North State I Protestants-christelijke scholen hielden schooldag te Middelburg Ür LI: Leger en luchtmacht zijn „Paraat" in Goes 3=6 I Verreweg de m eest gerookte Aoiérikaaf slechts mW 7 Oct Sinds i Zeeuwse Almanak TWEE VERKEERSONGEVALLEN OP RIJKSWEG ONDER KAPELLE Agenda PROVINCIALE ZE Ell W 8 B COURANT ZATiutUJAG 5 MEI 1956 DR. BOLKESTEIN OPENDE LEERZAME EXPOSITIE Boeiende rede van prof. Diepenhorst over „School en industrialisatie Bijna zeshonderd genodigden, die by hefc protestants-christelyk onder wijs in Zeeland betrokken zyn, waren vrijdag in liet Schuttershof te Mid delburg bijeengekomen om de jaarlijkse schooldag bij te wonen. Het is voor de schoolbesturen, het onderwij/, end personeel en de vele kweke lingen een leerzame dag geworden, d ie weer nieuwe perspectieven voor de toekomst heeft geopend. Allereerst was er de aan deze schooldag ver bonden tentoonstelling van leermiddelen, die 's morgens geopend werd door de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein. Verder hield prof. dr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, een rede over „De school en do industrialisatie", waarna in de middaguren de heer W. Berkliemer uit Arnhem zyn gehoor boeide met een aantal voortreffelijke declamaties. „Naast het kiesrecht is de school strijd altijd het belangrijkste punt en er is geen land ter wereld, waar het onderwijs een zo grote plaats inneemt als in Nederland", aldus burgemeester Bolkestein tijdens zijn openingstoespraak. Die belangstelling is te verklaren uit het feit, dat het kind altijd in het centrum geplaatst wordt. Ook de schoolstrijd heeft veel tot deze belangstelling bijgedra gen, terwijl elke Nederlander van nature eigenlijk een beetje leraar wil spelen. Dr. Bolkestein wilde zyn ge hoor echter niet wijzen op de schoolstrijd, maar op 't materiaal, dat de onderwijsvernieuwing nodig heeft en dat op deze expo sitie getoond werd. „Steeds Komt men een stapje dichter by de ide ale onderwijsvorm", zo besloot de burgemeester, „en daarom moet men deze tentoonstelling niet als een revolutionaire omwenteling zien. Men wil er alleen maar 't prot. chr. onderwijs mee helpen om zijn doel te bereiken." Na de gebruikelijke opening heet te de waarnemend bestuursvoorzit ter van het negende district van da schoolraad voor de Scholen mot den Bijbel, de heer J. Ysselstein, allen hartelijk welkom. In het bijzonder richtte hij zich tot burgemeester Bolkestein, het lid van Gea. Staten, de heer A. Schout, de heren A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs, J. A. van Bennekom, in specteur van het chr. nat. schoolon derwijs, da. F. S. Kloosterman, in specteur van het chr. volksonderwijs en de schoolarts in het eerste dis trict, dokter I. D. Fransen van de Putte. Tijdens een kort huishoudelijk ge deelte werden de heren R. Batten en H. C. van Donk in het bestuur herbenoemd, waarna de heer H. Overbeeke te Poortvliet benoemd werd in de plaats van de heer F. Dijkslag uit Tholen, die wegens ver trek niet herkiesbaar was. Specialisatie „Vroeger kon men van een chris telijk denkend Nederlander verwach ten, dat hij iets wist te zeggen over de school. Momenteel kan hij de structuur van het onderwijs niet meer overzien; het is te ingewik keld en te gespecialiseerd. Dit merkte prof. dr. Diepenhorst op tij dens zijn boeiende rede over „De school en de industrialisatie." Om dat de huidige situatie niet bevredigt, zoekt men steeds naar andere on derwijsvormen. Op de vraag, wat de school vandaag aan de dag eigenlijk beoogt, kon ook prof. Diepenhorst nog geen positief antwoord geven. Wel constateerde hij, dat de kerke lijke invloed in de grote plaatsen te rugloopt, terwijl eveneens een verval wordt waargenomen in het gezinsle ven. En zonder zich ervan bewust te zijn, heeft de school een groot deel van de gezinstaak overgeno men. En terwijl de kerk cn het gezin uiteenvallen, dreigt aan de andere kant de specialisatie in het bedrijf haar stempel te drukken op de jon geren en de ouderen. In dit verband wees preker op de grote bevolkings toeneming, waardoor het Nederland se volk aangewezen wordt op de middelgrote en zeer grote totaal ge mechaniseerde bedrijven, met het ge vaar van verwildering, anargie en chaos in de grote steden en een ver scheuring van de gezinsverhoudingen op het platteland. Momenteel maakt de school vol gens prof. Diepenhorst de mens nog niet gereed voor aanpassing aan 't maatschappelijk leven. Hij stelde zyn gehoor de vraag of dit bij machte was om het gehele verloop van za ken in de juiste .richting te leiden. Moet men op grote schaal onderwijs vernieuwingen invoeren als ver lenging leerplicht, halve schooldagen, ouders adviseren in beroepskeuze, zich op de hoogte stellen van het milieu enz.? In zyn slotbetoog hoopte prof. Diepenhorst, dat zyn toehoorders zich op de hoogte zouden stellen van af deze problemen. „Beslist over de vorm van onderwijsver nieuwing, moderniseer, waar no dig, houdt de noodzakelijke ou deravonden en houdt contact met de kinderen, die de school door ziekte niet kunnen bezoeken. De taak van de leerkrachten wordt een mooie taak, wanneer aan dit alles kan worden voldaan", eindigde prof. Diepenhorst. Het bijbellezen Na opening van de middagverga dering declameerde de heer Berkhe- mer enkele bijbelgedeelten uit Sa muel II, Jeremia en Johannes. Op waarlijk voortreffelijke wijze liet hij de aanwezigen horen, hoe men de bijbel eigeniyk moet lezen. Voor de komische noot zorgde hij met enkele sprookjes van Hans Andersen. Het applaus, waarmee het publiek hem dankte, sprak duidelijke taal. Verder was er volop gelegenheid om de in drie zalen opgestelde ten toonstelling te bezoeken. Zeventien firma's hadden voor een keur van schoolmeubelen en leermiddelen voor elk vak gezorgd, waarbij naast reeds in gebruik zijnde, ook nieuwe mate rialen te zien waren. Op deze wijze werd een overzicht geboden van het geen er momenteel voor de scholen aan te schaffen is. Nabij de Vlakebrug op de rijksweg door Zuid-Beveland sloeg deze perso nenauto vrijdagmiddag over de kop, toen de bestuurder een 86-jarige wiel rijder wilde ontwijken, die plotseling de weg overstak. De beide inzitten den uit Boekei kwamen met de schrik vry. FOTO P.Z.C.) Kranslegging in de „De Ruyterschool" Vrijdagmiddag om half vier is in de hal van de .,De Ruyterschool" tc Vlissingen onder vrij grote belang stelling een krans gelegd bij de ge denkplaat, die de namen bevat van 172 oud-leerlingen dezer school, die In de Tweede Wereldoorlog hun le ven lieten in dienst van het vader land. De plechtigheid werd o.a. bij gewoond door de gemeentesecretaris, de heer A. de Beijl, de wethouders W. Poppe en M. A. van Popering, de heer C. Kapsenberg, directeur van de N.V. koninklijke maatschappij ,De Schelde", de directeur van het loodswezen in het zesde district, de kapitein ter zee C. ter Poorten, na bestaanden van de overledenen, ver tegenwoordigers van scheepvaart maatschappijen, de directeuren van de zeevaartschool en de de m.t.s., de heren P. Vijn en ir. C. J. A. Bax, leraren en leerlingen. De voorzitter van de gedenkplaat- commissie, de heer J. C. Anker, opende de plechtigheid met het laten spelen van het Largo van Handel. Daarna verzocht hij de vice-voorzit- ter, de heer M. J. Louws, de door twee leerlingen van de zeevaart school aangedragen krans voor de gedenkplaat te leggen. Met één mi nuut stilte werden de gesneuvelden herdacht. Vele nabestaanden maak ten van de gelegenheid gebruik om bloemen bij de gedenkplaat te leg gen. De plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Aanbesteding werken aan waterkeringen. Het bestuur van de waterkering der calamiteuze polders Oost-Beve land en Wilhelmina (Z.B.) heeft don derdagmorgen het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot en met 31 december 1956 van de aarde-, kram-, rys-, steenglooiïng- en ande re werken aan de waterkering van het dijkvak „Wilhelmina" van boven genoemde calamiteuze polders aan besteed. Er werd als volgt inge schreven: D. van Elzelingen, Ba- rendrccht f 47.910. L. van der Klippe, Vlissingen, f 46.600. L. J. Dekker, Vlissingen f 45.950. A. de Bour- graaf, Wilhelminadorp, f 45.800. J. M. Warrens, Hontenisse, f 45.600. A. Otte Zn., Nieuwdorp, f 45.200. L. van Popering, Bruinisse, f 44.945. W. van den Berg, Bruinisse, f 44.790. P. Remeus, Kats, f 44.277. M. v. d. Velde, Bruinisse, f 42.635. De gun ning zal nader worden bekend ge maakt. Het werk was geraamd op f 46.875. VAN TOT BLOESEMWEELDE. De koude en schrale wind, die tot voor enkele dagen over West-Euro- Sa streek, is er ook schuldig aan, at de verschillende fruitbomen in het Zeeuwse land dit jaar ongeveer tien dagen later in bloei zullen staan dan vorige jaren het geval was. In de voornaamste fruitteeltgebieden de Westhoek van Schouwen-Duive- land en Zuid-Beveland staan de vroege soorten pruimen reeds in bloei. De kersen en de peren verke ren nog in het zogenaamde knop- stadium en zullen in de week van 6 tot 13 mei in volle bloei staan. De appelen zullen nog even op zich la ten wachten. Ondanks de strenge winter wordt een flinke bloesem ver wacht. BRANDGEVAAR. Op het fabrieksterrein van de fir ma Kooman te Sluiskil speelden en kele kinderen met vuur. Er was dan ook materiaal aanwezig, dat zich uitstekend leende voor het stoken van een vuurtje: emballage-stro van een party rioleringsbuizen. Het brandje deed het echter beter dan de kinderen gedacht hadden en het werd een kleine vlammenzee, waar van de kinderen zo schrokken, dat BOETE Een Vlissings vader had geprik keld door het nonchalante dichtknal- len van de voordeur door zijn zoon tje een stuk karton op die deur ge prikt met de mededelingdat elke knal de jongeman vijf cent uit zyn spaarpot zou kosten. Kort daarna belde een heer aan, die iets verkopen wilde. Maar omdat de transactie niet lukte, verliet de man het huis en sloeg kwaad de deur met een hevige slag achter zich dicht. Vrijwel on middellijk werd op de bovenverdie ping een raam opengeschoven, een blozend jongensgezichtje kwam naar buiten en een opgewekte kinderstem riep: ,jH.èèè meneer, U moet vijf cent betalen. Geef-es even uw spaarpot!" de benen namen. Enkele omwo nenden wisten echter door snel in grijpen de brand te blussen en daar door erger te voorkomen. HUWELIJKSJUBILEA. Zeeland telt de komende week weer tal van jubilerende echtpa ren, van welke wij er reeds en- Ie vermeldden. Hier volgen er dan weer drie: Zestig iaar getrouwd is maan dag 7 mei aanstaande het echt paar J. Faas en S. FaasLou- weret. Diamanten bruid en brui degom wonen te Cadzand aan de Nieuwleuzenstraat 6. Vijfenvijftig jaar getrouwd zyn donderdag 10 mei aanstaande de heer en mevrouw L. JoosseLam- gers, Veersesingel 150, Middelburg, 'aar wordt trouwens twee dagen feest gevierd, want mevrouw Joos se wordt vrijdag 11 mei 80 jaar. Eveneens op Hemelvaartsdag (10 mei) vieren de heer D. van den Boomgaard en mevrouw W. van de BoomgaardTallie hun vijftigste huwelijksverjaardag. Het gouden paar woont te Rilfand-Bath aan de Vinkenissestraat 5. AUTO OVER DE KOP Bejaarde bromfietser stak plotseling weg over dagmiddag op de rykswej. gemeente Kapelle twee verkeerson gevallen af, die betrekkelijk goed zyn afgelopen. Het eerste ongeval gebeurde om streeks half twee nabij de Eversdijk- seweg. De vrachtautochauffeur A. A. uit Hansweert, wilde met zijn wagen naar links de Eversdijkseweg in slaan, toen een hem over de rijksweg achterop komende bestelauto nog wilde passeren. De wagens botsten op elkaar, waarbij de bestelauto aan de rechtervoorzijde in elkaar werd gedrukt en kantelde. Zowel de be stuurder, A. G. F. M. F. uit Amster dam als zijn naast hem zittende echtgenote, moesten per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes worden overgebracht. Hun verwondingen bleken achter af nog mee te vallen, want na be handeld te zijn, kon het echtpaar in de loop van de middag naar huis te rugkeren. BIJ VLAKEBRUG Ongeveer een half uur later ging nabij de Vlakebrug een per sonenauto over de kop en bleef met de wielen naar boven langs de kant van de weg liggen. Dit ongeval werd veroorzaakt door de 86-jarige bromfietsberijder P. uit Yerseke, die plotseling naar links de rijweg overstak om de zijweg naar Schore in te slaan. De automobilist, J. ten H. uit Boe kei, die uit de richting van de brug kwam, remde uit alle kracht en week naar rechts uit om een botsing te voorkomen. Zyn wagen kwam hier bij in de groenstrook tussen rijweg en rijwielpad terecht, waarna de au to weer de weg opschoot en over de kop sloeg. Het dak van de wagen werd volkomen vernield, maar won der boven wonder kwamen de be stuurder en de mede-inzittende met de schrik vrij. LANDELIJKE PRIMEUR De eerste aardbeien. Op de veiling te Bergen op Zoom werden vrijdagmiddag de eerste aard beien aangevoerd door de teler M. Elzaklcers uit Halsteren De aard beien werden gekocht voor 26 tot 35 cent per stuk. Universitair examen. De heer H. A. Smits te Terneuzen slaagde aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam voor het artsexa men. fÏÏTi Thans een ruime comfortabele wagen v a. f. 6375.- Official Qt&yVx Dealer Garage Heyboer v. d. Vijver, Spuiplein 43, telefoon Garage Carels, Clara'r pad B 47, telef. 227 (R 1106), Heinkeuszand. Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V, Parkstraat 91 D_ey fcjaag Genie-fanfare houdt taptoe op 18 mei a.s. GOES HEEFT EEN LANDE- LIJkE PRDIEUR met de grote leger- en luchtmachttentoonstel ling „Paraat", die daar van 18 tot en met 23 mei in zaal Krijger zal worden gehoudenAls eerste in de rij van acht gemeenten, vóór Leeu warden, Dordrecht, Maastricht, Winterswijk, Soesterberg, Kampen en Eindhoven komt deze grootse show, waarmee men de Nederland se belastingbetaler wil laten ken nismaken met zijn landmacht en zijn luchtmacht, in de Ganzestad. De feiten van de laatste jaren heb ben namelijk uitgewezen dat het goed is om in Zeeland met derge lijke tentoonstellingen te starten. Vrijdag 18 mei, des middags half vijf zal de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de officiële opening verrichten, terwijl óok de territoriaal commandant van Zee land, luitenant-kolonel A. Kornet, bij deze gelegenheid het woord zal voeren. Een bijzondere attraktie voor de Goese burgerij zal zijn, dat het fanfarekorps van de gehele Ge nie uit Den Bosch deze opening mu zikaal zal opluisteren. Des middags half vier maakt het korps 'n rond wandeling door de stad, terwijl des avonds om negen uur vóór 't stad huis, in ceremonieel tenu een tap toe zal worden gehouden. Het ge meentebestuur zal er voor zorgen dat bij deze plechtigheid de feest verlichting op de markt wordt ont stoken. Op de Beestenmarkt, voor de ten toonstellingszaal, zullen een zware Centurion-tank van 48 ton, 'n straal jager, een lesvliegtuig, een zware luchtdoelartillerie-vuurmond, een ver bindingsmiddelen-wagen en 'n brand weerjeep als „blikvangers'' fungeren voor deze tentoonstelling, welke bij zonder aantrekkelijk belooft te wor den. In de Cinetone-studio te Amster dam wordt de 500 m2 grote expo sitie thans door deskundigen op dit gebied opgebouwd, om straks met 15 wagens van elk tien ton, de reis door Nederland, met Goes als eerste doel, aan te vangen. Veertig militairen zullen meerei zen om de bezoekers van voorlich ting te dienen. De C.H.U.-zetel in de Vlissingse raad De heer J. P. Ventevogel, die vo rige week vrijdag na een discussie over het verlenen van medewerking voor de bouw van een chr. kleuter school in de Vlissingse gemeenteraad mondeling zijn ontslag indiende als lid van deze raad voor de Christe lijk Historische Unie, heeft vrijdag j.l. zijn schriftelijke ontslag-aan vraag verzonden. Zoals wij reeds eerder meldden, zou nu de heer W. J. Berg in aan merking komen om de C.H.U. in de Vlissingse raad te vertegenwoordi gen. De heer Berg heeft zich inmid dels bereid verklaard om een even tuele benoeming te aanvaarden. Rond deze benoeming is echter een kleine kwestie gerezen, omdat de lieer Berg een functie heeft in de afdeling Vlis singen van de Bescherming Bevol king. Nagegaan wordt thans, of hij als zodanig ondergeschikt is aan of aangesteld is door het gemeente bestuur van Vlissingen. Indien dit het geval zou zijn, zal de heer Berg vermoedelijk geen zitting kunnen nemen in de gemeenteraad. Jongen klem tussen auto en muur. Het 12-jarig zoontje van de fam. P. te Goes beleefde vrijdagmiddag in de Lombardstraat een hachelijk moment. Een vrachtauto die uit ae richting van de Kleine Kerkstraat kwam en de Lombardstraat indraai de, kwam met zijn laadbak zo dicht langs de muur van het postkantoor, dat de knaap met zijn fiets tussen auto en muur klem kwam te zitten. Van het fietsje bleef weinig heel maar de knaap kwam gelukkig met de schrik vrij. BOS Machine 5 Zeer veel zal er te zien zijn. Niet alleen in de stands zonder meer. doch ook bij de demonstraties met diverse apparaten. Om te beginnen zal de aandacht van de bezoekers bepaald worden bij 't N.A.V.O.-verband, waar in ons land met 14 andere landen sa menwerkt en men zal er kennisma ken met de Indelingsraad, waar de jongeman en zijn ouders alle gewen ste inlichtingen kunnen krijgen over de diverse mogelijkheden in militai re dienst,. Voorts zal men er o.a. in zendingen vinden van de infanterie, de artillerie, de genie, de cavalerie, de verbindingsdienst, die met een groot radarapparaat komt, de technische dienst, de Kon. Marechaussee, de Mil- va, Nationale Reserve, het korps mo biele colonne en de luchtmacht. In Goes zal bovendien de reserve Luwa vertegenwoordigd zijn. Men zal er de uitrustingen van de kikvorsniannen en de vliege niers zien, de jongelui zullen er in de linktrainer kunnen rondtollen en de luchtvaartvrienden zullen er een twintigtal modellen van de bij de luchtmacht in gebruik zijnde toestellen kunnen vinden. Kortom men zal een indruk krijgen van dit machtige, helaas onmisbare „be drijf". De voorlichtende taak welke deze tentoonstelling beoogt, zou niet vol ledig tot haar recht Komen, wanneer ook geen aandacht zou worden ge-, schonken aan de geestelijke verzor ging, de vrijetijdsbesteding en het werk van de sociale dienst. In enkele interessante stands worden deze fa cetten van het militaire leven even eens belicht. Voorts zal tijdens de tentoonstel ling nog een doorlopende filmvoor stelling worden gegeven van telkens een uur waarbij korte films over di verse legeronderdelen worden ver toond. De tentoonstelling, welke gratis toegankelijk zal zijn, wordt iedere dag opengesteld van 's morgens 11 uur tot 's avonds 10 uur. „Paraat" zal le Pinksterdag gesloten zijn, doch op de tweede Pinksterdag zal er voor de Zeeuwen ook gelegenheid zijn op deze tentoonstelling nader kennis te maken met onze land- en luchtmacht. Gouden medaille met zwaarden Orde van O.N. Op het terrein van het stafgebouw der Koninklijke Marechaussee te Bre da werd, in aanwezigheid van auto riteiten der Koninklijke Marechaus see en het personeel der eerste di visie, aan de adjudant-onderofficier C. Overbeeke van de brigade Ter- neuzen, de gouden ere-medaille met de zwaarden, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De uitreiking geschiedde door luitenant kolonel Thrjssen, die daarbij in zijn toespraak de heer Overbeeke voor diens verdienste huldigde. Na een de- filé door de manschappen der divisie volgde in het stafgebouw een ge zellig samenzijn. Namens de offi cieren der divisie overhandigde over ste Thijssen de gouden draagmedail- le. Verder werd het woord gevoerd door kapitein D. F. W. de Haas, districts-commandant van Terneu zen, adjudant-onderofficier Paulus- sen van de brigade te Sas van Gent, opperwachtmeester Oele, voorzitter van de vereniging der marechaus sees en adjudant-onderofficier Schoenmakers, voorzitter van het hoofdbestuur van de Vereniging der Koninklijke Marechaussee. Enkele sprekers deden him gelukwens ver gezeld gaan van een geschenk. De heer Overbeeke sprak tenslotte een dankwoord. Velen maakten later ge bruik van de gelegenheid ten huize van de heer Overbeeke persoonlijk hun gelukwensen aan te bieden. VANDAAG Middelburg Electro: „Het laatste be drijf" (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „Lavastroom over Java" (14 jr.) 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Wal cheren", 10—23 uur: Prov. Bibliotheek: Expositie over Zeeuwse spoorlijn, 10— 12.30, 13.30—17 uur; Viering Bevrij dingsdag: 16.30 uur: mars door de stad „Achilles", 20.30—21.30 uur: lampion optocht, 21.30—23 uur: concert op de Markt door „Excelsior". Vlissingen Alhambra: „Gekweld gewe ten", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Het laatste schot", (14 jr.), 19 en 21 uur; Goes Grand: „Blackboard Jungle", (18 jr.), 19 en 21 uur; Slot Ostende: In- stulffllmavond, (15 jr.), 20 uur. MORGEN Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15. 19 en 21 uur; Concertgebouw: K.A.B. Gezellentoneel Bergen op Zoom, „De klokkengieter", 20 uur. Goes Grand: als vandaag, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2