Middelburgs uitkering verhoogd, begroting '56 kan sluitend worden ZWITSALINE gelee Zeeuwse Almanak ZEELAND ONTVING EERSTE TOERISTEN IN DIT SEIZOEN t3.iv in 3ijpe DEBAT OVER SUBSIDIERING VAN HET „MASSAJEUGDWERK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 MEI 1956 STIJGENDE KOLENPRIJZEN ECHTER TEGENVALLER Raad sprak uitvoerig over bouw van woningen en over bestedingsplichten Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg heeft in de dinsdag middag gehouden raadsvergadering meegedeeld, dat de subjectieve uitke ring uit het gemeentefonds voor de Zeeuwse hoofdstad met 2 per inwoner ls verhoogd. Hierover is bericht ontvangen van het college van Ged. Staten. In totaal zal Middelburg nu 75.000 meer ontvangen. De begroting voor 1956 zal nu wel sluitend kunnen worden gemaakt, wanneer men tenminste geen rekening houdt met tegenvallers door de sterke stijging van de kolen- prijzen. Ook de begroting 1955 kan volgens de burgemeester nu sluitend worden gemaakt. Mr. Bolkestein deelde verder mee, dat Gedeputeerde Sta ten het redelijk vinden, dat het peil van de straat- en rioolbelasting opge trokken wordt. Dat zai dan een vrij belangrijke verhoging betekenen. Het krediet van 1.000.000 aan de Godshuizen voor de z.g. tweede fase van het Gasthuis, interne verbouwing en sanering, is goedgekeurd. Tot slot zei de burgemeester nog, dat B. en W. thans bezig zijn met een belangrijke aange legenheid, die de sanering van de binnenstad betreft. Over dit onderwerp zal dinsdag 8 juni a.s. een speciale raadsvergadering worden gehouden. Naar aanleiding van enkele voor stellen sprak de raad uitvoerig over de woningbouw. Zo hadden B. en W. voorgesteld aan de Woningstichting „Volksbelang" een grond- en bouw- voorschot van rond 280.000 te verle nen voor het bouwen van 19 arbei derswoningen. Dit voorstel werd goedgekeurd. De heer J. S. Hoek (a. r.) informeerde waarom het zo lang heeft geduurd voordat de plannen ge reed waren. De heer L. J. Breel (arb.) wilde we ten of B. en W. ook 'n systeem hebben voor de distributie van woningen over de woningbouwverenigingen. Hij wees in dit verband op een project voor de bouw van woningen aan de Veerseweg, dat de Algemene Woning bouwvereniging lange tijd geleden reeds heeft ingediend. Tevens vroeg dit raadslid of ër thans ook aanvragen zjjn van aanne mers om in Middelburg blokken wo ningen te bouwen. Spr. noemde voor beelden uit andere streken, waar al lerlei plannen openbaar gemaakt zyn. De heer Wattel had dezelfde vragen wtllèn stellen en vroeg nog naar de 50 woningen, die volgens plan in St. Laurens zullen worden gebouwd. Op de vraag van de heer Hoek ant woordde wethouder L. J. van 't West- ende (r.-k.) dat er enige tijd mee heengegaan is, omdat het- plan aan vankelijk te duur was. De heer Breel kreeg ten antwoord, dat bij de verde ling van woningen met de verenigin gen rekening wordt gehouden. B. en W. doen wat mogelijk is om de wo ningbouw in Middelburg te stimule ren. De burgemeester voegde er aan toe, dat de 19 woningen van „Volks belang" door B. en W. zullen worden toebedeeld aan de bewoners. In dit verband merkte hij op, dat het mis- Advertentie) Lijdt niet langer door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. By apotheek en drogist 0,95, J 2,40 en 8,88. schien beter zou zijn de tussenschakel woningbouwvereniging die meer tijd vergt in de toekomst te vermij den. Verder kon mr. Bolkestein mee delen, dat B. en W. thans in onder handeling zyn met plaatselijke aannemers over de bouw van klei nere blokken. Ook ls er overleg gaande met een drietal grotere ondernemingen van buiten Middel burg. Eén plan is reeds bijna ge reed. Er worden zowel projecten voorbereid voor de bouw van pre- mievrye woningen als van wonin gen met volle premie, daar B. en W. beide mogelijkheden willen pro beren. Op een nadere vraag van de heer Wattel antwoordde mr. Bol kestein nog, dat de onderhande lingen ook woningen betreffen van hot soort, dat in St. Laurens zal worden gebouwd volgens plannen van de Zuid-Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie uit Vlissingen. Ook het voorstel tot overdracht van bestedingsplichten tot een waarde van 89.265,81 in verband met de voorgenomen bouw van een bioscoop en kredietverlening tot dit bedrag aan de toekomstige exploitante, de familie Wöhler, verwekte enige dis cussie. Zoals gemeld, heeft de minis ter op een verzoek van B. en W. de met deze overdracht 21 gemoeide be stedingsplichten kernfinanciering om te zetten in normale bestedingsplich ten, afwyzend geantwoord. Ook nadat vragen in de Tweede Kamer waren festeld en de burgemeester van Mid delburg op audiëntie bij de bewinds man was geweest wilde deze zijn standpunt niet wijzigen. „V oor deeltje" De heer M. A. L. Hubregtse (arb.) betreurde dit laatste en de heer Hoek vond „dit voordeeltje voor het rijk", zoals hij het noemde, in strijd met de bedoelingen. De raad zal zijn leedwe zen over deze houding van de minis ter kenbaar moeten maken, zo meen de hij. Overigens merkte deze spreker op, dat er meer behoefte bestaat aan 21 woningen dan aan een bioscoop. De heer A. J. Schot (s.g.) vroeg of er misschien een mogelijkheid bestond om deze bestedingsplichten alsnog te realiseren en de heer Wattel deed de suggestie om de plichten te gebrui ken voor de bouw van de turnhal aan de Bachten Steene. Wethouder L. J. van 't Westende zette de gang van zaken nogmaals uiteen. Mr. Bolkestein voegde er aan toe, dat het gemeentebestuur na al deze pogingen wel een beetje aan het eind van zyn latijn is gekomen. De raad heeft evenmin nieuwe argumen ten in het geding gebracht en men dient deze zaak nu wel als afgedaan te beschouwen. Bovendien moet de aanvraag voor de bioscoopbouw voor 1 juni "worden ingediend, anders kan het project op deze wyze niet worden uitgevoerd. De heer Wattel kreeg nog ten ant woord, dat de plaats voor de turnhal niet in de als kern aangewezen terreinen ligt. Het voorstel werd hier na z.h.s. goedgekeurd onder aanteke ning, dat de heer Schot tegen was. LEZERS SCHRIJVEN. Westerschelde-hangbrug Ja, mijnheer de redacteur uw nuch tere outsider zal wel gelyk hebben. Natuurlijk zitten aan een hangbrug constructie over de Westerschelae tal van technische problemen vast en ik vind het heel begrijpelijk dat drs. Verburg die niet alle heeft genoemd en ze waarschijnlijk ook niet kan overzien. Hoofdzaak is echter dat alle mogelijkheden worden onderzocht. Wat een tunnel betreft heeft onze Waterstaat duidelijke taal gesproken. De steeds in beweging zijnde bodem van de Schelde is op zichzelf, afge zien van de enorme kosten al een af doend beletsel om hier over te den ken. Mij lijkt het de grote verdienste van drs. Verburg dat hy, op zoek naar een mogelijke oplossing van het Zeeuws-Vlaamse vraagstuk en feite lijk Zeeuwse vraagstuk, ook deze mo gelijkheid oppert. Nederland hee bouwers. We zijn er allemaal van knappi er all e brug! overtuigd dat we met verbetering der bootverbindingen toch steeds achter de feiten blijven aan lopen. Deze fei ten zyn dat er geen boten zijn aan te halen om het steeds wassende verkeer te gerieven. Wanneer straks de bo ten honderd auto's tegelijk zullen meenemen is intussen de toename van het wegverkeer weer reeds zodanig gestegen dat men ook daarmee geen verbetering brengt. Neen, de enige mogelijkheid ligt m.i. in het tot stand brengen van een vaste verbinding. Tenzij, straks onze deskundigen ons moeten meedelen dat ook deze brug- verbinding onmogelijk is. Dat ze duur zal zijn, daar hoeven we niet aan te twijfelen, maar duur is beter dan on voldoende. Zelfs als we straks het dubbele bedrag aan tol zouden moeten betalen van het tarief dat we nu op de boten kwijt zijn, is dat nog alles zins te verkiezen boven de toestand van heden. Natuurlijk zou het verkieslijker zijn wanneer dit verkeer vrij was en dus tolvrij, maar wanneer we zien hoe ook in het buitenland, zelfs voor het be- rjjden van de auto-snelwegen belang rijke bedragen aan tol worden gehe ven, dan lijkt me dat toch een reële mogelijkheid. Ook wanneer we outsider moeten toegeven dat alleen zeer deskundige specialisten slechts over de uitvoer baarheid kunnen oordelen dan nog ■juich ik het initiatief van drs. Ver burg van harte toe. Zou het inderdaad mogelijk blijken om een wegverbinding over de Schel de tot stand te brengen dan rijzen er voor Zeeland perspectieven die in sa menwerking mei de deltaplannen eerst recht onze provincie zullen ont sluiten. De enige correctie die ik op het idee van drs. Verburg zou willen ge ven is de vraag of, gezien de inder daad enorme kosten we niet moeten streven en dus ook moeten volstaan met één brug inplaats van twee, bij voorbeeld ter hoogte van Neuzen- Ellewoutsdyk, of de Magriet-Baar- land. Ongetwijfeld stelt dit project enor me eisen aan de technische en finan ciële mogelijkheden van ons gewest en ons land. Maar mocht het moge lijk blijken, welnu dan rijzen er voor onze provincie fantastische perspec tieven. 1 Goes, j. j. v. Melle. BELGISCHE NATIONALE FEESTDAG „Miniatuur Walcheren" trok veel bezoek. Ongeveer zeventig vaarten hebben de beide veerboten „Koningin Juliana" en „Prins Bernhard" van de Provin ciale Stoombootdiensten maandag van Vlissingen naar Breskens en terug ge maakt. Dit bleek, behalve tijdens de spitsuren voldoende om de tamelijk grote stroom van Belgen te vervoeren, die hun vrije dag, ter gelegenheid van hun nationale feestdag benut hebben om een bezoek aan Walcheren te bren gen. Er waren verder wat Fransen cn ook Duitsers. In vergelijking met het vorig jaar was de drukte niet zo over stelpend groot, omdat 1 mei in 1955 op een zondag viel en men er toen een weekeinde van kon maken. Het bezoek aan Walcheren beperkte zich in hoofdzaak tot Middelburg en Vlis singen, waar vooral tussen drie en vijf uur meer Frans dan Nederlands in de restaurants en winkels gesproken werd. Bovendien deden onze zuiderburen hun naam eer aan, want zij brachten tevens een zonnige zomerse dag mee. Het zonnetje lokte een groot aantal „dagjesmensen" tot een gezellig zitje op de terrassen van de café's en res taurants aan de Vlissingse boulevard. Honderden genoten van een wande ling of een autochtje langs de trek pleister van de Scheldestad bij uitstek, terwijl aan de voet van de promenade het haast rimpelloze water van de Schelde bijna tot;een frisse duik nood de. Ook in de winkelstraten van de binnenstad was het tot het late mid daguur nog vrij druk. Middelburg beleefde de drukste dag tot dusver van dit nog maar prille voorseizoen. Met name concentreer den de vele toeristen zeker enkele duizenden zich op de Markt en in de straten van de binnenstad. Er wa ren voornamelijk grote aantallen Bel gen op excursie. Vele bussen stonden op de Markt en op Onder de Toren geparkeerd. Maar ook kwamen auto- bezittende zuiderburen naar de Zeeuwse hoofdstad. Een deel van de middenstand heeft geprofiteerd van deze vroege „toeristentop". Op de Walcherse buitenwegen kon men gis teren vele buitenlandse auto's ont moeten. „Miniatuur Walcheren" heeft goed zijn deel gehad van dit bezoek. Gis teren noteerde men een totaal bezoek cijfer van rond 1000, zodat het de drukste dag was tot dusver sedert de opening op vorige week vrijdag. Het bezoek was drukker dan op 1 mei 1955. Ook hier kwamen er voorname lijk Belgen om deze attractie te be kijken; het aantal Duitsers ook meer dan vorige jaren vormde een niet onbelangrijke minderheid. Het bezoekcijfer had hoger kunnen zijn, want door stagnatie bij de veerdienst Kruiningen-Perkpolder kon een groep van ongeveer 400 bustoeristen Middel burg niet tijdig meer bereiken. De Miniatuur noteerde in totaal tot dus ver ruim 2500 bezoekers. VAN TOT GEDIPLOMEERD Aan de volgende Zeeuwse leerlin- §en van de rijks middelbare land- ouwschool te Dordrecht werd vorige week het diploma uitgereikt: de heer J. P. de Feijter te Axel, de heer J. W. van Iwaarden Le Kruiningen, de heer C. J. van Nieuwenhuijze te Kloetinge, de heer M. J. J. Quaak te Axel en de heer A. J. C. van de Velde te Kam perland. Laatstgenoemde verwierf het diploma „met lof" en hem werd tevens de „Dr. ir. D. S. Hulzinga-me- daille" toegekend. EEN MEI De lente begint op de één en twin tigste maart. En al is het dan mees tal nog zo houd, dat we ons slechts rillend over straat kunnen bewegen, toch kijken we elkaar opgewekt aan, want het is lente. Daarom is die één en twintigste maart een dichterlijke datum, een dag waarop men veer zen zou willen schrijven, schone veerzen over Het Ontluikend Leven en Het Prille Groen. Maar helaas, slechts weinigen doen het. Wij althans rillen in ons wolletje en denken niet aan dichten.... De eerste mei nu de dag die wij gisteren mochten beleven is van een geheel ander kaliber. Hier heb ben wij geenszins met een dichterlij- ge datum te maken, doch met een Dag van Slagzinnen en Zakendoen. Op de eerste mei immers barst de toeristenstrcom weer los en kan men een groot deel van onze bevriende Belgische natie aantreffen op de plei nen en in de straten van onze goede steden. Deze vrienden uit de Benelux, maar ook uit Frankrijk ja zelfs uit Duitsland! schaffen zich onze zo voortreffelijkenationale souve nirs aan en vanzelfcprekend worden hun bussen en auto's met vreugde begroet. V'.V.V.-mensen voelen het hart sneller kloppen, want het zaad is ontkiemd, het zaad van duizenden folders en circulaires! Daarom is die eerste mei een Dag van Zakendoen en een Dag van Slagzinnen. Het is maar goed, dat de één en twintigste maart en de eerste mei niet samenvallen, want anders kwa men de dichters in botsing met. de tekstschrijvers. En ddt zou even ver velend zijn.... Stel je voor, dat de dichters het wonnen. Dan kwam er hier géén kip... JUBILARISSEN. De muziekvereniging „Excelsior" te Kloetinge, die op Koninginne dag de gebruikelijke rondwande ling door de gemeente maakte, bracht die dag tevens een serena de aan het echtpaar M. van GoudswaardAnthonisse, dat zijn 60-jarige bruiloft vierde. Dezer dagen mochten ook de heer en mevrouw W. Karelse en C. Ka- relsevan Koeveringe te Schore op de receptie, die zij hielden ter gelegenheid van hun gouden brui loft, de vele dorpsgenoten en an dere belangstellenden de hand drukken. DAPPEREN.... Of Karei v. d. Berg (15), Piet Hen- drikse (16) en Kees Lievaart kennis droegen van het voorbeeld, dat die Kapelse onderwijzeressen gaven zie P.Z.C. van Maandag is niet ze ker, maar vaststaand is wel, dat ook zij in het water gedoken zijn. Zij de den dat in hun woonplaats-Middelburg in het z.g. kommetje bij de Havendijk aan het Kanaal door Walcheren. Daarmee werd het Middelburgse zwemseizoen dan geopend, terwijl ie dereen nog min of meer rilt. Behalve Karei. Piet en Kees dan... Vandaag, woensdag 2 mei, zal het feest zijn in de woning aan het Arne- muids Voetpad 72 in Middelburg. Daar wonen de heer A. de Leeuw en zijn vrouw, die een geboren De Witte is. Deze echtelieden zullen het feit her denken, dat zij 50 jaar geleden in het tuwelijk traden. Over belangstelling zullen zij waarschijnlijk heden niet mogen klagen Te Bruinisse werd dinsdagmiddag de eerste automatische telefooncentrale in gebruik genomen. Deze ingebruik neming geschiedde door burgemees ter H. K. Michaëlis, die in de telefoon centrale zijn echtgenote opbelde. (FOTO P.Z.C.) Zeeuwse geitenkeuringen De jaarlijkse geitenkeuringen van de Vereniging ter Verbetering van het Geitenras in Zeeland worat dit jaar op de volgende data gehouden: woensdag 9 mei: Sint-Maartensdijk, Hengstdijk, Sint-Jansteen, Heille en Zuidzande; zaterdag 12 mei: Vrou wenpolder, Serooskerke (W.) en Middelburg: maandag 14 mei: Rit- them, Nieuwland, Souburg en Kou- dekerke; dinsdag 15 mei: Biggeker- ke, Meliskerke, Domburg en Boude- wynskerke; woensdag 16 mei: Haam stede, Renesse, Eikerzee, Dreischor, Zierikzee en Nieuwerkerk; zaterdag 19 mei: Borssele, Wemeldinge, Wol- faartsdijk en Nieuwdorp. De kéuringsdata zijn dit jaar zeer vroeg gesteld met het oog op de Z. L.M.-tentoonstelling in Domburg. Aan deze expositie zal namelijk een provinciale fokdag van geiten worden verbonden, die op vrydag 22 juni wordt gehouden. Men hoopt op deze fokdag de beste geiten uit de gehele provincie bijeen te brengen. De die ren zullen in een tent worden onder gebracht. De keuringen beginnen die aag om 9 uur. Omstreeks 14 uur zul len de beste geiten in een grote ring voor het publiek worden gedemon streerd. Dodelijke val van 15 meter hoge stejling te Sluiskil Dinsdagmiddag is op de cokesfa- briek te Sluiskil een ongeluk gebeurd, waarbij de 40-jarige A. J. V. uit Axel o- -. het leven is gekomen. Omstreeks twaalf uur viel V. door nog onbekende oorzaak van een ongeveer 15 meter hoge stelling. De dood trad onmiddel lijk in. Het stoffelijk overschot werd per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. (Advertentie) RAAD MIDDELBURG Gymnasiumplannen staan op het programma voor 1957 De gemeenteraad van Middelburg heeft in zyn vergadering van dins dag aan een comité uit de Hervorm de Jeugdraad een eenmalige subsidie van 500.verleend voor het werk onder de zogenaamde massajeugd; 't z.g. clubhuiswerk. Voordat het zo ver was, werd over dit punt echter uitvoerig gedicusieerd. De heer W. P. J. Baars (c.h.) was de eerste spre ker. Hy gaf een toelichting en zei, dat niet deze arbeid een sociaal maatschappelijk belang wordt ge diend. Hy moest echter meedelen, dat de vaste kracht, die men zich voor gesteld had in dit werk een dagtaak te verschaffen, er thans nog met is. De man is in militaire dienst en er worden pogingen gedaan om vrijstel ling te Krijgen. De heer J. S. Hoek (a.r.) verklaar de zich tegen de door B. en W. ge stelde voorwaarde, dat 't werk geen kerkelijke signatuur mag dragen. Hij merkte ook op, dat dergelijk werk reeds jaren voor de oorlog in Mid delburg is gestart. Evenals de com missie van financiën voorzag drs. Th. J. Westerhout (arb.) dat deze aanvraag bij goedkeuring als een ..sneeuwbal" zal werken. Dit. raads lid wilde versnippering van hét geld, dat hiervoor beschikbaar komt, ver mijden en suggereerde daarom de Middelburgse Jeugdraad in te scha kelen. Mr. P. van Empel (c.h.) vond, dat het voorstel thans op zijn méri tes moest worden beoordeeld en dat niet afgewacht kon worden totdat alle levensbeschouwingen het over deze kwestie eens zijn. Wethouder A. J. Berenpas (arb.) betoogde in zijn antwoord, dat het hier om de zogenaamde ongrijpbare jeugd gaat, kinderen, die overal wars van zijn. Men kan vertrouwen stellen in de commissie, daar zij ver tegenwoordigers van diverse scha keringen bevat en vele contacten heeft.Dit zogenaamde „open werk" ligt niet op de weg van de jeugdor- fanisaties. Daarop zei de heer Hoek, at geen contact is opgenomen met een belangrijk deel van de bevolking, dat reeds jarenlang dergelijk werk kent. De heer Westerhout beklem toonde nog het nut van contact op nemen met de jeugdorganisaties, waarop de heer Baars meende, dat de betrokkenen dit zekor zullen doen. Na nog een nadere toelichting van de heer Berenpas, werd het voorstel aangenomen. Op vragen van de heer Hoek antwoordde de burgemeester, dat betrokkenen het thans volledig eens zijn over het plan tot inrich ting van het gymnasium in het Militair Hospitaal. Het project zal nu nader worden uitgewerkt. Eén der beide architecten, ir. II. de Lussanet de Sablonière, zal de ze aangelegenheid nog in de Mo- numentenraad bespreken, daar deze instantie haar toestemming moet geven voor de bouw van een nieuw deel aan liet historische hospitaal. Getracht zal worden volgend jaar bouwvolume voor dit plan te krygen. De bouw staat in ieder geval op het programma voor 1957. De raad verleende een krediet van 86.000 voor de bouw van 7 woning wetwoningen aan de Trompstraat en besloot tot verkoop van grond aan de P.T.T. voor het stichten van een buitendïenstgebouw op het klein in dustrieterrein voor 14.375. De tij delijke aanstelling van de heer J. van Dalsum als leraar plantkunde aan het gymnasium, werd tot 1 sep tember a.s. verlengd. Aan de Neder landse Amateur Toneel Unie zal per aangesloten vereniging een bedrag van 25.worden gesubsidieerd. Bij dit voorstel kreeg de heer A. J. Schot (s.g.) de aantekening, dat hij tegen was. De heer M. Wattel (a.r.) kreeg bij de behandeling van de ingekomen stukken desgevraagd van wethouder Berenpas ten antwoord, dat B. en W. geen termen aanwezig hebben ge acht, om het daarvoor in aanmer king komende gemeentepersoneel 'n zogenaamde koudetoelage toe te ken nen. De raad zal weer op excursie gaan, zo deelde de burgemeester nog mee. Op dinsdag 5 juni a.s. zal een tocht worden gemaakt langs diverse gemeentelijke objecten. In verband hiermee wordt de junivergadering od de avond tevoren gehouden. Burgemeester Bolkestein bood aan net begin van de vergadering secre- ,r.Is...J. Koene namens de raad officiële gejukwensen aan met de aan deze functionaris verleende benoe ming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Spreker schetste de neer Koene als iemand, die voldoet aan alle eisen, welke men aan 'n der gelijke ambtenaar kan stellen. Zijn kennis is van groter omvang dan slechts voor zover het zyn functie betreft. De heer Koene week hierop even af „van de zwijgende rol, die ik hier altyd vervul", zoals hjj zei, en sprak een dankwoord. Tegen zes uur stond aan de Vlis- sjngse zijde van de Schelde nog een wagenpark auto's voor twee a drie boten te wachten om overgezet te worden naar de Zeeuws- Vlaamse kant. In Breskens was het de gehele dag veel rustiger, omdat de toevoer hier geleidelijker ging. Hier werd de grootste drukte tegen twee a drie uur waargenomen, hoewel lange wachttijden zelden voorkwamen. Het merendeel van de toeristen bestond uit automobilisten, terwijl slechts een tiental autobussen de overtocht gewaagd had. Een enke ling had de tocht op de fiets ge maakt. Over het algemeen was de drukte iets groter dan op een nor male zondag. AAN DE GRENS. De grenspost te Sluis had overigens een iets grotere drukte te verwerken dan op een normale zondag. Tegen het avonduur stonden hier 30 a 40 auto's te wachten om na het afhandelen van de douaneformaliteiten de weg huis waarts te vervolgen. De meeste buiten landers er waren naast Belgen ook flink wat Fransen de grens gepasseerd bleven hangen in Oostburg of Sluis, of brachten een bezoek aan de Braak man, waar zij vooral in Philippine een grote drukte veroorzaakten. GEMOPPER Alleen in Perkpolder en Kruiningen is er gisteren wat gemopperd. Hier had den de beide veerponten een soms bijna overstelpende hoeveelheid per sonenauto's en tevens een groot aan tal bussen te verwerken. Lange wacht tijden waren hier dan ook het onver mijdelijke gevolg. Speciaal werd een groep Belgen de dupe, die met tien bussen een bezoek aan Miniatuur Walcheren wilde brengen. Daar alle tien bussen niet in eenmaal vervoerd konden worden, stelden twee bussen een pendeldienst van Kruiningen naar Goes in. De Bel gen verloren hiermee echter zoveel tijd, dat zij in Goes onverrichter zake weer terugkeerden om nog tijdig in België te zijn. Zij hebben de Miniatuur dus niet gezien In de kustplaatsen was het over het algemeen rustig, rustiger zelfs dan op een gewone zondag. In badplaatsen als Domburg, Zoutelande en Koude- kerke vertoonde zich slechts een en kele Belgische auto. Ook in Cadzand was het vrij stil", terwijl het ook in Westenschouwen niet veel drukker dan op een doordeweekse dag was. Zeeuwse elektriciteit ging naar Zwitserland In het zo juist vei-schenen nummer van „De Brug", het personeelsblad der P.Z.E.M., wordt niet zonder trots melding gemaakt van het feit. dat in de achter ons liggende barre winter- ieriode de P.Z.E.M. een gedeelte van Ie in de Centrale Zeeland opgewekte elektriciteit heeft kunnen leveren aan Zwitserland, waar tengevolge van de abnormale vorst het bedrijfs leven en de samenleving, die zo ge heel op elektriciteit zfln aangewezen, door 'n ramp werden bedreigd. Mede met andere elektriciteitsbedrijven heeft dus ook Zeeland zijn steentje kunnen bijdragen om Zwitserland uit de nood te heipen. R.T.M. organiseert culturele avonden. Teneinde te onderzoeken of 't mo gelijk is dat er op Schouwen-Duive- land iets meer gedaan kan worden voor het culturele leven, ligt het in 't voornemen van de R.T.M.-directie in hotel Haamstede-Vliegveld, wanneer daarvoor voldoende belangstelling blijkt te bestaan, een aantal culturele avonden 'te organiseren. De eerste avond is vastgesteld op woensdag 9 mei om 8 uur, waar de pianist Henk Lagendaal een recital zal geven. De solist van die avond is op 10 maart 1920 te Rotterdam ge boren en ontving zijn muzikale oplei ding op „Toonkunst", later by Mari- nus Flipse te Rotterdam. Sedert 1947 gaf hy in verschillen de plaatsen recitals en trad hij ook op als solist by enige orkesten, on der andere het Rotterdams Philhar- monisch Orkest, Rotterdams Kamer Orkest, Haarlemse Orkest Vereni ging en 't Utrechts Stedelyk Orkest. In 1949 behaalde hij op het jaarlijkse Internationale muziekconcours te Ge- nève een diploma en in 1951 werd hem de kunstprijs toegekend. Hoe is het mogelijk, dat ik zo prikkelbaar en vermoeid ben ge weest? Totaal verdwenen! Sinds mij aangeraden werd om Sanatogen te nemen en ik mijn eerste busje gebruikt heb, is alles reeds anders geworden. - Mijn huisgenoten klagen niet meer over mijn humeur; ik heb weer plezier in mijn werk. Volg mijn voorbeeld: Neem ook het zenuwsterkend tonicum VANDAAG. Middelburg Electro: „De volmaakte moord", (18 jr.), 19 en 21.15 uur: Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren", 10 —23 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie over Zeeuwse spoorlijn, 1012.30, 13.30 17 uur; Schuttershof: Buürtver. ,,'t Zand", operette „Goudhaantje en de troubadour", 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: „Vrouwen op avontuur", (18 jr.), 19 en 21 uur; Lu xor: „Opstand in Allegheny", (14 Jr.), 20 uur; Concertgebouw: Feestavond gemeentepersoneel. Goes Grand: „Het fort der wrake", (14 jr.), 20 uur. Prins van Oranje „Onderling Kunstgenot"-toneelstuk „Huis zonder vensters", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2