Gaan landbouwbelangen boven die van de oester- en mosselcultuur? KAMERLEDEN VRAGEN TUNNEL VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DRIE-EILANDENPLAN EN EEN SLUIS IN DE DAM BIJ VEERE PROGRAMMA VAN HERVORMDE „KERKDAG VOOR WALCHEREN" 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 MEI 1958 VOORLOPIG VERSLAG ONTWERP-DELTAWET De GEVOLGEN" VAN DE AFSLUITING DER ZEEGA TEN voor de visserij en de oester- en mosselteelt beho ren tot de ernstigste nadelen van het Deltaplan, aldus het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op het ontwerp-Deltawet, dat gisteren verscheen en waaruit wij op pagina 1 enkele algemene opmerkingen publi ceren. De kamerleden gaan de belangen van de vis serij zeer ter harte, zo blijkt: ruim twee pagina's van het verslag zijn aan de oester- en mosselteelt gewijd, waarbij tevens zijdelings ook scheepvaartbelangen worden betrokken. Vele leden brengen namelijk de Zeeuwse visserijbelangen in verband met die van de scheepvaart en memoreren daarbij de mogelijkheid om de verbinding Antwerpen-Rijn te verleggen naar het Kreekrak via het Keeten of Eendrachtskanacl (plan-Van Konijnenburg). Dë Oosterschelde zou dan ten dele open kunnen blijven ten behoeve van de visserij. Men wil een overzicht van de polder concentratie Over het open laten van Westerschelde en Waterweg wordt eveneens een groot aantal opmerkingen gemaakt. Er zyn kamerleden, voor wie de belan gen van Rotterdam en Antwerpen bü een open vaarweg buiten elke twijfel staan. Maar wel willen de kamerleden op de hoogte worden gehouden van de resultaten, die het onderzoek oplevert Inzake een eventuele stormwaterke- ring in de Waterweg. In hoeverre is een eventuele afsluiting van de Wes terschelde door een stormwaterkerlng met België besproken?, zo willen z\j weten. Voorts worden diverse opmerkingen gemaakt over de zwakke plaatsen in de zeeweringen en wordt zijdelings de delingsdijk door Schou wen ter sprake gebracht. Met instemming wordt gewag gemaakt van de on derzoekingen naar de mogelijkheid van overbrenging naar elders van de schelpdierencultuur, een aangele genheid waarover voortdurend overleg met de Kamer nodig is. Uitvoerig wordt voorts ingegaan op de mo gelijkheden van een geperforeerde dam in de Ooster schelde. Uit de formulering in de memorie van toelich ting bij het wetsontwerp heeft men namelijk afgeleid, dat met een beweegbaar gedeelte in de Oosterschel de - een perforatie dus - aan de primaire eis van een zo groot mogelijke veiligheid tegen stormvloeden kan worden voldaan. Alleen zouden dan bepaalde voor delen voor de landbouw wegvallen. Wanneer het nu gaat om afweging van enerzijds visserijbelangen en anderzijds landbouwbelangen, dan dient naar het oordeel van bepaalde leden aan de eerste voorrang te worden verleend! Het gaat immers primair om vei ligheid. Kan die niet worden verkregen met handha ving van de visserij? Van verschillende zyden werd ook de mening van de regering gevraagd over de mogelijkheid om t.z.t. een wegverbinding over een dam aan te leggen van Zierikz.ee naar Colynsplaat, ter verbinding van het centrum van Schouwen- Duiveland met Noord- en Zuid- Beveland. Acht de regering het mogelijk dat op den. duur een der gelijke verbinding een zodanige verkeersintensiteit zou krygen, dat de aanleg daarvan rendabel zou kunnen worden? De verkeersverbindingen in het Del tagebied blijken eveneens door de ka merleden te zijn bestudeerd en daar bij is ook Zeeuwsch-Vlaanderen in hun beschouwingen betrokken. Vele leden namelijk achtten de oostelijke verbinding Rotterdam-Tien Gemeten- VolkerakdamBergen op Zoom Antwerpen van groot belang niet al leen voor West-Brabant, maar ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze weg zou namelijk de mogelijkheid bieden om daarop een tunnel onder de Wes terschelde van West-Brabant naar Zeeuwsch-Vlaanderen te doen aan sluiten. Dit gebied zal na de uitvoe ring van het Deltaplan het enige Zeeuwse landgebied zijn, dat geen verbinding over land heeft met het overige Zeeland en dus met de rest van Nederland. De enige realiseerbare oplossing zo menen deze Kamerleden is de aanleg van een tunnel, waar toe eerst het land van Saaftinge en de schorren bij Ossendrecht moeten worden ingedijkt. Deze mogelykheid zal met de meeste ernst moeten worden bestudeerd, daar in Zeeuwsch-Vlaanderen de vrees bestaat, dat de thans zo on gunstige ligging van dit gebied in verscherpte mate nadelig zal gaan werken, wanneer de overige Zeeuwse gebieden uit hun isole ment zyn verlost. In dit verband drongen deze Kamerleden er bij de regering op aan, te bevorderen dat voor 't Belgische gedeelte van de autobusdienst Sluiskil-Breda meer faciliteiten worden toege kend. Tevens vroegen zy of niet ook een autobusverbinding tussen YVestelyk Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Brabant via België tot de opheffing van het isolement van dit gebied zou kunnen bydragen. Andere leden zagen niet veel prak tische mogelijkheden voor een tunnel. Ook meenden zy, dat van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen uit een betere verbinding met het overige Neder land mogelijk is over Breskens—Vlis- singen en vandaar per trein (de lijn VlissingenRoosendaal wordt bin nenkort geëlektrificeerd) dan door middel van een busdienst via België. VLISSINGEN—BRESKENS Weer andere leden stelde de vraag, of het, indien een tunnel onder de Westerschelde technisch uitvoerbaar en ook economisch te verwezenlijken zou zijn. dan geen voorkeur zou ver dienen zulk een tunnel aan te leggen tussen Breskens en Vlissingen. Daar zal immers in de toekomst net druk ste verkeer moeten worden verwacht, zeker wanneer de uitvoering van het Deltaplan tot de aanleg van een kor te wegverbinding tussen Rotterdam en Vlissingen heeft geleid. De veer dienst zal op dit traject de stroom van auto's steeds moeilijker kunnen verwerken en deze stroom zal door een tunnel ter hoogte van Ossen drecht betrekkelijk weinig worden last. In elk geval zal het probleem, hoe de veerdienst het toenemende verkeer tussen Vlissingen en Bres kens zal moeten verwerken, reeds thans onder het oog moeten worden gezien. Kan de regering reeds mede delen, wélke plannen hiervoor be staan? Na de kranslegging bij de gedenk plaat in de hal van de Vlissingse De Ruyterschool" maakten vele nabe staanden van in de Tweede Wereld oorlog omgekomen oud-leerlingen de zer school, gebruik van de gelegen heid om bloemen te leggen bij dit so bere monument. FOTO P.Z.C.) Andere leden wezen erop, dat in de Oosterschelde ter hoogte van Zierik- zee waterdiepten van ongeveer 45 meter voorkomen. Hét kwam hun aanvankelijk uitgesloten voör ter wil le van een kortere wegverbinding van Zierikzèe naar het zuiden, terwijl er via de westelijker gelegen afsluit- dam reeds een vaste verbinding zal onstaan, een werk aan te leggen, dat uitermate kostbaar zou moeten zijn. Verscheidene leden vroegen voorts, of de regering gevoelt voor de sug gestie tèn aanzien van de wegverbin ding tussèn Noord-Beveland en Wal cheren, welke gedaan is in het twee de rapport van de Cömmis;siè Zuid west Zeeland inzake het Deltaplan, n.l. om deze verbinding niet te doen lopen over de afsluitdam van liét Veeregat, doch over een afzonderlijke dam met brug, aan te leggen in een rechte lijn tussen het zuidelijke uit einde van de afsluitdam in de Ooster schelde en de haven van Vlissingen. Dezelfde leden namen aan, dat van de huidige veerdiensten in het Delta gebied in elk geval die tussen Anna Jacoba en Zijpc gehandhaafd zal blij ven. Aangezien deze veerdienst vermoe delijk de enige in dit deel van het land zal blijven, die niet door het rijk of de provincie of een combinatie van ryk en provincie wordt geëxploiteerd, dringt zich de vraag op, of deze dienst niet beter door de overheid kan worden overgenomen. Of zou er wellicht, gezien de veel lagere tarie ven van de veren over de Wester schelde, aanleiding zyn voor de toe kenning van een zodanig overheids subsidie, dat de tarieven in dit gewest ongeveer op hetzelfde peil komen te liggen BEVOEGDHEDEN. Ten aanzien van toezicht en oppertoe zicht en van de bevoegdheden der provinciale overheden en beherende waterschappen werden uitvoerige be schouwingen gehouden. Men zag zeer wel organisatorische bezwaren en hoopte op een constructie, waarbij de rijksoverheid voldoende invloed heeft op de opstelling en uitvoering der plannen en het onderhoud van buiten- waterkeringen, zonder te veel aan bedoelde bevoegdheden te tornen. De gedachte aan overkoepelende grote waterschappen wordt o.m. geopperd. Gaarne zou men een overzicht ontvangen van de mate, waarin de concentratie der waterschappen, met name in de door de februari- ramp van 1953 getroffen of be dreigde gebieden, sinds die ramp is voortgeschreden. Is de indruk juist, dat men in dit opzicht in Zuid-Holland verder is gevorderd dan in Zeeland? En hoe is de si tuatie in Noord-Brabant? Houden de moeilijkheden in Zeeland mis schien verband met de onzeker heid over de handhaving van de Rijksbijdrage aan de calamiteuze polders na de concentratie? Welke middelen ziet de regering om dit proces, waarvoor de provin ciale besturen verantwoordelijk zijn, te versnellen? Kan daarbij meteen een bevredigender oplos sing van het vraagstuk der cala miteuze polders gevonden worden? In de praktijk ontvangen immers ook grote polders reeds omvang rijke subsidies zonder calamiteus verklaard te zijn? En is er, geen aanleiding om de arbeidsvoorwaar den van het personeel der water schappen te onderwerpen aan alge meen geldende normen, vanwege de rijksoverheid gegeven? De kamerleden konden er algemeen mee instemmen, dat de uitvoering van het Drie-eilandenplan vooraf zal gaan aan de afsluiting van de grote zeegaten, te meer omdat bij de afsluiting van het Veeregat be langrijke ervaringen kunnen worden opgedaan ten dienste van de later uit te voeren veel omvangrijker en moeilijker werken. Van verschillende zijden bracht men de vraag ter sprake, of in de dam door het Veeregat geen schut sluis kan worden aangebracht, waardoor Veére eeii directe toegang tot de zee zou kunnen behouden. Wel bly'ft de mogelijkheid bestaan om Veere te bereiken van de afge sloten Oosterschelde uit door de ZancLkreek en van de open Wester schelde uit door het Walcherense kanaal, maar dit biedt natuurlijk geen volwaardig alternatief voor 'n rechtstreekse toegang van zee uit. Indien door een onvermijdelijke aanzanding buiten een eventuele sluis de vaargeul niet dan met onevenredige moeite opengehou den zal kunnen worden, zou het bouwen van zulk een sluis naar het oordeel van zeer vele leden geen zin hebben. Ook het andere tegen de bouw van een schutsluis aangevoerde bezwaar, n.l. bemoei lijking van de strijd tegen dfe vërzilting, achtten deze leden geenszins te verwaarlozen. Niet temin zouden zij gaarne nader door de regering uiteengezt wil len zien, in hoeverre de belangen, welke Veere bij het aanbrengen van een schutsluis heeft, tegen de hier genoemde bezwaren op wegen. Andere leden merkten naar aan leiding hiervan op, dat aanzanding een zeer langzaam werkend proces is. Indien deze aanzanding op de lange duur inderdaad de vaargeul zou doen verdwijnen, rijst de vraag, hoe lang dit zal duren en of het niet toch de moeite waard is om thans wèl een schutsluis te bouwen, die dan misschien nog vele tiental len jaren of zelfs nog langer dienst zou kunnen doen. KANAAL DOOR WALCHEREN, Wat de strijd tegen de vërzilting aangaat, merkten verscheidene le den op, dat het kanaal door Walche ren zout zal blijven als gevolg van het inlaten van zout water uit de Westerschelde bij het schutten te Vlissingen. Het peil van dit kanaal zal hoger komen te liggen dan dat van de Zandkreekboezem. Bij elke schutting door de sluis, welke naby Veere het kanaal van deze boezem scheidt, zal dus zout of althans brak water uit het kanaal op de boezem komen. Zou het nu niet wenselijk zijn, teneinde deze boezem zoet te houden, ook het kanaal te verzoeten Dit zou kunnen geschieden door het aanbrengen van een pompinstallatie, die zoet water uit de boezem op 't kanaal brengt. Ook zou men het brakke water bij Veere kunnen lozen, indien in de afsluitdam van het Vee regat een spuisluis werd aangebracht. Gaarne zouden deze leden hierover de mening der regering vernemen. Andere leden zouden gaarne ver nemen, welke verwachtingen de re gering omtrent het zoutgehalte van het water van de Zandkreekboezem koestert voor de periode, voorafgaan de aan de afsluiting van de Ooster schelde. PLUIMPOT. Bij de behandeling van de „overige werken" brachten verscheidene leden de vraag ter sprake, of de afsluiting van de z.g. Pluimpot, de inham aan de Zuidzijde van het eiland Tholen, welke toegang geeft tot de havens van St. Maartensdijk en Scherpenis- se, een onderdeel van liet Deltaplan vormt. Zij vestigden er de aandacht op, dat aan de af te sluiten haven van St. Maartensdijk loodsen en op slagplaatsen staan, die van het vaar water worden afgesloten; wie moet de schade, welke hierdoor ontstaat, nu dragen? (Advertentie) 'n prachtige SHAG in allernieuwste plastic - verpakking steeds geurig en vers 85 ct. TWEEDE PINKSTERDAG IN MIDDELBURG Jong en oud komen in park „Toorenvliedt" bij elkaar Zoals gemeld, zal maandag 31 mei, Tweede Pinksterdag, de classis Wal cheren van de Nederlands Hervorm de Kerk een „Kerkdag voor Walche ren" houden. Het is het eerste ge beuren van dien aard in Zeeland, dat zich zal afspelen op diverse plaatsen in Middelburg, maar voor namelijk in en om het openluchtthe ater iii het. stadspark „Toorenvliedt". Reeds eerder werden elders in den lande „Kerkdagen" gehouden, die een succesvol verloop hadden. Dit jaar staan er verschillende op het programma, waaronder dus de „Kerkdag voor Walcheren". Inmid dels werd het gehele programma voor deze dag bekendgemaakt. De „Kerkdag" begint om 9.30 uur met een zangdienst in de Nieuwe Kerk, die onder leiding zal staan van ds. E. Sneller, praeses van de classicale vergadering Walcheren. Een aantal koren verleent onder lei ding van de heer J. Hekhuis uit Vrouwenpolder medewerking aan deze dienst. Na afloop van de dienst trekken de kerkdaggangers via de Markt waar enkele liederen zullen worden gezongen naar „Tooren vliedt". De aankomst daar is gepro jecteerd op 11.15 uur, waarna aller eerst de lunch zal worden gebruikt. Om 13.30 uur spreekt prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar uit Am sterdam, in het openluchttheater over het thema van de „Kerkdag", „Leven met de ander." Dit onderwerp pilllllllllllllllllllllllllllllllll^ Vrij zonnig en warm j meiweer H (Van onze weerkundige f| medewerker). Voor ons gevoel hebben wij deze week een sprong ge- H maakt van de winter naar dfe zomer. De temperatuur is in deze week belangrijk blij- ven stijgen en zo kon vrij- s dagmiddag in Zeeland al 18 graden C., in Zuid-Limburg 21 graden C. worden geme- ten. Dit zonnige en vrij war- H me meiweer hebben wij te danken aan een hogedrukge- bied, dat zich boven geheel West-Europa uitstrekt. Hier- door komt er rustig weer voor met maar weinig bewolking. H Door de opstijging van warme lucht boven land kan er in de middaguren van zee wat koe- li lere lucht binnenstromen. Al enkele dagen was dit in s Noord-Holland het geval, waardoor ook gistermiddag §f de temperatuur in IJmuiden niet meer dan 7 graden C. be- M droeg bij mistbanken op een moment, dat in het midden van H het land 20 graden C. werd gemeten. Gedurende het week- p end zal in deze situatie maar heel weinig verandering ko- 1= men. Het weer bljjft vrij zon- nig en droog met voor begin mei boven normale tempera- turen, die in de middaguren s ook in Zeeland tot dicht bij de 20 graden C. kunnen oplo- pen. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Tonido kan Zeeuwse derby in Middelburg winnen De dames van de Goese handbal vereniging Hellas gaan zondag in dc 2e klasse van het district zuid op bezoek bij SOA. De Bredase duinen zullen wel niet in staat zijn de over winningenreeks van de Hellenen te stuiten. Tonido komt in Tilburg te gen Geel-Blauw in het veld. Gezien de toenemende kracht, lijkt ons een gelijk spel wei binnen het bereik van dc Goese club te liggen. In Mid delburg wordt een Zeeuwse derby gehouden ttissen E.M.M. en Tonido (heren). Hier zullen ook de Goese- naren de winst wel opeisen. De heren van Marathon gaan S.O.A. bekam- Een. De Brabanders bevinden zich in et beste deel van ranglijst, maar kansloos is Marathon toch niet. In de afdeling Zeeland komt kam pioene Walcheren (Ie klasse A) de dames van Marathon II bestrijden. Deze Vlissingse derby zal wel iri het voordeel van de titelhoudster uitval len. In de le klasse B kan Volhar ding op eigen veld zeker winnen van De Meeuwen. Bij de dames-junioren staan de Vólgende Wedstrijden op het pro gramma: LuctorDe Meeuwen; HontenisseHellas; TonidoVol harding. Waarschijnlijk zal hierbij nog geen kampioene bekend worden, want Hellas kan slechts kampioen worden als de Goese meisjes winnen bij Hontenisse, terwijl bovendien Luctor de winst aan De Meeuwen meegeeft. Hellas zal de winst zeker machtig kunnen worden, maar ook Luctor zal een kans behouden door van De Meeuwen te winnen. Tonido kan winnen van Volharding. Voor de heren le klasse zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Hellas IIMarathon in; Tonido IH Olympus; E.M.M. nVolharding. Hellas II stuurt Marathon IH met een fikse nederlaag huiswaarts. Olympus zal waarschijnlijk moeilijk heden krijgen met Tonido in, maar toch wel winnen. E.M.M. n schijnt weer in vorm te zijn, zodat Volhar ding hard zal moeten werken voor ■le winst. Tenslotte komen de jongensadspi- ranten van Volharding op bezoek bij E.M.M., hetgeen voor de thuisclubs twee puntjes kan betekenen. wordt daarna in een aantal discus siegroepen behandeld. Opdat deze groepen niet te groot zijn, zullen deze op hun beurt worden gesplitst. In de eerste groep zullen vragen worden behandeld over de prediking, het sacrament, de kerkdienst, het gemeenteleven, de dienst van de vrouw en de oecumene. De leiding van deze groep berust o.a. bij dr. H. v. d. Linde uit Middelburg. De tweede groep, die o.a. on der leiding van ds. j. F. Wage- ner uit Zoutelande komt te staan, zal o.a» spreken over zen ding, persoonlyk getuigenis, de omgang met buitenkerkelijken e.d. De derde groep tenslotte zal zich bezinnen op de maatschappelijke en pulitieke werkelijkheid, waarin wij leven. Hierbij zal het o.a, gaan om de plaats van de kerk in een verdeelde samenleving, om de koers van de Hervormde Kerk temidden van het Nederlandse volk in 1956. Deze groep wordt o.a, geleld door ds. W. M. Maas, Vlissingen en ds. E. Sneller, Mid delburg. Na de gemeenschappelijke thee zal een forum trachten de by de discus sie naar voren gekomen vragen ta beantwoorden. Dit forum bestaat uit ds. W. M. Maas, voorzitter en mevrouw A. J. P. C. de VliegerDe Vlieger, Middelburg; ir. W. L. Harm- sen (verzocht). Middelburg; A. Lijn- se, prof. Van Niftrik en A. A. Schou ten, leden. Het laatste onderdeel van het programma is de opvoering van het lekespel „Des Heilanda Tuin" van 16 uur tot 17.30 uur. J eugd programma Behalve dit programma is er nog een ander, namelijk voor de jeugd, leden van C.J.M.V., C.J.V.F., „Jonge Kerk" e.d. Daar de „Kerkdag" als gezinsdag is bedoeld, heeft men bij het samenstellen van het program ma zelfs aan de 2 tot 6-jarigen ge dacht. Deze zullen van 8.45 uur af bij de aankomst in Middelburg door leidsters worden „opgevangen", waarna zij naar het kindertehuis van zuster H. H. Dop, dat vlakbij „Toorenvliedt" is gelegen, worden gebracht. De overige groepen nemen deel aan de zangdienst in de Nieuwe Kerk. Daarna gaan de kinderen van 7 tot 12 jaar naar „Toorenvliedt", waar zij met de ouderen lunchen. Vervol gens zullen zy onder leiding van mej. M. A. Theunissen en andere leid sters opdrachtenspelen uitvoeren en een film zien. Desgewenst kunnen zij ook het lekespel meemaken. Voor de kinderen van 12 tot 16 jaar geldt ongeveer hetzelfde pro gramma. De jeugd van 16 jaar en ouder kan de toespraak van prof. Van Niftrik volgen en die in eigen verband bespreken. Er is daartoe een aprat jeugdforum samengesteld, waarin leden van C.J.M.V., C.J.V.Fj en „Jonge Kerk" zijn opgenomen. Faas Wilkes komt naar Nederland terug Contract met Valencia beëindigd. De bekende Nederlandse voetballer, Faas Wilkes, heeft dinsdag in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Botafogo voor de laatste maal voor de Spaanse club Valencia gespeeld. Zyn contract is afgelopen en omdat hy een vreemdeling is, kan hy met deze club geen nieuw contract slui ten. Hy heeft zijn huis in Valencia opgegeven en zijn meubilair verkocht. Wilkes, die 32 jaar is, vertrekt naar Nederland met het idee hier nog on geveer twee jaar te kunnen spelen. „In mijn land zal ik kunnen spelen en levens aandacht kunnen schenken aan mijn transportbedrijf", zei hy. „In Nederland worden de voetballers betaald, maar heel wat minder dan in Spanje". Wilkes kwam in september 1953 naar Spanje op een transfer uit de Italiaanse club Torino. Zijn beste sei zoen was 1953—'54. In dat jaar wa ren hij, Kubala en Di Stefano de drie sterren van het Spaanse voetbal. Ku bala was een Hongaar en Di Stefano een Argentijn. De twee volgende sei zoenen waren minder succesvol voor de Nederlander, in hoofdzaak omdat hij een keeloperatie moest ondergaan en omdat hy last had van blessures. Dit jaar heeft Faas kritiek moeten slikken van de supporters van Va- encia door enige slechte wedstrijden. Wilkes zei het volgende over het Spaanse voetbal: „In de eerste plaats moet het teamwork van het Spaanse voetbal genrezen worden. Op het egenb'ik >s het Spaanse voetbal beter dan het Italiaanse. De spelers zijn In Spanje echter te weinig bereid zich opofferingen te getroosten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6