Conflict tussen mens en robot leidt tot staking in Engeland Dar-es-Salaam, haven der vrede, kent geen kleurgrens TWEE JAAR GEËIST WEGENS KINDERVERWAARLOZING SPORT EN WEDSTRIJDEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 MEI 1956 M1NIATUURFABRIEK IN LONDEN „DENKT" ZELF Arbeiders zien in automation bedreiging van recht op werk Op een tentoonstelling, die deze week in Londen wordt gehouden, is een miniatuur-fabriek te zien, die helemaal automatisch is. Met een elektronisch systeem is het mogelijk, om de grondstoffen en de machines te brengen naar de'plaats waar ze nodig zijn. Als er een grondstof of een stuk gereedschap op zeker ogenblik ontbreekt, stopt het hele stelsel automatisch, zonder dat de mens tussenbeide behoeft te komen. Dit is het verschijnsel van de automatisering, dat hand over hand toeneemt In Engeland, en dat zondag het onderwerp was van de toespraken op mei-samenkomsten van Britse vakverenigingen. Dit is het conflict tussen mensen en robots In verband met de invoering van automatisering in de Stand- ard-autofabrieken in Coventry zyn 12.000 arbeiders reeds enige tyd aan het staken. In een commen taar op deze gebeurtenissen in En geland gaf het Franse dagblad „Le Monde" een lezenswaardig commentaar, waarin ondermeer het volgende werd gezegd: Zyn die 12.000 arbeiders in Coventry in staking gegaan tegen de toe komst? Betreft het opnieuw in de geschiedenis een poging om „de mars van de voortuitgang" tegen te houden? Of weigeren deze ar beiders, die in de „automation" een bedreiging van hun recht op arbeid zien, een terugkeer naar het grote onheil van de werkloosheid, waaronder Groot-Brittannië vroe ger meer te lijden heeft gehad dan welk ander Europees land? Deze vragen worden aan de En gelsen gesteld op de meest brute ma nier. Ieder weet, dat het gaat om een ernstig industrieel conflict. Dit is de eerste grote staking tegen de machi nes, die zichzelf controleren, een sta king die wanorde sticht in de boe zem van de weldoende staat. Concurrentie In industrieel opzicht is het pro bleem eenvoudig genoeg. De Engelse Eroducenten in het algemeen en in et bijzonder de fabrikanten van auto's moeten op de wereldmarkt het hoofd bieden aan een steeds meer te duchten concurrentie. De Standard- maatschappij heeft dus besloten, om bijna vier miljoen pond sterling te in vesteren in nieuwe machinale gereed schappen, of liever in halfautomati- sche produktieprocessen, waarmee het mogelijk is om met één arbeider te volstaan, waar er vroeger vijf of zes nodig waren. Het merendeel van de machines, die nu in Conventry worden opgesteld, heeft men gekocht in Duitsland: op zichzelf een duidelijk bewijs voor de noodzaak om de En gelse fabrieken te moderniseren. Eer verleden week heeft de Standard- maatschappij aan 3500 van de 12.000 arbeiders ontslag gegeven. De bedoeling van de staking, die toen onmiddellijk uitbrak, is te bereiken, dat het onderhanden zijnde werk wordt verdeeld onder het totaal van 12.000 arbeiders. Inmiddels hebben de afgevaardig den van de Metaalunie, die haar zetel heeft in Eastbourne, meer algemene doelstellingen bekend gemaakt door te verklaren, dat de werkgevers verantwoordelijk moe ten worden gehouden voor het lot van de arbeiders en dat de auto matisering moet samengaan met een algemene inkrimping van de arbeidstijd zonder dat de lonen daarvan een terugslag ondervin den. Zwijgen Onder de dreiging van de crisis, wendt ieder zich tot de regering. Maar tot nu toe blijft die zwijgen. Premier Sir Anthony Eden kan zich erop beroemen, dat hij bij diverse ge- In Nieuwerlcerk wordt de laatste hand gelegd aan de huisjes van ouden van dagen aan de Unawegdie door vrijwilligers uit alle landen gebouwd zijn, Een gedenksteen in de voorgevel van deze huisjes houdt de herinnering aan deze hulp levendig. legenheden een paar goede woorden heeft gesproken over de „revolutie van de robot" en het probleem van aanpassing dat zij opwerpt, maar het conservatieve kabinet heeft zich tot nu toe ermee tevreden gesteld, de lei- J*~s van de vakverenigingen en die van de industrie aan te sporen, om redelijke oplossingen te zoeken en in het Lagerhuis een studiecommissie te vormen waarin onder voorzitter schap van Robert Boothby zitting hebbenparlementariërs van alle par tijen, economen, werkgevers en verte genwoordigers van de vakbonden. De werknemers hebben intus sen niet veel duidelijker denkbeel den. Zij betogen dat een uitgebreid sociaal plan moet worden opge steld. Maar de operatie ziet er zo ingewikkeld uit, dat de meest geestdriftige plannenmakers van de Labourpartij er zelf een beetje huiverig van zijn. Wat de gewone Britse burgers betreft degenen wie het conflict niet direct aan gaat zij hopen dat wederom de beroemde gave voor het compro mis een middenweg zal ontdekken tussen een al te strikte plannen makerij en een al te duidelijke so ciale oorlog. Drukknoppact Tot zover Le Monde. Inmiddels is deze week in de Britse grafische in dustrie een zogenaamd „drukknop pact" gesloten. Dit pact voorziet in een overleg op hoog niveau tussen vakverenigingen en bedrijfsleiding betreffende alle automatisering en het Invoeren van robot-technieken. Hoewel deze overeenkomst slechts arbeidsvrede betekent voor ongeveer 5000 arbeiders, wordt zy als bijzonder belangrijk beschouwd en men hoopt dan ook, de oplossing van het conflict In de auto-industrie in dezelfde rich ting te zoeken. Staten van Suriname bestaan negentig jaar (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdag is de nieuwe zitting van de Staten van Suriname geopend. Voor het eerst is dit gebeurd door de nieuwe gouverneur, de heer J. van Tilburg tot voor kort lid van de Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, deelde dit mede in de vergadering van dinsdag. Hij zeide er bij, dat deze opening samen valt met het 90-jarig bestaan van de Staten van Suriname. Daarom had hij namens de Staten-Generaal, zich ver zekerd houdend van de instemming van de beide Kamers, een telegram van gelukwens verzonden. Ouders besteedden geld aan luxe op afbetaling Twee jaar gevangenisstraf met af trek heeft de officier van justitie by de rechtbank te Utrecht, mr. H. Bou- ma, dinsdag geëist tegen de 38-jarlge metaaldraaier H. van W. uit Utrecht en tegen zijn 30-jarige echtgenote Maria C. O., wegens het zodanig ver- De Nederlanden van 1845 tevreden over 1955. Het totaal bruto-premieinkomen van het gehele concern der Nederlanden van 1845 in Den Haag bedroeg in 1955 187,4 miljoen gulden (tegen 175 mil joen gulden in 1954). De netto-winst na aftrek van belastingen steeg van 8.691.000 gulden tot 9.369.000 gulden. Voorgesteld wordt hiervan evenals vo rig jaar, 500.000 gulden extra te dote ren aan het pensioenfonds. Aan de extra reserves wordt voor gesteld 6.629.000 gulden toe te voegen (vorig jaar 6.111.000 gulden), waar door deze zullen stijgen tot 53.378.000 gulden, bij een geplaatst kapitaal van 20 miljoen gulden, waarvan 16 miljoen gulden gestort. Aan dividend wordt voorgesteld 2.240.000 gulden (vorig jaar 2.080.000 gulden) zijnde 140 gulden per aandeel (vorig jaar 130 gulden). De resultaten stemmen in alle bran ches tot tevredenheid. Franse boeren willen wegen blokkeren De Frans boeren hebben besloten het verkeer op eerste pinksterdag te blokkeren door overal op de wegen barricades op te richten om daarmee uiting te geven aan ontstemming over vermindering van inkomsten. Men verwacht ongeregeldheden, niet alleen tussen de koppige boeren en politie, maar ook tussen de boeren en toeristen. De boerenvereniging beoogt met de ze actie twee doelen: ten eerste wenst zij volledige compensatie voor de scha de, opgelopen tijdens de afgelopen vorst (de schade bedraagt 350 miljard francs) en ten tweede wil zij een nieuw landbouwbeleid. De boeren be weren dat duizenden kleine grondbe zitters bankroet zullen gaan als de re gering hen niet helpt. waarlozen van hun kinderen, dat een daarvan is overleden en de ander overgebracht moest worden naar een ziekenhuis. Begin november j.l. werd een arts ten "huize van het echtpaar Van W. ontboden. Hij trof daar de twee en half jarige Peter Otto in ondervoede toestand aan. Het kind woog niet meer dan 9 pond. Hoewel het diezelf de dag naar het kinderziekenhuis werd overgebracht, is het een dag la ter overleden. Ook een baby van ne gen maanden werd in ernstige toe stand in het ziekenhuis opgenomen. De vrouwelijke verdachte gaf het haar ten laste gelegde toe. Zij was niet tegen haar gezin opgewassen ge weest en hoewel haar man zag, dat de boel verwaarloosd werd, had hy haar geen steun verleend. Zij had er in berust, dat zij slechts 10 a 15 huishoudgeld van hem kreeg, terwijl zijn loon 70 80 bedroeg. De rest van het geld werd besteed aan afbe taling van in huurkoop gekochte goederen, zoals een bromfiets, een elektrische wasmachine, televisietoe stel, enz. De beide verdedigsters achtten de opzet tot verwaarlozing niet bewezen. Zij drongen aan, het advies van voor waardelijke terbeschikkingstelling op te volgen. Uitspraak 22 mei a.s. Brigade-generaal L. A. van Badrsel, inspecteur van het dienstvak der militaire admini stratie, heeft gisteren in Mid delburg 16 zo juist bevorderde officieren de eed afgenomen. Na de plechtigheid ging gene. raai Van Baarsel (links) do rijen der becedigdcn langs om hen geluk te wensen. (Foto P.Z.C.). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Amerikaanse officieren in Oost-Berlijn vastgehouden Na drie uur vrijgelaten Twee Amerikaanse legerofficie ren werden dinsdag bijna drie uur lang door leden van de communisti sche volkspolitie in Oost-Berlijn vast gehouden. Volgens de Amerikaanse militaire autoriteiten werden beide officieren onmiddellijk in vrijheid gesteld nadat een Sow,jet-officier ter plaatse ver schenen was. De twee officieren, die in een auto van het Amerikaanse leger door oost- Berlijn reden, werden in de Sowjet- sector, nauwelijks 100 meter van de sectorengrens verwijderd, door leden van de volkspolitie en Oostduitse. douane tot stoppen gedwongen. Als reden voor het vasthouden van de beide officieren en de legerwagen gaf de volkspolitie op, dat de wagen uitgerust was met een radio-telefo nische apparatuur. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur:. Stockholm: onbewolkt in gr. Oslo: regen 16 gr. Kopenhagen: regen 15 gr. Aberdeen: zwaar bewolkt 20 gr. Londen: half bewolkt 19 gr. Amsterdam: onbewolkt 15 gr. Luxemburg: onbewolkt 21 gr. Parijs: onbewolkt 21 gr. Bordeaux: onbewolkt 24 gr.' Grenoble: licht bewolkt 26 gr. Nice: onbewolkt 21 gr. Berlijn: regen 18 gr. Frankfort: zwaar bewolkt 24 gr. München: zwaar bewolkt 23 gr. ZUrich: half bewolkt 25 gr. Genève: onbewolkt 25 gr. Wenen: zwaar bewolkt 24 gr. Innsbruck: zwaar bewolkt 25 gr. Rome: onbewolkt 25 gr. Ajacclo: onbewolkt 21 gr. Mallorca: zwaar bewolkt 22 gr. V oetbalprogramma Zeeuwse renners vooraan in „Pijl van het Zuiden" Reeds op de eerste dag van de be faamde internationale wielerwedstrijd voor amateurs, de „Pijl van het Zui den", in Luxemburg hebben de Zeeuwse rijders opmerkelijke triom fen gevierd. Zoals bekend zijn er in de Nederlandse ploeg, die aan deze zesdaagse op de weg deelneemt, twee Zeeuwen opgenomen, namelijk Theo van Wijchen uit Goes en Jan West dorp uit 's-Heerenhoek. De eerste etappe, die over 140 kilometer van Esch sur Alzette naar Dudelange ging, werd gewonnen door de Waal Wulleweber. Op de tweede, derde en vierde plaats eindigden respectievelijk Jan Westdorp, Theo van Wijchen en R. van Grinsvin uit Eindhoven. Door dit succes van de Zeeuwen temeer opmerkelijk daar er een berg, de Schandel, van 4,5 km lengte moest worden beklommen, bezet de Neder landse ploeg de eerste plaats in het algemeen klassement. Hoogspringster. In het onderschrift van de foto, die bij het verslag over de atletiekwed strijden op de Vlisslngse sintelbaan werd geplaatst, is abusievelijk de naam van mejuffrouw Tannie Ros- seel vermeld. De hoogspringster was niet Tannie Rosseel, maar Bea van der Weijden. Tot onze spijt waren de uitslagen van het hoogspringen uit het verslag weggelaten. Zomeravondvoetbaluitslagen. De uitslagen van de zomeravond voetbalcompetitie over het tijdvak 30 april tot en met 4 mei 1956 luiden: Sas van Gent: SVGONA 25; SASSasse Bos 38. Vlissingen: SBLV—PZEM 1—1. P SV I-WVV 3—2. Coal I—GPC 4— 2. VAW I—Uiterton 2—2. Groep n: VAW II—PSV II 4—1. MWK—Goal n 1—3. Zeeuws schaakkampioenschap De strijd om het persoonlijke schaak kampioenschap van Zeeland eerste klas is eindelijk hervat. G. Klap uit Koudekerke heeft ook zijn tweede be- nu twee partijen moet n en slissingswedstrijd gewonnen. Hij moet nu twee partijen spelen tegen A. J. Niemarkt uit Souburg om uit te maken, wie titelhouder zal wor den. ROMANTISCHE TAFERELEN IN OOST-AFRIKA Schepen uit de tijd van Michiel (Bijzondere correspondentie) Wie Dar-es-Salaamde hoofdstad van Tanganjika, gelegen aan de Indi sche Oceaan, van de landzijde nadert, kan een gevoel van teleurstelling niet onderdrukken. Is ddt nu de „haven der vrede", waarover in reisfol- ders gesproken wordt als van een „parel aan de Indische Oceaan" De pa rel-glans ontbreekt volkomen aan de stijve huizen der Indiërs. Ook kun nen we niets parel-achtigs ontdekken aan de vierkante blokken van kan- toorgebouwen, of aan de ronduit lelijke, quasi antieke, met veel krulletjes versierde gebouwen, die de Duitsers hier eens hebben neergezet. Over de grauwe xooningen, waarin de naturellen vegeteren, praten we maar niet eens. Maar wie Dar-es-Salaam met een schip nadert, als toerist bijvoorbeeld, heeft het tevreden gevoel van „waar voor zijn geld te krijgen". De stad- van-zee-uit is prachtig! Daar ligt Oyster Bay, met zijn hel witte strand, zijn palmen, die de ba ders als vriendelijke waaiers koelte toewuiven, zijn bloemrijke tuinen en zijn magnifieke villa's. Wat een stad! Daar ligt een wit schip van Lloyd Triestino voor anker. Het lijkt meer op een jaent dan op een passagiers schip. Ronkende motorbootjes, met kleurige zonnetenten, brengen goed- geklede passagiers af en aan. Dit is het vrolijke gezicht van Tanganjika's hoofd- en havenstad. Het midden tussen deze beiden uitersten leert U pas kennen, als U langer in de stad vertoeft. Het blijft voor de gemiddelde toerist verborgen. Die loopt achter zijn gids aan naar de bezienswaardigheden. Die koopt braaf zijn souvenirs tegen veel te ho ge prijs van de naturellen, die in de schaduw van de bomen in de hoofd straat hun houtsnijwerk zitten te vervaardigen en verkopen. Dar-es-salaam, de zetel van het gouvernement van Tanganjika, telt honderd drie en een half dui zend inwoners. Die drie en een half duizend zyn Europeanen. De rest bestaat uit 20.000 Indiërs en 80.000 naturellen. Deze mensen vormen met elkaar het bonte le ven in de „haven der vrede". In grote»lynen zijn de naturellen de arbeiders, de Indiërs vormen de (soms héél gegoede) middenstand en de Europeanen bevolken de Im portkantoren, de directiekamers van de fabrieken en natuurlyk het gouvernementsg ebouw Het bijzondere "an Dar-es-Salaam, en trouwens van geheel Tanganjika, ls dat er geen „colour-bar, geen kleurgrens bestaat. Tenminste: uiter lijk niet. Natuurlyk zal er niet gauw een neger een europees restaurant binnenstappen. Maa nij mag het ge rust! De man heeft er echter het geld niet voor. Doet hij het per vergissing toch eens, dan is de rekening wel zó'n koude douche, dat. het. hem geen tweede keer zal overkomen. Van het bedrag dat hy moet betalen, kan hij bijna een week eten, als het niet lan ger ls. (De naturel eet voornamelyk mais, vlees en fruit). Dat er theoretisch geen rassendis criminatie bestaat in Tanganjika, blijkt echter duidelijk uit de samen stelling van de regering. In 1946 we zen de Verenigde Naties Engeland aan als „toeziende voogd" van Tan ganjika. Aan het hoofd staat nu de gouverneur, die wordt bijgestaan door een „uitvoerende raad", terwijl de wetten worden gemaakt ouder advies en met toestemming van een „wetge vende raad". In de laatste hebben, behalve de Europeanen, ook tien Afri kanen en tien Indiërs zitting. Dhows varen binnen Terwijl in de nete stad auto's lang zaam door de smalle straten kruipen, komen er ene paar dhows de haven binnen. Dhows zijn schepen, die zó uit de tijd van Michiel de Ruyter zou den kunnen zyn weggevaren. Stoere houten zeilschepen zyn het, een- of tweemasters, met eigenaardige punt- zeilen, waarvan de ra's aan twee pun ten zijn bevestigd: aan de boeg en aan de masttop. De schepen komen met de noord-oost passaat hit Arabië, Perzië en Voor-Indië afzakken. Ze brengen respectievelijk zout, tapijten endakpannen! Terug nemen ze mangrove-bast (voor de leerlooierij), graan, copra en andere tropische pro- tlukten mee. Enkele prauwen zwermén al gauw om de dhow. De kapitein-eigenaar daalt de touwladder af en laat zich in de lange prauw zakken. Veertien ne gers zitten aan de riemen. Bij het roer zit een man met een grote trom mel voor zich. De roeiers zetten zich in beweging. Bom, bom-bom-bom, dreunt de trommel. D negers begin nen te zingen. Een vreemde, eentoni ge melodie. De boot schiet vooruit. De Arabier zit. met zijn benen onder zich gevouwen, als een magere, baar dige Boeddha voor de trommelaar. Daar is de kade. De dhow-kapitein stapt uit. Hij staat even te praten met een col lega. met wie hij tegelijkertijd uit Perzië vertrok. Beiden dragen een grote, kunstig bewerkte dolk tus- De K.N.V.B. heeft voor donderdag nog de volgende competitiewedstrij den vastgesteld: BETAALD VOETBAL. Hoofdklasse A: E.B.O.H.Vitesse. le klasse C: K.F.C.—Zwartemeer; T.O.P.Wilhelmina; Helmondia '55 Oldenzaal. AMATEURVOETBAL. le klasse C: SchijndelAlmania. Corrie Schimmel verbeterde Nederlands record De zeventienjarige Corrie Schim mel van de zwemclub 't Gooi uit Bus- sum heeft tijdens onderlinge wedstrij den in het zwemstadion te Naarden het Nederlandse record 200 meter vlinderslag verbeterd. Zij legde de af stand af in 2 min. 49.5 sec. en bleef 0.5 sec. beneden het nationale record, dat door Mary Kok (Robben, Hilver sum) op 21 januari 1955 te Hilversum was gebracht op 2 min. 50 sec. Als tegenstandster van Corrie Schimmel fungeerde haar clubgenoot- je Tineke Lagerberg. Corrie Schim mel is niet van plan binnen afzienba re tijd te trachten het record scher per te stellen en eventueel beneden de limiettijd voor het Europese en het wereldrecord te komen. Zij wil het nu enige tijd rustig aan doen en zich meer gaan toeleggen op de lange baanwedstryden. Drive In—M.L.T.C. Ill 5—3. Voor de competitie van de Kon. Nederlandse Lawntennis Bond speel de Drive In (Sas van Gent) tegen MLTC ni (Middelburg). De Sasse ploeg wist met 53 te winnen. De uitslagen luiden: mej. Wouters mej. v. d. Berg 61, 610; mej. Govaertmevr. Scherft 62, 64; FeijenWolthers 4—6, 36; Go vaertRivière 7'9, 2—6; Govaert/ FeijenRivièreKunst 63, 64 mej". Wouters/mei. Govaertmej. v. d. Berg/mevr. Scherft 64, 86; mej. Wouters/Anthonissemej. v. d. Berg/Wolthers 26, 16; de heer en mevrouw Van WaesKunst/ Scherft 6—4. 6—1. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Akersloot: L. J. v. d. Kam te Arkel-Kedichem; te De Bilt: (vac. dr. van Stemvoort); T. Kruyne te Lel- mulden; te Gouda: P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Bedankt voor IJsselmulden: J. v. Wier te Putten o. d. Vel. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Oegstgeest: W. J. H. Hubeclc, voorganger v. d. Ver. em. pred. te Opende, die deze benoeming ook aannam. GEREF. KERKEN Beroepen te Haullum: K. H. Schuring te Erica (Dr.); te Siddeburen: W. van der Zaan te Emmercompascum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen: S. Wijnsma te Broek op Langedijk; te Red Beer (The Free Chr. Reformed Church Canada) G. J. Buijs te Papendrecht; te 's-Gravenhage: Z. A. Hilbers te Enschede W. GEREF. KEKKEN ONDERH. ART. 31 KO Beroepen te Sappemeer-Veendam: G. v. d. Brink te Drogeham. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scheveningen: J. B. Bel te Krabbendijke, die bedankte voor Slikker veer. Een tulband bedekt hun enorme haardos. Een dhow-kapitein gaat blijkbaar nooit naar de kapper. Als er soms een zonder tulband loopt, valt het. haar tot over zyn schouders. Ook scheren doen zij zich niet. Ze lopen rond met in drukwekkende baarden. Dit uiter lijk, samen met de fel-gekleurde kleding, rode burnoezen en hard blauwe broeken, geven de indruk dat er een invasie van zeerovers in Dar-es-Salaam heerst. Toch zijn het over het algemeen vreedzame handelslieden, di al jaren op de haven aan de oostkust van Afrika varen. Dan valt de avond. De zon gaat snel onder in de tro pen. Nog even verlicht ze een wrak aan de ingang van de haven. Haar laatste stralen vallen over de gezich ten van een groepje dhoxo-kapiteiiis, die in een kring zitten te roken en zacht met elkaar praten. Een eenzame prauw komt voor zichtig meren. Er stappen een paar negers uit, sjouwend met een grote dode inktvis. Ze verdwijnen achter een paar huizen. En dan wordt het stil. w De nacht is over Dar-es-Salaam sen de rode band om hun midd .*1. 'gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 10