Amusant debat in Kamer over de man als „hoofd echtvereniging" Minister Luns: Geen verder uitstel in kwestie Moerdijk-kanaal KLANKBORD j PRINS BERNHARD OPENDE DE NIEUWE ZEEGANGSTANK DONDERDAG 3 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ■8 RECHTEN VOOR DE GEHUWDE VROUW Wetsontwerp aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp goedgekeurd tot opheffing van de handelings onbekwaamheid van de gehuwde vrouw. De A.R.-fractie kreeg aantekening, dat zij tegen was. Prof. Ger- brandy verklaarde, dat zijn fractie tegen de regeling van het huwe lijksgoederenrecht is, zoals dit thans in het wetsontwerp is vastge legd. In het oorspronkelijke wetsontwerp van wijlen minister Donker was de bevoegdheid van de vrouw ten aanzien van het gemeenschap pelijk vermogen beperkt. In het ontwerp van minister Van Oven is de positie van man en vrouw in dit opzicht gelijk en dat ging de A.R. te ver. Dit wil niet zeggen, dat de A.R. tegen de opheffing van de han delingsonbekwaamheid zijn. Als de belangrijkste pijlers van 't wetsontwerp, noemde minister Van Oven, dat de schulden door de huwe lijksgemeenschap gedragen moeten worden, dat de gezamenlijke activa daarvoor aansprakelijk zijn en de be paling, luidende dat de goederen der gemeenschap onder bestuur staan van de echtgenoot van wiens zijde zij in de gemeenschap zijn gevallen, tenzij de echtgenoten anders over eenkomen of de Techter anders heeft bepaald. Toch liep over deze punten niet 't interessantste gedeelte van het de bat. Dat was merkwaardigerwijs over een bepaling, dat met de juridi sche gelijkheid van de man en de vrouw juist niets te maken heeft. In het B.W. staat de bepaling: „de man is het hoofd van de echtvereni ging". Het wetsontwerp schrapte de ze regel, doch de meerderheid van de vaste commissie voor justitie uit de Kamer diende een amendement in om de bepaling te handhaven. Mejuffrouw mr. Tendeloo van de Partij van de Arbeid kwam daar te genop. Zij noemde het amendement radicaal in strijd met de bepaling in het wetsontwerp, dat zegt dat de echtgenoten elkander getrouwheid, hulp en bijstand verschuldigd zijn en dat zq verplicht zijn elkander 't no dige te verschaffen. Zy vond de bepaling een leeg gebaar tegenover de man en on waarachtig. Het werd rumoerig in de Kamer toen de socialistische spreekster haar vurig pleidooi hield. „Ik kan er niet overheen praten" beklaagde zij zich tegen over de voorzitter. Toen een aan tal manlyke Kamerleden begon te lachen, voegde zij hen toe: „U bent allemaal bang". Dat ver wekte nogal wat vrolijkheid. Tegenover prof. Lemaire, die ge zegd had, dat de man in hoofdzaak de koers bepaalt, verzekerde zq, dat dit lang niet overal zo is. In de klin gen van de Partij van de Arbeid bij voorbeeld, zo verduidelijkte zij, houdt meestal de wouw de beurs. Geen stakkers" Toen een aantal leden ter rechter zijde meewarig naar hun socialisti sche collega's lceek en interrumpeer de, antwoordde mejuffrouw Tende loo: „Stakkers zijn het helemaal niet, het geschiedt in onderling overleg en goede harmonie". Zij deed een hartstochtelijk be roep op de Kamer en op enkele le den persoonlijk, onder andere op Baron Van der Feltz (c.h.), die zich volledig voorstander van de opheffing van de handelingsonbe- Zaterdag 12 mei a.s. zal in de hall van het Zierikzeese raadhuis een ge denksteen worden onthuld ter herin nering aan liet ve^e merk dat de ra dio-zendamateurs tijdens de rampda gen hebben gepresteerd. De steen, die' het opschrift draagt: pulpzender- amateurs 1053" beeldt in rode steen een boot. in de golven uit, waarin zich enkele mensen bevinden. De roe pende houding symboliseert het werk van de zend-amateurs. (FOTO P.Z.C.) DESERTEUR: In El Paso (V.S.) meldde ex-soldaat Ygnacio Herrera zich bij de politie. Veertien jaar ge leden was hij uit het leger gedeser teerd en hij kwam nu vertellen waar om hij het gedaan had. „Ik ben weg gelopen ornaat mijn moèder ziek was. Ze is nu weer betei-". ANNEXATIE. In Secaunus in de V.S. heeft de herbergier Henry Kra- iewski zich voor de tweede maal ver kiesbaar gesteld voor het Ameri kaanse presidentschap. Zijn grootste stunt is: Annexatie van Canada kwaamheid van de gehuwde vrouw getoond had en die zijn medeleden, die hetzelfde stand punt innamen, vermaand had de consequenties daarvan aan te durven. Hoe mejuffrouw Tendeloo ook haar best deea, zij had geen succes. De minister sloot zich Dij haar aan. Hij verklaarde, dat de regel „de man is het hoofd van de echtvereniging" voor de rechter geen betekenis heeft, doch slechts voor domme mannen en domme vrouwen, die er voortdurend misbruik van willen maken. Prof. Gerbrandy wilde de regel handhaven, omdat hij overeenstemt met het Evangelie, voorts omdat hjj er niet voor voelde, te tornen aan wat altijd aanvaard Is en ook omdat hij als gelovig christen erkent, dat man en vrouw volkomen gelijkwaar dig en tegelijkertijd volkomen onge lijk zijn en het mysterie in het hu welijk bewaard moet worden. Jonkvrouw Wttewaall van Stoet wegen (c.h.) en mej. De Vink (k.v. p.) verklaarden, dat zij voor 't amen dement van de commissie zouden stemmen, omdat de bepaling in over eenstemming is met ae christelijke grondslagen van het huwelijk. De Kamer nam het amendement aan met 41 tegen 35 stemmen. Tegen waren de Partij van de Arbeid, de V.V.D. en de C.P.N. De heer Van der Feltz had de zaal verlaten, later kwam hij terug. Amendementen Zonder hoofdelqke stemming ver enigde de Kamer zich met een amen dement van de heer Van Rijckevorsel (k.v.p.), luidende „de echtgenoot, wiens rechten opzettelijk zijn verkort door rechtshandelingen van de ande re echtgenoot, kan de nietigheid van die rechtshandeling inroepen". En met 'n amendement van mejuffrouw Tendeloo (p.v.d.a.) van formele aard. De gehele fractie van de Partij van de Arbeid verklaarde zich tegen de niettemin aangenomen artikelen, die bepalingen inhouden over het af stand doen van de gemeenschap. Belangrijke opdrachten voor proefstation. Prins Bernliard heeft woensdag middag de nieuwe zeegangstank van het Nederlands scheepsbouwkundig- proefstation te Wageningen geopend door de golfopwekker in beweging- te stellen. Op verzoek van de voor zitter van de raad van beheer, ir. J. Verschoor, en de directeur van het proefstation, prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren, draaide de prins aan een handwiel op de sleepwagen en het onmiddellijke resultaat was, dat het bassin in heftige beroering kwam. Even later zond de door de prins in beweging gezette golfopwek ker flinke golven uit, die diagonaal door de tank liepen. De prins liet zich door ir. G. Vos- ser de voortstuwing van het parafine- model onder de sleepwagen demon streren en de meetapparatuur op de sleepwagen. Daarna maakte hij met de genodigden een demonstratie vaart op de sleepwagen door het bassin. Inmiddels was de golfopwek ker op kleine golfhoogte versteld. Aan het einde van de 98 meter lan ge tank verliet het gezelschap de sleepwagen. De prins liet zich nog tal van bijzonderheden uitleggen over de werking van de golfopwek ker, welke hij op de terugweg pas seerde. Voor deze ultramoderne zeegangs tank, de enige ter wereld, bestaat zeer veel buitenlandse belangstelling. Door dit initiatief heeft bet Neder lands scheepsbouwkundig proefsta tion onbetwist internationaal de lei- Zoon van Jungschlager in ons land Dank aan Nederlandse volk. De 24-jarige zoon van Jungschla ger, de genaturaliseerde Amerikaan John Jung, is woensdagmiddag uit de Verenigde Staten per vliegtuig op Schiphol aangekomen. „Ik ben blij, dat het Amerikaan se leger mij dertig dagen verlof heeft gegeven en ik wil de Nederlandse regering dank brengen voor de me dewerking, die zij mij gegeven heeft om van Washington naar Schiphol te reizen. Tenslotte wil ik de Neder landse bevolking bedanken voor het medeleven voor de zaak van mijn vader", zo zei Jung na zijn aankomst op Schiphol voor de televisiecamera. Hij is een slanke verschijning, die uiterlijk nog zeer onder de indruk scheen te zijn van de tragische dood van zijn vader. Hij was gekleed in het uniform van het Amerikaanse leger,-waarbij hij de rang heeft van soldaat eer ste klas. Naar bekend zal het stoffelijk over schot van zijn vader dezer dagen per vliegtuig naar Nederland worden gebracht om daarna in Maastricht aan de aarde te worden toever trouwd. Daarbq zullen dan de zoon van de overledene en mevrouw Jungschlager, die dezer dagen uit Indonesië op Schiphol wordt ""rwacht, aanwezig zijn. De bouwvakvakantie-1956. De bedrqfsraad voor het bouwbe- drqf deelt ons mede dat de bouw- vakantie-1956, die ingevolge een eer der door hem genomen beslissing aanvankelijk was bepaald op 30 juli tot en met 4 augustus en 6 augus tus tot en met 11 augustus 1956 respectievelijk voor het noorden en voor het zuiden des lands met de zaterdag vóór en de maandag na de genoemde data is verlengd. De daartoe strekkende overeen komst van partijen heeft inmiddels ook de vereiste goedkeuring ontvan gen van het college van rijksbemid delaars. ding genomen bij het wetenschappe lijk onderzoek van scheepsmodellen in een sleeptank. Reeds heeft het N. S. P. belangrijke buitenlandse op drachten ontvangen: om adviezen te geven voor de hydrodynamische vormgeving van drie schepen van de Zweedse marine. Hiertoe kan thans te Wageningen het golfpa troon worden nagebootst van de Botnische Golf, opdat de scheepsbou wer rekening kan houden met de invloed van de complexe golven van deze zee op de dienstsnelneid en de koersstabihteit van de te bouwen schepen. Ook worden in onderzoek genomen scheepsmodellen van een Belgische kanaalboot en van Deen se tankschepen. Voorwaardelijke straf voor ouders die kind offerden Omdat zij „Lou beleven" De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen de 46-jarige fabrieks arbeider M. H. H. uit Weesp en diens vrouw veroordeeld tot respectievelijk twee maanden, en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. Zij hadden in november 1955 aan- hnn éénjarig zoontje, dat longontste king had, iedere medische hulp ont houden. Het kind was gestorven. De ouders voerden als motief voor hun handelwijze aan, dat zij „Lou bele ven". Lou, een visboer uit Muiden, die zich god noemt, belooft zijn volgelin gen onsterfelijkheid. Wanneer zij toch sterven, 'is dat te wijten aan eigen kleingelovigheid. De rechtbank was van mening, dat H. en zijn vrouw niet de bedoeling hadden gehad, hun kind enig licha melijk letsel te berokkenen. De straf maat werd mede hepaald door de overweging dat „waarschijnlijk ge noeg termen aanwezig zijn om het echtpaar H. uit de ouderlijke macht te ontzetten". Veertien dagen geleden verzekerde H. dat hij in de toekomst in geval van ziekte van één van zijn kinderen er niet aan zou denken een dokter te waarschuwen. De officier van justitie eiste toen één maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf tegen hem. Te gen de vrouw van H. was één maand voorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist. N.S. op nationale herdenkingsavond Op de nationale herdenkingsavond op 4 mei a.s. zullen ook de Nederland- sehe spoorwegen twee minuten stilte in acht nemen. Van 20.00 tot 20.02 zullen alle trei nen en rangeerdelen op het gehele net worden stopgezet. Half in tweeën gescheurd door j= een dikke boom, zo bleef 'n bus M van de Britse strijdkrachten -- liggen, na met 48 man aan boord bij het Engelse plaatsje Rug by-S outham van de weg n H en in de sloot te zijn geraakt. Vijf inzittenden, leden van het p P Britse leger en van de RA.F., p p verloren bij het ongeluk het le- ven, 22 anderen liepen verwon- H dingen op. De mannen keerden p terug van een weekendver- lof i« het noorden van Enge- p p land.... p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllui Chr. Middenstandsbond koos nieuwe voorzitter De bondsraadsvergadering van de Christelijke Middenstandsbond, die fisteren in Utrecht werd gehouden, eeft in de plaats van de neer Joh. de Jong uit Rotterdam, die zich niet herkiesoaar had gesteld, met over- frote meerderheid van stemmen ge- ozen de heer H. de Mooy uit Rijns- burg, voorzitter van de Chr. Slagers- bond in Nederland. De vergadering stond onder leiding van de tweede voorzitter, de heer F. Renkema uit Appingedam, volgens wie het gevaar dreigt, dat door het vele spreken over de verhouding werknemerswerkgevers, die ver houdingen tussen detailhandelaren, groothandelaren en fabrikanten wel eens wordt vergeten. Ook in dit op zicht zal iets moeten worden gedaan. De consumenten bekqken, volgens spreker, de handelaar ook wel eens verkeerd. Men wil nog wel eens de winstmarge van de handelaar aan vechten, doch spreekt nimmer over de winstmarge van de fabrikant. Tenslotte zeide de heer Renkema, dat de werkgevers en de werknemers als een eenheid moeten worden gezien, temeer omdat de werknemer van van daag de werkgever van morgen is. Het jaarverslag werd zonder wij zigingen goedgekeurd. De bond telt thans bijna 25.000 leden. Aan het slot van de vergadering heeft de heer Renkema woorden van dank gewijd aan de heer De Jong, die zien geheel heeft gewijd aan de belangen van de Chr. Middenstands bond. Mollet wint een vertrouwensvotum. De Frans Nationale Vergadering heeft met 350 tegen 68 stemmen een conservatieve motie verworpen om het debat over een verhoging van de ouderdomspensioenen uit te stellen totdat over alle nieuwe uit gaven gezamenlijk kan worden ge sproken. Pemier Mollet, die geen uitstel van het debat over het be trokken wetsontwerp wil, had aan deze stemming de vertrouwenskwes tie verbonden. In het Amstelhotel is dinsdagavond de overwinning van Smyslov in het kandidatenschaaktoemooi gevierd. Eén van de hoogtepunten van de hul diging was het moment waarop ir. H. J. van Steenis, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond, de heer Smyslov met zijn overwin- ning complimenteerde en hem de prijs uitreikte. Ook mevrouw Smys lov deelde in de hulde, toelke haar man ten deel viel. PROF. GERRETSON ONGERUST Op korte termijn beslissing over werkzaamheden in N.W.-Brabant (Van onze parlementaire redacteur) Prof. 'Gerretson toonde zich gisteren in de Eerste Kamer zeer bezorgd over de houding van de regering in de kwestie van de Nederlands-Belgische waterwegen. Hy constateerde namelijk, dat Nederland steeds meer water in de wyn doet en het Belgische standpunt steeds meer benadert. Reeds heeft men grotendeels het standpunt verlaten, dat aan de aanleg van het Moerdqkkanaal de totstandkoming van de economische unie vooraf dient te gaan. Hy drong er op aan, dat de Belgische eisen niet zullen worden ingewilligd zonder dat daarvoor compensaties voor Nederland tegenover staan. Prof. Gerretson noemde het vraagstuk der waterwegen het grootste In ternationale probleem voor Nederland en de heerscbappy over de Delta- wateren de pijler waarop de Nederlandse afhankelijkheid rust. Hij wenste te weten, waarom een Belgische nota, waarin bezwaren tegen het Delta plan zijn opgesomd niet aan de Staten-Generaal is overgelegd. Hij diende een motie in, waarin de regering werd uitgenodigd alsnog de tekst van de overeenkomst van 14 oktober 1949 met. België, waarbij be sloten werd tot de instelling van een Scheldecommissie bij de Kamer in te dienen. De Kamer besloot de motie later in behandeling te nemen. De neer De Zwaan wenste een na dere uitleg van de verklaring van mi nister Luns in de eindnota over het verloop van de Nederlands-Belgische besprekingen over de kwestie van de waterwegen. In zjjn antwoord ontkende minister Luns, dat alleen de Belgische wensen van belang zyn voor het bepalen van de Nederlandse houding in de kwestie van de waterwegen. In het recente onderhoud met minister Spaak is de ze medegedeeld, dat verder uitstel van beslissing in de kwestie van het Moerdqkkanaal hetzij positief, het zij negatief niet door de Neder landse regering kan worden aan vaard. De Nederlandse regering zal op korte termyn een beslissing over de aard van de werkzaamheden in N. W.-Brabant nemen. De minister deelde aan de heer Gerretson mede, dat de overeenkomst van 14 oktober 1949 met België over de instelling van de Scheldecommissie een beleidsafspraak was. De Kamer is reeds op de hoogte van de tekst van deze overeenkomst. Een formele overlegging zal thans niet meer ge schieden. Minister Luns bestreed voorts de mening van de heer Gerretson, dat Nederland te lichtvaardig gaat toege ven aan de Belgische wensen inzake de waterwegenkwestie. De begroting van Buitenlandse Za ken werd z.h.s. aangenomen met de aantekening, dat de communisten wensen geacht te worden, te hebben tegengestemd. Het Wereldgebeuren. Hard tegen hard Op de laatste persconferentie van de Amerikaanse president Ei senhower vroeg een verslagge ver: „Mijnheer de president, demo cratische strategen hebben vorig weekeinde besloten, dat van nu af hun aanvallen direct op U zullen worden gericht, en niet meer op de leden van uw kabinet. Hebt U hier commentaar op?" De presidentsverkiezingen, die in november zullen worden gehouden, wierpen dus ook op deze conferentie in het Witte Huis hun schaduwen vooruit. Het antwoord van de popu laire president was: „Wel, ik denk dat het volkomen correct is, wan neer men zijn aanvallen op mij richt. Ik ben het hoofd van. de rege ring, en er is al eerder op mij ge schoten". Maar er zat aan dit alles één vervelende kant: dat de presi dent meer in de verkiezingsstrijd zou worden betrokken, dan eerst zijn bedoeling was. Hij wilde zich immers, als president in functie, vooral blijven toeleggen op het rege ren van het Amerikaanse volk. De tijd en de inspanning voor uitgebreide verkiezingscampagnes konden er niet af. Hij wilde zich voornamelijk beperken tot toespraken voor radio en televisie. Maar inmiddels is er iets ge beurd, waardoor de aandacht zeker van Eisenhower zal worden afgeleid. Vice-president Nixon, die. zoals Ike herhaaldelijk heeft gezegd, voor zichzelf een weg moest uitstippelen, heeft onver wachts bekendgemaakt, dat hij op nieuw kandidaat wil zijn voor het vice-presidentschap. Door een zij ingang was hij het Witte Huis bin nengekomen om eerst met Eisenho wer zelf te praten. De reporters, die bij het Witte Huis zijn gedetacheerd, werden vervolgens bijeen geroepen voor een persconferentie op zeer korte termijn: dertig seconden. Zij zetten grote ogen op bij het verne men van de beslissing van de vice- president, zomaar ineens, zonder voorafgaande aankondiging dat er iets belangrijks te gebeuren stond. Want belangrijk was dit nieuws zon der twijfel. Toen men hem vroeg, waarom het zo lang had geduurd, voordat hij de gordiaanse knoop had doorgehakt, zei Nixon dat dit nu eenmaal geen besluit was, dat men op één morgen om negen uur éven gauw neemt. Met zijn vrienden en vooraanstaan de mede-republikeinen had hij bo vendien lang en breed moeten over wegen, of het in het belang van het succes van de president zou zijn, wanneer hij zich weer kandidaat zou stellen. Blijkbaar is hij na al dat wikken en wegen tot een optimisti sche slotsom gekomen. Eén last ls dus van Eisenhowers schouders genomen nu de demo craten weten, dat Nixon zich beschikbaar stelt als kandidaat voor het vice-presidentschap, en nu zij er van kunnen uitgaan, dat de republi keinse partijconventie in augustus zijn naam onder die van Eisenhower zal zetten op de officiële kandida tenlijst; nu zullen zij zeker hun aan vallen niet meer in de eerste plaats op Eisenhower richten, maar op de toekomstige vice-president. En zij menen daarvoor reden te hebben, omdat zij niet helemaal ervan over tuigd zijn dat Eisenhower na zijn ziekte in staat is, om nog eens vier jaar de ontzagwekkende lasten van het presidentschap der V.S. te dra gen. Zou de president door een of andere oorzaak het bijltje erbij neerleggen, dan zou de vice-presi dent automatisch in zijn plaats ko men, en de democraten zouden het een ramp voor de natie vinden, wan neer de nu 43-jarige Nixon de presi dentiële touwtjes in handen kreeg. Zij vinden hem te jong, te veel een kemphaan en teveel een leek in be stuursaangelegenheden (hij heeft alleen maar in het Huis van Afge vaardigden en in de Senaat gezeten, voordat hij vice-president werd). Aan de andere kant heeft Eisenho wer hem steeds zo nauw mogelijk betrokken bij de uitoefening van zijn presidentschap. Dat het democratische verkie- zingsgeschut vooral op Nixon zal worden gericht, houdt ook verband «net het feit, dat hij in de afgelopen jaren steeds als spreek buis van de republikeinen optrad; Eisenhower zelf voelt niet veel voor partijpolitiek. En als Nixon dan zijn aanvallen op de democraten richtte, dan had hij niet alleen kritiek op het beleid in de tijd, dat zij aan het bewind waren, maar hij schoof hun bovendien duistere beweegredenen in de schoenen. Dat heeft kwaad bloed gezet. En Nixon, die met zijn onbe rispelijke kledinp- en zijn speciale manier van optreden op een filmster lijktt maar die serieus en vastbeslo ten is als geen ander, zal ervan lus ten. Hq heeft volgens de democraten een speciale knobbel om mensen (fi guurlijk) „de nek om te draaien". Zij zullen hun best doen, om hem zelf nu van een dergelijke handeling het lijdend voorwerp te maken. Of hun dat lukt zal pas in november blijken. DICK NIXON teveel een kemphaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5