Voorlopig Nederlands elftal won van tam spelend Portsmouth Nepals koning viermaal gezalfd TAAK BIJ DELTAPLAN VOOR NED. WATERSCHAPSBANK ONDERSCHEIDINGSTEKEN VOOR BROMFIETSEN IS GEWENST DONDERDAG 3 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T „SALON.VOETBAL" IN FEYENOORD-STADION Abe Lenstra verlevendigde wedstrijd door briljante acties Het voorlopig Nederlands elftal heeft aan het oefenduel met de Engelse ©erste divisieclub Portsmouth een 33 score overgehouden. Die uitslag schonk de 38.000 toeschouwers in het Feüenoord-stadion echter geen vol ledige voldoening. De overwinning had groter kunnen en moeten zijn tegen deze sparring-partners, die zich, naar Engelse gewoonte, bij lange na niet voor honderd procent gaven. De aangekondigde internationals, linkshalf Dickinson (Engeland) en middenvoor Henderson (Schotland) ontbraken. De Nederlandse voorwaartsen hebben verscheidene goede kansen om het eindcijfer te verhogen door te trage reacties of lichtvaardig schieten niet benut. Overigens zyn er in deze wedstryd meer illusies van het betrekkelyk kleine publiek onvervuld gebleven. Het type salonvoetbal dat de Engelsen ten beste gaven, scheen ook de meeste Nederlandse spelers deze avond te bevallen en zo bleef hoewel de opbouw van de aanvallen soms aardig gelukte het tempo laag en het beeld van de wedstryd in het algemeen weinig interessant. de wist de „Zwarte Panter" echter linksbinnen Rees een kans te ontne men. Schoten van Koopal en Van der Hart volgden. Toch was het Ports mouth dat de volgende doelrype kans kreeg. Eerst strandde een combinatie tussen linksbinnen Rees en rechtsbui ten Harris weliswaar op De Munck, doch in de 35e minuut was het de laatste, die de Nederlandse doelman na een pass van Rees sloeg (11). Koopal en Bosselaar maakten- het de Engelsen na de rust aanvankelijk lastig, Appel toonde (even) zyn schutterscapaciteiten. Van 20 meter vuurde hij een kogel af op Uprichard. Het schot ketste af op het lichaam van de Engelsman en resulteerde in een hoekschop. Deze corner leverde, evenals de volgende, niets op. De En gelsen hadden meer succes. In de 17e Het was dus begrypelijk, dat de toeschouwers zich extra erkentelyk toonden voor de briljante acties van Abe Lenstra, die er kennelijk van ge noot, dit vlakke vakantievoetbal te kunnen verlevendigen met fonkelen de staaltjes uit zyn bekende, maar toch altijd weer verrassende arse naal. Zyn „juwelen" van zogenaamd achteloze passes hebben nog altijd niets van hun glans verloren en nog steeds weet hij feilloos een medespe ler de bal als 't ware „op de schoen" te presenteren. Twee van de drie Ne derlandse doelpunten het eerste en het derde zijn uit Abe's voor bereidend werk ontstaan. Goalgetter Bram Appel heeft er echter dit keer niet van kunnen profiteren. Hij mis te de gehele avond het zo nodige ge voel voor de juiste richting. Midden voor Koopal aanvankelyk ook. Hy opereerde toen meestal op de vleu gels. Hij was weer bijzonder actief en heeft met twee mooie doelpunten zijn plaats voor de wedstrijd tegen Ierland, op 10 mei in Rotterdam, vei lig gesteld. De Feijenoorders Moulïjn en Bos selaar de eerste wat opvallender dan de tweede vormen ongetwij feld belangrijke schakels in de voor hoede, zij Hebben allebei het bezwaar, dat zij de aanval wel eens remmen door zich te verdiepen in wel aan trekkelijke, maar niet altijd rendabe le solo-acties. BETREKKELIJKE WAARDE In de middenlinie heeft Brooymans '(Willem H), die de geblesseerde No- termans verving, evenmin voldaan als by andere gelegenheden in de voorhoede. Klaassens was, gemeten naar het nogal middelmatige peil, waarop dit treffen zich bewoog, goed zonder meer. En hetzelfde gelat voor het driemanschap in de achterhoede. Stopper Van der Hart legde de in valler-middenvoor van Portsmouth, Henderson, zonder al te veel moeite aan banden. Rechtsachter Wiersma trof eveneens een reserve, Penk, te- fenover zich, die hem niet voor gro- e problemen stelde. Odenthal ver richtte zijn taak als linksback, zon der te schitteren, naar behoren. Het is niet vvaarschijnlyk, dat Kuys, die bij een hüiselyk onge val een middenhandsbeentje brak, op 10 mei zal kunnen voetballen. Doelman De Munck had een kal me avond, maar zijn concentratie werd er niet door geschaad. De twee doelpunten van Portsmouth heeft hy met kunnen verhelpen. MOULIJN SCOORDE In de eerste minuten beperkten de ploegen ziet tot terreinverkennin gen. Na zeven minuten, toen Lenstra een pass gaf naar Koopal, kwam het Engelse doel voor het eerst in ge vaar. Het schot van de man uit Ven- lo was echter te onzuiver. De Neder landers bleven hierna iets in de meer derheid. Een volgende aanval was raak. Weer was Abe de opbouwer ervan, Mouliin die opviel door uitstekend opstellen ontving het leder van de Fries en het schot van de Feijen- oordman bleek keeper Uprichard te machtig (10. In de 16e minuut werd De Munck voor het eerst ernstig belaagd. Vallen- Deze foto geeft een beeld van de jaarlijkse 1 mei-parade van 't Russische leger, welke dins- dag op het Rode plein in Mos- E kou werd gehouden. Al hingen op het plein alleen maar de j§ portretten van Marx en Lenin en was dat van Stalin in ver- band met de laatste ontwikke- E lingen in de Sowjet-Unie ver- dwenen, toch reden in de pa- rade nog de beruchte Stalin- E orgels", de gevreesde batterij- en van mortieren mee.... E minuut gaf linksbuiten Penk een voorzet die midden voor het Neder landse doel werd ingekopt door de vrijstaande Gordon. Van twee meter afstand gaf hij De Munck geen kans. (1—2). De stryd leefde hierna weer enigs zins op. Koopal zag zijn doorbraak gestuit door Uprichard en een voor zet van Appel werd eveneens door de Engelse doelman onderschept. In de 21e minuut bracht Koopal met een schitterende goal de par tyen opnieuw op gelyke voet. Hy schudde linksachter Pickett als een terrier van zich af en knalde de bal tomeloos naar de rechter hoek. Wel stopte Uprichard het schot, doch geheel onder controle ltrygen kon hy het niet. Hy liet de bal los en onder zijn arm door ver dween deze in het doel (22). Een dieptepass van Pickett dreigde even daarna opnieuw het evenwicht te verstoren. Gordon kwam vry te staan tussen de Nederlandse backs. Ook zijn schot was te zacht. Na een half uur moest rechtshalf Brooymans zich wegens een lichte beenblessure laten vervangen door Bak (Feyen- oord). Een schot van Koopal bracht Ne derland in de 33e minuut de vierde hoekschop. Bosselaar nam hem. Len stra ving het leder op en plaatste te rug op Koopal. Zijn harde schot ver dween naast keeper Uprichard in de touwen (32). Zonder enige spanning verstreken de laatste minuten. Toen de Luxem burgse scheidsrechter Biltgen voor de laatste maal floot, bleef het stil in het stadion. Zelfs toen de spelers de groet brachten aan het publiek, klaterde er geen applaus van betekenis op. Gunstige ontwikkeling De stijgende lijn, waarin het bedryf van de' Nederlandse Waterschaps- bank n.v. zich eind 1954 bewoog, heeft zich in 1955 verder voortgezet, waardoor de resultaten gunstig wer den beïnvloed. Hoewel ae activiteit gericht is en blijft op de waterschap pen, konden in het afgelopen boek jaar meermalen leningen worden ver strekt aan andere publiekrechtelijke lichamen, doordat deze zich recht streeks of via derden tot de bank hebben gewend. De uitvoering van het Deltaplan, waarmede wellicht nog in 1956 een begin zal worden gemaakt, en de ve le andere omvangryke waterstaats werken, die op het programma staan, zoals de bestrijding van de waterver ontreiniging en van de verzilting, en verbetenngswerken in het algemeen, zullen vele waterschappen stellig de gelegenheid bieden om zich voor de financiering daarvan tot de bank te wenden. De bank heeft in het jaar 1955 kun nen verstrekken: 47 langlopende le ningen tot een totaalbedrag van 4.690.500 en 168 kasgeldleningen tot een totaalbedrag van 28.864.o00. De gelden, benodigd voor het ver strekken van deze leningen, werden Landelijke mechanisatiedag voor de weidebouw Het landbouwschap zal ook dit jaar steun verlenen aan een landelijke me chanisatiedag voor de weidebouw, die begin juni op het bedrijf van de heer N. Tessel, Broekmeerdijk, Schouw in Waterland, zal worden gehouden. Een deel van dé demonstratie zal gewijd zijn aan nieuwe werkmethodes, zoals byvoorbeeld hooipersen en het gebruik van de doorloopmelkwagen, waarnaast zal een reeks bekende weidebouwmachines in de nieuwste uitvoeringen worden getoond. In ver band met de trage groei van het gras kan nog geen datum voor deze me chanisatiedag worden vastgesteld. Gans in motor gezogen: straaljager stortte neer Een straalbommenwerper van het type „Canberra" van de Australische luchtmacht is dinsdagavond in een moeras neergestort, doordat een wil- de gans in een van zijn motoren werd fezogen. De drie bemanningsleden leven ongedeerd. door de bank in hoofdzaak verkre gen uit leningen op onderhandse schuldbekentenis. Ook op dit terrein breidt het aantal relaties zich voort durend uit. Na afschrijving van 31.793, en nadat een bedrag van 3.356, naar de statutaire reserve is overgebracht, resteert een winst van 30.204 (vj. 10.707), waaruit uitkering van het primaire dividend ad 4 wordt voorgesteld, het restant ad 11.521 wordt naar een nieuwe rekening ex tra reserve overgebracht. Corso „lentejuwelen" in de bollenstreek Het bloemencorso, dat op 5 mei in de bollenstreek wordt gehouden, start om 11 uur in Sassenheim bij de War- monderdam en is dan vervolgens om streeks 11.45 uur te Lisse, 12.40 uur te Hillegom en 13.30 uur in Benne- broek, waar tot 15 uur wordt ge pauzeerd. Om 15 uur wordt de terugweg aan vaard en kan men het corso ongeveer 15.30 uur nogmaals te Hillegom, 16.30 uur te Lisse en 17.30 uur m Sassen heim bewonderen, waar de stoet om streeks 18 uur aan de Warmonder- dam zal worden ontbonden. Het is raadzaam enige uren voor de start van het corso in de bloem bollenstreek aanwezig te zijn, omdat uiteraard verschillende verkeers maatregelen zullen worden genomen. Degenen, die dit te vroeg vinden, kunnen het corso altijd nog op de te rugweg bewonderen. Het corso heeft tot titel Lentejuwe len. In de stoet zullen 28 „rijdende bloemstukken" meetrekken. Voorts zullen diverse fraai versierde per sonenauto's deelnemen. Het geheel zal worden begeleid door 12 bmnen- en buitenlandse muziekkorpsen. Oud-kolonel tsaristisch leger te Delft overleden Na een dienst, welke in de aula op het kerkhof werd gehouden onder leiding van een Russiseh-orthodox priester en met medewerking van een Russisch koor, is te Delft op de algemene begraafplaats „Jaffa" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer D. Ivanow. De overlede ne was oud-kolonel van het Tsaristi sche Russische leger en verbleef de laatste jaren in het rusthuis der ned. herv. gemeente te Delft. Deze plaat, die zover het fotografi sche oog reikte woningen in aanbouw laat zien, toont nog slechts een klein gedeelte van de nieuwbouw in Vlis- singen. In deze stad worden momen teel namelijk ruim zevenhonderd hui zen opgetrokken! Op de plaats vsaar deze foto werd genomen (aan het eind van de Bonedijkestraat bij de Koudekerksewegzijn 20 Jf woningen in aanbouw. Even verder (ten noor den van de President Rooseveltlaan én ten westen van de Irislaan) is men bezig 362 huizen te bouwen. Ook op andere plaatsen in Vlissingen wprdt rog ijverig gemetseld en ge- timmer d! (Foto P.Z.C. pill!ll!lllllll!!!llllllllll!!llllllll|||||||||||||||||[[||||||||||||||||||||||||||||||||||^ 1 Bijzonder koude e aprilmaand 1 f§ (Van onze weerkundige ff H medewerker). M Tot het laatst toe is het kou lyden geweest in april, waar- van maar drie van de dertig E dagen een boven-normale tem- peratuur te zien hebben gege- ven. In De Bilt, waar de ge- §1 E middelde etmaal-temperatuur H 5,7 gr. Celsius bedroeg (nor- maal 8,4) was de grasmaand ff slechts 0,3 gr. Celsius warmer M dan maart. Het is met april '03, il 1917 en 1929 de koudste april- E maand van de laatste eeuw ge- worden, hetgeen vooral bij de ü--land- en tuinbouwers geen ver- ff wondering 23! Wekken daar de .gewassen zeker nog een ach- E H terstand van "enkéle weken te E zien geven. Over het aantal uren waarop E de zon scheen kunnen wij even- |f min enthousiast zijn. In De H Bilt namelijk op 149 uren tegen E E op 155 uren normaal. Regen is E evenals in maart op de meeste E plaatsen .maar weinig gevallen. E Normaal bedraagt het regen- E cijfer voor april in Zeeland 43 mm; maal- dit keer zijn alle E waarnemingen daaronder ge- E bleven. In De Bilt viel 34, Den Helder 24, Groningen 28, Maas- E tricht 56 mm. Vlissingen kreeg 32 mm, Aardenburg 27 mm, E Biezelinge 34 mm, Aagtekerke 34 mm en Nieuwerkerk 33 E mm. Gelukkig dat mei al dade- E lijk met heel wat aangenamer E lenteweer is begonnen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii RAPPORT AAN REGERING: Wetsontwerp verplichte W.A.-verzekering. Inzake liet vraagstuk van de brom fiets heeft de commissie veiligheid wegverkeer dezer dagen bij de rege- Ier meer de wenselijkheid van voering van een duidelijk onderschei dingsteken voor bromfietsen ter spra ke is gebracht. Minister Algera heeft, naar hij meedeelt in de memorie van antwoord over de begroting van ver keer en waterstaat aan de Eerste Ka mer, omtrent de suggesties van dit rapport zijn standpunt nog niet be- Saald, met uitzondering van de kwes- e van invoering van een maximum snelheid voor bromfietsen. Een daar toe strekkend ontwerp tot wijziging van het wegenverkeersreglement is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Daarin is, aansluitende aan de met het R.A.I.-bestuur gemaakte af- Muiterij aan boord van Brits vrachtschip Kapitein op eigen verzoek van functie ontheven. De gezagvoerder van een Brits vrachtschip werd woensdag op eigen verzoek van zyn functie ontheven, terwijl tien leden van de bemanning wérden ontslagen en naar huis gezon den. Het schip, de „Tarsian" liep in. Messina binnen na geseind te hebben dat er ongeregeldheden in volle zee waren uitgebroken, waarbij leden van de bemanning geweigerd hadden de gezagvoerder, kapitein I. S. Summer- field en zijn officieren te gehoorza men. De Britse consul in Messina, A. Garbutt, zeide, dat kapitein Summer- field op eigen verzoek van zijn com mando werd ontheven en dat tien be manningsleden met geweld door de politie van Messina van boord werden gehaald en naar huis gezonden. Volgens Garbutt waren ongeregeld heden uitgebroken nadat het schip uit Cyprus was vertrokken. De be manning van 32 leden bestond uit Britten, Duitsers, Grieken, Arabieren, Nederlanders en Fransen. Nederland consumeert steeds meer Na een periode, waarin de consumptie van de Nederlandse bevolking vrijwel op gelyk niveau bleef, is in 1953 een styging begonnen, welke thans nog voortduurt. Tussen 1953 en 1955 steeg de consumptie per hoofd met niet minder dan 10 Het Centraal Bureau voor de Statistiek wijst er in het laatst ver schenen maandschrift op, dat de stygingsgraad van de consumptie sinds en kele maanden voor het eerst na de oorlog die van de industriële pro- duktie overtreft. Over de samenstelling van de consumptie worden interessante bijzonder heden gegeven. Voor de meeste produkten blykt de consumptie in genoemde periode toe genomen te zyn (uitzonderingen o.a.: maatkleding en schoenreparaties). De grootste stijgingen komen voor by de duurzame consumptiegoederen, zoals kleding, woningtextiel, rywielen, andere vervoermiddelen en elektri sche apparaten. spraak betreffende dc snelheidsmo- gelijkheden van aan de markt te brengen bromfietsen, de maximum snelheid gesteld op 40 kilometer per uur. Het stellen van een maximum leef tijdsgrens voor bestuurders van bromfietsen en motorrytuigen acht de minister een ingrijpende maatre- f;el. De mate. waarin de lichame- ijke en geestelijke geschiktheid tot het deelnemen aan het gemotoriseer de verkeer bij het klimmen der jaren afneemt, is individueel zo verschil lend dat het zeer bezwaarlyk is een algemene leeftijdsgrens tenzij een zeer hoge vast te stellen, waarbo ven men tot het besturen van een motorrijtuig of bromfiets niet meer in staat moet worden geacht. Bij het departement van justitie wordt voorbereid een wetsont werp inzake de verplichte verze kering voor het verkeer met mo torrijtuigen tegen de gevolgen van de wettelijke aansprakelijk heid. Een wetsontwerp tot wijziging van de lager-ondenvyswet 1920 waarin onder meer het verkeersonderwijs als onderdeel van het vak aardrijkskun de voor de lagere scholen verplicht wordt gesteld, is bij het department van onderwys .kunsten en weten schappen in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Bankbiljettencirculatie: 4,1 miljard gulden Blijkens weekstaat van Nederlandsche Bank. De verkorte balans van de Neder landsche Bank, die in verband met Koninginnedag ditmaal is opgemaakt per dinsdag 1 mei, bevat enkele markante mutaties. Zo is de bank biljettencirculatie met het formida bele bedrag van 222 miljoen ge stegen tot een nieuw na-oorlogs hoogtepunt van 4.106.410.045. Deze sterke uitzetting houdt verband met de ultimo behoefte, doch daaren boven hebben vele ondernemingen de 3 procent ineens over 1955 bij deze maandwisseling uitgekeerd. Het tegoed van de schatkist heeft een gevoelige aderlating ondergaan. Het saldo van het Ryk verminderde met 226 miljoen tot 176 miljoen. Het ryk heeft de driemaandelijkse uitkering aan de gemeente geëfectu- eerd, waarmede een bedrag gemoeid is geweest van circa 240 miljoen. Via de banken is dit geld in de chartale sfeer terechtgekomen Voorts diende op 1 mei j.L de stor ting te geschieden op de nieuwe staatslening, waarmede een bedrag van circa 280 miljoen was ge moeid. Voor een groot deel heeft deze betaling plaatsgevonden in schatkistpapier. Ceremonie met melk en honing Koning Mahendra van Nepal is woensdagoch tend op het binnenplein van liet paleis van de aU aap voorgestelde god Hanoeman in de hoofd stad Katmandoe ge kroond, omgeven door de schitterende praal van het oude Hindoeritueel. De 35-jarige vorst be steeg de troon met zijn juwelen en veren versier de kroon op zijn hoofd om precie.t 17 minuten voor elf vlaatselijke tijd. Dit ogenblik was door de astrologen gekozen als het gunstigste tijdstip. Rondom dé koning zon gen priesters in saf fraangele gewaden gebe den in het Sanskriet uit de Veda (oude Hindoebij bel) en bliezen vreemde jubeltonen op schelpen. De kroning werd aange kondigd door kanonscho ten, die weerklonken over de pagoden en de halfhouten huizén van de middeleeuwse hoofstad van het in de Himalaya gelegen koninkrijk. Het binnenplein was vol gasten en voor de eerste maal mochten corres pondenten en persfoto grafen uit de gehele we reld de kroning van een Nepalese koning ver slaan. Mahendra, door zyn on derdanen geëerd als de incarnatie van de Hin doegod Visjnoe en de ne gende in de lyn van de Rajpoet-heersers, is de laatste in leven zijnde Hindoekoning ter wereld en een der laatste mo narchen in Azië, De in de Veda voorge schreven kroningriten zijn waarschijnlijk .de oudste ter wereld. Vóó? de kroning werd Mahen dra ingesmeerd met aar de, byeengebracht vai 15 plaatsen, waaronde. een bergtop en paarden en olifantenstallen. De priesters zongen, toei de koning zyn witte, met goud geborduurde kro ningsmantel van fluweel en zyde aantrok en met melk en honing werd ge zalfd. Deze plechtigheid werd verricht door ver tegenwoordigers van vier H;nd"pkasten, die de koning hoort zalf den me' '»r uit een gouden een zil veren, wr li - (gestrem de melk) uit een koperen en honing uit een bron zen pot. Vervolgens werd da met diamanten, smaragden, robijnen en parels bezet te kroon op het hoofd van de koning geplaatst. De troon stond op de hui den van een luipaard, een leeuw, een tijger, os en een kat, die waren neer gelegd op een podium. Over het geheel stond een met riet bedekte troonhemel. Na de plechtigheid begaf de koning zich naar een zaal in het onde gedeelte van het paleis, waar zich verscheidene gonden en zilveren tronen, ryk be zet met edelstenen, be vinden. Hier ontving de koning zyn gasten, onder wie buitenlanders en de rana's, prinsen van een oude familie, die tot de paleisrevolutie van 1950 erfelijk het premierschap bekleedden en de vader van de koning praktisch in gevangenschap hiel den. Voor de komst van de nieuwe burge meester zal de raadszaal van Zierik- zee worden opgeknapt. Het oude, nu gescheurde behang, icordt wegge scheurd en in de plaats daarvan ko men platen hardboard, die in dczvlf de kleur geschilderd worden als het plafond. Deze verandering zal de his torische sfeer van deze mooie zaal niet ten goede komenmaar betekent m ieder geval een verbetering, verge leken bij het oude doek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7