Meer vaart van België gevraagd bij overleg over waterwegen Zeshonderd Algerijnse rebellen door Franse troepen ingesloten KLANKBORD KRITIEK VAN CHR. VAKBONDEN OP HET RAPPORT VAN SPAAK WOENSDAG 9 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT EERSTE KAMER OVER VERKEER EN WATERSTAAT Twee Kamerleden pleitten voor vrije Westerscheldeveren (Van onze parlementaire redacteur) Het wil met de oplossing van de BelgischNederlandse water wegenkwestie niet vlotten. In de Eerste Kamer, waar dinsdagmiddag de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde kwam, betreur de men dat. Enkele leden voerden er het woord over ingeschreven sprekers bij dit begrotingshoofdstuk waren de heren Tjalma (a.r.), Roebroek (k.v.p.), Broeksz (p.v.d.a.), De Vos van Steenwijk (v.v.d.), Brandenburg (c.p.n.), Kolff (c.h.), De Gou (k.v.p.), Gerretson (c.h.) en Nijkamp (k.v.p.) waarbij op grond van de goede nabuurschap aangedrongen werd op een spoedige beslissing. De heer De Vos van Steenwijk verlangde dat Nederland niet de dupe zou worden van het traineren van de onderhandelingen door België. Wat het Moerdijk kanaal betreft, zo vond de liberale afgevaardigde, zal Nederland een zijdig moeten beslissen als België niet opschiet. Wij moeten België maar zeggen, aldus adviseerde hij minister Algera, dat het Moerdijk- kanaal niet meer in aanmerking komt, omdat Nederland aan de aan leg ervan niet zal meebetalen als de onderhandelingen niet spoedig tot een bevredigend resultaat leiden. de vrijdom van de veren op de Wester- schelde niet te worden opgeheven. De heer Broeksz (p.v.d^a.) deelde deze mening. In de avondvergadering was prof. Gerretson er allerminst over te spre ken, dat de Belgen, na van Neder landse zijde volledig over alle plannen betreffende de Schelde-Rijnverbin ding en over het Deltaplan te zijn in gelicht, nu hun verworven kennis ge bruiken om de uitvoering van die plannen te bemoeilijken. Het is België alleen te doen om invloed uit te oefe- Zomin als de stemming tegen over België bijster opgewekt was, was zy 't tegenover Duitsland. Aan dit land verweten enkele leden na melijk, dat het de Acte van Mann heim, waarin de rechten van Ne derland op een vrije vaart op de Rijn zijn vastgelegd, met voeten treedt. Duitsland heeft in de prak tijk enkele concessies aan Neder land verleend, doch zij zijn slechts als vriendelijkheden te beschou wen. Duitsland erkent niet, dat zij op aan Nederland toekomende rechten berusten. Met name de heer De Vos van Steenwijk drong er bij .de regering op aan.om de rechtsvraag nog eens nauwkeurig te bekijken. Uiteraard had ook het verkeer de aandacht van sommige afgevaardig den. Men toonde zijn instemming met het plan tot bescherming van over steekplaatsen voor voetgangers, noem de de verbetering van wegen als één van de middelen om het aantal ver keersongelukken te beperken, vroeg of voor bromfietsen geen kenteken bewijs geëist kan worden, informeerde hoe het staat met de wettelijke rege ling van de autorijscholen, beval een geregelde keuring van motorrijtuigen aan en verlangde richtingaanwijzers op de tram. Zoals telkenmale bij de behandeling van de begroting 'van Verkeer en Waterstaat brachten de Kamerleden tal van detailkwesties ter sprake. Zo vroeg de heer Tjalma wan neer de beslissing te verwachten is over de noodzakelijke verbetering van de havens van Scheveningen en Kat wijk. De heer Roebroek vestigde er de aandacht op, dat het zich industrieel sterk ontwikkelende Noord-Brabant een onvoldoende wegennet heeft en hij verzocht de binnenwateren van •westelijk Noord-Brabant zodanig te verbeteren, dat zij bevaarbaar worden voor schepen tot 1000 ton. Deltawet en Scheldeveren De heer Tjalma (a.r.) merkte op, dat bij het opmaken van de balans over de afgelopen periode de watersnood ramp van februari 1953 op de debet zijde moet worden gesteld en de in diening van de deltawet op de kredit- zijde. Hij hoopte, dat het minister Al gera gegeven zal zijn, dit wetsontwerp in de volgende parlementaire periode spoedig in behouden haven te brengen. Met het oog op de deltawet vroeg de heer Boebroek bijzondere aandacht voor het Donge-gebied. Hij drong aan op een snel tempo bij de indijkings- werken in de Biesbosch. Naar het oordeel van de heer De Vos van Steenwijk (v.v.d.) behoort De heer E. Vermeer over actie van mr. Dirkzwager Op een propaganda-avond te Oss van de Partij van de Arbeid heeft de partijvoorzitter, de heer E. Vermeer, de actie van de Rotterdamse rechter, mr. A. Dirkzwager, die de bisschop van Rotterdam zijn kiesrecht ontno men wil zien, afgekeurd. De heer Ver meer noemde de actie van mr. Dirk zwager funest voor de samenwerking van het Nederlandse volk. Zij drijft de tegenstellingen te zeer op de spits, zo zei hij. DE ENIGE: Onlangs vroeg men aan Sacha Guitry: „Weet U wei, dat de mens het enige levende wezen is, dat kan blozen?" „Maar natuurlijk", antwoordde de beroemde Fransman, „maar ik denk zo, dat hij ook de enige is, die daar voor zijn redenen heeft." MAATSTAF: Georges Sjimenon, de Franse schrijver van wereldbekende detective-romans, die 20 hoofdstukken schrijft in twee-en-een half uur, heeft zijn eigen maatstaf voor de literatuur. „Wat vindt U van het werk van Proust?", zo vroeg een van zijn bewon deraars. „Drie weken werk", ant woordde Simenon. ONTVOERD: In de provincie Oettar Pradesj, is in de afgelopen maanden een veertigtal kinderen door wolven en hyena's ontvoerd. In deze streek zijn dergelijke ontvoeringen geen on gewoon verschijnsel. Een bekend voor beeld was destijds het „wolvenkind" Ranu. Dit knaapje werd door wolven ontvoerd toen hij pas enkele maanden oud was en door de wolvenmoeder ge zoogd met haar jongen. nen over de Deltawateren; België wil een conflict, zo riep hij uit. De heer Gerretson verduidelijkte: België streeft naar supranationaal beheer van de gehele Delta. Nederland zou daarvan tenslotte de dupe worden. Hij verlangde, dat de regering de „water heren" dat zijn de Nederlandse on derhandelaars, die volgens hem te veel tot toegeven geneigd zijn in toom houdt. Kreekrak open maken De christelijk historische afgevaar digde was bereid de Belgen hun Schelde-Rijnverbinding te geven en wel in de vorm van een heropening van het Kreekrak, welke gedachte ook gelanceerd was door de heer Roe broek (k.v.p.). Verder wilde hij ech ter in geen geval gaan. In 1919 is vastgelegd, zo beweerde hij, dat de Belgen geen enkele aan spraak meer op de tussenwateren kunnen laten gelden. •De heer Gerretson windt er in de regel geen doekjes om, als hij iets te zeggen heeft. Dat hij daarbij wel eens onnodig scherp, tot op het beledigen de af wordt, bewees hij ook weer gis teravond; toen hij zei, dat bij graag minister Luns van buitenlandse za ken bij het debat aanwezig gezien had. „Maar helaas is hij, zoals te voorzien was, op last pardon op advies van zijn geneesheren krank geworden", voegde hij er weinig vleiend aan toe. De heer De Gou (k.v.p.) deed een hartstochtelijk beroep op de minister om aan westelijk Noord-Brabant on verwijld de waterwegen te geven, die het dringend nodig heeft en niet te wachten, totdat met België overeen stemming is bereikt over de Schelde- Rijnverbinding. EUROPA'S GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT (Van een speciale verslaggever uit Straatsburg) Nog voordat de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van klein Europa Frankrijk, Duitsland, Italië en de Beneluxianden de ge legenheid hebben gehad op 29 en 30 mei over het door de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak uitgebrachte rapport over een gemeenschappelijke Europese markt van gedachten te wisselen, steekt er al een stormpje op, dat parlementaire golven rond dit nog maar net te water gelaten scheepje in grote beroering dreigt te brengen. De Europese commissie van het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft namelijk, naar wij vernemen in een dit weekeinde te- Brussel ge houden vergadering besloten aan het door de heer Spaak vooropgestelde project zijn medewerking te weigeren, indien daarin geen principiële wij zigingen worden aangebracht. steun aan de Europese organisatie te ontzeggen teneinde zich t^e concen treren op het behoud van het natio naal bereikte en verdediging daarvan tegen invloeden van buiten af. Geen medewerking zonder principiële wijzigingen Gisteren is het overleg begonnen tussen vertegenwoordigers van het Internationaal Christelijk Vakver bond en de met deze vakvereniging gelieerde leden der nationale parle menten, die te zijner tijd een door de minister van buitenlandse zaken eventueel te sluiten verdrag zullen moeten ratificeren. In kringen van de vakbeweging heeft men een belangrijke, niet in het rapport Spaak vermelde bijzon derheid ontdekt en wel deze: dat de zogenaamde Europese commissie, het surrogaat voor wat in de E.G.K.S. Hoge Autoriteit heet, slechts uit dirie man zal bestaan (de Hoge Autori teit van de K.S.G. bestaat uit ne gen leden). Hieruit wordt geconclu deerd, dat de Europese commissie niet de kans zal krijgen een beleid te voeren, dat die naam verdient. De werkelijk beslissende bevoegd heid zal dus bij de bijzondere raad van ministers komen te liggen en ge zien de ervaringen in de raad van Europa, de K.S.G. en andere vormen van intergouvernementele en supra nationale samenwerking, met deze bijzondere ministerraden, wordt ge- vréesd, dat hier weer geen enkel Be sluit uit zal komen. Voorts is hun opgevallen, dat in de conceptie van de heer Spaak de des kundigen volkomen buiten spel gezet zijn en dat er noch in een raad gevend comité noch in een econo- misch-sociale raad is voorzien. Zouden de regeringen der zes E.G.K. S.-landen met het hier weergegeven standpunt der christelijke vakbewe ging niet of niet voldoende rekening houden, dan zouden dé vakbondslei ders in volle ernst overwegen hun Drie jaar geëist tegen stelende Haagse agenten Diefstal uit auto's en inbraken tijdens nachtelijke surveillance Tegen de inmiddels ontslagen poli tieagenten, die tijdens nachtelijke surveillancediensten in de periode 19541955 uit geparkeerde auto's voorwerpen hadden gestolen en zelfs enkele inbraken hadden gepleegd, hèeft de officier van de Haagse rechtbank drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De president van de rechtbank constateerde, dat de 34-jarige ex- agent P. al gestolen had voor hij bij de politie kwam. De raadsman,, mr. J. Klasinga, meende dat verdachte volkomen beïnvloed was doorde al- femeen heersende oneerlijkheid en e te strenge opvoeding in zijn jeugd. Hij vond hier herscholing meer op zijn plaats dan opsluiting. P. had voorwerpen uit geparkeerde auto's ontvreemd. Twee ex-politiemannen, de 31-ja- rige W. J. en de 34-jarige T. van der S., pleegden inbraken in het pa- andere gebouwen en huizen. Door 't verkopen van een uit een auto ge stolen fototoestel liep het tweetal tegen de lamR. De officier achtte 't zeer verontrustend voor het publiek, dat mensen, die de burgerij moestén beschermen, onder dekking van him unifoiin diefstallen pleegden. De raadslieden vroegen een-mildere straf dan de geëiste drie jaar, in verband met de moeilijke levensomstandig heden van de beide verdachten en de morele klap, die zij door hun da den al hebben gekregen. Uitspraak over veertien dagen. Onder de belangstelling van 15.000 Japanners is te ToMo gestreden om het wereldkampioenschap judo. Aan de wedstrijden werd door 31 strijders uit 21 landen deelgenomen. Op de foto ziet men de drie beste judo-ers ter wereldvoorzien van hun medail. les. V.l.n.r.: de voormalig Europees kampioen derde graad A. J. Geesink, die op de derde plaats eindigde; de Japanse politie-officier en derde graad judo-er 1955 nationaal kam pioen Shokichi Natsui, die in deze strijd wereldkampioen uAerd; en de Japanse politie-officier en nationaal kampioen 19521953 en 1955, zevende graad Yoshihiko Yoshimatsu, die in de strijd om het wereldkampioenschap op de tweede plaats eindigde. Pleger van overval kreeg TA jaar gevangenisstraf De rechtbank Maastricht heeft dinsdagmorgen de 26-jarige mijn werker J. L. T. uit Valkenburg- Houthem veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering voor psychiatrisch toezicht. Deze ver dachte had in de late avond van 18 januari 1.1. de Heerlense bioscoopex ploitant E. H. onder stompen en sla gen en bedreiging met de dood ge dwongen zijn geld, een portefeuille met 190.af te geven. Toen veertien dagen geleden de substituut-officier van justitie, mr. P. van Mierlo, in een scherp gesteld re quisitoir verd. aan de kaak stelde als een man die snel het pad der misdaad afgaat en vier jaar gevangenisstraf eiste, was verd. op de' officier afge sprongen. De officier kon door deur waarder en parketwacht, dank zij het feit, dat verdachtes sprong slechts half gelukte, worden ontzet. De man, die later schriftelijk zijn excuus heeft aangeboden voor zijn daad, was bij het uitspreken van het vonnis heel rustig. HEVIGE STRIJD IN NOORD-AFRIKA Frans-Marokkaanse betrekkingen in gevaar na acties in Rifgebied De Marokkaanse regering heeft dinsdag op een spoedvergadering gesproken over de spanning die is ontstaan door grootscheepse ope raties van het Franse leger tegen Rif-opstandelingen die zondagnacht bij Fez een twintigtal Senegalezen van het Franse leger hebben aange vallen. Het Marokkaanse ministerie van Binnenlandse Zaken meent dat de Franse inmenging niet juist is, omdat de Marokkanen zelf verantwoor delijk zijn voor het handhaven van de orde. Volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen heeft de sultan de Franse hoge commissaris Dubois verzocht de Franse troepen terug te roepen. Volgens onbevestigde be richten zouden de Fransen hun operaties ten noord-oosten van Fez hebben. Een Franse militaire parade die dinsdag in Rabat zou worden ge houden ter herdenking van de ge allieerde overwinning in 1945, is afgelast. Alle Franse troepen in Marokko moeten in de kazernes blijven. Politieke waarnemers geloven dat de toestand gevaarlijk is voor de FransMarokkaanse betrekkingen. Binnenkort zullen besprekingen over de onderlinge afhankelijkheid van Ma rokko en Frankrijk beginnen en de Marokkanen houd,en angstvallig vast aan hun onlangs verworven onafhan kelijkheid. Bij de botsing tussen opstandelingen en Senegalezen zijn vier Senegalezen gesneuveld. Zeven Senegalezen en twee Franse onderofficieren werden gevangen genomen. In de afgelopen 24 uur zijn in Ma rokko veel verzetsdaden gepleegd. Vijf Marokkanen zijn daarbij om het leven gekomen. Een sluitstuk van de herbouw van Sint-Philipsland is het wijkgebouw annex badhuis, dat binnen afzienbare -• tijd officieel zal worden opengesteld. Wi Overigens is de welvaart in dit noord- Zeeuwse dorp weer geheel weer gekeerd. Franse troepen, ondersteund door artillerie en vliegtuigen, bestookten gisteren uit alle macht circa 600 Alge rijnse opstandelingen die waren inge sloten in het heuvelachtige gebied van Temouchent nabij de Marokkaanse grens. Tot dusver zouden 150 opstan delingen zijn gesneuveld en 100 gevan gen genomen. De Fransen waren hun actie in dit gebied begonnen nadat in het afgelo pen weekeinde de opstandelingen 47 boerderijen hadden overvallen, waar bij een 40-tal boeren en vrouwen werd vermoord. De rebellen, die vermoedelijk deels afkomstig waren uit het Marok kaanse Rif-gebied .trachtten door de omsingeling heen te breken. Zo dra groepen rebellen werden waargenomen, kwamen de Franse gevechtsvliegtuigen, die van nabij gelegen vliegvelden af opereren, in actie om de opstandelingen met hun boordwapens te bestoken. Plechtige bisschopswijding in Rotterdamse kathedraal In de kathedrale kerk aan de Westzeedijk te Rotterdam is dins dagochtend met het gebruikelijke ceremonieel de r.-k. bisschop van het Rotterdamse diocees, mgr. Mar- tinus Antonius Jansen, plechtig ge wijd. Hierbij waren o.a. aanwezig de ministers Beel, Van Oven, Cals, Wit te en De Bruin, alsmede de voorzit ter van de EeErste Kamer, mr. J. Jonkman en burgemeester Van Wal- sum met echtgenote. Prinses Wilhel- mina was vertegenwoordigd door haar secretaresse. Van de kerkelijke autoriteiten wa ren aanwezig de aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, de pauselijke inter nuntius in Den Haag mgr. Paolo Gi- obbe en de bisschoppen van Neder land. De lange kathedraal, die voor deze gelegenheid was versierd met donkerrose hortensia's en zachtrose anjelieren, was geheel gevuld. Het evangelie voor de plechtigheid was genomen uit Mattheus 18, de verzen 1 tot en met 10. 's Middags werd er in de pastorie aan de Van Vollenhovestraat een re ceptie gehouden. Het Wereldgebeuren. Geen optrekje Het is geen eenvoudig optrekje, waarin de heer en mevrouw Broz deze week verblijf houden. In de kamer, die speciaal voor mevrouw is gereserveerd, is de bekleding van groen damast en de gordijnen zijn van zuivere zijde. Er staat een hemelbed uit de tijd van Lodewijk de zestiende en als zij de pen ter hand wil nemen, dan kan zij dat doen aan een bureau in de stijl van de vijftiende Lodewijk. „De jonge tekenaar" van Seurat en „Pastorale" van Watteau hangen er, met wat pastellen aan de muur. In de kamer van meneer staan meubels van palis6ander en het bed is van verguld hout. Aan de muren ziet men er drie schilderijen: twee Utrillo's en een Bon- nard. De badkamer is niet zo maar een roefje met een kuip: er zijn spiegels met vergulde lijsten waarin schilde ringen van nimfen, vogels en slingers van rozen zijn gevat. Dit koninklijke verblijf wordt nog gecompleteerd met twee salons Inderdaad, een koninklijk verblijf. Vooral, wanneer men het vergelijkt met het kamertje in het kleine Hotel des Bernadins in het Quartier Latin van deze zelfde stad,> Parijs, waar meneer Broz op 12 mei 1937 bin nensloop nadat hij Frankrijk illegaal was binnengekomen. Toen waren er politiemensen bezig, om te zoeken naar de heer Broz, die internationale brigades organiseerde voor de Spaan se burgeroorlog. Nu zijn twintigdui zend Franse politiemensen, onder wie de knapste koppen van de Süreté Na tionale, in de weer om hem met de modernste middelen bescherming te verlenen. Josip Broz, die zich ook bij zijn vorige verblijf in Parijs al zo nu en dan bediende van de schuilnaam Tito, is nu immers, als staatshoofd van Joego-Slavië, met zijn vrouw officieel op bezoek in Frankrijk. Niet alleen om dat Joego-Slavië een communistisch regiem heeft, dat velen tegen zich in het harnas heeft gejaagd, is de Franse politie zo op haar qui vive. Men her innert zich ook, dat in 1934 een ander Joego-Slavisch staatshoofd, toen nog een echte koning, Alexander, in de Franse stad Marseille werd vermoord. Dergelijke onverkwikkelijke gebeurte nissen willen de Fransen nu tot alle prijs voorkomen. Vandaar, dat zij al die dienaren van Hermandad op de been hebben gebracht. Vandaar ook, dat tachtig Joego-Slavische immigran ten in Frankrijk tijdelijk naar Corsica zijn overgebracht, terwijl anderen on der politiebewaking staan. Zij hebben aan de Franse regering gevraagd een goed woordje te doen voor 23.000 van hun landgenoten, die naar zij zeggen nog in gevangenissen en concentratie kampen verblijven. Over een tijdelijk verbanningsoord Corsica en concentra tiekampen in Joego-Slavië wordt dus gesproken op het ogenblik, dat de heer en mevrouw Tito zich zo goed en zo kwaad als het gaat thuis proberen te voelen in de koninklijke vertrekken, die hun zijn toegewezen in het paleis van de Franse president, het Elysée. Het is niet alleen voor de show, dat de hoge Joegoslaven in Parijs op bezoek zijn. Ongetwijfeld zal Tito zich met de Franse president Co- ty, met premier Mollet en met de mi nister van buitenlandse zaken Pineau ook om de conferentietafel scharen om de internationale toestand te bespre ken en vooral om de veranderingen in het Kremlin onder de loep te nemen. Mollet en Pineau zullen wel benieuwd zijn naar Tito's kijk op deze zaak, om dat zij van 14 tot 17 mei bij Boelganin en Kroesjtsjew op visite Zullen gaan. Volgende maand zal Tito trouwens ook zelf de poorten van het Kremlin bin nentreden. Het valt niet te verwach ten, dat Tito zich daar meteen weer zal laten péaien voor het Sowjet-blokhet baden in het genot der zelfstandigheid bevalt hem daarvoor te goed en het kan geen kwaad voor zijn land, om zowel door Amerika als door Rusland te wor den gesteund. Maar blijkens een interview, dat de maarschalk heeft toegestaan aan een medewerker van Le Monde voordat hij de reis naar Parijs aanvaardde, is hij nogal optimistisch gestemd over de veranderingen in Rus land. Dat men Stalins nagedachtenis daar door de modder haalt is volgens hem niet zo maar een tactische ma noeuvre; het hangt samen met een se rieuze overtuiging, dat Stalin verkeerd had gehandeld. Tito dacht, dat het in Rusland langzaam maar zeker de kant opgaat van wat hij een democratie noemt. Dat is echter heel wat anders dan wat wij in het westen daaronder verstaan. Tito vindt het al democra tisch, wanneer men een afwijkende mening mag verkondigen binnen de enige toegelaten partij: de communis tische. Over het toelaten van andere partijen denkt hij eenvoudig niet. Mollet en Pineau zullen zich daarvan wel bewust zijn, wanneer zij Tito pol sen over de nieuwe Kremlin-tactiek. Het einddoel van het Kremlin blijft de communistische wereldheerschappij. Of dat doel nu met de harde methodes van Stalin worden nagestreefd, dan wel met de „meer subtiele" gang van zaken die de tegenwoordige machtheb bers zeggen voor te staan, maakt uit- find^' niet veel uit. En het ligt voor de hand dat 'tr> 'o"»nover die com munistische aspiraties anders staat, dan de regeerders in Parijs zich kun nen veroorloven MAARSCHALK TITO meubels van pallssander

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5