dient daarby in 't middelpunt van de aandacht te staan. Verder zou het dienend aspect van de politietaak meer op de voor grond moeten worden geplaatst. Het publiek zou beter kunnen wor den voorgelicht ten aanzien van de politietaak en de kennis van ver keersregels. Plannen voor demonstratie tegen Churchill te Aken. De „Bond der verdrevenen", een organisatie van Dnitsers, die af komstig zijn uit de voormalige Duit se gebieden in het oosten, wil in Aken een treur-demonstratie ensce neren op het ogenblik, dat aan Sir Winston Churchill de „Karls-preis" wordt uitgereikt voor zijn bijdrage tot de Europese eenwording. De bond wil een krans leggen bij het gedenkteken voor de oorlogs slachtoffers te Aken. Maandag is zij met de uitlating in de openbaar heid getreden, dat Chiircnill mede schuldig is aan de verdeling van Duitsland. De bond verzocht de bur gers van Aken, de vlaggen nalfstok te laten waaien en de kranslegging hij te wonen in plaats van de plech tigheid in het stadhuis. rat en muis met ZATERDAG 12 MEI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24.t KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koor- conc. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8. Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Inlei ding Hoogmis. 9.00 Ponteficale Hoogmis. 10.30 Waterst. 10.35 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12,03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmeded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Lich te muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Lichte muz. 14.20 Eng. les. 14.40 Amateurprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de Jeugd. 17.40 Musette-ork. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. over. 18.25 Gram. 18.30 Van het Buitenhof 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Ra dio Philharm. ork. en solist. 20.00 Licht baken. 20.20 Bisschopswijding Mgr. P. A. Nierman. 20.40 Gevar. progr. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in! Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Dansmuz. 23.4524.00 Gr. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 19.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Residentie-ork. en solist. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Strijktrio. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Gram. met toelichting. 13,45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Gram. 14.50 Kon. Mil. Kapel. 15.20 Boek bespr. 15.35 Kamerork. en solist. 16.20 Het volle pond, caus. 16.35 Nieuwe gram. 17.00 Weekjourn. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nws. omm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Bijbel ln het Kerkelijk Jaar", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Nells volle vaart. 20.10 Gevar. progr. 22.00 Toespraak. 22.15 Weense muz. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMM. KRO: 17.00—17.30 Voor de Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Filmpremières. 20.30 Voet balwedstrijd Groot-Brlttannië—Bulga rije. 21.15 Gevar. programma. Roemeens vice-premier van zijn post ontheven. Dimitroe Petrescoe, de Roemeense plaatsvervangende premier, is, naar net Weense avondblad „Neuer Ku- rier'' gisteren berichtte, van zyn post ontheven. Het is volgens dit blad meer dan waarschijnlijk, dat de eertijds gezui verde minister voor buitenlandse za ken, Anna Pauker. enige tyd geleden al werd gerehabiliteerd; Petrescoe, die op 3 oktober 1955 tot plaatsvervangend premier werd benoemd, was voordien minister van financiën. tank snellere start sneller optrekken meer kilometers per liter P0NTH0UD IN OKTOBER door MENNO DE MUNCK En later in stille uren, had hy er zijn jonge vrouw van verteld, glimla chend, alsof het een legende gold maar een der figuren was toen al zo verbleekt, dat hy misschien het laatst haar naam had genoemd... of hele maal niet Ja, zy was nog slechts een zeer va- §e herinnering uit zijn eerste jaren; y had vroeger wel met een meisje gespeeld, een jeugdvriendinnetje, en later, ouder geworden, had hij heel veel met haar gepraat over zyn mu ziek. En hij had haar wel een gekust, misschienVooi de oorlog had hy nog wel eens met haar gecorrespon deerd en wellicht was hij de eerste jaren na zijn vertrek nog wel van plan geweest haar eens te komen ha lenMaar zijn wegen hadden hem zo ver gevoerd; wat hy had beleefd, had de gedachten aan haar steeds meer verdrongen tot zfln pad dat van een andere jonge vrouw had ge kruist, dat van Britta Svensson, die in zijn gedachten geen enkele plaats meer voor haar gelaten hadhet was zo eenvoudig het was eigenlyk zo begrijpelijkEn ik hoorde op nieuw Lydia's stem, bevend, zoals zy my dat gedeelte van die brief had voorgelezen„Ze heet Britta Svensson, moeder; ik heb haar in Stockholm ontmoet en wij zullen wel spoedig trouwenik heb weer een tournee voor de boeg, en daarna ko men wy zo gauw mogelijk naar U toeEn Lydia's angstige opmer king: „Een vrouw, Matthias, een vrouwDit is haar portret En zij had mij een foto gegeven. „Hoe vind je haar? Hoe zou zy zyn?" En ik had gezegd: „Zij ziet er heel lief uit, LydiaWas dit nog maar luttele maanden geleden? Neen, hij had geen tijd meer voor haar gehad doch hoe had het an ders gekund Maar zij had al die ja ren op hem gewacht; zij had hem in gedachten gevolgd op zijn tochten; zij had om hem in angst geleefd; zij had om hem geleden. Hoe geheel anders was naar leven feweest dan het zijne haar stille, aast geruisloze leven van een leer kracht in Everlaar, een onderwijze res, die dagelijks haar werk deed en eens per jaar met vakantie ging Zy had haar gevoelens voor hem ongeschonden kunnen bewaren, maar zyn bestaan had hem hiervoor niet de gelegenheid gegeven. En ik dacht er aan hoe zij plotseling was blijven staan, de vorige dag, toen ik Maar ten en Britta uitliet. Toen hadden zij elkaar voor 't eerst weergezien; haar lippen hadden zijn naam gevormd, maar zij had haar hand voor de mond geslagen om die kreet te dempen, op hetzelfde ogenblik waarop haar voe ten haar niet verder hadden kunnen dragen, omdat zy een moment mis schien had gedacht te zullen sterven. Want al had zy dan al eerder ge weten, dat zij geen plaats meer in zyn leven innam dit ogenblik was ze ker zo hard geweest als dat, waarop zy had gehoord dat er een ander was, die Britta heette. Ja, misschien had zy de slag van dit weerzien zelfs feller gevoeld, om dat zyn tochten over de wereld niet hadden verzuimd hun sporen na te laten op zijn gelaat en in zijn gestalte en in de figuur van de vrouw, die andere, die naast hem had gestaan. Want had zy, tot op dat ogenblik, hem niet voor ogen gehad, zoals hij vroeger was geweest: jonger en spontaner en alleen voor haar Maar wie droeg hier schuld? Was hier eigenlyk wel schuld? Het onweer naderde nfr snel. Het was opeens vlakbij. Het donderde zwaar en de bliksem zette de kerk en de omliggende huizen langdurig in een fel, wit licht. Het regende plot- hard. De bui was hevig, doch duurde maar kort, hoogstens een kwartier. Al die tyd stond ik voor het raam en Marian lag op de bank. Toen het niet meer regende schoof ik het venster open. Het was buiten heerlijk koel geworden en veel lichter dan straks. Plotseling stond Marian naast mij. Zy had een nieuwe sigaret genomen. Zy keek my niet aan; zij tuurde naar de kerk, die nu scherp afstak tegen de helder geworden hemel. Na enige ogenblikken sloot ik het venster en de gordijnen. Zij liep naar de bank. „Wil je nog thee, Marian?" vroeg ik. Zij schrok en wilde overeind ko men, maar ik wees haar terug. „Nee, nee", zei ik, „blijf zitten, kind. Ik zal wel inschenken. Nee, geen protesten Bij het dressoir draaide ik mij naar haar toe. Zij zat met grote ogen naar mij te kijken. „Soms, Marian", zei ik, „terwijl ik de kopjes vulde, soms verliezen wy een illusie en dan voelen wij ons boos of verdrietig of beide tegelijk. Ben jij boos op Maarten?" „Nee, dokter", het klonk zacht maar heel eerlijk. „Je bent dus" niet boos", vervolgde ik. „Dat is goed. Het is een teken dat je dit begrijpt Ik bracht haar het kopje en nam de sigaret uit haar vingers. Terwijl ik het eindje in de asbak doofde, ver volgde ik: „Ik ben heel blij omdat je niet boos bent. Dat is vaak onnodig en we kunnen er zoveel mee vernie len. Niet alleen voor ons zelf, maar ook voor anderen. Is het niet „JaHaar gezicht was aan dachtig naar mij geHeven. Ik kreeg de indruk dat zij begreep wat ik be doelde, maar ik wilde het graag ze ker weten. Ik besloot recht op myn doel af te gaan, maar zij was mij voor. „Dokter", vroeg zij, „is het waar dat hij ongelukkig is? Ik dacht opnieuw aan het incident voor mijn huis aan de kreet, die zy had geuit, toen zy hem had zien staan bij het hek, met Britta, met de vrouw, die in haar plaats getreden was. Ik vroeg mij af, of zy Britta als de enige oorzaak beschouwde, als de gene die haar verdrongen had en wel ke gevoelens zij ten opzichte van haar koesterde. Haar vraag duidde er op, dat de weduwe Punter ook te gen haar de tong had geroerd. Dit verwonderde mij niet; ik had het ver wacht, en ik maakte geen enkele il lusie over de wijze waarop het was geschied. Ik besloot meteen de kans, die my hier werd geboden, aan te grypen en de verkeerde indruk, die ongetwyfeld vï haar was gewekt, weg te nemen. „Marian", zei ik, „wat men je heeft verteld, is niet waar. Maarten is niet ongelukkig met Britta Haar gezicht ontspande zich. Het was duideiyk merkbaar, dat mijn antwoord haar opluchting gaf en de ze reactie deed my goed. Ik dacht aan mevrouw Motte en aan de weduwe Punter aan hun voorbarige con clusies en hun leedvermaak en ik i vroeg mij af, of ze ooit in staat zou den zyn te begrijpen, welk kwaad ze bezig waren aan te richten. Ik voel de geen ergernis meer jegens hen ze vervulden mij nog slechts met ver achting, nu ik Marians houding zag. Zij had een illusie verloren, maar fic wist dat dit haar niet biyvend een zaam zou maken en dat zy niet zou verdorren in haat. Haar gevoel voor Maarten was daarvoor te zeer ont bloot geweest van egoïsme. Marian stond op. De trek van spanning op haar gezicht had plaats gemaakt voor iets onrustigs. Het was haar duidelijk aan te zien, dat zij nog iets op haar hart had, waarmee zy niet goed voor de dag durfde ko men. De weduwe Punter had haar stellig niet gespaard Zy liep naar het dressoir en bleef met de rug naar my toe staan. „Is Maarten erg veranderd, .dok ter?" vroeg zy toen. Ik antwoordde niet direct. Ik dacht aan het verhaal van de slagers knecht. Neen, het zou niet baten iets voor haar te verzwygen. Maar wat moest ik zeggen? Zy draaide zich langzaam om. Ik bracht haar te^ug naar de bank. „Marian", zei ik, „Maarten is na tuurlijk veranderd. Jy bent toch ook in die negen jaar veranderd? Wy al lemaal". Zy knikte. „Is dat het enige?" vroeg zy. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 18