G KAPPIE ZWITSAL Ook voor repen! NIEUWE DIRECTEUR VAN T.S. TERNEUZEN GEÏNSTALLEERD en de BOEVENKAPITEIN Gezonde Babies ZUID-BEVELAND WALCHEREN VRIJDAG 4 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „SCHIP EN BEMANNING" ZIJN PRIMA De heer Spijker begint zijn taak met nodige ervaring. In de gymnastiekzaal van de tech nische school te Terneuzen is deze week de heer A. F. H. Spijker geïn stalleerd als directeur van deze school. Hierbij waren aanwezig de lo co-burgemeester van Terneuzen, wet houder M. de Vos, de heren O. Jan sen, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, M. Camps, vertegen woordiger van de kanaalzone-indus trie, het lerarenkorps, het adminis tratief personeel en de leerlingen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. F. de Klerk, merkte in zijn welkomstrede op, dat de nieuwe di recteur als machinist op de grote vaart reeds een flinke dosis levens ervaring opgedaan heeft, vooral ge durende de oorlogsjaren. In dit verband bracht de heer De Klerk naar voren, dat de kapitein van een schip niet alleen een goed zeeman, maar ook een goed mensen kenner moet zijn. „U hebt zich on getwijfeld in uw levenspraktijk meer malen een idee gevormd, welke goe de eigenschapen een kapitein moet bezitten. Voor de eerste maal in uw loopbaan als directeur krijgt U thans de beschikking over een prachtig uit gerust „schip met een goede „be manning", zo zei spreker. Het hoofddoel van een technische school is toch de arbeid, aldus de voorzitter, en wel in het bijzonder de opleiding tot geschoolde arbeid. Om deze opleiding zo goed moge lijk te doen verlopen, is de func tie van directeur zeer belangrijk. „Wij vertrouwen IJ deze functie echter graag toe, want U hebt letterlijk en figuurlijk wel voor he tere vuren gestaan", aldus de heer De Klerk, die zijn installatierede besloot met de heer en mevrouw Spijker een „goede reis en een be houden vaart" toe te wensen. Wethouder De Vos stipte nog eens aan, dat de thans 260 leerlingen tel lende Technische School altijd de be langstelling van het gemeentebestuur gehad heeft. Hij verzekerde, dat B. en W. immer bereid zijn tot volle me dewerking. De heer Camps tenslotte zegde de nieuwe directeur alle me dewerking van de industrieën toe. De heer Spijker dankte het school bestuur voor het in hem gestelde ver trouwen en voor de hartelijke wel komstwoorden „Ik heb ontzettend veel geleerd in mijn 23-jarige loop baan bij de Rotterdamse Lloyd en als leraar aan de Machinistenschool te Middelburg", aldus de heer Spij ker, „en daarom zal ik al mijn krach ten geven om de tradities van de school voort te zetten". Tenslotte wees hij zijn leerlingen op hun plichtsvervulling, daar zij het zijn, die straks de taak van de ouderen moe ten overnemen. 9. Nadat de ruwe klant de hoofden van de Maat en de Meester zo stevig tegen elkaar had geslagen, verga ten de beide mannen waar zij waren en sloten de ogen. Bull Dozer wierp de kaste lein nog een paar bankbil jetten toe en griste de gon- jezak met Okki erin onder de toonbank vandaan. „Ziezo", bromde hij tevre den, „nu heb ik tenminste een machinist, een stuurman en een scheepsjongen. Buil Dozer krijgt altijd, wat hij wil. wat hamer!" Hij wierp de bewusteloze mannen over zijn schouder en verliet fluitend het ha vencafé. Intussen zat Kapple ver geefs op zijn bemanning te wachten. „Bllksiekater!" bromde hij, „waar blijven die klon ten? Ze zijn zeker al twee uren weg en ik had ze maar een uur verlof gegeven!" Ontstemd begaf hij zich aan dek om te kijken of ze er al aan kwamen. Maar een dichte mist was komen opzetten, zodat hij niet ver kon zien. „Het is me ja wat!" mopperde hij, de kade oplo- pend. „Ik zai eens gaan zoeken. De Kraak moet dan maar een kwartiertje alleen blijven." Toen hij enige tijd rondgezworven had, spitste hU zijn oren. „Daar schreeuwde Iemand!" zei hij verbaasd. „Daar riep iemand om hulp en het was Ja de stem van die Jeugdige brasem Okkl!" Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Kapelle Interkerkelijke bevrijdingsdienst Vrfldag 4 mei, 's avonds om half acht, wordt in de gereformeerde kerk te Kapelle een interkerkelijke bevrijdingsdienst gehouden. Het li turgische gedeelte wordt verzorgd door ds. J. v. d. Leek, gereformeerd predikant te Kapelle. Ds. D. Schnei der ned. herv. predikant te Bieze- linge, zal spreken over „Bevrijd om bevrjjd te zijn". Collecte De collecten voor diaconie en ere dienst in de ned. herv. kerk te Ka pelle hebben in maart resp. f 333.07 en f 308.22 opgebracht. In het eerste kwartaal van dit jaar is, voor de diaconie f 719.29 en voor de ere dienst f 657.62 opgehaald. De kerk- bussen voor de zending brachten het eerste kwartaal f 204.22 op. Burgerlijke Stand. GOES. Bevallen: O. M. Hoogesteger-Rijckaert, d.; J. J. A. den Exter-Hasaart, d.; J. P. A. de Witte-De Regt, d.; H. Aartsma-Wil- lems, d.: P. C. Verburg—Koeman, d.; J. Commee-Landman, z.; J. G. Schrier-Wa- terman, d.; J. J. Verschuure-Luijk, d.; M. Labruijère-Van Eenennaam, z.; J. J. Kole -Van der Hart, d.; C. de Muynck-Hamann, z. Ondertrouwd: G. C. van Dorssen, 29 J. en E. C. Florijn, 24 j.; C. C. de Baar, 21 j. en A. C. Beuns, 17 j.: C. J. Vlssér, 35 j. en E. Reinhoudt, 38 j.; J. J. de Visser, 25 J. en J. B. Maartense, 24 j. Getrouwd: J. Koens, 21 j. en J. M. Ver sé, 24 J.; J. Lourense, 24 j. en A. M. Paau- we, 22 j. Overleden: J. Meijaard, 89p echtg. van J. van Schalk: J. du Bols, 83 j„ echtg. v. A. de Munck; C. A. Luijks, 81 j., wed. v. M. de Jonge; G. A. Quïst, 80 j., wed. van R. de Muijnck; E. de Winter, 95 j„ wed. v. Willeboer. 'S-HEERENHOEK. Getrouwd: J. M. Verdonk, 32 j. en A. E. Raas, 38 j.; F. van den Dries, 30 j. en J. C. Verbart, 24 j.; E. J. Casteleijn, 31 j. en C. A. Oosthoek, 23 j. Bevallen: C. Pompernolle-Molson, z.; ar. J. Poortvllet-Boonman, d. Overleden: B. Boonman, echtgenote van M. van 't Westende, 72 j. BORSSELE. Bevallen: w. G. Goedheer-Verheijke, d.; A. M. Meulenberg-Ruijsaard, z.; M. B. van den Ende-Melis, z.: J. Meeuwse-Murre, z.; J. H. Guiljam-De Frel, z. Kattendijke Jaarvergadering E.H.B.O. De afdeling Kattendijke van de koninklijke Nederlandse vereniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken" hield haar jaarvergadering in café Van Sabben te Wilhelminadorp onder voorzitterschap van de heer M. Da lebout. Uit het jaarverslag over 1955 bleek, dat de leden van de af deling in dat jaar 7 maal „eerste hulp" verleenden. De rekening over het afgelopen jaar gaf een batig saldo aan van 74.09. Bij de bestuursverkiezing wer den de heer P. W. A. Kranendonk als secretaris en de heren F. J. Weststrate en J. M. Jeremlasss als lid van de kascommissie Herkozen. Na afloop van de vergadering was men nog geruime tijd gezellig bijeen met de dames van de leden, waarbij men vergast werd op ac- cordeonspel, hersengymnastiek, ballonnen blazen, voordrachten enz. Uitvoering Woensdag 9 mei en zaterdag 12 mei zal de muziekvereniging „Oe fening en Uitspanning" te Katten dijke een uitvoering geven. Zij zal dan de eerste vereniging zijn, die februik maakt van het pas geopen- e dorpshuis. Opgevoerd zal wor den het toneelstuk „Betje regeert". Oudelande Wedvlucht De postduivenvereniging „De Wit- pen" te Oudelande nam met 148 duiven deel aan de wedvlucht van St. Ghislain. De eerstaankomende zijn: 1 A. Huijzen, Ellewoutsdijk; 2 en 7 A. Jongepier, Baarland; 3 en 6 L. Lavooy, Baarland; 4 Th. de Putter, Hoedekenskerke; 5 en 8 M. van Hekken, Ellewoutsdijk; 9 F. J. Paulusse, Ellewoutsdijk; 10 P. J. Maat, Ellewoutsdijk. Snelheid eerste prijswinnende duif 929.48 m n.m. Laatste prijswinnen de duif 805.30 m. p.m. Wissekerke Sportmiddag Zaterdagmiddag houdt de sport vereniging „Wissekerke" een sport middag. Het programma vermeldt atletiekwedstrijden en een voetbal wedstrijd tussen Wissekerke en Vlis- singen LH, dat deze week het kam pioenschap van de reserve eerste klasse van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. behaalde. Wissekerke zal voor deze wedstrijd versterking krij gen van enkele spelers van Colijns- plaatse Boys. Colij'nsplaat Vrijdagavond 4 mei zal van 8 tot 9 uur in de ned. herv. kerk te Colhns- plaat een interkerkelijke herden kingsdienst worden gehouden. De sprekers in deze dienst zullen zyn ds. A. Schippers, geref, predikant en ds. F. Joh. Veldman, ned. hervormd pre dikant. 's-GravenpoIder Uitreiking E.H.B.O.-diploma's. Dinsdagavond werden in de open bare lagere school te 's-Gravenpolder examens voor het diploma E.H.B.O. afgenomen. Vijftien leden van de af deling 's-Gravenpolder namen hier aan deel. Allen slaagden, hetgeen voor de examinator, ar. C. Griep te Goes aanleiding was de docenten, de heer J. Nieuwenhuyse, arts te 's-Gravenpolder en de wijkverpleeg ster mej. M. Bossert te Kloetinge, hulde te brengen voor de wijze waar op zij de leden hadden opgeleid. De voorzitter der afdeling 's-Gra venpolder, de wachtmeester der Rijks politie de heer M. Barendse, was zeer verheugd de leden en de docenten te kunnen feliciteren met de behaalde diploma's en hij dankte burgemeester J. D. Jansen, de wethouder M. Mol en het hoofd van de Bescherming Bevolking de heer Joh. Mol, voor hun belangstelling bij deze exa mens. De heer D. Wiskerke dankte namens de leden de examinator voor de aangename wijze waarop deze de examens had afgenomen en de docen ten voor hun lessen en raadgevingen. De diploma's werden uitgereikt aan: P. H. Anthonisse, L. Blok, C. C. van Damme, A. Hulshof, D. Th. de Klerk, B. de Kraker, B. de Kraker, P. de Kraker, M. van Oosten, E. Verhage, D. Wiskerke, C. Zandee, allen te 's-Gravenpolder en aan A. de Bart, J. Kesselaar en W. Nieuwenhuyse te Hoedekenskerke. Waarde Benoeming ambtsdrager Tot kerkvoogd van de Nederlands Hervormde Kerk te Waarde werd be noemd de heer M. A. van Weele in de vacature, die was ontstaan door het overlijden van de heer C. v. d. Zande. Heinkenszand Nieuwe woningen Te Heinkenszand zijn 17 aanvra gen ingediend voor de bouw van een eigen woning, terwijl er ook nog plannen bestaan voor de bouw van 6 industriewoningen. Vergadering N.C.V.B. De Nederlandse Christen Vrou wen Bond afdeling Heinkenszand hield haar maandelijkse vergade ring in gebouw „Maranatha" onder leiding van mevrouw W. Amesz- Franken. De heer v. d. Broek hield een lezing over het onderwerp „Schoolrijpheld". Na de pauze wer den er naar aanleiding van deze toespraak vragen gesteld. Hoedekenskerke Badhuis In april werden in het badhuis te Hoedekenskerke 297 baden genomen. Gepasseerd op 2 mei. Catharlna, Veur, Altair, Maria, Jeanne, Louis, Llmbourg, Anna, Tunisia, Wandria, alle naar Rotter dam: Gotthard, Olievos 4, Purfina 28, Brll- lant, alle naar Amsterdam: Tasman, Grouw; Jeanne, naar Veere; Lllo Mewes, Beguy, Bóne, Pondicherry, Ruhrort, al le naar Dordrecht; Era, naar Schiedam; Gerardus, naar Stampersgast; Chrlsima, naar Kerkdrlel; Leo, naar Den Helder; Ingres, Arbols, belde naar Straatsburg; Cobag 5, Freferance, Mogador, Raab Kar- cher 75, Raab Karcher 73, alle naar Duits land; Alphonse, Damco 53, Edelweiss 8, beide naar Basel; Nova Cura, Delfzijl, Olse, Poolster 2, Acldum, Cornelia, Flora, Clementine, St. Gallen, Angelina, Morea, Fontana, Elisabeth, Berlin, Ariena, Petro- nella Maria, Toller 5, Navigatie, Gorten- sia, Age, Maria, Damco 101, Reglna 4, Dra gon, Fendel 112, WTAG 154, Walcheren, Roan, Köln, Martha Helena, Salmö, Ce zanne, Aviateur, Plz Palu, Saenredam, WTAG 149, All Round 2, volnay, Zorg en Vlijt, Schokindustrie 2, Lerobert, Gulf Belgium 3, Sancerre, Villon, Sanara 118, Grete, Gerjo, Geanto, Castor, Confiance, Belgia, Arja, Vertrouwen, Avontuur, Ger- dl, Adrlana, Rijn Schelde 3, Jean Juc, Ta- dorna, Onderneming 2, Leovllle, Poolster 1, Express 33, 4 Gebroeders, Jaco, Damco 202, Jenny, Mathllde, Emma, Spera, Dam co 203, Horst Jlissen 4, Esso Schweiz 3, alle naar België. Middelburg „Goudhaartje en de troubadour" Woensdagavond gaf een achten veertigtal jeugdige leden van de buurtvereniging ,,'t Zand" in het Schuttershof te Middelburg een ge- geslaagde opvoering van de kinder operette „Goudhaartje en de trouba dour" van Geertruida van Vladerac- ken. Helder en melodieus klonken de kinderstemmen, terwijl de verdienste lijke vertolking de talrijke aanwezi gen in de zaal bewonderend liet kij ken en luisteren naar wat deze vaak nog zeer jonge „acteurs en actrices" vermochten. Een daverend applaus weerklonk toen Goudhaartje en „haar" troubadour elkaar na vele omzwervingen vonden en waarbij na tuurlijk de nulp van een „tovervrouw- tje" niet gemist kon worden. De re gie was in handen van mevrouw M. M. van Verre-Brizee. De décors en de talrijke fleurige kostuums zelf vervaardigd wa ren uitstekend verzorgd. Muzikale medewerking werd verleend door het Middelburgse muziekensemble „Acgi- dum", onder leiding van de heer H. C. van Essen, dat naast de begelei ding in de operette zorg droeg voor een programma „Wie zingt mee" tussen de décorwisseling. Een zeer jeugdige accordeonist zette hierbij zijn beste beentje voor. Onder leiding van de heer Sul bracht de eigen gymnastiekvereni ging een geslaagde demonstratie voor het voetlicht, waarin jongeren en ou deren toonden, hun mannetje te staan. De voorzitter, de heer E. J. Glerum, sprak een openingswoord, waarin hy o.m. de afgevaardigden der zusterverenigingen welkom kon heten. Concert „Excelsior" op 5 mei Het programma van h.et concert, dat de muziekvereniging „Excelsior" zaterdag a.s. op de Middelburgse Markt zal geven van 21.30 tot 23 uur ter gelegenheid van bevrijdingsdag, luidt als volgt: 1. The imperial echoes, mars, Safroni; 2. Fant. The Desert Song, S. Romberg; 3. Bevrij dingshymne, G. Boedijn; 4. Verdi- fantasie, Wiest; 5. American Patrol, Beacham, pauze; 6. Montevideo, paso doble. Fisher; 7. Colonel Bogey on parade, K. J. Alford; Suld-Afrika, P. Herthom; 6. The Middy, mars, K. J. Alford. Zij nog vermeld, dat de gym nastiekvereniging „Achilles", die met haar signaalafdeling zoals femeld 's middags een mars door e stal zal maken, om half vijf zal vertrekken tegenover de huishoud school op het Molenwater. Aanwinsten openbare leeszaal Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middel burg werd verrijkt met de volgende werken: Defresne: MoordGroei) "-'sen, .oog- te, Huis in de nacht; Panhuysen, Ieder weet hefc beter; Sturm, En het leven gaat verder; Van Veldhuvzen, De zebra in de serre; Beacli, Sluip- vaart in de Pacific; Heyward, Porgy en Bess; Maclean, Zr. Ms. Ulysses; Mathi, Als de speurder maar niet komt; Rogers, Dokter achter tralies; Seidenfaden. De meester van Brugge; Thorwald, De stuwdam; Beversluis, Stil Water; Van der Haer, Je beroep een eigen keuze; Jager, Onder Gods hoogtezon; Koenig, Koddebeier tussen olifanten; Lange en Hirmer, De cultuur van EgypteDe Prelle, Avontuur is mijn beroep; met één weekloon de wereld rona; De Prelle, Avontuur is mijn beroep; door de brandhaarden van Azië; Veldkamp, Beslagen vensters; Van der Vet, De Zeeuwse havens. Vlissingen Geslaagde feestavond gemeentepersoneel De personeelsvereniging van de ge meente Vlissingen heeft In het Con certgebouw haar derde en tevens laatste uitvoering van het seizoen gegeven. Het is een geslaagd besluit geworden, mede dank zij een aan trekkelijk programma, bestaande uit een toneelstuk, een verloting en een gezellig samenzijn. Vooraf heettte de voorzitter van de P.G.V., de heer A. J. Schermer, de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de wethou der van financiën en onderwijs, de heer W. Poppe, en diens echtgenote, de gemeente-secretaris, de heer A. de Beijl, mej. J. P. Kuypers, en de verte genwoordigers van de verschillende zusterverenigingen. Daarna was het woord aan de tone listen der personeelsvereniging, die het hoogtepunt van de avond, name lijk het blijspel in drie bedrijven van P. L. van Prooijen-Bogaerds „Dei ning om de dorpsdokter" voor hun re kening namen. In aanmerking geno men, dat er enkele nieuwelingen en een invaller meespeelden, hebben de tonelisten zich met enthousiasme van hun taak gekweten om de toehoor ders een zo aangenaam mogelijke avond te bezorgen. Op enkele hape ringen na vooral in het begin zijn zij hierin volledig geslaagd. Een bijzondere vermelding verdient de heer F. Schets voor de wijze, waar op hij dorpsdokter Walter den Brus over het voetlicht bracht. Hij werd uitstekend terzijde gestaan door mej. H. M. Verhoeff als de pleegdochter Marjan, waarbij de heer W. Buurman als de pleegzoon Theo zich goed aan paste. Mevrouw J. van Akkeren— Kabbedijk had een dankbare rol als de huishoudster Neel, die dikwijls voor de komische noot zorgde. De heer H. Bloembergen was een ver dienstelijke chirurg, hoewel hij iets te vlug sprak. De bijrollen waren In goede han den bij de dames E. de Lege (de dienstbode BettyA. Verharen Kooijman (juffrouw Valerius) en de heren H. B. Snoep (de tuinman huisknecht Driekes) D. K. Smit (de geldschieter Van Gelder) en J. Adri- aanse (bakker Drjkhof). Voor de re gie zorgde de heer C. I. Colijn, voor ae grime de heer G. van Oorschot. Tot slot werd onder leiding van de heer W. M. J. Meeusen nog enkele uurtjes gedanst onder de vrolijke tonen van de band van J. van Wijnen. Benoeming In verband met het in gebruik ne men van de automatische telefoon centrale te Bruinisse en de verdere werkzaamheden, die aan de automa tisering van 't net op Schouwen Dui- veland verbonden zijn, is tot chef van de binnendienst van de telefoon dienst op Schouwen benoemd de heer D. Volmer te Vlissingen. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Vlissingen kun nen inlichtingen worden verstrekt over de volgende, tussen 25 april en l mei, ge vonden voorwerpen: kettinkje, vliegwiel- deksel bromfiets, atlas, portemonnale's, alpinomuts, ceintuur, hoofddoek, schoen, handschoen, oorbel, damestas met Inhoud, enige dames- en herenrijwielen, wind jack, kindertasje, borstel, sleutels, zak mes. zadeldek, kindersokjes, ring met steen, wit hondje, étui met gereedschap, speldje N.v.v. en een blauwe jopper. (Advertentie) jeuk en andere huidklachten middel dan DÉBRQLWE P0NTH0UD IN OKTOBER door MENNO DE MUNCK 33 Zij staarde mij met grote ogen aan, totaal verbasterd. Ik nam haar eens Êoed op en schrok van haar uiterlyk. e steeds zo verzorgde Marian zag er nu slordig uit, en ds kringen onder haar ogen verrieden een doorwaakte nacht. Toch was zij, hoewel zeer bleek lichamelijk waarschijnlijk niet ziek, maar er moest Iets zijn wat haar lus teloos en onverschillig maakte. Ik dacht aan het incident van de vorige dag, voor myn huis. Maarten, wist ik De verbazing in haar blik week langzaam. Haar ogen werden kleiner; haar lippen trokken samen tot een smalle streep, en over haar gezicht kwam een trek van afkeer. „Waarom komt u hier?" vroeg zy eensklaps. „Wat wilt u eigenlijk?" Het klonk scherp, vijandig bijna. „Ik heb u toch niet laten roepen? Wie heeft u gewaarschuwd?" Ik antwoordde niet. Zij keek mi) strak aan, geruime tijd; toen wendde zij de blik af en staarde naar de vloer. Ik kwam overeind en nam haar bij de arm. „Sta eens op, Marian", zei ik. Zii schudde het hoofd, onwillig. „Toe nu" zei ik zacht. Zij fluisterde iets, wat ik niet kon verstaan. „Kom" zei ik. Ik hielp haar uit haar stoel en liep met haar naar haar slaapkamer. Zij leun de zwaar tegen mij aan; het was alsof zij zelf geen kracht meer had. Haar voeten bewogen zo traag, dat ik haar half moest dragen, om te voorkomen dat zij zou vallen. Ik wist, dat het beter was haar huisgenoten nu op een afstand te hou den en daarom riep ik haar hospita niet. Ik legde haar gekleed op haar bed en dekte haar toe met een plaid, die ik in haar zitkamer vond. Zij wend de zich van mij af; zij schreide, met zachte snikken, maar ik deed alsof ik het niet hoorde. Ik liep naar de wastafel en loste een paar tabletten op in een glas wa ter. Toen ik bij het bed terugkwam, had zij de plaid geheel omhooggetrok ken en over haar hoofd geslagen. Ik zette mij op de rand van het bed en plaatste het glas op het tafeltje aan het hoofdeinde en toen kreeg ik een schok. Ik liep naar de wastafel en loste een paar tabletten op in een glas water. Toen ik bij het bed terug kwam, had zij de plaid geheel om hooggetrokken en over haar hoofd geslagen. Ik zette mij op de rand van het bed en plaatste het glas op het tafeltje aan het hoofd einde en toen kreeg ik een schok. Op dat tafeltje stond een kleine schemerlamp en naast die lamp ont dekte ik de foto van Maarten, die altijd in haai* zitkamer op haar bu reau had gestaan. Het was de af beelding van de diep-ernstige jon geman van ongeveer eenentwintig jaren de eerste opname die hij destijds uit het buitenland had ge stuurd en die ik al zo vaak bij Ly- dia had gezien Na enige tijd sloeg ik de plaid terug. Marian lag nog in dezelfde houding van mij afgewend, het hoofd in de handen. Haar gebogen rug schokte van het snikken. Ik legde mijn hand op haar schouder. „Luister eens, Marian", zei ik. „Luister eens goed, kind. Je bent helemaal niet ziek en toch heb ik je naar bed gebracht. Weet je waarom? Je bent heel erg moe en te verdrietig te moe en te ver drietig zelfs, om naar school te gaan. De kleintjes hebben nu mis schien wel vrij, of er is een ander der, die voor je invalt. En dat is heel goed, want een bedroefde on derwijzeres maakt ook hen verdrie tig Is het niet? Maar je moet er wel voor zorgen, dat je weer gauw uitgerust bent, zul je? Dat is nodig voor jezelf, maar ook voor de kin deren Het snikken was bedaard; zij lag nu bijna stil. Ik streek de haren van haar voorhoofd en van haar be- schreide wangen. „Je hebt mij wel eens verteld dat je je werk prettig vindt", zei ik. „Kun je het nog steeds goed met de kleintjes vinden?" „Ja Het klonk heel moeilijk, maar ik lachte haar toe. k„Zijn ze wel eens lastig?" vroeg Zij antwoordde niet, maar haar gezicht stond toch niet zo verdrie tig meer. „Wat dom van me, om dat te vra gen", vervolgde ik. „Natuurlijk zijn ze wel eens lastig! Toen jij zelf nog in de bank zat, zul je ook wel niet altijd even gemakkelijk zijn ge weest!" Ut richtte haar op en bracht het glas aan haar mond. Zij dronk langzaam, met tegenzin; ik zag haar gezicht vertrekken en zij rilde van afschuw. „Toe maar", zei ik, „even door zetten, kind. Het smaakt een beet je vies, maar het is heel goed voor je Toen het glas leeg was liet ik haar voorzichtig achterover zakken en dekte haar weer toe. Daarna schoof ik de gordijnen dicht, zodat het in de kamer bijna donker werd, en zette mij opnieuw op de rand van het bed. Ik legde mijn hand even op haar J wang; zij was vrij warm, maar vermoedelijk niet koortsig. Haar pols was tamelijk snel, maar toch niet verontrustend. Toen ik haar weer wilde loslaten, voelde ik haar vingers om mijn hand. „Ikik heb heel naar tegen U gedaan toen U binnenkwam zei ze fluisterend „Ikik was „Ik heb er niets van gemerkt, Marian" ,zei ik snel. „Helemaal niets. Ik begrijp niet was je be doelt Haar greep om mijn hand werd vaster, doch zij' sprak niet meer. „En nu gaan slapen", fluisterde ik, „heel lang slapenJe mag aan niets meer denken Doe je ogen maar dicht mijn kind In het schaarse licht, dat door -de gordijnen binnendrong, zag ik hoe zij haar ogen sloot. Ik bleef nog ge ruime tijd bij haar zitten. Ik dacht er aan, hoe ik haar vroeger ook wel eens had getroost, als zij met Maar ten in mijn tuin speelde, en zich had bezeerd. Hoe lang was dat geleden? En opnieuw ging het bezoek, dat ik twee dagen tevoren bij notaris Grubbe had gebracht, door mij heen en weer moest ik denken aan het geen ik daar had laten vastleggen. Ik voelde mij heel erg oud en zeer moe Toen Marian vast sliep, maakte ik voorzichtig mijn hand los en verliet de kamer. De weduwe Punter kwam mij op de trap tegemoet Zij I keek mij vragend aan. Ik legde mijn vinger op de lippen en beduid de haar met mij naar beneden te gaan. „Juffrouw Veere is ziek", zei ik, toen wij in de winkel stonden. „Zij ligt nu in bed. Laat U haar maar rustig slapen." „Goed, dokter. Wat scheelt haar?" „Zij is wat overspannen", ant woordde ik. Zij keek my nieuwsgierig aan. „Overspannen? Hm... Laten we maar hopen, dat ze gaüw beter wordt Zij bracht haar gezicht vlak voor het mijne en vervolgde fluisterend: „Het is natuurlijk ellendig voor haar, maar zij zal nu wel inzien, hoe die jongen in werkelijkheid wasZij schudde bedroefd het hoofd. „En_op zo iemand heeft zij nu jaren gewacht Ik bedwong met moeite een vloek en ging een pas terug. Ik voelde de warmte van haar adem in mijn ge zicht en ik vond haar afschuwelijk. „Wat bedoelt U eigenlijk?" vroeg ik. „Over wie heeft U het?" Haar gezicht drukte de grootste verbazing uit. „Wie ik bedoel?" vroeg zij. „Die jongen van de overleden notaris natuurlijk. Die is immers thuis. Met zijn vrouw." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9