KLEINE WERELD ONDER HETE ZON Curasao: leven van olie, begeei water, angst voor toekomst cfizille tcqmstMinqen In slordige mengkete! der rassen ■j-WEE PLATTEoude forten flankeren de smalle St. Anna- I baai. Zo maar vaart men van de Oceaan af de stad bin- nen. Dé stad van Guragao, van de Nederlandse Antillen: Willemstad. Het water scheidt de beide stadsdelen Punda en Otrabanda), maar het legt ook de verbinding: de beroemde schipbrug, waarover men het maar niet eens kan worden of hij moet blijven of vervangen moet worden door een vaste brug. Langs het schilderachtige complex van brede en nauwe, oude en nieuwe, schone en vieze straten vaart het schip de natuur lijke haven binnen, het Schottegat, een van de allerbeste havens van het hele Caraibische gebied. De tankers varen af en aan, telkens moet de schipbrug afge draaid worden en wacht er van beide zijden een onafzienbare rij van grote en dure wagens, vooral opzichtig; niemand ziet het er aan, wanneer hij nog niet betaald is. Lopen doet men niet, fietsen is dodelijk vermoeiend, trouwens elke kleurling die wat is heeft een echte wagen, een blanke zou het er dus nooit zonder kunnen doen. De afstanden zijn wel niet zo groot, maar heel wat mensen wonen in de buitenwijken. I.M. er nog is? Als die eens weg zou gaan, naar Venezuela toe, vlak bij de oliebron, dan stonden er hier een Even de brug voorbij, vlak om de hoek, is de groentemarkt. Ons ho tel ligt er twee minuten af en iedere morgen maken we een wandeling langs dit volle, bonte, zeer volksaar dige tafereel. Venezolaanse kooplie den hebben hun scheepjes aan de wal gemeerd, het zonnezeil gespan nen en de uitstalling van bananen, sinaasappelen, cocosnoten, waterme loenen, noten, zaden, vis en nog veel meer klaargemaakt. De „typen" zijn er voor het opkrijgen, zowel bij de verkopers als bij de koopsters. Hier op de kade ontdek je het „volk". En 's avonds laat misschien in sommi ge cafeetjes in erg donkere steeg jes. Of zomaar op de hoek van een straat, waar vier, vijf jongelui mu ziek maken en zoveel rhythme uit hun instrumenten slaan, dat de ster ren beginnen te dansen. ALS de statige, oude huizen aan de waterkant konden spreken, wat zouden ze dan wat te ver tellen hebben: over de tijd van de West-Indische Compagnie, over Peter Stuyvesant, over de piraten en boekaniers, over de slavenhandel vooral. Tienduizenden^ misschien wel honderdduizenden Afrikaanse negers zijn in deze doorvoerhaven verhan deld. Je begrijpt maar niet, dat zo veel Nederlanders geen last hebben van de ooit verstomde echo's van hun angstkreten, wanneer de zweep hen opjaagde. Vaar het Schottegat door naar de andere kant, dan kom je bij de Isla, de olieraffinaderij van de Bataafse oftewel van de C.P.I.M. Die hele ne derzetting is nog geen veertig jaar oud, maar er werken ver 'over de tienduizend mensen. De employé's zijn meest Nederlanders en dat be tekent, dat zij apart leven, in een soort van blank ghetto. Twee grote villa-dorpen, Emmastad en Juliana- dorp, helemaal met ijzergaas om zoomd, bieden voor de eigen kring variatie en amusement genoeg: ei gen scholen, eigen sociëteiten, ei gen sportclubs. Niemand van hen blijft graag zijn leven lang op Cura sao, vooral niet onder de nieuwe po litieke situatie. De „landskindei'en" hebben de leidsels in handen geno men en de Nederlander is vreemde ling en buitenlander geworden. ER WORDT goed geld verdiend en je maakt het heel gemak kelijk op, daar in Curacao. On ze gulden is er maar vijftig cent waard en de prijzen zijn niet lager. Maar wat geeft het, zolang de C.P. De meeste landhuizen op Curasao liggen buiten Willemstad in het twee de en derde district en dateren nog uit de slaventijd. Nu zijn de gebouwen vrijwel alle vervallen en verwaar loosd en slechts een enkel landgoed herinnert nog aan de tijd toen de blan ke heren hier in 't centrum van hun plantage zetelden. jaar later duizenden huizen leeg, dan hoefde de Koningin Emma-brug maar zelden meer afgedraaid te worden en dan zag je er misschien ook eens een volkswagentje of een citroëntje. Dan was het weer de zelfde troosteloze armoedzaaierij als voor vijftig naar. Want van de Amerikaanse toeris ten alleen kunnen de dure winkels, grote banken en nieuwe hotels nooit bestaan. Als de olie maar niet weg gaat, dan kunnen het prettige le ventje en het politieke geruzie nog wel wat geprolongeerd worden. Op Cwragao zijn nog heel wat staaltjes van Oud-Nederlandse bouwkunst be waard gebleveneen harmonische vereniging van vaderlandse achhitec- tuur en tropische sfeer. Daarvan spreekt ook de protestantse kerk op het binnenplein van Fort Amsterdam, waar tevens het gouverneurspaleis gevestigd is (18de eeuw). Campo Alegre: broeinest van demorahsering EEN ZAAK waarover op Curacao openlijk gesproken en ge discussieerd wordt altijd op verontwaardigde, of scham pere en zelfs cynische toon maar waar men in de publi citeit toch vrij stelselmatig over zwijgt, raakt aan het vraag stuk der openbare zedelijkheid. Willemstad is een havenstad, die eigenlijk reeds geheel in de Zuid-Amerikaanse sfeer ligt, welnu, dan weet men het wel zo ongeveer. De onbeperkte en onontwarbare menging der rassen heeft het moreel ook aller minst versterkt. De kerk heeft op deze zijde van het leven ook blijkbaar weinig invloed; hoewel de bevolking van dit eiland in overgrote meerderheid rooms-katholiek is en de missie ook verreweg de meeste scholen in handen heeft, baant het sexuele léven zich zijn eigen instinctieve, ongeordende en bandeloze wegen. Hoewel, die wegen zijn op Curasao toch meer „geordend" dan menig een denkt, zij het niet in de meest wenselijke zin. Zeer veelvuldig stoot men hier, althans in de klasse der burgerij, op de voor de Spaanse cultuursfeer zo typerende dubbele moraal. Wat de jongeman of de echtgenoot geoorloofd is of althans oogluikend van hem wordt geaccep teerd, is aan het meisje en de vrouw uit een fatsoenlijk milieu ten streng ste verboden. In een verkering wor den de twee partners zo goed als Curasao is een kleine wereld op zichzelf, een boeiende maar zeker niet in alle opzichten aantrekkelijke wereld. Een paradijs mag men dit „dushi Corsouw" (lieve Curasao) niet noemen. Op 1 Januari 1955 woonden er 116.000 mensen, mensen van verschillende rassen en. na tionaliteiten, tussen wie vrijwel niets van een historische band bestaat. Het eiland bestaat eigenlijk uit tal van kleine wereldjes, de bevolkings groepen, die ieder in eigen belangensfeer leven en betrekkelijk weinig contact met anderen hebben. Sociale klassen, huidskleur, de wijze van haargroei, ze staan allemaal vast en blijken niet alleen onveranderlijk maar ze roepen ook grenzen op. De bevolking vermeerdert, niet alleen door geboorte-overschotten, maar ook door migratie. Jongere en oudere mannen van Bonaire of de Bovenwinden gaan graag naar Curasao: daar is drukte, werk, geld, amusement. Daar is ook wel werkloosheid, maar wie bekommert zich daarom? Bezorgdheid voor de dag van morgen is een artikel, dat onder de schroeiende zon heel gauw wegsmelt. Er worden veel kinderen geboren, I heel erg, maar er zijn wel eilanden in 1954 ongeveer 3800, van wie 61 waar het erger is. Meisjes van vijftien levenloos. Een geboortecijfer van 32.6 zestien met een kind zijn helemaal per duizend inwoners kan nogal mee- geen uitzondering, in bepaalde krin- doen. Bijna een vierde deel van die gen eerder haast regel. Het bezit van 3800 kinderen is onwettig. Dat is „buitenkinderen" is geen abnormaal verschijnsel. Ga de afstamming van vele ingezetenen maar niet na; ge komt toch steeds weer hetzelfde te gen. Er werden in 1954 in deze vreemde volkerenmenging 638 huwelijke vol trokken, waarvan slechts iets meer dan de helft tussen ingezetenen van de Nederlandse Antillen en slechts vijftien tussen ingezetenen van Ne derland. De rest betrof „vreemdelin gen". In hetzelfde jaar werden er 105 echtscheidingen ingeschreven, één op de zes huwelijken dus. Een spre kend cijfer zo te zeggen. DE VOLKSHUISVESTING is een hoofdstuk, dat men liefst zo spoedig mogelijk overslaat. De contrasten zijn schreeuwend, maar verreweg de meesten schijnen zich daarbij te hebben neergelegd. Het zal wel nooit anders worden. Kleurlin- fen willen toch niet anders, zeggen e blanken; als ze maar w&t geld hebben, kopen ze een auto op afbe taling, zetten die voor hun krot in een modderpoel neer of gaan er op Zondag mee uit rijden. Armoede? De straten van Willem stad zijn vol grote, glanzende, kleuri ge, Amerikaanse wagens. Er zijn prachtige winkels, luxe-zaken waar men goud, zilver en juwelen in de kostelijke en kostbaarste bewerking kan krijgen. Er wordt een heel duur nieuw hotel gebouwd. Men drinkt veel, héél veel en wat zal men anders op dit eiland dat een Nederlands schrijfster eens ironisch het „dorstig paradijs" genoemd heeft. De rijen prachtige villa's en bungalows buiten de stad kunnen de bewoners toch niet doen vergeten, dat zij op een vulkaan leven. De koningin is niet in Fleur de Marie geweest. Natuurlijk niet, er zijn mensen die jarenlang in Willem- stad gewoond hebben en die er niet aan denken eens een wandeling door I deze volksbuurt te maken. Je moet i dan eerst even door de fagade heen- i dringen, je wordt als een vreemde eend in de bijt bekeken, je weet niet eens of je er veilig bent. Wij durfden soms ook niet te ltij- ken, toen we door deze wijk liepen. Dat de houten krotten niet omvallen i komt omdat ze tegen elkaar aan leu nen. Oud hout en blik, zoiets kan meer dan een mensenleven mee. De chaos van vuil is met half dichtge knepen ogen schilderachtig. Ieder stuitje open terrein is een vuilnisbelt. Tientallen spiernaakte of zeer scha mel beklede kinderen ravotten daar om tussen altijd wegvluchtende kip- pen en schurftige honden, j Als we niet een gids bij ons gehad I hadden, waren we uit schaamte en lafheid nooit zo'n krot binnengegaan. Het was zulk een beroerd bouwsel, I dat geen b_er er zijn paard in stallen nooit alleen gelaten. Een meisje dat uitgaat behoort altijd door een ha- rer naaste verwanten geschapero- neerd te worden. Wie als vrouw na negen uur des avonds nog alleen op straat loopt, behoort al gauw tot de verdachte soort. In de „koenoekoe" (de ïanddistricten, waar de Europese civilisatie maar op pervlakkig is doorgedrongen) wordt graag, veel en goed gedanst. De mu ziek alles is op het rhythme inge steld zit de mensen in het bloed en als ze geen geïmproviseerd instrument gebruiken, klappen ze wél in de handen. Natuurschoon is er betrekkelijk wei nig op Curagao; daarvoor is het eiland te heet en te droog. Toch heeft de bloeiende aga/ve haar eigen schoonheid en bekoring. wou; er zou nauwelijks genoeg ruim te voor twee paarden geweest zijn. Drie oude stoelen, een klein tafeltje, werkelijk ook nog een twee-persoons bed, een kookkacheltje, een paar planken aan de wand en een paar kistjes, dat was alles. Neen, dat was niet alles. Hier hoor den tien kinderen thuis, tien kinde ren van één moeder en vier verschil lende vaders. De moeder is nooit wet tig gehuwd geweest, heeft daar ook nooit op aangedrongen en zorgt al leen maar een opvolger tc krijgen wanneer haar concubine haar op een dag zomaar verlaten heeft. Wat er van de kinderen uit zulk een gezin terecht komt, ligt voor de hand. En WAT van hun gezondheid? Vuile kinderen zijn het gezondst zegt de volkswijsheid en vaak lijkt het nog waar te zijn ook. Maar vaak ook is het slechts schijn. De af voer van huishoudwater en faecaliën laat op de „erven" zowat alles te wen sen over, privaten zrjn dikwijls niet aanwezig. Vliegenbroedplaatsen zijn er dus in overvloed en de kakkerlak ken, ratten en muizen, witte mieren en wat voor ongedierte meer, hebben er een heerlijk leven, a! treedt de ont- smettingsdienst Tlig veel vuldig op. Hygiëne is ondei rt -Iking een veelal onbekend begrip, leder jaar worden er honderden, ja duizenden kisten, kratten, zakken, blikken met groente en vruchten afgekeurd. Tar- 1 DE PROSTITUTIE heeft verhou dingsgewijs een grote omvang en kan volgens de autoriteiten onmogelijk uitgeroeid worden. Het aantal gevestigde vrouwen, dat zich heeft laten inschrijven, ligt de laat ste jaren rondom de dertig; het cij fer vertoont een dalende tendenz. Het aantal vermoedelijk nog niet in geschreven, maar dus wel op het ei land woonachtige vrouwen schat men zeker op honderd. Deskundigen zullen deze cijfers nog niet zo onrustbarend vinden, maar ze geven de situatie allerminst juist weer. Er is namelijk op Curagao een regel matige en officieel gesanctionneerde aanvoer van buitenlandse prosti- tuée's en het aantal, dat daarvan ingeschreven is, had in 1954 de drie honderd al heel ver overschreden.- Er is een wekelijkse contróleplicht voor al deze vrouwen, het aantal processen wegens niet aanmelding voor onderzoek is ook lang niet ge ring en alle lijders aan venerische ziekten kunnen zich gratis laten be handelen door de gouvernementsge neeskundigenwel een aanwijzing hoezeer dit morele en medische eu vel tot een verschrikkelijk gezwel is uitgegroeid. Maar waarom dan Campo Alegre niet verboden, waarom worden er steeds weer nieuwe vliegtuigladin gen vrouwen van de Caraibische ei landen aangevoerd, die een verblijfs vergunning van ongeveer zes weken krijgen, maar zich dan niet buiten de omtrek van dit bordeel mogen begeven DE ZAAK, waar het hier om gaat, is opgezet met een vrij moedigheid, die aan ongege neerdheid grenst. Neen, zeggen sommigen, de ondernemers van dit tussen Willemstad en het vliegveld gelegen bungalowkamp hun na men zijn aan ieder bekend en vol gens een niet onzuivere bron heeft de spaarbank er geld onder gesto ken hebben blijk gegeven van een juist inzicht in de menselijke zwak heden. De zakenlieden, die dit nieuwe prostitutie-complex op de vlakte van Hato in het leven hebben geroepen en het met goede winst exploiteren, hebben natuurlijk wel een morele zelfrechtvaardiging ter beschikking. Hebben wij de vuiligheid nu niet mooi bij elkaar geveegd en geloca- liseerd en is Willemstad zelf nu niet veel veiliger geworden, zo vragen zij. Neen, zegt de kerk, neen, zeggen de x-eclasseringsmensen, neen, zeg gen alle wezenlijk goedwillenden. Er is geen vuil opgeruimd, want op het gehele eiland zijn de talrijke verdachte huizen en plaatsen geble ven. Er is alleen een nieuw lustoord der zonde bijgekomen, een bijzonder goedlopend handelsbedrijf met een uitgebreide cliëntèle. DE FEITEN doen uitwijzing dat door dit kamp de criminaliteit niet weinig is toegenomen. Heel wat misdrijven kunnen worden verklaard, doordat de dader een ge regeld bezoeker van Campo Alegre bleek te zijn. Dit wetend, verbaast men zich als buitenstaander grote lijks, dat de verontrusting over het bestaan van zulk een groots en com mercieel opgezet bordeel op Curagao niet nog veel groter is. De Stichting voor Reclassering en Kinderbescherming op het eiland, heeft aan de exploitanten van dit complex voorgesteld aan de confe rentietafel te gaan zitten. Zij stelt voor geen buitenlandse prostituée's meer toe te laten en in te voeren, alle bijkomstige „attracties" in Campo af te schaffen en de toegang van een speciale pas afhankelijk te stellen, terwijl er een dagelijkse po- litie-contröle moet komen. wemeel, kaaskoekjes, hoxxingkoeken worden vaak in minderwaardige con ditie aangetroffen. Veel groter hoe veelheden worden er echter geconsu meerd, voordat de ijverige keurings dienst er de hand op heeft kunnen leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5