O Vermoeide Zeeuwse huisvrouwen vonden rust op „Hedenesse" Van blaasbalg tot stofzuiger w nze "özctAWcn'pacjina Mevrouw M. E. Lips-Odinoi: de vurige ZATERDAG 5 MET 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 TEMIDDEN VAN ONTLUIKENDE NATUUR (Van onze redactrice) Twaalf Zeeuwse huisvrouwen, afkomstig uit diverse delen van onze provincie, hebben deze eerste week van de maand mei doorgebracht ln het vormingscentrum „Hedenesse" nabjj Cadzand. Twaalf vrouwen die om diverse redenen, door diverse oorzaken dringend behoefte hadden aan afleiding, ontspanning en rust in de ruimste zin des woords, zyn vyf volle dagen byeen geweest in dit ontspanningsoord, dat als een witte oase gelegen is temidden van het mooie, thans allerwegen in lentetooi pry- kende West Zeeuws-Vlaamse land. Het initiatief tot deze byzondere logeerparty is, nog niet zo lang ge leden, genomen door de hervormde maatschappelyke werksters van Zee land. By een initiatief is het niet gebleven: in samenwerking met Hede nesse zyn de plannen tot uitvoering gebracht, en deze „experimentele" week is het eerste resultaat. Een geslaagd resultaat? Mejuf frouw A. Dieperink, maatschappelijk werkster van de „Stichting maat schappelijk werk en gezinsverzor ging ten plattelande op Walcheren" en wika ft. Wasterval, onder wier leiding deze ontspanningsweek stond, zijn wel tevreden. De dames wier leef tijden van 26 tot 64 jaar variëren hebben zich, ongeacht deze uiteen lopende leeftijden, uitstekend bij elkaar aangepast. „Dit is ook een ge volg van het feit dat haar aantal be trekkelijk klein was", meent wika Wasterval. „Wanneer het aantal deel neemsters groter zou zijn geweest, was men vermoedelijk kleine onder linge groepjes gaan vormen Zelf zijn deze twaalf huisvrouwen zeer zeker tevreden over de tezamen doorgebrachte week! Op deze door een aarzelend lentezonnetje besche nen woensdagmiddag zijn ze een drachtig naar de Oostburgse markt getrokken. Want het bloed kruipt waar het niet gaan kan: er móet ge winkeld worden, wanneer er zó dicht In de nabyheid een markt gehouden wordtVermoeid maar in een uit stekende stemming keren ze tegen vijven naar Hedenesse terug, druk pratend over haar indrukken omtrent Oostburg als winkel- en als woon plaats. Vooral tijdens het op dit uitstapje Volgende thee-uurtje krijgt men als toevallig bezoekster wel de indruk, dat deze vrouwen inderdaad „iets zul len meenemen" van de tezamen door gebrachte ontspanningsweek. Dat dergelijke vakantieweken inderdaad „ontspanning" in de ruimste zin des woords kunnen betekenen; niet alleen omdat in deze vijf dagen volop licha melijke rust kan worden genoten de lichte corveediensten worden als iets vanzelfsprekends verricht maar in de eerste plaats omdat de geest korte tijd bevrijd wordt van problemen, die maandenlang dag-in dag-uit de aandacht opeisten. Want maar zelden wordt een huisvrouw oververmoeid en in het ergste geval overspannen enkel en alleen door het verzet ten van teveel lichamelijk werk. Het zijn de geestelijke problemen, die tenslotte het lichaam doen capituleren. De zorgen voor een groot gezin, voor een dierbare zieke; soms de narigheid die kan voortvloeien uit strubbelingen met naaste familie. Opvoedings- moeilykheden met grote kinde ren, huwelijksmoeilijkheden De vrouwen die deze week od Hedenesse verzameld waren, heb ben elk haar deel aan tegen spoed te dragen. Maar dankzij het feit, dat zij enkele dagen in nauw contact met elkaar waren, zal deze korte Vakantie wellicht voor de meeste van haar een geestelyke versterking blijken te zijn geweest. Sommigen van haar realiseren zich dat nu reeds, dankzy de vele onder linge gesprekken die de deelneem sters met elkaar hebben gevoerd. „Mijn probleem lijkt me veel minder belangrijk, nu ik iets' weet van de moeilijkheden waarmee anderen te kampen hebben", zegt een van haar. Een tweede formuleert het korter: „Ik heb in deze dagen ontdekt, hoe veel wij allemaal nog van elkaar kun nen leren." En een derde geeft, ietwat verlegen, als haar mening te kennen, dat het voornaamste van een derge lijke ontspanningsweek toch wel is, dat men leert om de medemens niet onmiddellijk naar het uiterlijk alleen te beoordelen Natuurlijk kan er ook een gevaar schuilen in al dit onderlinge gepraat. Het gevaar dat de vrouwen, in plaats van in deze gesprekken afstand te nemen van haar moeilijkheden, zich opnieuw door haar problemen laten overrompelen. Dat gebeurt dan ook wel eens, en dan is er even een kleine „depressie" en soms ook een huilbui al kan dit laatste in de meeste ge vallen aileen maar opluchtend en ont spannend werken! Over het programma van deze week zyn de dames vol lof. Na de dagopening en het ontbyt, des mor gens om half negen, wordt de rest van de ochtend besteed aan discus sies over actuele onderwerpen. De middag Is vry en wordt meestal aan rusten besteed. De avonden zyn ge- nijd aan muziek, een film, een boek bespreking enzovoorts. Enkele van de oudere dames zou den graag wat meer comfort op He denesse zien, maar de meeste logées zijn heel tevreden met haar huisves ting. De slaapkamers met twee,'' drie of vier bedden hebben stro mend water en dat is al heel wat, in aanmerking genomen dat dit vor mingscentrum luttele jaren geleden nog een vervallen bunkerdorp was! En juist in het ietwat primitieve zien sommige van de deelneemsters een bepaalde charme; het herinnert haar aan de vakanties van haar jeugd. Over twee dingen zijn deze Zeeuw se huisvrouwen het alle twaalf eens: allemaal willen ze, eventueel met man en kinderen, graag nog eens te rugkomen op Hedenesse, en allemaal vinden ze dat deze gezamenlijke va kantie van vijf dagen eigenlijk veel te kort was. Twee gegronde redenen dus, om dit geslaagde experiment binnen afzienbare tijd nog eens te herhalen Vandaag geen aardappelen De laatste tientallen jaren is het gebruik van rijst- en macaronischo tels als volledige maaltijd toegeno men. De gewoonte om deze schotels te eten stamt uit streken waar aardappelen niet of weinig worden verbouwd. De ryst of de macaroni wordt er dikwijls gegeten met vlees, kaas, vis of eieren en met een vita mine C-rijke groente. In ons land moet de aardappel grotendeels voor de vitamine C-voorziening zorgen; daarom is het geraden als regel aardappelen en niet dan by uitzon dering een hoofdschotel van ryst of macaroni te eten. Er bestaan honderden combinaties en even zo vele recepten voor ryst- en macaro- nigerechten, zodat we het dus zeker niet alleen behoeven te houden op de traditionele macaroni met ham en ryst met kerrie en vlees. Een droogkokende ryst ls voor een hoofdschotel 't meest geschikt. Gort, en dan by voorkeur een grove soort, is een goede afwisseling. Dit Franse confectie jasje, ontwor pen door Pierre Billet, is tamelijk, kort en flauw getailleerd. Het draagt nog meer kenmerken van de mode- 1956: de knopen zijn vrij groot, de mouwen kortde kraag staat even van de hals af. Het materiaal is twe in de moderne oranjekleur. r, r zullen maar weinig huis houdens in Nederland zyn waar 's morgens niet het van een stofzuiger weerklinkt. De Nederlandse huisvrouw stofzuigt en ver langt niet terug naar het moei zame en onhygiënische werk met stoffer en blik, dat zo lang de enige manier was om het huis schoon te houden'. Dat is vele jaren geleden; er bestaat wel 'n groot verschil tussen de fraaie lichte stofzuigers met de vele gemakkelijke hulpstuk ken van thans en de loodzware produkten, wélke avontuurlijke huisvrouwen uit de eerste pe riode in haar huis moesten rondzeulen. Voor velen van ons is het be gin van de zegetocht der stof zuigers onverbrekelijk verbon den met een kort filmpje uit de eerste jaren der cinematogra fie, waarin met de bekende schokkerige bewegingen een handelsreiziger bij een niets vermoedende huisvrouw een stofzuiger gaat demonstreren. Natuurlijk strooit hij vuil in haar schone huis om het met zijn machine te kunnen opzui gen, natuurlijk blijkt er dan geen elektriciteit te zyn. en even vanzelfsprekend eindigt het met gooi- en smijtwerk. Deze elektrische stofzuigers waren geenszins de eerste. Reeds enige decennia eerder waren er wonderlijke appara ten geconstrueerd, zoals de „Agan" van de Hoover Com pany, waarbij men een lucht stroom-kon opwekken door een hendel aan de steel rond te draaien terwijl het ding zelf over het tapijt heen en weer be wogen werd. Een ander princi pe was dat der blaasbalg, waaruit de zuiging verkregen werd door hendels op en neer te bewegen of, zoals bij de hier afgebeelde ,JLotten", door er bovenop te gaan staan en met heen en weer wiegen de lucht in en uit de blaasbalg te iver ken. In de advertenties werd trots aangekondigd, dat deze machine licht van gewicht was (hij woog slechts22.5 kg) en daarom gemakkelijk draagbaar en eenvoudig in het gebruik... ij zijn met onze gemak kelijke, lichte modéllen toch wel heel wat beter af, al is het een bekend feit dat lang niet alle huisvrouwen het volle profijt van haar stofzuiger trekken endat zij dikwijls een te vermoeiende houding aannemen bij het gebruik ervan. Lét u eens op aie hou ding morgenochtend bij het stofzuigen: tien tegen één dat u vergeet rechtop te blijven staan en in plaats daarvan in een vermoeiende, halfgebogen houding werkt. En dan dat volle profijt! Tal rijk zijn de huishoudens waar de stofzuiger niet voldoende wordt uitgebuit, waar alleen vloerkleed, lopers en matten er mee schoongemaakt worden. Toch worden al deze hulpstuk ken heus niet voor niets bij de stofzuiger geleverd en kan men van dit apparaat veel meer ple zier hebben als de verschillende hulpstukken ook regelmatig gebruikt worden. Nu is goed stofzuigen alleen mogelijk, wanneer het te be werken vlak niet geheel door het mondstuk afgesloten wordt. Op die manier kan voldoende lucht aangezogen worden. Daarom is het grote, gladde mondstuk bestemd voor kleden en tapijten met pool, en dan als het kan in de vorm van een scharnier-mondstuk of mond stuk met draaibare aansluiting, omdat daarmee ook gemakke lijk onder niet te lage meubels etc. gezogen kan worden. H' De blaasbalgstofzuiger uit 1910 et grote haren mondstuk is voor gladde oppervlak ken, bijvoorbeeld parket of linoleum e» voor kokosmat ten en losgeweven tapijten, ter wijl het kleine gladde mond stuk heel praktisch is om, zon der zuigbuis er tussen, ge bruikt te worden voor het zui gen van matrassen, stoelbekle- dingen etc. Met het kleine haren mond stuk kan men heel goed boe ken schoonmaken, snijwerk, plinten, lampekappen, gordij nen etc. al zuigend afborstelen, en de spleetzuiger heeft een naam die voor zichzélf spreekt. Bovendien zijn er dan nog de extra hulpstukken, d.w.z. de soorten, die men niet bij de stofzuiger geleverd krijgt maar wel kan aanschaffen, zoals de zeilzwabber, de hondenborstel, de verdamper, de vloeistofver stuiver, die allemaal beschre ven worden in het pamflet ,>De Stofzuigerdat u voor een dubbeltje kunt bestellen bij de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, Dr. Knij per straat 8, Den Haag. Daarin staat trouwens nog veel meer watenswaardigs te lezen, zoals de raad om de stofzuiger regel matig, d.w.z. zeker eens in de twee jaar na te laten kijken op eventuele kleine reparaties. Dit kan heel geschikt in de vakan tie gebeuren en hierdoor wor den dikwijls grote en kostbare vernieuicingen voorkomen of uitgesteld. Verder raadgevin gen by de aanschaf, en ook die steeds weer terugkerende stem: Leegt de zak van de stof zuiger regelmatig! Anders ko men er klachten over de stof zuiger, die „toch zo slecht zuigt". Een stofzuiger, die bij nadere inspectie overkookt van 't vuil, die maandenlang trouw dienst heeft gedaan zonder ge leegd te worden maar het nu toch niet langer kan, en die bij de volgende revisie nog niet eens van deze ruwe behande ling geleden blijkt te hebben... Geen wonder dat de zuigkracht zo afnam, want de lucht gaat er immers via de stofzak, dus ook via het stof, weer uit, en tiaar mate de stofzak voller is ontmoet de lucht daar meer weerstand en zal er minder lucht doorgezogen worden. Bo vendien is er op deze manier een grote kans dat de motor warm loopt door te grote belas ting. PARLEMENTAIRE MINIATUREN (II) (Van onze parlementaire redacteur) In de zwarte jaren van de Duitse bezetting voerden onze overweldi gers ook een ongeveer 35-jarige vu rige Nederlandse strijdster voor recht en vrijheid naar het vrouwen kamp in Ravensbrück. Het was mevrouw M. E. Lips-Odi- not, een sociaal-clemocrate, lid var de toen tot machteloosheid gedoem- Advertentie) de en kort na de oorlog in de Party van de Arbeid opgenomen S.D.A.P. en lid van de socialistische vrouwen groep. Haar activiteiten in de ille galiteit waren voor de Duitsers niet verborgen gebleven. In Ravensbrück ontmoette zij an dere vrouwen van verschillende poli tieke overtuiging, afkomstig uit di verse landen. Daar voerde zy lange gesprekken en daar werd zy commu niste, zo overtuigd communiste, dat haar tegenwoordige party, de C.P.N., haar op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer plaatste. Op 16 oktober 1951 deed zy er haar intrede, als opvolgster van de heer Hermans en al spoedig voelde zy er zich op haar plaats. Door haar kreeg de communistische fractie voor de tweede keer na de tweede wereldoorlog een vrouw in haar midden. Eerder had namelijk mevrouw W. van den Muyzenberg Willemse daarvan deel uitgemaakt. Mevrouw Lips-Odinot is op 4 mei 1908 geboren en thans dus 48 jaar. Men ziet haar dat niet aan. Zy is een tengere, kleine vrouw met kort zwart haar en donkere, bijna stekende ogen. Dit resolute vrouwtje lykt eerder op een levenslustig jong ding dan op de moeder van een zoon die zyn eerste militaire diensttyd achter de rug heeft en van eeii dochter, die werkt voor de kost en tevens studeert. Mevrouw Lips-Odinot woont in Hilversum, waar haar man kleer maker is. Zn zelf was vroeger kin derverzorgster. Als zodanig heeft zy kennis gemaakt met sociale toestanden, die veel te wensen overlieten. Zy riepen in haar een warm gevoel voor de medemens, maar tevens een zekere opstandig heid wakker, die haar tot de strijd voor lotsverbetering in de rijen der communisten bracht. De politiek had haar belangstelling. Haar activiteiten op dit terrein ver zekerden haar een plaats in de Pro vinciale Staten van Noord-Holland en in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. waar vooral de jeugd en op voedingsproblemen en sociale en maatschappelyke vraagstukken haar belangstelling hebben. Als zy de Kamer toespreekt, een kleine figuur achter de grote kathe der, klinkt haar stem meestal metaal hard. Dan heeft zij iets onverzettelyks dat in tegenspraak is met haar we zen. Want in de omgang is zy aar dig en gezellig, moederlijk en behulp zaam, hartelijk, kameraadschappelijk en goedlachs. Men zou eruit kunnen concluderen, dat dit communistische vrouwelyke Tweede Kamerlid, als zy openlijk in ons parlement optreedt, zich tot een resolute, harde houding dwingt, die haar in wezen niet ligt. Waarschijnlijk ondergaat zy ook de invloed van de geïsoleerdheid van de communistische fractie, die op haar als vrouw, uiteraard sterker inwerkt dan op haar mannelijke party genoten. De overige vrouwen in de Kamer ziet men nog wel eens gezamelyk overleg gen. mevrouw Lips-Odinot is daar by. ~öan ozótiH) C tel OZCtiH) Zo af en toe duikt hier en daar de suggestie op, dat een speciale vrouwenrubriek in de krant toch eigenlijk een overwonnen stand punt is of althans behóórt te zijn. Moet een vrouw eigenlyk niet zover zijn gevorderd op de weg der maat schappelijke en culturele belangstel ling, dat zy de krant ook volledig als héar blad beschouwt en van alle ge beuren op velerlei gebied met gelijke opmerkzaamheid als de man kennis neemt? Nu wij toch zo langzamer hand aan de volledige gelykberech- tigheid toe zijn Ja, ja, dat klinkt allemaal heel over tuigend totdat een paar regeltjes on der „gemengde berichten" weer eens als een stoot in de rug werken. Want zo'n berichtje schreeuwt ons tegen: Een achterstand van eeuwen haal je niet in een paar luttele tien tallen jaren in. En dat geeft voorlo pig nog alle reden om in een speciaal hoekje de vrouw ijverig by te spyke- ren wat haar aanpassingsnooazaak betreft. Wilt u een voorbeeld van zo'n typi sche achterstand? U kunt het byna elke avond uit de krant knippen. Mevrouw A., die te dicht met haar rok by een petroleumstel kwam, vliegt met brandende kleren de straat op. Mevrouw B., die even de was voor haar zieke zuster zal beredderen "Ooótkcmen en genezen wordt gedood doordat de wasmachine onder stroom staat. Mevrouw C. wordt levenloos in haar bad aange troffen: het elektrisch kacheltje bly'kt in het water te zyn gevallen. Me vrouw D. is deerlijk gewond naar het ziekenhuis vervoerd: zy had een lu cifer aangestreken in haar keuken waar geruime tjjd een gaskraan had opengestaan. Mevrouw E. maar u weet zelf nog wel tien van zulke na righeden aan het lystje toe te voe gen Er zyn vrouwen die bewonderens waardig chaufferen en daarby haar auto kennen als haar eigen zak. Er zyn vrouwen die voorbeeldig met een bromfiets kunnen omgaan. Er zyn vrouwen, die je rustig kunt loslaten op wasmachines, strijkijzers, stofzuigers, gasfornuizen en al derge lyke machines meer. Maar zy zyn vooralsnog in de minderheid. Verreweg de meeste vrouwen zyn In allerhande gevallen waaraan iets van techniek te pas komt, zo onwe tend en zo roekeloos als een kleuter die net begint te lopen. Waar zit dat toch in? Zyn vrou wen werkelijk op technisch gebied, waar het op kennis van natuurkun dige verschynselen en inzicht in me chanismen aankomt, zo uitgesproken dom? Hebben zy van de techniek vooral zo'n afkeer, omdat die voor haar zo moeilijk te begrypen is? Of is het een kwestie van gebrek aan be langstelling en geduld om zich te la ten inlichten en komt daar dan nog een flinke portie naïeve waaghalzery by? Ik voor my geloof stellig, dat de oorzaak van die vrouwelyke on kunde en kortzichtigheid op tech nisch gebied onder meer voor een groot deel is te wijten aan het tot voor kort absoluut onvoldoende na- tuurkunde-onderwijs op de lagere school. Terwyl de techniek, met zijn duizenden praktische toepassingen in het dagelyks leven, met zevenmyls- 1 aarzen voort stormde sukkelde het karretje Kennis der Natuur tus sen negen en vier nog gezapig over de zandweg. En de huismoeders van nu zaten een jaar of tien geleden tijdens dat ene uurtje technisch onderricht met nauwelijks verholen verveling te kij ken naar een ijverige meester die lucht uit een stolp pompte of zich op het bord uitsloofde met communice rende vaten of de wet van Archime des Maar de werking van een strijkijzer of een stofzuiger, van een wasmachi ne of een elektrisch kacheltje waren mysteriën op hoog niveau, alleen be grijpelijk voor de vaklieden die met- terty'd misschien uit sommige jon gens van die hoogste klas zouden groeien. En zo bleven de meisjes, die Archimedes en Celsius en Buys-Bal- lot saaie ouwe pruiken hadden gevon den, van de oppervlakkigste kennis making met hun moderne collega's totaal verstoken. Maar wat erger was: zy werden to taal onvoorbereid losgelaten in het laboratorium vol helse machines dat „huishouding" heet. En gezien het feit, dat zy dagelijks moeten omgaan met petroleum en benzine en zout zuur en chloor, met kachels die kool- monoxyde produceren, comforen waaruit aardgas stroomt en elek trische apparaten die door dodelyke stroom gevoed worden is het wezen lijk een wonder dat er nog niet meer slachtoffers op keukenvloeren of in badkuipen worden aangetroffen. Ik zou daarom allereerst de school meesters die myn hartelijke waardering voor hun moeilijk werk hopelijk meermalen geconsta teerd hebben op het brave gemoed willen werken om toch vooral wat moderne handleidingen voor het vak fysica aan te schaffen en in de hoogste klassen met name de meisjes week aan week desnoods overdrachte lijk aan de haren by de les te slepen. Misschien kunnen zy het zelfs zo ver sturen ,dat zy eens een wasechte elektrotechnicus voor de klas zetten om als vakman uit de praktijk de grootsten een heilig ontzag voor alles wat op stopcontacten of gasleidingen wordt aangesloten by te praten. En krantenberichten zoals boven vermeld zijn wellicht niet alleen nut tig als afschrikwekkend voorbeeld, maar ook en vooral als aanleiding tot een uitermate praktische klassi kale discussie. SASKXA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7