V.C.S. hadden moeilijk, maar toch ook een goed jaar orth State Endocil Zeeuwse Almanak MAGNEET M 1956 Verreweg de meest gerookte Amerikaan voortreffelijk 6" p"i'75ct li Overtollig vet ZES „ZWAKKE PLAATSEN" IN ZEEWERINGEN VAN WALCHEREN U voelt niet dat u trapt... UIT KERNBESTEDINGSPLICHTEN NORMALE BOUW IN MIDDELBURG? Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DJJN'&DAG 1 MEI 1960 JAARVERSLAG 1954—'SS Rationele produktie dank zij moderniseringen De Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken hebben in het boekjaar 195471955 een goede campagne gemaakt, ondanks de minder goede voor- uitrichten waarmee in het begin van het jaar werd gestart. Dat is de opti mistische conclusie in het zojuist verschenen jaarverslag 1954/1955 van de VCS. In genoemd boekjaar Investeerde men in de drie fabrieken 2.600.000; voor te betalen vennootschapsbelasing werd een bedrag van 2.200.000 genoteerd, na aftrek van bovengenoemde bedragen en de bedragen die aan de leden werden uitgekeerd resteert een saldo van 983.064,68, hetwelk als extra afschrijving in mindering is gebracht op de boekwaarde der fabrieken Het jaarverslag dat'met een aantal uitstekende foto's is verlucht, begint met het releveren van de belangrijk ste bestuursbesluiten gedurende net verslagjaar. Daarna wordt opge merkt. dat de gevolgen van 9e over stromingsramp ook in het boekjaar 1954/1955 nog voelbaar waren. In belangrijke gebieden kon de bieten teelt niet op normale wijze worden uitgeoefend. Daarom werd de rege ling, die voor 1953 werd getroffen t.b.v. leden, die door de inundatie ge troffen werden bestendigd. Het totaal der uitkeringen, dat als gevolg hier van moest worden gedaan bedraagt 153.703.67. Ten aanzien van de overheidsmaat regelen merkt het verslag op. dat voor de oogst 1954 de regering is te ruggekeerd tot het vaststellen van een garantieprijs voor suiker, die aan vankelijk werd betaald op 47 per 100 kg. In verband met de loonsver hogingen werd deze prijs tenslotte verhoogd tot 48.50. Er is intussen nog geen beslissing genomen over de eventuele „efficien- cy-premie" over de campagne 1953/ 1954, die voor rekening van de over heid werd beoefend. In het vorig jaar verslag was de mogelijkheid van toe kenning van de premie de leden voor gehouden. Het verslag constateert, dat de nog door de regering in begin 1954 geno men beslissing inzake het raffinade- ryprobleem geen oplossing van het reeds jaren hangende probleem heeft gebracht. De getroffen regeling ver toont ernstige leemten» zo zegt het verslag. Pogingen om door onderling overleg lussen de producenten van beetwortelsuiker en de zelfstandige raffinaderijen hierin te voorzien heb ben tot nu toe gefaald. Dank zij het snelle herstel van de schade der overstroming èn de in andere gebieden voortgaande uitbrei ding van het areaal was in 1954 de met suikerbieten beteelde oppervlak te zeer hoog. In 1952 bedroeg deze oppervlakte 63.228 ha, in 1953 67.489 ha en in 1954 79.1S7 ha. De opbrengst evenwel was matig als gevolg van het droge voor jaar en de koude en natte zomer. Het suikergehalte was zeer onbevredigend. De campagne werd bovendien bemoeilijkt door de uitermate slechte weersomstandighe den. In het begin was de aanvoer te gering om de volle capaciteit te kun nen halen, andersziids w veel tarra. De gemiddelde Is was er zeer elde dagcapacl- teit yan de drie VCS-ïabrieken neeft bedragen 12.150 ton. Ondanks alle tegenwerkende fac toren verliep de campagne zonder bèdrijfsstoo» nissen van enige beteke nis. Het verloop van de suikerprijzen op de wereldmarkt is van die aard, dat van een lonende raffinagemarge geen sprake meer is. De VCS-fabrie- Ren hebban daarom hun activiteit op dit terrein voor het buitenland tot een geringe omvang moéten beper ken. hodm,"Tveïke hïeFboïenrerfs werden geschetst, wettigden by de aanvang van de campagne de verwachting, dat de produktfekosten mede ook door het stygen van vrachtprijzen en lonen vry belangrgk zouden stij gen. Achteraf is deze stuging gerin ger gebleken dan werd verwacht dank zij de steeds verder voortschrij dende modernisering van de fabrie ken. De prijzen dié aan de VCS-leden konden worden uitgekeerd bedroe gen: Dinteloord 44.09; Roosendaal 43.22; Zevenbergen 42.63, een ge middelde dus van 43.39. Tot «lot zy nog vermeld, dat de balans van de VCS per 30 september 1955 in activa en passiva slüit met een bedrag van 23.389 384,88 f vorig boekjaar 26.805.558,36) en de ex ploitatierekening in lasten en baten met een bedrag van 68.882.277,85 (vorig boekjaar 74.856.146,42). f AdvertentieJ is ongezond en maakt U onaantrekkelijk. CARRÜGAN, bet onschadelijke romige Zweedse melkdietfl, vermindert Uw ge wicht tonder hongerlijden, en Is verkrijg baar bij apothekers en drogisten. JAARVERSLAG POLDER WALCHEREN Dijk Oosternieuwlandpolder zal niet worden verbeterd In het jaarverslag over 1955 van de Polder Walcheren wordt vermeld, dat in de loop van liet vorige jaar een zestal gedeelten Aan de zeewe ring als „zwakke plaatsen" wordt erkend. Daaruit volgt, dat eert zes tal werken ais noodzakelijk wordt beschouwd, namelyk de verzwaring van de zeewering voor Zoutelande, verzwaring van de buitenduinregel tussen Zoutelande en Westkapelle na bij de Joosjesweg, vervanging van de stortsteenasfaltglooiing van de Westkapelse zeedijk tussen de dijk- paaJ 33 en strandpaal 1 door met as falt gepenetreerde bazaltglooiing, verlenging van de Westkapelse zee wering aan de noordzijde, verzwa- VEERE IN V.S. Het Nederlandse tijdschrift „The Knickerbocker", dat in de Verenigde Staten van Amerika verschijnt en tot doel heeft de aandacht van de Ameri kaanse toeristen op Nederland te vestigen, is ditmaal uitgekomen met een prachtig gekleurde voorplaat van de haven van Veere. Ook in het tijd schrift komen nog enkele foto's met betrekking tot Zeeland en in het bijzonder Walcheren voor. RIJKSWERKPLAATS. In het boekje „1945-1955 Tien ja ren Riikswerkplaatsen voör vakont wikkeling'', een uitgave van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, is een overzicht opgeno men van het aantal volledig geschool- SJERP In de bus naar Middelburg stapte een welgedaan man, die een bréde oranjesjerp rond zijn middel had ge hóuden. Hij ging zitten en groette opgewekt de heer naast hem. Die was van het spraakzame type én Zei: „Je hebt je sjerp om..." Tjaknikte de welgedane en liij verspreidde die opgewekte geur, die wel met feesten en niets met kof fie te maken heeft, „tja., ik heb wéér geen lintje gekregen en ik dacht, kom, laat-ik er zelf maar eentje aan doen.." .,Dat kun-je geen lintje meer noe men", sprak de spraakzame, „da's 'n lint!" De sjerpdragér keek verstoord. „Da's mijn lintje", zei hy met nadruk, „mijn oranjelintje". De buurman wit mond. en hield derhalve zijn Maar toen de bus stopte en de wel gedane zich naar de uitgang tracht te te begeven, riep hij hém hatelyk achteraan: „Trap niet op je sjerp". Met een wazige waardigheid keek de lintdrager hem aan, schudde droe vig het hoofd en sprak vol afschuw, fjiotnmenist". Daarop wandelde hij zo fier als hem maar mogelijk was, de bus uit. de cursisten in de jaren 1948 tot en met 1955 (tot en met juni). Daarin wordt een totaal aantal genoemd van 33.843 over het gehele land, waarvan 338 of bijna 1 procént in Mid delburg. UNIVERSITAIR EXAMEN. Aan de gemeentelyke universi teit te Amsterdam slaagde de heer J. Berting te Vlissingen voor het kandidaatsexamen in de sociolo gie. GEEN ALCOHOL De vereniging voor de Alcoholbe- strijding bij het Snelverkeer houdt deze week tot en met vrydag een propagandaweek te Middelburg. De vereniging heeft zich tot taak ge steld bestuurders van een voertuig er van te overtuigen, dat het gebruik van alcoholhoudende dranken enkele uren vóór en tijdens het rijden gevaar voor henzelf en anderen kan opleve ren. Zij doet dit onder meer door het houden van een groot aantal propa- gandaweken in de belangrijkste plaatsen van ons land. De propagan da bestaat dan uit het opstellen van een propagandawagen. het ophangen van spandoeken en affiches, het la ten rondrijden van een geluidswagen, projectie in bioscopen enz. ring van de buitenduiiifregel bij het waterwingebied van Middelburg en verbetering van de duinverdediging en verzwaring van de dyk van de Oosternieuwlandpolder bij Vrouwen polder. Met de uitvoering of voorbereiding van de eerste vyf werken werd in 1954 en i955 een begin gemaakt, zodat sommige daarvan reeds ge vórderd zyn. Iii verband met de voorgenomen aanleg van een vèr- bïndingsdam naar Noord-Beveland zal echter de zesde zwakke plaats niet worden verbeterd. Op de kohieren van het dykge- schot kwamen in 1955 8137 aarige- slagenen ter zake van ongebouwd en 9059 aangeslageneh ter zake van ge bouwd voor. De aanslagen bedroegen in totaal 1.251.729,85 tegen f 1.078.751,59 in het voorgaande jaar. Aan het einde van 1955 was het herstel vdn de rampschade voltooid. Hiervoor werd 3.656.399,85 uitgegeven en aan verbeteringskosten f 2.567.436,71 in totaal dus f 6.223,836,56. De Her verkavelingscommissie, het ministe rie van Wederopbouw en hét minis terie van Verkeer en Waterstaat zorgden tezamen voor een vergoeding van f 5.655.000, zodat een bedrag van f 458.631,96 ten laste van de polder bleef. Financiering Voor financiering der werkén te Zoutelande werd tot en rrtet het ein de van 1955 f 331.403,75 uitgegeven, voor aanleg van 5 strandhoofden achter Oostkapelle f 462.041,03 en voor de verlenging van de Westka pelse dijk f 365.158,11. Van de zijde van de Rijkswaterstaat Werd bericht ontvangen, dat in de kosten van aan leg der noodvoorzieningen tussert Zoutelande en Westkapelle en tus sen Westkapelle en Domburg te zij ner tijd een bijdrage zal worden ver leend wanneer de Deltawet van kracht is geworden. De vlottende schuld bedroeg per 31 december 1955 f 2.000.000, tegén f 3.250.000 per 31 december 1954. Ook in verslagjaar werd scha de toegebracht aan de zeeweringen. Wat de Noordwatering betreft was dit o.a. hét geval aan de Westkapel se dijk. De Wfestwatering ondervond schade door het stranden van de „Transunion" in het Nollehoofd; de kosten Van het herstel zullen haar 'n voorlopige raming f 200.000 bedra gen. In 't verslagjaar werden rond 900 Middelburgers aangewezen om even tueel dienst te doen in het Walcher- se dijkleger. Hierop werd een relatief groot aantal bezwaarschriften ont vangen. Voor zover men aan de be zwaren niet tegemoet kon komen, werd belanghebbenden gewezen op de mogelijkheid van 'n beroepschrift bjj Gedeputeerde Staten. Minjon-Middelburg voor de microfoon. Donderdag 3 mei a.s. van 5 tot kwart voor 6 zal de Minjori-afdëling Middelburg weer een deel van eèn jeugdradio-uitzending verzorgen. Dit maal gaat de uitzending over nobbiës. Medewerkenden zyn Marijke Ghljsen, Tonny van Vérre, Rolf Soesman en Wim Kweldam. Eind mei zal'de afde ling een gehele uitzending vèrzorgen. Viering Koningmnefeest (Slot van pag 1) en feestmutsen uitgedoste schoolkin deren zich voor het stadhuis opstel den, liet de stadsbeiaardier, de heer W. L. Hafthoorn, drie kwartier lang nationale liederen over de stad klin ken. De burgemeester, mr. W. C. ten Kate, sprak de jeugd op de markt toe en wees daarbij op het blijde van deze dag. Met begeleiding van het muziek gezelschap „Hosanna" zongen de kin deren daarop het Wilhelmus en en kele andere vaderlandse liederen, Waarmee dan het „officiële" gedeelte van déze koninginnedagviering voor bij was. De Oranjevereniging welke weer voor een gevarieerd programma had gezorgd, kon met de afwerking daarvan beginnen. Terwijl de kinde ren van de kleuterscholen het Schut tershof gingen bevolken, om met lan taarnplaatjes een tochtje naar Sprook jesland te maken en de leerlingen van de eerste drie klassen van de lagere scholen naar het Grand Theater trok ken voor een toepasselijk filmprogram ma, maakten de andere kinderen nog een rondedansje op de Markt. Tot het middaguur werden daar voor de kinderen van de hoogste klas sen van de lagere scholen groepswed strijden in behendigheid gehouden. Ruim acht honderd leerlingen in meer dan 100 groepen, traden hierbij in het „strijdperk" om te trachten een boe- kenbon vóór hun schoolbibliotheek te winnen. 's Middags werden op de markt Volleybalwedstrijden voor leerlin gen van middelbare en u.l.o.-scho- len gehouden. Voorts waren er gymnastiekdemonstraties van O. K.K., Kasporgo en Volharding, die honderden belangstellenden trok ken. Een aardig nummer was voorts het touwtrekken, waarvoor een zestigtal herenploegen de jas sen uittrok, ïn de avonduren was het buitenge woon druk iti de binnenstad. Honder den jongelui van de buitengemeenten kwamen ook naar Goes, wat duidelijk merkbaar was bij de fietsenstallingen, die uitpuilden. Op dé Grote Markt concerteerde m de vooravond de accordeonvereniging Animatox, later gevolgd door het mu ziekgezelschap „Hosanna". Rond kwart voor negen trok daar op van drié plaatsen in de stad een lampionoptocht met muziek voorop. Als lange lirtten slingerden deze licht- stoeten zich door de stad met de Grote Markt als eindpunt. Het koninglnne- feest bereikte daar weer een hoogte punt tnet een groot volksdansfestijn onder leiding van wlka D. E. Hiensch. Honderden jongelui hebben zich hier mee reusachtig geamuseerd. De boeren kapel van „Euphonia" blies tenslotte deze gezellig feestdag met populaire muziek „uit". Onderscheiding Aan mej. C. Dek te Kruiningen, die 35 jaar als huishoudster in dienst is bij de heer E. Witte, is bij K.B. van 30 april de bronzen medaille verleend, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. (Advertentie) dank zij het nieuwe fietswonder „fc" (overwonnen wrijving), dat in alle nieuwe MAGNEET rij wielen is toegepast. U schiet voor uit; snel, gemakkelijk, heerlijk 1 Raketstart De geringste pedaaldruk is vol doende. Daarom is het rijden op een MAGNEET steeds weer een genoegen. Uw voeten krijgen vleugels, de kilometers lijken korter 1 een duw m mM in de rug! Wrijving van draaiende delen onderling neemt kracht weg. „fc" (over wonnen wrijving) vermin dert dit verlies tot het aller kleinste minimum. Alleen MAGNEET kent het nieuwe evenwicht tus sen sterkte en souplesse. Magneet rijwielen met Vredestein banden! Bl|jf niet doorrijden op uw oude flets. Schakel over op een superlichtlopende MAGNEET RIJWIELEN- EN MOTORENFABRIEK N.V. WEESP Dealer voor de Bevelanden M. J. JEREMIASSE, OOSTWAL 21, GOES. RAADSCOMMISSIE STELDE B. EN W. VRAGEN Minister voelt niets voor huizenbouw op deze wijze Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om voor een waarde van f 89.265,81 aan bestedingspllchten over te dragen aan de familie Wöhler voor de herbouw van haar bioscoop, hetgeen nog met kernfinanciering kan geschieden, zUn by de commissie van financiën uit de Middelburgse ge meenteraad enkele vragen gerezen, zy verstaat uit dit voorstel, dat 21 destydS verwoeste panden niet zullen kunnen worden herbouwd en dat de ryksbydragen zullen worden genoten door de stichtster van het bioscoop- gebouw. De minister heeft namelyk bij de overname van de bestedings pllchten daaraan de verplichting ver bonden deze uitsluitend te gebruiken voor herbouw op door hem als „kern" aangewezen plaatsen van de binnen stad. Deze plaatsen zyn echter reeds her bouwd, zo meeht de commissie, veelal met niet voor .kernbebouwing" aan gewezen bestedingsplichten, zodat daar geen ruimte meer i3 voor her bouw van de onderhavige panden, waaraan toch een grote behoefte be staat, Zy vraagt zich af of de minis ter béreid zou zyn om de verplich ting om in de kern te herbouwen, op te heffen. Indien B. en W. daartoe de bewindsman reeds een verzoek deden wil de commissie weten, waarom daaraan niet is voldaan. Bezien uit zuiver financieel oogpunt heeft de commissie geen bezwaar tegen het voorgestelde krediet. In hun antwoord gaan B. en W. na, dat het instituut der kernfinanciering indertyd in het leven is geroepen om de herbouw van de kernen waar voor te weinig animo bestond te bespoedigen. Daardoor ontstond de mogelykheid, d&t de gemeente beste dingsplichten overnam, hetgeen tot dan toe slechts bij uitzondering mo gelijk was. De in Middelburg aanwe zige gebieden, waarop de kernfinan ciering van toepassing was, werden voor een groot deel met normale be stedingsplichten herbouwd. De toe passing van de beschikking kerrtfi- naricierliig raakte op de achtergrond Fv3 één kwaliteit: I CIGARETTES door de overdracht van de plichten van oorlogsslachtoffers aan niet- slachtoffers vrij te geven. Dit had tot gevolg, dat de in het bezit van de gemeente zijnde be stedingsplichten kernfinanciering overbodig raakten. Getracht is toen deze plichten om te zetten in normale bestedingsplichten, ten einde zodoende huizen te kunnen bouwen. Op een daartoe in 1954 aan de minister gericht verzoek werd echter afwijzend beschikt. De bewindsman meende, dat zulks niet de bedoeling van deze beste dingsplichten is geweest en dat - nu net kerriplan gerealiseerd was de speciale bestemming verval len was en ontheffing en uitbeta ling der bijdragen zou moeten vol gen. In verband met dit standpunt wer den In de Tweede Kamer vragen ge steld, waarop de minister een nage noeg gelijk antwoord gaf. Nogmaals werd getracht de minister van zyn volgens B. en W. van Middelburg on juist standpunt af te brengen tijdens een audiëntie door de burgemeester. Deze stelde daarbij als alternatief voor, het kernplan te doen uitbreiden teneinde de 9anerlng van de Segeer- straat en de Lange Delft met kernfi nanciering tot stand te brengen. D«t alternatief werd later nog schriftelijk nader uiteengezet. De minister vond echter geen genade voor deze sug gestie, by uitvoering waarvan in de binnenstad nog een aantal woon- en winkelpanden zou kunnen worden ge bouwd. Huis in Middelburg door brand verwoest In de afgelopen nacht is het pand Vlasmarkt 46 te Middelburg, waarin de mandenmakerij en een zaak in rie ten meubelen van de heer Chr. Ver- sluys is gevestigd, geheel door brand verwoest. Voorbijgangers ontdekten het vuur omstreeks 23.15 uur cn alarmeerden dc brandweer, die met groot materiaal uitrukte. De bewoners, het echtpaar Ver- sluys en drié jeugdige kinderen, wa ren reeds ter ruste. In nachtgewaad zijn zij uit het huis gevlucht, met medeneming van slechts de aller noodzakelijkste goederen. De brand moet reeds geruime tijd aan de gang zijn geweest. Toen de brandweer ar riveerde brandde het gehele huis als een fakkel, met name doordat op de eerste verdieping en op de zolder het vuur gretig voedsel vond in de daar opgeslagen licht ontvlambare mate rialen. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat ook enkele naburige per celen, gevaar zouden lopen, maar de brandweerlieden wisten uitbreiding te voorkomen. Tegen één uur was het grootste gevaar geweken. De woning is echter totaal uitge brand. De nablussingswerkzaamheden duurden tot ongeveer half twee. De oorzaak is nog niet bekend. De schade is aanzienlijk. Het pand was tegen brandschade verzekerd. Leger des Heils-uitvoering Zaterdag 5 en zondag 6 mei zal de Leger des Heils-zangbrigade van Rotterdam-Noord een bezoek brengen aan het Middelburgse korps. Op de avond van'de eerste dag wordt in de Lutherse Kerk ter gelegenheid van Bevrijdingsdag om 20 uur één uitvoe ring gegeven. Er zal een uitgebreid frogramma ten gehore worden ge- vacht onder leiding van zangbriga- deleider N. Berkenbosch, met mede werking van brigadier G. Glaeys, 'n bekend Leger des Heils-omponist, die ook als tourneeleider optreedt. Alge meen leider is de heer P. Berken bosch. Bij het zangkoor is een man nenkoor, een dubbelkwartet en een instrumentaal duet. Ontsluier de schoonheid van uw huid Reeds na drie weken kunt u constateren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hormoonhoudende Endocil. Uw huid krijgt weer de vëer- kracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. hormooncrême van Organon Per tube 2.90 VANDAAG. Middelburg Electro: „De volmaakte moord", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 10—23 uur; Prov, Bibliotheek: Expositie over Zeeuwse spoorlijn, 10—12.30, 13.30—17 Vlissingen Alhambra: „Vrouwen op avontuur", (18 jr.), 19 en 21 uur; Lu xor: „Opstand in Allegheny", (14 jr.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2