MET VAKANTIE IN NET EIGEN LAND Vorig jaar trokken zes miljoen landgenoten er op uit In het Nationale Park „De Hoge Veluwe" Noord-Limburg, goed vakantieoord Uniek sprookjesbos in vrolijk Brabant TRIPS IN BRABANT, LIMBURG EN IN GELDERLAND VELE AANWINSTEN IN HET OPENLUCHTMUSEUM HET GROTE MYSTERIE IN HET WITTE STADJE THORN VVVVV\A/W*VVVWVVVWVWVV T T et aantal Nederlandse vakantiegangers werd verleden jaar ge- Jrl zinsleden inbegrepen becijferd op circa 6 miljoen. Alleen reeds in de kampeerinrichtingen en bungalowbedrijven werden in één jaar 30 miljoen overnachtingen geteld. Die enorme stromen vakantiegangers stellen ons land voor ernstige problemen. Een land als Zwitserland bij voorbeeld heeft voor elke 1000 inwoners 450 ha bos en woeste grond beschikbaar, Frankrijk 430 ha, Duitsland 210, België 90 en Nederland slechts 45. En daar gaaf dan aan grootgrondbezit, militair terrein, wa- terwinplaatsen, reservaten en moeilijk bereikbare gebieden nog een groot deel af, waar de vakantieganger niet komen mag. Van alle vakantiegangers trok in 1947 4 procent naar het buiten land. In 1948 ging al 13 procent de grens over en dat percentage zal inmiddels nog wel toegenomen zijn. Maar het overgrote deel is nog al tijd en zal nog lang zijn aangewezen op vakantie in eigen land. En in de meeste gevallen zal die vakantie moeten worden bekostigd uit een niet al te ruime beurs. In 1947 bracht ongeveer de helft van alle vakantiegangers de va kantie bij familie door; 17 procent ging in hotel of pension en 19 pro cent kampeerde of bivakkeerde. Maar voor logeren bij familie heeft niet ieder gelegenheid en tot kam peren voelt lang niet iedereen zich aangetrokken. Voor hen rest dan als goedkope mogelijkheid om mits men zeer vroegtijdig heeft gereserveerd een zomerhuisje te huren en dan het bezwaar op de koop toe te. nemen, dat de vrouw des huizes nog van allerlei moet doen en dus toch eigenlijk geen werkelijke vakantie beleeft. Zo worstelen honderdduizenden met de vraag, waar en hoe zij hun vakantie zullen doorbrengen. Men kan daarbij ook volstaan met dagtrips en dan gaat de be langstelling ongetwijfeld uit naar hetgeen de provincies bieden, die nog betrekkelijk rijk zijn aan bos- en heideschoon als Noord-Brabant, Limburg en Gelderland. Op deze pagina vindt men enkele impres sies uit die provincies van ver slaggevers, die hier een rondreis maakten. Zij beschikten daarbij niet over ruime geldmiddelen, waardoor een vergelijking met de gewone vakantieganger onmogelijk zou zijn. In feite kregen zij slechts honderd gulden voor een gehele week mede, hetgeen tevens het uit gangspunt vormde voor hun trips. Bloesempracht in Arnhem „Sonsbeekflora" is de naam van de nationale bloemententoonstelling in Arnhem, welke nog deze maand tot en met 'de 21ste te bezichtigen is in het bekende park van de Gelderse hoofdstad. Meer dan 1 miljoen bol len zijn hier bijeengebracht en men behoeft ditmaal niet alleen naar het westen des lands te gaan om te ge nieben van de pracht van narcissen, hyacinten en vele tulpensoorten. Uit Duitsland, België en andere landen is de belangstelling groot voor deze expositie, waarbij komt, dat men ook des avonds kan genieten van een feeërieke verlichting, zodat de kleu renpracht van de bloemen ook dan ten volle tot haar recht komt. Vorig jaar: 240.000 bezoekers. In het openluchtmuseum te Arn hem heerst een gezellige bedrijvig heid van bouwmeesters, die weer Tn nieuw© oude boerderij aan het her scheppen z\jn. Het is een langgevel- boerderij uit het Brabantse Budel. Even schoon en solide als al de an dere hier in Gelres bossen herbouw de erven uit alle windstreken, zal ook dit Brabantse boerenbedrijf straks het openluchtmuseum sieren. Het is niet de enige aanwinst, waaraan getimmerd werd tijdens ons bezoek. Is daar ook niet de boeren herberg „De Hanekamp" uit Zwol le, die wegens weg-verbetering ge ruimd moest wórden, maar hier een waardige plaats geboden kreeg? Deze zomer reeds zal de zaak weer compleet herbouwd zijn. en zullen de tentoonstellingsbezoekers er wat Voortreffelijke kampeerterreinen Een van de aantrekkelijkste vakantieoorden van ons land is ongetwij feld Brabant en dan wel het gebied, dat ligt tussen Tilburg en Den Bosch. Men vindt hier alles wat de vakantieganger maar wil vinden en wel in de eerste plaats natuurschoon. Ongerept natuurschoon, zoals in de buurt van Oistervvijk, waarde beroemde veertig vennen liggen, en bij Loon op Zand, waar de Loonse en Drunense duinen een terrein van onge veer tien kilometer zandverstuivingen vertegenwoordigen. Men kan er voortreffelijk kamperen (er zijn enkele heel goede kampeerterreinen) en de hotels zijn er talrijk en uitstekend. Bovendien komt er dit jaar in Oister- wjjk voor het eerst een gloednieuw bungalowpark in gebruik. Er is echter nog iets in deze buurt. Vakantiegeneugten voor hen, die niet alleen naar rust en stilte zoe ken, maar die van vertier houden, ook al betekent dat, dat er vele men sen bij elkaar zijn. Wie van gezellig heid houdt, kan terecht in het prach tige openluchtheater van Oisterwijk, maar meer nog bij twee naoorlogse scheppingen, die alles wat voor de oorlog op dit gebied in ons land gepresteerd is in de schaduw stel len het befaamde Rommeldam, waar de heer Ollie B. Bommel met zijn vrienden woont (er komen dit jaar een kindercircus en een rosa rium bij) en het ontspanningspark De Efteling in Kaatsheuvel. Vooral dat laatste is waarlijk uniek in ons land. Men kan er zwemmen in een ongelooflijk mooi zwembad, wande len in een groot park, kanoën op 'n speciale kanovijver en een origine le Brabantse koffietafel nuttigen. De meeste belangstelling gaat ech ter hier niet naar uit. En ook niet naar de sportvelden, de stoomea- roussel en de prachtige speeltuin. De favoriet is de sprookjestuin, ont worpen door Anton Pieck, die tien tallen (bewegende) sprookjesfigu ren toont. Het sprookjesbos is uniek in Europa en overtreft alle verwach tingen. Vorig jaar kwamen er meer dan 700.000 bezoekers. U weet dus, dat u er niet alleen'bent, maar dat neemt niet weg, dat het er prachtig is. In Oisterwyk bij de vennen, in Loon op Zand en Kaatsheuvel in de zandverstuivingen. Rommeldam en De Efteling zyn al ontdekte gebie den geworden, maar in de omgeving ervan kan men zelf nog heel wat ontdekken. Het ,J3luuv:e Hoes", boerderij uit Lichtenvoorde, in het Nederlands Openluchtmuseum, kunnen pozen, gelijk het in een goe de herberg betaamt. Twee honderd-en-veertig-duizend bezoekers heeft het openluchtmuse um in 1955 getrokken, vertelde ons de directeur, dr. W. Roukens. Men heeft er gedwaald door het Zaanse buurtje, en langs de verschillende molens, men proefde er de rustieke landelijkheid in het Twentse of Drentse „Los Hoes", men dook er in de historie van Staphorster en Hindeloper volkskunst, en bewon derde er de kostelijke en kostbare klederdrachten uit onderscheidene landstreken. Niet alleen om zijn dierenwe reld naast het grof wild, uiteraard ook de kleinere diersoor ten, al is het konijn jammer ge noeg bijna geheel ten offer geval len aan de mixymatose heeft het Nationale Park ons hogelijk kunnen boeien. Is daar ook niet de gelukkige combinatie van natuur en kunst, die gestalte gekregen heeft in het midden in het park ge legen Huis St. Hubertus en het Zo ziet men het jachtslot St. Huber tus op de Hoge Veluwe vanuit de van latere dag gedateerde Kröller Miiller-museum. Het jachtslot, schepping van de bekende architect dr. H. P. Ber- lage, is doortrokken van de sage van St. Hubertus, de schutspa troon en beschermheilige van ja ger en wild. De legende vertelt, dat er geen groter jager is geweest dan de in 728 te Tervuren in België gestorven Hu bertus. Hij kende geen mededogen met opgejaagde dieren. Bloed en pijn alleen schenen zyn hart te kunnen bevredigen, tot een op een duivennest schietende valk hem tot nadenken stemde en hem op dezelfde jacht partij een wit hert verscheen met een ?ewei, waartussen een lichtend kruis wam te staan. „Indien ge u niet wendt tot de werken des geestes, zo zult ge ter helle varen", moet zacht Een beziensivaardigheid m vailceiir burg vormt de nieuwe tandradbaan, enig in Nederland. en verwijtend een stem toen gefluis terd hebben. Hubertus heeft die stem verstaan en is tot inkeer gekomen. Hy heeft het kruis wel weten te dragen. In een reeks van vertrekken heeft Berlage de levensweg van Hubertus fesymboliseerd: Het tijdperk van walen en twijfel door de droefgees tige hall. zijn ontdekking van het volle, rijke leven door de kleurenrijke eetzaal, de toenemende bezinning en verlichting van de geest door de beide zijvertrekken en tenslotte het bereikte hoogtepunt van wijsheid en rust door de woonkamer Behalve het jachtslot is er het (Ryks) museum KröllerMüller, met de door mevr. Kröller en haar advi seur dr. H. P. Bremmer, zo zorgvul dig vergaarde kunstschatten. Men vindt er de wereldberoemde Van Gogh-collectie, ongeveer 250 originele werken van Vincent, maar ook wer ken van Picasso, Cézanne, Pantin Latour, Toorop, Israëls, Breitner en nog andere meesters. Het is een waarlijk unieke verzameling van zo grote kunstwaarde, dat men haar nauwelyks in dit „wild en bijster land", zoals ds. Heldring dit gebied eertijds heeft genoemd, zou durven verwachten. En alsof dit alles nog niet genoee- ware. men vindt links en rechts verspreid in het park de kos telijkste beeldhouwwerken. Roemrijke geschiedenis. Thorn, twaalf kilometer van Roer mond, is een plaatsje met een roemrijk verleden, dat eens een wereldlijke stift was, waarin dames van de hoogste Duitse adel een ge meenschappelijk leven leidden. De stiftkerk uit de elfde eeuw getuigt nog steeds van de weelde van dit vorstendommetje. In de crypte kan men een mummie zien van de in 1780 overleden kanunnik Quanjel, terwijl in een tweede glazen lijkkist vermoe delijk de stoffelijke resten worden be waard van Clara, Elizabeth van Manderschiedt, een gravin en stiftda me. Aan de voet van de kerk, in de smalle straatjes, bestraat met onge- Romantiek en landelijkheid Nijmegen, Venlo, Roermond, Sittard, Maastricht. Een lange weg, een prachtig wegdek, waarover iedere dag honderden glanzende auto's razen. Een snel heid van meer dan honderd kilome ter per uur kan hier nauwelijks kwaad, want het uitzicht is overal prima en het aantal dorpjes dat men passeert miniem. Zakenmen sen hebben altijd haast, vakantie gangers hebben het hier in de re gel ook. Ze willen zo vlug mogelijk hun plaats van bestemming berei ken en dat is meestal Valkenburg en de plaatsen daaromheen. Daar is het vreemdelingenverkeer een in dustrie geworden, daar is de toe rist geen gast, maar een object om geld aan te verdienen. Dat we ten zij, die erheen trekken om er hun vrije dagen door te brengen te midden van een werkelijk prachtig natuurschoon. Ze vinden het niet erg. Ze zijn graag bereid te betalen voor het ver- I tier dat ze zoeken en dat ze in alle 1 opzichten ruimschoots vinden in Zuid-Limburg. Maar er zijn ook an deren. Mensen, die in hun vakantie bij voorkeur geen dancing en bio scoop zien, die niet de hele dag om ringd willen worden door zwartge rokte kellners en bordjes met verwij zingen naar allerlei bezienswaardig heden, waar je wel op de koppen kunt lopen. Dat zijn de vakantiegan gers, die naarstig speuren naar nieu we vakantieoorden, die (nog) niet door de massa van de in het binnen land blyvende toerist zijn ontdekt. Zo'n oord ligt vlak langs die auto weg. Duizenden automobilisten jagen eraan voorby zonder zelfs maar te beseffen, dat het hier zo fantastisch mooi is. Het is Arcen, het nieuwe vakantieoord in Noord-Limburg, waar de bossen reiken tot aan de boorden van de Maas, waar de na tuur ongerept is, waar je prachtige wandelingen kunt maken, waar je op een terrasje kunt zitten van een uitstekend maar niet duur hotel, waar men de kellner nog niet kent, omdat iedereen het landelyk karakter van de buurt wil behouden. Daarom bedienen de meisjes uit de buurt in alle hotels en pensions. De V.V.V. Arcen organiseert ook reisjes per toeringcar. Naar Overloon bijvoorbeeld, waar een geweldig park is ingericht als oorlogsmuseum. Op de plaats waar eens de grootste tank slag van de tweede wereldoorlog woedde, ziet men thans herinnerin gen aan de wereldbrand en de Duitse bezetting bijeengebracht. In het bos is veel gelaten zoals het na de slag ge vonden werd, maar in een museum gebouw vindt men een verzameling voorwerpen, boeken, kaarten en nog veel meer, die iedereen met herinne ringen aan oorlog, onderdrukking en verzet, zullen interesseren. Overigens trekt jaarlijks tienduizenden bezoe kers uit binnen- en buitenland. Het is het waard. Minder prozaisch zijn twee heel oude stadjes in Noord Lim burg. Het ene is Thorn, een plaatsje zoals men nergens ter we reld zal vinden. Eén brok romantiek met dui zendjarige historie. De straten en huizen van Thorn ademen pure rust en romantiek. Voor ons was Thorn de grote ontdekking van een week zwei-ven door heel Nederland. En dan Asselt waar een kerkje staat dat nog stamt uit de tijd der Romeinen, en dat er aanspraak op kan maken, het oudste kerkje van Nederland te zijn. Het is een prachtig land, Noord Limburg. Een land, om er een lange vakantie door te brengen. En vakan tie van rust en van schoonheid. En als men op de motor door het land trekt, vergeet dan niet hier een dagje rond te zwerven. makkelijke, maar schilderachtige keien, tegen de witgeschilderde ge veltjes op de prachtige pleintjes en binnenplaatsjes spreken de eeuwen. Thom lijkt een stadje, dat gemaakt is door Anton Pieck, het is „Het Wit te Stadje" met een roemrijke ge schiedenis, waar slechts zij komen, die rust zoeken en die nog niet van romantisch gevoel verstoken zyn. We hebben nog een derde mummie gezien. De meest interessante van de drie. Het was ergens aan de Duitse grens in een verlaten oord waar eigenlijk alleen maar een handjevol smokkelaars thuis is. Een enorm ge bouw ligt tussen de bossen. Het is achter Vlodorp, kilometers ver de rimboe in. Geen huis verbreekt de schoonheid van het landschap. Door prachtige bossen en lange adembene mend mooie vennen slingert zich een weg door het heuvelland. In het uiterste stukje Nederland ligt het St Ludvvig Kollege, een internaat voor priesterstudenten uit Duits land. Geen geluid van de wereld dringt er door. Hoog boven de bossen, in een to renkamer van het imposante gebouw, bevindt zich het raad sel. Het grote geheim, dat zelfs de broeders en paters niet hebben we ten te ontsluieren: twee glazen kis ten tegen een bloedrood geverfde wand. In een er van rust de geopen de sarcofaag van een Egyptische prinses. Vergeelde half vergane windselen omhullen haar tengere ge stalte. In de sarcophaag is haar beel tenis uitgesneden. Duizenden jaren geleden stierf het meisje aan de Nijl en werd haar lichaam bijgezet. Vijf- tig jaar geleden, toen het college werd geopend, kreeg men de sarcof aag .cadeau. Eigenlijk weten de broeders niet al te best wat ze er mee moeten. De kist staat op de zol der nu, waar men er aanvankelijk een soort museum omheen had ge maakt. Thorn, het witte stadje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9