één kwaliteit: fantastisch! één prijs: 75 ct E Plattelandsvrouwen uit geheel Zeeland kwamen naar Kruiningen RODENT Zeeuwse Almanak N E SC AFE...qffiis koffie! TWEE JAGERS ONTMOETTEN ELKAAR OP EEN TERREIN.... Hf ORTH GOUDEN MEDAILLE ORDE O.N. VOOR MEJ. C. H. LUDIKHUIZE VERDELG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDJ^TUJAG 3 MEI 1955 GESLAAGDE VOORJAARSVERGADERING „/Vaar de 2500 leden!", leuze voor jubileumjaar 1956 DE GROTE TASMANIt-ZAAL van het Kruiningse dorpshuis was woens dag geheel gevuld met honderden plattelandsvrouwen uit alle delen der provincie, die hier de voorjaarsvergadering der afdeling Zeeland van haar bond hielden. Er was zoals gewoonlijk een prettige, opgewekte sfeer. In de morgenbijeenkomst werde n op vlotte wijze de bondszaken afge handeld, waarbij de provinciale presidente, mevr. L. N. Huysman Griep, voor dit jubileumjaar de afdeling bestaat in 1956 vijfentwintig jaar de leuze „Naar de 2500 leden" uitvaardigde. In de middag geno ten de dames van het optreden van de balletgroep van mevrouw G. M. SoesmanHuffenreuter uit Domburg. Een klein half uur later, als ge volg van bootvertraging door de mist voor de Zeeuws-Vlaamse dames, sprak de presidente van de afd. Kruiningen en omstreken, mevrouw Sonke—Klos, een welkomstwoord. Zij kon daarbij o.m. de landelijke secre taresse, mej. mr. Van den Hoek, burgemeester en mevrouw Schipper de heer J. J. van JMaldegem als vertegenwoordiger van de Z.L.M. be groeten. Voor de dames uit de an dere delen van Zeeland was het in teressant, dat mevr. Sonke ook een korte schets over de ontwikkeling en de economische betekenis van de femeente Kruiningen gaf en de her- ouw na de ramp belichtte. Ook de provinciale presidente, mevr. L. N. HuysmanGriep, herin nerde aan dit laatste. Wat er sinds 1953 in Kruiningen tot stand kwam, geeft reden tot grote dankbaarheid. Door samenbundeling van krachten werd de strijd tegen het water ge wonnen. Hieraan kan men een voor beeld nemen.Ook voor het platte land, maar dan in een organisatie, kan door samenwerking veel bereikt worden. Na nog op het nuttige werk van de bond gewezen te hebben, door in de voormalige rampgebieden twee jaar een binnenhuisarchitecte pionierswerk te doen verrichten, wees mevr. Huysman op het doel van de organisatie. Niet in de eerste plaats is de bond er voor het orga niseren van gezellige middagjes- en avonden, maar om het platteland vooruit te helpen. Alle leden zullen echter actief aan het werk moeten deelnemen. Kwart eeuw De Zeeuwse afdeling zal dit jaar haar 25-jarig bestaan vieren. Het le dental nam vorig jaar weer toe, waaruit wel blykt, dat de bond in een behoefte voorziet. Met een op wekkend woord om het ledental tot 2500 op te voeren en „te strijden en bouwen zolang ons de kracht ge geven wordt" besloot de presidente haar openingswoord. Na het zingen van het bondslied en het voorlezen van de notulen, bracht de secretaresse, mej, A. van der Leeden, het jaarverslag over '55 uit. De Zeeuwse afdeling groeide met 106 leden, waardoor per 1 janua ri i.l. het ledental 2048 bedroeg. Verder gaf het verslag een over zicht van de vele en veelzijdige ak- tiviteiten. Er werden o.a. 42 cursus sen georganiseerd, terwijl ook diver se plaatselijke afdelingen in eigen femeente zich verdientelyk maak- en, door byv. met een bazar de plaatselijke muziek aan een nieuw vaandel of aan uniformen te helpen. Voorts hadden dames uit de afde ling zitting in diverse commissies, o.a. op herverkavelingsgebied. De secretaresse eindigde haar jaarver slag met de aansporing om de mijl paal van het a.s. zilveren jubileum geen grenspaal te doen zijn. De rekening van de afdeling sloot blijkens het verslag van mevr. T. BraatDe Vrieze met een batig sal do van 559,85. De prov. penning- meestferesse, mevr. C. Koopman Klompe uit Zierikzee, lichtte de be groting 1956 toe, die een eindcijfer van 7626 aangeeft. Bestuursverkiezing B\j de bestuursverkiezing werden herkozen voor de afd. Koudekerlce mevr. C. KaanHamelinck, mevr. P. RooseKokelaar (pl.verv.); voor de afd. Schouwen: mevr. A. der Wedu wenSteendiik, mevr. L. Legemate Lemson (pl.verv.). (Advertentie) FABRIEKEN TE tEEUWARDEN YAN Itvin TOT OMA VEELE WANDELT WEER. „Oma" Veele, Axels oudste in woonster, maakte tijdens de zonnige uurtjes van de achter ons liggende dagen weer enkele wandelingen door de Axelse straten. Aan de arm van haar dochter kon de honderd-en twee-jarige zich eindeljjk weer eens buiten wagen. Tengevolge van het vrij gure weer, dat we tot voor kort „ge noten", had oma Veele haar geliefde wandelingetjes lang moeten missen. LEDENWERVER. Ook de heer P. de Moor, be stuurslid van de plaatselgke Groene Kruis-afdeling te Brouwershaven, is trouwens aan de wandel geweest in de afgelopen weken. Hij heeft daarbg ook het minder fraaie weer STRANDING Een op het Eiland in Vlissingen wonende loods wreef in de vroege morgen de slapers uit zijn ogen en wierp door het slaapkamerraam zijn blik op de zonovergoten Westerschel- de. Tot zijn verbazing bemerkte hijdat ongeveer ter hoogte van zijn woning een kustvaarder „op het strand zat". Onmiddellijk belde hij de vriendin van zijn vrouw, die al eens gezegd had gaarne gewaarschuwd te worden, wanneer een schip gestrand was, op en vertelde haar, dat zij nu de kans had een gestrande kustvaarder te be wonderen. De vriendin kwam ogenblikkelijk per fiets van de andere uiterste rand der stad en bracht ook de vader van de loods mee. Enige tijd later arri veerde ook 's loodsen moeder, per bus. Er was eigenlijk niet veel te zien', een kustvaarder op het strand is geen spectaculair schouwspel en al spoedig begonnen de „genodigden" op de gastheerJ' te mopperen, omdat hij ze voor zo'n kleinigheid de hele stad had laten doorfietsen of -bussen. De beroemde klap op de vuurpijl kwam echter, toen later op de mor gen de en nu wordt het even wat ingewikkeld echtgenoot van de vriendin van de vrouw van de loods zich bij het gezelschap voegde en nuchter meedeelde, dat er van een stranding geen sprake was. Zijn fir ma had de boot opzettelijk- op het strand gezet om een reparatie aan 't roer te verrichten.... wegens gebrek ran dokgelegenheid! getrotseerd, want er stond hem een goed doel voor ogen: leden van het •roene Kruis winnen door huisbe zoeken af te leggen. Dat hg in zijn streven is geslaagd, moge blijken uit het feit, dat nij het ledenaan tal van 280 op 350 bracht! REGENMETER. Toch is het volgens de regen meter op het proefbedrijf „Schelde- monden te Bruinïsse in april helemaal niet bgzonder nat geweest. Er werd daar namelijk 'n neerslag gemeten van 34 mm, terwijl 47 mm voor die maand het normale gemid delde is. Van 13 op 14 april viel er in één etmaal 13.1 mm. In vyf ver schillende nachten daalde de tem peratuur ter plaatse nog tot bene den het nulpunt. GOUDEN BRUILOFT. Woensdag 9 mei aanstaande is het groot feest voor het echt- £aar K. van Dalen en A. van alenHoogenboom, dat aan de Wilhelminastraat 46 te Wemel- dinge woont. Het is dan namelgk een halve eeuw geleden, dat het huwelgk tussen de beide echte lieden werd voltrokken. KANARIE-SUCCES. Tenslotte zij nog gemeld, dat de heerf M. Wieland uit Axel met zgn inzending op het internationale ka narie-concours te Barcelona (Span je) allesbehalve slecht voor de dag is gekomen. Met zijn „witte ka narie" sleepte hg een eervolle twee de prijs in de wacht! Als nieuw bestuurslid wer den gekozen: voor de afd. We- meldinge: mevr. H. M. Visser Blommaard; mevr. L. N. Glerum- Stevense (pl. verv.)voor Noord- Beveland: mevr. L. Swenne Dodmond, S. SchuitHegnsdgk (pl. verv.); voor Duiveland: mevr. T. BraatDe Vrieze, mevr. L. BootStols (pl. verv.); voor Kapelle: mej. C. v. d. Graaff, mevr. G. M. van SuylekomLin- denbereh (pl. verv.); voor Mid delburg: mevr. J. M. Lutegn Risseeuw, M. VolkersVos (pl. verv.; voor Rilland: mevr. G. Hir- desFrancken (pl. verv.) Na afloop van de bestuursverkie zing richtte de presidente zich tot de aftredende dames M. Mennes Schipper, Kapelle; M. VolkersVos, Veere; L. BootStols, Capelle bij Zierikzee en de vice-presidente, mej. J. D. Dekker, die zg dank bracht voor het vele werk, dat zij in het belang van de bond deden. Evenals mevr. C. M. N. Onderdijk uit Co- lgnsplaat, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, ontvingen allen een boek als aandenken. De aftredende bestuursleden dank ten op haar beurt voor de prettige samenwerking in het bestuur. Na een korte bespreking van de agenda voor de algemene voorjaars vergadering te Utrecht, werd de morgenbijeenkomst, welke werd af gewisseld met samenzang onder lei ding van mej. Van der Leeden, ge sloten. Na de middagpauze Icon men kennismaken met de balletgroep van mevrouw SoesmanHuffenreu ter. Het optreden viel bgzonder in de smaak. np RFQTF RFRFiniNRSW887E: <3 DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in het kopje hebt gedaan: g 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen. Bus voor ten minste 35 koppen f 2.45 en voor 140 f 8.85 Coffeine-vrij respectievelijk f 2.80 en f 10.1 „Een schip gestrand", zou men den ken bij het bekijken van dit plaatje. Dit wat merkwaardige uitzicht op 'n stukje Westerschelde ontstond ech ter, doordat de S44 ton metende kust vaarder ,.Rex" uit Appingedam op 't zogenaamde „Stille strand" te Vlis singen gezet moest worden voor een reparatie aan het roer. In de haven zelf was namelijk geen dokruimte meer beschikbaar. (FOTO P.Z.C.J „TWEE VLIEGEN OP EEN SUIKERBEESTJE" Kantonrechter gaf de onrechtmatige een boete van 10! „Twee vliegen op één suikerbeestje" zegt men in Zeeland wel eens om aan te' duiden, dat een bepaalde zaak wel zeer intensief wordt „afgeroomd". De ze uitdrukking is van toepassing op een jachtveld onder Oostkapelle, op het jachtrecht waarvan twee jagers aanspraak maakten. Op een gegeven dag in 1955 kwamen zy elkaar met het geweer in de aanslag tegen, het geen uiteraard aan beide zijden grote verbazing teweegbracht. Er sproot een klacht van één der jagers uit voort en dit had op zgn beurt tot gevolg, dat de ander, de Oostkapelse landbouwer F. D., 36 jaar, zich voor de kan tonrechter in Middelburg moest verantwoorden. De zaak werd uitvoerig behandeld en D. kwam er mild af, want mr. J. Moólenburgh, legde hem een boete van slechts f 10.subs. 5 dagen op, „meer ter waarschuwing", zoals de kantonrechter er aan toevoegde. Volgens de tenlastelegging werd D. „in kennelijk jagende houding" aan getroffen op een perceel, dat niet van hem was. De eigenaar is een zekere C. de V. uit Arnemuiden, die zoals later bleek het jachtrecht voor zichzelf had behouden toen de grond werd verpacht. Naar aanleiding van de klacht, die één der jagers indiende, hebben 2 wachtmeesters van de rgks- politie een onderzoek ingesteld. Zij bevonden toen, dat D. in november 2 keer op de betrokken gronden heeft gejaagd en in december 1 keer. Verdachte voerde nu ter zitting aan, dat hij in 1953 reeds de jacht heeft gepacht van de pachter der terreinen. Deze landbouwer stemde zonder meer toe, toen D. om het jachtrecht kwam vragen. Hij had gezegd, dat het jacht recht nog niet verpacht was. D. wist ook niet, dat deze pachter niet de ei genaar van de grond was en opval lend is verder, dat de pacht in 1955 weer en nu voor 6 jaar werd verlengd door de pachter! Daarna kwam de klagende jager, de landbouwer C. W„ aan het woord. Hg verklaarde het jachtrecht te heb ben verkregen van de eigenaar, zodat hjj alleen gerechtigd is te jagen op deze grond. Zgn pacht werd eveneens in 1955 voor 6 jaar verlengd en getui ge was al even verbaasd als verdach te toen hij zag dat een ander ook op deze grond jaagde. W. zou geen klacht hebben ingediend zo zei hij> wanneer D. anders was opgetreden bg hun ontmoeting. Want verdachte vroeg naar W.'s papieren en toen de ze die documenten niet wilde tonen riep D. „D'r af „Bent U D. dan nooit eerder tegen gekomen?" vroeg de kantonrechter aan getuige, die verklaard had, dat zijn jachtrecht in 1953 voor het eerst was ingegaan. „Neen, want ik heb 2 jaar achtereen niet gejaagd", zei W- De ambtenaar van het O.M., mr. Th. Lebret, vond de zaak nogal duidelgk, omdat in de wet staat, dat de eige naar de gerechtigde is om vergun ning voor hejt jagen af te gevèn. „Wat D. gedaan h'eeft was fout en onwet tig", zei hij en de ambtenaar merkte nog op, dat verdachte al eens eerder een proces-verbaal wegens overtre- ding'van de jachtwet heeft gekregen. De eis luidde voor 2 strafbare feiten achtereenvolgens f 20.subs. 4 dagen en f 30.subs. 6 dagen. Geen kwade trouw Mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, die D. bgstond, zei. dat zijn cliënt op het standpunt heeft gestaan, dat toe stemming van de pachter voldoende was. Hij merkte op, dat het vooral vroeger veel voorkwam, dat eigena ren van gronden, die zich niet voor de jacht interesseerden, deze zaak maar aan de pachter overlieten. Mede omdat D. te goeder trouw is, had plei ter een eis van schuldigverklaring zonder strafoplegging verwacht. De kantonrechter zei tenslotte bij het uitspreken van het vonnis, dat D. be ter eerst eens had kunnen informe ren hoe de regelingen op dit gebied luidden. Kwade trouw achtte hg niet aanwezig. Nog een overtreding van de jacht wet viel in deze zitting te berechten. Het was een wachtmeester van de rijkspolitie te water, die ditmaal eens op het land een proces-verbaal moest opmaken. „Een landelijke overtre ding" noemde de kantonrechter het. Verdachte niet verschenen was C. L. v. H. uit Wemeldinge en het ge heel speelde zich van de winter af toen de betrokken wachtmeester bg de voederactie voor de vogels behulp zaam was. Onder Wemeldinge zag hij toen hoe de hond van Van H. een konyn jaagde en dit beestje te pakken kreeg. Verdachte heeft het konijn meegeno men, maar kwam er niet ver mee. „Het was ditmaal geen zeehond, maar een „landhónd" voor de wacht meester", zei de ambtenaar, die f 30 subs. 6 dagen vroeg, hetgeen ook het vonnis werd. (Advertentie). ClGA RET TES Verreweg de meest verkochte Amerikaan VEERTIG JAAR BIJ CHR. ONDERWIJS Onderwijzeres in St. Laurens werd hartelijk gehuldigd Voor mej. C. H. Ludikhuize uit Mid delburg, onderwijzeres aan de chr. lagere school in St. Laurens was het woensdag 'n feestdag. Zg vierde na melijk haar veertigjarig jubileum in dienst van het christelijk onderwijs. De jubilares.se, die 21 mei 1894 werd geboren, was eerst werkzaam ach tereenvolgens te Biggekerke en te Ede. In 1921 begon zij haar arbeid in St. Laurens op 1 mei, zodat zy dus 35 jaar aan deze school is ver bonden. Het hoogtepunt van deze blijde dag kwam 's middags tijdens een receptie in het gemeentelijk ver gaderlokaal van St. Laurens, toen burgemeester W. Baas mej. Ludik huize in kennis stelde van liet feit, dat zij onderscheiden was met de gouden medaille in de orde vau Oran- je-Nassau. Reeds bij het begin van deze dag, waarop mej. Ludikhuize, haar nor male bezigheden uitoefende, was het feestelijk toegegaan. T.ocn de jubi- laresse bii het schoolgebouw kwam, haalden de kinderen haar in. Zg stonden in een haag voor de ingang opgesteld, zwaaiend met vlaggen en zongen hun onderwijzeres toe. Bo vendien hadden gedienstige ouders het lokaal van de le en 2e klas, waaraan mej. Ludikhuize les geeft, fraai versierd. Ook in de klas werd nog een zanghulde gebracht, 's Mid dags werden de kinderen in het ver gaderlokaal onthaald en genoot dit jeugdige publiek van een voorstel ling door goochelaar A, R. Marqui- nie uit Middelburg. Bij de aanvang van de zeer drukbezochte receptie, waarop vele vooraanstaande inwoners van St. Laurens van hun be langstelling blijk gaven, sprak ds. C. Boon, geref. predikant, voor zitter van het schoolbestuur, een openingswoord. Onmiddellijk daarna kreeg burgemeester Baas het woord. Hij bracht felicitaties over namens het gemeentebe stuur, dat grote waardering heeft voor het werk van de jubilaresse en overhandigde een bloemstuk. Daarna maakte spr. het koninklijk besluit bekend onder de opmer king, dat mej. Ludikhuize, die de enige onderwijzers van St. Lau rens is, afzonderlijk werd onder scheiden, na de lintjesregen van 30 april dus. Tot slot speldde de burgemeester de jubilaresse het eremetaal op. Vervolgens sprak ds. Boon woor den van dank namens de schoolver eniging. „U bent steeds een voor beeld van grote toewijding", zo zei- de hij o.a. Spr. gaf blijk van zijn be wondering voor de wijze, waarop en de geestdrif waarmee mej. Ludikhui ze haar moeilgke, maar mooie taak volvoert. „Ik wens U geluk met dit welbestede leven, dat God U gaf en ik hoop, dat U nog enkele jaren aan onze school mag blgven", aldus ds. Boon, die hierna een envelop met inhoud en een fraai geschenk over handigde aan mej. Ludikhuize. Verdere felicitaties Het hoofd der school, de heer G. F. Weeda, sprak hierop hartelgke gelukwensen tot zgn vrouwelijke In St. Laurens vierde mej. C. II. Ludikhuize uit Middelburg p woensdag haar j 0-jarig onder- m 'wijsjubileum; 35 jaar is zij aan de chr. school ter plaatse ver- bonden. Ter geleg-nheid van dit feest mocht zij een konink- lijke onderscheiding in ont- vangst nemen. Hier het mo- ment, waarop burgemeester W. M Baas mej. Ludikhuize de gou- den medaille van Oranje-Nas- sau opspeldt. 1 (FOTO P.Z.C.) M iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Rijkspostspaarbank Aan het hulppostkantoor te We meldinge werd in april bij de ryks- postspaarbank 15.407,24 ingelegd en f 5760,57 terugbetaald. Er werden 7 nieuwe boekjes uitgegeven. collega. Spr. loofde haar plichtsbe trachting en toewgding en bood mej. Ludikhuize een nuttig geschenk aan. Ook de inspecteur van het lager on derwijs in het ressort Middelburg, de heer A. A. Leenhouts, liet van zijn belangstelling blgken. Hij richtte zich in waarderende bewoordingen tot de jubilaresse en stelde haar verdiensten voor het onderwijs in 't licht. Felicitaties op rgm werden uitge bracht door de heer J. van den Bos- se, die sprak „als gezinshoofd" en in zijn gedicht tal van herinneringen aan de afgelopen 35 jaar ophaalde. Schriftelijke gelukwensen waren o.a. gekomen van de heer J. A. van Ben- nekom uit Middelburg, inspecteur van het Chr. Nationaal Schoolonder wijs, die verhinderd was. Mej. Ludik huize dankte alle sprekers voor hun woorden en voor de geschenken. Rest te vermelden, dat oij de aan vang van de receptie enkele fraaie geschenken namens de oud-leerlingen werden aangeboden door mej. S. Hil- lebrand. KUNST „Huis zonder vensters". Door Onderling Kunstgenot" In Prins van Oranje te Goes. „Huis zonder vensters", het toneel spel, waarmee „Onderling Kunstge not" woensdagavond in de Prins van Oranje te Goes voor het voetlicht trad, is van een bgzonder karakter. De schrgver Ab. van der Linden, die naar een gegeven van Richard Reich een thriller wil laten afspelen in een villadorp onder de rook van Amster dam, heeft een wel wat gezocht milieu geschapen, waarin uiteindelijk een moord en de ontmaskering van de da der het spel een climax geven. Een gewezen leraar, met zijn gezin, is fi nancieel afhankelgk geworden van een ongetrouwde zuster, die met een intense haat tegenover alle mensen nog slechts liefde jegens honden en katten kan koesteren. Zo diep is haar haat geworteld, dat zij zelfs naar tes tament ten ongunste van haar blind- geworden neef wil doen wijzigen. Een aanslag op haar leven maakt, dat zij aan dit besluit geen uitvoering kan geven. De dames en heren van „Onderling Kunstgenot" hebben van dit stuk een geslaagde vertolking gegeven. Dat het eerste bedrijf wellicht niet alle bezoekers ten volle heeft kunnen be vredigen moet dan ook meer worden toegeschreven aan de wat ongeloof waardige situaties, die de schrgver heeft geschapen. Met het stuk zelf steeg het spel in het tweede bedrijf tot een voor dilet tanten hoog peil. Vooral mejuffrouw C. E. de Korte heeft van haar rol als de door het leven verbitterde zuster Stella iets bijzonders gemaakt. In één adem hiermee moet ook mejuf frouw C. G. Haasdonk genoemd wor den. Deze nog jeugdige medewerkster gaf opnieuw blijk over bijzondere ac teertalenten te beschikken. Vooral in de scène, waarin zij als Liesbeth van moord werd beschuldigd, deed zg van bijzonder-sterk spel genieten. De heer W. A. Haanebrink was zeer goed in zgn uitbeelding van de sinistere figuur Eddie, die de schuld van een moord op een meisje wilde af wentelen. Anna, zijn vrouw, werd op rustige, aannemelijke wijze gestalte gegeven door mejuffrouw E. C. Kole, terwgl de heer S. J. Berrevoets, die de blinde zoon uitbeeldde, met name aan het slot zgn goede toneelkwaliteiten toonde. Verder gaf mevrouw T. Zon- dag-Brayé- een redelijke creatie van de directrice van een opvoedingsge sticht en zou het spel van de heer P. J. Evers als Karei Heyster nog aan echtheid kunnen winnen. Mevrouw N. Geysen-Smout zorgde voor een goede regie, terwgl toneel aankleding en belichting mede deze opvoering tot een succesvolle maak ten. Vanavond wordt er nog een twee de opvoering gegeven van dit stuk. De V. rat en muis met VANDAAG Middelburg Electro: „Julius Caesar", (14 Jaar), 19 en 21.15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 10—23 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie over Zeeuwse spoorlijn, 10—12.30, 13.30—17 u. Vlissingen Alhambra: „Een meisje voor dag en nacht", (14 Jaar), 19 en 21 uur; ned. herv. ver.gebouw: Feestavond chr. middenstandsbond, 20 uur. Goes Grand: „San Francisco", (14 jaar), 20 uur; Prins van Oranje: „Onderling Kunstgenot" - toneelstuk: „Huis zon der vensters", 20 uur; Landbouw: Technische Commissie K.N.V.B., afd. Zeeland, lezing, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2