West-Duitsland is en blijft trouw aan het Westen f KLANKBORd j Eerste Kamer besprak begroting van Buitenlandse Zaken WIJZIGING PACHTNORMEN WORDT OVERWOGEN BIJZONDERE VOORZIENING MOGELIJK VOOR BLINDEN WOENSDAG 2 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VON BRENTANO VERKLAART IN LONDEN: Besprekingen over de kwestie van de Duitse hereniging De West-Duitse minister van buitenlandse zaken, Heinrich von Bren- tano, legde dinsdag in Londen de plechtige gelofte af, dat Duitsland geen geheime overeenkomst met Rusland zou zoeken, achter de rug om van de Westerse mogendheden. Hij zei dit op een officiële lunch, die hem door de buitenlandse pers- vereniging werd aangeboden. Hij verklaarde woordelijk: „Geen Duitse regering zal vandaag of morgen de solidariteit van Duitsland met het Westen verraden". En hij voegde er aan toe: „Een vrij en democratisch Duitsland zal al tijd een integraal deel uitmaken van de Westelijke wereld, in over eenstemming met zijn tradities en verlangens". Von Brentano verzekerde eveneens, dat de Westduitse regering „bereid is en vastbesloten om op correcte manier zijn verplichtingen als lid van de NA VO naar de letter en de geest te ver vullen". Uit gezaghebbende kring wordt mee gedeeld, dat Von Brentano en Selwyn Lloyd, de Britse minister van buiten landse zaken, bij hun besprekingen op zoek zijn geweest naar nieuwe middelen om bij de kwestie van de Duitse hereniging over het dode punt heen te komen, maar een oplossing schijnt tot heden niet te zijn gevonden. In zijn verklaring voor de buiten landse pers, die Von Brentano in het Engels voorlas, waarschuwde de Duit se minister ervoor, niet overtuigd te zijn, „dat het verlangen naar een ontspanning van de zijde van de Rus sische heersers alleen maar was ge ïnspireerd door de liefde voor de vrede". Hij legde verder de nadruk op de noodzakelijkheid van een blijvende goede verstandhouding tussen Frank rijk en Duitsland als een „voorwaarde voor een betere en gelukkiger orde in Europa". Naar Duitsland Von Brentano deelde mede, dat Winston Churchill binnen een paar dagen een bezoek zal bren gen aan Duitsland en door bonds president Tlieodor Heuss zal wor den ontvangen. Churchill zal een bezoek bren- Ïen aan Aken om de Karei de ■rote prijs in ontvangst te ne men. Oostelijke gebieden Toen Von Brentano gevraagd werd naar het lot van de oostelijke gebie den, die door Rusland zijn veroverd en naar dat van Polen, antwoordde hij: „Wij hebben niet het recht om op plechtige wijze afstand te doen van deze gebieden, en dat houdt in bet beginsel van zelf-beschikking der vol ken, een beginsel, dat wij moeten eer biedigen". Von Brentano voegde daaraan toe, dat de allereerste zaak was vrijheid te verkrijgen voor 17 miljoen mensen in Oestdüitsland, en hij besloot: „Het Duitse volk zal op een dag geplaatst worden tegenover dit probleem en hebben te beslissen of het deze 17 mil joen zal moeten bevrijden of hen op zal moeten geven ten behoeve van het handhaven van een problematische wettige eis op die gebieden. Geruchten Ondertussen gingen er geruch ten rond in Londen, dat Lloyd er Von Brentano van op de hoogte zou hebben gesteld, dat de Russi sche leiders Engeland ervoor ge waarschuwd hadden de Duitse her eniging niet te bevorderen. Er was echter geen officiële bevesti ging van die geruchten te verkrij- Aanpassing aan niveau eigenaarslasten. Blijkens mededeling van het be stuur van 't landbouwschap, heeft de minister van Landbouw zich in principe bereid verklaard te be vorderen, dat de pachtprijzen zul len worden aangepast aan het ni veau der eigenaarslasten. De pachtnormen zullen daartoe moe ten worden gewijzigd. De kostprijzen der landbouwpro- dukten worden tot dusverre berekend naar de gemiddelde pachtprijzen met uitsluiting van het grootste deel der eigenaarslasten, aio daar zijn de kosten van onderhoud en verzekering Regering stelt regeling uitkering vast. De staatssecretaris van sociale za ken en de minister van Maatschappe lijk Werk, hebben een voorziening voor blinden vastgesteld. Een blinde komt in beginsel in aan merking voor een uitkering Indien hjj van Nederlandse nationaliteit is. Voor zover hy hiertoe naar het oordeel van het gemeentebestuur in staat kan worden geacht dient hij door het ar beidsbureau passend geachte arbeid in het normale arbeidsproces te aan vaarden. Bij het arbeidsbureau dient hij zich daartoe als werkzoekende te laten inschrijven. Voorts moet hij de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt. Ook kan hij onder bepaalde voor waarden kinderbijslag ontvangen. Voor uitkering gelden de volgende normen: Gemeenteklasse 1: kostwinners 31.50; kostgangers en alleenwonen- den 22; thuis inwonenden 15.75. Ge meenteklasse 2: resp. 30.75; 21.50; f 15.40. Gemeenteklasse 3: resp. 30; 21; 15. Gemeenteklasse 4: resp. 29.25; 20.50; 14.65. Ge- Commissie van advies inzake overheidsstichtingen De ministers van binnenlandse zaken en van justitie, hebben besloten een commissie van advies inzake over heidsstichtingen in te stellen. Aan de ze commissie wordt opgedragen, een rapport uit te bregen over de vraag of en, zo ja, ot> welke wijze een bij zondere wettelijke regeling moet wor den getroffen ten aanzien van stich tingen, die uitsluitend of mede zijn of worden opgericht door de staat, een provincie, een gemeente of een li chaam, als bedoeld in de wet ge meenschappelijke regelingen dan wel die ingevolge wettelijk voorschrift met een taak zijn of wox'den belast. Tot voorzitter is benoemd prof. mr. W. C. L. van der Grinten, hoogleraar aan de Katholieke Economische Ho geschool, te Tilburg, tot secretaris dr. S. O. van Poelje, administrateur bij de vereniging van Nederlandse gemeenten. PORTEFEUILLE. Na een kleine bot sing ging Clarence Gill in Milwaukee (V.S.) uit zijn wagen. Hij nam zijn zakportefeuille en w^lde het nummer van de andere auto opschrijven. Stomverbaasd bleef hij staan, toen de andere automobilist plotseling de portefeuille weggriste en ermee weg- zoefde. OPGEGETEN. Woedend kwam een zakenman naar het politiebureau van Montreal (Canada). Hy' vroeg, of men z vriendelijk wou zijn om zijn collega door te lichten. En graag een beetje gauw. Die collega had namelijk een voorlopig contract, dat hij zojuist on dertekend had, aan stukken ge scheurd en opgegeten. meenteklasse 5: resp. 28.50; 20. 14.25. Het gemeentebestuur kan aan de blinde, indien tengevolge van zijn blindheid de financiële omstandighe den van hem en eventueel zijn gezin daartoe aanleiding geven, ten behoe ve van duidelijk door de aanvrager te omschrijven doeleinden een op het in dividuele geval afgestemde by'zondere uitkering verstrekken, voor zover in de gebleken behoefte niet op andere wy'ze is of kan worden voorzien. Pluimveehouders mogen zelf inenten. (Van onze parlementaire redacteur) Voortaan zal het aan geen twijfel meer onderhevig zijn, dat pluimvee houders bij de bestrijding van bijv. pokken en difterie bij hoenders hun eigen dieren mogen inenten. De die renarts, wiens werk in perioden van het veelvuldig voorkomen van deze ziekten verlicht dient te worden, be hoeft in zulke gevallen dus niet meer ingeschakeld te worden. De Eerste Kamer heeft namelijk dinsdagmiddag zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming een wetsontwerp aangenomen tot wijziging van de nog niet in werking getreden wet op de uitoefening van de dierengeneeskun- de. In Engeland is bij het plaatsje Sta7idsted (in Essexeen York"- vliegtuig neergestort. Twee van de inzittenden werden bij 't ongeval ge dood. Op de telefoto ziet men brand weerlieden en redders op het met schuim bedekte toestelop zoek naar overlevenden. der gebouwen, 'n redelijke rente van het gebouwenkapitaal, afschrijving in een eeuw op basis van vervan gingswaarde en voorts grond- en waterschapslasten. Het gevolg hier van is, dat onderhoud en nieuwbouw op de boerenbedrijven vrij aanzien lijk ten achter zijn gekomen. De minister heeft nog niet be- Eaald, of grondrente tot enige hoog- e bij deze lasten zal moeten worden inbegrepen. Naar de mening van het land bouwschap zou doorberekening der lasten kunnen worden bereikt door fedurende een overgangsperiode van rie jaar met gewijzigde pachtnor men in de kostprijzen rekening te houden. De prijzen der basisproduc ten zouden dan ruimte kunnen bie den voor aanpassing van de pacht prijzen aan de normen. Minister Manshoit wil advies in winnen over de vraag of stijging van de kostprys door incalculeren van eigenaarslasten geheel in de garan tieprijzen tot uitdrukking zal mogen komen, of dat deze via toeslagen zal moeten worden gehonoreerd. Bij besluit van burgemeester mr. F. M. A. Schokking van 26 april is tot waarnemend hoofdcommissaris van politie in Den Haag aangewezen commissaris P. P. Paul. Dezer dagen is men begonnen met 't storten van beton in de bekistingen van de nieuwe Langeviélebinnenbrug die in Middelburg wordt gebouwd tussen de Langeviele en het Militair Hospitaal. Met het werk aan dit pro ject men de laatste weken zeer snel opgeschoten, zodat een aanzien lijk deel reeds tot aan straathoogte gereed is. Verwacht wordt, dat de 'brug tegen medio mei voor het ver keer kan worden opengesteld. (Foto P.Z.C.J Kunstzinnige vorming van de jeugd Commissie geïnstalleerd. De minister van O., K. en W. heeft dinsdag de commissie Kunstzinnige vorming van de jeugd geïnstalleerd. Voorzitter dezer commissie is prof. dr. N. R. A. Vroom te Amsterdam. Dé kunstzinnige vorming, zo zei de minister in zyn installatierede, moet door het gehele onderwijs en jeugd werk heenlopen. Dat betekent dat de bezieling niet slechts aanwezig moet zijn bij enkele enthousiaste beoefe naars der schone kunsten, maar by al degenen, die dagelijks aan de opvoe ding en de vorming van onze jeugd medewerken. Uitbreiding van scholen voor scheepvaart Tijdens een bijeenkomst, zaterdag in de school te Delfzyl gehouden be treffende de uitbreidingsplannen voor stichting Koninklijk Onderwijs Fonds voor de Scheepvaart, heeft de directeur van de stichting, de heer A. A. Kleyn, medegedeeld, dat vooral ook in het bedrijfsleven steeds meer belangstelling voor de dagnijverheids scholen wordt getoond. De resultaten van het onderwijs zyn, volgens de heer Kleyn, zeer goed. Het grootste deel van de leerlingen vindt een goede betrekking in de kust-, Ryn- en bin nenvaart; sommigen stappen over op de grote handelsvaart. De stichting heeft uitbreidingsplan nen omdat aan de aanvragen om als leerling te worden toegelaten, niet kan worden volstaan. Men is van plan in Rotterdam en Delfzyl een nieuwe school te bouwen. Voor de Amsterdamse school moet men een betere gelegenheid zoeken. Voor de bouw van een internaat- school in Delfzijl is een urgentiever klaring afgegeven. Het wordt een modern gebouw, waar plaats zal zijn voor 240 leerlingen en dat zal verrij zen aan het Damsterdiep. Men ver wacht dat de school in september 1958 zal worden geopend. Voorts zal een derde instructievaartuig worden gebouwd. PROF. SCHERMERHORN WANTROUWT MOSKOU Felle protesten tegen Indonesische rechtsschennis (Van onze parlementaire redacteur) „Op het gebied van onze buitenlandse politiek, waarbij het in we zen gaat om ons volksbestaan, vervlakken de politieke tegenstellin gen, die in de binnenlandse politiek juist zo duidelijk aan het licht tre den". Dit zeide prof. Schermerhorn (p.v.d.a.) dinsdagmiddag in de Eerste Kamer, waar de begroting voor buitenlandse zaken voor 1956 aan de orde gesteld werd. Er schuilt wellicht waarheid in zijn uitspraak, doch hij geldt in geen geval voor de communisten in ons land, voor wie de heer Geugjes het woord voerde. Deze afgevaardigde meende, dat Amerika Nederland zal gebruiken als atoombuffer en het dus geheel zou opofferen voor eigen veiligheid. Hoezeer de heer Geugjes voorts afweek van het standpunt, dat de overige partijen innemen, bleek toen hij scherpe kritiek leverde op Neder land van zijn houding tegenover In donesië en op de onwil van de rege ring om met Indonesië over Nieuw- Guinea te spreken. Het ministerie Harahap, zo zeide hij, heeft Nederland verregaande toe zeggingen gedaan over de overma king van winsten naar Nederland. Deze vogel had minister Luns in de hand. Hij prefereerde echter dc vo gels in de lucht, in de hoop, dat Ne derland van Nieuw-Guinea uit nog eens de gelegenheid zal krijgen de oude macht m Indonesië te herstel len. Tegenover de denkbeelden van de heer Geugjes, die sprak over de vre deswil van Moskou, stelde prof. Schermerhorn zyn overtuiging, dat er ondanks de conferentie in Genève en het bezoek van de Russische staatslieden aan Engeland, in de houding van de Russische macht hebbers niets veranderd is. Hij vreesde, dat nu de militaire in timidatie door de Russen niet 't ge wenste resultaat heeft opgeleverd, de Sowjet-Unie zal proberen de we reldrevolutie te vestigen door econo mische integratie, vooral wanneer tot ontwapening besloten mocht worden. Ter afwending van de geva ren daarvan, drong hy op economi sche aaneensluiting van het Westen aan. Nieuw-Guinea Een opvallend verschil van mening tussen ae heren Geugjes en Scher merhorn bestond ook ten aanzien van Nieuw-Guinea. Eerstgenoemde vond dat dit gebied aan Indonesië moet toebehoren. De heer Schermer horn bestempelde het internationaal als een belangrijk gebied, omdat het op een knooppunt m de wereld ligt. De verhouding tussen Nederland en Nieuw-Guinea zag hij niet anders dan als een klassiek-koloniale ver houding. Uitgesloten achtte hg het, dat zij zich later vanzelf oplost. Voor hem was een beheerschap door de Verenigde Naties denkbaar. Prof. Schermerhorn meende voorts, dat wat Indonesië aangaat, indertijd wel de juiste weg bewandeld is. Daarna heeft Indonesië zich echter internationaal grote schade toege bracht. Met prof. Anema (a.r.) pleitte hij voor steun aan de onderontwikkelde gebieden teneinde te voorkomen, dat Rusland er zyn invloed uitbreidt. De eenzydige opzegging door Indo nesië van de Nederlands-Indonesische Unie en het proces-Jungschlager hebben in de avondzitting felle pro testen uitgelokt. Enige afgevaardig den betuigden hun deelneming met de familie Jungschlager en brachten hulde aan mevrouw Bouman voor haar moedige optreden, doch overi gens kwalificeerde zij de opzegging van 't Unieverdrag als grove rechts schennis. Met name de heren Wendelaar (v. v.d.). Beaufort (k.v.p.) en Algra (a. r. toonden zich verontwaardigd. Eerstgenoemde meende, dat de rege ring aan de bevolking de zekerheid had moeten verschaffen, dat er iets tegen het laakbare optreden van In donesië gebeurt. De heer Beaufort vond echter, dat de regering te dien aanzien reeds heel wat gedaan heeft, doch tegelijkertijd gaf hij te kennen, dat velen meer verlangen. Omtrent het aanhangig maken van de rechts schennis bij de Verenigde Naties maakte hij zich geen illusies. En wat het internationaal gerechtshof be treft, was het voor hem de vraag, of dit zich bevoegd zou beschouwen. Het Wereldgebeuren. Vice-voorzitters in de glazen hallen van het Killes- bergpark bij Stuttgart ging vry- dag een luia gejuich op. toen een speciaal woord van welkom werd ge richt tot Karl Arnold. De Duitse Christen-Democratische Unie was bijeen voor een congres, dat tot maandag j.l. heeft geduurd. Een be wogen toespraak van bondskanse lier dr. Konrad Adenauer was een der hoogtepunten van het congres. Hij zette uiteen, wat er op het gebied van binnen- en buitenlandse politiek zoal was gebeurd. Op het eind van zijn rede sneed Adenauer een zeer actuele aangelegenheid aan: het re sultaat van het bezoek van Boelga- nin en Kroesjtsjew aan Londen. „In de Engelse hoofdstad", zo zei hij, „is" gebleken, dat het onmogelijk is om tot eenstemmigheid, speciaal ook over Duitsland, te komen. Geen mens in de Bondsrepubliek kan nu nog er aan twijfelen, dat er op het ogen blik met de Russen niets te bereiken valt". Volgens Adenauer had men in Londen de indruk gekregen, dat de Russen pas dan weer opnieuw over Duitsland zouden willen onderhande len, wanneer hy zelf van het politie ke toneel verdwenen zou zyn. „Mijn aftreden", zo voegde hij eraan toe, „dat is dus een belangrijke zaak Zolang God my de flinkheid en de kracht geeft, hangt het van U af, of Kroesjtsjew al of niet zyn doel be reikt Adenauers politiek op buitenlands gebied werd in een der resolu ties met algemene stemmen goedgekeurd. Met algemene stem menen dat was niet mis, want er waren niet minder dan zeshon derd afgevaardigden present. Het streven naar Duitse hereniging, de politiek van de Europese integratie en de Atlantische solidariteit moet worden voortgezet. Wat deze gewichtige problemen betreft, kon Adenauer dus in zijn nopjes zyn. Maar bij één punt van de agenda heeft hij lelijk op zyn neus gekeken. Dat was by de benoeming van vice-voorzitters. Als voorzitter had hij aan twee van die pottekykers meer dan genoeg, vond hy zelf. Maar het congres dacht er anders over. Het benoemde er niet minder dan vier, te weten de Protestanten Von Hassel, minister-president van Slees- wiik-Holstein en Gerstenmaier, pre sident van de Bondsdag en de Rooms- Katholieken Kaiser, bondsminister voor de hereniging, en Arnold. Het was deze Arnold, die in het begin van het congres zo hartelijk was be groet, dat de congreshal er van tril de. Dit was de man, die in februari door intrigues van de Vrije Demo craten werd gewipt als premier van Noordryn-Westfalen. En net was dus aan hem, dat men nu een plaatsje wilde geven in het opperste bestuurs college van de party'. Het is wel zeker, dat Adenauer tegen de benoeming van Arnold geen „levensbeschouwelijke" bezwaren had hij is immers ook zelf r.-k. Hij was zoals hij zei alleen maar tegen de gedachte, om het aantal vi ce-voorzitters uit te breiden. Het valt nu inderdaad te verwachten, dat hij vaker dan voorheen een andere me ning tegenover de zijne zal vinden, wanneer in het partijbestuur de gro te problemen aan de orde komen. Arnold bijvoorbeeld staat welbewust aan de Imkervleugel van de party. Het was alleen onder druk van Adenauer, dat hij indertijd een rege ring voor Rynland-Westfalen vorm de met de Vrije Democraten. Liever was het hem geweest, een bondge nootschap met de socialisten aan te gaan. Dat deze vroegere arbeider in de lederindustrie via de vakbeweging in de politiek terecht is gekomen, was daaraan niet vreemd; hij heeft altijd het gevoel behouden, tot de ar beiders te behoren. De verdraag zaamheid. die hy in de discussies al tijd ten toon spreidde, droeg ertoe bij dat hij in Noordrijn-Westfalen een grote populariteit verwierf. Het was zo sterk, dat in februari, toen de Vrye Democraten hem tot aftreden dwongen, na zelf een coalitie met de socialisten te hebben aangegaan, de sprekers zich uitputten in vriende lijkheden ten opzichte van Arnold. „Het was allemaal niet tegen hem bedoeld; het was alleen de opzet, de tachtigjarige Adenauer, daarginds in Bonn, te treffen". Op het congres van de C.D.U. in Stuttgart hebben de Vrije De mocraten en de socialisten bei de de wind van voren gekregen. Reeds nu is het een belangwekken de vraag, wie de verkiezingen in 1957 zal winnen en welke partijen dan een regering zullen vormen. By leven en welzyn zullen Adenauer en Arnold daarover nog menige boom kunnen opzetten. Illllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll 1 Nederlandse j g communisten g 1 achter Stalin. g H (Van onze parlementaire redacteur) |e In de dinsdagmiddag gehou- H den vergadering van de Eerste Kamer noemde het communis- tische lid, de heer Geugjes, Sta- m H lin ccn van de meest vooraan- staande leiders van de commu- nistische beweging, die geleefd H hebben. Hij nam de voormalige Sowjet-dictator in bescherming M en ontkende, dat het onlangs in Rusland gehouden congres van de communistische partij niets anders heeft gedaan dan Stalin s verguizen! In Rusland heeft men alleen de fouten hersteld, waarvan de gevolgen na de H heerschappij van het vóór-com- munistische regiem nog altijd s voelbaar waren. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hij vroeg de regering de Kamer in kennis te stellen van de zienswijze van het Hof. Opvallend was in de rede van d heer Algra (a.r.) de uitlating, dat hij in het betoog van prof. Schermerhorn had menen te beluisteren de knagen de vraag, of de politiek van ons land tegenover Indonesië in de jaren na de b Tijding wel goed g weest is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5