Landbouwministers besloten tot grotere samenwerking Het nationale monument onthuld Dit graf is al... KLANKBORD WESTELIJKE EISEN VOOR DE ONTWAPENING VASTGELEGD ZATERDAG 5 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mevrouw Charlotte Kohier declameerde na de onthulling van het monument het vólgende gedicht: BIJ HET GRAF VAN DEN NEDERLANDSCHEN ONBEKENDEN SOLDAAT, GEVALLEN IN DE MEIDAGEN 191(0 Dit graf is al wat er aan Nederlandschen grond ons nog gebleven is om Nederland te noemen; alleen hier waait de vlag en ademt vrij de mond, alleen hier schept het voorjaar Nederlandsche bloemen. Zoek troost hier, Nederland. De bijen die hier zoemen schrijven zoemend uw naam om 't naamloos graf in 't rond. Wees trotsch. Kondt gij voorheen u ooit op meer beroemen dan op hetgeen een zoon om uwentwil doorstond? 't Was Pinksteren; 't was waarlijk Pinksteren dit lieer. De vuurdoop, door uw sterfelijke zoons ontvangen, doopte u, o land, o moeder, met onsterfelijk vuur. Beklim het duin, of zet op bronzen heide u neer, of daar waar wolken diep in spieg'lend water hangen, en sla u, zingende, 't kleed om van 't wijd azuur. MARTINUS NIJHOFF Canada en Engeland vrijdag samen hebben uitgegeven. Maar men meent, dat een regeling nog steeds mogelijk is en de vier lan den zullen daar hun best voor doen. Zij verklaren, dat het Westelijke standpunt o.a. op de volgende begin selen berust: 1. Ontwapening in etappen, waarbij niet aan een volgende fase wordt be gonnen als de vorige niet geheel afge wikkeld is. Gelijktijdig moeten de voornaamste politieke vraagstukken worden opgelost. (Het Frans-Britse ontwapeningsplan wil de eenmaking van Duitsland aan het eerste ontwa peningsstadium koppelen). 2. Eerst moet men het eens worden over een doeltreffende controle. De bewapening moet zover verminderd worden als doenlijk „in de huidige onvaste wereldtoestand". 3. Als de tijd daarvoor rijp is en on der behoorlijke waarborgen moet voorraadvorming van kernwapens verboden worden en de gehele pro- duktie aan kernmateriaal voor vreed zame doeleinden worden bestemd. 4. Er moet een krachtige controle- organisatie worden gevormd, die o.m. het recht heeft tot verkenning uit de lucht. Deze organisatie moet worden opgebouwd, naarmate de ontwapening vordert. Een aanval bij verrassing moet uitgesloten zijn. In Britse diplomatieke kringen wordt het niet onmogelijk geacht, dat de Sowjet-linie binnenkort onafhan kelijk van de anderen een belangrijke vermindering van de conventionele bewapening aankondigt. Bij de Londcnse besprekingen bleek, dat de Sowjct-regering graag de eco nomische voordelen van een ontwape ning wil. De Sowjets schijnen er van overtuigd, dat er in de naaste toe komst geen oorlog komt. Ook zouden zij van oordcel zijn, dat de conventio nele wapens voor een groot deel ver ouderd zijn. Het Wereldgebeuren. I V/ie kaatst. Het rommelt in Cuba. Op zichzelf ls dat niets bijzonders op dit grootste eiland van de Antillen, dat een zelfstandige republiek ls. De tegenwoordige president, genraal Fulgencio Batista, heeft zelfs eens gezegd: „Het is mijn roeping om re voluties uit te voeren zonder bloed vergieten". En htf heeft daarnaar ge handeld. Als jongen werkte hij on de suikerplantages; later werd hij kan toorbediende in een kruidenierszaak en vervolgens brandweerman bij de spoorwegen. Langs deze omweg kwam hij terecht in het Cubaanse le ger. Na zijn eerste dlenstperiode volgde hij een secretarissencursus die hem in staat stelde, om in de wapen rok terug te keren als stenograaf bij het hoofdkwartier. Het was als ser geant, dat hij in 1933 aan het hoofd stond van een révolte in Kamp Co lumbia nabjj Havana, waar toen het hoofdkwartier gevestigd was. Hij promoveerde zichzelf toen ineens van sergeant tot chef-staf. Generaal Ba tista heeft daarna in het politieke le ven van Cuba een hoofdrol gespeeld; vaak achter de schermen, maar ook wel als de officiële president. Van die dag in 1933 af tot 1940 werden door zijn toedoen mannen tot president benoemd, die in feite marionetten van hem waren. In 1940 liet hij zichzelf tot president kiezen om de grondwet die bijzon der veel weg had van die der Ver enigde Staten in dictatoriale zin te veranderen. Maar de kieswet het hij vrijwel ongemoeid, en dat werd hem noodlottig: bij een stemming, die de meest democratische in de Cubaanse historie werd genoemd, gaven de kie zers hem in 1944 zgn congé. Hg ver liet het eiland en trok naar een bui ten in Florida om gunstiger ogen blikken af te wachten. Dat eiste wel wat van zijn geduld, maar nadat zijn concurrenten Grau San Martin en Carlos Prio Socarras elkaar op de presidentiële zetel had den opgevolgd, vond Batista dat de tijd gekomen was, om weer eens het oude vertrouwde spelletje te spelen en een president af te zetten. Zijn „eigen" presidenten had hij telkens zonder meer als zondebokken verwij derd, zodra zij hun populariteit ver loren. Om zijn tegenstander Socarras uit te schakelen, moest hij echter in 1952 weer zijn toevlucht nemen tot een révolte, waarvoor hij opnieuw naar Kamp Columbia trok. Zijn ré volte-routine kwam hem van pas en een maand later huisde hij weer met zijn tweede vrouw en vier zonen in het presidentiële paleis. Verkiezingen vond hij in dat jaar overbodigIn 1954 werd hij gekozen om zichzelf op te volgen, maar het blijft een feit, dat hij de laatste vier jaar een mili taire dictatuur heeft uitgeoefend. Hij heeft nu niet meer het gevoel, dat hij revoluties moet uitvoeren. Het is nu zijn streven, om revoluties te voor komen. En dat geeft hoofdbrekens te over. Woensdag heeft de Cubaanse po litie bekendgemaakt, dat zij de hand heert gelegd op plannen voor een revolutie en dat grote hoe veelheden wapens en munitie in be slag zjjn genomen tijdens razzia's in verschillende delen van de hoofdstad Havana. Zeventien personen zijn ge arresteerd, maar de leider van de sa menzwering president Justro Carillo van de bank voor landbouw- en in dustrie-ontwikkeling, die volgens de politie zijn orders kreeg van ex-pre sident Carlos Prio Socarras, is spoor loos. Socêtrras zelf was in het begin van de week al achter slot en gren del gezet. Zondag immers hadden jongelieden, die net als de soldaten blauwe overhemden en grijze broe ken droegen, een overval gepleegd op een militair kamp in Matanzas, een stad op het westelijk deel van het eiland. Met zijn honderden probeer den zij zich van het kamp meester te maken, maar in drie uur tijds was de aanval door de troepen afgesla gen. Vijftien rebellen verloren bij de overmoedige overval het leven: vier soldaten werden gewond. De soldaten hadden het dus opge nomen voor president Batista en dat was te verwachten, want hij heeft hen de laatste jaren „in de watten gelegd". Of alle officieren zo pro-Batista zijn, is overigens twijfel achtig: 39 werden er in de loop van deze week op bevel van de generaal- president afgezet. Het is duidelijk, dat op Cuba niet iedereen de 55-ja- rige dictator op de handen draagt. Er is een sterke drang naar een meer democratisch regiem. Maar klaarblijkelijk is er nog geen bekwa me tegenspeler voor Batista gevon den. Een andere specialist in onbloe dige opstanden is niet een-twee-drie te vinden, en zeker niet een „sterke man" die er op uit is, de zaak van de democratie te dienen. FULGENCIO BATISTA nu tégen révoltes decker, haar zoon, architect Oud en de dichter Roland Holst. Daarna na men zy afscheid van de minister-pre sident, van jhr. Van Holthe tot Ech ten, van de burgemeester en van de leden van de monumentencommis sies en keerden per auto terug naar Soest dyk. O.E.E.S.-CONFERENTIE IN PARIJS Vergemakkelijking invoer van appels, peren en tomaten te vergemakkelijken, uitgaand van het principe, dat elk land voor zich zal kunnen uitmaken, welke van de verschillende systemen het voor zich zelf het geschiktst acht om het ge stelde doel te bereiken. De landen zullen de methodes, die zij toepassen, aan het einde van elke twaalf maanden kunnen herzien. Maar het streven moet blijven gaan in de richting van een grotere soe- fielheid en moet gericht blijven op ge- eidelyke opheffing van de contingen ten. Vermindering in Sowjet-Unie? Er is geen overeenstemming met de Sowjet-Unie bereikt over de ontwape ning. Dit wordt gezegd in een verkla ring, die de vier Westelijke deelne mers aan de Londense ontwapenings conferentie Amerika, Frankrijk, Verkiezing Tweede Kamer op 13 juni. In het staatsblad van gisteren was opgenomen een koninklijk besluit van 4 mei 1956 betreffende de slui ting van de zitting der Staten-Gene- raal en de ontbinding van de beide Kamers, In dit besluit werd de dag der kandidaatstelling voor de verkie zing van de leden van de Tweede en de Eerste Kamer gesteld op respec tievelijk 8 en 22 mei a.s. De ver kiezingen zullen worden gehouden op 13 juni voor de Tweede Kamer en op 14 juni voor de Eerste Kamer. De Staten-Generaal zullen worden ontbonden met ingang van 2 juli. Hieraan zal voorafgaan de sluiting van de huidige zitting, welke zal ge schieden in een verenigde vergade ring der beide Kamers op 30 juni, des middags te drie uur. Deze sluiting zal namens H.M. de koningin door de minister van binnenlandse zaken wor den verricht. De eerste samenkomst van de nieuw samengestelde Kamers zal ge schieden in verenigde vergadering op 3 juli a.s. Soekarno op reis. Ook bezoek aan landen in West-Europa President Soekarno zal volgende maand Italië, West-Duitsland en Zwitserland bezoeken. Hij zal deze landen bezoeken op de terugreis van zijn bezoeken aan de Verenigde Sta ten en Canada. Zoals bekend zal Soe karno 14 mei naar de Verenigde Sta ten vertrekken. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat hij een bezoek zal brengen aan Enge land. Soekarno heeft officieel een uitno diging van de Chinese volksrepubliek aanvaard. Volgens de plannen zal de Indonesische president eind septem ber van dit jaar naar de Chinese volksrepubliek gaan, na zijn bezoek aan de Sowjet-Unie. De conferentie van de ministers van landbouw en voedselvoorzie ning van de landen der organisatie voor Europese economische sa menwerking (O.E.E.S.) in Parijs heeft naar de mening van de Ne derlandse delegatie tot enige, zy het ook nog bescheiden vooruit gang op het gebied van de Europese uitwisseling van landbouw- produkten geleid. Het toezicht op nieuwe protectionistische exportmaatregelen werd verscherpt. Men werd het eens over soepeler importheperkingen op appelen, peren en tomaten. De ministers hebben een overeen komst aanvaard die hen verplicht, iedere nieuwe maatregel welke di- dect of indirect de export van land- houwprodukten bevordert op een wij ze, die hinderlijk is voor de interna tionale concurrentieverhoudingen, on- middelijk ter kennis van de O.E.E.S. te brengen en daarbij de overwegin gen te vermelden, die tot het nemen van die maatregel hebben geleid. Het comité van ministers zal daarna be oordelen, of de maatregel absoluut noodzakelijk was of niet en een be oordeling in laatstgenoemde zin zou dus feitelijk neerkomen op het ter verantwoording roepen van de be trokken minister. In Nederlandse delegatiekringen hoopt men dat de verschillende re geringen, als gevolg van deze rege ling, zich in het vervolg twee keer zullen bedenken alvorens zy nieuwe Ïiroteetionistische uitvoermaatrege- en nemen. Omtrent de invoer van appelen, pe ren en tomaten, welke in de meeste landen sterk gecontingenteerd is. wa ren de deskundigen der aangesloten landen het er over eens geworden, dat er verschillende mogelijkheden bestaan om de landen tot grotere li beralisatie te prikkelen. Zij hadden daarbjj gewezen op een aantal bestaande overeenkomsten, zoals die van Benelux en die welke tussen Nederland en West-Duitsland bestaat, waardoor de handel vrijer kan worden, zonder dat de deelne mers elkanders markt bederven. Van 1 juli af De ministers hebben nu besloten In him landen de invoer van appels, peren en tomaten van 1 juli a.s. af Bisschop van Rotterdam dient verweerschrift in. Naar aanleiding van mr. Dirkzwagers brief Naar aanleiding van het verzoek van de Rotterdamse rechter mr. A. Dirkzwager om de bisschop van Rot terdam, mgr. M. A. Jansen, zijn stem recht te ontnemen op grond van arti kel 7 sub. 4 van de wet op het Ne derlanderschap, heeft mgr. Jansen bij het college van B. en W. van Rotter dam een verweerschrift ingediend. Hij heeft daartoe juridisch advies inge wonnen bij de rechtskundig adviseur van het R.K. kerkgenootschap in Ne derland prof. mr. J. J. Loeff. Iü het verweerschrift gaat men uit van de argumentatie, dat mr. Dirk zwager ten onrechte de Vaticaanse staat en de katholieke kerk als één geheel ziet. De Vaticaanse staat en de katholieke kerk zijn echter, aldus het verweerschrift, twee verschillen de, geheel van elkander gescheiden grootheden, die niets met elkaar uit te staan hebben. Ook het bestuur van de Vaticaanse staat en van de kerk zijn geheel gescheiden, zowel wat per sonen als apparaat aangaat. Mgr. Jansen wijst er in zijn ver weerschrift verder op, dat het bis schopsambt een zuiver geestelijke aangelegenheid is in dienst van de RJC. kerk. Tenslotte wordt in 't verweerschrift betoogd, dat er geen redenen zjjn aan te wijzen, waarom in Nederland de bisschoppen, door de paus be noemd, toestemming aan de wereld lijke autoriteiten zouden moeten vra gen voor de aanvaarding van him ambt. Dit zou in strijd zijn met het hier geldende principe van scheiding van kerk en staat. Studenten-actie in Antwerpse havenbuurt Ongeveer 500 katholieke studenten trokken het havenkwartier van Ant werpen in en hebben daar de ramen en muren van huizen van minder goe de reputatie met witte verf beschil derd. JUDO. Mevrouw Oarbare Clark be klaagde zich tijdens een echtschei dingsproces te Detroit erover, dat het judo dat haar man in het leger had geleerd, hun maatschappelijk verkeer had verwoest. Zij vertelde dat haar echtgenoot judogrepen toepaste op niets vermoedende gasten. „Als onze vrienden tot tweemaal toe tegen de grond waren gesmeten, verdwenen zij om nooit meer terug te komen", aldus mevrouw Clark. MAAN. In Billings (V.S.) werd Per ry Whitfield tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens een ju- welendiefstal ter waarde van 1570 dollar. Hoewel hij tot zijn verdediging aanvoerde dat hij 's nachts uit stelen gaat omdat hij beïnvloed wordt door de stand van de maan, kende de rechter geen genade BAL. Thomas A. Hagan jr. kon zijn boete van drie dollar net betalen. Hij dook in zijn zak en overhandigde de politieman een kaartje ter waarde van drie dollar, voor het politiebal, Nieuwe C.A.O. voor de haringvisserij. De onderhandelingen over de lo nen in de haringvisserij zijn dit jaar zonder enig gerucht naar bui ten verlopen. Het college van rijks bemiddelaars heeft zijn goedkeuring aan de nieuwe C.A.O., overeengeko men tussen werknemers en werk gevers, gegeven, zij het, dat de lo nen een kwartje oer week lager zullen zijn dan werd voorgesteld. Verwacht kan worden ,dat dit jaar zonder strubbelingen zal worden gemonsterd en uitgevaren. f§ Ter nagedachtenis van alle mi- m litairen van land- en lucht- macht, gevallen tijdens de H tweede wereldoorlogis vrij- dagochtend op de militaire be- graafplaats van de Grebbeberg de jaarlijkse centrale militaire herdenking gehouden. Deze fo- to geeft een overzicht van de herdenking. lll!llllll!llllll!llllllllllllllllllllllllllll!lllilllllllll!lll!l!!lllllllllllllllll!lll Thans is vastgesteld, dat 42 per sonen in de avond en nacht van twee op drie mei te Marrakesj, in Marok ko zijn vermoord. Een schatting van het aantal gewonden is niet moge lijk, daar deze voor het merendeel thuis worden verpleegd. Een twin tigtal hunner is echter in ziekenhui zen opgenomen. (Slot van pag. 1 „The last post Stram in de houding schreed 'n trompetter van de politiekapel ge heel alleen de treden van het mo nument op en ging recht voor de hoge zuil staan. Hij hief de trom pet aan zijn lippen en in de doodse stilte, die op de Dam ondanks de duizenden aanwezigen heerste, weerklonk toen langzaam en na drukkelijk voor allen, die in de strijd tegen de bezetter het leven lieten, de „Last Post". Zich onbe wust van de betekenisvolle om lijsting van dit moment, circelde in zwierige boogvlucht juist één van de duiven, die de Dam het laatste jaar rijk is geworden, om de zuil heen terug naar zijn ho ge post op het paleis. Er was intussen een kwartier ver lopen. Jhr, dr. M. L. van Holthe tot Echten, voorzitter van de nationale monumentencommissie voor oorlogs gedenktekens, trad naar voren. Hij maakte een diepe buiging voor onze vorstin en schreed naar de microfoon bij het monument. „Frank en vrij mag ieder zich voor het monument oprichten", zo zei hij o.a. in zijn rede, „en de ogen er toe opslaan, trouw aan de geest die onze doden hebben geleid en ook ons". Ook zei hij: „Hoe treuren wy om het verscheiden van de kunstenaar Raedecker, die de voltooiing van zyn werk niet meer heeft mogen zien". Goed geregeld De hele plechtigheid was tot in de perfectie geregeld. Er waren zelfs 's nachts repetities en ook vanoch tend nog een generale gehouden. Tot de nieuwste snufjes behoorde wel het experiment om het publiek in de uit hoeken van de Dam, dat dus niet veel Vrijdagmiddag werden de twaalf ur nen met aarde van de fusilladeplaat sen in Nederland en van de erevelden in Indonesië door deputaties uit de elf provincies, waaronder ook Zeeu wen, op hun plaats gebracht in de nissen van het nieuwe nationale mo- nument op de Dam te Amsterdam. kon zien, van alles zo goed mogelijk op de hoogte te houden door daar via luidsprekers de directe radio-reporta ge te laten horen. En dan was er de verrassing voor het koninklyk gezin. Pal voor konin gin en prins stond afgeschermd door hout een televisietoestel, waarop de Oranjefamilie de uitzending en dus ook zichzelf kon •aanschouwen. Want ook de Oranjefamilie kon niet alles van de plechtigheid direct waar nemen, b.v. het begin van de stoet jongens en meisjes, die de Nieuwe Kerk uitkwam met de urnen. Dit onderdeel zagen zij echter op het t.v.- toestel vlak voor zich. „Herinnering aan eenheid „Moge het monument in de toe komst er toe bijdragen ons volk te herinneren aan een eenheid, die ons op beslissende ogenblikken moet kunnen verbinden ondanks alles wat scheidt, en het te bezie len met het besef van welke waar de is een vastheid van karakter, die niet vraagt naar eigen belang, eigen welzijn, eigen veiligheid, als de hoogste waarden op het spel staan", zo zei na de onthulling en de declamatie van Charlotte Koh ier, de minister-president dr. W. Drees in zijn rede, waarna burge meester d'Ailly het gedenkteken aanvaardde voor de stad Amster dam. Koningin en prins rezen toen op en legden de allereerste krans by het monument. Het tweede bloemstuk werd namens de niet aanwezige prin ses Wilhelmina door haar particulier secretaresse, mej. J. C. M. M Geldens gelegd. Om kwart voor drie galmde toen uit duizenden kelen, begeleid door muziek van de politiekapel, hef Wil helmus over de zonnige Dam. De plechtigheid was afgelopen. De ko ninklijke familie maakte een rond gang om het monument en onder hield zich nog even met mevr. Rae-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3