PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westelijken zouden het eens zijn over Frans ontwapeningsplan Djakarta wenst geen ambassadeur meer Vele nieuwe kleuterscholen in Zeeland BILT N MOORDPARTIJ IN MARRAKESJ DONDERDAG VOORTGEZET VERWACHT... 199e jaargang - no. 106 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-80, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandsiraat 2, telef- 16: :uzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. NIEUWE ROL VOOR DE NAVO Gekoppeld aan Duitse hereniging Aan de vooravond van de Navo-bijeenkomsf hebben de Britse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs een bespreking gehouden. Men zou het in grote lijnen eens zijn over de wijze, waarop de Navo-werkzaamheden kunnen worden uitgebreid. Economische hulp aan niet-Navoleden dient geen taak te zijn voor de Navo. Nu de Russi sche druk is afgenomen, moet de nadruk gelegd worden op de econo mische en politieke planvorming binnen de Navo-organisatie. De nieuwe rol wordt vooral gezien als een tegenwicht voor het streven van de Sow- jet-Unie om het communisme met politieke en economische middelen te verspreiden. De secretaris-generaal, Lord Ismay, heeft op een persconferentie ver klaard zich volgend jaar uit zijn functie te willen terugtrekken. Overigens sprak hij de berichten tegen als zou hij worden opgevolgd door de 59-jarige Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, maar men hoopt, dat deze daartoe toch bereid zal zijn. Lord Ismay waarschuwde de journalisten „niets opzienbarends Zwarte lonen Er wordt nogal veel gepraat over de zwarte lonen, in het bouwbe drijf. Niet omdat dit verschijn sel in het bouwbedrijf zoveel ernsti ger zou zijn dan in andere bedrijven, maar omdat de belastingbetaler die zwarte lonen van de bouwvakarbei ders goeddeels betaalt. Dat gebeurt via de subsidies, welke het rijk geeft op tal van bouwwerken. Die zwarte lonen zijn een onwettig verschijnsel, maar iedereen van minister tot loopjongen praat er over alsof ze de gewoonste zaak van de wereld zijn. Het gaat om een massale overtre ding van de loonvoorschriften en om het feit, dat de overheid niet in staat is jegens de overtreders haar gezag te handhaven. u kan men zich op het standpunt stellen, dat de overheid dan maar eens stevig moet optre- den en wanneer het alleen om het bouwbedrijf ging zou dat mogelijk wel succes hebben. Het gaat echter niet alleen om het bouwbedrijf, want ook in tal van andere bedrijfstakken wor den zwarte lonen uitbetaald. Er is daarom wat de zwarte lonen betreft, maar één gevolgtrekking mo gelijk: de wettelijke eisen voor de loonvorming zijn niet gefundeerd in het rechtsgevoel van het Nederlandse volk. Men voelt het aannemen en betalen van zwarte lonen niet als een echte overtreding van de wet. In „De Gids", het orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond is vorige week het probleem van de zwarte lonen aangesneden door drs. W. Albeda, Hij vraagt zich af of men het aan een huisvader kwalijk mag nemen, als hij boven-wettelijk loon aanvaardt, dat hij toch eigenlijk voor zijn gezin niet kan missen. Drs. Albeda wijst er ook op, dat een werkgever, die niet langer zwarte lo nen wilde betalen, 90 van zijn per soneel zag verdwijnen. Daarna probeert hij de vraag te beantwoorden of we dan maar met zijn allen de schuld op de omstandig heden moeten schuiven en hij komt tot de volgende slotsom: Voor ons staat vast dat het hand haven van een systeem, dat tot wets overtreding op grote schaal leidt, on juist is. Evenzeer staat vast, dat zon der remmen de loonbeweging niet overal in de hand te houden zal zijn. Laten wij daar de consequenties uit trekken! Dit is öf naleving van de wet af dwingen dit lijkt ons onmogelijk èf op verantwoorde wijze in de loon politiek de soepelheid brengen, die blijkbaar in de praktijk niet gemist kan worden. Het moet mogelijk zijn om de nodi ge soepelheid in de loonvorming per onderneming te combineren met het handhaven van de, bij de huidige overspanning, onontbeerlijke remmen. Bij dit gezonde advies van drs. Al beda past een korte aantekening. De fout van de zwarte lonen ls, dat ze „zwart" zijn en dus onzicht baar. Er zou al veel gewonnen zjjn, wanneer de zwarte lonen zichtbaar werden gemaakt. Niet alleen zou men dan de omvang van het euvel leren kennen, maar men zou ook de grof ste uitwassen kunnen wegnemen. In dien bij het wegnemen van die grofste uitwassen werknemers en werkgevers zouden samengaan, moet er toch waarlijk wel iets te bereiken zijn. Dan is immers geen intense over heidscontrole nodig, want het toe zicht van de bedrijfsgenoten biedt voldoende waarborg. Er zou een soort tijdelijke amnestie voor de overtreders afgekondigd moeten worden, opdat men weer tot het afsluiten van openlijke en dus eer lijke collectieve arbeidsovereenkom sten kan geraken. Daarin zal dan wel een goed deel van de zwarte lonen verrekend dienen te worden, maar dat is verre te ver kiezen boven het huidige zwarte ge knoei. En het is bovendien in over eenstemming met de werkelijkheid, waarvoor men nimmer de ogen mag sluiten!! en revolutionairs" te verwachten van, de komende zittingen van de Navo-raad. Volgens minister Von Brentano zijn de drie Westelijke bondgeno ten en West-Duitsland het eens ge worden over een Frans plan, dat zal worden meegenomen door Mol- let en Pineau als zij naar Moskou gaan. Het Franse plan. volgt in grote trekken de Britse gedachtengang. In de eerste plaats zouden controle-or ganisaties in werking moeten komen en symbolische beperkingen van de bewapening uitgevoerd moeten wor den. In de tweede plaats zou algeme ne ontwapening voorwaardelijk ge steld worden aan hereniging van Duitsland via vrye verkiezingen, en misschien ook aan de oplossing van andere problemen, zoals de unificatie van Korea. Moezel-kanaal Von Brentano vertelde ook dat Frankrijk en Duitsland het nage noeg eens zijn over de toekomst van het Saargebied en over de aanleg van 't Moezel-kanaal. Ver tegenwoordigers van de twee re geringen zullen op 15 en 16 mei samenkomen om een akkoord over het Saargebied op te stellen en dit ontwerp zal worden voorgelegd aan Mollet en Adenauer, wanneer die elkaar begin juni in Luxem burg ontmoeten. v Tegen het projekt Moezel-kanaal is felle oppositie gevoerd door de staal industrie van het Ruhrgebied, uit vrees voor de ijzermijnen van Lotha ringen, welke dan zouden beschikken over goedkoop vervoer té water naar de Rijn en vandaar naar zee. Ondertekenaars van het verdrag zouden Frankrijk, West-Duitsland en Luxemburg zijn. Grot stortte in - zes jongens gedood Zes jongens van negen tot zestien jaar zijn bij de plaats Basco op het eiland Bataan, lévend begraven, doordat een grot aan de kust plotse ling instortte. De jongens, allen zo nen van vissers, kortten de tijd met spelen in de grot in afwachting van de teruglceer van hun vaders. Franse patrouilles machteloos Naar reeds gemeld heeft zich in de nacht van woensdag op donderdag in Marrakesj een afschuwelijke moordpartij voorgedaan, waarbij voormalige volgelingen van de onlangs overleden pasja, EI Glaoui, werden gedood. Ook donderdag hebben de moordlustige Arabieren Marokkaanse nationalis ten deze slachting voortgezet. Voor zover bekend zjjn er tenminste 35 personen omgekomen. Gewapende benden zwierven door het Arabische stadsdeel op zoek naar volgelingen van het oude. regime. Franse politiepatrouilles stonden machteloos toe te zien op de grens van de Arabische en Europese stads wijken, daar zij niet gemachtigd wa ren op te treden, omdat alle bevoegd heden tot het handhaven van de vei ligheid aan de Marokkanen zijn over gedragen. Naar verluidt zou deze orgie van geweld voortgevloeid zijn uit een be toging, uitgeschreven om te proteste ren tegen het vermoorden twee dagen geleden van een nationalistische win keleigenaar. Er stonden donderdag in de inheem se wyk naar schatting 30 huizen in brand. In de Europese wijk, welke zwaar bewaakt werd door troepen en politie, was het daarentegen rustig. Het Marokkaanse kabinet, dat on der voorzitterschap van sultan Mo hammed Ben Yoessef in Rabat in spoedzitting bijeenkwam, heeft de moorden en plunderingen krachtig veroordeeld en laten weten, dat zy, die verantwoordelijk zijn voor deze onlusten, streng gestraft zullen wor den. De ongeregeldheden hebben het ka binet er tevens toe gebracht spoed te betrachten met de oprichting van een Marokkaans leger. De chef-staf leger, prins Moulay Hassan, en de minister van defensie, Ahmed Reda Guedira, zijn naar Pa rijs vertrokken om Frankrijk om meer steun te verzoeken voor de op bouw van het Marokkaanse leger. De belangstelling voor 't kleu- n tero-'derwijs is in Zeeland de laatste jaren sterk toegeno- men. In diverse gemeenten verrezen nieuwe scholen, die bovendien uitstekend werden geoutilleerd. Deze foto toont de onlangs in gebruik genomen kleuterschool te St. Philips- land. (FOTO P.Z.C.) m lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll Vermogen atoomreactor te Kjeller wordt vergroot Het vermogen van de atoomreac tor van het Noors-Nederlandse insti tuut te Kjeller nabij Oslo, zal binnen kort worden vergroot van 350 tot 800 KWU. Dit is donderdag door een woordvoerder van het instituut aan het Oslose blad „Arbeidersbladet" meegedeeld. De produktie van isotopen zal hierdoor worden vergroot en de mo gelijkheden voor onderzoek verbe- Deze foto toont beide zijden van de legpenningdie door het Comité voor het tot stand brengen van een natio naal monument op de Dam te Am sterdam is uitgegeven. De penning, die werd vervaardigd door de Rijks munt te Utrecht, is ontworpen door prof. V. P. S. Esser uit Amsterdam. Op de ene zijde staat te lezen: Maar geest brak xoet en stelde op de ge slagen bres de mens(links). De keerziide heeft als centrale figuur 'n bloemmotief met daaromheen Na tionaal Monument 1940-1945 (in Ro meinse cijfers) en 4-5-1956. Een gou den exemplaar is aangeboden aan H. M. Koningin Juliana, H.K.H. Prinses Wühelmina en de stad Amsterdam. Er zijn ook zilveren en bronzen exemplaren uitgereikt. Aanbod thans verlopen Het aanbod van Indonesië om met Nederland ambassadeurs uit te wisselen, vervat in een nota van drie maart aan de Nederlandse rege ring, moet thans als „verlopen" worden beschouwd, aldus heeft de correspondent van het A.N.P. in Djakarta uit gezaghebbende bron vernomen. Het aanbod was door de vorige regering gedaan, na de eenzijdige opheffing door Indonesië van de Nederlands-Indonesische Unie, waar onder de beide landen hoge commissarissen uitwisselen. Nu het parlement het wetsontwerp tot opheffing van alle R.T.C.-overeen- komsten heeft aangenomen, wordt het uitwisselen van zaakgelastigden mear geschikt geacht, aldus voegde men in regeringskringen hieraan toe. De Indonesische zaakgelastigde in Nederland, de heer Kweedjlehoo, is voor dringende consultaties door de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Roeslan Abdoelganl, naar Djakarta ontboden. Dit overleg heeft betrekking op de jongste ontwikkelingen in de verhou ding tussen Nederland en Indonesië, De heer Kweedjiehoo heeft in verband hiermede donderdagmorgen op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag een onderhoud gehad met de regeringscommissaris voor Indo- Straaljager stortte in zee - vlieger ongedeerd Donderdagavond is een „Thunder- jet"-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht en thuishorende op de vliegbasis Eindhoven ten nood-noord westen van de lichttoren te Ouddorp in zee gevallen. Vaandrig-vlieger A. Tombal uit Amsterdam heeft zich door middel van de schietstoel en de parachute kunnen redden. Van Ouddorp uit zag men het valscherm in zee drijven. Een uit Ouddorp uit gevaren boot heeft de vlieger aan boord genomen. Hij had het zeer koud maar was ongedeerd. De „Thunder jet" is in zee ver dwenen. Het ongeluk is vermoedelijk een gevolg van motorstoring. Het probleem der onbevoegde leerkrachten De belangstelling voor het jonge kind is altijd groot geweest in Ne derland en dus ook in Zeeland. Maar er is toch een grijze en al wat oudere dame, wier belangstelling voor de Zeeuwse kleuters ver bo ven de middelmaat uitsteekt. Dat is mej. H. J. Glasz, inspectrice van het kleuteronderwijs in het vierde district, waartoe de provincie Zee land behoort. Aan haar is de taak toebedeeld om mede leiding te geven aan de grote vernieuwing, die zich vol trekt in het kleuteronderwijs nn een nieuwe wet van kracht is ge worden, welke aan dat onderwijs een stevige financiële basis geeft. Op de gemeentebesturen kwam de zorg voor gebouwen en materiaal te rusten, op het rijk de zorg voor de salarissen van de leerkrachten. Eer zij evenwel die zorg op zich nemen moet uiteraard voldaan worden aan wettelijke bepalingen en dat is niet voor alle kleuterscholen even een voudig. In het jaar 1955 telde Zeeland 151 kleuterscholen en van de hoofdleid sters dezer scholen bezaten er 35 niet de thans vereiste bevoegdheden, zo deelde mej. Glasz ons mede. Boven dien waren ongeveer 100 kleuterleid sters niet gediplomeerd. Bij de subsi die-aanvragen kan dat, naar de me ning van mej. Glasz, nog wel moei lijkheden geven, want er dient ge streefd te worden naar een perso neelsvoorziening, die aan de wettelij ke normen voldoet. Voorlopig zijn er echter overgangs bepalingen, die in vele gevallen uit komst zullen bieden. Ongediplomeer de krachten, die op 1 januari 1955 in functie waren en de leeftijd van 18 jaar hadden bereikt, mogen tot 1963 haar arbeid voortzetten. Bovendien kunnen ongediplomeerde leerkrachten die de 35-jarige leeftijd bereikten en vijf dienstjaren hebben, onbeperkt in functie blijven. Ondanks deze overgangsbepalin gen is er echter in Zeeland nog een aantal scholen, waar niet alle leer krachten onder de subsidieregeling gebracht kunnen worden. Voor deze scholen is er tenslotte dan nog de mogelijkheid een rouleer systeem toe te passen, waarbij tel kens een groep kinderen gedurende enkele schooltijden per week afwezig is. Verwacht wordt, dat de betere sa lariëring van de kleuterleidsters de belangstelling voor dit beroep zal sti muleren. Zoals bekend zijn er in Zee land enige opleidingsscholen, waar van er één te Middelburg, reeds voor het jaar 1955 een voorlopige subsidie ontvangen zal. Verwacht moet ove rigens worden, dat in bepaalde delen van de provincie bijvoorbeeld Schouwen-Duiveland en het niet-ka- tholieke deel van Oost Zeeuwsch- Vlaandcrcn het verkrijgen van be voegd personeel moeilijker zal zrjn dan elders. Tot zover de personeelsvoorziening bij het Zeeuwse kleuteronderwijs. De huisvesting Over de huisvesing van de kleuter scholen in Zeeland kon mej. Glasz een optimistisch geluid laten horen. Die huisvesting ziet er verhoudingsgewijs in Zeeland niet slecht uit. Daarbij heeft ook de vernieuwing na de wa tersnood van 1953 een belangrijke rol gespeeld, maar daarnaast is ook in niet getroffen delen van de provincie de nieuwbouw belangrijk geweest. In 1955 werden niet minder dan 15 nieuwe schoolgebouwen in gebruik genomen en in 1956 kwamen vier nieuwe schoolgebouwen ter beschik king. Reeds staat vast, dat er nog een nieuwe school in Yerseke zal komen, twee in Middelburg, één in Vlissingen (Vervolg op pag. 2) nesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. Het is de bedoeling, dat de heer Kweedjiehoo, die vandaag zal ver trekken, binnen veertien dagen in Nederland zal terugkeren. Auto door trein gegrepen: 3 doden en 2 zwaargewonden Donderdagavond is op een onbe waakte overweg tussen Maastricht en Eysden een personenauto van Luxemburgse nationaliteit tegen een passerende D-trein gereden. Van de vijf passagiers in de auto werden er 3 gedood en 2 zwaar gewond. Om het leven zyn gekomen de da mes Jacqueline MeijerMichels (31 jaar), Josephine Kohl (58 jaar) en Henriëtte Engel, echtgenote van H. Peiffer (48 jaar). Allen waren af komstig uit Walferdange in Luxem burg. De heer Albert Meijer (41 jaar) werd vrij zwaar gewond. Hij bestuurde de auto. Zijn zoontje John ny Meijer (7 jaar) werd zwaar ge wond en verkeert in levensgevaar. De D-trein, die om 18.16 uur uit Maastricht vertrokken was naar Luxemburg, had twintig minuten vertraging. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten donderdagavond 19 uur: Stockholm, licht bewolkt 14 Oslo, zwaar bewolkt 14 Kopenhagen, onbewolk* 11 Aberdeen, zwaar bewolkt 13 Londen, zwaar bewolkt 15 Luxemburg, licht bewolkt 16 Parijs, zwaar bewolkt 16 Bordeaux, geheel bewolkt 18 Grenoble, geheel bewolkt 17 Nice, half bewolkt 18 Berlijn, geheel bewolkt 11 Frankfort, zwaar bewolkt 18 gr München, licht bewolkt 12 Zurich, zwaar bewolkt 14 Genève, zwaar bewolkt 17 Locarno, licht bewolkt 20 Wenen, half bewolkt 16 gr Innsbruck, zwaar bewolkt 15 Rome. licht bewolkt 21 Ajaccio, half bewolkt 17 DE WEINIG VERANDERING. Droog en over het algemeen zon nig weer. In de kuststreken hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind, maar later op de dag zwakke of ma tige wind uit zee. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 5 mei. Zon op 5.05 Maan op 2.38 onder 20.13 onder 14.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1