Caballero Amsterdam: stad en rimboedorp Het rommelt zwaar in Singapore „They taste like home" CRIMINALITEIT IN AMERIKA ENORM TOEGENOMEN KONING SAOEDS DROOMSCHIP ZETTE KOERS NAAR DJEDDA VRIJDAG 4 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Holystad loopt de weg dood Wij waren dezer dagen in Holy sloot en laat ons beginnen met te zeggen, dat die reis ons heeft ge heugd. Bij het aanschouwen van de kaart van Noord-Holland leek al les zo heel eenvoudig; daar had je Amsterdam en daar, een vingerdik te hoger, Holysloot. Zat je eenmaal op het Centraal-station, dan was je in een wip over* Dat was de theorie, maar dat was niet de prak tijk. In werkelijkheid bleek het niet zo eenvoudig te zijn. Het verhaal begint met een tele foontje met een politiepost in Am- sterdam-noord. „Meneer, kunt U ons ook iets vertellen van de ver binding met Holysloot?" Het was in haar rayon, dus de pqlitie moest het wel weten. Maar de politie wist niets, die wist alleen een ander nummer, waar men het mogelijk wel weten zou. En nummer twee gaf inderdaad enig resultaat. Op deze politiepost had men een mannetje, dat in deze contreien be kend moest zijn en hij werd naar het toestel gesleept. „Jawel meneer, ik weet waar Holysloot ligt. U moet in ieder geval eerst'naar Ransdorp en daar zult U wel verder zien." „Hier uitstappen", zei de chauffeur In Ransdorp, want verder ging hij niet. Dus hebben we eerst maar eens wat in Ransdorp rondgetuind, een verlaten dorpje, dat rond de plompe toren is gebouwd. Het oud'- raad huisje nu hulp-secretarie van Am sterdam dateert van 1652, de hui zen, veelal van hout, stamden kenne lijk uit 1752 en de bewoners (achter de gordijntjes) blijkbaar van 1852. Waarmede we overigens geenszins willen beweren, dat het geen beste en brave burgers zouden zijn. Er liep op dit uur in Ransdorp zeg ge en schrijve één man op straat en hem klampten we aan. Of hij ook wist waar Holysloot lag? Eindelijk hadden we geluk, hij wist het vrij pre cies, want hij had er zo'n dertien jaar gewoond. „Aan het einde van het aorp zei hij, „gaat U rechts af het weggetje op en dan is het nog een dik half uur." Dat dikke half uur is nogal uitge dijd. Toen we ons een kwartier op het weggetje tussen kikkerslootjes en weilanden hadden voortbewogen, kwamen we aan de laatste boerderij. Voor ons uit was slechts de eenzaam heid en niets dan dat. Dus trokken wy het erf op om informaties: hoe lang het nog was naar Holysloot? „Da'8 nog een dik half uur. U treft het niet, want er is vanmiddag nog een auto heengegaan." Toen wisten we genoeg, wë zeulden maar weer voort. Einde der wereld. Mocht uw weg nog eens naar Ho lysloot voeren, dan zult ge bij de ingang van het dorp twee bord jes zien. Het ene wijst naar links en het vermeldt: „Doodlopende weg". Het andere wijst naar rechts en er staat op te lezen, dat ook hier de weg doodloopt. Dan weet ge dat ge nier aan het einde van de wereld bent. Maar nog altijd zijt ge in Amsterdam, al behoort er veel fantasie toe om dit voldoende te beseffen. Aan het einde der wereld? Nee, toch niet helemaal, want ergens ach ter in het dorp, ontdekten we een overzetveer, compleet met dienstre geling. Van des morgens zeven tot des avonds zeven kan men hier wor den overgezet en het tarief bedraagt slechts vijf cent. Aan de overzijde van het water hebben we slechts weilan den gezien, laag en drassig, zoals overal in deze streek. Maar vertelde men ons er moet ergens een landpad zijn en van dit landpad kom je weer op de be gane weg, die leidt naar Zunderdorp en Broek in Waterland. Zo'n verbin ding kan nuttig zijn, voor het geval IJilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Holysloot is het meest onbe- reikbare oord in Noord-Holland |f §1 en toch zijn de bewoners, die rr: hier letterlijk in de rimboe le- ven, inwoners van Amsterdam, van een wereldstad, van de hoofdstad des lands. Al is het dan ook zo, dat van de tien H H Amsterdammers er negen nooit j= van Holysloot hebben gehoord en al denkt de tiende dan nog, s dat het ergens in Amerika ligt en dat het wel iets met Holly- wood zal te maken hebben. H Het gaat hier om een deel van het oude Waterlandse gebied, dat door de overstromingen van 1916 werd geteisterd en ff dat de hoofdstad daarna be- schermend tot zich trok. Met ff ff name gaat het om enkele dorp- jes, zoals Schellingwoude, Dur- gerdam, Ransdorp en vooral ff ff Holysloot. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Dit is het breedste gedeelte van de (doodlopende) weg in Holysloot. De kinderen kunnen er rustig touwtje springen, want van snelverkeer is hier hoegenaamd geen sprake. Hier is een auto nog een beziensxvaardigheid. er eens een dokter nodig mocht zijn of voor andere aangelegenheden, waarvoor men in Holysloot zelf niet terecht kan. De winkelierster wordt op gezette tijden bevoorraad vanuit Zaandam en in haar „winkel van sinkel" is vrij wel van alles te koop. Ergens in het dorp van vijftig huizen hebben we nog een winkeltje ontdekt, maar dat heeft zijn beste dagen gehad. Het staat zogezegd op instorten en gebeurt dit binnenkort dan zal er in Holysloot gemeente Amsterdam - ook maar éen winkel zijn Er is op het dorp nog een taxi, wat geen overbodige luxe mag worden geacht. Doch uiteraard is de taxi niet altijd thuis en om alle risico te ver mijden, zijn we terug maar weer lo pende de lange weg naar Ransdorp gegaan, dat tegen het avonduur was als uitgestorven. De bus kwam en wij waren de enige passagier. „Des avonds is het niks meer", verklaarde de chauffeur, (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. CONSTANTE KWALITEIT Ook dit is Amsterdam... „want dan gaan de mensen er niet meer op uit." Nee, des avonds blijven de mensen hier thuis. Waar zouden ze ook heen moeten gaan? Naar de hoofdstad met haar oorden van ver maak Dat ligt de Waterlander niet. Hij blijft bij huis en hooi en hij voelt er zich gelukkig bij. Prinses Marijke ook bij ceremonie op de Dam Bij de onthulling van het Natio naal Monument op de Dam te Am sterdam, die heden zal geschieden, zal ook prinses Marijke aanwezig zijn. Gebouw van weverij te Bergeijk uitgebrand. Een felle brand heeft woensdag nacht een van de gebouwen van de weverij „De Ploeg" te Bergeijk (N. B.) nagenoeg geheel verwoest. De schade, die door verzekering wordt fedekt, wordt geraamd op meer dan 50.000 gulden. Bijna de géhele in ventaris van het gebouw, waaronder een deel van het machinepark, ging verloren. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting. De Bergeijkse brandweer werd bij de blussing geassisteerd door brand weren uit ValkensWaard en Eindho ven. Doordat de weverij „De Ploeg" op nog zes andere plaatsen m Bergeijk is gevestigd, verwacht men de produktie voor een groot deel te kunnen voortzetten. Waarschuwing van directeur F.B.I. De directeur van het Amerikaanse Federal Bureau Investigation waar schuwde voor het feit dat de toene ming van de criminaliteit byna drie maal sneller gaat dan de toename van de Amerikaanse bevolking. Kinderen onder de twintig jaar hebben meer dan de helft van alle misdaden in het afgelopen jaar ge pleegd. Er zijn 11.4 procent meer kin deren onder de achttien gearresteerd dan het jaar tevoren. De misdaad neemt echter met 26 procent per jaar toe, de bevolking slechts met 9 pro cent. De grote misdaad liep iets terug, maar zo weinig dat het niet als symptoom kan worden opgevat. Er werden meer dan twee miljoen misda den gepleegd het afgelopen jaar. Dit cijfer betreft dus de ontdekte misda den, hoe groot het percentage is van de misdaden die nooit uitkomen, valt niet bij benadering te schatten. In 1955 zegt het rapport: Werd elke vijf minuten een moord, een aanslag, een verkrach ting, of een aanslag op het leven ge pleegd. Werd elke drie minuten een auto gestolen. Elke dertig seconden de een of andere diefstal gepleegd. Grote steden nadden vijf procent minder grote misdaden, maar lande lijke streken en steden met minder dan 250.000 inwoners stegen in per centage. Werden er evenveel moorden ge pleegd; verkrachting, autodiefstal, manslag, inbraak en moordaanslag lagen iets lager. Er werd in totaal voor 399 mil joen dollars gestolen; de politie vond de helft terug. Meer dan een kwart miljoen au to's werden gestolen; ter waarde van 203 miljoen dollars. De seizoenen hadden in 1955 zo als gewoonlijk hun invloed op de mis daad; er werden in warm weer meer misdaden tegen personen gepleegd en ln koel weer meer misdaden tegen eigendom. ALS UIT DUIZEND-EN-EEN-NACHT Mahonie en koningsrood (Speciale correspondentie) Dezer dagen vertrok uit Hamburg een droomschip, een „Duizend-en-één- nachf'-achtig luxe jacht. Het was de „Mansour"het jadht van de Koning van Saoedie-Arabië, Saoed 1 in Arabië heet hij Malik Saoed Al-Awal en het zette koers naar Djedda. Op de Hamburgse Howaldtwerf, geas sisteerd door de firma C. Friese, specialisten in het verbouwen en „aankle den" van schepen, werd een pelgrimsschip omgetoverd i» een varend sprookje. Fluwelige diepe tapijten dempen iedere voetstap i?i de koninklijke eetzaal. Aan een halve-maanvormige tafel kunnen J/2 personen plaatsne men. De lambrizering van ahorn is grijs en geeft een door alle pronk ver moeid oog een rustpunt. Waar de koning op een hoge zetel troont schemert bloedrood mahonie, met messingversieringen ingelegd. Een kostbaar blad mahonie is zodanig indirect verlicht, dat het is alsof het boven de zetel van de koning zweeft. Het koningswapen is er op aangebracht: gekruiste zicaarden, waaruit een palm groeit. En dit teken zult ge terugvinden op de uniformen van de officieren en op de schoorsteen van het jacht. De mahoniestoelen zijn met oranje leder bekleed en op de vloer ligt pert lonvelours, dat als ondergrond dient voor Perzische tapijten uit het eigen bezit van koning Saoed. het een al kostbaarder dan het andere. By hon derden liggen ze in de vele woon ruimten van het schip. Over dit alles heen waait de koele wind, die de Amerikaanse verversingsinstallatie levert. Déér, in de Rode Zee. een van de warmste plekken der aarde, zal het op dit schip nooit te heet zijn. Kunstige badkuip Majestueus staat in het koninklijk slaapvertrek het mahoniebed op de witte perion vloerbedekking en op dat bed ligt een koningsrode sprei. „Hoe koningsrood er uitziet weten alleen koningen en architecten", vertelt een verslaggever van het „Hamburger Abendblatt", die aan boord is, en het nu dus óók weet. En wanneer de ko ning het moede hoofd ter ruste legt, is dat tegen de achtergrond van een der mooiste tapijten welke men ooit te zien kreeg. Zijn bad zal hij nemen in een kuip van zwart met goud mo- zaiek. wanneer hij de volgende mor gen ontwaakt. In het midden van het schip het rustigste gedeelte ligt de ont vangstruimte. Al van buiten, aan de vier meter brede toegangsdeur, die omlijst is met gepolijst messing, kan men zien, hoe belangrijk dit vertrek is. Uit het midden groeit als het ware een geweldige vaas, groot genoeg om een zitbad in te nemen. Langs de wanden staan rustbanken, bekleed met goudgeel mohair en gordijnen van goudbrocaat dempen het licht. Vijfendertig stewards, gebruinde Egyptenaren en koffiezwarte Soe- dariezen, bewegen zich geruisloos in hagelwitte uniformen door deze ruim- Het rommelt in Singapore. In deze Britse kroonkolonie worden op het ogenblik voorzorgsmaatre gelen getroffen door de politie die ressorteert onder premier Da vid Marshall en de Britse mili taire autoriteiten. Twee bataljons Britse infanterie zijn al ter verster king aangekomen. Een evacuatie-schema voor vrouwen en kinderen van Britse militairen, dat in werking treedt by het uitbreken van ernstige ongere geldheden, is opgesteld. Hef- schroefvliegtuigen, die boven de stad zullen hangen om samenscho lingen te rapporteren, worden in gereedheid gehouden. De Britten vrezen, dat een mis lukken van de besprekingen over de onafhankelijkheid voor Singa pore, die op het ogenblik in Londen worden gehouden, een gevaarlijke toestand zal scheppen en dan is het van belang, dat de aanstoksrs van ongeregeldheden weten, dat de autoriteiten gereed en bereid zijn om krachtig op te treJen. De besprekingen in Londen belo ven grote moeilykheden op te leve ren en premier Marshall heeft al aan gekondigd, dat hij zal aftreden als zij niet met succes zouden worden be- Marshall speelt in kaart van extremisten kroond. Marshall die met een dele gatie van alle partijen van Singapore om de ronde tafel plaats nam, wenst onafhankelijkheid binnen het Geme nebest, wat neerkomt op volledige onafhankelijkheid. Hij wenst de vrij heid ook in Singapore spreekt men van „merdeka" te bereiken voor 1 april van het volgende jaar ,dat is vijf maanden voor de datum, waarop het iets stabielere Malaka zijn vrij- heid zal krijgen. Marshall zegt, dat hij alleen op die manier kan verhin deren. dat het Aziatische nationalis me in Singapore anti-Europees zal worden, maar de Britten zijn ge neigd te denken dat het dat nu al is. Uitlatingen va Marshall, dat hij het kolonialisme haat, „maar het com munisme nog erger, omdat het een grovere vorm van kolonialisme is dan het imperialisme" zijn wel aardig, maar veranderen maar weinig aan de feiten, die Singapore voor velen, voor alvoor zijn Europese bewoners, op 't ogenblik het karakter van een vul kaan geven, in welks ingewanden het angstwekkend rommelt. Sfeer bedorven In december bracht Marshall ook een bezoek aan Londen, om de agen da voor de komende conferentie voor te bereiden. Hij keerde vol vertrou wen terug, vol lof ook over de bereid- willigheid, die hij in de Britse hoofd stad had ondervonden. Daarna be gon hij echter een zekere verkoeling in de Britse houding te ontwaren, waar hij tegenin ging op massaver gaderingen, die de sfeer m Singapore ernstig bedierven. Waarschijnlijk heeft Marshall gelijk en is Londen wat anders gaan denken over het ver lenen van vrijheid aan zijn kroonkolo nie, die zulk een grote strategische waarde in het Verre Oosten heeft, een waarde die nog eens geaccentu eerd wordt, nu Ceylon overstag is gegaan en het behoud van de Britse ases op dat eiland problematisch is geworden. Anderzijds goot Marshall zelf olie op het vuur, door zich zo kritisch over de Britten en de Britse be doelingen uit te laten. Hij speelde geheel in de kaarten van ae ex tremisten en in het bijzonder van de „volkspartij" van Lee Koean Joe, die zegt dat hij geen commu nist is, maar wiens betrekkingen met de communisten toch dusda nig zijn, dat „The Economist" hem een man noemde „met meer vrien den onder zijn vijanden dan wie ook in Singapore" In zijn openings toespraak van de conferentie maakte de Britse minister van ko loniën, Lennox-Boyd", de Britse oppositie nog eens duidelijk, toen hij zei, dat Engeland niet zou toe staan dat Singapore „een haven van Peking" zon worden. Marshall tracht de Britse bezwaren te ontzenuwen, door zich bereid te verklaren tot de verzekering, dat de Britse belangen op het gebied van verdediging en buitenlandse zaken (behalve waar het om de handel gaat) zullen overheersen boven die van Singapore zelf, maar dat is een ten. Behalve aan hun huidskleur zyn de Soedanezen nog te herkennen aan diepe sneden op hun gelaat, reeds vlak na de geboorte door de moeder aangebracht als kenteken van de stam, waartoe zij behoren. De bedie ning staat onder leiding van een eDuitsr, Karl Giessenschmidt. die zijn ervaring bij de vroegere Duits „Ha- pag" opdeed. Kapitein van het jacht is Heinz Mat thias. Er is nauwelyks een interes santere post in de wereldscheepvaart denkbaar. Zyn eerste officier is Al fred Corty en zyn tweede een honds brutale Egyptenaar, die alle talen spreekt en Ibrahim heet. Straks zal bouwheer Saoed I in Djed da het schip in ontvangst nemen en het zal hem overal heen voeren, waar zijn politieke activiteit gewenst is en waar de wereld mooi is en de zee en de hemel blauw zijn. Kraak bij de K.N.A.C. In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in het kan toor van de Koninklijke Nederlandse Automobielclub in Den Haag. Men heeft zich toegang weten te ver schaffen via een raampje aan de tuln- zijde van het gebouw en de bureaus van de directie, die er kennelijk het meest aanlokkelijk uitzagen, openge broken. Er worat niets waardevols vermist. Op het grondgebied van de gemeente Smilde is woensdagmiddag een complex woeste heide, groot ongeveer vijf hecta re, in vlammen opgegaan. De brand ont stond tegen drie uur, doordat op een na bij gelegen perceel heide afgebrand werd voor ontginning. Indische: Oceaan formule, die maar weinig zekerheid biedt. Marshall wil zelfs de Britten het recht geven, de rust en orde in de stad te herstellen, als de verder onafhankelijke regering van Singa pore er de controle over zou verlie zen. Men stelle zich echter voor, hoe het er zou uitzien, wanneer er in Sin gapore een links bewind aan de rege ring zou zijn met nog sterker anti- Britse tendenzen, dan de regering van Marshall reeds vertoont. De Brit ten hebben in de afgelopen jaren al moeite genoeg gehad de stad kalm te houden of weer kalm te krijgen als er relletjes waren uitgebroken; zij voelen er hoegenaamd niet voor, eventueel troi sn te moeten gebrui ken. die van de buiten de stad gele gen marine- en luchtmachtbases zouden moeten komen en die dan de stad tegen de zin en zonder de mede werking van de eigen bestuurders let terlijk zouden moeten heroveren. Intussen komen er uit Singapore (behalve van de Europese bevolkings groep) verzoeken, om Marshall met zijn zin te geven. De Maleiers in deze door Chinezen overheerste stad be ginnen zich bedreigd te voelen en de minister voor huisvestin: in Mar shall's kabinet heeft al de Britten ge vraagd om waarborgen voor de Ma- leise minderheid zoals een voorge schreven percentage Maleiers dat in iedere onderneming en ieder rege ringsbureau te werk zou moeten wor den gesteld.r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5