Het atoom" te Amsterdam wordt internationale manifestatie Medio 1954 waren er 2,65 miljard mensen STANDBEELDEN VOOR DIEREN OP KERKHOF IN DE SEINE OOSTDUITSE SCHOOLBOEKEN: SPIEGELS VAN S0WJET-LEER WOENSDAG 9 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 DE HELE WERELD KIJKT ERNAAR Vormgeving: moeilijk vraagstuk Hoe kan men een blinde laten voelen wat een sneeuwvlok is? Even moeilijk als deze opgaaf, kan men de taak zien, die de organi satoren van de Internationale Tentoonstelling Het Atoom Amster dam voor ogen zweeft. Ze willen een ook voor de leek begrijpelijk overzicht geven van de huidige stand van de kernfysische weten schap en haar vele toepassingen. Maar de manier, waarop dat kan en moet gebeuren, is nog geen mens goed duidelijk. Is het wonder, dat inderdaad de hele beschaafde wereld met enige spanning uit kijkt, naar wat er april 1957 op onze nationale luchthaven te voor schijn gebracht zal zijn? Denk niet dat slechts de Neder landse geleerden met vooraan de fy sicus prof. dr. A. H. W. Aten jr., ae heer H. W. Slotboom van het Shell- laboratorium en de heer J. M. F. As van Dijk van het radarstation in Noordwijk, dit stukje wetenschap pelijke acrobatiek te volbrengen hebben. De hele wereld zat als het ware op dit Amsterdamse initiatief te wachten. Iedereen is dus bereid zijn steentje er aan bij te dragen. Men beseft maar al te goed, dat het de hoogste tijd wordt, dat het huidi ge geslacht enigermate vertrouwd wordt gemaakt met de dingen, waar van men denkt dat ze nog ver weg liggen, maar die in werkelijkheid al voor het oprapen zijn. Deze en de komende generaties zul len de belangrijkste beslissingen krij- f'en te nemen. Men zal moeten ver ellen waar de reactoren zullen ko men en welke centrales er gebouvvd dienen te worden. Maar hoe mag men verantwoorde besluitvorming verwachten, wanneer de mensen niet of nauwelijks weten, waarover ze praten De hele wetenschappelijke wereld zoekt dus met de Nederlandse geleer den naar de oplossing van het voor lichtingsprobleem. Wellicht zal die oplossing aanstonds ook de grondslag kunnen vormen voor de opleiding van al de technici van de huidige ge neratie, die de verworven kennis in de praktijk zullen hebben te brengen. De overgang van wetenschap naar techniek verloopt op dit ogenblik zo razend snel, dat er nog zelfs geen op leidingsbasis is gevonden, De vraag mag gesteld worden, of expositie en „verduidelijking" van de kernfysische wetenschap op dit ogenblik' zin heeft. Ja, zeggen de geleerden. In 1957 wel, want om trent de jaarwisseling zal de we tenschap ongeveer weten wat er de eerst komende vijf of tien jaar te gebeuren ">taat. Maar boven dien, wat in 1955 nog onmogelijk te bieden viel, omdat men dacht zeker nog twintig jaar er vanaf te staan, heeft men het eerste half jaar na het kernfysisch Con gres te Genève tot klaarheid kun nen brengen: naast energiewin ning uit kernsplitsing ontdekte men de mogelijkheden, verbonden aan de fusie van kernen, op welk laatste principe, zoals men mis schien zal weten de waterstofbom is gebaseerd. Amerika vooral is met de praktijk der kernfusie al zeer ver gevorderd. We denken ook aan de dingen, die de Russen ons wellicht zullen tonen. Ze zijn zeer enthousiast voor de Amster damse demonstratie en hebben reeds een vrij vast omlijnd plan aangekon digd van wat zij denken te exposeren. Voor wie weet, dat deze mensen zich vooral hebben toegelegd op verande ring van de weersomstandigheden, en dat veel wetenschappelijker dan de vooroorlogse regenmakers het pro beerden, heeft goede reden de Russi sche expositie met enige belangstel ling tegemoet te zien. Verwacht wordt, dat de Russen in 1957 zo ver zullen zijn, dat ze iets aan het weer kunnen doen. Hun streven is er uit eindelijk op gericht o.a. de ijskorst in de Noordelijke IJszee tot ontdooiing te brengen. Dit zijn dingen, waar de hele mensheid tenslotte mee te ma ken heeft. Wat zal er in de komende tien jaar veranderen in ons leven en in het le ven van onze kinderen De Tentoon stelling Het Atoom Amsterdam be looft in 1957 wellicht een tipje van de sluier te zullen oplichten. Lof voor Nederlandse troepen in Duitsland. De Nederlandse troepen, die in de afgelopen weken in de Lüneburger- heide, ten zuiden van Hamburg, oefe ningen hebben gehouden, nebben, naar het oordeel van burgemeesters van hier gelegen Duitse plaatsen, een gunstige Indruk achtergelaten. De burgemeester waren algemeen van mening dat de Nederlandse sol daten zich gedurende de eigenlijke oefeningen en bij het verkeer op de weg zeer gedisciplineerd hebben ge dragen. „Ook buiten de dienst gedroegen de Nederlandse militairen zich zeer correct en zij stonden dan ook met de burgerbevolking op goede voet' s deze Duitse ov aldus c burgemeesters. VER VAN STADSGEWOEL Eiland laatste rustplaats voor honden, katten en paarden (Van een medewerkster). Even buiten Parijs ligt, op een eilandje in de Seine, een dierenkerk- hof. Het zal zowat honderd jaar oud zijn, want het werd gesticht door Alexandre Dumas, de schrijver van „de drie musketiers" en andere beroemde boeken, die er zijn hond liet begraven. Na hem volgden vele van zijn tijdgenoten uit schrijvers- en toneelkringen dit voorbeeld. Naar hen zijn de smalle laantjes en dichtbegroeide paden genoemd die over de begraafplaats lopen: avenue Victor Hugo, allée Henri Bataille, place Cacha Guitry, sentier Saint-Saëns. Maar alras kreeg dit kerkhof ook bekendheid en populariteit bij het Parijse publiek. Als in Parjjs een trouwe viervoeter 1 Behalve honden liggen er haast die door de jaren tot een dierbare evenveel katten en ook paarden, huisgenoot groeide sterft, komt Een Engels renpaard, dat m grö- men voor de mmlnke nuzzle te staan te Ter gelegenheid van het feit dat Boeddha 2500 jaar geleden leefde en werkte, heeft de Indiase P.T.T. post zegels laten ontwerpen. De postze gels zullen de Z^ste van deze maand in omloop komen. De linker postze gel heeft een waarde van 2 as. en draagt het symbool van de boom waaronder Boeddha zijn wijsheid ver kreeg. De rechter fascimile vertoont eveneens de boom en het rad der men voor de pijnlijke puzzle te staan niet te weten waar met de dode mak ker te blijven. Gewoonlijk vraagt men tegenwoordig het dierenasyl hem te komen weghalen en het is verstandig zich in het verdere verloop maar niet te verdiepen Er liggen ontelbaar vele Fi-Fi's, Tou-Tou's, Bello's en Minou's op dit stille eiland, waar het stadsgewoel nauwelijks doordringt. Toren moet tijdelijk spits missen Indexcijfers landbouw- maart 1956. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoonde het prijs indexcijfer voor landbouwprodukten (basis 1949/'501952/'53 100) een lichte daling van 110 in februari tot 109 in Maart 0.9 proc.); ten op zichte van maar 1955 is het toege nomen van 102 tot 109 6.9 pro cent) Het prijsindexcijfer voor de aklcer- bouwprodukben onderging een sterke stijging, n.l. van 105 tot 114 (8.6 pro cent) als gevolg van de hogere prij zen voor bijna alle produkten in dé ze sector. Vergeleken met maart 1955 was er een toeneming van 99 tot 114 15.2 procent). De daling van de varkensvleesprijs alsmede een lagere prijs voor de melk waren oorzaak, dat het groepsindex- cijfer van de veehouderijprodukten terugliep van 112 tot 107 4.5 proc.). Pen opzichte van maart 1955 is het van 103 tot 107 3.9 proc.) gestegen. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren onderging een lichte stijging als gevolg var de hogere pry zen voor voederstoffen en zaaiza den, het liep op van 119 tot 120 (4- 0.8 procent). In maart 1955 bedroeg het indexcijfer 118. Er is sedert lijk een markant onderdeel d< m van de torenspits. enige tijd iets Het silhouet van dit ■ist name- door het De be kroning van het eeuwenoude toren tje is namelijk door slopershanden weggehaald en wat daarvoor in de plaats kwam is een enorme, maar lang niet sierlijke, steiger. Inwoners en toeristen zullen het hiermee nog lange tijd moeten stéllen, want de restauratie van toren en kerk be horend aan de hervormde gemeente zal nog geruime tijd vergen. Nu de spits overledenis wordt eerst de toren zélf grondig onderhanden genomen en straks bouwt men een nieuw „dak" op het eeuwenoude mo nument. Waarna Biggekerke's sil houet weer compleet zal zijn, waar schijnlijker fraaier dan ooit met zo'n nieuwe spits! Een Britse advocaat In Argentinië, Ro bert Holland, wordt er van beschuldigd zijn vader, een 85-1arige miljonair, ver moord te hebben. Robert Holland zou over enkele weken ln het huwelijk tre den met de erfgename van een Argen tijns suikerfortuln. te races belangrijke prijzen voor zijn meester won en een trouwe strijd makker uit de Frans-Duitse oorlog van.1870. Bij de ingang verheft zich een hoog monument, opgericht voor Barry V., een van die beroemde st. bernards- honden uit het klooster op de St.- Bernhard in de Zwitserse Alpen, die door de monniken worden afgericht om mensen, door lawines overvallen en bedolven, te zoeken en uit de sneeuw te graven. Barry V. had al 40 mensen gered. Bij de 41e verloor hij zelf het leven. Het was een soldaat die, waar schijnlijk half bewusteloos, gedacht heeft door een gevaarlijk dier over vallen te worden en de trieste kracht vond het dood te schieten. Op het monument staat Barry V. ten voeten uit gehouwen, met het tonnetje om zijn hals en zijn levensgeschiedenis er onder gebeiteld. Er staan veel groenblijvende hees ters en veel oude bomen op dit Seine- eiland er er zijn veel vogels, die onge stoord tussen de gevallen bladeren rondscharrelen en komen drinken aan de talloze fonteintjes, die stilletjes klateren in groen bemoste marmeren bassins. Het is de charme van deze rustieke plek, dat er weinig wordt ge ruimd en nooit geharkt. Het ligt er allemaal wat schots en scheef, hier en daar staat een verzakte bank. En de uiterste punt van het eiland rijst als de steven van een schip boven het water uit, waar de Seine kabbelt en klotst tegen de oude houten beschoei ing, die groen en glibberig is en hier en daar weggevreten en vermolmd. Luchtvaartbesprekingen in V.S. lopen vast De thans In Washington gevoerde besprekingen tussen de Nederlandse delegatie en de Amerikaanse autori teiten betreffende problemen der bur gerluchtvaart zullen waarschijnlijk tot nader order worden afgebroken, omdat partijen niet tot elkaar komen, Dit wordt van de zijde van de Ame rikaanse burger luchtvaart verno men. De besprekingen betreffen de luchtroutes en een bilaterale lucht vaartovereenkomst. Men onderhandelt nu reeds zes we ken zonder dat er neig teken is, dat men nader tot elkaar komt. Het Amerikaanse ministerie, zo ver klaarde men, staat op het standpunt van Nederland te veel reizigers uit andere landen langs Amsterdam leidt ten einde vandaar per K.L.M. naar New York te brengen. Het ministerie meent, dat tenminste een deel dier reizigers met Amerikaanse vliegtui gen rechtstreeks van hun eigen land naar Amerika zouden kunnen reizen. De Nederlanders echter zouden beto gen, dat de luchtlijn tussen Amster dam en New York alleen rendabel is indien men reizigers uit andere lan- De moeilijkheid is, dat het beginsel den aantrekt. der recipriciteit niet toepasselijk is, daar Nederland tegenover het ge bruik van meerdere Amerikaanse luchthavens niet meerdere Neder landse luchthavens kan stellen. Rundveestapel is nu vrij van t.b.c. Bedreiging volksgezondheid door samenwerking afgewend. Op 20 mei 1951 werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van het nationale plan tot bestrijding van de rundertuberculose. Thans, na 5 jaar, heeft Nederland zich geschaard by de weinige landen ter wereld, die zich kunnen beroemen op het bezit van een rundveestapel, die vrij is van tuber culose. Het grootse plan kon slagèn door de nauwe samenwerking tussen de overheid en het agrarisch bedrijfs leven. Toen het vijfjarenplan begon, wa ren de veestapels in enkele gebieden van Nederland reeds vrij van runder- tubercuolse: Friesland, de Noordoost polder, Walcheren, een groot deel van Drente en Voorne en Putten, welke laatste twee gebieden als voorbeeld- gebieden met behulp van overheids gelden tuberculosevry zijn gemaakt. De uitvoering van het plan is uit eindelijk het werk geweest van de Nederlandse veehouder en zijn ver trouwde raadsman, de Nederlandse dierenarts. Het resultaat heeft verstrekkende gevolgen. Immers, een bedreiging van de volksgezondheid is afgewend. De cijfers van het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht spre ken duidelijke taal. In twee jaar tijd liep het aantal positieve bevindingen van rundertuberculose bij de mens te rug van 4 y2 tot minder dan 1 Daarnaast is er het grote materiële belang, niet het minst voor de ex port, van een gezonde veestapel. Russische toeristen in ons land De groep van 27 toeristen uit de Sowjet-Unie, waarvoor Llssone-Lin- deman de 14-daagse reis door Neder land heeft verzorgd, zal van Schip hol vertrekken voor de thuisreis. Het gezelschap heeft tijdens Tiet verblijf m ons land zeer veel gezien en men is niet alleen vol lof over de vele toe ristische aantrekkelijkheden van ons land. maar ook over de prestaties, welke Nederland levert op het ge bied van waterbouw- en inpolderlngs- werkzaamheden enz. Lissone-Lindeman verwacht dat in de naaste toekomst meer groepen uit de Sowjet-Unie Nederland zullen be zoeken. Dezer dagen ontving dit bu reau bericht, dat het Russsiche schip „Pobeda" op 24 iunl in Rotterdam zal meren. De volgende dag zullen ruim 400 Russische toeristen excur sies maken naar Aalsmeer en Den Haag, om daarna met het schip weer verder te reizen. Communistische propaganda in rekensommetjes en taallessen (Van een onzer redacteuren1 Het onderwijs in de nieuwe „vrye en vredelievende", „democratische" republieken van Oost-Europa is naar het voorbeeld van Sowjet-Rusland geheel ondergeschikt gemaakt aan de staat en geheel ingesteld op de vor ming van de jeugd in communistische geest. De leerboeken staan in de eerste plaats in dienst van de propaganda van de Sowjet-staat en bekom meren zich dan pas om de objectieve waarheid van d feiten. De feiten worden vaak verdraaid terwille van de propaganda. Dit valt niet alleen op in de geschiedenisboeken, die op de scholen gebruikt worden, maar ook in vaak nog ontstellender mate in de leerboeken voor aardrijkskunde. Maar zelfs uit de eenvopdige rekensommen en taallesjes van de lagere scholen grijnst de argeloze lezer uit het kapitalistische westen de propaganda voor de Sowjet-staat tegemoet. In alle lesjes en op alle bladzijden worden de communistische termen in de kinderhoofden gehamerd: normen, aktivisten imperialisten, kapitalisten, vredestryders, oorlogsophitsers, enz. trant lezen: „Vandaag staan de ma chines in de fabrieken stil. De win kels zijn gesloten. De kinderen heb ben vrij van school. Het is de eerste mei. In de straten marcheren arbei ders en arbeidsters. Zijde aan zijde marcheren ze, de rode vlag voorop. Zij dragen grote spandoeken: alle ar. beiders zijn broeders. Beter arbeiden, beter leven. Zrj roepen: „Wii groeten de Sowjet-Unie". Leve onze president Wilhelm Pieck!" Leve Stalin In een ander leeslesje wordt ver telt over de geboortedag van de D.D. R.: „Er werden nog andere portret ten meegedragen in de optocht. Op eens kon men Stalin zien. Spreekko ren weerklonken: „Leve Staün, onze grote vriend!" „Vriendschap met de Sowjet-Unie! Vriendschap voor al tijd!" Of dit lesje nu na de tweede dood van Stalin 'eel gelezen zal wor den? Of zullen er weer nieuwe boek jes moeten komen? De leerboekjes voor aardrijkskunde, die op de lagere scholen in de D.D.R. („Deutsche Demokratische Repu- blik"), in de sowjet-zone van Duits land, worden gebruikt bieden spre kende voorbeelden, hoe men in een sowjet-staat te werk gaat bij het on derwijs. „Groot-Brittannië, Ierland, Frankrijk, België Luxemburg en Ne derland liggen in het westen van Eu ropa", zo heet het in een schoolboek je voor de zesde klas. „De regering van alle Westeuropese landen verte genwoordigen niet het volk, maar de kapitalisten, aan wie de fabrieken, handelsondernemingen en banken be horen. Zij hebben zich in dienst van de Amerikaanse oorlogspolitiek ge steld". De V.S. worden beschreven als het machtigste imperialistische land. „De economie en <"3 politiek van de V.S. worden door de monopolies beheerst. De „Mmopolherren" zijn de ergste en gévaarlijkste oorlogsdrijvers". In een beschrijving van de Europe se staten wordt een prachtig staaltje van communistische geschiedschrij ving gegeven. Tot 1917 werden alle staten van Europa door kapitalisten en grondbezitters beheerst, zo wordt de kinderen van de 6de klas verteld. jet-Unie echter „het eerste socialisti sche land der aarde". Nadat in de tweede wereldoorlog het Sowiet-le- ger de volken van Polen, Tsjechoslo- wakije, Hongarije, Roemenië, Bulga rije en Albanië van het juk van het fascisme had bevrijd, brachten ook daar de arbeiders de heerschappij van kapitalisten en grondbezitters ten val". „De rijkdom van het land komt daar nu alle werkenden ten goede en zo werden deze landen tot landen der volksdemocratie". Geheel anders is het daarentegen in de kapitalistische landen in Noord- West en Zuid-Euro- ellendig leven. De imperialisten van de V.S. hebben de kapitalische landen van Europa onder hun heerschappij gebracht Leeslesjes Ook de leesboekjes vormen een dankbaar terrein voor de communisti sche propaganda, Zij bevatten behal ve sprookjes beschrijvingen van volkseigen bedrijven, episodes uit het leven van grote communistische lei ders. Zelfs in de voorbeelden voor de Duitse grammatica worden nog pro- pagandazinnen gebruikt. Kinderen in de eerste klassen van de lagere school moeten lesjes in deze „Vrouwenhaar op de tanden...." Britse mannen maken meer en meer gebruik van valse baarden en snorren om indruk op hun vriendinnen en zaken relaties te maken. De directeur van een Lon- dense pruikenmakersfirma ver klaarde dat er de laatste tijd vooral veel vraag is naar het zogenaamde „imperiale" baard je, zoals dat door premier Boel- ganin gedragen wordt. De cliënten zijn afkomstig uit alle lagen van het volk en meestal het hun wens om er „wat mannelijker uit te zien". Wat zy echter waarschijnlijk niet weten, is, dat hun baarden en snorren uit vrouwenhaar bestaan. Het meeste is afkom stig van Zwitserse en Italiaan se meisjes, die hun haar offe ren voor zij in een klooster gaan. ^A^A<VV\<VVVVVVWWVVVVV Uit het demografische jaarboek 1955 van de Verenigde Naties blijkt dat de wereld bevolking medio 1954 2.652 miljoen zielen telde. Dit jaarboek is het eerste dat sta tistieken bevat over volkstellingen. Er blijkt uit, dat de bevolking van alle belang rijke gebieden sneller toeneemt dan ooit te voren en dat aanzienlijke verschillen in le venswijze bestaan. Van het aantal van 2.652 miljoen personen, dat de wereld medio 1954 telde, woonden er 1.451 miljoen of omstreeks 55 pet in Azië (de Sowjet-Unie niet inbegrepen), 404 miljoen in Europa, 375 miljoen in de beide Amerika's, 214 miljoen in de Sowjet-Unie, 210 miljoen in Afri ka en 14.4 miljoen-in Oceanië. Op 't genoemde tijdstip waren de meest bevolkte landen in de wereld het Chinese vasteland met 583 miljoen inwoners, India met 377 miljoen, de Sowjet- Unie met 214 miljoen, de Verenigde Staten met 162 miljoen, Japan met 88 miljoen, Indonesië met 81 miljoen en Pakistan met 80 miljoen. In de periode 1950/'54 nam de bevolking van Azië toe met 21 miljoen per jaar, die van La- tijns-Amerika met 4 miljoen, die van Noord- Amerilta, Afrika, Europa en de Sowjet-Unie elk met 3 miljoen en die van Oceanië met 325.000. grootste bevolkingstoeneming hadden, waren IJlllllllllllllllllllllillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het langst leven j de Nederlanders 5l!lllllllllll!ll!flllllllll!!I!lllllllllt!!lllllll!ll!lllllll!l!!!ll!l!!lll!l!lllllll!llll De gebieden, welke in de periode 1950/'54 de Oceanië met 2,6 per jaar en Latyns-Amerika met 2.4 pet. Het werelddeel met de langzaam ste bevolkingstoeneming was Europa met 0.7 procent per jaar. In Noord-Amerika bedroeg de toeneming 1,6 pet per jaar en in de Sowjet- Unie 1,5 pet. Uit de statistieken blijkt, dat er in de Ame rikaanse en Europese grote steden meer vrou wen dan mannen wonen en dat in de Arabische landen en Azië het omgekeerde het geval is. Zo zijn er bv in India en op Ceylon resp. 127 en 17S mannen tegen 100 vrouwen in de steden met 100.000 o J meer inwoners. In Denemarken Zweden, Engeland en Wales zijn er ongeveer 89 mannen per 100 vrouwen in dc grote steden en in de beide Amerika's varieert de verhou ding van 78 per 100 voor Haiti tot 97 per 100 in Argentinië. De gemiddelde levensduur, gemeten naar het gemiddelde aantal jaren, dat een groep pas geboren babies zou kunnen leven, wanneer voor hen de sterftecijfers van het gebied gedu rende een bepaalde periode zouden gelden, heeft de laatste jaren gevarieerd van 82,5 jaar voor mannelijke en 31.7 v. vrouwelijke babies in India in 1941-'50 tot resp. 70,6 en 72.9 jaar in Nederland in 1950-'52. Het sterftecijfer in de Noord- en Middeneuropese landen is het laagst in de wereld en de gemiddelde levensduur is in deze landen het langst. Blijkens de tabellen in het jaarboek leven in alle landen, behalve op Ceylon en in India en by de Aziatische bevolking van de Unie van Zuid-Afrika de vrouwen 2 tot 7 jaar langer dan de mannen. In 1950/'54 was het aantal huwelijken, per 1000 inwoners, het grootst in Europa (uitge zonderd Ierland), de Verenigde Staten, Cana da, bij de Europese bevolkingen van de Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika en op Formosa. In de jaren 1920/1954 hebben de landen van Latijns-Amerika, Egypte en India voortdurend de hoogste geboortecijfers in de wereld gehad, met een record van 61,0 geregistreerde geboor ten per 1000 inwoners in Guatemala in 1920/24. De landen van Midden- en Noord-Europa heb ben de laagste geboortecijfers. Het laagste cij fer was daar 14,4 voor Zweden in 1930/'34.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 15