- f Oprichting nationaal monument eiste elf jaar voorbereiding I DOUWE EGBERTS ORCAM Tussen Zwarte Zee en Oostzee: Geen peper op tafel de pittige zware shag! f MYSTERIEUZE VERDWIJNING VAN BRITSE KIKVORSMAN K 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 MEI 1956 WERK VAN RAEDECKER Beeldhouwer en architect herschiepen samen aspect van de Dam (Van onze redacteur beeldende kunsten) Nauwelijks waren in mei 1945 de Duitsers vertrokken, of overal in den lande begonnen plaatselijke commissies van diep dankbare mensen de stichting van monumenten ter herdenking van de gevallenen voor te be reiden. „Het was de insiders van het begin af duidelijk, dat hele scharen van dilettanten en kunstnijveren zich zouden opwerpen als ontwerpers van 'n oorlogsmonument op weinig titels meer dan hun echte of geveins de „gegrepenheid" door het onderwerp. De vraag van het moment luid de: hoe zich te weren tegen een invasie van een horde stenen en bron zen monsters, die vergezeld van de nodige, dan meer, dan minder inge togen joffers (met en zonder hemd) de pleinen en parken van ons land de eerstkomende halve eeuw bezet zouden houden". Aldus schrijft B. Majorick in zijn bijdrage aan „Nationale Snipperdag", de op 5 mei 1954 verschenen gemeenschappelijke uitgave van de Nederlandse letterkun dige en algemeen-culturele tijdschriften. 85 ct. Voor dat probleem stond men dus. Herdenkingsmonumenten Best, maar dan goede. De dra gevormde Rijkscommissie tot toezicht op oor logsmonumenten en 't bestuur van de Nederlandse Kring van Beeld houwers stelden zich geen ander doel. Ieder op hun terrein hebben zij er voor gewaakt, dat ons land werd overstroomd met rommel en zorg den zij er voor, dat inderdaad die beeldhouwers aan bod kwamen, die de opdracht voor de schepping van een gedenkteken op grond van him capaciteiten verdienden. Er moest worden geremd en ge selecteerd. Maar coördinatie en sti mulering bleken evenzeer nodig. Toen verscheen er ook nog een Na tionale Monumentencommissie, die zich ten eerste bezig hield met de vraag, welke monumenten als na tionaal monument mochten worden aangemerkt en ten tweede zocht naar de mogelijkheid, om voor de oprichting hiervan het nodige geld te vergaren. Wat deze laatste be treft: men herinnert zich nog de verkoop van het Damterrein, enige jaren geleden. Deze werd een suc ces: 2.3 miljoen kwam er binnen. De belangrijkste Op het stuk van de artistieke vormgeving was er weinig raad nodig. Slechts de beeldhouwer John Raedecker kon voor de op dracht, het nationale monument te maken, in aanmerking komen. Hij was onmiskenbaar de be langrijkste oudere beeldhouwer. Bovendien ontleende hij een moreel recht aan zijn ontwerp voor een gedenkteken ter ere van de gefusileerden van de We teringschans, dat niet was uitge voerd. Hem werd dus gevraagd, een voorlopig ontwerp voor het Dam-monument te vervaardigen. Daarbij werd de architect J. J. P. Oud aan hem toegevoegd voor de bestudering van de stedebouwkun- dige kant. Men begreep, dat ook dit aspect aan de plannen vast zat. Raedecker en Oud hadden in 1947 een gedenkteken ontworpen, dat zou bestaan uit een tweeëntwintig meter hoge pyloon, een naar boven smaller wordende ellipsvormige zuil. De voet zou een inscriptie dra gen. Daarboven zou een fries ko men, dat de vernedering en de knechting tijdens de bezetting zou symboliseren. Jankende honden aan weerszijden ervan zouden het leed en de trouw uitdrukken. Twee reus achtige mannenfiguren moesten het verzet aanduiden en tenslotte zou een vrouwenfiguur met kind en een vlucht duiven boven haar hoofd de zegening van de vrede verzinnebeel den. De voet van de pyloon zou on geveer een meter boven het straat niveau komen te liggen een ver hoging, welke werd verkregen door een bestrating te maken van zeven •concentrische, telkens iets hoger gelegen ringen. Achter de pyloon zou opnieuw een urnenmuur wor den gemaakt, waarin de urnen van het voorlopig monument zouden worden geplaatst. Op de hoeken van het plein voor het monument zou den tenslotte leeuwen worden aan gebracht, tekenen van ontembare moed. In deze vorm is het monument uitgevoerd. Lang heeft men zich af gevraagd: in welk materiaal. Er is sprake geweest van een zuil van edelbeton. Men heeft van beton af gezien, omdat de ervaringen, daar mee opgedaan, allerminst onver deeld gunstig waren. Gedacht werd aan een fijne Franse kalksteen. Ook hiervan heeft Raedecker uit eindelijk geen gebruik gemaakt. (Advertentie) Rijwielhandel „WIBRA", Hij vreesde, dat deze steensoort door ons klimaat zou worden aan getast. Zijn keus is uiteindelijk ge vallen op traverijn, een lichtge kleurde Italiaanse tufsteen. Te vroeg gestorven John Raedecke heeft, zoals men weet, de voltooiing van zijn werk niet mogen beleven. Silicose, de ge- Ter gelegenheid van de totstandko ming van het nationaal monument en ter herinnering aan de beeldhouwer John Raedecker werd een penning geslagen met op de voorzijde de beel tenis van de kunstenaar. vreesde steenhouwersziekte, dwong hem, de afwerking van de beelden over te dragen aan zijn begaafde zoon Noekie. Wel leek hij na een zware operatie nog te zullen her stellen, maar op 13 januari van dit jaar kwam toch voor hem het ein de. Zijn zoon heeft zijn werk vol gens zijn intenties voortgezet en voltooid. Hetgeen tot dusver gezien kon worden, bevestigde de indruk, dat Raedecker hier inderdaad een mo nument van uitzonderlijke schoon heid en bewogen expressie heeft ge schapen. Hij moge dan zijn uitge gaan van een klassiek gegeven als hoedanig men de pyloon mag beschouwen hij heeft het een zeer persoonlijke inhoud gegeven. Het lijkt ons toe, dat ook als ste debouwkundig element deze schep ping geslaagd is. De forse en tege lijkertijd slanke pyloon domineert inderdaad het gehele plein. Zij is daardoor een tegenwicht geworden tegen het massieve paleis-raadhuis en heeft in zekere zin evenwicht ge schapen. (Advertentie) RELAAS VAN REIZEND REPORTER Tekort aan voedsel, teveel aan bureaucratie in het Sowjetrijk Nu de Russen de koers hebben gewijzigd in hun streven naar com munistische wereldheerschappij, is het interessant, iets te vernemen over het leven van de gewone man achter het IJzeren Gordijn. Meer nog dan vroeger is er belangstelling voor de verhalen, die C. L. Sulzberger in de „New York Times" schrijft over zijn reizen door de landen, waar communisten het heft in handen hebben. Pas terug gekeerd in Parijs, schrijft hij nu, dat men na een reis door het Sow- jet-imperium, van de rivier de Oxus tot de Oder, vier verschijnselen opmerkt die alle landen in Moskou's invloedssfeer gemeen hebben: 1. een crisis op het gebied van het woningtekort in de steden; 2. een landbouwcrisis; 3. een bestuurlijke crisis, behalve op het hoogste niveau en 4. afwezigheid van peper op tafel. Waarom? Het antwoord op deze vraag is niet erg moeilijk te ontdekken. Het communisme heeft opmerkelijke resultaten opgeleverd, maar het doet alles volgens de harde me thode. Om de industriële produktie te ontwikkelen, schept het een ar beidersproletariaat, zomaar op be vel, en laat het verhuizen naar stadsgebieden. Maar het gebeurt zo vlug, dat de woningbouwpro gramma's het op geen stukken na kunnen bijhouden. Dit gaat in de U.S.S.R., waar de leer al bijna vier decennia in praktijk wordt ge bracht, al evenzeer op als in Tsjecho-Slowakije, waar het com munisme pas acht jaar geleden de lakens begon uit te delen. De beroemde steden van Oost-Eu ropa zijn op erbarmelijke leerden, teel ven in luxe. Voor de rest wordt het geaccepteerd, dat tenminste 2 men sen moeten wonen in elke beschik bare kamer. Een gevolg is, dat in Moskou is besloten het plaatselijke bevolkingstal te „bevriezen". Er worden niet meer inwoners toegela ten, tenzij ze kunnen bewijzen, dat zp er een baan hebben. En er mogen binnen de grenzen van de stad geen nieuwe fabrieken worden gevestigd. Een tweede probleem is het, om het Sowjet-imperium aan het eten te houden. Na 38 jaren communisme kost dit nog steeds de meeste hoofd brekens in Rusland zelf, zoals Kroesjtsjew toegeeft. In de Ver-enig- t de Staten van Amerika produceren Nw. Haven 3, tel. 3807, Middelburg, zeven miljoen landbouwiverkers zo veel, dat men daar niet alleen overza- digd is en grote, niet uit te voeren overschotten bezit, maar het zelfs moet aanmoedigen, dat boeren land braak laten liggen. In Rusland produceren meer dan vyftig miljoen boeren onvoldoende voedsel. Dit vraagstuk is zuiver ideo logisch. Boeren in de hele wereld wer ken beter voor zichzelf, dan voor de staat. De collectivisatie is geen suc ces geweest. Er is niet voldoende persoonlijke prikkel tot activiteit. In de rij Bureaucratie, dwaas en dikwijls onbeleefd, is een symptoom van het communisme, overal waar het de macht heeft. In de eerste fase van elke marxistische revolutie werd een groot deel van het administratieve personeel van het bestaande oude regiem vernietigd, gedood of in de gevangenis geworpen. Maar onmid dellijk daarop had het systeem zelf een nieuw ambtenarenkorps nodig, dat vele keren groter moest zijn. Want, door een staat almachtig te maken en te belasten met alle za ken, industrie, transport en andere aangelegenheden die vroeger in han den van particulieren waren, verme nigvuldigde het de bureaucratische taak na de bureaucratie te hebben gedecimeerd. Hierdoor -wordt de ef ficiency helemaal teniet gedaan. Vanwege de bureaucratie moe ten de mensen in Polen in de rij staan voor vergunningen om ko len te kopen. Vanwege de bureau cratie kost het in Bulgarije onge veer acht uur om een spoorkaar tje te kopen en een uitreisvisum te krijgen en het neemt de tyd van misschien tien staatsambtenaren in beslag. En peper. Waarom zyn er niet langer peperstrooiers op de tafels tussen de Zwarte en de Oostzee? Hebben de mensen in dit gebied geen trek meer in gekruide spijzen? Ze ker wel, maar peper is een weelde artikel. Daarom is er geen peper. Want in de nieuwe wereld van het communisme is luxe nog een toe komstdroom. De praktijk van Mos kou's opvatting van het marxisme heeft enige opmerkelijke triomfen meegebracht op het terrein van tech nische durf, massale industrialisatie, wetenschappelijke vorderingen en onmetelijke macht. Maar comfort in de zin van een prettige woning, va riatie in het voedsel, een soepele en vriendelijke overheid en de eenvou dige genietingen des levens dit alles ontbreekt er nog. Chaos door fout van persbureau Op de Londense effectenbeurs In 20 minuten zijn don derdag duizenden gul dens verdiend en verlo. ren als gevolg van een fout die een finan cieel nieuwsagentschap heeft gemaakt bij het melden van een divi dend. Te 1615 uur gaf het nieuwsagentschap Financial Service Com- tel een bericht over een dividend waarop de Londense makelaars hadden zitten wachten, vertéld werd: ,J3ritish Petroleum Limited heeft een slot- dividend van 15 procent belastingvrij aangekon digd, hetgeen een to taal van 20 procent be lastingvrij over 1955 betekent. Voor dit be richt noteerden aande len van British Petro leum op de Londense beurs 148 shilling en 7-3,& pence. Het divi dend was groter dan verwacht werd. Koorts achtig wei-den de tele foons gegrepen. Dui zenden aandelen gingen in andere handen over. Financiële kringen schatten dat voor mil joenen verhandeld werd terwijl de prijs steeg tot bijna 160 shil ling. British Petroleum maakte 22 minuten na. dat het eerste bericht was uitgegeven, bekend dat het slot-dividend niet 15 procent, maar 10 procent was, belas ting vrij. Comtel gaf v\jf minuten later de correctie uit, waarbij vertéld werd dat het eerste bericht het ge volg was van een „fout van het personeel". Chaos was het gevolg. In ven-twijfeling greep men opnieuw naar de telefoons. Alle affaires in het fonds wei-den op gehouden en de boeken werden gesloten. Een onderzoek is gaande. Financiële kringen zeggen dat de transacties die op grond van het foutieve bericht gedaan zijn misschien vele mensen grote financiële strop pen lijden. In aandelen British Petroleum, de vroegere Anglo-Iranian werd de laatste tijd le vendig gehandeld, in afwachting van het slot-dividend. Crabb door Russen gedood? In de Britse hoofdstad doen thans de vreemdste geruchten de ronde over de mysterieuze verdwijning van de beroemde Britse kikvorsman Lio nel Crabb, die ruim twee weken gele den tijdens een geheime operatie voor de admiraliteit om het leven zou zijn gekomen. De Britse bladen specule ren er maar op los. Volgens de „Daily Express" gaat er een gerucht, dat Crabb een spe ciale opdracht had uit te voeren on der het Russische oorlogsschip „Ord- zjonikïdze", waarmee de Russische leiders Kroesjtsjew en Boelganin in Engeland aankwamen. Tijdens deze werkzaamheden zou Crabb door Russische kikvorsmannen zjjn ver rast en gedood. Zijn lijk zou door de Russen zijn overgedragen met de verontschuldi gingen voor de vergissing. De Rus sen zouden namelijk hebben gedacht dat een saboteur aan de „Ordzjoni- kidze" bezig was. Omtrent de aard van Crabbs missie tast men even eens in het duister. Een ander gerucht dat hieromtrent de ronde doet: Crabb controleerde de z.g. asdic-apparaten onder de Russi sche kruiser en gebruikte daarvoor een zuurstofmasker dat geen lucht belletjes naar de oppervlakte zendt. Zon apparaat zou echter niet ge schikt zjjn voor operaties op grotere diepte dan tien meter en volgens des- Dodelijk gewond bij lossen van handwagen. De 25-jarige kantoorbediende A. H., werkzaam bij de firma Pannekeet te Alkmaar, zou woensdagmiddag as sisteren bij het lossen van een met ijzeren buizen geladen handwagen. De stelling, waarop de buizen ge plaatst werden, bleek niet op dit ge wicht berekend en zakte in elkaar. De jongeman raakte bekneld tussen de handwagen en het ijzeren rek. Hij kreeg een partij ijzeren buizen op het lichaam. Met zware verwondingen werd het slachtoffer naar het St. Elisabeth-ziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst de dood werd ge constateerd. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. Jaindigen zou Crabb dieper hebben moeten gaan voor zijn werk. In dat geval zou hjj dus bij een ongeluk om et leven zyn gekomen. De „Daily Sketch" komt met het opzienbarende bericht dat autoritei ten van de admiraliteit de mogelijk heid overwegen, dat Crabb door de Russen is gevangengenomen. Hoe het zij: van alle kanten wordt hevige druk op de admiraliteit uit geoefend, te onthullen waar Crabb kan zijn, of waar zijn lijk is. De ad miraliteit weigert echter elk com mentaar omdat de gegevens omtrent Crabbs missie staatsgeheimen zijn. Woensdag zullen in het parlement vragen worden gesteld over de zaak- Crabb. Uitkeringen voor de derde divisie. Bij herhalingsoefeningen 1956 De minister van oorlog heeft be sloten, dat een dienstplichtig mili tair, die in 1956 by de derde divisie voor herhalingsoefeningen in werke lijke dienst komt en voor de aanvang van deze werkelijke dienst in het ge heel reeds ten minste 85 dagen voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst heeft doorgebracht, dan wel, als gevolg van deze werkelijke dienst een in totaal voor herhalingsoefenin gen in werkelijke dienst doorgebrach te tijd van 8o dagen overschrijdt, voor elke dag van de werkelijke dienst waarmede de genoemde ter mijn van 85 dagen wordt overschre den, aanspraak kan maken op een uitkering van f 5. De over de gehele duur der herha lingsoefeningen toe te kennen be dragen moeten worden berekend en uitbetaald aan hel einde van die oefe ningen, tegelijk met de dan aan een belanghebbende nog toekomende wedde of soldij. Wat betreft de soldij-genietende militairen is de uitkering niet aan loonbelasting onderworpen. Ten aan zien van de wedde-genietende mili tairen wordt de uitkering geacht deel uit te maken van het „belaste loon in geld genoten". Anderhalf jaar dienstplicht in Duitsland? Eerste oproep in de herfst van 1957 De Westduitse minister van lands verdediging, Theodor Blank, heeft in de Westduitse Bondsdag ver klaard, dat een diensttijd van an derhalf jaar noodzakelijk is. Het ligt in de bedoeling de eerste miliciens en vrijwilligers in de herfst van 1957 onder de wapenen te roepen. De weermacht zal, naar bekend, een half miljoen man sterk zijn. Zij zal worden samenge steld uit 230.000 vrijwilligers en 270.000 dienstplichtigen. De minister zei voorts, dat „voor de eerste maal in de Duitse ge- Al begint dan in Nederland het zeïl- seizoen nu pas aan te breken, dat be tekent nietdat de liefhebbers van de ze watersport nog nergens aan hun trek kunnen komen. Dat dit wél zo is, toont deze foto van een aantal jachten bij de Bermuda-eilanden. De opname werd gemaakt tijdens de eer ste wedstrijd om de amorita-beker in de zeilweek van de Bermuda's. schiedenis, de mogelijkheid is ge schapen voor hen, die gewetensbe zwaren tegen het vervullen van de militaire dienstplicht koesteren, de staat op andere wijze te dienen." Het zal echter niet mógelijk zijn op persoonlijke of politieke overwegin gen dienst te weigeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8