PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Griekse klacht tegen Engeland: Rechten van de Mens genegeerd Duizend Joego-Slaven betoogden tegen Tito St. Philipsland na 3 jaar intensieve arbeid Va rvda ag... MINISTER BLIJFT BIJ BESLUIT ZELFZORG VOOR AMBONEZEN DE VERWACHT. 199e jaargang - no. 110 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l,—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-80, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 18; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerik/ee, N. Bogerdstraat 24. telef. 28. „URGENTE AANGELEGENHEID" Onlusten gevreesd op Cyprus omdat gouverneur geen gratie verleent De Griekse permanente vertegenwoordiger by de Baad van Europa, Nicolas Cambalauris, heeft namens zijn regering bij de Europese commissie voor de rechten van de mens een klacht tegen Engeland ingediend. Dit was de eerste keer, dat een regering een beroep deed op deze Europese commissie, die is ingesteld door de Raad van Europa. Volgens de Griekse klacht zijn overtredingen van de Europese con ventie voor de rechten van de mens begaan door de regering van het eiland Cyprus en de Britse regering wordt voor deze daden ver antwoordelijk gesteld. De Griekse vertegenwoordiger heeft de com missie verzocht, de klacht als een urgente aangelegenheid te be schouwen. Op 28 mei a.s. komt de commissie bijeen en zou dan de Griekse klacht in behandeling kunnen nemen. De Britse regering heeft de Raad van Europa einde 1955 ken nis gegeven van buitenwerking- stelling van een aantal van haar verplichtingen onder de conventie, voor zover deze Cyprus betreffen, een maatregel waartoe de conven tie de toegetreden regeringen het recht geeft. De machine Een donkere wolk heeft zondag j.l. gehangen over het mei-feest van de Engelse arbeidersbeweging. Men was niet alleen bijeengekomen om tezamen feest te vieren, maar ook om te protesteren. Dat protest ging te gen een maaksel van mensenhanden, een maaksel, dat soms mechanisch spreekt, ziet en hoort, maar dat geen hersens heeft: de machine. Het is niet voor het eerst, dat men sen protesteren tegen de machine. In tal van schoolboekjes kan men lezen hoe zich in het begin van de negentien de eeuw de eerste industriële revolu tie voltrok, waarbij duizenden hand arbeiders brodeloos werden gemaakt, omdat de machine beter en goedkoper werkte. Op verscheidene plaatsen kwamen toen de wanhopige handarbei ders in opstand. Ze probeerden de ge hate machines te vernielen. De industriële revolutie bleek echter niet te stuiten en honderd jaar later glimlachte men om het verzet tegen de machine. Was niet dank zij de mecha nisatie de welvaart in Europa en Ame rika geweldig toegenomen? Welnu in Engeland glimlachten zondag j.l. de meifeestvierders niet meer om de mechanisatie. Zij protesteerden verbitterd, want zij vreesden een herhaling van de werk loosheid, die in de negentiende eeuw de eerste industriële revolutie bege leidde. Het begin van die werkloosheid was er al: bij een tractorfabriek te Coventry, die tot verdere automatise ring van de produktie overging, wer den 3500 arbeiders ontslagen. Thans staakt men te Coventry... tegen de voortschrijdende mechanisa tie en automatisatie. Daarmee is een geweldig probleem in de daadwerkelijke belang stelling gekomen. Het is al verscheidene jaren duidelijk, dat wij in Europa en de Verenigde Staten thans een tweede industriële revolutie beleven. Deze tweede revolutie moet leiden tot vrijwel volledige geautomatiseer de fabrieken, de zogenaamde „druk knop-fabrieken", die nagenoeg zonder menselijke tussenkomst een produkt kant-en-klaar afleveren. Daar waar niet volledig geautomatiseerd kan worden, zal toch een zoveel hogere graad van mechanisatie worden be reikt, dat ook daar met een veel ge ringer aantal arbeidskrachten kan worden volstaan. Het gaat er nu maar om hoe men dit mechaniserings- en automati seringsproces in de hand kan houden opdat er geen ernstige ver storingen in het maatschappelijk leven optreden. De Engelse regering heeft reeds een rapport over de automatisering in voorbereiding. Vermoedelijk zullen daarin wel enkele wegen worden aan gegeven, die leiden naar een overbrug gingstoestand. Want overbrugging zal het moeten worden. De automatisering zelf is niet tegen te houden, net zo min als de machine in het begin van de ne gentiende eeuw tegengehouden kon worden. De overbrugging zal dan wel gaan in de richting van samenwerking tussen werkgevers en werknemers zoals die samenwerking reeds bereikt werd in de Engelse grafische industrie. Deze industrie is bijzonder geschikt voor steeds verdere automatisering. Van daar dat werkgevers en werknemers een comité instelden, dat advies zal ge ven over alle automatisering en „in voering van robot-technieken". Dan kan men de zaken althans eni germate in de hand houden en komt men niet plotseling te staan voor het feit, dat op korte termijn voor dui zenden bedrijfsgenoten geen werk gelegenheid meer bestaat. De huidige gebeurtenissen ln Enge land houden een waarschuwing in voor alle industrielanden en dus ook voor Nederland. Ook hier zal de industriële revolutie doorwerken en men zal er goed aan doen zich daarop ernstig te bezinnen, vooral nu zich in Nederland de industrialisatie en mechanisatie vol trekt in een tempo, dat welhaast tot het uiterste is opgevoerd. Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heeft besloten dat het recht zijn loop moet hebben in de zaak van Michael Karaolis, de Griekse Cy prioot die ter dood is veroordeeld we gens het doden van een politieman. Dit is gisteren officieel in Nicosia mee gedeeld. Hetzelfde heeft de gouverneur be slist ten aanzien van Andreas Deme- trions, ter dood veroordeeld wegens het schieten op een Britse zakenman in Famagusta. In de officiële bekendmaking werd niet gezegd, wanneer de twee veroor deelden terechtgesteld zouden worden. Maar volgens de moeder van Karaolis, die haar zoon gisteren in de gevange nis heeft bezocht, is hem meegedeeld ij ...is het 300 jaar geleden, dat de protestantse theoloog en s polemist Jacobus Leydekker, een man van „oudzeeuwse op- j= H regtigheid", te Middelburg werd geboren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii dat hij donderdag zal worden opge hangen. De extremistische organisatie Eoka op Cyprus heeft herhaaldelijk met re presailles gedreigd als de doodvonnis sen ten uitvoer worden gebracht. In de steden op Cyprus hebben de Britse troepen daarom maatregelen genomen om aan relletjes het hoofd te kunnen bieden. De internationale telefoondiensten werden afgesneden. Er zijn al veel verzoeken gedaan om het leven van Karaolis te sparen. Meer dan ander half miljoen Grieken hebben een be roep op de Verenigde Naties onder tekend. Stap bij V.S. De Griekse regering heeft gister avond de Verenigde Staten verzocht, tussen beide te komen opdat de ten uitvoerlegging van de doodstraf voor de wegens moord veroordeelde Griek se Cyprioot Karaolis geen doorgang zal vinden. Wanneer de doodvonnissen ten uit voer gelegd worden, zullen het de eer ste executies van Cyprioten zijn sinds de Enosis-beweging begon. Twee mannen uit Haarlemse strafgevangenis ontsnapt Omstreeks half elf dinsdagmorgen zijn twee gedetineerden, de 24-jarïge zeeman W. v. d. V. en de 27-jarige los- werkman J. T. S. uit Amsterdam, uit de strafgevangenis in Haarlem ont vlucht. Beide arrestanten waren werk zaam in een houten loods op het ter rein van de inrichting. Zij hebben kans gezien het omrin gende hekwerk te verbreken. Nadat zij een ladder, die in de loods stond, tegen de muur van de gevangenis had den geplaatst, konden zij over deze muur klimmen. Beide mannen waren wegens diefstal veroordeeld. Hun straffen zouden in oktober en decem ber van dit jaar aflopen. De Amsterdamse recherche heeft gisteravond in de binnenstad de 27- jarige J. S. aangehouden. De tweede arrestant is nog voortvluchtig. Zondag laatste maal uit centrale keuken De minister van maatschappelijk werk, mr. F. J. J. M. van Thiel, heeft het volgende rondschjjven gericht tot de Ambonezen in de woonoorden: „Mjj zijn uit uw kring verschillende reacties bekend geworden die erop wijzen, dat de overgang van over heidszorg op zelfzorg nog niet door allen als nodig, rechtvaardig en mo gelijk wordt gezien. Ik betreur dit, daarop terug te komen, overtuigd als maar ik vind daarin geen aanleiding ik ben dat de genomen beslissing juist is. Op zondag 13 mei a,s. zult 17 dus voor de laatste maal uw voeding uit de centrale keuken ontvangen. Alle normale gezinsuitgaven komen daar na voor uw rekening. Voorshands blijven de huisvesting in de woonoorden, licht- en waterver bruik en brandstoffenvoorziening nog vrij. De maatregelen die getroffen zijn, zijn zodanig, dat niemand zon der geld de nieuwe periode behoeft in te gaan. Wie geen inkomsten heeft, kan een uitkering ontvangen. Hij moet hiervoor een formulier invullen, dat verkrijgbaar is bij de beheerder van het woonoord. Het zal U duidelijk zijn, dat als een dergelijk formulier niet wordt ingevuld, aangenomen wordt dat inkomsten uit arbeid of anderzins worden genoten. In de achterliggende jaren hebt U getoond U ervan bewust te zijn dat U zich, zolang U in Nederalnd bent, hebt te gedragen naar de wetten en regelingen welke hier gelden. Ik vertrouw dat U zich daarvan be wust zult blijven, ook nu het een maatregel betreft waarmede U het wellicht niet geheel eens bent". Dinsdagmiddag is Hr. Ms. torpedo- bootjager „Piet Hein" uit de Nieuw- G-uinese wateren in ons land terug gekeerd. Bij de aankomst in Nieuwe- diep werd het schip door opgewekte klanken verwelkomd. VWS Morgen Hemelvaartsdag zal de Provinciale Zeeuw se Courant niet verschijnen. DE DIRECTIE. Nederlandse ambassade in Djakarta „inopportuun" De Indonesische regering beschouwt het vestigen van een Nederlandse am bassade in Djakarta op het ogenblik inopportuun, aldus heeft de woord voerder van het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken, Ssesoe- wito Koesoemowidagdo, dinsdag ver klaard. Hij voegde er aan toe, dat de rege ring dit standpunt dinsdag heeft me degedeeld aan de heer Hagenaar, „plaatsvervangend hoofd van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor diging". Soesoewito weigerde verder com mentaar hierop te geven. De Nederlander dr. Van Gelderen, ambtenaar bij het Indonesisch minis terie van Financiën, heeft veertien dagen geleden Indonesië illegaal ver laten aldus is in Djakarta meegedeeld. Volgens het persbureau P.IA. is hij vóór zijn clandestien vertrek door de politie verhoofd in verband met een smokkelzaak. Hij nam een schip van de K.P.M., dat tot bestemming Su matra had. Bij 'het oponthoud in Sin gapore heeft de heer Van Gelderen het schip verlaten. Jungschlager herdacht in gemeenteraad Maastricht Bij het begin van de dinsdagmid dag gehouden raadsvergadering heeft de burgemeester van Maastricht een kort herdenkingswoord gewijd aan de heer Léon Jungschlager, wiens stof felijk overschot naar Maastricht was overgebracht en daar lag opgebaard. Op verzoek van de burgemeester werd er voor het begin van de raads vergadering een minuut stilte in acht genomen. Wenst hij Franse straaljagers Duizend uitgeweken Joegoslaven hebben gisteravond te Parijs ge poogd, te demonstreren voor de Joego-Slavische ambassade, waar president Tito een formeel diner gaf. De Joegoslaven werden ver spreid door de politie. Twee poli tiemannen liepen daarbij letsel op. Tito en premier Mollet zijn het gis teren in principe eens geworden over wereldontwapening en hulp aan ach tergebleven landen. Op de tweede dag van zijn officieel bezoek aan Frankrijk heeft Tito ruim twee uur met Mollet geconfereerd. Daarbij is ook de kwes tie van Franse wapenleveranties aan Joego-Slavië ter sprake gekomen. Naar verluidt wil Joego-Slavië Mystère-straaljagers hebben. Mollet heeft aan de pers verteld: In de eerste plaats hebben we gespro ken over de kwestie van ontwapening en de problemen welke de wereld ver delen. We hebben ook gesproken over het Franse plan voor hulp aan onder ontwikkelde landen en ik kan zeggen dat we het over deze punten in prin cipe eens waren. Hij zeide dat hij Tito vrijdag weer' zal ontmoeten. Tito be zocht Mollet in diens officiële resi dentie, het hotel „Matignon". Er was daar gezorgd voor een zware politie- afzetting. De laatste tijd komen steeds grotere aantallen Joegoslaven in boten over de Adriatische Zee naar Italië en vra gen politiek asyl. Maandag arriveer den 38 Joego-Slavische vluchtelingen in 5 verschillende boten in Italië. Alle 38 vroegen om politiek asyl. Grote bosbrand aan Duits-Deense grens Aan de Duits-Deense grens, in de omgeving van het Jadelund-moeras. heeft een grote bosbrand gewoed. Honderden brandweerlieden, militai ren, politiemannen en boeren uit de omgeving hielden zich met de blus sing bezig. Een vierde van het 40 vierkante km. grote bos is in de as gelegd. Oefeningen met Nederlandse artille rie hebben een bos- en heidebrand veroorzaakte, die ongeveer 4000 acres bos- en heideland op de Lüneburger- heide heeft verwoest. Oude welvaart is teruggekeerd Na drie jaar intensieve arbeid is in het voorjaar 1956 het tijdstip bereikt dat Sint Philipsland weer het oude welvarende dorp van vóór 1953 geworden is. Weliswaar zijn er nog verschillende verbeteringen in de beide dorpen Anna Jacobapol- der en Philipsland noodzakelijk, maar 'n gemeente, die geen doods geheel geworden is, zal steeds be hoefte aan herstel of uitbouw ge voelen. Allereerst is daar het plan voor een nieuw gemeentehuis. Het is begrijpelijk dat de tegenwoordi ge barak niet meer aan redelijke eisen voldoet en dat op de plaats waar eertyds 't gemeentelijke cen trum stond, een geheel modern ge bouw verrijzen moet. De hier nog bestaande kluis kan niet ln dat plan worden opgenomen en gaat dus verdwijnen. De gemeenteraad heeft voor de verre toekomst plan nen met de tegenwoordige noodse- cretarie, die makkelijk als vereni gingslokaal dienst kan doen. Dezer dagen zal de kleuterschool worden geopend, nadat een driehon derd kilo wegende gedenksteen van het graafschap Bentheim in de hal zal zijn aangebracht. Deze opening zal eind mei geschieden en niet lang daarna kan ook het wijkgebouw met het badhuis in gebruik worden geno men. In de woningbouwsector worden stemmen gehoord om tot het optrek ken van enkele bejaardenwoningen te geraken, terwijl een dienstwoning voor de school en de rijkspolitie in het uitbreidingsplan is opgenomen. Verder verrrizen er nog 6 woningwet woningen, terwijl er een opleving te bespeuren valt bij de particuliere bouw. Dit is voor Philipsland zeker geen luxe daar er toch nog altijd 20 gezinnen zijn in het dorp die samen wonen. Deze week nog zal de riool- zuiveringsinstallatie proefdraaien, aan welks bouw de laatste hand ge legd wordt. De boerderijen zijn prac- tisch herbouwd. Met de huizenbouw houdt de be planting gelijke tred. Enkele da-, f;en geleden werd de aanplant rond iet wijkgebouw voltooid en ook de nederlands hervormde kerk zal binnen enkele jaren in een prach tig plantsoen gelegen zijn. Ook Anna Jacobapolder wordt niet vergeten! Voor de bouw van een dorpshuis is nog wel geen vergun ning ontvangen, maar de plannen voor een complex bevattende een badhuis, wijkgebouw, kleuter school en verenigingslokaal kun nen gerealiseerd worden. Door de B.B.A. zal bij Anna Jaco- ba een wachthuisje worden gebouwd, waarvoor rijkswaterstaat gunstig heeft geadviseerd, maar bg het R-T. M.-veer zullen de reizigers voorlopig nog geen ander wachtgebouwtie vin den dan 't enkele minuten verder ge legen hokje, dat meestentijds nog op slot is. Het stratenplan voor het dorp is vrijwel uitgevoerd, evenals de riole ring en de elektriciteit. Met de P.Z. E.M. wordt onderhandeld om de be woners van de Prins Hendrikpolder ook van kunstlicht te voorzien. Een verbetering voor Sint Philipsland wordt ongetwijfeld de aanschaf van een vrachtauto voor het ophalen van het huisvuil. Tot dusver gebeurde dit altijd met een oude z.g. Thoolse kar, wat meestal betekende dat de papie ren en ander vuil het spoor van de route tekende. Hoewel onrendabel ge bleken en men hoopt dat dit ze ker niet verandert! - is de brandweer nu voorzien van tractie, zodat bij eventueel alarm eerst niet meer naar een autobezitter gezocht moet wor den... Niet alleen In het seizoen van de zilveruitjes, wanneer elke man en vrouw uit de omgeving een flink weekgeld inbrengt, heerst er tevre denheid in het dorp, maar door een vaste herstelpolitiek is het gemeen tebestuur er in geslaagd, de beide ge meenschappen aan de grote weg Bra bant-Schouwen een zekere vorm van welvaart terug te geven. KORTE PREDIKATIE Wij zijn burgers van een rijk in de hemelen. Pliüippenzen 3 20, Hoe velen zijn er tegenwoordig niet, die wonen in een ander land dan het hunne is; het land waar zij zijn gebo ren en opgegroeid. Wanneer je in een gezin komt dat woont in een ander land, bemerk je al spoedig dat dit land niet hun vaderland is. De inrich ting van hun woning is anders dan in hun omgevingde maaltijden zijn ook iets anders en zo kunnen er ver schillende dingen worden opgemerkt waaruit blijkt dat deze mensen toch eigenlijk burger zijn van een ander land. Hun wijze van leven wordt ook in den vreemde, mee bepaald door hun vaderland. Nu viert de kerk op Hemelvaarts dag de troonsbestijging van haar Koning. Jezus Christus haar, Heer is opgevaren ten hemel. Hij is gezeten aan de rechterhand Gods. Zo belijdt de Kerk in de apostolische geloofsbe lijdenis. Het is vanuit de hemel dat Hij regeert. Wanneer dit belijden geen leeg woord is, maar wanneer daar enige werkelijkheid achter staat, kan het niet anders dan dit zijn dat zij, die Jezus Christus kennen als hun Ko ning, zich hier op aarde weten als diegenen die wonen in een ander land dan het hunne is. Zij kunnen het daar goed hebben in vele opzich ten, toch wordt hun wijze van leven mee bepaald door het andere land, waar zij als burgers thuis zijn „Wij zijn burgers van een rijk in de heme len". Deze wetenschap heeft zijn gevol gen. Allereerst deze, dat wij ons hier altijd enigszins als vreemdelingen weten. We zijn hier maar voor een korte tijd. De regel van een andere wereld geldt voor ons; de regel van Gods Woord. Met de apostel zullen we moeten weten dat wij elders he lemaal thuis zijn. En dan moet er ook dit wezen dat Hij die onze Koning is, Christus Je zus, zin en betekenis geeft aan alle dingen in dit ons leven. Wij zijn ge hecht aan onze man, onze vrouw en ons kind. Wij weten ons gebonden aan ons land en vee en aan al die dingen waarmee wij ons dagelijks brood verdienen. Het zijn allemaal goede gaven van onze God. Maar de beste gave is, wat icij in Christus hébben en van hier uit moeten we al le dingen van ons leven bezien. Tenslotte geeft deze wetenschap dat wij burger zijn van een rijk in de hemelen ons een ruim uitzicht in de toekomst. Hier op aarde alleen is er uiteindelijk' geen uitzicht. Daarom mag de Kerk met blijdschap het feest van de hemelvaart vieren. DROOG WEER Droog weer met zonnige perioden. Matige wind tussen west en zuid west. Ongeveer dezelfde temperatu ren. 11 mei Zon ZON EN MAAN op 4.56 onder 20.22 OT> 4.37 onder 20.43 op 4.55 onder 20.23 op 5.18 onder 21.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1