In Marokko wordt de bruid zeven dagen opgesloten in een kamer Traditionele 1 mei-parades in de verschillende hoofdsteden GEESTEN VAN HET GELE BLAD IR. E. VAN KONIJNENBURG IN DEN HAAG OVERLEDEN WOENSDAG 2 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VREEMDE HUWELIJKSGEBRUIKEN Muziek en dans (Van een speciale verslaggeefster) Bijna in ieder land spelen muziek en dans een voorname rol bij het bruiloftsfeest. Uit Frankrijk, in de provincie Berry, is een typisch ge bruik bekend. Op de morgen van de trouwdag, als de bruid nog met haar familie en vrienden in het ouderlijk huis is, komt de bruidegom met zijn tra wanten haar halen. Zij mogen pas binnenkomen als zij een lied gezon gen hebben dat de aanhang van de bruid niet kent en waarop de te genpartij niet met een beter lied heeft kunnen antwoorden. Na tuurlijk hebben beide partijen zich van de beste zangers van de streek voorzien, zodat het lang kan duren voordat een groep zich gewonnen moet geven. Het eind van het lied je is altijd dat de partij van de bruid toegeeft. De bruidegom met zijn helpers mo gen dan binnenkomen en bieden hun feschenken aan. Zij zingen een lied at uit vele coupletten bestaat waar bij telkens een ander cadeau wordt aangeboden: een sjaal, een zakdoek, een schort. Maar de bruid blijft wei geren iets van al deze jongemannen aan te nemen totdat een knappe brui degom wordt aangeboden en dat ge schenk wordt dan natuurlijk door de bruid geaccepteerd. In Marokko zag ik eens een won derlijke optocht door de stad gaan. Het was een Arabische huwelijks plechtigheid. De bruid werd op een ezel naar de woning van haar echt- fenoot gebracht. Men zag niets van et meisje, want om haar heen was een soort kastje gebouwd dat met kleden behangen was. Zo'n bruidje is meestal nog heel jong, waarschijnlijk 12 of 14 jaar, maar het juiste aantal jaren weet zijzelf meestal niet, omdat zij noch lezen noch schrijven kan. De man, die zij gaat trouwen is dikwijls voor haar een onbekende; zij is ge kocht misschien voor 500 peseta's, wat vee, een paar kippen of nog min der. Voordat zij het ouderlijk huis verlaat, wordt zij door haar vrien dinnen gebaad, geparfumeerd en zijn de nagels van handen en voeten met zorg gekleurd. Deze goede behande ling zal haar geluk brengen. In de nieuwe woning wordt zij opgewacht door de familie, de bruidegom en haar vriendinnen en samen drinken zg dan in de ontvangkamer de groe ne muntthee. Daarna gaat zg in de huwelijks- kamer waar zg zeven dagen moet blijven zonder ook maar een ogen blik frisse lucht te krijgen. Nadien wordt zjj in een kamer gebracht waar de cadeaus uitgestald staan en dan begint haar leven als getrouwde vrouw. TROUWEN OP WOENSDAG In Slowenië en Transsylvanië is woensdag de bruiloftsdag. Al vroeg in de morgenuren gaat de ceremonie meester met de bruidegom naar het huis van de bruid. Daar vinden zij de deur gesloten en pas na veel geklop en geroep komt de vader van de bruid aan de deur vragen wat er aan de hand is. Als hij hoort waarom de mannen gekomen zijn, ontkent hij een dochter te bezitten. Hij stelt de ceremoniemeester lastige vragen en zegt dat zij zich in het huis vergist hebben. Na veel heen en weer ge- Ï'raat, liefst in versvorm, mag dan och de bruidegom binnen komen en zelf zoeken naar zijn geliefde. Inder daad zg'n er in de kamer alleen maar oudere vrouwen. Maar hjj zoekt ver der en blijft aandringen en dan komt toch eindelijk het bruidje te voor schijn. Deze gewoonte bedoelt de kwade geesten op een dwaalspoor te brengen opdat zij het huwelijksgeluk niet Kunnen verstoren. Omstreeks pasen trouwen de- Lappen. Zo eenvoudig als het foier staat gaat het echter niet, want by dit volk hebben wij juist te doen Huwelijksfeest in Marokko. met vrij streng gehandhaafde ge woonten. Wat heeft een jonge Lap te doen die een lief meisje tot zijn vrouw wil maken? Hij gaat, ver gezeld van een oudere man naar de tent van het meisje om af te spre ken wanneer hij ontvangen kan worden ter bespreking van een mo gelijk huwelijk. Deze dag waarop hij officiëel het aanzoek doet is haast nog belang rijker dan de trouwdag zelf. Op ae huwelijksdag is immers alles in kan nen en kruiken. Dan is het feesten ge blazen. De bruidegom draagt over zijn pak heen kruiselings een brede zijden sjerp. De bruid heeft om haar Lappenmuts een lint met allerlei kleurige versieringen (papieren bloemen, ballen, kralen). Aan de ach terkant van de muts wapperen heel lange witte en rose linten. Haar rijk dom zilveren sieraden toont zij op een zijden doek die aan vier hoeken op de borst is gespeld, eenzelfde doek hangt over haar handen, die zij gevouwen op haar buik houdt. Het rendier dat de slee van het bruidspaar trekt heeft op de kop een versiering. In optocnt gaat het nu naar ae kerk en na de plechtigheid, onder klokgelui, te rug naar de plaats waar de brui loft gevierd wordt. Mits men een geschenk meebrengt, is iedereen General Motors Corporation ongerechtvaardigde kritiek Het rapport van een Amerikaanse senaatscommissie, waarin werd ver klaard, dat de General Motors Cor poration zich in de richting van een monopolie bewoog, is door het be stuur der maatschappij in een te De troit uitgegeven verklaring volkomen ongerechtvaardigd genoemd. De maatschappij heeft de commissie uit gebreide inlichtingen gegeven over ae mate, waarin ongeveer elk onder deel der onderneming in overeenstem ming is met de anti-kartelwetgeving. Naar het bestuur mededeelde, is ech ter aan deze feiten weinig aandacht besteed. er welkom. Natuurlijk bestaat het bruiloftsmaal voor een groot deel uit „rendierheerlijkheden''. Tegen pasen krijgen de jonge Lap pen 't druk, dan rijden de feestvier ders van de ene bruiloft naar de an dere. Envan een bruiloft komt een bruiloft. Toch zijn niet overal de bruiloften louter vrolijkheid. De Bretonse bruid zal dat beamen op het ogenblik, dat haar vriendinnen haar op klagende toon toezingen: Quand une fille se marie, elle ne sait ce qui l'attend Pleure ma camarade, pleure ton beau printemps terwijl in de volgende coupletten alle moeiten en zorgen van de huisvrouw breed uitgemeten worden. En toch trekken duizenden en dui zenden ieder jaar weer de stoute schoenen aan en ondernemen het gro te avontuur: samen het leven in te Omkoper en omgekochte veroordeeld. De Utrechtse rechtbank heeft gis termorgen de 45rjarige koopman Wil helm van E. uit Amsterdam, die ge detineerd is in het selectie-instituut van het Huis van Bewaring II te Utrecht, veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Van E had een verpleger van het instituut weten over te halen, tegen betaling van 500 enige brieven over te brengen aan zijn vader en aan ge tuigen uit zijn laatste strafzaak. Te gen hem eiste de officier veertien da gen geleden een gevangenisstraf van een jaar. De 28-jarige Utrechtse verpleger van het instituut J. M. die wel net geld had genomen maar de brieven aan de getuigen niet had verzonden, werd veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling van de r.-k. reclasse ring. Tegen hem eiste de officier een jaar met aftrek#waarvan vier maan den voorwaardelijk. Een expeditie van het Amerikaanse museum voor antropologie heeft bekendgemaakt, dat zij 'n Siamese stam heeft ontdekt, welke door omwonende stam men „de geesten van het gele blad" werd ge noemd en welks werke lijke bestaan als legen darisch werd be schouwd. De bekende Ameri kaanse' geleerde, dr. Harry L. Shapiro, pre sided van het Ameri kaanse museum voor antropologie, bracht verslag uit over de be vindingen van de expe ditie, die meer dan twee jaar geduurd heeft °n onder leiding stond van Robert W. Weaver. Volgens Weaver werd het hoogtepunt van het twee jaar lange ver blijf in de rimboe van Siam, waar men met olifanten, ponies en ezels doorheen trok, gevormd door de ont moeting met de Phi Thong Loeang-noma- den, een merkwaardig en primitief volk, die de legende van „de geesten van het gele blad" in .de wereld brachten. De héle stam bleek nog uit acht leden te be staan, zes mannen, 'n vrouw en een kleine jongen.... Door gebarentaal en door middel van een Laotisch dialect hoorde men, dat de andere stamleden door tijgers waren gedood. „Onze eerste en sterk ste indruk was een ge voel van peilloze me lancholie, dat deze mensen scheen te be heersen", aldus Wea ver. „Zij toonden weinig emoties en men zag ook maar een spoor van 'n glimlach op hun ge laat. Zij praatten zacht en verhieven nimmer hun stemmen in toorn, angst of vreugde. Zij schenen trouwens slechts met elkaar te spreken, wanneer dit strikt noodzakelijk was". De Phi Thong Loeang leven uiterst primitief en zijn ondanks de dik wijls zeer koude nach ten nauwelijks gekleed. Landbouw en het van gen van wild door val len kennen zij niet. Zij leven van de jacht en het zoeken naar plant aardig voedsel. Verder kenden zij geen van ge neratie op generatie overgeleverde verha len. Het kind had geen speelgoed en de vol- wassenen kenden geen vorm van ontspan ning.... Alle leden van de stam hadden malaria en framboesia en zij wor den voortdurend in hun naakte bestaan be dreigd door rondzwer vende tijgers. Op het paleis Soestdyk werd of ko ninginnedag een défilé gehouden voor H.M. de koningin. Foto toont de ko ningin die, na afloop van het défilé, zeer veel belangstelling toonde voor een wagen met vlas uit de N.O.-Pol- der. De wagen iverd getrokken door twee robuste paarden. 25.000 op lot 21.789 In de Staatsloterij, eerste klasse, is een prijs van 25.000 gevallen op lot no. 21.789. De ware dracht voor ijzige streken, vervaardigd van katoen met nylon aan de buitenkant, om de wind tegen te houden en van binnen gevoerd met „nylonbont"Dit geheel was te zien op een tentoonstelling in Toonden. BEKEND WATERBOUWKUNDIGE Oud-hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat In stilte ls dinsdag het stoffelijk overschot van Ir. E. van Konijnenburg, oud hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, voorzitter van de Ne derlands-Egyptische kamer van koophandel, op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag te ruste gelegd. Ir. Van Kongnenburg is vrgdag j.l. na een kortstondige ziekte in de ouderdom van 86 jaar overle den. De heer Van Kongenburg, die op waterbouwkundig gebied zowel In Ne derland als in het buitenland een vooraanstaande plaats innam, heeft zich de laatste jaren sterk beijverd voor een nieuwe verbinding tussen Rijn en Schelde (Eendrachtskanaal), waarvoor hij het ontwerp maakte. Zgn ont werpplan hield tevens het behoud van de visserij (speciaal de oesterteelt In Yerseke) in de Zeeuwse wateren, in. Ir. Van Konijnenburg werd op 7 oktober 1869 te Den Haag geboren. N& het doorlopen van de middelbare school studeerde hij te Delft, waar hij in 1892 het diploma van civiel inge nieur behaalde. Naast zqn drukke werkzaamheden schreef hij het standaardwerk „de scheepsbouw vanaf haar oorsprong", dat blijkens recente publikaties nog steeds als een vooraanstaand werk op dit gebied geldt. Een andere bekende publikatie van zijn hand is het in 1905 verschenen boek „Scheiding van Maas en Waal". Begin 1906 werd ir. Van Konijnen burg benoemd tot lid van de toen in gestelde Nederlands-Belgische com missie voor kanalisatie van de Maas. Zijn ontwerp-wet tot kanalisatie van de Maas, het plan voor het kanaal Wcssum-Nederland alsmede het ont werp voor het Maas-Waaskanaal heb ben als grondslag gediend voor de wa- terbouwkunndige onderhandelingen tussen Nederland en België in de ja ren 1911, 1912 en 1913. Op 1 maart 1914 verkreeg ir. Van Konijnenburg verlof uit 's rijks dienst. Hij werd benoemd tot directeur van Senator Barkley overleden Vice-president onder Truman Senator Alben W. Barkley die tij dens het presidentschap van Truman vice-president der V.S. was. is geheel onverwacht tijdens een toespraak in elkaar gezakt en tien minuten later ten gevolge van een hartaanval over leden. GEMEENSCHAPPELIJKE OPTOCHT IN OSLO Algerijnen contra Franse politie In de Europese hoofdsteden hebben socialistische en communisti sche arbeiders gisteren 1 mei gevierd. Dit geschiedde overal door af zonderlijke optochten en demonstraties, maar alleen in Noorwegen stonden de socialisten de communisten toe met hen mee te doen om de nadruk te leggen op de solidariteit der arbeiders in het loonconflict in dit land. In Moskou werden de leiders van de partij en regering der Sowjet- Unie door duizenden toegejuicht, toen zij het Rode plein betraden voor het afnemen van de traditionele 1 mei-parade. Het voorbijtrekken van de troepen duurde 23 minuten; buitenland se correspondenten mochten voor het eerst foto's maken. Een groep jonge Russen, die een afbeelding van Stalin meedroeg, lachte toen dit door buitenlandse journalisten werd gefotografeerd. Maarschalk Zjoekow verklaarde, dat het Russische volk in vrede en vriend schap met alle volkeren wenst te le ven. Hij verzekerde zijn gehoor, dat successen waren behaald door het vast houden aan de door Lenin aangegeven weg. Maar bepaalde imperialistische kringen houden, volgens Zjoekow, nog steeds vast aan de politiek van koude oorlog en daarom moeten de Sowjet- volkeren op hun hoede zijn. Overigens werd noch door Zjoekow, noch door de verslaggevers van radio-Moskou de naam van Stalin genoemd. Algerijnen in actie In Frankrijk grepen de Algerijnen de gelegenheid aan om stormachtige betogingen te houden tegen de Franse regering. In Marseille, Lyon, St. Etienne en Metz kwamen botsingen tussen de politie en betogers voor. Ve len werden gewond en tientallen ge arresteerd. In Parijs trachtten rond 1500 Algerijnen op de Place de la Ba- taille een demonstratie te houden, maar zij werden door de politie ver dreven. In Rome In Rome hield paus Pius XII. die deze dag aan St. Jozef de werkman had gewijd, een toespraak, waarin hij er bij de katholieken op aandrong, „de broeders, die het slachtoffer zijn van dwalingen en valse voorspiegelingen" van het communisme samen te bren- ten in een grotere Christelijke arbei- ersbeweging. Op het St. Pietersplein hadden zich ongeveer 35.000 katholieke arbeiders verzameld om de rede van de paus te beluisteren. Later op de dag groeide de menigte uit tot naar schatting 100.000 perso nen om de landing van een helikopter uit Milaan met aan boord een beeld van Christus op het St. Pietersplein gade te slaan. Het beeld een ge schenk van arbeiders overal ter we reld is bestemd voor een nieuwe kerk te Rome, toegewijd aan Christus de werkman. De Chinese communisten beweer den, dat 500.000 inwoners van Peking aan de parade door de hoofdstad had den deelgenomen. De massale optocht van burgers in de Joegoslavische hoofdstad, Belgra do, werd afgelast, omdat het weer te slecht was. Wel denderden in Amerika en Rusland vervaardigde tanks door de straten in een grootscheepse militaire show. Oost-Duitsland De Oostduitse communisten kwa men voor de dag met hun nieuwe le ger. Ongeveer 3000 man troepen, ge kleed in grijze uniformen, liepen voor bij president Wilhelm Pieck in Oost- Berlijn, een opeanlijke schending van het vier-mogendheden-verdrag, vol gens hetwelk geen militaire parades in Berlijn gehouden mogen worden. In Groot-Brittannië was het anders dan elders. De Britse socialisten en communisten vieren de één Mei-dag hier alleen op die datum, wanneer hij op een zondag valt. In alle andere ge vallen geschiedt de viering op de eerste zondag in mei. de Nederlandse aannemersfirma Bos en Heyblom bg de Suezkanaal-maat- schappij in Egypte. Onder zijn leiding werden de plannen tot verdieping en verbreding van het Suezkanaal ter hand genomen. In 1928 keerde de heer Van Konij nenburg definitief naar Europa te rug. Inbussen was hij benoemd tot hoofdingenieur (1918) en tot direc teur (1922) van de rijkswaterstaat. Technische adviezen Voor het uitbrengen van technische adviezen voor verbetering van de be vaarbaarheid van de Donau en het voorkomen van de verzanding van de haven van Constanza vertoefde de heer Van Konijnenburg in de jaren 1929 en 1930 enige malen in Roeme nië. Een belangrijk aandeel had ir. Van Konijnenburg ook in de Neder lands/Belgische onderhandelingen over de wijzing van het traktaat van de Maas en het aan te leggen Rijn- Schelde kanaal. Vele technische adviezen heeft de heer Van Konijnenburg in de loop der jaren aan buitenlandse regeringen uitgebracht. Als broer van de kunstschilder Willem Adriaan van Konijnenburg zat ook hem het schilderen en teke nen in het bloed. Ook op dit gebied heeft de heer Van Konijnenburg zijn sporen verdiend, getuige de expositie van zg'n werken kort voor de oorlog in de kunstzaal Kleykamp, waarop o.a. meer dan 200 tekeningen uit zijn scheepvaartboek te zien waren. Voor het werk dat de heer Van Ko nijnenburg verrichtte vielen hem vele hoge Nederlandse en buitenlandse on derscheidingen ten deel, o.a. ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw (1926), Officier in de Orde van Oran je Nassau (1907), Commandeur in de de orde van de ster van Roemenië, officier in de orde van Leopold H van België, het officierskruis in de kroon orde van België, officier in de orde van George I van Griekenland en rid der in de Orde van Villa Vïsoca (Por tugal). |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Eisenhower heeft een afkeer van.... p President Eisenhower houdt M niet van politici, die hun arm om zijn schouder slaan, onvrou- p welijke vrouwen, kletspraatjes en gebrek aan stiptheid. p De president vindt het even- min prettig door „amateurs" te worden geraden, officiSle di- p p ners te moeten bijwonen, lange H stukken te moeten lezen, en met „extremisten" en met te- p veel gezelschap te maken te H hebben. n Dan houdt Eisenhower er niet van, wanneer men niet van hem houdt en tenslotte vindt hij het niet aangenaam aan het p kortste eind te trekken. „Een nederlaag prikkelt hem", aldus 1 het Amerikaanse tijdschrift se „Look", dat deze bijzonderde- den over Amerika's hoogste ge- zagdrager vermeldt en als bron p de „naaste omgeving" van de president noemt. Ililllllllilljlll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7