Werkgeversverbond toont zich bezorgd over loonontwikkeling verrassing NEDERLANDSE AARDOLIE MIJ: MEER DAN I MIU0EN TON MINISTER LICHT WIJZIGING VAN BELEGGINGSWET TOE DEnftM,/w DINSDAG 8 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Produktiviteitsstijging moet oude en nieuwe sociale kosten dekken Blijkens liet jaarverslag; over 1955 teits- en Ouderdomsfonds, het Bur in het Centraal Sociaal Werkge- eerlijk Pensioenfonds en het Land- verbond, waren op 1 januari 1956 bouw 1 ,P bij het Verbond aangesloten 34 in dustriële werkgeversverenigingen, 22 organisaties, die optreden op de ge bieden van verkeer, handel, bankbe drijf, verzekeringswezen en visserij, benevens 3 regionale verenigingen. Daarnaast waven (als buitengewone leden) rechtstreeks aangesloten 253 ondernemingen en instellingen. Wat de loonpolitiek betreft, wordt de vraag gesteld in hoeverre d'e vrijere loonvorming in deze voor jaarsmaanden van 1956 inderdaad volgens de verwachtingen verloopt. Het Verbond acht het van beteke nis en het is deze ontwikkeling die het met bezorgdheid vervult dat de inhoud van de laatste rege ringsbeslissing toch wel in sterke mate moest tenderen tot een loons verhoging, die tussen de 3 en de 6 (met een gemiddelde waarschijn lijk dichter bij de 6 dan bii de 3) zou komen te liggen. Een dergelijk gemiddelde gaat belangrijk uit bo ven de in de Stichting van den Ar beid als uitgangspunt overeengeko men 2.2 verhoging voor het jaar 1956 van de loonsom op jaarbasis. Het had onder deze omstandigheden vanzelfsprekend de instemming, dat aan de maximumgrens van 6% strikt de hand werd gehouden. HUURVERHOGING Met bezorgdheid constateert het Verbond opnieuw, dat in het jongste verleden geen enkele verdere vooruit gang is geboekt ten aanzien van de huurverhoging. Wanneer een huur verhoging met 25 voor de oude woningen begin 1957 tot stand komt en men acht uitstel tot juli 1957, zoals een meerderheid van de S.E.R. adviseerde, allerminst verantwoord dan nog moeten spoedig daarna nog verdere huurverhogingen volgen. Wil het meermalen genoemde huur- peil van 250 (vóór de oorlog 100) worden bereikt, dan zal dit in totaal bjj het nemen van compensatie maatregelen tenminste nog tot een loonsverhoging met circa 8 aanlei ding moeten geven. Zowel voor d'e oplossing van het woningvraagstuk, als voor het op een zuivere basis brengen van het Nederlandse loon peil, acht het Verbond een voortva rend huuraanpassingsbeleid dringend gewenst. Op dit punt is de huidige regering naar zijn oordeel ernstig tekort geschoten. Met nog" verdere lastenverzwarin gen zal- naar alle waarschijnlijkheid m de eerstvolgende jaren naast de reeds sedert begin 1954 sterk ver hoogde Nederlandse loonkosten moe ten worden gerekend. Gedacht wordt aan de hogere kosten van een gewij zigde invaliditeitsverzekering (een verhoging met ca. 2 a 2% en aan de kosten van een weduwen- en we zenverzekering (kosten ca. 14 2% Onbesproken laat men dan nog loonsverhogingen, die mogelijk het gevolg zullen zijn van wijzigingen in de gemeenteclassificatie-aftrek in dien daartoe besloten wordt, en van een geleidelijke doorvoering van het beginsel van „oqual pay" voor Vrou welijk personeel. Verwacht moet wor den dat het Verbond zich in het ver dere verloop van 1956 nog voor ver schillende belangrijke beleidsvraag stukken op het gebied van de loonpo litiek gesteld zal zien. Sociale verzekering Voorzichtig moet te werk worden gegaan bij het bepalen van de om vang van reserves in de sociale ver zekering. Er bestaat altijd een nei ging om bij'de gevoerde premiepoli- fiek uit te gaan van min of meer pes simistische veronderstellingen. Het verleden heeft geleerd, dat dit er toe leidt, dat 'door beslissingen van de overheid overbodige onttrekking van geldmiddelen aan het bedrijfsleven plaats vindt. Men denkt hierbij met name aan de meer dan honderd mil joen gulden bedragende, niet op de wet berustende reserve van het Kin- derbijslagvereveningsfonds en de thans langzaam inkrimpende, even min op een wettelijke basis berusten de, reserve van circa 120 miljoen van het vereveningsfonds van de zieken fondsen. Met net vormen van de in middels tot meer dan een half mil jard gestegen reserves van de wacht- geldfóndsen en het Algemeen Werk loosheidsfonds kan men zich wel ver enigen, omdat het hier om middelen ter dekking van stijgende uitgaven bii mogelijk scherpe recessies gaat, een probleem, dat zich bij de andere bedrijfsverenigingen niet voordoet. Merkwaardigerwijze valt te con stateren, dat alleen daar waar de overheid zich in het verleden zelf heeft kunnen onttrekken aan het be talen van door haar verschuldigde bij dragen, enorme' tekorten aanwezig zijn bjj de sociale fondsen. Gedacht wordt met name aan het Invalidi- Ongevallenfond's. Thans is de vraag aan de orde, hoe de hierboven genoemde fondsen kun nen worden gesaneerd. Voor het Invaliditeits- en Ouder- domsfonds heeft de minister een ad vies voor de sanering gevraagd aan de S.E.R. Mogelijk is het gevraagde advies in de loop van het jaar 1956 te verwachten in samenhang met het advies omtrent de nieuwe wettelijke invaliditeitsverzekering. De inhoud van het antwoord zal in belangrijke mate worden bepaald door het inzicht dat de S.E.R. heeft in het probleem van de handhaving van in het verle- leden door verzekerden krachtens de Invaliditeitswet verworven aanspra- aai ccuouuuaoiu, ucui z.a.1 uc aie zien garant stelde voor deze aan spraken, genoopt zijn de actuariële tekorten in een zodanig tempo aan te zuiveren, dat het Invaliditeits- en Ouderdomsfonds liquide blijft. Het uitblijven van de door het Rijk in het verleden verschuldigde an nuïteiten en verdere bijdragen heeft n.l. tot gevolg gehad, dat de R.V.B. bjj de ouderoomsverzekering krach tens de Invaliditeitswet „uit de la" geleefd heeft. De toekomstige aan spraken op de wettelijke ouderdoms- en invaliditeitsrenten, waarvoor mid delen aanwezi" hadden moeten zijn, omdat de verzekering een actuariële premie heeft, zijn thans slechts voor een laag percentage gedekt door de in het Fonds (nogaanwezige midde- len. Oplossing nodig Het vraagstuk van de sanering van het Invaliditeits- en Ouderdoms fonds, zo goed als de sanering van het Burgerlijk Pensioenfonds zijn vraagstukken welke ten principale in een nabije toekomst om oplossing vragen. Het na de verkiezingen in 1956 nieuw optredende kabinet zal dit punt moeten behandelen. Het Verbond is voorstander van de invoering of handhaving van per be drijfstak gedifferentieerde premiën voor de verschillende verzekeringen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men 'de ouderdomsvoorziening niet zou willen missen. Evenmin is het Verbond tegenstander van een nieuwe en betere invaliditeitsverze kering of van een verbeterde wedu wen- en wezenverzekering. Maar wie dit alles verwezenlijken wil. móet zich tezelfdertijd realiseren, dat de kosten per eenheid-produkt niet ver der mogen oplopen dan onze concur rentiepositie op de buitenlandse markt toelaat. Slechts door gezamenlijke in spanning van krachten zullen de oude en de nieuwe sociale kosten uit verder stijgende produktiviteit kunnen worden opgebracht, om van het inhalen van de achterstal lige overheidsbetalingen, die in de miljarden lopen, nog niet eens te spreken. Wordt dit beginsel los gelaten, dan zullen onze stijgende sociale kosten bijdragen tot infla tie en venmindering van de toe komstige werkgelegenheid. n grote chocoladereep, of puur, bij ieder pakje CO-OP thee JAARVERSLAG KONINKLIJKE SHELL Veelbelovende vondsten nabij Wassenaar. In aansluiting op hetgeen reeds werd gepubliceerd is aan het jaarver slag over 1955 van de koninklijke Ne- derlandsche petroleum maatschappij, dat betrekking heeft op de koninklij ke Shellgroep nog het volgende ont leend: Het geplaatste aandelenkapitaal van de koninklijke, dat aan het einde van 1945 505.124.000 bedroeg, is in de na-oorlogse periode meer dan ver dubbeld en bedraagt thans 1.217.865.600.— De financiële resultaat van de ko ninklijke over 1955 bedraagt 244.083.045 (v.j. 199.339.835). Dit maakt het mogelijk een dividend uit te keren van 4 (onv.) over het cu mulatief preferente aandelenkapitaal van 1.500.000 en van 20 (16) over het per 31 december 1955 uitstaande gewone aandelenkapitaal van 1.216.365.600 nominaal. In decem- ler 1955 werd op de preferente aan delen 4 en in januari 1956 op de gewone aandelen reeds 6 als inte rimdividend betaalbaar gesteld. In het vorig jaarverslag werd er reeds op gewezen dat de stookolie- prijzen neiging tot oplopen vertoon den. Deze tendens heeft zich in 1955 voortgezet. Het is. niet logisch aldus het ver- ag dat de regeringen ten aanzien van autobenzine een politiek van be lastingverhoging voeren en aldus de potentiële vraag naar dit produkt be lemmeren, terwijl zij terzelfdertijd aandringen op levering van meer stookolie. De ruwe-olieproduktle van de N.V. Nederlandse aardolie maatschappij, waarin de groep en een Amerikaanse maatschappij elk voor 50 deel heb ben, heeft in het afgelopen jaar voor het eerst de 1 miljoen ton overschre den. Bij de opsporingswerkzaamheden werd bij Rossum (Twente) en Noord- WYNAN „Half f 7..60 per fles FOCKINK en Half" (een heel genoegen!) een dubbele verrassing door smaak en geur! wijk gas aangetroffen en werden in de provincie Zuid-Holland bij Pijn- acker en De Lier en in het begin van 1956 nabij Wassenaar veelbelovende olievondsten gedaan. Meer boringen zijn nodig om de omvang van deze ontdekkingen te kunnen bepalen. In Indonesië werd voortgegaan met opsporings- en andere werk zaamheden. Nieuwe ontdekkingen werden niet gedaan. In enkele con cessies kon het werk nog steeds niet worden hervat. De produktie der groep in Indonesië bedroeg 5.36 (v.j. 5.44) miljoen ton. De totale oliepro- duktie van Indonesië bedroeg in 1955 11.75 (v.j. 10.72) miljoen ton. De onderneming op Nieuw-Guinea waarin twee Amerikaanse maat- ppsHjsppsjBjji--~ Een dramatische foto, gemaakt door een amateur in Turijn, tijdens de duikvlucht naar de dood van de bekende Italiaanse zweefvlieger Giu seppe Zoccola, die zich oefende voor de komende Italiaanse zweefvlieg- kampioenschappen. Een ogenblik na het maken van de foto was het toe stel neergestort op het betonnen ge bouw op de achtergrond. De vlieger werd dodelijk gewond uit de wrak stukken gehaald schappijen deel hebben, zette het op sporingswerk voort, doch dit heeft in 1955 niet tot nieuwe olievondsten ge leid. Wat de tankervloot betreft wordt medegedeeld, dat aan het einde van 1955 de eigen en gecharterde schepen van 2000 ton en meer onder beheer van groepsmaatschappijen een draag vermogen hadden van in totaal onge veer 7.7 miljoen ton. Hiervan was circa 2.8 miljoen ton eigen tonnage, hetgeen ongeveer 1.6 miljoen ton meer is dan aan het einde van de oor log. In 1955 vervoerde gemiddeld één op de vyf tankschepen ter wereld olie voor de groep. Een in het verslagjaar ontworpen programma voorziet in de bouw van 22 schepen van meer dan 30.000 ton en 21 tankschepen voor algemeen ge bruik van 18.000 ton, dus in totaal meer dan 1 miljoen ton draagvermo gen. De aflevering zal in de jaren 1958 tot 1960 geschieden. De gestegen behoeften van de in dustrie hebben tot het besluit geleid, te Pernis een synthetische-glycerine- fabriek te bouwen, de eerste buiten de Verenigde Staten. Dr. ir. H. Bloemgarten, sedert 29 juni 1948 directeur der N.V. Konink lijke Nederlandse Petroleum Maat- schapij, heeft de wens te kennen ge geven per ultimo juni aanstaande af te treden. Aan de algemene vergade ring van aandeelhouders, te houden op 30 mei, zal worden voorgesteld dr. ir. H. Bloemgarten een plaats in de raad van commissarissen aan te bie den. De vergadering van houders van preferente aandelen heeft op de voor dracht voor de benoeming van een nieuwe directeur der koninklijke per 1 juli aanstaande als eerste de heer ir. L. E. J. Brouwer geplaatst. (Advertentie) Uw zenuwen wordt U volledig de baas met N/ei verdovend, Kwalitatieve beoordeling voor centr. beleggingsraad Verschenen is de memorie van ant woord van de minister van financiën op het voorlopige verslag der com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van artikel 5, eerste lid, van de beleggingswet en, in verband daarmede ,van artikel 438 onder c, van het Burgerlijk Wetboek. De minïstser deelt de mening dat het onderhavige wetsontwerp van vrij ingrijpende betekenis is en dat de beoogde verruiming gewenst is zowel in het belang van de in de be leggingswet genoemde instellingen als ten bate van de voorziening van het Nederlandse bedrijfsleven met risicodragend kapitaal. Naar de mening van de minister behoeft, indien de voorstellen van de centrale beleggingsraad ten aanzien van de begrenzing der belegging in aandelen en onroerende goederen worden gevolgd hetgeen in zijn voornemen ligt niet te worden ge vreesd, dat de op de duur te veel on roerende goederen eigendom van se- mi-publiekrechtelijke lichamen zul len worden. Op de vraag, waarom ten aanzien van de buitenlandse guldensobliga ties niet is voorzien in nadere rege len, merkt de minister op dat, door het feit dat aandelen en onroerende goederen geen guldenswaarden zijn en uit dien hoofde principieel niet de eerst aangewezen dekking voor de f uldensverplichting der onderhavige ondsen en instellingen kunnen wor den genoemd, is bepaald, dat de be legging in deze waarden aan beper kingen kan worden onderworpen. Deze beperkingen zouden volgens de door de minister gedeelde mening van de centrale beleggingsraad uit sluitend van kwantitatieve aard be hoeven te zijn. De kwalitatieve be oordeling dezer beleggingen zou dan aan de centrale beleggingsraad wor den overgelaten. In dit opzicht ne men de buitenlandse guldensobliga ties een andere positie in. Deze staan als zodanig in beginsel op één lijn met binnenlandse guldenswaarden, zodat bij de beoordeling dezer beleg gingen alleen kwalitatieve maatsta ven behoeven te worden aangelegd. Deze kwalitatieve beoordeling nu zou de minister, evenals hij dit ten aanzien van aandelen en onroerende goederen wil doen, in het volste ver trouwen willen overlaten aan de cen trale beleggingsraad. Deze zal onge twijfeld waken tegen het beleggen in schuldbrieven, die onvoldoende ze kerheid zouden bieden. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Kleurige fontein §i Drie Amerikaanse soldaten in Kaiserslautern zijn er op betrapt, dat zij de fontein voor het gebouw van de stedelijke 'opera blauw gekleurd hebben. H Een actieve burger had ge il waarschuwd, toen hij zag dat H de drie mannen iets in het wa ll ter van de fontein wierpen, H waarop zowel het bassin als de omhoogspuitende stralen hel- der blauw van kleur werden. Men had zich enkele dagen H tevoren reeds verwonderd, toen de fontein opeens donker groen was; dinsdag 1 mei was hij rood. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Minister Cals opende expositie „Opdracht" !n stedelijk museum te Amsterdam In het stedelijk museum te Amster dam heeft de minister van o. k. en w. mr. Cals, Zaterdagmiddag de ten toonstelling „opdracht" geopend. De ze expositie is ingericht door de ver eniging van beoefenaren van de mo numentale kunsten, in samenwer king met vijftien industrieën. De minister merkte op, dat men steeds meer is gaan beseffen, dat aan nieuwe gebouwen niet alleen een schone architectonische vorm dient te worden gegeven, doch dat daarbij bovendien op gepaste wijze gebruik moet worden gemaakt van hetgeen onze hedendaagse beeldende kunste naars ons aan „monumentale" ver sieringen bieden in de vorm van mo- zaieken, muurschilderingen, beeld houwwerken, gebrandschilderde ra men, enz. De rijksoverheid is nu 5 jaar gele den, voorgegaan met de "invoering van de bekende „1% procents-rege ling" voor de decoratieve versiering van belangrijke rijksgebouwen, en la ter met de 1 procents-regeling voor rijksscholen en door het rijk gesub- sideerde scholen. Talrijke provinciale en gemeentebesturen hebben een overeenkomstige regeling ingevoerd, hetgeen tot menige geslaagde op dracht heeft geleid. Jehudi Menuhin onderscheiden. De beroemde violist Jehudi Menu hin heeft gisteren uit handen van de president van de West-Duitse bonds republiek, dr. Theodor Heuss, het grootkruis van verdienste van de Bondsrepubliek ontvangen. Fonds voor bestrijding van de kinderverlamming. Het nationaal fonds voor bestrijding van de kinderverlamming, is dezer dagen door de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, officieel geconstitueerd. In de stichtingsraad van het fonds heb ben zitting vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen, die op het gebied van de volksgezondheid werkzaam zijn, alsmede van de werk gevers- en werknemersorganisaties. In zijn eerste vergadering besloot de stichtingsraad tot het instellen van een geneeskundig adviescollege dat tot taak krijgt te adviseren over de besteding van de gelden. Reeds werd besloten tot het doen van een eerste uitgave, namelijk ter onder steuning van het onderzoek van de immimiteitstoestand tegenover de kinderverlamming. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een liefdesdetector j Volgens een bericht in de M Sunday Dispatch is de oudste dochter van Earl Attlee, de §1 vroegere eerste minister tij- p i dens het Labour bewind in En- geland, bezig een zogenaamde liefdesdetector of „love machi- tie" uit te vinden. Attlee1 s doch- ter, lady Janet Shiptonis als =j psychologe verbonden aan het Neurologisch Instituut Van Burden. De machine is be- stemd om weteyischappelijk vast te stellen of twee mensen met elkaar zouden kunnen hu- wen. =j I llllllllllllllllllllllll!llllll!l!lllllllllllllllllllllll!ll!illlll!l|||||||||||||||||||liili "Dan en oeez „Inuk", een boek van de Franse missionaris Roger Buliard, O.M.I., letterlgk vertaald „Ik ben een mens", verscheen in de Nederlandse verta ling van Frans van Oldenburg Ermke bij de n.v., Uitgeversmaatschappij Pax in Den Haag. Nog onlangs heeft men in ons land kurynm genieten van een tentoonstelling van de prachtige kunst van de Eskimo's. In dit boek kan men op originele wijze nog nader komen tot het wezen van dit volk. Hetgeen deze Franse missionaris in de twaalf jaar van zijn werkzaamhe den in het barre Noorden beleefde vormt een interessant relaas, dat op verschillende punten verder gaat dan alleen maar een weerslag van zgn er varingen. Hier is ook sprake van een sociografisch en psychologisch werk, dat men met gi'ote belangstelling leest. Boeken voor de kinderen. „Het onbewoonde eiland" door Arthur Ransome. Ver taling Jac. van der Ster, il lustraties H. Rotgans. Uitg. N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. De bekende Engelse schrijver van kinderboeken Ransome schreef voor de jeugd een kostelijk verhaal over jeugdige schatgravers op een onbe woond eiland. De kinderen van een zee-iofficier brengen met hun moe der de vakantie op het platteland door. Vlak bij de boerderij ligt een meer en in het midden daarvan een eiland, dat hun fantasie prikkelt. Zij varen er met een jol heen om er enkele dagen te kamperen en dan begint een echt avontuur. De kinde ren raken een schat van een zee rover op het spoor en weten die te vindèn, voordat oneerlijke kapers hen voor zijn. Daarmee verwerven zij zich de vriendschap van de sym pathieke kapitein Flint. Mede door een aantal leuke teke ningen is „Het onbewoonde eiland" een boek, dat door de jeugd onge twijfeld bijzonder gewaardeerd zal worden. „Het schoentje van Rozemarijn." Een braaf meisje, dat voor haar moeder altijd boodschappen mag doen, blijft op een kwade dag met de hak van haar schoentje ergens aan haken, midden op straat. Trams en auto's moeten voor haar stoppen en een brigadier van politie belt in wanhoop het hoofdbureau op. Nie mand weet raad en een grote me nigte mensen verzamelt zich op de stoep om af te wachten wat er gaat gebeuren. Tenslotte hakt een jonge, f;alante ridder de knoop door en rekt Rosemarijn haar fatale schoen tje uit. Deze geschiedenis, die door Han G. Hoekstra op rijm is verteld, werd door Mance Post met zwarte knipsels versierd. Het is daardoor een boekje, dat uitermate geschikt is voor kinderen, die net met de moei lijke kunst van het lezen zijn be gonnen. James Fisher. De Wondere wereld. Uitgave Elsevier A'dam-Brussel. Men kan dit boek karakteriseren als een prentenboek voor grote men sen, waarin alles wat men zich denkt over het verloop van de schepping tot voorbij het tijdperk, waarin we nu leven, als in een notedop is sa mengevat. Het eerste deel omvat prenten over de natuur, de tweede helft houdt zich bezig met de cultuur. Men kan niet anders dan zich ver bazen over de hoeveelheid nuttige kennis, die in deze bonte prenten- verzameling is bijeengebracht. N. J. Berrill. Zin en ontstaan der seksen in de natuur. Vertaling Johanna E. Breyer. Uitgave Hollandia N.V., Baarn. Dr. A. F. J. Portielje schreef een voorwoord bij de vertaling van het werk van de Amerikaanse schrijver Berrill, die een populaire verhande ling schreef over de zeer verschillen de wijzen van voortplanting, welke in de natuur worden aangetroffen. Vele dezer zijn dermate ingewikkeld, dat zij ons plaatsen voor de vraag, welke de zin van dit ^egeven zou kunnen zijn. Berrill heeft zich met deze vraag beziggehouden en vertelt van zijn bevindingen in dit werk, de lezer waarschuwend, dat hij dit boek schreef voor hen, die buiten de we tenschappelijke studie staan: daar bij echter gebruik makend van we tenschappelijk vastgestelde feiten. Over belastingen en andere zaken. „Belastingtarieven met aantekeningen", door drs. W. P. den Turk. Uitg. Carpe Diem, Baren- drecht. Een uiterst praktisch boekje, waar men veel gemak van heeft. Met één oogopslag kunnen de tarieven wor den afgelezen. Dat thans de achtste druk is verschenen bewijst wel, dat het in een behoefte voorziet en dat het algemeen gewaardeerd wordt. Zodra er wijzigingen in de belas tingtarieven komen, verschijnt een nieuwe druk, zodat dit boekje steeds geheel bij is.. Alleen polenta vandaag". De reislust van de Nederlanders is ltijd groot geweest, maar sedert 946 is ze toch groter dan ooit. Nu is er tegen reizen nooit bezwaar, wanneer het daarbij blijft. Helaas ge voelen vele reizigers en reizigsters na afloop de dringende behoefte over de reis een boekje te schrijven, dat gewoonlijk uitblinkt in onbenulligheid Aya Zikken is naar Italië geweest en ook daaruit is een boekje geboren. Na het gelezen te hebben, wiuen we Aya vergeven, dat ze het boekje schreef en de Arbeidspers te Amsterdam, dat ztf het uitgaf. Een openbaring is het boekje ze ker niei en het had rustig ongedrukt kunnen blijven, maar het is prettig leesbaar. Op vriendelijke toon vertelt Aya van wat een vrouw kan overko men, wanneer ze alleen in Italië po lenta (maispap) gaan eten. Zij heeft haar boekje de titel gege ven „Alleen polenta vandaag".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11