Centraal Planbureau verwacht verdere stijging activiteit Kamer stemt voor beperking van de verkoop op afbetaling klankbord B. EN W. MOETEN BISSCHOP HET STEMRECHT ONTNEMEN" VRIJDAG 4 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ECONOMISCH PLAN 19S6 GEPUBLICEERD Er kunnen dit jaar 70.000 woningen tot stand komen Voor 1956 wordt een verdere stijging van de economische acti viteit verwacht. Aan deze raming, neergelegd in het zojuist versche nen Centraal Economisch Plan 1956, liggen verschillende veronder stellingen ten grondslag. Voor de uitvoer wordt een stijging met acht procent verwacht. De loonvoet zal naar raming met vijf procent toe nemen. Hierbij is rekening gehouden met de toegestane verruiming van de secudaire arbeidsvoorwaarden en een zekere mate van be- drijfstaltsgewijze differentiatie. De overheidsuitgaven vertonen 'n be trekkelijk geringe stijging. Ook de doorwerking van de vroeger geno men belastingmaatregelen draagt tot de veronderstelde expansie bij. Voor 1956 is aangenomen, dat het door het verscherpte goedkeu- ringsbeleid mogelyk zal zjjn, bij een bouwvolume van 70.000 woningen, zoals in het bouwprogramma 1956 is voorzien, het aantal gereedko mende woningen eveneens tot 70.000 te verhogen. Er wordt binnen de bouwnijverheid overeenkomstig het bouwplan, een verschuiving naar woningbouw en nijverheidsb ouw verwacht. Een verdere stijging van con sumptie en investeringen wordt verwacht. Ondanks de stijging van de arbeidsproduktiviteit zal de werkgelegenheid nog sterker toe nemen dan het aanbod van arbeid en de geregistreerde arbeidsreser ve zal dan ook, naar verwacht wordt,- zelfs beneden het peil van 1948 dalen. Een gering betalings balanssaldo op lopende rekening wordt geraamd. Voor 1956 worden bij de veronder stelde loonstijging en een zeer ge ringe prijsstijging voor ingevoerde goederen, slechts geringe prijsstijgin gen verwacht. De gevoeligheid voor prijsgevoelige factoren zal echter on der de gegeven omstandigheden gro ter worden. In dit verband zijn de maatregelen, welke per 1 januari 1957 zullen worden genomen, van be lang. Invoering van de algemene ouderdomsverzekering en een even tuele huurverhoging met 25 procent zullen met een compenserende loons verhoging gepaard gaan. De afschaf fing van de vereveningsheffing zal de kostenverhogende invloed daarvan slechts gedeeltelijk opheffen. In de veronderstelling, dat geen belastingverlaging mogelijk zou zijn, kan men 'n kostenverhogende loons verhoging van ongeveer 2% procent verwachten. De arbeidsreserve zal, naar het Centraal Planbureau veronderstelt, dalen van een jaargemiddelde van 55.000 manjaren tot ongeveer 47.000 manjaren. De spanning op de ar beidsmarkt houdt dus, naar verwacht wordt, aan, maar neemt niet sterk toe. Investeringen De investeringen kunnen vooral in de voor directe overheids- beïnvloeding vatbare bedrijven worden afgeremd; in tijden van verminderde spanning kan de in vesteringsactiviteit daar immers onafhankelijk van ondernemers- motieven weer worden opge voerd. Dergelijke investeringen maken ongeveer een kwart pro cent van de totale investeringen (exclusief woningbouw) uit; niet alles kan echter zonder grote be zwaren worden uitgesteld. Kredietmaatregelen zouden mede kunnen bijdragen tot een beperking van de binnenlandse bestedingen; zij zouden vooral van betekenis zijn, voorzover zy de consumptie (afbeta lingskrediet) en de nlet-essentiële in vesteringen aantasten. De voornaam ste uitwerking van een dergelijk pro gramma zou zijn, dat de invoer zou afnemen en de betalingsbalans een groter overschot zou vertonen. Daar het nationale inkomen een geringere stijging zou vertonen, zou uit dezen hoofde de aanleiding tot loonsverho gingen geringer worden. Ook zou de spanning op de arbeidsmarkt afne men. Tegenover het verlies van reëel inkomen, dat deze maatregelen met zich brengen, staat dat de verkregen deviezenreserves later een minstens even grote expansie mogelijk maken. Land- en tuinbouw Wat de landbouw betreft, wordt voor 1956 in verband met de strenge winter geen herstel van het winter- granenareaal verwacht. Wel is enige uitbreiding van de suikerbietenteelt waarschijnlijk tegenover inkrimping van peulvruchten. Naast een grotere produktie van aardappelen is in de tuinbouw in 1955 een mindere oogst van appelen en peren verkregen, die ook in de consumptie zijn weerslag vond. In 1956 is weer een grotere produktie van appelen en peren raamd. VERZOEK VAN ROTTERDAMSE RECHTER 99 Hij zou in vreemde staatsdienst zijn Big het college van B. en W. van Botterdam is een verzoekschrift binnengekomen van de Botterdam- se rechter, mr. A. Dirkzwager, om de nieuwe bisschop van Botter dam, mgr. M. A. Jansen, zijn stem recht te ontnemen. Dit verzoek baseert hij op art. 7 sub 4 van de wet op het Neder landerschap, die de Nederlander op straffe van verlies van burger rechten verbiedt, in vreemde staatsdienst te treden zonder ver lof van de koningin. De nieuwe bisschop van Rotter dam zou zich volgens mr. Dirk zwager door de aanvaarding van zijn bisschopsambt in dienst van de Vaticaanse staat hebben gesteld zonder daarvoor de koninklijke toestemming te vragen. Volgens Deze auto werd tamelijk zwaar be schadigd, toen hij donderdagmiddag bij Der Boede" te Koudekerke uit de bocht vloog en vervolgens enkele eigenaardige capriolen maakte. Twee van de drie inzittenden werden daar bij geblesseerd. FOTO P.Z.C.) COMPLEX. Mevrouw June Fishbeln uit Chicago, een voormalige sergeant van het korps Vrouvyelijke Vrijwilli gers in de V.S., heeft echtscheiding verkregen omdat haar man. die het in het Amerikaanse leger niet verder heeft gebracht dan korporaal, haar had verlaten. Haar hogere militaire rang had hem een minderwaardig heidscomplex bezorgd, zo verklaarde zij voor de rechter. GESTICULATORS. In de autobussen van Napels staat te lezen: „Verboden te spreken met de chauffeur. Hij heeft zijn handen nodig om te stu ren". Affaire Schokking thans niet in de Kamer. (Van onze parlementaire redacteur)- De vaste commissie van binnen landse zaken in de Tweede Kamer heeft besloten om het verslag naar aanleiding van de nota van de minis ter van binnenlandse zaken, prof. Beel, betreffende de in de pers ver schenen publikatie over de burge meester van Den Haag, mr. Schok king, tegelijkertijd openbaar te ma ken met het antwoord van de rege ring. Aangezien met de samenstelling van dit antwoord enige tijd gemoeid is, bevestigt dit besluit van de com missie van binnenlandse zaken, dat de tegenwoordige Tweede Kamer de zaak-Schokking niet meer in het openbaar bespreken zal. Zij laat dat aan de nieuwe Kamer over. Scheepsbotsing in Antwerpen. Het Britse vrachtschip „Manda- sor" (10.150 t.) en het Liberiaanse vrachtschip „National Servant" (10.920 t.) zijn donderdag te Ant werpen op de Schelde met elkaar in botsing gekomen. Beide schepen werden zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. deze Rotterdamse rechter zou hij daardoor automatisch de rechten van zijn Nederlanderschap hebben verloren. Mr. Dirkzwager merkt in zijn schrijven op, dat de laatste tijd on dubbelzinnig is gebleken, dat het episcopaat in Nederland in geval van botsing de voorkeur geeft aan de wet van het Vaticaan en van de R.K. kerk boven de Nederland se wet. Naar het A.N.P. uit de kringen van het aartsbisdom vernam is men ten zeerste verwonderd over dit verzoek", van mr. Dirkzwager. „De nieuwe bisschop vervult zijn functie niet als onderdaan van Vati- caanstaat, maar als lid van het ka tholieke kerkgenootschap". „De vaticaanstaat moet los gezien worden van het regiem van de r.-k. kerk. Een doorvoering van het stand punt van mr. Dirkzwager zou beteke nen, dat alle geestelijken in „vreemde staatsdienst" zouden zijn getreden door hun wijding tot priester". Van de zijde van het ministerie van justitie vei'klaarde men desgevraagd, van mening te zijn, dat mr. Dirkzwa ger dit verzoekschrift niet heeft ge richt als rechter maar als particulier. Wat de Inhoud van zijn verzoek schrift betreft, is men daar van opi nie, dat het. naar voren gebrachte een extreme visie inhoudt. In de administratieve praktijk heeft nooit iemand er aan gedacht bisschoppen en priesters van de r.-k. kerk te beschouwen als onderdanen van de Vaticaanse staat. Een derge lijk standpunt achtte men volkenrech telijk waarschijnlijk ook niet houd- N.D.P. huldigde voorzitter Henny bij diens afscheid. Onschatbare verdiensten voor Nederlands perswezen Te Amsterdam hield de vereni ging De Nederlandse Dagbladpers woensdag haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Bij deze gelegen heid nam de veernigïng af scheid van haar voorzitter, de heer J. W. Henny, die zich niet meer voor een herbenoeming beschikbaar had gesteld. De heer Henny, die van 1930 tot 1940 en van 1951 tot 1956 de ver eniging als voorzitter heeft geleid, heeft zich in die hoedanigheid voor het gehele Nederlandse perswezen on schatbare verdiensten verworven. De thans aftredende president heeft indertijd een groot aandeel gehad in de oprichting van het Algemeen Ne derlands Persbureau (A.N.P.)het Centraal Bureau voor de Couranten publiciteit en het Nederlands Pers- instituut. Daarnaast heeft hij belang rijke functies bekleed in de „Fédéra- tion Internationale des Editeurs des Journaux". Tijdens een diner, dat hem en me vrouw Henny na afloop der vergade ring werd aangeboden en waaraan o.m. ook de minister van financiën, de heer J. v. d. Kieft aanzat, is de scheidende voorzitter in warme be woordingen hulde en dank gebracht voor al hetgeen hij in de loop der ja ren vooi' de Nederlandse organisatie van dagbladuitgevers heeft verricht.. De heer Henny zal als voorzitter van dc dagbladpers worden opgevolgd ,door de heer W. van Norden, direc teur van het dagblad „Het Parool" te Amstrdam, die als zodanig werd ver kozen en geïnstalleerd. Henri Theunisse overleden. Op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam zal vandaag het-stof felijk overschot ter aarde worden besteld van de op 69-jarige leeftijd overleden heer Henri Theunisse, een der nestoren uit de wereld der Ne derlandse lichte muziek. De te Lon den geboren heer Theunisse, die als kapelmeester vele jaren! binnen- en buitenlandse artiesten in variété nummers begeleidde, boekte met zijn eerste Nederlandse liedje „Als de zon schjjnt door de ruiten" veel suc- Een scène uit „De Keizer var, Amerika" van George Bernard Shaw, dat onder auspiciën van n de Z.V.U. dinsdag 8 mei in Mid- delburg en woensdag 9 mei in M H Vlissingen wordt opgevoerd p defbr de Nederlandse Comedie. Links: Han Bentz van den Berg, rechts: Paul Huf. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Rapport van Hammarskjoeld over Midden-Oosten De secretaris-genaral van de Ver enigde Naties .Hammarskjöld, heeft donderdag de Veiligheidsraad zijn eerste rapport over zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten toegez den. Hammarskjöld zei in zijn rapport dat zijn onderhandelingen met Israël en de vier betrokken Arabische lan den „in alle gevallen met positieve resultaten zijn bekroond". Hij zei met de vijf regeringen de mogelijk heid te hebben bestudeerd van een „opnieuw volledig in acht nemen van de verschillende artikelen van de algemene wapenstilstandsover eenkomsten." De wens hiertoe werd door alle vijf nar tij en gedeeld, zo zei hij. Hammarskjöld zal het komende weekeinde in New York terugkeren. Volgende week zal hij zijn eindrap port aan de Veiligheidsraad voorleg gen. S.E.R. overweegt: Geen nachtwerk voor bakkers Wellicht oud brood aan koffietafel Volgens een bericht In. het Alge meen Dagblad zou in een commissie van de Sociaal-Economische Raad. die een onderzoek heeft ingesteld naar de nachtarbeid in het bakkerij- bedrijf, overwegen om het verdwij nen van de nachtarbeid zo nodig sa men te laten vallen met een verbod van verkoop van vers brood voor twee uur 's middags. De Nederland se gezinnen, die gewend zijn, 's mid dags brood te eten, moeten hun eet gewoonten dan maar veranderen, zo zou een lid van de commissie zich hebben uitgedrukt. WETSONTWERP AANGENOMEN Eerste storting wordt vergroot; ook minder termijnen (Van onze parlementaire redacteur) Met alleen de stemmen van de communisten tegen hechtte de Twee de Kamer donderdagmiddag haar goedkeuring aan een wetsontwerp voor tijdelijke regeling van de afbetalingsovereenkomsten. Dit wets ontwerp bedoelt de regering, in afwachting van een algeheel afbeta lingswezen, de bevoegdheid te verschaffen tot het treffen van beper kende maatregelen op grond van conjunctuur-politieke overwegingen. Indien dit naar het oordeel van de minister van Economische Zaken ter beperking van de bestedingen wenselijk is, zal hij in overeenstem ming met de minister van Financiën voor het sluiten van afbetalings overeenkomsten betreffende door hem aan te wijzen goederen voor schriften kunnen geven en wel omtrent: le Het betalen van een ge deelte van de koopsom bij het sluiten van de overeenkomst en de om vang van dat gedeelte, 2. Het afbetalingsplan voor het resterende ge deelte van de koopprijs. De staatssecretaris van economische zaken, de heer Veldkamp, verwees voor wat het conjunctuurvraagstuk aangaat naar de rede. welke minis ter Zijl tra onlangs in de Eerste Kamer heeft gehouden. Hij wilde zich beperken tot een der instrumenten, dat de regering in de huidige con junctuurfase meent nodig te hebben en dat in het onderhavige ontwerp is neergelegd. Hij merkte voorts op. dat de voor gestelde maatregel niet op zichzelf staat, er is een gamma van maat regelen. Verscheidene behoeven ech ter geen wettelijke regeling. Een en ander zal thans neerko men op verhoging van de zogenaam de eerste afbetaling en de vermin dering van het aantal termijnen, waarin de rest van de koopsom kan worden voldaan. De heer Van Eijsden (a.r.) vestig de er de aandacht op, dat verschil lende vormen van krediet zich aan de wet onttrekken en dat er van de wet een discriminerende werking op de afbetaling zal uitgaan. Maar de staatssecretaris achtte deze be zwaren niet van belang. De heer Van de Wetering (c.h.) drong op spoedi- fe regeling door de minister aan. Hij etreurde mèt enkele andere leden, o.a. de heer Peschar (p. v.-d. a.), dat het probleem van de afbetaling tot nu toe nog niet principieel be handeld kon worden. Wat dit laat ste betreft zegde de staatssecreta ris toe, dat hij bii de S. E. R. tot bespoediging van het advies over deze materie zou aandringen. De heer Van Leeuwen (v.v.d.) was meer voorstander van het wetsont werp om sociale dan om conjunc turele redenen. Van de minister van economische zaken verlangde hij een behoedzame hantering van de ge vraagde machtiging en een gedegen overleg met de belanghebbenden. Alleen de heer Gortzak stemde te gen het ontwerp, omdat het het ko pen op afbetaling bemoeilijkt en om dat het het gevaar schept dat men sen, die de eerste storting niet bij elkaar kunnen krijgen, in handen vallen van woekeraars. Zijn tegen stand baatte niet; de Kamer nam zoals gezegd bet wetsontwerp aan. Het Wereldgebeuren. Andere lucht De Parijse lucht ls niet goed voor mijn jongens", heeft Pier re Poujade woensdag na af loop van het congres van zijn bewe ging gezegd. Zo motiveerde hij het besluit, om alle partijbureaus uit Pa rijs over te brengen naar Saint Céré, waar de functionarissen van de Be weging van Winkeliers en Ambachts lieden niet zoveel in contact kunnen komen met andere politici. Saint Céré is de meeste partij functionarissen niet onbekend. Daar, in de geboorteplaats van de leider der beweging, hebben honderden Pouja- disten vóór de verkiezingen van janu ari trainingscursussen gevolgd. In een hotel van dertig kamers, dat Poujade voor dit doei had gehuurd, werden zij in tien dagen voorbereid op de taak. die hun wachtte en waar van een belangrijk onderdeel was: de bijeenkomsten van andere partijen te verstoren door met bedorven fruit te gooien en onvriendelijke interrupties te slaken. En ongetwijfeld zullen de oude en wijze inwoners van het dorp, die Poujade de laatste tijd niet meer Pierre maar Pierrot noemden, op die manier onder de indruk gebracht kunnen worden van de macht, die de zoon van een arme aannemer als volksmenner heeft weten te verove ren. Het nieuwe hoofdkwartier van de beweging zal Poujade's aanzien meer goed doen, dan de handel in kantoorbehoeften, die hij had opge richt toen het reizen „in boeken" geen succes opleverde. Een onaanzienlijk kantoorboekhandeltje is het. Het voornaamste artikel zijn de prent briefkaarten, welke zijn vrouw ver koopt aan de toeristen, die de ver gane glorie van Saint Céré komen be wonderen. Er zijn op het congres dat in Parijs werd gehouden harde klappen gevallen. Officieel was het doel, de richtlijnen van de bewe ging onder de loep te nemen, en een boom op te zetten over de parlemen taire politiek. Maar de werkelijke op zet was, om de macht van Poujade te bevestigen en eventuele mededingers uit te sluiten. Inderdaad waren er een paar heren, die meenden, ook over voldoende leiderscapaciteiten te be schikken om de scepter te zwaaien over het miljoen volgelingen. De stoe re Jean-Marie le Pen bijvoorbeeld, die als Poujadist de benjamin van de Na tionale Vergadering is, en die eer behaalde als officier bij de parachu tisten, had zo zijn eigen ideeën, die gepaard gingen met zijn eigen aspi raties. Hij wilde van de beweging meer een rechtse politieke partij ma ken. Het lag hem een beetje zwaar op de maag, dat men hem niet had benoemd tot voorzitter van de fractie in de Assemblée. Men zegt, dat hij in de geheime zitting van het congres door Poujade tot de orde is geroe pen. Hij moet «in de pas lopen". En als hij dat niet doet, kan hij beter be danken. Een tweede met wie het kwaad kersen eten was, is Léon Dupont, die zich specialiseerde op agrarische aan gelegenheden. Velen vonden hem „te antisemitisch". Bovendien was hg voorstander van een manier van kri tiseren. zo ongezouten, dat zelfs Pou jade, die niet voor een kleintje ver vaard ls, er voor terugdeinsde. Zijn lot als Poujadist is bezegeld: Hij heeft officieel bedankt. Poujade is dus weer als de grote man uit de machtsstrijd naar vo ren gekomen. Maar wat de bui tenstaanders het meeste interesseer de, is nog een groot geheim. Dat is de vraag, hoe de Poujadisten verder te werk zullen gaan, nu zij een flink aantal zetels hebben veroverd in de Assemblée. Het voortdurende ge scheld op de volksvertegenwoordigers in de verkiezingsstrijd kan niet altijd doorgaan. Het ideaal, het bijeenroe pen van een soort „Staten-Generaal" zoals men die vroeger in Frankrijk kende zal voorlopig niet worden ver wezenlijkt. In plaats van belasting- stakingen af te kondigen, moet men helpen om Frankrijk uit het moeras te helpen. En steeds wegblijven uit de Nationale Vergadering wanneer daar iets bijzonders gebeurt, zal bij de stemmers ook niet in de smaak val len. In Parijs heeft men waarschijn lijk geen koers kunnen vinden. Mis schien dat de lucht in Saint Céré meer inspireert. Daar werd immers de eerste belastingstaking uitgevon den, en dat was het wapenfeit, waar door de redenaar Poujade op zo'n speciale manier naam heeft gemaakt. PIERRE POUJADE mjjn jongens uit Parys Salariskwestie Indische burgerambtenaren. De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft donder dag conclusie genomen in het proef proces van de voormalige mulo-on derwijzer Jan Poldermans tegen de Staat der Nederlanden in verband met de aanspraken der vroegere Ne derlands-Indische burgerambtena ren op betaling van salaris over de periode, die zij in Japanse krijgsge vangenschap hebben doorgebracht. De procureur-generaal conclu deerde tot verwerping van het be- roeP tegen de beslissing van het ge rechtshof, waarbij deze aanspraken werden afgewezen, en tot. veroorde ling van de eiser in de kosten. Arrest op 15 juni a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3